Prins Albert over de Delta GIVZE RONA p Wit i Zwart o niet mee PaQblad 9 c Stem Middenstandscentrum op de Voorj aarsbeurs Roosevelts schip werd bijna getorpedeerd k I OOK BELGISCHE j ABDIJSIROOP Knappe Senaatsredeechter geen uiting van Beneiuxgesindhcid BEZWAREN j r door ANTONIO DEL MONTE Bedevaart naar Lourdes OLIE EN CHINA voor de algemene huidverzorging verzorgt, beschermt en geneest! met al die "seizoen- hoesters"! TWEEDE BLAD DINSDAG 18 MAART 1958 (Advertentie) Prins Albert van België heeft bij zijn installatie als lid van de Belgische Senaat een boeiende en knappe rede gehouden over het vervoerwezen in zijn land. Dit adviserend optreden van de jonge prins sluit waardig aan bij de traditie, welke door zijn va der Leopold III, zijn grootvader Albert I en koning Leopold II, die eveneens hun intrede in de Senaat hebben gedaan, werd ge vestigd. Het betoog van de prins ge tuigt van een moderne visie op de betekenis van zeehavens en waterwegen als aanvoerwegen voor de grondstoffen der natio nale industrie en als afvoer- wegen voor haar produkten, zo belangrijk voor een land, waar van de werkgelegenheid en het levenspeil in hoge mate van uit voer afhankelijk is. Op aanraden van zijn vader heeft prins Albert zich toegelegd op het zeewezen. Sinds het scheidingstrak taat is het steeds een droom van België geweest een eigen zeewezen te hebben en het pleit voor de jonge marine-officier, dat hij hierin aan knoopt bij tradities en bij een oude glorie der zuidelijke gewesten. De omstandigheid, dat de prins zich ont popt als bijzonder geïnteresseerd in de scheepvaart, spreekt ook tot het gemoed van de Noordnederlander. In zijn rede geeft prins Albert in het algemeen blijk van scherp in zicht naast een op praktische gevolg trekkingen toegespitste mentaliteit. Er is evenwel één omstandigheid, welke geen verrassing, maar toch wel een teleurstelling voor ons heeft opgeleverd. De prins toont een open oog voor de ligging van de Delta in de op stapel gezette Euromarkt en ook voor de betekenis van de aan voer hierheen van petroleum, ertsen en zelfs steenkool van overzee. Hij ziet het toekomstbeeld en de toe- komsttaak, welke de Euromarkt zo wel voor België als voor Nederland zal meebrengen, helder in. Maar in zijn veertig minuten lange rede maakte hij niet eenmaal melding van Benelux. Hij gaf wel uiting aan ongetwijfeld oprecht vriendschappelijke gevoe lens jegens Nederland, maar er viel geen enkele uitdrukking te beluiste ren betreffende de lotsverbondenheid met het Noorden, een voor België en Nederland op leven en dood sa mengaan in het nieuwe Europa en de nieuwe wereld. Hij repte in het geheel niet van een onderlinge ver deling van speciale taken en door de loop van de geschiedenis verworven vaardigheden, een noodzaak om ge meenschappelijk naar zelfbehoud te streven en vroegere wereldposities, die verloren gingen, te herstellen, of die bedreigd worden, te handhaven. Tot die wereldposities behoorde en behoort met name de Nederlandse scheepvaart! In zover contrasteert deze rede wel met het streven en de gezindheid, die tot uiting zijn gekomen op de tweede vergadering van de Interparlementai re Benelux-Raad, in Den Haag ge houden; het contrast wil overigens slechts zeggen, dat de rede van de prins bevestigt, wat minister Luns in Den Haag, heeft gesteld, toen hij ge waagde van een nog in een ver ver schiet verhoopte éénwording van Ne derlandse en Belgische belangen. Voor prins Albert schijnt Vlissingen niet te bestaan, alhoewel de haven stad van Michiel Adriaanszoon de Ruijter de mond van de ook door hem zo belangrijk geachte Schelde beheerst. Terneuzen ziet hij niet als de natuurlijke bondgenoot, een op groeiende broer of zuster van de Scheldehavens Antwerpen en Gent, maar als een concurrent en een ge