Supralux plasticlak Kath. raad voor maatschappelijk werk thans opgericht Ka jotters besproken actie „Wereld-wijd5 Zeeuws landbouwonderwijs zal een drastische wijziging ondergaan BADHAND DOEKEN Sanering broodbezorging in Zeeuwse hoofdstad ZUID-BEVELAND Oudelande bijt het spits af PIJN OF GRIEP! Chefarine ,4 EHBO-wedstrijd Sluis te Te hoge lonen Moeilijk bestaan VROOM DRÉESMANN Adviesorgaan van diocesaan soc. char, centrum Breda SPECIALE VERKOOP Exportpartij MERK Tegen 'n ongelooflijk LAGE PRIJS! Kropsla in Kapelle Akkoord met consumenten vereist Op districtsdag te s-Heerenhoek Bijeenkomst K.V.P.- Statenkringen Barbier van Sevilta Econ. politierechter geeft zware straffen GOES Forum Veilig Verkeer is beter - kost minder! ZEEUWSCH- VLAANDEREN HULST F ototentoonstelling OOSTBURG Gemeentebestuur wil meer buitenconcerten Hoogwaterstanden PRIMA KARPET N.V. JAN HENDRIKX'i Nieuwe voorzitter landbouwschool Oudelande Vergadering K.V.P. AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 MAART 1958 De katholieke raad voor maat schappelijk werk in Zeeland is thans definitef opgericht. Hij is samenge steld uit vertegenwoordigers van de interparochiële of interdekenale so ciale charitatieve centra in Zeeland; het Zeeuws katholieke centrum voor maatschappelijk en cultureel werk; het Wit-Gele Kruis: het comité Be jaardenzorg; de katholieke Jeugd raad; de vereniging voor r.-k. ge zinsvoogdij en patronage; de stich ting r.-k. kinderbescherming; de r.- k. vereniging ter bescherming van meisjes en de bijzondere raden van de St. Vincentius-verenigingen in de Zeeuwse dekenaten. De raad heeft ten doel te funge ren als adviesorgaan in Zeeuwse aan gelegenheden voor de Stichting dio cesaan sociaal charitatief centrum in het bisdom Breda, waarvan de di recteur, drs. J. v. Casteren, secreta ris is geworden van de Zeeuwse raad. Voorzitter is geworden mr. dr. A. Mes, Heinkenszand; C. v. Hootegem, Hontenisse werd vice-voorzitter en leden zijn mevr. Buissing, Middel burg; jhr. L. v. Bönninghausen IJ- zendijke; mr. H. Sgieger, Hoedekens- kerke en pastoor J. v. Campen te Terneuzen die bisschoppelijk com missaris is. De raad kan gevraagd of onge vraagd een advies opmaken en aan het bestuur van het diocesane cen trum en onder goedkeuring van de raad andere activiteiten ter hand nemen. Mr. Mes deelde ons mede dat men om versnippering te voorko men, niet met een zelfstandig bureau heeft willen komen, temeer daar in het bisdom Breda een diocesaan cen trum is. Van de andere kant heeft een eigen raad zin omdat Zeeland zijn eigen problemen heeft. Een van deze problemen bijv. is de ont volking van het platteland; dan heeft men rekening te houden met de ge volgen van het Delta-plan; bejaar denzorg; B.L.O.-onderwijs, enz. Bo vendien kan een bundeling van krach ten als in de raad plaats heeft niet anders dan gunstig werken. De Kon. Ned. Ver. E.H.B.O, af deling Sluis heeft een wedstrijd ge houden in het medisch centrum in de Hoogstraat te Sluis. Aan deze wedstrijd werd deelgeno men door vier groepen Senioren, n.m. Oostburg, Aardenburg, Eede en S,luis, en een groep junioren Sluis. De opdrachten welke niet eenvou dig waren, verliepen zeer goed en werden serieus uitgevoerd. Dr. de Jong, die een korte maar duidelijke nabeschouwing hield over deze wedstrijd, sprak zijn tevreden heid uit over hetgeen was gepres teerd, maar rnoest opmerken, dat er toch wel enige fouten waren ge maakt .dié van belang waren. Bdctrna maakte h1J~ (Te uitslag bé kend. Voor de Senioren waren er te behalen 285, voor de Junioren 170 punten. Behaald werden door de senioren groepsleider P.B. Minnaert Aarden burg 265, door de groep 214 punten; door de groepsleider A. de Baere Ee de 65, door de groep 162 punten; door de groepsleider P.J. van Eek, Oostburg 62, door de groep 197 pun ten; door de groepsleider Arth. Breij- aert, Sluis, 64 punten door de groep 183 punten. Van de groep junioren behaalde de groepsleider A. Aalbregtse, Sluis 63 punten en door de groep werden 91 punten behaald. Vervolgens verzocht