Vierhonderd verlaten heden buitenlanders Medan MILJOENEN MOESTEN DUITSERS LOPEN Plicht roept de Sjah Brabants beeldje uit „Prinsenhof gestolen Dalende bouwkosten Onrust in Roemenie Geen groots voetbal b: j Duit-sland-Spanje (2-0) Eerste verhoor ontslagen vlieg ers Nederlandse excuses t.o.v. Indonesië Wonen in een holle boom DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevechten op diverse plaatsen (M Aanhoudend koud weer Nederlandse deelname ontwikkelingsplan Midden-Oosten Processen in Rome Boelganins brief aan MacMillan In Zwitserse Alpen acht doden Openbare diensten j ni staakten Paus optimistisch tol jeugd Min. Witte over woningbouw rStraatsburg plengt zoenoS Koninklijk gezin met vakantie A 98e JAARGANG No. 22711 Voor God, Koningin m Vaderland DONDERDAG 20 MAART 195 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.: per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.. per mm). Voor advertenties van plaatseliji aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuw; editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Med< delingen ƒ0.35 per mm.) Bij contract aa; zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraa, verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. exti. Inzendingen op advertenties, welke de uii gevers om redenen te hunner beoordelin niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35 Ook op de derde dag van de staking van de KLM-vliegers is de impasse in het conflict niet doorbroken. Gis terenmiddag heeft de kantonrechter In Den Haag een eerste verhoor afge nomen aan de ontslagen vliegers De Laat en Metz, die hun ontslag aan hangig hebben gemaakt, met het ver- aoek dit nietig te verklaren. Over dit verhoor wordt het stilzwij gen bewaard. Morgenmiddag wordt het voortgezet. De heer I. A. Aler, president-direc teur van de KLM heeft een brief ge schreven, waarin hij een persoonlijk woord tot hen richt en het ontslag van de heren De Laat en Metz nader motiveert. Hij wijst de vliegers op hun verantwoordelijkheid en vraagt o.m. of „het verstandig is te zagen op de tak, waarop zij zitten". Hij besluit met de oproep: „Bezin u en hervat uw werk". Terwijl Schiphol in maart van het vorig jaar per dag gemiddeld door 2.000 luchtreizigers werd aangedaan, is dit aantal nu slechts 1.200. Gisteren vertrokken, behalve de buitenlandse toestellen, slechts twee machines van de KLM. Meer dan 400 buitenlanders in Medan zullen gebruik maken van de gelegenheid om vandaag met de Oranje uit Indonesië naar Singapore te vertrekken, aldus welingelichte kringen in Djakarta. De Oranje ligt tussen acht uur 's ochtends en zes uur 's middags plaatselijke tijd voor anker op de rede van Belawan en kleine boten zullen de evacué's aan boord brengen. De buitenlandse ge meenschap in en rondom Medan wordt gecchat op 1300 zielen. Op de conferentie voor ..morele herbewapening", die in Baguio op de Philippunen wordt gehouden, heeft de Nederlandse afgevaardigde, de heer D. de troor, „verontschuldigingen aan geboden voor het Nederlandse aan deel in. de huidige Indonesische cri sis". De heer de Loor is burgemeester van Delft en lid van de Eerste Ka mer voor de Partij van de Arbeid. Op zijn beurt bood de Indonesische afgevaardigde ook weer zijn veront schuldigingen aan voor de actie van zijn land tegen Nederland. De planters en hun gezinnen, die buiten de stad wonen, zullen echter volgens deze inlichtingen niet in staat zijn op tijd in de haven te zijn om met de Oranje mee te kunnen. Verwacht wordt, dat nog een schip in de komende dagen de haven zal aandoen om de ove rige passagiers, die naar Singa pore wensen te vertrekken, aan