'°rJ ES-ES"M gfl^S24t'l2!lil r* PAPIER VOOR UW PEN Appèl voor betere woninginrichting L U Y C K S Portret van Z. H. de Paus Kandidaten liockeytitels moeten geduld hebben DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 MAART 1958 BOEKENPLANK Opgejaagd en onzeker Moord in Moskou TBC-bestrijding onder rundvee verloopt gunstig 13 (Advertentie) CINSDAG ^VnfwOFNSOAG DONDERDAG VRIJDAG Ê^g Z<™DAG BANDAG DINSDAG ^"^g WOfWSMG g^gpQHBmtO TERREIN VREDENBURG Huishondelijke artikelen en onder houdsmiddelen Glas, aardewerk, porselein, kristal Luxe metaal, en houtwaren, kunstnijverheids- en reli gieuze artikelen, bestek Goud, zil ver, bijouterieën, uurwerken, rokers benodigdheden Woninginrichting: w.o. woningtextiel en fournituren, kleinmeubelen, spiegels, schilderijen, lijsten Lederwaren Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen Parfumerieën en cosmetica, toilet artikelen Speelgoed, Sportartikelen Reclame-toegiftartikelen. papier waren, souvenir» en feestartikelen Winkelinrichting, etalage, en recla me-artikelen Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten TERREIN CROESELAAN Huishoudelijke verwarmings» kookapparatea voor gas-, koten, en olieverbruik Machine» en materieel voor het bouwbedrijf, wegen-, water, en mijnbouw, grondwerk Bouw materialen Scheepsbouw Interne transportmiddelen Machines en apparaten voor de luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrich tingen Elektrische tostattatie* voor de industrie <wvo. elektromotoren transformatoren gelijkrichtere draad en kabel schakel-materiaal telefonie telegrafie enz.i Stoom, machines, atoomketels en appendages Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties Verbrandings motoren Grootk enkentos t aK at»*» en -machines Diversen m Grond, stoffen en halffabrikaten Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaalindustrie Machines, ge reedschappen en apparaten voor de houtindustrie Schoolinrichting Toegangsprijs sok voor d« •erste twee degen 9 2.50. Catalogus I 3.-, verkrijgbaar aan da laketten. „Laten wij ons bezinnen op de grote betekenis die de huiselijke omgeving heeft voor ieder mens, voor ieder gezin, voor heel ons volk". Met deze woorden werd de zesde jaarlijks bijeenkomst van de Stichting Propaganda Woninginrichting geopend door de vice- voorzitter de heer A. A. Koot. De bijeenkomst was tevens een inleiding tot de Tiendaagse voor de Woninginrichting welke van 2029 maart zal gehouden worden. Het onderwerp v"an de dag was: De keuze van de consument. Wat zijn de drijfveren die een koper zijn keuze doen bepalen? Wat is zijn leidraad bij het inrichten van de woning? Hoe is het gesteld met zijn smaakontwikkeling? De presidente van de Nederlandse Huishoudraad, mevrouw B. Korte- kaas - de Haan, begon bij het be gin: De functie van het wonen. Het is heel goed om ruimte en fleur in de woning te willen brengen maar daar is een woning voor nodig die zelf ruimte biedt om het meubilair tot zijn recht te laten komen. Aan de behuizing ontbreekt nog zeer veel. De positie van de vrouw is in de ze tijd gewijzigd; zij neemt deel aan het maatschappelijk leven; vaak verricht zij arbeid buitenshuis; steeds moeilijker is huishoudelijke hulp te krijgen; redenen waarom moderne huishoudelijke hulpmidde len onontbeerlijk worden. Hiervoor is een verantwoorde ruimte nodig maar in onze woningbouw lijkt met de huidige ontwikkeling van het ge zinsleven onvoldoende rekening ge houden. De Nederlandse Huishoudraad heeft, gecombineerd met andere or ganisaties, tesamen met het Bouw centrum een studie gemaakt van de wezenlijke behoefte op woongebied. Mevrouw Kortekaas zette uiteen hoe aan het licht is gebracht, hoeveel woonruimte beslist noodzakelijk is om elk der gezinsleden de mogelijk heid tot ontplooiing te geven. Nu bepaald is welke functie het wo nen heeft en de benodigde ruimte is gemeten, kunnen de woninginrich ters verder bouwen aan de verwe zenlijking van het ideaal. De keuze bij de woninginrichting werd besproken door mevrouw dr. M. Zeldenrust - Noordanus. Zij noem de de woninginrichting, naar de woorden van prof. dr. A. Querido, de laatste