Dr. de Jong burgemeester P.F. van Hootegem de prijzen uit te reiken. Deze gaf voornamelijk te kennen dat dit mooie werk, waarin toch ze ker wel de liefde tot de naaste tot uitdrukking komt, meer aandacht en waardering verdient. Met een dankwoord van voorzitter J. de Bruijne werd deze nuttige en leerzame middag besloten. (Advertentie) 3 dasen le keus royale maat 50 x 100 cm groot sortiment in kleuren en dessins vol gelust prima vochfopnemend 'n doek voor iaren Normale waarde Die wij NU tijdelijk aanbieden voor slechts Als extra reclame tijdens deze 3 dagen verkooo IMF 4" 2 stuks 3.95 PROFITEERT HIERVAN Doel van diocesaan centrum en raad is ook mentaliteitsvorming en ieder mens op zijn verantwoording wijzen tegenover zijn medemens. Werkgebied De verschillende parochiële sociale charitatieve centra in Zeeland om spannen gebieden met een bevolking van 181.100 inwoners, waarvan 56.300 katholiek zijn. Hiervoor zijn 9 maat schappelijke werkers (sters) beschik baar. Het aantal katholieken in Zeeland bedraagt ca. 74.000. Nog niet onder 't regime van een soc. char, centrum werkend met een beroepskracht val len dus nog 17.700 katholieken. Eerste taak Als eerste taak ziet de raad het werk van de interparochiële centra overal doortrekken naar beneden, door de oprichting van parochihële centra of werkgroepen, samengesteld uit vrijwilligers, die zich verantwoor delijk stellen voor de gehele plaatse lijke sociale nood. De parochiële werkgroepen moe ten in de parochies hun plaats ver overen door bekendheid te geven aan hun werk. Los van de belangstel ling van de leden der gemeenschap (i.e. pqfochie) kan men geen invloed rijk werk doen. Naast het werk zelf rust dus op de werkgroepen de op dracht om de gedachte die daarach ter zit, te verbreiden. Voorts zal men moeten bevorderen dat er voldoende beroepskrachten worden aangetrokken, om aan het werk der vrijwilligers 'n element van deskundigheid toe te voegen, alsme de voor de hulp aan de echte zorg- gvallen. De bezetting met beroeps krachten voor het algemeen maat schappelijk werk vertoont, de volgen de lacunes: West Zeeuwsch Vlaanderen: 2 krachten is voor dit aantal katholie ken over dit geografisch areaal ver deeld, te weinig. Hieraan zou min stens 1 kracht moeten worden toege voegd. Oost Zeeuwsch - Vlaanderen: Er zijn 2 erkende vacatures, nl. bij het Centrum Clinge en Axel etc. Walcheren: Op de duur is 1 kracht voor de twee groeiende parochies te weinig. Voorlopig valt daar echter nog niet aan te denken, omdat het centrumwerk daar nog in de kinder schoenen staat. Zuid Beveland: Het aantal katho lieken is voor 1 maatschappelijk werkster veel te groot. Er zouden twee krachten moeten werken, ge zien ook de grootte van het werkge bied. Verder blijft een gedeelte van Z- Beveland nog ongedaan. Het zou goed zijn, dit bij het werkgebied van het centrum te Goes te trekken en hiervoor een eigen kracht aan te stellen. Deze zou dan ook het cen trum te Zierikzee af en toe kunnen bijspringen, dat wel nooit over een eigen kracht zal kunnen beschikken. In de groentecentra van ons land begint de aanvoer van vroege voor jaarsgroente al weer op gang te ko men en ook in Kapelle is dinsdag al kropsla uit de koude bak aange voerd. Het was de eerste kropsla van de nieuwe oogst, waarvoor 20 ct. per krop werd betaald. Verwacht wordt, dat op de groen teveilingen het aanbod van sla en spinazie snel zal gaan toenemen, zo dra het wat warmer gaat worden. De Middelburgse bakkers met uitzondering van de coöperatie lopen met vergevorderde plannen rond tot sanering van de broodbezorging in de Zeeuwse hoofdstad. Van deze bedoelingen is dinsdagmiddag op een pers conferentie uiteenzetting gegeven door de voorzitter van het comité, dat deze materie heeft onderzocht, de heer C. de Wolf, en door de rijksmidden- standsconsulent, de heer A. Korstanje. In vergelijking met de jaren voor de oorlog zijn namelijk de bedryfsresultaen van de bakkerijen thans aan merkelijk lager en er is gezocht naar 'n mogelijkheid om de rentabiliteit wee»* op een