boord te nemen. Radio-Padang heeft gisteren beves tigd. dat de opstandige troepen zich uit Medan hebben teruggetrokken. Hiertoe was besloten, „omdat de re volutionaire regering niet wenst, dat onschuldige burgers door de strijd worden getroffen". Volgens radio-Padang heeft de cen trale regering haar troepen in Medan met 600 parachutisten versterkt. Meer versterkingen zouden uit Java onder weg zijn. Met uitzondering van deze stad, aldus werd in de uitzending ge zegd. is thans geheel Noord-Sumatra aan de zijde van de revolutionaire re gering. Voorts zouden twee bataljons infanterie uit At.jeh en een uit Tapa- nuli zich bij de opstandige strijdkrach ten hebben aangesloten. Volgens het persbureau Antara heeft een eskader jachtvliegtuigen een kon vooi van het opstandelingenleger van majoor Nainggolan, bestaande uit zes tig vrachtauto's en pantserwagens, ver nietigd. PRINS BERNHARD heeft een lichte griep en zal enkele dagen het bed moeten houden. MINISTER KLOMPé heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Ambo nezenkamp De Schattenberg, waar uitgebreide maatregelen genomen zijn om de door brand getroffen ge zinnen schadeloos te stellen. DE N.V. STAALWERKEN De Maas te Maastricht heeft het 200e perso neelslid (van de 300 werknemers) zijn eigen woning in gebruik gegeven. Sinds 1930 kent dit bedrijf een bouw- spaarfondsregeling. OUD-PRESIDENT TRUMAN heeft de regering-Eisenhower verantwoor delijk gesteld voor de moeilijkheden Ni zijn land op landbouwgebied en voor de economische teruggang. IN ENGELAND wordt in het paas weekeinde gedurende vier dagen een protestmars tegen kernwapens ge houden. De tocht gaat van Londen naar het kerncentrum Aldermasion. Per dag lopen de deelnemers onge veer 20 km. VERSCHEIDENE luchtvaartmaat schappijen brengen een rechtstreekse luchtverbinding tot stand van Lour- des met Brussel en Parijs, zodat de pelgrims gemakkelijk het pauselijk paviljoen Civitas Dei op de Expo kunnen bezoeken. PRINSES INGEBORG van Zweden is gisteren te Ha ga. ten noorden van Stockholm begraven. ZWITSERLAND KAN zijn orders voor honderd jachtvliegtuigen plaat sen. Gisteren keurde de Bondsraad het voorstel goed om daarvoor 441 miljoen Zwitserse franken uit te trek ken. J Weersverwachting van het K.N. i M I. tot vanavond, opgemaakt t gisterenavond 23.15 uur: Plaatselijk enkele sneeuwbuien, i maar ook opklaringen. Aanhou- dend koud. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. J Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: t Lichte tot matige wind tussen noordoost en oost. Zwaar bc- J wolkt met opklaringen. Plaatse- t lijk sneeuwvlagen. i Vandaag: Zon onder 18.52 uur. Maan onder 19.18 uur. Morgen: Zon op 6.41 uur. Maan t op 6.50 uur. De eskadercommandant, luitenan. Soerondho, werd na deze operatie ver mist. Aangenomen wordt, dat hij met zijn vliegtuig is neergestort. Uit de vrijwel steeds zeer tegen strijdige berichten van Padang en Djakarta valt op t.e maken, dat er in ieder geval bij Pematangsiantar de tweede plaats van Noord-Sumatra, 150 km ten zuiden van Medan bittere gevechten geleverd zijn tussen troe peneenheden van de centrale regering en van de ontslagen majoor Nainggolan Ook bij Pakanbaru wordt nog gevoch ten. Men verwacht dat Nainggolan zijn troepen zal hergroeperen om een nieu we aanval op Medan te doen. Deze aanval' zou dan mogelijk gelijktijdig kunnen geschieden aldus dan Pa dang met acties op Java van troe pen aldaar, die Soekarno vijandig ge zind zijn. W apenaan ko pen Volgens in Djakarta uit Hongkong ontvangen berichten zouden agenten van de opstandelingen van Midden- Sumatra pogingen doen in contact te