33 Nu actie in Noord-Sumatra Tegenregering bezet Medan KLM-vliegers m staking Jongetje schoot vriendje neer «IES ulst Atoomondezeeboot in Rotterdam Verplichte tijdelijke tewerkstelling B.B. P. d. A. heeft vele gezichten andel SAERT :N I 1958 EN Huldiging mr. Sassen 'et DAGBLAD VOOR ZEELAND Charlie Kunz overleden Opstandelingen opgetogen Jongen gooide meisje zoutzuur in gezicht Schraal weer Westerling acht juni naar Breda! Bemiddelt Paus inzakë Algerië Drama in Belgische kleuterschool Piloot Ravment overleden Geen „prijs" in Stem-toto Wijziging wet op de noodwachten V. Constateringen op KVP-Statendag IJ its lagen top-voetbal ENDE ZL it komen nodig. IBETERT mfondsen. IOTOESTEL gestellen uit voor- STOFZUIGERS in WASMACHINES |en KRONEN- De kijken bij: TEL. 345 HULST MTVANGEN 732.— 715— brommer geruisloos 435. ner die U 725— uitgevoerd :n, slechts 595. xwell en diverse Vraagt U eens irwaarden. 273 HULST 98e JAARGANG No. 22708 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prjjs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 p.er mm.) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pei mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbèle Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41^tel. no. 35h De pianist Charlie Kunz, die we reldvermaard werd door de ritmische manier, waarop hij lichte muziek speelde, is gisterochtend op 61-jarige leeftijd in zijn woning te Middleton- on-Sea overleden Kunz is een Amerikaan van geboor te. Hij kwam in 1922 voor het eerst naar Engeland, waar het hem zo goed beviel, dat hij bleef. De laatste tijd kon hij als gevolg van verstijving van de handgewrich ten slechts gedurende korte perioden spelen en moest zijn muziek opgeno men worden. Hij heeft verscheidene operaties ondergaan om van dit euvel af te komen. Troepen uit Midden-Sumatra hebben, niet de steun van overgelopen troepen van de centrale rege ring, bet vliegveld van Medan bezet. Na een strijd van zeven uur werd ook Medan zelf «1e hoofdstad van Noord-Sumatra ingenomen. De aanval werd onder nomen door het 131ste bataljon, dat te Medan gele gerd is en door een bat]jon van het regiment uit Tapa- nuli, met de steun van artillerie. De politie te Hoogezand heeft een 23-jarige ingezetene van Hoogezand- Sappemeer gearresteerd en overge bracht naar Groningen, waar hij ter beschikking van de officier van jus titie is gesteld. De jongeman had aan het Schuitendiep te Groningen zijn gewezen verloofde, een 17-jarige in gezetene van Hoogezand, die daar met haar moeder wandelde, zoutzuur in het gezicht gegooid.'Sinds de ver kering was uitgeraakt, had de jonge man het meisje herhaaldelijk lastig gevallen. Het meisje werd vrij ern stig gewond aan haar gezicht en be nen en moest in het ziekenhuis te Groningen worden opgenomen. EEN VRACHTAUTO met twintig gendarmes is ten zuiden van Algiers in een hinderlaag van Algerijnse ver zetsstrijders gevallen. Vijftien man vonden de dood, de overigen werden gewond. PER 15 MAART was op giro 777 hulp aan de gerepatriëerden 759.851,84 gestort. Op 1 april ein digt de actie. IN ERITREA zijn bij ongeregeldhe den, gedurende twee dagen van al gemene staking te Asmara, tachtig personen gewond, van wie velen ern stig. SPANJE ZAL in het vervolg, indien een daartoe strekkend wetsontwerp wordt aangenomen, twee manieren van huwelijkssluiting kennen: bur gerlijk en kerkelijk. Wanneer een der i Partijen katholiek is. is alleen het kerkelijk huwelijk geldig. ^ORUS II ,,Fred Menger" uit het «Jordaancabaret, die ,.Dorus" imiteert staat op 26 maart voor het Ge rechtshof in Den Haag in hoger be- roep terecht. De SOVJETUNIE heeft op het „ge bruikelijke oefenterrein in Siberië" zaterdag weer een proef met een kernwapen genomen, aldus de Ame rikaanse commissie voor kernener gie. Het was de derde Russische Proef in twee dagen