loopgraaf van de indi vidualiteit. Sinds eigen dak, deur en stoep zeldzaam geworden zijn, zou men verwachten dat deze loopgraaf goed verdedigd wordt. Mevrouw Zelden rust die talloze woningen heeft on derzocht, kwam tot een andere over tuiging: De consument kiest geen as sortiment: het is al voor hem geko zen want het wordt kant en klaar te koop aangeboden. De koper vindt dit gemakkelijk en veilig nu hij weet, dat het zo hoort. Het ameublement geeft-hem een bewijs van welstand. Dat het aangepast zou kunnen wor den aan zijn eigen leefwijze, weet hij niet. Woonervaring ontbreekt hem. Bij de keuze van een meubelsoort gaat men uit van de vertrouwdheid met een bepaalde stijl; andere soor ten ziet men niet. Mevrouw Zelden rust bezag ook de mogelijkheden om in het onderwijs meer kennis hier omtrent bij te brengen. Een roman vol avontuur is ..Opge jaagd en onzeker" van de schrijfster IJla Andreae, die voor sterke effecten niet terugschrikt en evenmin voor krasse situaties. Bloed vloeit reeds in de eerste bladzijden als de hoofdper soon. de Russische officier Andrej Bogdanoff bij de verovering van Boe dapest zijn vriend, de volkscommissa ris en bovendien een spionne neer schiet in de kamer van de Hongaarse gravin Gina Stary, op wie hij op het eerste gezicht verliefd raakt en er mee vlucht naar Duitsland en Frankrijk. Rusland laat de deserteur echter zó maar niet los. Zijn eigen vader, be rucht communist, opent de jacht met provocateurs en een beeldschone handlangster. Ondertussen daagt ook cie eerste echtgenoot van gravin Gina, een Duits officier, die als gesneuveld was opgegeven op, wat de situatie nog meer vertroebelt. Uiteindelijk komt er een oplossing en dat die nog aanne melijk is kan toegeschreven worden aan het verteltalent van lila Andreae, dat niet gering is. Volwassenen, die van een sterk ver haal houden, zullen van „Opgejaagd en onzeker" genieten. Het is een uitgave van H. Nelissen, Bilthoven en ,,'t Groeif te Antwerpen. Opnieuw heeft het Spectrum in de Prisma-serie een detectiveverhaal uitgegeven van de Engelse schrijver Andrew Garve. Evenals het vorige dat getiteld was Vergiftigde olijven" speelt ook dit verhaal, Moord in Moskou" in journalistieke kring. Een Engelse journalist reist in op dracht van zijn hoofdredactie naar Moskou. Onderweg ontmoet hij een delegatie landgenoten, in verschil lende mate communistisch getint, die als ,,vredesdelegatie" naar Moskou gaat. De journalist komt met zijn landgenoten in hetzelfde hotel te lo geren en maakt er de moord mee op de leider van de delegatie. De Russen hebben al spoedig een „dader" ontmaskerd. Maar het is niet ,,de" dader. De journalist rust niet. vooraleer hij de ware dader heeft achterhaald. Dit lukt niet zon der dat hij last krijgt met de vei ligheidspolitie en alleen al vanwege zijn spectaculaire vlucht uit Rusland blijft het boek tot het laatst span nend Het is uitstekende geschreven en Andrew Garve demonstreert er een nauwkeurige kennis van het le ven achter het IJzeren Gordijn mee. Bijzonder ook de sfeerbeschrijving 11* hÜL Russ,isc,h,e hoofdstad maakt het boek aantrekkelijk. De plaatsing van de meubels in de ruimte gebeurt nog steeds traditio neel; het spel met de ruimte is on bekend. In de plaatsing is ook geen sprake van keuze. Opvoeding en voorlichting zijn ge wenst, maar vorming van de fabri kant wordt eveneens van zeer groot belang geacht. Binnenhuisarchitect en industrieel ontwerper J. Penraat gaf tenslotte een uiteenzetting over het hoe en waarom van de smaakontwikkeling Via de culinaire smaak belandde hij bij de „schoonheidssmaak". Naast het onderscheid tussen con crete en abstracte vormen verdeel de hij de voorwerpen in functione rende en louter zinnenstrelende. Som migen. achten de schoonheid alleen mogelijk als zij een functie verricht; anderen zien haar slechts als versie ring. De strakke lijnen van thans zijn een reactie en protest tegen de over- ornamentering van de vorige eeuw. Toch behoeven wij niet zo heel ver terug te zien om ook schoonheid te vinden in zg. overbodige versiering. De heer Penraat legde uit hoe ach ter de moderne