vaar; tegen Rozenburg als voorhaven van Rotterdam wil hij Zeebrugge alarmeren en uitrusten tot voorhaven van Antwerpen; en om maar heel duidelijk te laten uitkomen, dat hij zo weinig mogelijk te maken wil heb ben met Nederland als verwante be langhebbende bij de Schelde, bepleit te de prins als het ware een ombui ging van het zeeverkeer van Gent vanaf Selzate naar Zeebrugge in plaats van de traditionele uitweg langs Terneuzen. Het behoeft helemaal geen betoog, dat de'prins evenmins als over Vlis singen, gesproken heeft over de be langen van een zeehaven voor Ber- S De rede van Prins Albert heeft ook in de Belgische pers geen onverdeelde instemming gevonden. In Gent en in Ant- l werpen komen bezwaren los i tegen suggesties inzake een- tralisatie van het havenbe- drijf. Men vreest het dirigeren van de havens vanuit Brussel. Verder heeft men in Antwer- l pen uit de rede afgeleid, dat S volgens de Prins alleen Zee- I brugge voor reuzentanksche- pen toegankelijk zou moeten worden gemaakt. De Gazet van Antwerpen veronderstelt, dat de suggesties zijn geïnspi- J reerd door minister van Au- denhove zelf alsmede diens kabinetschef Willems. De op- t vattingen van deze minister worden echter niet gedeeld door de .andere ministers. Het J gevaar is, dat die ministers i eigen wegen blijven bewande- len, o m. uit wrok, omdat hun collega van Openbare Werken, 2 via prins Albert een plan heeft laten ontwikkelen, waarover zij niet eens werden geraad- pleegd. In diplomatieke kringen be- 2 treurt men voorts, volgens het 2 Antwerpse blad, dat de onder- 2 handelingen met Nederland niet vergemakkelijkt worden, als Nederland uit de rede van S de prins concludeert dat in 2 België geen eensgezindheid 2 meer bestaat in zake het ka- 2 naai Gent-Tërneuzen. Tenslotte is het zo, dat de technici de uitvoerbaarheid van een kanaal Zelzaete-Zee- brugge ernstig betwijfelen en 2 meer nog het omvormen van 2 de haven van Zeebrugge tot 2 een grote zeehaven. En als het mogelijk zou zijn, dan vreest men in Antwerpen, dat die ha- i ven eerder een concurrent dan S een steun zou worden. 2 gen op Zoom aan de Westerschelde bij Bath, wanneer de Westerschelde ten gerieve van Antwerpen genorma liseerd en tot groter capaciteit is ge bracht. De opgedane teleurstelling verleide ons echter niet tot ontgoocheling nog veel minder tot bitterheid. Het is be grijpelijk, het is logisch, dat een lid van de Belgische koninklijke dynastie in de eerste plaats denkt aan dy nastieke belangen, dat wil in de goe de zin van het woord zeggen: aan belangen, die gepaard gaan met het bestaan van de staat, wiens soeve reiniteit en geografische integriteit te behouden tot een hoofdtaak van het koninklijk beleid behoort. Als zodanig zien wij ook de waarschuwende be zorgdheid van de prins over moge lijke nadelen van de uitvoering der Deltawet voor de Antwerpse zee- en Rijnvaart. Liever dan ons te laten verontrus ten door dit voor Nederland nega tieve aspect van de prinselijke rede willen we er op wijzen, dat prins Albert kloek en bekwaam opgekomen is voor regionale belangen van werk- bezorging. voor een industrialiseren derhalve van de verschillende gewes ten in België en met name, zoals hij zei, van de Vlaanderens. Oe Belgische accentuering in de rede van prins Albert moge intussen een vingerwijzing zijn voor Rotter dam of ruimer gezegd voor Zuid- Holland! Te grote lokale, regionale en provincialistische inhaligheid, waarbij redelijke belangen van Noordbrabant en Zeeland in het bek ken van onze zeearmen, aan het Hol- landsch Diep en de Westerschelde. genegeerd worden, bergt het gevaar in zich aan onze zuidelijke grens een tegenfront te doen ontstaan of te be vorderen, waardoor Antwerpen, Gent en Zeebrugge tesamen tot een trits worden samengebundeld, die niet de samenwerking