komen met Chinese zakenlieden op Mevrouw Doris Mary Parkes (37) uit Pershere in Midden- Engeland heeft voor het eerst in zes weken weer eens een dak boven haar hoofd gehad. Zij was namelijk aangehouden on der verdenking van het stelen van een paar schoenen en moest de nacht in de cel doorbrengen. Toch zei mevrouw Parkes liever naar huis te tvillen, hoe wel z\i geen huis heeft. Zij woont al zes weken met haar man in een holle boom.. Ze heb ben het zich in de ruimte, die een middellijn van anderhalve meter heeft, zo gezellig moge lijk gemaakt. Vroeger woonden zij in een caravan, maar dat mocht niet langer van de over heid. Het paar zegt, dat het geen onder huis kan vinden dan de boom. Aan de onder leiding van dr. Paul Rykens staande maatschappij tot be vordering van de economische ont wikkeling van het Midden-Oosten, die in het begin van deze maand onder de naam ..Middle East industrial de velopment projects corporation S.A." met zetel te Luxemburg is opgericht, wordt door verscheidene grote Ne derlandse ondernemingen deelgeno men. Tot de Nederlandse deelnemers behoren: de Albatros superfosfaatfa- brieken. de A.K.U.. van Doorne's Automobielfabriek, Heinekens bier brouwerij. de K.L.M., de Koninklijke Nederlandse gist- en spiritusfabrie ken, de Nederlandse Handelmaat schappij, Philips' gloeilampenfabrie ken. de Rotterdamse Bank, R. S. Stokvis en Zonen en de Verenigde Aannemersbedrijven v.h. Zwolsman. Aan de oprichting van deze maat schappij is een voorbereidend onder zoek door een studiegroep in het af gelopen jaar voorafgegaan. Zij heeft een beginkapitaal van 582.000 Zw. frank, dat om te begin nen zal worden gebruikt voor het fi nancieren van het voorlopige onder zoek van projecten. De maatschappij is goed voor haar werk uitgerust we gens de grote verscheidenheid der deelnemende ondernemingen in Euro pa en Amerika. Op 14 april komt in Rome het proces tegen de Franse schrijver Ro ger Peyrefitte voor de rechtbank in behandeling. Peyrefitte wordt ervan beschuldigd de Paus beledigd en belasterd 1e hebben door de publikatie van zijn artikel ,,het Rome van de Paus" in het communistische dagblad ..Paese- Sera". Payrefitte heeft omgekeerd het Vaticaanse blad Osservatore Romano wegens smaad een proces aange daan. Het is de eerste keer. dat er een poging wordt gedaan om voor een Italiaanse hof een proces tegen een publikatie van het Vaticaan te voe ren. De Osservatore Romano had ge antwoord op Peyrefittes gewraakte artikel over het Rome van de Paus", Volgens de advocaten van de Fran se schrijver valt de Osservatore Ro mano onder Italiaanse jurisdictie, omdat het blad in het Italiaans is geschreven en voornamelijk in Italië wordt verspreid. Formosa voor de aankoop van vlieg tuigen. Premier Djuanda freeft in Djakarta een beroep gedaan op de nabuurlan den van Indonesië, om te verhinderen dat avonturiers in deze landen wapens aan de opstandelingen verkopen of naar hen smokkelen. „Door geen wa pens aan de opstandelingen te ver kopen kan het evenwicht in Indonesië zeer snel worden hersteld, hetgeen op zijn beurt weer een gunstige weerslag zal hebben op de welvaart van geheel Azië", aldus de Indonesische premier. Oud-vice-premier Hatta heeft in een tijdschrift de Amerikanen ervan be schuldigd, dat zij door neutraal te blijven inzake de kwestie Nieuw-Gui- nea in feite het communisme in Indonesië in de hand hadden gewerkt. In Wenen is een uitzending van een illegale Roemeense zender opgevangen die door „nationale officieren" werd verzorgd en waarin gezegd werd. dat Boekarest „onrustig" is als gevolg van levensmiddelenschaarste". In Boekarest en ook in andere steden