vormgeving van een nieuwe tijd altijd een minderheid staat, die verlangt naar een nieuw leven. Langzamerhand wordt de nieuwe stijl dan aangenomen door de meerderheid, zonder dat echter het leven verandert. De nieuwe vorm wordt eenvoudig symbool van de ou de idealen. Aangezien het publiek niet zomaar ervaring kan bezitten, moet een ge voel voor kwaliteit worden gekweekt. Hiertoe zullen ontwerpers en fabri kanten, maar ook detaillisten zo krachtig mogelijk moeten samen- maken. In ons land met ruim 11.000.000 mensen, zijn ongeveer 600 leidingge vende producenten en distribuanten die dus verantwoordelijk zijn voor de wooncultuur. Het moet mogelijk zjjn verscheide ne opleidingen meer hierop te rich ten. zodat wij komen tot maximaal bruikbare en aesthetisch verant woorde produkten. (Advertentie) SINDS JA Al ONMISKENBAAR AAN DE TOP PENDELAARS (II) Even een antwoord aan G. van T. Natuurlijk heeft voorzitter J. den Exter van de Oosterhoutse K.A.B.-afdeling in waardige stijl zijn (namens het K.A.B.- bestuur) visie gegeven op de pendelarij. Zó past het een K.A.B.-voorzitter en wij zijn blij zo'n voorzitter te hebben. Maar even waardig als hij sprak, even ernstig is het onderzoek geweest, dat de K.A.B. naar de pendelaars heeft ingesteld. Een onderzoek, dat duidelijk heeft aange toond, dat onze mensen niet „naar de knoppen gaan". Had van T. ook nog graag gezien, dat de K.A.B.-voorzitter notulen van besprekingen op tafel leg de? Of namen noemde van hen, die bij dit onderzoek betrokken waren? Namen van pendelaars (goede katholieke man nen, echt mensen in de maatschappij) die hebben geholpen om het K.A.B.-be stuur een juist inzicht te geven in de pendel? Is het woord van een waardige voorzitter der K.A.B. voor hem echt niet voldoende? Deze vragen, omdat hij op het laatst van zijn nietszeggend schrij ven een gefundeerd betoogt wenst. Van T. heeft de jaarvergadering van de K.A. B. niet meegemaakt, want de „Es ist nicht wahr"-trant was er niet. De heer den Exter kan het heus wel af zonder pathos, hetgeen weer pleit voor zijn waardigheid. Van T.'s beweringen slaan hier en daar als een tang op eèn var ken. Ik ga ze niet allemaal uiteen rafe len, maar stel duidelijk: 1. De K.A.B. weet, dat ondanks alle gewaardeerde ijver van burgemeester van Oers het hem (nog) niet gelukt is alle plaatse lijke arbeiders in de gemeente via het produktieproces een menswaardig be staan te geven: 2. Het gevolg is, dat (met de woordelijke tekst van prof. dr. de Quay achter met) „wanneer in west- Brabant door verschillende omstandig heden het weekinkomen met het westen zoveel verschilt, het vanzelfsprekend is, dat de arbeiders er de voorkeur aan geven elders te werken"; 3. De K.A.B. weet dat een enkele pendelaar teveel geld voor zichzelf nodig heeft( maar valt dit niet voor in niet-arbeiderskringen?; 4. Wat burgemeester van Oers niet ver teld heeft is. dat de meeste pendelaars hun meer verdiende geld goed hebben besteed aan goederen, die zij voorheen in de winkel moesten laten, omdat hun loon niet toereikend was; 5. De K.A.B.- voorzitter heeft helemaal niet beweerd, dat de ruim I 100.000.- bij de C.V. alleen door de pendelaars zijn ingelegd: 6. Woordelijk zei hij: en niet te ver geten hiervoor hebben gespaard, ook voor een eigen huis; het bedrag van f 100.000 - doet in deze richting denken Dit is des te meer duidelijk, omdat de heer den Exter ook heeft gezegd: Of denkt men soms, dat dit bedrag is ge spaard door mensen, die met hun loon maar net konden rondkomen. Hiervan valt immers niet te sparen, maar dit kunnen en doen wel onze vele goede pendelaars, die buiten Oosterhout tientjes per week meer verdienen. EEN OOSTERHOUTSE K.A B.