van het gehele Delta gebied, maar wel de onderlinge riva liteit van de bestanddelen dier Delta en mogelijk zelfs hun onderlinge vij andigheid zal stimuleren. Een noodlottig resultaat daarvan kan voor Rotterdam zelf zijn. dat zijn eigen unieke ligging als Euro poort in plaats van erkend en ge steund. zal worden miskend en be streden. W f f; f ■■■■■■-■■ ■'iyf Jp s i» J'M Ltf t IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. Voor de Nederlandse midden standswereld zal voor het eerst in de geschiedenis van de Jaar beurs op de komende Voor jaarsmanifestatie, van 18 tot en met 27 maart een eigen ont moetingscentrum worden inge steld. Het begin is nog bescheiden, maar gezien de belangstelling die bij ver schillende kringen voor dit object be staat, mag verwacht worden dat dit initiatief in de naaste toekomst ver der zal worden ontwikkeld. De Cen trale Middenstandsbonden hebben reeds hun volledige instemming met het plan betuigd en alle medewerking toegezegd. Het ontmoetingspunt zal. bij gebrek aan plaats op het Jaarbeursterrein, tijdens de komende Voorjaarsbeurs gevestigd zijn in een restaurant te genover de Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg Noord-Brabant"). In een daartoe gereserveerde zaal. waar de middenstanders elke dag tussen 12.30 en 14.30 uur de lunch kunnen gebruiken, zullen tezelfder tijd vooraanstaande personen uit de verschillende organisaties en instel lingen van en voor de middenstand aanwezig zijn, die een korte inleiding zullen houden over belangwekkende actuele onderwerpen met betrekking tot de middenstand. Deze onderwerpen zullen als uit gangspunt kunnen worden beschouwd, niet voor algemene discussies, maal ais gedachtenbepaling inzake de vraagstukken die de middenstand be zighouden. Er zal ruim gele.genheid worden geboden onderling, met de sprekers of de aanwezige vertegenwoordigers van de middenstandsorganisaties en -instellingen van gedachten te wisse len. In de lunchzaal zal een gedeelte als club worden ingericht, waar de mid denstanders in gemakkelijke stoelen zich voor een gesprek kunnen terug trekken. Daar kan men op informele wijze in contact treden met leidende figuren van Middenstandsbondenen -instituten. Naast deze geheel nieuwe opzet, welke zal kunnen bijdragen tot beter begrip van de heersende midden- standsvraagstukkèn en tot ophelde ring van eigen zakelijke problemen, zal op de Voorjaarsbeurs, in een apart paviljoen bij de hoofdingang van de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg, een Middenstandsinfor matiecentrum worden ingericht. Tweehonderd zieke kinderen van 4 tot 14 jaar, 1500 leden van de Katho lieke Arbeidersvrouwenbeweging en nog 300 andere pelgrims vertrekken 24 april onder geestelijke leiding van Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, naar Lourdes. Deze bede vaart van 24 april tot 2 mei, de twee de in de reeks van 12 tijdens het Lourdes-eeuwfeest, is voorbereid door de Centrale Reiskas van de K.A.B. De reis wordt gemaakt in vier trei nen. Voor honderd van de zieke kin deren zijn de onkosten betaald door de diocesane ziekenfondsen. Vijftien K.A.B.-afdelingen hebben bovendien gelden verzameld voor zieke kinde ren in hun afdeling. Het Chinese ministerie voor olie industrie heeft volgens het commu nistisch Chinese persbureau, Nieuw China" in Sjanghai bekendgemaakt dat er in de provincie Szetsjoean rijke olielagen zijn ontdekt. Het ministerie zei dat de stroom olie de grootste is die ooit in China is aangeboord. Een gepensioneerde luitenant-ter-zee heeft het slagschip ,,Iowa", waarmede wij len president Roosevelt in 1943 naar het Midden-Oosten reisde voor zijn conferentie te Teheran met Churchill en Stalin bij die gelegenheid bijna was geraakt door een per ongeluk ge lanceerde torpedo van een