kiest de EBfflziide. kiest de EwWnige RAN DE KLEINE STEM Die ondeugende Kabouter Pim Mensen e„ iM,uzen ONZE PUZZEL Vandaag Pech gehad Homme Hans Het leven is geen formule ^Dagblad pekten ZfrrrrnnnrrrmTrrnrrTrnTrmTrmTinrTTrnnrmrmTmT^ Kruiswoord raadsel De skiër Vier Kabouters O, die muisjes De beste inzendingen Een uil op reis De dief gepakt Klein model waterstofbom formule meubelen Aan het strand ZATERDAG 15 MAART 1958 WLT_ HEBBEN we een brieven gekregen Het is geweldig dat zoveel jongens en meisjes willen helpen aan onze eigen krant. Natuurlijk wil len jullie nu ook graag afgedrukt zien, wat je hebt opgestuurd. Wij hebben erg ons best gedaan om zoveel mogelijk te plaatsen. Speciaal omdat het de allereerste keer was. Maar als alle opgezonden verhaaltjes en versjes hierin stonden, dan was er geen plaats meer voor het nieuws dat jullie vaders en moeders moeten lezien Oplossingen l^aadóeló De verbrande hand De klompkes Nieuwe roman van Willem Capel Nieuwe kracht voor moeder! één uit vele... Interpellaties eerst na Pasen Interpol achter zegelvervalsers Oplossing (Advertentie) WÊBm RANG, een product van de Kingfabrieken T/ANDAAG vinden jullie dus eigen werk. Het kruiswoordraadsel heeft heel wat vrije uurtjes ge kost, schrijft de knappe bol die het gemaakt heeft, maar het is dan ook goed en heel wat volwas senen zullen het ook graag oplos sen Het beste verhaal (leeftijd in aan merking genomen) komt eerst. Dan alle andere en de tekeningen staan er tussen door. Rechts vinden jul lie de oplossingen van de vragen uit de krant van twee weken ge leden. Denk niet dat we die aardige bij dragen dan zo maar weggooien. Weet je wat we er mee doen? Die bren gen we op de kleuterschool en op de lagere school. De juffrouw en de meester lezen ze daar aan de kinde ren voor en laten de tekeningen zien. Vinden jullie dit een goed idee En hebben w|j later nog eens een plaatsje over in onze krant dan komen ze er toch nog in. Er zyn een paar dingen die wij nog eens vragen moeten. Vergeet nie mand de leeftijd erbij °P te geven Het maakt een heel verschil voor ons. En vergeet je niet dat tekenin gen met kleurpotlood in de krant slecht worden En nog iets: maak Luciferpuzzel, de verhaaltjes niet te lang; dat heb ben de meesten van jullie ook niet gedaan En ga nu maar genieten van alle leuke vertelsels. Tot de volgende week! Oom Jan en Tante Thea Ingezonden door: Frans Budé (12 jaar) HORIZONTAAL: 1. gevierde ster van film of toneel; 5. verlangen; 8. klein kind; 9. plaats in Overijssel; 12. jongensnaam; 13. staande klok; 15. voertuig (boer); 17. tennisterm; 18. lastig insect; 20. voorzetsel; 22. Engelse luchtvaartmij. 23. medeplich tige aan diefstal; 24. jaargetijde; 25. mannelijk dier; 27. familielid, in ge moedelijke taal; 28. gebiedende wijs enk. van werkw.; 29. slim dier; 31. zijrivier van Donau; 33. Wervelstorm in Chinese zee; 36. soort onderwijs (afk.); 38. zuidvrucht; 39. zuster (afk.); 40. voedsel; 41. niet kunnende spreken. VERTICAAL: 1. mening; 2. persoon lijk voornaamwoord; 3. jongensnaam (uit voetbalwereld); 4. opdracht; 5. bron; 6. windrichting; 7. gedorste halmen; 10. gewicht; 11. voordeel; 13. titel van geestelijke; 14. ook niet; 16. klaarblijkelijk; 19. niet doen; 21. iets dat vertraagt of doet stilstaan; 22. vreemde