-er (Discussie geslpten. Red.). Een voor het eerst naar het leven geschilderd portret van Z.H. Paus Pius XII is in de St. Pieterskerk te Londen onthuld ter gelegenheid van de 19e kroningsdag van de H. Va der. Het door de niet-katholieke in Schotland geboren kunste naar Leonard Boden en door de heer Charles Forte gefinan cierde schilderij zal als geschenk van de Italiaanse gemeenschap in Londen naar Z.H. de Paus worden gezonden. V.Ln.r.: de heer Boden, de apostolisch af gevaardigde aartsbischop Gerald O'Har a en de rector van de Londense St. Pieterskerk, Jo seph de Filippi bij het zojuist onthulde schilderij. OVERWEGMISèRE Met vreugde hebben de bewoners, zo wel van Belcrum- als Liniekwartier het vorige jaar kunnen constateren, dat er een begin gemaakt werd met de werk zaamheden, die zouden leiden tot de bouw van de zo lang verbeide tunnel bij de spoorwegovergang aan de Terheijden- seweg. Zoals men weet heeft men de spoor baan reeds verhoogd, doch daarna is het werk volkomen gestaakt. Velen hadden gehoopt, dat de werkzaamheden na de campagne van de suikerfabriek weer zou. den worden hervat. Tot veler teleurstelling is dit echter niet gebeurd. Thans is zelfs de bouw keet weer afgebroken. Men begint zich nu dan ook af te vragen, of de bouw van de tunnel nu weer op de lange baan geschoven is. Dit des te meer, omdat de toestand nu, na de verhoging van de spoorbaan slechter geworden is dan voorheen. De overgang voor de voetgangers is nu helemaal vervallen, zodat zij nu gedwon gen zijn zich met het nodige levensge vaar tussen het rijdende verkeer te be geven. Wanneer komt er aan die misère eens een einde? Wanneer worden de werk zaamheden weer hervat? Ziedaar de vra gen, die de bewoners van Breda-Noord zich stellen. U zoudt hen ongetwijfeld zeer van dienst zijn, als u in uw veelgelezen blad een opheldering over de huidige stand zoudt geven. BREDA PETER OPEN BRIEF AAN PROF. ROGIER Hooggeleerde heer, Niet zonder schroom meng ik mij in de discussie over uw houding jegens de priester Wouter Lutkie. Ik weet dat de aantijgingen die in som mige tijdschriften aan zijn adres zijn ge richt, u niet ten laste kunnen worden gelegd. Maar wèl hebt u hem in Katho lieke Herleving zonder enig bewijs be ticht van dienstverlening om de H. Stoel onder druk te zetten en de bisschoppen te intimideren. Toen Wouter Lutkie bescheiden en za kelijk wees op de onjuistheid daarvan, hebt u de beschuldigingen herhaald in een dagblad dat in ieders handen komt. Ook de tweede maal voerde u geen be wijs aan. maar gaf u slechts nieuwe ver dachtmakingen en schamperheden te le zen en zei te hopen, dat de gemeenschap in verzet zou komen tegen de handel wijze van „lieden" als Wouter Lutkie. Nu heeft hij de stukken openbdar ge maakt die zijn recht en rechtschapenheid ten duidelijkste aantonen. Ik weet niet met welke stukken u hem denkt te bestrijden; het is immers wel gebleken dat het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie jegens u vriendelijker is dan jegens de heer Lutkie, die de kopie van brieven van en over hemzelf slechts met grote moeite kon bemachtigen. Maar dit is nu duidelijk, dat uw verdachtma kingen en onheuse handelwijze jegens de priester Lutkie te ver zijn gegaan om geen verontwaardiging en protest te ont lokken. U hebt hem lichtvaardig van collabo ratie beschuldigd, u hebt dat in smade lijke termen herhaald. U hebt hem in zijn eer ais mens en priester aangetast. Dat betekent dat u als historicus onop recht bent geweest. Dat betekent dat u de katholieke wetenschap een ondienst j hebt bewezen. Het is de plicht dergenen die deze af faire hebben gevolgd, de zaken scherp en eerlijk te stellen omwille van de eer van Wouter Lutkie en de eer der weten schap. Ik heb beide lief en moet op grond van al het gepubliceerde een scherp protest tegen uw handelwijze uit spreken. AMSTERDAM W. PH. M. ZAAL Het liedje begint zo langzamerhand eentonig te worden, want weer rijst de vraag of de weersomstandigheden zondag roet in het hockeyeten zullen gooien. Het wordt vooral eentonig voor de vele clubs, die op de kam pioensdrempel staan, want hoe lang zal het nog duren vóórdat zij de bloemen in ontvangst kunnen nemen. Het bittere lot heeft uitgemaakt, dat geen der kampioenskandidaten zich inderdaad kampioen zal kunnen noemen. Zo is het programma, zui ver toevallig, nu eenmaal ingedeeld.. Wat de degradatie betreft wordt het ditmaal voor enige clubs een belang rijke wedstrijddag. Heren le klasse: Nóg is Venlo, de zuidelijke kampioen, in het bezit van het ongeslagen