tijds. IN DE Amerikaanse staat Oregon is, °P 100 km van Eugene, een passa-1 giertrein ontspoord; 227 personen lie pen verwondingen op. CHURCHILL is al zover hersteld van zijn longontsteking en pleuritis, dat bij zaterdag kon gaan lunchen in een bekend restaurant aan de Rivièra. DE PASTOOR-DEKEN van Maas- wicht. mgr. P.J.M. Jenneskens. die gisteren zijn 40-jarig priesterjubileum herdacht, is benoemd tot huisprelaat van de Paus. Weersverwachting van het KJ 2 M.I. tot vanavond, opgemaa zondagavond 23.15 uur: Wisselei J bewolkt en slechts enkele ve 2 spreid voorkomende sneeuwbu 2 tjes. Koud en schraal weer, nu 2 een matige tot vrij krachtige oo lelijke wind. 1 Verwachting van het Belgisc Weerkundig Instituut: Matig oostenwind. Mooi tot bewolkt. Plaatselijk mist des morgens. 2 vandaag: zon onder 18.47 uur 2 maan onder 16.06 uur. Morgen: 2 zon op 6.19 uur. maan op 5.45 uur. De aan de centrale regering trouw gebleven troepen waren niet in staat het vliegveld te verdedigen, zo meldt radio-Padang. Overste Nangola houdt Medan bezet, totdat hij de stad aan kolonel Simbolon kan overdragen. De brigade-generaal Djatikusumo, die in Noord-Sumatra het commando heeft over de eenheden van de centrale re gering, is gevlucht en zal, naar ver wacht wordt, via de haven Belawan trachten te ontsnappen. Het vliegveld Medan is voor alle luchtverkeer ge sloten. In kringen van de Sumatraanse op standelingen te Singapore was men uiteraard opgetogen over deze suc cessen. Rood défilé in Djakarta Des middags had Soekarno nog gesproken op een massa-bijeen komst in Djakarta. Tienduizenden defileerden voor hem. Meer dan de helft van de betogers was communist. Sommige groepen droegen communistische vlaggen met zich mee en brachten met gebalde vuist de communistische groet. Eens te meer keerde Soekarno zich tegen de rebellen. ..die onze onafhan kelijkheid verraden". Wat het strijdtoneel betreft, meldde Djakarta nog niets over de situatie te Medan. Wel maakte radio-Djakar ta bekend, dat de regeringstroepen aan de oostkust van Midden-Sumatra Siak Sri Indrapura aan de rivier de Siak, ten oosten van Pakanbaru, had den veroverd en toezicht hielden op de verbindingslijnen. K.P.M.-schepen op N. Guinea Zaterdagavond omstreeks 18.00 uur verschenen de silhouetten van de drie K.P.M.-schepen Swarten- hondt. Kalabahi en Banjoewangi aan de kim bij Sorong, op Ned. Nieuw Guinea, tezamen met de torpedobooljager ..Eversten". Allerwege was er grote vreugde. Deze foto toont de twee door de directie van de K.L.M. op staande voet ontslagen gezag voerders, zittend de heer J. F. de Laat en staande de heer L. Metz. De foto werd gemaakt tijdens de zaterdagavond in een Amsterdams hotel gehouden buitengewone algemene leden vergadering van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, welke vaar aanleiding van genoemd ontslag werd gehouden. De Nederlandse bemanningen en de geëvacueerden aan boord waren zeer dankbaar over het slagen van de on derneming. De organisatoren van de ontsnap ping waren de heren Israël en Tel- man. resp. vertegenwoordiger van de K.P.M. en bedrijfsleider van de Over zeese Gas- en Elektriciteitsmaat schappij. Zij deelden te Sorong mede. dat zij ie Menado toestemming had den gekregen allen, die wensten te evacueren uit Menado, bijeen te bren gen op de drie genoemde schepen in de haven van Menado. teneinde te zijner tijd hun afvoer mogelijk te maken. Nadat de ..Swartenhondt" radiote- legrafisch via Singapore contact had opgenomen met Hollandia. lichtten de schepen op 12 maart half vier 's morgens het anker. Na het bombardement op en de beschieting van Menado, had de oorspronkelijke Indonesische be zetting de schepen verlaten. De genomen voorzorgsmaatregelen, te weten het voorzien van de mannelijke passagiers van knup pels en Engelse sleutels, bleken overbodig. De Javaanse leden