vogel; 26. dun gebak; 28. af en toe; 29. vóórkomen (frans); 30. nachtjapon (kinderwoord); 32. maatstaf; 34. grote bijl; 35. gedrukt kunstwerk; 37. voorzetsel; 39. op die manier. Kabouter Pim is een leuk kerel tje, maar... niet altijd braaf. Het was dag; alle kabouters sliepen, be halve Pim en de mensen. Pim had een plannetje bedacht. Hij stapte uit zijn bed, trok z'n kleertjes aan. En stapte het bos uit. Het zonnetje scheen vrolijk op de weg. Pim kwam aan een boerderij. En hij zag een groot beest. Dat was een hond. Pim wist het niet. Het dier begon te blaf fen. O, wat bibberde ons Pimmetje van angst. De hond kwam op hem af. Er stonden twee houten huisjes. Pim wist niet wat hij doen moest. Kroop er in en.... 't waren de boer zijn klompen. De hond ging terug in zijn hok. Pimmetje keek angstig over de rand van de klomp. Klom er vlug uit, liep tot de rand van de dam, glipte er door. Liep vlug tot de rand Ingezonden door Lucia Vissenberg, 10 jaar Vrachelsestraat 73, Den Hout 1. Vader heeft aan zijn linker hand kleine Kees. Wat heeft hij aan zijn rechterhand 7 2. In welke maand eten de Am sterdammers het minst 3. Wie is er blij met eksterogen 7 4. Wat is het ongelukkigste dier? 5. Welke bloemen groeien niet 7 van het bos. En vertelde wat hij had meegemaakt. Ooooü! wat schrokken de kabouters. Ze vierden nog een groot feest. En nooit meer ging ons Pimmetje naar de mensen toe. Marijke Koolegem (9 j.) Bossestraat 150 Lamswaarde Een man koopt een kerstboom. Hij betaalt hem, dan gaat hij met de kerstboom naar huis. Hij maakt er een plankje onder, daar gaan de naalden er mee af. Hij timmert maar door, nu is de kerstboom klaar. Nu ziet hij dat al de naalden eraf zijn. En zijn hoed valt van zijn bol letje van de schrik. Jeanneke Stoffels, 8 jaar Goes Goede oplossing van José v.d. Brand Middelstr. 18 De Moer, Loon op Zand Goochelwoorden. Katrol, moeras, molton, corrector, Nuland. kameel, IJmuiden, kastanje Stalin. Mooiste gedicht van Cora Augustijn 13 jaar, Welbergsedijk 18, Steenber gen. Oom Bob was aan 't skiën O hemel wat een pret Zijn neus omlaag gestoken Hij wil nog niet naar bed. Opeens boem, klets, pats En een harde klap De sterren schoten eruit Dat was geen grap. Het draaide voor zijn ogen En hij wist niet hoe 't af zou lopen Maar kijk wat is daar gekomen? Een grote bult krijgen de bomen Een flesje jodium erop gedaan Dan nog een windsel erom gedaan Klaar is Kees Hij kan naar huis toe gaan. DEZE CIRKEL is verdeeld door 5 stralen. Elke straal heeft drie vakjes: een in het midden en twee aan de uiteinden. In deze Vakjes horen de volgende getal len ondergebracht te worden: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11. De som van elke straal met 3 vak jes, moet steeds dezelfde uitkomst geven. Bennie Stultjeens, 9 j. Copernicusstraat 2, Breda ker kopen, de eigennaar zei hoeveel kilo aardappels denk je dat er op een jaar opgroeid. De koper wist het niet. Toevallig kwam Hans er langs en zei nog steeds 20 kilo aardappels, 20 kilo aardappels, 20 kilo aardappels. De boer hoorde dat en zei ,,wat jij vlegel", er groeit minstens 480 kilo per jaar. En Hans kreeg een flinke oorvijg. Corrij Pelders Burgem. v.d. Heijdenstr. 