record, maar of dit na zondag nog het geval zal zijn, daarop kan H.T.C.C., dat als gast heer voor de Limburgse ploeg op treedt, antwoord geven. De „raven" zullen het zeker tot hun eer rekenen om het sneuvelen van dit record te bewerkstelligen. waarop tevens de gezonde rivaliteit tussen beide clubs duidt, temeer waar de verovering van de kampioenstitel voor H.TC.C. een illusie is gebleven. Het zou ons niets verwonderen als de thuisclub het wa penfeit volbracht. Op het Sportpark ..Ginneken" speelt Zwart-Wit tegen M.O.P. Hoewel er voor beide clubs niets meer op het spel staat zal de thuisclub erop ge brand zijn dit duel tot een goed einde te brengen. Op het hoofdvcld bij „Bouvigne" gaat Push zijn krachten hermeten met H.M.H.C. Het debuut van de Hel- mondenaren is buitengewoon verras send geweest en zonder twijfel zullen zij de tweede plaats van de rang lijst willen behouden. Push heeft ech ter tijdig de weg naar herstel weten te vinden en zal op een revanche zinnen. E.M.H.C. krijgt bezoek van Tilburg welk duel de Eindhovenaren de volle buit kan opleveren. Dames le klasse: The struggle for life voor de degradatiekandidaten 's Hertogenbosch, Venlo Girls en Venlo begint haar hoogtepunt te na deren. In Venlo moet 's Hertogen bosch de stick tegen de club van die naam opnemen. Mocht de thuisclub erin slagen zegevierend uit de strijd te komen, dan is er nog kans dat zij de degradatiedans ontspringt. Het terreinvoordeel zou wel eens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn- Venlo Girls krijgt Push op bezoek waarbij, normaal gesproken, een zege voor de bezoekende club in de lijn der verwachtingen ligt. Iedere club weet echter maar al te goed, dat de thuisclub op eigen terrein zeer moei lijk te overwinnen is en daarom hou den we met een eventuele verrassing rekening. Het overige programma luidt: Heren, promotieklasse A: Eindho ven - Breda (2), 's Bosch - Forward (2), H.T.C.C. II - M.O.P. II (1). 2e klasse A: Z.-Wit II D.E.S. (1), Rapide - Tilburg III (1). 3e klasse A: Cadetten Breda III (3), Tilburg V - Zw.-Wit III (3), Bre da III - Pelt' aan (1), Forward II - Cadetten (1), Tempo Push III (1). 3e klasse B: Waalwijk-Geel-Zw. II (3) DAMKS promotieklasse A: Breda II - Waalwijk (.31M.O.P. - M E.P (1). 2e klasse A: Were Di II - Pelikaan (3), Tempo Push II (2). 3e klasse A: Waalwijk II - Breda III (3), Forward III Tilburg III (1) Push III D.E.S. (3). De t.b.c.-bestrijding onder het rund vee in Zeeland verloopt gunstig. Vo rig jaar werden 80.181 runderen ge- tuberculineerd. Hiervan waren 58 reageerders die met subsidie zijn ge slacht. Het reactie-percentage daalde van 0.6 pet. in 1955 - '56 tot 0.35 pet. In dit percentage zijn begrepen de runderen met een negatieve sectie en reagerende dieren, welke vóór een voorgeschreven V.Z.-reactie wer den opgeruimd. Gezien de gunstige resultaten, werd door de próv. Gezondheidsdienst voor dieren voor de gebieden Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland, Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen twee-jaarlijkse tuberculinatie aange vraagd, inplaats van een jaarlijkse. MODDER EN „BEREN" Ik zou graag een beetje papier van uw rubriek „Papier voor uw pen" willen vragen tot het onder de aandacht bren gen van de navolgende situatie. Bewoners van de Nieuwe Inslag, gele gen in het Brabantpark te Breda, moe ten om hun woningen te bereiken, ge bruik maken van een openbare weg, ge legen tussen Hooghout en de Nieuwe In slag. Deze weg is bij regenachtig weer (wat helaas maar al te vaak voorkomt), bedekt met een dikke laag modder. Deze modder is op een bepaalde plaats, waar twee betonmolens van een bouwbedrijf naast die weg zijn geplaatst, vermengd met cement, welke door tractoren aanhangwagens, die vanaf de betonmo lens naar de bouwobjecten af- en aan rijden door die modder gereden. Voor voetgangers is deze weg bij regenachtig weer zonder laarzen, dan ook praktisch onbegaanbaar. Met de fiets gaan is een oplossing, maar toch geen afdoende, want er blijken nog „beren" in het verkeer te zijn, die het bestaan om met een be hoorlijke snelheid door de bovenbedoelde