gunstiger niveau te brengen. De mogelijkheden daartoe waren: a. samen bakken en b. een efficiënter bezorging, On dit laatste hebben de Middelburgse bakkers hun keus bepaald. Er zal echter, eer de sanering wordt doorgevoerd, nog wel enige tijd ver strijken. Het is namelijk niet de be doeling van de Middelburgse brood fabrikanten om hun clientèle op een gegeven moment voor een voldongen feit te stellen. De rijksmiddenstands- consulent heeft namelijk de eis ge steld, dat er een akkoord bereikt moet worden tussen de bakkers en de con sumenten. Daartoe zal voorlichting worden gegeven aan vrouwenorgani saties en tevens ligt het in de bedoe ling om een contactorgaan op te rich ten, waarin zowel de bakkers als ver tegenwoordigers van K.A.B., C.N.V. en N.V.V. zijn opgenomen. Een andere eis van de consulent was, dat de bakkers zich zullen onderwerpen aan contro le van hun brood door de Stichting Maalderij en Bakkerij in Wageningen, waardoor de klant de garantie krijgt, dat het hem geleverde brood van goe de kwaliteit is. Voorts zal de klant niet onvoor waardelijk aan één bakker gebonden zijn. Wanneer er klachten van de zijde van een klant mochten zijn, dan is er een uitloopmogelijkheid naar een an dere door de bakkerscommissie aan te wijzen bakker. Wat het voordeel van een dergelij ke regeling voor de bakkers zelf is, zal zonder meer duidelijk zijn: de be- zorgingskosten die hoog zijn kunnen drastisch worden gedrukt en de bakker krijgt meer tijd om aan de kwaliteit van zijn brood aandacht te schenken. Dit is dan tevens een voor deel voor de consument. Een ander punt ten gunste van de consument is, dat bij het in werking treden van de ïegeling, alle brood voor twaalf uur 's middags zal zijn bezorgd. Hotels en Te 's-Heerenhoek hield de K.A.J. in het dekenaat Middelburg een wel geslaagde districtsdag onder leiding van de heer P. Ars, die na het wel komstwoord de actie Wereld wijd" besprak en er op wees dat deze ac tie inderdaad een internationaal as pect heeft gekregen in de Kajotters- beweging. O.a. noemde hij de uur loonactie, de contractenactie en de missiebeweging. 2 Zeeuwse Kajot- ters keren dit jaar naar huis terug en eigenlijk, aldus spr., moesten wij hun reisgeld kunnen betalen. Als men weet dat deze jongens twee jaar van hun loon en hun leven hebben gegeven om de missionarissen in Afrika te helpen bij de uitbreiding van de Kerk, en dan ziet wat wij hier doen dan is dat nog maar zeer en zeer weinig. Laten wij osn verdiepen in dit al les en laat ons geweten maar eens spreken. Daarnaast noemde de voorzitter enkele punten uit het vierjarenplan dat in Rome is vastgesteld, o.a. een sterkere uitbouw van de V.K.A.J. Het is ten enenmale onmogelijk om een goede K.A.J.-werking te krijgen zon der hierbij ook de meisjes in te schakelen. In verschillende parochies in dit gewest is er praktisch geen enkele vorm van jeugdbeweging voor de meisjes. In andere afdelingen werkt men met de J.G. Allicht kunnen de ze afdelingen meedoen met het werk dat de V.K.A.J. dit jaar gaat aan pakken, nl. een onderzoek naar de toestand i.v.m. de huishouding en waarom er zoveel meisjes niet meer in de huishouding gaan werken. De nationaal vrijgesteld leider der Kajottersbeweging in Nederland, G. Wagenaer, hield een inleiding over de Wereld-Wijd actie in zijn alge meenheid en wist de jongeren zo te boeien, dat ieder zeer sterk onder de indruk kwam van al de ellende, waarin onze mede-jonge arbeiders in Afrika moeten leven en werken. Een groot gedeelte van deze jongeren is hun leven lang werkloos. De arbei der verdient er gemiddeld 400. £>er jaar en daar moet men van rond komen. Daarnaast kan men dage lijks zien, als men door de straten loopt, dat ze daar liggen te sterven van de honger. De gemiddelde leef tijd van hen is 30 jaar, en in Neder land ligt dat ongeveer op 72 jaar. Tweederde van de wereldbevol king lijdt honger en daar zijn wij Ne derlanders niet bij. Hoeveel baby's sterven niet op het moment dat ze geboren worden. De ziekenhuizen kun nen alles niet verwerken