van de bemanning bleven rustig. Zij hebben wel een rondedans uit gevoerd, toen de „Evertsen" ver scheen. aangezien zij dachten dat het een Indonesische korvet was. Op 12 november vorig jaar hebben wy gemeld, dat de gewezen kapitein van het Kon. Ned. ïnd. leger, Wes terling in Breda zou debuteren als opera-zanger. Naar thans verluidt zal liij op 8 juni a.s. te Breda in de opera „La Tosca" van Puccini optreden als tenor in de rol van de schilder Ca- varadossi. Er zijn aanwijzingen, dat Paus Pius XII op het ogenblik een nauwkeurige studie maakt van de Algerijnse kwestie. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat Hij overweegt welke kansen diplo matieke stappen van het Vati- caan zouden hebben. Het is evenwel niet mogelijk hier over ten Vaticane bevestiging te ver krijgen. De autoriteiten tonen zich zeer terughoudend Enkele dagen geleden heeft Ferhat Abbas, leider van het Algerijnse Be- I vrijdingsfront, te Genève verklaard, dat hij een beroep op de H. Vader had gedaan een einde aan de oorlog te maken cn de christelijke invloed van de gehele wereld aan te wenden voor een rechtvaardige vrede in Al gerije. Hij voegde eraan toe naar Rome te gaan om disponibel te zijn voor even tuele besprekingen. De Franse regering heeft een grote prijs op het hoofd van de rebellen- leider Abbas gezet. Het conflict tussen de vliegers van de K.L.M. en de directie van deze maatschappij heeft tot een sta- king van de vliegers geleid. „Staking; met ingang van zondag avond 23.59 uur (gisteren), tenzij de directie van de K.L.M. het ontslag van de vliegers de Laat en Metz die, zoals in onze editie van zaterdag gemeld, op staande voet ontslagen waren, omdat zij bepaalde inlichtin gen over de KLM verstrekt zouden hebben alsnog intrekt". Dit was de resolutie van een langdurige ver gadering, die de vliegers van de KLM zaterdag hadden gehouden. ,,Het ontslag is met reden gege ven". zei de president-directeur van de KLM, de heer I.A. Aler, gister avond op een persconferentie. Aan de eis der vliegers kan niet worden vol daan. ..Een aantasting van het recht dei- vliegers om zich door middel van hun woordvoerder te uiten", meenden de vliegers. En toen zij hoorden dat de directie hun eis niet had ingewilligd belegden zii gisteren tegen tien uitl een nieuwe persconferentie. Zij wen sen op hun standpunt te blijven staan. Op de persconferentie van de KLM- directie heeft de heer Aler nog een uitvoerige uiteenzetting gegeven over dc onderhandelingen met betrekking tot de salarissen, waarover wij reeds eerder publiceerden. Ook de KLM-vliegcrs handhaafden hun grieven, zodat een conflict on vermijdelijk was. Hoelang de staking zal duren en welke schade de KLM hierdoor zal lijlden, is nog in het geheel niet te zeggen. De vijfjarige Jean-Pierre S. heeft zaterdagmiddag tijdens het etensuurtje in een kleuter school te Tongeren zijn even oude kameraadje Jules Crijns met een pistool door het hoofd geschoten. Jean-Pierre, die het pistool een Baby FN" had weggenomen uit de fruitauto van zijn vader, meende met een speelgoedrevolver te doen te heb ben en wilde hiermee pochen tegen over zijn vriendjes op de kleuter school. Toen hij het noodlottige schot had gelost, wierp hij het pistool weg met de uitroep: „Hij gaat niet meer". Gelukkig bleek hel wapen na de J De 38-jarige Kenneth Gordon Ray- ment piloot van het vliegtuig, dat met de spelers van Manchester Uni ted aan boord bij München veronge lukte is zaterdag in het Rechts der Isar"-ziekenhuis te München aan zijn zeer ernstige verwondingen over leden. Sedert het ongeluk, nu ruim 5 weken geleden, is Rayment niet bij bewustzijn geweest. Vorige week werd een van zijn benen geampu teerd. Rayment 'is het 23e slachtof fer van de ramp. noodlotstreffer geblokkeerd te zijn: er zaten nog vijf andere kogels in.... Het slachtoffertje, dat recht tegen over Jean-Pierre aan tafel gezeten had, werd naar het stedelijk zieken huis overgebracht. De kogel was dwars door zijn hoofd gegaan en had ook de hersenen Later,.