28 Drunen Drie lieve kleine kaboutertjes die liepen in een rij, het ware kleine stoutertjes een vierde kwam er bij. Wat gingen nu die vier daar doen? ze gingen honing zoeken; de een verloor zijn linkerschoen, de anderen zochten in alle hoeken. Ze gingen er huilen, ze hadden erg verdriet, ze groeven diepe kuilen, maar- vonden het schoentje niet. Ze gingen er maar gauw naar huis hij had toch zo'n koud voetje, daar had je nu een kleine muis ze zagen het niet met het droevige snoetje. Cora Augustijn 13 jaar Welbergsedijk 18 Steenbergen In dit huis Woont Hanna Kluis Deze paddestoel Is van Piet Boel Aan hem behoort de huur Per week 2.duur Waarom deze schoorsteen rookt Wel de aardappelen zijn verkookt En ze zijn ook verbrand Ook Hanna's hand O Wat was ze kwaad En wat bleven de aardappelen gehaat 's Avonds in de donkere nacht Staat de zwarte kat op wacht Want de muisjes zullen komen Als de kinderen liggen te dromen. Kijk daar komt hét muisje Mal Oei dadelijk loopt hij in de val Ai daar komen de andere muisjes Die komen ook al uit hun huisjes Moeder muis en vader muis, ik hoor miauwen O zei muisje Mal: dat zijn misschien de pauwen Ik weet het zei meester muis ik weet het wacht De poes die staat op wacht. Kom ik schiet hem dood 't is voor ons 'n gewonnen lood En de muis die schoot net tegen 'n pluisje En ze hebben nu een rustig huisje. Toosje Klaassen (9 jaar) Snelliusstraat 14 Breda. Eddy van de Leeuw, 9 j. Edisonstraat 49, Breda Will Rodenburg Schansstraat 16 R'donk (N.-Br.) Eddy en Bennie zijn vast twee dik- (De tekeningetjes hebben we er niet Ke vrinden. De tekeningen zijn zo bij kunnen zetten, Will. Maar zo is echt eensgezind gemaakt. Goed zo! bet ook mooi, vind je niet Er was eens een jongen. Die vreselijlk dom was. Zo dom als twee ezels Vroeg zijn moeder: ,,Hans haal bakmeel dan bracht hij thee mee. uljn vader -haal de hark", bracht hij water. Vroeg de meester hoeveel is 10 x 5 aan zei hij b.v. mijn vader is 25 jaar getrouwd. Vroeg de meester wan neer hij jarig was zij hij 30 Febru- Eens op een dag zei zijn moeder: ..Hans haal 20 kilo aardappels" nans ging op weg en zei 20 kilo aaidappels, 20 kilo aardappels, 20 kilo aardappels, enz. Hij zei het tot moe was. Ikk»rWaS hij al halverwege bij een akker, daar waren twee boeren aan het ruilen. De een zei ik wil jou ak- Anneke Verbraak Finlandstraat 7, Oostburg Je ziet, Anneke, dat we de mooie kleuren van je tekening moesten weglaten. Maar het is toch nog mooi, hé Er was eens een uil die ging op reis. Ze zei tegen Pietje, dat was een andere uil: ga je mee. Ja dat is goed, zei Pietje. Toen ze koffers en goed hadden gepakt gingen ze sa men op reis. Toen ze een heel eind hadden gelopen zei Pietje: ik heb honger. Ik ook, zei Jan. Dan gaan we muizen vangen, besloten ze. Waar blijven die muizen toch? Nog geduld hebben, zei Jan. Jij kan goed praten vind ik. Toen gingen ze samen weer naar huis. Johan van de Rijt (9 j.) Veldstraat 27 Sluiskil Philippine, 2—3—'58 Beste oom Jan en tante Tea, Ik wil nu wel eens de eerste zijn die in „de Kleine Stem" komt te staan. Daarom heb ik 'n versje ge maakt en dat luidt zo: Zeg mijnheer van 't postkantoor Wees zo goed en zorg ervoor Dat de brief met spoed komt wezen In Hulst déar moet hij wezen Want ,,de Kleine Stem" die moet hem lezen. Ik hoop dat jullie 't een mooi versje vinden. Tot schrijfs. Frans van