om de dood eenvoudige reden dat er geen dokto ren zijn. Wat kunnen wij als K.A.J. en V.K.A.J. in Nederland hier aan doen? Niet iedereen kan uitgezonden worden om daar te gaan helpen, maar wij kunnen op een andere ma nier ons steentje bijdragen om hun werk mogelijk te maken. Als sluitstuk van het eerste gedeel te van deze dag sprak de diocesaan- voorzitster van de V.K.A.J., Leida I van Groenenstein, over het jeugd- werk voor de meisjes, en spoorde de meisjes aan om in ieder geval iets te gaan doen. Er zijn in ver schillende plaatsen mogelijkheden ge- I noeg. 1 's' Middags hield nog een Witte Pa- j ter een lezing over zijn indrukken uit Afrika en illustreerde die met licht- i beelden. Men kreeg ook hierdoor een scherpe indruk van de armoede van dit land; een armoede welke de voe dingsbodem kan worden van het communisme, dat groeikansen heeft in de ellende. Wij als katholieken en juist de ka tholieke jongeren hebben hier een plicht, aldus de pater. Daarnaast werden nog enkele filmpjes vertoond over Amerika en Rusland waarin zeer sterk de gewel dige tegenstellingen tot uiting kwa men. Op deze dag is zeer zeker ..Wereld-Wijd" gedacht. De districts leiding kan terugzien op een zeer ge slaagde dag, zij het dan dat deze matig was bezocht. inrichtingen ziekenhuis e.d. worden niet in de sanering betrokken en zijn dus vrij in de keuze van hun broodleverancier. Stemmen tot verbetering van de ef ficiency in het bakkerijbedrijf zijn ongeveer een jaar geleden tijdens een bakkersvergadering opgegaan. Na voeling met de afdeling Middelburg van de Nederlandse Bakkersbond is een comité van onderzoek samenge steld, bestaande uit twee leden van deze afdeling en twee leden van de Chr. afdeling. De collega's werden bezocht en op een op 17 februari jl. gehouden gecombineerde vergadering werd men het er over eens, dat met de plannen doorgegaan moest wor den. Behalve met de reeds genoemde vrouwenorganisaties en de op te rich ten contactcommissie zal het comité nog contact opnemen met het ge meentebestuur van Middelburg, dat uiteraard gaarne in deze aangelegen heid gekend zal worden. Als vast staand mag wel worden aangenomen, dat de plannen niet ten uitvoer zullen worden gelegd, indien niet tot genoeg zame overeenstemming kan worden gekomen met de klanten. Want, zo werd uitdrukkelijk verzekerd, de Mid delburgse bakkers blijven in de eer ste plaats middenstanders en zich als zodanig bewust van hun dienende taak ten aanzien van de consument. Men tracht echter op redelijke wijze een oplossing te vinden voor het steeds toenemende probleem van de bezor- gingskosten, die in 1956 volgens ge gevens van het Economisch Instituut voor de middenstand reeds gestegen waren tot rond f 6.50 per 100 broden, zodat er op eenzelfde aantal broden slechts ongeveer f 1,50 voor de bakker aan winst overschiet. In een gecombineerde vergade ring van de Statenkringen Goes, Vlissingen en Middelburg der K.V.P. zal het kamerlid, de heer J. v. Don gen vrijdagavond te Middelburg spre ken over de achtergrond der pool expedities en over diverse actuele po litieke vraagstukken. Van de zijde van de Z.V.U. ver zoekt men ons er op te wijzen, dat de data, waarop het operagezelschap „Forum" in Zeeland uitvoeringen zou geven van Rossini's „Barbier van Se- villa". enigszins gewijzigd zijn. Het gezelschap komt nu op 26 maart a.s. in Vlissingen en op 27 maart in Oost burg. Dinsdagmorgen „paradeerde" een aantal mensen langs de economische politierechter, die ervan verdacht werden te hoge lonen te hebben be rekend. Bij controle van hun boek houding was gebleken, dat zij meer dan tien procent boven het gebrui kelijke niveau lagen. Een waarschu wing hadden zij in de wind geslagen en daarom waren zij nu gedagvaard. De motorenreviseur C. F. W. uit Krabbendijke was volgens de officier opvallend ver gegaan in het betalen van te hoge lonen. In zün boekhou ding waren in het aantal manuren per week ook de overuren gecalcu leerd. „Ik moet wel hoge lonen be talen, omdat mijn mensen in de boomgaarden meer konden