j de radio noemde Focsan. Bacauen Jassy zou het tot demonstraties zijn gekomen, nadat. duizenden mensen urenlang bij slagers- en bakkerswin kels in de rij hadden gestaan en ten slotte toch met lege handen naar huis moesten. Maarschalk Boelganin verklaart zich in zijn jongste schrijven aan zijn Britse ambtgenoot MacMillan akkoord met het denkbeeld van een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken ter voorberei ding van een topconferentie. Hij stelt voor deze bijeenkomst in april te houden, maar hij noemt geen datum voor deze topconferentie. In zijn brief, die veertien maart ge dateerd is en waarvan de inhoud gis teren gelijktijdig te Londen en te Mos kou werd bekendgemaakt, richt de Sowjetpremier een ernstige waarschu wing tot Groot-Brittannië inzake het Brits-Amerikaanse akkoord over de bouw van lanceerinstallaties voor ra ketten met middelgrote reikwijdte. Nieuwe voorstellen brengt Boelga- r.in niet ter tafel. In de afgelopen 48 uur hebben ten minste acht personen in de Zwitserse Alpen het leven verloren, omdat zij onder lawines werden bedolven. Het Zwitserse instituut voor het te gengaan van het lawinegevaar heeft thans via de radio waarschuwingen aan skisportbeoefenaars doen uit gaan. een eis van de bond tot het toekennen van een loonsverhoging van 23 pfen nig per uur. Het laatste tegenaanbod j van de werkgevers was 9 pfennig. De politie, de brandweer en het verplegend personeel in ziekenhuizen nemen niet aan de staking deel. Ook I in het Saargebied Hamburg, Bremen ,ir - I en enkele steden, waar de openbare Miljoenen Westduitse arbeiders J vervoersbedrijven afzonderlijke loon- hebben gisteren naar hun werk overeenkomsten met de vakverenigin- moeten lopen, doordat het open- hebben' wordt niet ?estaakt de elektriciteitsvoorziening onvoldoen de is. In Dortmund wa en vele scholen gesloten daar degenen die voor de verwarming der gebouwen zorgen eveneens staken. Ondanks de moeilijke tijd. die de Sjah van Iran deze dagen doormaakt, gaan zijn verplich tingen als staatshoofd onver minderd door: dezer dagen werd door hem een nieuw radiostation bij Teheran in ge bruik gesteld. Het was de eerste maal, dat de Sjah na het bekend maken van zijn scheiding van keizerin Soraya, in het publiek ver scheen. De foto werd gemaakt tijdens de rondgang door het nieuwe station. bare vervoer veria'.\d was door een „waarschuwingsstaking" van 24 uur van ongeveer 350.000 man personeel van openbare diensten. De staking is uitgeroepen door de betrokken vakbond uit protest tegen ..de vertragingstactiek" van de werk gevers bij de onderhandelingen over De gemeentelijke autoriteiten heb ben nooddiensten georganiseerd voor de water-, gas- en elektriciteitsvoor ziening. De bond van personeel van open bare diensten, die de staking maandag heeft afgekondigd, heeft bekend ge maakt. dat als tegen maandag a.s. geen regeling met de werkgevers is getrof fen. een staking voor onbepaalde tijd afgekondigd zal worden. I In Kiel en Neumunster konden j 45.000 arbeiders niet werken, omdat Z.H. Paus Pius XII heeft gisteren een toespraak gehouden voor jeugd- ec.en van de Italiaanse Katholieke Actie en gezegd, dat de huidige voort gang in wetenschap en techniek de mens steeds vrijer van handenarbeid en slavenwerk maakt en een grotere welstand in de hele wereld tot gevolg heeft. Ruim 200.000 toehoorders bevolkten het plein voor de St. Pieter toen de H. Vader zijn redevoering hield. „Als God wil, zal het een van de mooiste lentes worden die de mensheid ooit gekend heeft: na een van de strengste winters zal er een lente komen die aan een van de rijkste en mooiste zo mers vooraf zal