escorte- vaartuig. Dit schip, de torpedojager ..William D. Porter", moest direct naar Nas sau, op de Bahama-eilanden terugke ren en de gehele bemanning werd on der arrest gesteld. Later werd het voertuig door Japanse zelfmoordpilo ten in de Stille Oceaan tot zinken ge bracht. Volgens de luitenant-ter-zee b.d. Seward Lewis gebeurde het voorval bij een oefening, waarbij z.g. torpe- Amerikaanse do's op de ,,Iowa" werden afgevuurd, onthuld, dat Tot grote ontsteltenis van de opvaren den van de torpedojager schoot in derdaad een geladen torpedo op het slagschip af. Aan boord hiervan be vonden zich behalve de president nog miraal King. Op het laatste ogenbljk wist de ,,Iowa" nog van koers te ver anderen, waardoor de torpedo achter het slagschip ontplofte. ,,Toen ieder een tenslotte begreep wat er was ge beurd, was de taal van de gezagvoer der van de ,,Iowa" en van de com mandant van de groep torpedojagers niet geschikt om te worden gedrukt," aldus de voormalige marineman, talrijke andere belangrijke personen, zoals de stafchef van de marine ad- (Advertentie) Vraagt gratis monster bij uw leverancier. 5 IDEE J De heer Nugent, een Engels parlementslid, heeft uitvinders J J een idee aan de hand gedaan, waarmee ze volgens hem J schatrijk kunnen worden. Hij zei: Praktisch iedere man van middelbare leeftijd heeft het in zijn rug. Het is dikwijls een J kwestie van koude op de spie- J ren of van reumatiek. Warmte i is er goed voor. Waar blijft J de man, die een stoel con- strueert met ingebouwde ver- J J warming in de rugleuning?'' Protest Britse troepen, die op Cyprus zijn gelegerd, hebben onlangs gedreigd met een hongerstaking als een pro test tegen het slechte eten. „We krijgen zo'n beetje, dat het eigenlijk geen verschil maakt als we helemaal niet eten," heeft een zegsman ver klaard. Verzekering Een Amerikaanse verzekeringsmaat schappij heeft sinds kort een assu rantie voor dieren. Men kan er hon den en katten verzekeren tegen ver keersongelukken. Als de diertjes overreden worden krijgen hun eige naars een bepaald bedrag als smar- tegeld en als ze gewond raken wor den de kosten van de dierenarts en allerlei geneesmiddelen betaald. Omroeper Luisteraars van een radiostation te Chicago luisterden geboeid naar Busoni's Sonate nummer 2. De laatste tonen weerklonken en toen ging de naald in de laatste groef rond draaien, zonder dat er iets aan gedaan werd. Het duurde minuten. Verschillende toehoorders belden de studio op, maar ze kregen geen ge hoor. Omdat het er allemaal zo mysterieus uit zag werd vervolgens met de politie getelefoneerd en die was niet te lui. Er stormde een hele ploeg naar de plaats des onheils en die ontdekte, dat de omroeper naast de grammofoon zat te slapen, vredig glimlachend. Opmerking In Springfield heeft mevrouw Marjorie Flax bewonderende en waarderende blikken gekregen van alle mannen, die haar hoorden ge tuigen in een rechtszaal. Daar was ze terecht gekomen, omdat ze een klacht had ingediend tegen haar man, die haar een pak slaag had gegeven. Maar toen het puntje bij paaltje kwam en ze eigenlijk moest uitleggen, hoe har'd het gegaan was, zei onze Marjorie plotseling: „Het was mijn schuld. Als ik mijn grote mond gehouden had, zou er niets gebeurd zijn." Kalenders De directeur van de gevangenis te Durban heeft orüangs een breed gebaar gemaakt en beslotendat gevangenen voortaan kalenders in hun cellen mogen hebben, zo dat ze kunnen zien, of het al een beetje opschiet. De kalenders mo gen echter niet op deuren, raam lijsten of wanden worden aange bracht, zodat er geen andere mo gelijkheid overblijft dan hem de hele tijd vast te houden. Reden In Millwaukre werd mevrouw Marion Murphy aangehouden, om dat ze per auto 60 km per uur had gereden op een weggedeelte, waar de maximum snelheid 