modderpoel te rijden en dan passerende fietsers onder de modder te spatten. Door de cement die door de modder is vermengd laten de modderspatten, na droging, uitgebeten plaatsen in de kle ding na, zodat een jas, die op deze ma nier door genoemde „beren" is behan deld, niet draagbaar meer is. Wanneer dit 's avonds gebeurt (en dit is voorge komen) dan zijn de „beren", gezien hun haast, niet meer te achterhalen en i schadeverhaal op hen zo goed als uitge sloten. Zou de gemeente Breda, of het aan nemingsbedrijf niet een mogelijkheid zien om deze modderpoel te doen verdwijnen of binnen redelijke grenzen (b.v. door een gedeelte van de weg door de tractoren en aaiihangwagens te doen be rijden) te houden. EEN BEWONER VAN DE BREDA NIEUWE INSLAG. G^IS Tijdens het vervoer naar kabelwerken in de omgeving van Amsterdam kwamen arbeiders uit St.-Willebrord en Etten Leur tot de ontdekking, dat er gaslucht hing in hun bus. Na de chauffeur ge waarschuwd te hebben zette deze zijn raam open en zodoende ging die lucht nog verder naar achter in de bus. De chauffeur merkte op, dat vermoedelijk de uitlaat verstopt was. Bij aankomst zakte een aantal arbeiders ineen tengevolge van de gaslucht. Mijn vraag: waarom rijdt zo'n ehauffeur met zo'n bus weg en waarom maken de arbeiders daar geen melding van bij de verkeerspolitie, die dan wel een boekje en een potlood heeft en voor verdere maatregelen zal zorgen. SPRUNDEL K. NIET „IN STIJL" Onlangs luisterden wij naar een con cert, gegeven door het Brabants Orkest in Concordia, onder auspiciën van het Comité Cultuurbehartiging Schooljeugd. Wij zijn geen kunstcritici, dus is het niet aan ons het programma, dat ge bracht werd, te beoordelen. Wel zouden wij willen opmerken, dat wanneer deze uitvoering tot doel heeft de Bredase jeugd aan te sporen meer naar een concert te gaan, zij zeker niet aan haar doel beantwoordde. Immers wil men ook 's avonds meer gevulde zalen krijgen, dan zal men moe ten trachten iets van die sfeer, die aan een concert eigen is, over te brengen op de jeugduitvoeringen en zo de jeugd er toe te brengen ook 's avonds eens een concert te gaan beluisteren. En dit was het juist, wat niet bereikt werd. Men trachtte in het geheel niet die specifieke sfeer te scheppen. Had men dit wel gewild, dan was toch zeker het verschijnen in een zwart of in elk geval in een donker kostuum een eerste ver eiste. Als men dan zelfs de concertmeester in een fantasiepak, een dame met een knalrood vest en tientallen andere musici in hun gewone pakje op het podium ziet, dan lijkt het ons, alsof men zo'n concert voor niet meer dan een repetitie houdt. Wij geloven niet, dat een dergelijke entourage bevorderlijk kan zijn voor het bereiken van het doel, dat men zich met het geven van dit concert gesteld had. K. EVERS, J. MAAS, G. VINKE, leerl. van het O.L.V. Lyceum. BREDA. BÓG ZAPLAC" Het is reeds geruime tijd geleden, dat ik gebruikmakend van de welwillend heid van de redactie de lezers van dit veelgelezen blad heb aangemoedigd tot het brengen van offers ten bate van de uit de Russische gevangenissen en dwangarbeidskampen terugkerende Po len. Dit beroep op de offervaardigheid van de Nederlandse lezers hoe zou het ook anders kunnen! is niet tever geefs geweest. Want vooral dank zij de medewerking van de Nederlandse lezers en enkele per soneelsverenigingen is de kring Vlis- singen van de Vereniging van Poolse Oudstrijders er in geslaagd niet minder dan 1450 gulden in contanten en circa 350 kg textielartikelen over te dragen ten bate van de Poolse gerepatrieerden uit de Sowjetunie. Het is mij ook daarom een behoefte, maar tevens een groot genoegen en voor recht, om aan alle Nederlanders die op de een of andere wijze deze Poolse actie hebben ondersteund, dus ook de re dactie van dit blad, hiervoor hartelijk dank te mogen brengen: en dit mede namens de Vereniging van Poolse Oud strijders. Nogmaals: hartelijk dank en „Bög za- plac" wat in 't Pools „God betale het u" betekent want door uw medewer king hebt u getoond, dat het lot van het zwaarbeproefde Polen u niet onbetuigd laat. BILLY STRENK VLISSINGEN, Clij