verdienen en ik hen dus niet vast kon houden," sprak W. en zijn verdediger, mr. La- vens, onderstreepte zijn woorden. De raadsman was bovendien van oordeel, dat de aanspraken van de arbeiders redelijk waren. Desondanks werd W„ conform de eis, tot f 200 boete ver oordeeld. De Middelburgse toeringcar- en taxi-ondernemer fa. ge.br. B. had geen loonbriefjes ingevuld, hetgeen hem op f 100 kwam te staan. Een boete van f 150. na een vordering van f 200, kregen de Goese aannemers J. H. N. en P. N„ die eveneens te hoge lonen hadden betaald. De administrateur J. K. uit 's Gra venpolder tenslotte werd, conform, veroordeeld tot f 1000 boete. Hij had zijn medewerking verleend bij de verkoop van land, waarbij veel te hoge prijzen berekend werden. Personeelsverenigingen gaan samenwerken Goes is een aantal personeelsver enigingen rijk, welke ieder voor zich de taak hebben de onderlinge band tussen de leden te verstevigen, ter wijl men er tevens naar streeft ver antwoorde ontspanning te bieden. Ini tiatieven heeft men voldoende, doch de geldmiddelen zijn meestal ontoe reikend. Gedachtig aan het eendracht maakt macht, hebben, op initiatief van de personeelsvereniging voor het agra risch bedrijf, een zestal personeels verenigingen van de onderstaande bedrijven besloten deze zaak geza menlijk aan te pakken, met uitdruk kelijk behoud van ieders zelfstandig heid waar het de eigen initiatieven betreft: B.V.A.B.. N.V. Waterleiding Mij., Inter Scaldis (belasting), Ned. Spoorwegen, P.T.T., wasserij ,,de Zon". Het secretariaat van de combi natie berust bij mevrouw Bos, so ciaal werkster wasserij de Zon. Als gevolg van de uitstekende sa menwerking die er reeds in korte tijd is ontstaan stelt iedere deelnemende vereniging ook de andere aangeslo ten leden in staat om, indien de avond zich daartoe leent, deze bij te wonen. Zeer binnenkort zal de eerste gezamenlijk voorbereide avond plaats hebben. Volgende week vrijdag houdt de vereniging voor veilig verkeer in ,,de Prins" een forum-avond. Daarin heb ben o.m .zitting de voorzitter der prov. vereniging, de heer Visscher, (Advertentie) 'n BRINK product B.L.O.-LEERLINGETJES DOEN VERKEERSEXAMEN. Morgen, donderdag, doen negen meisjes van de b.l.o.-school hun praktisch verkeersexamen. Het schrif telijk gedeelte hebben zij reeds achter de rug en hun resultaten zijn opmer kelijk goed. Voor het praktisch exa men wordt een groot aantal straten van Nieuw Hulst speciaal van allerlei verkeerstekens enz. voorzien. Volgen de week worden aan de geslaagden de diploma's uitgereikt. Voor de amateurfotptentoonstelling welke op Tweede Paasdag officieel belangstelling. Verscheidene ama- zal worden geopend, bestaat vrij veel teurfotografen zijn reeds druk bezig hun inzending te verzorgen. Er zullen verschillende prijzen beschikbaar zijn: een medaille van b. en w. van Hulst, een medaille van de bond van amateurfotografen, prijzen van de plaatselijke fotohandelaren en een van de Kunstkring „Van den Vos Rei- naerde". De deelnemers hebben nog tot eind deze week tijd,hun foto'(s) in te leveren bij de heer J. H. Stolte. In hotel de „Eenhoorn" vond de algemene jaarvergadering plaats van de muziekvereniging „Harmo nie". Jammer was het dat voor deze jaarvergadering van de zijde van de donateurs weinig belangstelling be stond. De opkomst van de werken de leden daarentegen was bevredi gend. Het huishoudelijk gedeelte werd afgewerkt. Uit het jaarverslag van Het lagere landbouwonderwijs, zo vernamen wij van ir. J. Ver steeg, rijksconsulent belast met onderwijsaangelegenheden, zal een drastische wijziging en uitbreiding ondergaan. Tot nu toe was het zo dat een jongen pas na het zevende leerjaar doorlopen te hebben toegelaten mocht worden op een lagere landbouw school. Voor ulo- en ambachtsscho len was dit anders. Die sloten aan op de zesklassige lagere school en kregen dus een voorsprong, die niet gemakkelijk meer was in te halen. Vele lagere landbouwscholen leiden dan ook een moeilijk bestaan wegens een te gering aantal leerlingen. De door de minister