50 was. Ze maakte zich zo kwaad op de agen ten, dat ze als een tijgerin achter het stuur sprong, de politiewagen ramde en vervolgens een poosje 130 km per uur ging rijden op een weg, waar het maximum 40 was. Toen de agenten haar voor de tweede keer te pakken hadden, zei ze: „Zo, nu is er ten minste een goede reden om me te arresteren." En nu vraag ik je voor het laatst: wil je de mijne worden of niet? WOENSDAG, 19 MAART HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. ,18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw (9,35- ,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Schoolradio - VARA: 10,20 Gram. 11.00 RVU: Be schouwingen over de juiste omgang met anderen, door mej. mr. Dra. A. J. E-lits 11,30 Gevar.progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsaigenda 13,20 Lichte muz. 13,50 Med. kron. 14,00 Pianorec. 14,30 V.d. jeugd 16.30 Koor en ork. 17,10 Gram. 17,20 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Kro niek van Nieuw-Guinea, door Claude Beigerni 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,20 RVU: Ethiek en techniek, door dr. C. J. Dip'pel, 2e lez. 19,00 V.d. kind. 19,10 Langs nieuwe wegen, toespr. 19,25 VARA- varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20,15 Gevar.progr. 22.40 Gram. 22,45 Tussen mens en nevel vlek. caus. 23,00 Nws. 23,15 Dansmuz. 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM li. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gram. 7,50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 8.30 Marinierskapel 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,10 De zaak Vampier, hoorsp. 12,05 Gram. 12,15 Lich te muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Blaas- ork. 13,45 Gram. 15,00 Jeugdork. 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus. 17,40 Beur9ber. 17,45 Klavecimbelrecital 18,00 Leger des Heilsmuz. 18,15 Spectrum v.r. chr. org.- en ver.leven 18,30 Koor zang 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19.15 Orgelconc. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Passiestonde 21,00 Concert- geb.ork. en solist 22.00 Inl. vakantierubr. 22.15 Geest, liederen 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14.00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Beiaardconc. 16,15 L. muz. 16.30 Ork.conc. 17,00 Nws. 17.10 Voc. ens. 17.55 Boekibespr. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie, caus. 18,21 Ork.conc. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Klavecimbelrec. 22.45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Idem 14.15 Belg. muz. 15.00 Kamerork. en sol. 15,15 Omr.- koren 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianotrio 17.50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,55 Idem. Televisie WOENSDAG, 19 MAART AVRO: 15.30-16.00 V.d. kind. NTS: 16.00-17.40 Eurovisie: Voetbalwedstrijd DuitslandSpanje 18,00-18.40 Eurovisie: rep. v.d. eerste verg. v.d. Europese ge meenschappelijke organen te Straatsburg NCRV: 20,00 Route Nationale 6 21,50 Dagsluiting. FRANS E-ELG.: 16,00-17,40 Eurovisie: Voetbalwedstr. Duitsland—Spanje 18,00- 18,40 Eurovisie: le vergadering Europese gemeenschappelijke organen 19.00 Caus. 19,30 Aux quatre coins 20,00 Nws. 20.30 Cabaret 22,05 Lit. progr. Daarna: We- reldnws. VLAAMS BELG.: 14.40-17.40 Wieler- wedstr. Milaan-San Remo en voetbal wedstr. DuitslandSpanje 18.00-18 40 Eurovisie: Verg. Europese gemeenschap pelijke organen 19.00 Tussen water en wind 19.30 Nws. 20,00 Overn. v.d. NCRV: Route Nationale 6, TV-spel 21,50 Voordr. 