verstraat 53. HEUSDEN OF MOERDIJK? Tot mijn leedwezen heb ik in uw blad gelezen, dat de directie van „Verborne" voor de tweede maal genoodzaakt is, de vaargeul van 900 bij 40 meter te doen uitbaggeren, teneinde de „Tahama" naar IJselmonde te slepen Ik l'icht mijn ijzerwenkerspetje af voor do mensen, die dit groota werk tot ata<nd brengen, alleen vfnd ik het jammer, dat de vooruitstrevende directie het geluk niet heeft gehad de „Tabama" op Moer- dijke grondgebied te water te kunnen laten. Aan het Hollandisch Diep liggen ongekende mogelijkheden open. BREDA, A. JANSEN Tulpenstraat VERANDERINGEN Breda verandert met de dag, in een tempo dat bijna niet is bij te houden, lees ik in uw krant. Maar wat zullen de vreemdelingen denken van de schande lijke toestand in de binnenstad: Bosch straat, Vlaszak, Beijerd? Kan daar niet, met het uitzicht op de wereldtentoon stelling Brussel en de toeloop van dui zenden vreemdelingen (zoals verwacht wordt) een verandering in aangebracht worden? Wat een zicht voor het Haagje van het Zuiden. BREDA J.W.K.C. MALCONTENT Naar aanleiding van uw stukje Mal content, wilde ik u enkele vragen stellen: 1. Waarom n u de bestedingsbeperking de schuld gegeven? 2. Waarom, toen de topambtenaren in eens zoveel gekregen hebben, niet over bestedingsbeperking gesproken? 3. Waarom was er sprake bij de bon den en de minister van een verhoging met terugwerkende kracht, er was zelfs sprake van september 1956? 4. Waarom zijn de grote bonden het nu eens met 1 april? 5. Waarom alle bonden niet gezegd akkoord met 3 pet., maar we vinden het te weinig? Geachte redactie, er zijn lage ambte naren die er niet veel wijzer van ge worden zijn, denk maar eens aan de belasting. Zijn de bonden bang van de minister geworden? Naar uw stukje te oordelen wel. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan zouden uw berichten dat de ambtenaren met tientallen de bonden verlaten, een grond van waarheid bevatten. Als men na 1'/» jaar praten niets of bijna niets bereikt, maar voor de top ambtenaren in een half jaar wel zonder praten, dan kan men beter een bond op richten van topambtenaren, inplaats van tobambtenaren. EEN LAGE AMBTENAAR (In antwoord op deze vragen, kunnen we slechts herhalen en uitbreiden, wat men van de zijde der bonden opmerk te: Onder de huidige omstandigheden waren de 25 miljoen het hoogst bereik bare. Het alternatief zou zijn geweest een afbreken van het overleg en het doorvoeren van een regeringsvoorstel, dat slechts 9 miljoen toestond. De da* turn 1 september 1956 is door de bon» den nooit bepleit. Wel een vroegere datum dan 1 april, die tenslotte als compromis is aanvaard. Er is geen bond, die zegt, dat er te juichen valt over het resultaat. Het geval van de topambtenaren hgt in een heel ander vlak. Hier gold als motief, dat tengevolge van het wegzui gen door het bedrijfsleven van bekwa me en onmisbare deskundigen de over heidsdiensten in grote moeilijkheden geraakten. We hebben het intussen al tijd een psychologische fout gevonden, dat men dit al lang hangende vraag stuk opeens ln allerijl ging oplossen, toen de bestedingsbeperking tot, het ge bod van de dag behoorde. Red.). MELK VEE EN BELASTINGCENTEN Ruim tien jaar lang is de veehouderij en de daarmee gewonnen melk door al lerlei regeringssubsidies geholpen om het „goed te maken". En ze hebben het goed gemaakt, want steeds meer vee van eer ste klas werd er gefokt en steeds groter werd de melkopbrengst per dier en daar door in totaal. In de laatste drie, vier jaar bleek het buitenland al langer hoe minder behoefte te hebben aan onze melkprodukten: boter, kaas, ondermelk (al of niet gesuikerd). Eerst probeerde men nog meer kaas te produceren (en dus minder boter) maar blijkbaar hielp dit allemaal niet, want steeds groter werd de hoeveelheid geproduceerde boter en steeds groter werd per jaar de on verkochte hoeveelheid, opgeslagen in koelhuizen. Uit de belastingcenten werd dan dit verlies bijgepast. En wat het vee betreft: dank zij een flinke export naar andere landen van ons stamboekvee verdient de veehouderij daaraan een aardige stuiver, blijft