uitgevaardig de nieuwe bepalingen bedoelen de scholen nieuw leven in te blazen. Het aantal les-dagen bijvoorbeeld wordt ongeveer driemaal zo groot. Voor de eerste twee klassen wordt het vijf dagen per week; voor de derde klas vier dagen en voor de vierde klas drie dagen. De nieuwe methode zet het onder wijs op een veel bredere basis en het lesrooster wordt uitgebreid met Engels, biologie, boekhouden, een voudige wiskunde en handvaardig heid. Halve prijs Voor de eerste twee leerjaren ont vangen de leerlingen een serie ge reedschappen voor de helft van de prijs, welke zij op school leren ge bruiken voor eenvoudige karweitjes op het gebied van schilderen, tim meren, metselen, enz. Voor de twee laatste leerjaren ontvangen zij een nieuwe serie gereedschappen voor het repareren en onderhouden van motoren. In die delen van ons land waai de nieuwe methode werkt, schijnt zij goed te voldoen. In ieder geval maakt het de jonge landbouwer meer paraat voor de nabije toekomst, wan neer ook voor de landbouw de wet telijke vestigingseisen van kracht worden. Per 1 september Het nieuwe leerplan zal met in gang van 1 september worden in gevoerd op de lagere landbouwschool te Oudelande, die de laatste tijd nog slechts een 25 a 30 leerlingen had, zodat er al eens over gedacht is haar op te heffen. Successievelijk volgen dan de andere, tvaarbij Scherpenisse en Middelburg dat een zeer bloeien de school heeft, waarschijnlijk het eerste aan de beurt komen. Omdat de schoolruimte te Oude lande beperkt is, zal men voorlopig gebruik maken van een barak. Ir. Versteeg vertelde ons nog, dat te 's Heerenhoek en te 's H. Arends- kerke al les wordt gegeven in hand vaardigheid aan bedoelde scholen. Zwaardere eisen De eisen voor deze „plattelands- mulo's", zoals ze wel genoemd worden, zijn evenwel aanmerkelijk zwaarder dan tot dusver. Daarom zal een zeker percentage leerlingen afvallen, maar anderzijds zullen ve len tot dit onderwijs worden aan getrokken, die anders misschien naar een mulo waren gegaan. Voor de jonge boer, die in de landbouw wil blijven zal de vernieuwde landbouw school immers in de meeste gevallen doeltreffender zijn dan een andere tak van voortgezet onderwijs. Bovendien kan de leerling ook ge durende de vierjarige cursus nog verschillende andere kanten uit, zo vernamen wjj van ir. Versteeg. De opzet is, dat de leerlingen worden gerecruteerd uit de 6e klassen van de lagere scholen, wanneer straks wettelijk bepaald is, dat die slechts zes klassen mag tellen. Daar de onderbouw van de nieuwe landbouwschool gelijk is aan die van de ambachtsschool, kunnen de leer lingen na twee jaar altijd overstap pen naar het technische onderwijs. Wie de lagere landbouwschool door loopt heeft toegang tot de middel bare landbouwschool. De voorziening van leerkrachten zal bij doorvoering van deze hervor mingen nog wel moeite kosten, maar gehoopt wordt toch dat men om streeks 1960 alles voor elkaar heeft. Morgen, donderdag 20 maart gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.10 en 15.40 uur; te Ter- neuzen om 2.36 en 14.56 uur en te Vlissingen om 2.06 en 14.31 uur. de secretaris bleek dat het afgelopen jaar voor het verenigingsleven niet onbevredigend was geweest, zowel op muzikaal als op financieel gebied. De aftredende voorzitter, de heer Gosseye, en het aftredende bestuurs lid Bruggeman werden bij acclama tie herkozen. Behandeld werd voorts de klacht van het gemeentebestuur, dat er te weinig buitenconcerten in de gemeen te worden gegeven. Getracht zal wor den aan het verzoek van het gemeen tebestuur tegemoet te komen, zulks in verband met de van de gemeen te ontvangen subsidie. Wel vond men het jammer, dat het voor de vereni girrg hierdoor welhaast onmogelijk zal zijn aan het concours deel te ne men, aangezien het door de vele con certen aan tijd zal Ontbreken om de deelname aan het concours goed voor te bereiden. Tenslotte werd besloten om met de vereniging een reis te maken naar de a,s. wereldtentoonstelling te Brus sel, zulks op-kosten van de