22,05 Nws. en j cairn. (Advertentie) *t Is er weer, dat ge- 1 hoest in de bus en op^ kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen 461 Maddalena gaf niet direct ant woord. Een ogenblik bleef ze doodstil zitten. ..Ik heb ook eens gedroomd van de stad", zei ze zacht. ,,Ik ben er neen gegaan, maar ik leerde de stad al heel gauw kennen". i "na onderbrak Maria haar en de anltige klank in haar stem was op eens verloren gegaan. ,,Je hebt nog nooit eens iets verteld over Napels, Maddalena. In het dorp zeggen ze, ctat er in een straat soms meer men sen lopen dan er bij ons op het he le eiland wonen. En heb jij wel eens gezeten? Was je nooit oang^ dat hij uit de rails zou lopen? En ben jij wel eens in de bioscoop geweest? Za aeggen, dat da kom®. diantcn zo dicht bij je zijn, dat je ze haast met je hand zou kunnen aanraken. Maddalena knikte. Ze stak weel een sigaret op en het vlammetje van de lucifer flakkerde hardgeel in het donker. ,,Ja, een bioscoop is wel mooi", zei ze mat. .,En de zaal is helemaal donker hé?" „Ja, Maria". „Is het nou waar. dat ze spelen op een groot wit doek en dat je hun stemmen kunt horen?" vroeg ze ademloos. „Ja", bevestigde Maddalena. ,.Dat is allemaal waar". Zie hield ineens op met spreken. Moedeloos streek ze haar haar naar achteren. Het punt je van haar sigaret gloeide als rood, glimmend koper. ,,In Lipari is ook een bioscoop.." zei Maria na een tijdje langzaam. ,,Ja!" riep Maddalena plotseling heftig. ,,In Napels zijn er wel tien! Maar er zijn duizenden mensen die er. nooit naar toe kunnen. Een stad is zo groot, dat er niemand een vin ger voor je uitsteekt als je in nood zit, want er zijn veel te veel men sen. Er is werk te weinig en niet voldoende eten. De huizen daar zijn nog armzaliger krotten dan hier. Je kunt er doodgaan van de honger, maar er kijkt geen mens naar je om. Niemand houdt er van je en niemand interesseert zich voor een ander. En de mensen die naar dure theaters gaan, lopen de bedelaars op de hoek voorbij. Dat is nou de stad waar jij zo graag heen wilt". Ze schoof dichter naar Maria en ver volgde zachter: ,,Mijn raam in Na pels keek uit op een binnenplaats, die op een donkere put leek. Ik moest uit het raam gaan hangen om een stukje licht te zien, dat je met een beddelaken kon bedekken. In de stra ten zien de huizen er uit of er nog nooit vriendelijke mensen in gewoond hebben. De deuren worden afgeslo ten met grote sleutels, ja, zelfs de jaloezieën hebben soms hangsloten De grootste huizen hebben tuinen met hoge hekken er omheen en als je probeert binnen te komen, sprin gen de honden blaffend op je af". Ze zweeg abrupt en het was opeens heel stil in de kamer. .,Wat heb jij veel meegemaakt", zei Maria eindelijk langzaam en in haar stem klonk een mengeling van angst, bewondering en verlangen. ..Begrijp je dan nu waarom ik je waarschuw?" Langs het huis liepen Rosina en Antonio, die uit het dorp kwamen. Ze gingen gedempt pratend voorbij en Maria begreep, dat het voor haar wandeling langs de kade nu te laat was geworden. Ze borg haar shawl in het ladenkastje en zweeg. Ook toen Nino thuiskwam en met zijn helde re stem het hele huis vulde. Vrijdagavond begon Maria haar garderobe na te kijken. Ze durfde niets te leen te vragen en waste daarom zorgvuldig het witte, dun ne bloesje, dat Maddalena haar eens gegeven had en tot het donker toe was ze met naald en draad in de weer om een winkelhaak in haar beste zwarte rok te herstellen. Ze spraken weinig die avond. Toen het schemerig was geworden, ging Ma ria naar buiten en zittend op het trapje voor de deur. zette ze haar priegelwerk vo9rt bij het laatste licht. In huis liep Maddalena door haar kamer heen en weer als een leeuw door zijn kooi. Ze rookte de éne sigaret na de an dere. Op haar wangen tekenden zich twee vurige blossen en wanneer ze een voorwerp oppakte, beefden soms haar handen. Maria kwam weer binnen; ze droeg de gerepareerde rok nonchalant over haar arm en zocht naar een haak je om hem te kunnen ophangen. Geen enkele maal keek ze naar