^.^ Jules overgebracht naar een zieken huis in Luik, doch zijn toestand wordt hopeloos geacht. Begrijpelijkerwijs verwekte het ge beurde grote opschudding in de on derwijsinrichting. De vader van Jean- Pierre had niets bemerkt van de ver missing van zijn revolver.... Zaterdag is de atoom-onderzee" boot Skatevan de Ameri kaanse marine voor een niet- officieel bezflek aangekomen in de Parkhaven te Rotterdam.. De foto geeft hiervan een beeld Na drie weken noodgedwongen rust werd voetbalminnend Nederland gis teren geconfronteerd met de meest wonderlijke uitslagen. Uitslagen, die praktisch niet te voorspellen waren en die er ook oorzaak van zijn ge weest, dat niemand van de duizenden en duizenden inzenders het toto-for mulier juist had ingevuld. Wy doen dus weer 25.in de pot. Het gaat zondag alweer om 125. Nog even de juiste uitslagen: Blauw-Wit - NAC 3, ADO BW 2, Sparta - GVAV 1. Elinkwijk VVV 3, Ajax - NOAD 1, Willem II - HVC 2, RBC - DWS 1, Baronie - De Valk 2, Emma Longa 2, DHC - Wilhclmina 1, controle-totaalcyfer 18. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der wet op de noodwachten. Deze wijzi gingen betreffen in hoofdzaak de in voeging van een nieuwe titel, regelen de het verrichten van tijdelijlke werk zaamheden bij de noodwachten. Bij digde hij hem een fraai mozaïek van O.L. Vrouw, een werkstuk van het Brabants Edel Ambacht. In mevr. Sassen, die ,,bij verras sing" aanwezig was, huldigde mr. van Doorn de echtgenoten van de po litici, wier drukke werkzaamheden veelal ten koste van het huiselijke leven gaan. Voor mevr. Sassen was er een prachtige tuil bloemen. In zijn dankwoord maakte mr. Sas sen er geen geheim van. dat hij dc K.V.P.-vrienden in Brussel zeker zal missen. Waar mogelijk zou hij de banden met de partij aanhouden, want tenslotte ,.ben ik een goed Euro peaan, omdat ik een trouw Neder- (Van onze speciale verslaggever) Met een voortdurend instem mend applaus hebben zaterdag de ruim 400 deelnemers aan de KVP-Statendag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap- I lander ben en ik kon een trouw Ne pen de hulde onderstreept, wel ke de voorzitter, mr. H. van Doorn, bracht aan mr. E. M. J. A. Sassen, die wegens zijn be noeming tot commissaris van Euratom een punt moet zetten achter het werk in KVP-ver- band. Het was dus min of meer een af- eheid, al wilde mr. van Doorn het o niet zien. evenmin als de scheiden- Ie heer Sassen, die ..op zijn eenzame jost in Brussel van tijd tot tijd zeker jchoefte zal hebben om de banden iet de vrienden van de K.V.P. nog 'eer eens op te nemen", zoals hij elf zeide. Mr. van Doorn maakte van dit „af scheid" geen half werk. Namens de K.V.P. sprak hij zijn waardering uit voor de geestkracht en de daadkracht van de scheidende partijgenoot, die reeds op jeugdige leeftijd tot belang rijke posten in de politiek van ons land werd geroepen. Zijn benoeming tot lid van de commissie van Eura tom getuigt andermaal van de be kwaamheid en de brede indringende Europese visie van mr. Sassen. De heer van Doorn liet de K.V.P. Europeaan niet met lege handen ver trekken. Namens de partij overhan- derlander zijn, omdat ik met hart en ziel mijn Brabant lief heb". Geen centralisatie Deze huldiging volgde op een toe spraak van mr. Sassen tot de deel nemers aan de Statendag over de be tekenis van dc Statenverkiezingen. Deze worden dikwijls gezien als min- Ruimtelijke ordening werd bespro ken door Jos. Maenen, volkshuisves ting door A. Deerenberg, subsidiepo litiek door drs. W. v. d. Donk en het vraagstuk der ontwikkelingsgebieden door P. H. Coppes. Het forum stond onder leiding van mr. H. W. de Vink uit Utrecht. Bij de ruimtelijke ordening kwam de ..randstad Holland" ter sprake. Met vele vragenstellers waren de forumleden het er over eens. dat in dustrievestiging uit economisch op zicht niet alleen in de randstad Hol land zou moeten plaats vinden. De heer Jos. Maenen merkte dan ook op, dat met name Gelderland. Zeeland cn Noordbrabant betrokken moeten worden in de spreiding van duidelijk zijn, dat deze ver rit.