reiskas. (Advertentie) VOOR EEN NAAR BOSCHSTRAAT 1—3 BREDJ IJzendijke KANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD Aan de groslijststemming voor de K.V.P. kandidaten van de gemeente raad, werd door 187 leden der KVP alhier deelgenomen. De KVP-lijst zal er als volgt uit zien: 1. P. van Rijen, 2. A. Termote, 3. C. Geernaert, 4. J.Ch. Cornelis, 5. P. van Hyfte, 6. A. Boogaard, 7. P. Retèl, 8. Ars. Haverbeke, 9. C. van Opdorp, 10. Arn. Dellaert, 11. P. van Hyfte, 12. E. Lievens, 13. van Kerk- voorde, 14. Fr. Groosman, 15. van de Wijnkei, 16. A. Hendrikse. De Vrije Protestantse lijst: 1. F. Tazelaar, 2. W. Neele, 3. L. van Duivendijk, 4. Jac. Dhondt, 5. A. Quaak, 6. Abr. Salomé, 7. I. Haartsen, 8. A. de Reu. De Partij van de Arbeid stelde kan didaat: 1. J. van Cadsand, 2. Cor Verspril le, 3. Frans de Blaey, 4. J. Tellier. Biervliet FLAMINGO'S GAVEN UITVOERING Het cabaretgezelschap "De Fla mingo's" uit Breskens verzorgde een vrolijke avond in café "Het Oude Raedthuys". Jammer genoeg was de zaal maar matig bezet. Zodoende werd het voor de orga niserende vereniging, i.e. de v.v. Biervliet, geen kasstuk. Toch viel het vertoonde bij het pu bliek goed in de smaak. Vooral de zangnummers van de gebrs. Heij- boer oogstten veel bijval, zeker de kleine Johnny. Tijdens de pauze werd een goed ge slaagde verloting gehouden. Na afloop werd nog een bal gege ven. De stemming zat er hierbij uit stekend in. Heille STREEKVERBETERING Ook voor de huisvrouwen van ons dorp, dat in het gebied der streek- verbetering is opgenomen, zal een voorlichtingsavond worden gehou den, waarbij een film wordt gedraaid en wel op donderdag 20 maart om half acht in café Leliaert. Deze avond is vooral belangrijk, omdat dit de eerste keer is, dat een dergelijke voorlichting alhier wordt gegeven. Er zal op die avond uiteengezet wor den wat precies dit werk omvat en welke mogelijkheden er bestaan om tot een goede voorlichting te komen, zowel huishoudelijk als sociaal-agra risch. Sluis HOUTWORM In de zaal "Lammensvliet" kon men genieten van een uitvoering van gen N. Boone, Hoedekenskerke, M. het in onze streek zo bekende toneel- Hoogesteger, M. de Koster, W. de blijspel "Houtworm" in 3 bedrijven Kraker, J. Steketee te 's-Gravenpol-1 door Drs. Louis Lockefeer. Het werd der, J. de Jong te 's-Heer Abtsker- opgevoerd door de toneelvereniging: ke, J. Lindhout te 's-H. Arendsker- j "Concordia" uit Waterlandkerkje, ke, D. Mosselman, J. van Sabben, 1 Voor de uitvoerenden was het een J. van Sabben te Borssele en N. teleurstelling dat het publiek zeer ma de Witte te Nisse. I tig was opgekomen. De heer Fase overhandigde na- Voor deze opvoering was er alle lof, mens de afdeling Oudelande der Z. I wat tot uiting kwam in het applaus L.M. de twee beste leerlingen N. Boo-1 dat de sprekers werd geboden. Na af- te na- In de lagere landbouwschool Oudelande had de eindles plaats, dat de voorzitter, de heer Minnaard, de leiding der school had overge dragen aan de heer W. Fase. Na de les reikte ir. J. Versteeg de einddiploma's uit aan de leerlin Middelburg; mr. Moolenburgh; mr. Kurtz; de commissaris van politie, de heer Reneman, allen uit Middel burg en de heer Borsie, brigadier der gem. politie, alhier. Vrijdagavond komt de K.V.P.-af- deling alhier in vergadering bijeen in „Slot Ostende". Op deze bijeen komst vindt de aanwijzing plaats van de kandidaten voor de gemeenteraad en voorts zal wethouder J. Roose een inleiding houden over de toekomst van Goes. Heinkenszand MARIA - CONGREGATIE VIERDE 25-JARIG BESTAAN Bestuur en leden van de Maria- congregatie in de parochie van de H. Blasius hebben in zaal Hoondert het 25-jarig bestaan herdacht. Voorafgaande aan de feestelijke viering, die door de ouders van de leden werd bijgewoond, was er een koffiemaaltijd, waaronder het jubi leum in intieme kring op velerlei wij ze werd onderlijnd. Pastoor Wit kamp, directeur der congregatie, opende de feestavond en gaf een „historisch oyerzicht" vanaf de op richting, waarbij hij met tal van bij zonderheden een beeld gaf van een der meest bloeiende kerkelijke ver enigingen uit de parochie. Hierna voerden de leden enkele to neelwerkjes op, waaronder een ver dienstelijk gespeelde Vlaamse legen de. Een koortje o.l.v. de heer Fakler bracht enkele meerstemmige kerke lijke en profane werken. Aan het slot bracht de directeur dank aan de heren Verbeem en Rijk voor de regievoering, in welk dank woord hij eveneens de heer Fakler betrok. De leden en hun ouders waren daarna nog enige tijd in een geani meerd samenzijn bijeen. K.A.B.