Maddale na, die doende was twee glazen wijn te schenken uit de pas gehaalde mandfles. Maria dronk het hare in één teug leeg. ,,Ik ga naar bed", zei ze daarna geeuwend. ,,0 ja. dat is waar ook". Maddalena keek op. Haar hand met het glas er in, bleef steken ter hoogte van haar borst. ,,Ja-a?" vroeg ze snel. ..Ik heb al het water voor mijn bloesje gebruikt", vertelde Maria. .,Nu is er niets meer over om ons morgenochtend te wassen". Met vlug ge bewegingen kleedde ze zich uit. ..Misschien kan Nino morgenvroeg naar de fontein gaan?" 1 Maddalena sliep die nacht bitter weinig. Ze had de luiken openge- i schoven en zag de morgen zich lich- tend door de hemel dringen. Ze hoor de het kraaien van de haan uit het burenhuis en tenslotte Antonio, die naar buiten kwam om zijn geit te i melken voor hij naar de puimsteen- groeve ging. Maar in de loop van de middag werd de spanning plotseling gebro ken, want er kwam een oproep van I de politie om zondag tussen zeven en acht uur op het bureau te Lipari te komen. Hij werd gebracht door een speciale koerier, die in een kleine, snelle motorboot langs de kust stoof en de enveloppe aan de priester over reikte, die er op zijn beurt weer voor zorgde, dat hij ten huize van Maddalena Natoli werd afgegeven. Nieuwsgierig pakte Maria hem aan; samen met Maddalena hing ze over het adres van de afzender, dat in de kleine zwarte letters aan de onderkant van het couvert stond ge drukt. Met haar wijsvinger ritste Maddalena het slappe, gele papier kapot. ..Ik moet zondag bij de politie in Lipari komen", zei ze even later langzaam. ,.Dan kunnen we dus sa men gaan. Maria.." ..Ja", antwoordde die enkel en er trok 'n rimpel van teleurstelling tus sen haar fijne wenkbrauwen. En ook Donato keek niet bijster vrolijk toen hij aan de kade van Li pari op Maria stond te wachten en hij tussen de vele passagiers plotse ling Maddalena ontdekte, die hem overmoedig toezwaaide. Hij vloekte tussen zijn tanden en smeet driftig zijn sigaret op de grond waarvan het vuur in talloze vonkjes verwaaide. Eindelijk kwamen ze de loopplank af. Hij deed een pas naar voren en glimlachte. Een stroom van mensen was op weg naar het centrum van het stad je, lachend en pratend. Rondom hen klonken zorgeloze stemmen, blij en parelend als een symfonie van Mo zart. Lipari ligt gebouwd om een groot, vierkant plein, waar platanen groei en, die een menigte van brede scha duwvlakken werpen over het fijne, grijze gruis op de grond. Over de gele gevel van de kerk en over de brede trap, die naa- de ingang van het stadhuis voert. E i café met talloze rieten stoe i ij ri en 's avonds, wanneer er voldoende klanten zijn, wordt er gedanst op de muziek van een accordeon en ritmi sche, rappe gitaarklanken. Ze waren niet de eersten die op het terras neerstreken. Jongens, in blauwe, bij de enkels opgestroopte broeken en donkere, open hemden sjouwden af en aan met de bestellingen en ter wijl Maria en Donato met elkaar za ten te praten, keek Maddalena een beetje rond, terwijl de sigaret in haar hand verrookte. De zon en de wind speelden een spelletje van licht en schaduw met de oude platanen. En dan opeens begon de klok van de kerk te slaan. De heldere slagen gonsden zangerig over het geroeze moes van het caféteras. Maria en Donato hielden gelijktijdig op met spreken en keken haar aan. ,,Het is zeven uur.." zei Maria tenslotte. Maddalena doofde haar sigaret cn stond treuzelig op. ,,Ja", antwoordde ze. ,,Ik moet gaan. Bij de politie wachten ze nooit zo lang". Er ontstond een beklemmende pau ze. Ze keek Maria aan, maar die nam omzichtig een slok van haar Martini, of ze zich schuldig voelde en haar zuster niet durfde aankijken. ,,Ik zou je wel willen wegbrengen", zei Donato eindelijk. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3