het slachtvee in ons land hoog in prijs en wordt ook langs deze weg tegengegaan dat onze gulden een hogere koopkracht krijgt. In deze gehele gang van zaken pro. beert de regering nu een kleine veran dering te brengen. En nu wordt uit de kringen van het „landbouwschap" (waar toe de veehouderij behoort) een actie ontketend en een heibel gemaakt of aan die veehouderij een slag van Jewelste wordt toegebracht. De bestedingsbeperking heeft 'n 60 i 80.000 werklozen doen ontstaan; en in de kringen die in dit verschijnsel belang stellen worden de tanden op elkaar ge klemd om op redelijke wijze de moeilijk heden in even zoveel gezinnen op te vangen. Men laat er geen grote schreeu wen. Maar nu dit deel van het boeren bedrijf eens op eigen kracht moet gaan zoeken naar oplossing van hun moeilijk heden (indien die er zijn of komen zullen) nu wordt geheel Nederland bij elkaar geageerd om deze redelijke en nuchtere voorstellen van de regering te torpederen. B.o.Z. Ir. A. JUTEN WERKLOOSHEID IN MADE Zoals ik dan gelezen heb, heeft west- Brabant voor 79 miljoen aanvullend werk gekregen. Dit is dan het eerste resultaat dat de heren burgemeesters daar bereikt hebben voor hun werklozen en dit ls een woord van waardering waard voor deze burgemeesters, die de ene vergadering na de andere belegd hebben om de werkloosheidspost uit hun gemeente te verjagen en dit is hun dan in zoverre gelukt. Maar als men dan eens in Made gaat kijken, dinsdags of donderdags aan het stempellokaal van de W.W., dan hoort en ziet men dat er zo ongeveer 100 werk lozen zijn. Zeker, dat zijn allemaal geen grondwerkers, maar velen wel. En in Made hoort men in de gemeenteraad geen enkel woord om eens te proberen om werk voor hun ingezetenen te vin den. Is er in Made geen werk? Och kom- de Prinsenpolderstraat ls al zolang af gesloten voor zwaar verkeer, omdat de riolering niet ln orde ls. En als men dan de Zandstraat eens bekijkt, het lijkt wel een oefenterrein voor zware tanks. En ik heb al eens Iets gehoord over riolering ln de Stationsstraat, maar men hoort er niets meer van. MADE L. v. GILS BREDA EN EXPO Het besluit genomen in de Jongste ver gadering van de Bredase gemeenteraad om eén bedrag van f 3400.- te. besteden aan het in orde brengen van de fontein op het Sophiaplein, met het oog op het grote vreemdelingenbezoek aan onze stad tijdens de wereldtentoonstelling te Brus sel, zal in het algemeen wel gunstig be groet zijn. Onwillekeurig vraagt men zich dan af, moet er nu ook niet iets met het centrum, de Grote Markt, gebeuren; om te beginnen bij de koorzijde van de Grote Kerk, waar een grotendeels ver molmd houten hek, dorre planten en veel vuiligheid dit kerkgebouw ontsieren en zou het ook niet mogelijk 2ijn dit won dermooi kerkgebouw 's avonds doo* floodlicht te doen beschijnen. Dit zou een attractie voor vreemdeling en stad genoot betekenen. Wanneer men dan tevens de lichtmas ten van Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse vlaggen zou voorzien, zou dit de gewenste Beneluxsfeer scheppen. Daarnaast zouden er wekelijks twee of meer concerten op de Markt moeten plaats vinden. En tenslotte zouden er doorlopende winkelweken georganiseerd kunnen wor den. BREDANAAR MISPLAATSTE PLAKKERIJ Ondergetekende werd zondagmorgen 9 maart om half vier wakker door het stoppen en vertrekken van een auto; niet iets bijzonders aan de grote rijks weg. Maar toen hij in alle vroegte naar de kerk wilde gaan, zag hij, dat er 4 k 5 biljetten op zijn huis waren geplakt en evenzo bij verschillende buren. Nu mag iedere partij propaganda voeren op de wijze die haar goeddunkt, maar als de propagandisten denken, dat het hun par tij goed doet, wanneer ze affiches op beschilderde deuren en zo plakken, dan zijn ze er ver naast. Het waren biljetten voor lijst J. Er zal nog wel meer propaganda ge voerd worden en ondergetekende zou daarom de K.V.P.-propagandisten Willen vragen, het anders te doen en hun affi ches te plakken op plaatsen waar nie mand er schade van heeft. Zulke propa ganda zal ook de partij tof ere strekken, ZEVENB. HOEK O» EAANSKORF

de Stem | 1958 | | pagina 9