gaan". De voetbalinterland Duitsland- Spanje, woensdagmiddag in het Waldstadion van Frankfort voor 80.000 toeschouwers gespeeld, is door Duitsland met 2-0 gewon nen. De doelpunten werden ge maakt door Klodt en Cielarec- zyk. De wedstrijd gaf twee geheel ver schillende speelhclften te zien: Voor rust waren de Spanjaarden meester van het middenveld, na de pauze domineerden de gastheren. De doel punten vielen merkwaardigerwijze in de laatste minuut van de eerste helft en in de eerste minuut na de rust. Het waren produkten van doortas tend aanvalsspel, maar de basis voor de overwinning is gelegd door de prachtig spelende verdediging, waar in doelman Herkenrath schitterde, waarin spil Erhardt zijn beroemde rivaal Di Stefano onschadelijk maak te en linksback Szymaniak voor rust de beste speler van het veld de gevaarlijke Kubala bedwong. In de eerste fase van de strijd kwam het Duitse doel enkele malen achtereen in groot gevaar. Nadat de Spaanse keeper een schot van links half Cielarczyk had gestopt, kregen de Spanjaarden hun kans. Uit een pass van Di Stefano kwam de bal bij de vrijgelopcn Suarez. Herkenrath De stijging van de bouwkosten is thans tot stilstand gekomen en in enige gevallen zelfs ver vangen door een lichte daling. De concurrentie op de bouw markt is in vrij sterke mate toegenomen. Hoewel zich in de woningwetbouw niet een zo duidelijke prijsdaling heeft voorgedaan als in sommige andere sec toren, is toch ook aan de stijging van de woningwethuren een einde geko men. Minister Witte deelt dit mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Over de naoorlogse woningpro- duktie zegt de bewindsman, dat sinds 1945 600.000 woningen zijn gebouwd. Dit aantal is meer dan driemaal zo groot als het in 1945 bestaande woningtekort. Volgens de minister kan in verschillende delen van het land niet meer van woningnood worden gesproken. De kwaliteit van het woningbezit, met name van de oude huizen, is ech ter een ander probleem. De mening van sommige senatoren, dat de perspectieven voor de woning bouw zeer teleurstellend zijn kan de minister niet delen. Er zijn zeker wel moeilijkheden met de premiebouw, maar de bewindsman heeft vertrou wen in de toekomstige ontwikkeling. Hij zal van zijn kant trachten de procedure van rijksgoedkeuring te ver een v oud i gen In voorbereiding is een herziening van de voorschriften ter verbetering van de hygiënische voorzieningen op de bouwplaats. kwam uit zijn doel, Suarez lepelde de bal over hem heen. maar de ..lob" was te hoog gericht. Enkele minuten later kreeg de Spaanse links binnen een nieuwe schietkans, doch nu beukte zijn schot de lat. Eerste goal Nadat Herkenrath een van de wei nige schoten van Di Stefano uit zijn kooi had geranseld, viel enkele se conden voor het rustsignaal van de voortreffelijke Engelse scheidsrechter Ellis het eerste Duitse doelpunt. Fritz Walter, wiens heroptreden op de middenvoorplaats overigens tegen viel, zette de bal voor, rechtsbinnen Schmidt stormde toe en schoot van vijf meter afstand hard in. Doelman Carmelo stopte het schot, maa~ dc naar binnengelopen rechtsbuiten Klodt was er onmiddellijk hij om de terugspringende bal in te koppen. (1—0). En de tweede.... Nauwelijks had men op de tribune beseft, dat de tweede helft was be gonnen, of Duitsland had zijn voor sprong al vergroot. Weer was het Fritz Walter, die het voorbereidende werk deed. Zijn diepe pass werd door linksbuiten Cielarczyk opgepikt en een tel later was Carmelo opnieuw verslagen (20). Het samenspel der Spanjaarden werd slechter en het schieten bleef zwak. Intussen werd de dekking in de Duitse achterhoede steeds