-FILMAVOND In tegenstelling tot eerder gemeld bericht zal de KAB-filmavond, in het kader van het winterprogramma, op 27 maart a.s. worden gehouden in zaal Vermeulen. Kwadendamme K.V.P. EN RAADSVERKIEZING Vrijdagavond houdt de K.V.P. al hier een vergadering om de kandi datenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing op te maken. Hoedekenskerke „CON AMORE" GAF UITVOERING De fanfare „Con Amore" gaf on der grote belangstelling haar jaar lijkse uitvoering. Uit hetgeen ge bracht werd bleek, dat, t.o.v. vori ge jaren een merkbare verbetering in het korps zijn intrede had gedaan. Dit getuigde dan ook de burgemees ter in enkele woorden, die hij tot de vereniging richtte en waarin hij tevens de toezegging deed, gaarne zijn medewerking te zullen verlenen tot 't verkrijgen van een verhoogde subsidie, zodra het financiële bud get van de gemeente er .wat gunsti ger gaat uitzien. Na het muzikale ge deelte, voerde de toneelver. „De Amateurs" een toneelstuk op in drie bedrijven, genaamd „Bobbel en Hobbel". Dit vrolijke stuk, onder re gie van de heer M. Bolier, werd door de spelers prima vertolkt, waardoor het spel volledig tot zijn recht kwam. De voorzitter van „Con Amore" de heer Jac. Uitterhoeve vertolkte na afloop in enkele waarderende woor den zijn dank aan allen die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt. Rilland ONTVANGER-GRIFFIER In de vergadering van de ingelan den van de Reygerbergsepolder is uit elf sollicitanten, tot ontvanger-grif fier benoemd, de heer A. Hack ge meente-secretaris alhier. Zierikzee SAMENWERKING PROT. GROEPEN De C.H., A R. en de S.G.P. zullen bij de komende gemeenteraadsverkie zingen met één lijst uitkomen onder de naam van prot. chr. groep. De lijst ziet er als volgt uit: l.J. W. van den Doel; 2. C. bij de Vaate Jacz.; 3. D Goudriaan; 4. H. Koe- vöets; 5. G. van Duin; 6. J. Rozen- daal; 7. D.C. Quist; 8. F. Hansma; 9. A. Jonker; 10. A. Bin; 11. J. van de Ende; 12. J.P. Overbeeke; 13. J. Pannekoek; 14. K.T. de Jonge; 15. A.J. Davidse; 16. P.J. van den Doel; 17. C. Schot (s.g.p.)18. P.J. de Vlie ger. De heren H. Uyl, A. de Boer en S.J. bij de Vaate. die thans zitting hebben in de raad, keren niet meer terug. (Advertentie; Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wondereni 4 geneesmiddelen, elk alzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doei werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen M BEROEMDE GENEESMIDDELEN *1" !H EÉN TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelirox MIDDELBURG Electro: Sissi. a.l. VLISSINGEN Alhambra: Salzburger Geschichten, a.l. Luxor: De misstap van kapitein Stuart. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De man met de gouden trompet, 14 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Droom- eiland, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Thérèse Raquin. 18 j. m. enig voorbeh. ne en N. de Witte een boek. loop was er bal. GOES Grand: Marguerite de la nuit, 14 j. Prins van Oranje: Lezing door Jan Strijbos over Spitsbergen (ZVU)- MIDDELBURG Electro: De dochter van de arobasadeur, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Meisjes m de gevaarlijke leeftijd, 18 j. met enig voorbehoud. Luxor: De misstap van kapitein Stuart. Brittannia 8 uur: Jan Lemaire: De ontwikkelingsgang vaTi het toneel. GENT Kon. Nederl. Schouwburg uur: Home, sweet home ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opet* 8 uur: De parelvissers (ballet 1). 30 Breda Bergen op Zoom

de Stem | 1958 | | pagina 2