™ ir.rj>.«)-io T> 1 T. pltchting bepaaldelijk als een ultima- deze industrie. De heer Deerenberg turn remedium wordt bedoeld vulde deze opmerking nog aan met bevoegdheid, personen gedwon het organiseren van de Bescherming van de Bevolking is er steeds van uitgegaan dat de sterkte der B.B.- organisaties en hun mobiliteit zoda nig moeten zijn, dat daarmede aan de te verwachten calamiteiten het hoofd kan worden geboden. Hiernaast moet rekening worden gehouden met calamiteiten van zeer ernstige aard, welke inschakeling van losse krachten voor korte tijd nodig kunnen doen zijn. Een dergelijke om standigheid kan zich overigens ook voordoen bij rampen in vredestijd. Een aanpassing van dc sterkte der noodwachten aan zodanige incidentele behoefte is niet nodig, aangezien aan deze tijdelijk aangetrokken hulp krachten geen bijzondere eisen van bekwaamheid behoeven te worden ge- steld. De regering geeft de voorkeur aan de figuur, dat persont i die zich niet op enigerlei wijze te voren verbonden hebben om bin nen de sterkte van de B.B.-orga- nisatie noodwachtwerkzaamheden te verrichten, zeer tijdelijk bij de noodwachten kunnen worden inge deeld. Voorgesteld wordt, de mogelijk heid te openen, dat personen op een eenvoudige wijze kunnen wor den verplicht tijdelijk werkzaam heden te verrichten ten behoeve van de Bescherming van de Be volking. mede te delen, dat er uit de Ged. Staten van Zuid-Holland, Noordbra bant cn Zeeland enkele leden zijn der belangrijk, aldus spr. Zij zijn j toegetreden tot de commissie van on- lfgeerwIsatneli^0°LgtfoWn^: omK - pian de Stalen de Eerste Kamer gekozen ter tafel zal brengen in hoeverre die wordt en gewestelijk, omdat er in het vlak van het provinciale bestuur bij zonder belangrijke zaken worden be handeld. De verantwoordelijkheid van de Provinciale Staten ligt in elke pro vincie anders. Er is een grote varië teit en nuancering en alleen door deze grote verscheidenheid is een centrali satie van het provinciaal bestuur uit den boze. Mr. Sassen, die vele jaren lid van de Provinciale Staten van Noordbra bant is geweest, somde daarna tal van verantwoordelijkheden op, welke typerend zijn voor het provinciale be stuur. Rede mr. Van Doorn Tijdens de forumbespreking kwa men hierna tal van provinciale vraag stukken aan de orde. spreiding ook naar Zeeland en west- Brabant zal kunnen plaats vinden. Uit het feit, dat een kwart van de industrialisatie in ons land ten deel is gevallen aan Noordbrabant blykt dus duidelijk, dat niet alleen de rand stad Holland daartoe economisch ver antwoord is. Bij vragen over de subsidie-aan vragen kwam Humanitas weer ter sprake. Men was het er over eens, dat indien toezegging van een subsi die aan Humanitas verstrekt moet worden, dit dient te geschieden onder de voorwaarde, dat subsidiëring niet betekent een op één lijn plaatsen van Humanitas met de kerkgenootschap- Pen. I (Vervolg op pagina 2) gen te werk te stellen bij de nood- wacht. wordt toegekend aan de bur gemeester. Dc ploegen uit de eredivisie heb ben gisteren voor het meest verba zingwekkende rjjtje uitslagen gezorgd sinds het begin van de competitie. De cijfers waren: Rapid JC - DOS 10 Sparta - GVAV 10 Blauw-Wit - NAC 11 ADO - BW 0—1 MVV Amsterdam 11 Spel. Enschede Fortuna '51 07 rsv - Feijenoord 60 Ajax - NOAD 1o Elinkwijk - VVV 22 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij u verwijzen naar onze sportpa gina's.

de Stem | 1958 | | pagina 1