beter. Dc Spaanse aanvallers gingen het met individuele acties proberen en het snel werd harder. Ellis hield de touwtjes echter strak. In het laatste kwartier was er van enige samen hang in de Spaanse aanvalslinie niet veel meer te bespeuren. Druiven r-ijn zuur In beide kampen was men het er over eens, dat Duitsland hel beste voetbal had laten zien en dat het Spaanse elftal had teleurgesteld De Spanjaarden gaven alle eer aan hun tegenstanders. Alleen Di Stefano kon het niet ver kroppen, dat hij np--wel'jks ecu "et aan de giond had gekree ?e 90 mCv'.en had'>n met ts te maken. Zo'n cnspoTtic^e stander aï~- die spil E~ha 1 nog nooit tegenover me gehad, at was geen voetbal, dat was viijv.o. c- len". Het ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin, op 31 maart met de prinsessen Beatrix en Irene voor een vakantie van ongeveer twaalf dagen naar Sankt Anton in Oostenrijk te vertrekken. Prins Bernhard zal en kele dagen later eveneens naar Sankt Anton vertrekken om zich bij de Ko ningin en de prinsessen te voegen. „Van de tentoonstelling „Nieuwe religieuze kunst", die in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft is gehou den en zondag jl. is gesloten, wordt een bronzen beeldje „St. Anna te drieën" van de beeldhouwer Frans Verhaak vermist- Het beeldje was in bruikleen gegeven door de provincie Noordbrabant en de verzekerde waarde bedroeg 2.400." Na dit vrij laconieke bericht deelde de telex ons nog mee. dat aanvankelijk aan een studenten grap was gedacht en dat het beeldje dus wel weer terugge bracht zou worden. Dit laatste gebeurde evenwel tot nu toe niet cn de president van de r.-k. stu dentenvereniging „Sanctus Vir- oilius" heeft aangifte van diefsta' gedaan. Zover we ons kunnen herinne ren maakte Verhaak dit prachti beeldje een jaar of vijf geleden. Hij exposeerde het o.a. in 1954 op een tentoonstelling van wer ken van Brabantse kunsteua rs in het van Abbe-museum te Eind hoven. Het is van een devote eenvoud in de totale conceptie van drie figuren, die zeer innig geestelijk met elkaar verbonden zijn. Hier zijn drie „mensen" bij een die door een uitzonderlijk hoge genade tot ver buiten en boven de grenzen van lichaam cn bloed bijeen behoren. Hoog geluk en nederig godsvertrou wen is de sfeer, welke de beeld houwer zowel in de horizontals als in de opstrevende lijnen ge stalte wist te geven. Frans Ver haak heeft in dit beeldje bewe zen, dat hel mogelijk is het „on zienlijke" te doen aanschouwen, wen. De commissie van stedebouw kundigen. die in opdracht van de ministerraden der Europese gemeenschappen onderzoekt of de steden die zich kandidaat gesteld hebben om de Europese instellingen te herbergen ook inderdaad beantwoorden aan de eisen die gesteld moeten worden aan een Europese hoofdstad, hebben gisteren een bezoek gebracht aan Straats burg. Aangezien alle hotels als gevolg van de eerste zitting van '<et nieuwe parlement der Europese gemeenschappen, die door honderden journalisten wordt bijgewoond, vol waren, heeft de commissie van urba- nisten echter logies moeten zoeken buiten Straatsburg... De leden der commissie wa ren evenwel uitgenodigd op de receptie van het gemeen ebs- stuur van Straatsburg, die gis terenavond in het stadhuis aan de parlementsleden, ministers en de journalisten werd aange boden. Verwacht werd. da4 de stedebouwkundigen, na geno ten te hebben van de uitste kende Franse champagne die bij dergelijke gelegenheden ge schonken pleegt te worden, weer geheel met hun lot ver zoend zouden zijn, en ondanks hun onaangename ervaring cle ment zouden zijn in hun oor deel over Straatsburg...

de Stem | 1958 | | pagina 1