den Broek, 11 j. Wilhelminastraat 1 Philippine In de nacht van woensdag op don derdag werd in een villa aan de Bos- bessenstraat ingebroken. Het was een dief, hij kwam door het raam naar binnen, met z'n rode lantaarn. Recht ging hij naar de kast, waar het ta felzilver verborgen lag. Vlug graaide hij er naar. Daar ging plotseling de deur open en een man kwam binnen. Haastig sprong de dief naar het venster, maar het was al te laat. Ons diefje werd bij de kraag gegrepen en naar het politiebureau gebracht. Toen was het uit met dieven. Leonie v.d. Brand (12 jaar) Middelstraat 18 De Moer gem. Loon op Zand Daar gaan ze met hun klompkes Daar lopen ze vier op een rij Het gaat van klip klap klep Klippe klappe klep. Daar komt er nog een aan Dus nu zijn het er vijf Het gaat nu harder Klippe klappe klep Ze zeggen tegen elkaar Het is nu mooi weer Als het morgen weer zo is Dan gaan we morgen weer Klippe klappe klep. Lia van Zijl (8 jaar) Drebbelstraat 5 Breda (Adverxentie) De Eindhovense auteur Willem Ca pel is vrij laat gaan publiceren. Hij is op 14 augustus 1896 te Amsterdam geboren, kwam tijdens de mobilisatie van 1914 - 1918 naar Noordbrabant en debuteerde in 1947 pas met „Glück auf, kompeltje!", een ver haal over het leven van de Limburg se mijnwerkers. Het boek werd in een grote romanprijsvraag voor Ne derland en België bekroond en maak te de schrijver meteen in brede kring bekend. Onlangs verscheen deze eer steling in een Duitse vertaling bij 'n Zwitserse uitgeversmaatschappij. Hoewel Capel als handelsvertegen woordiger een zeer drukke werkkring heeft en dus over weinig vrije tijd beschikt, blijkt hij toch zeer produk- tief te zijn. Achtereenvolgens ver schenen de romans „Mensen als wij" en „De vrouw, die met de duivel danste". De laatste roman, die we hier bespraken, was „Geld is de wor tel van alle kwaad", een soort detec tive, met de nodige humor gelar deerd. Hij verscheen bij de N.V. Uit geverij De Lanteern te Utrecht. Ook het onderhavige werkstuk „Het leven is geen formule" is in de Lan- teern-reeks opgenomen, een bewijs, dat het vorige in de smaak is geval len. Het is deze keer een echte fa- brieksroman. Hoofdpersoon is Albert Tielemans, zoon van de directeur van een pharmaceutische industrie. De jongeman heeft vier jaar in Zwitser land gestudeerd en komt nu naar huis om in het bedrijf van zijn vader een topfunctie te gaan vervullen. Deze „de machtige", zoals hij wordt ge noemd, wil echter, dat de jongen eerst de fabriek van kelder tot zol der leert kennen. Hij laat hem on der de valse naam Albert Vermeer als sjouwer beginnen. Al promove rende moet de pseudo-werkman alle afdelingen doormaken om tenslotte in de directie te kunnen worden opge nomen. De jongen legt zich bij dit zonderlinge besluit sportief neer, gaat op kamers wonen en trekt van dag tot dag met zijn mede-arbeiders op. Onder het werk geeft hij zijn ogen goed de kost en ontdekt spoedig al lerlei sociale wantoestanden en een volkomen verkeerde geest onder het personeel. Hij begrijpt en billijkt de eisen van het werkvolk en varzet zich tegen de ouderwetse opvattingen van zijn vader en diens naaste mede werkers. Herhaaldelijk komt het tot conflicten, die hun hoogtepunt be reiken als de zoon ook nog verliefd geraakt op een meisje uit de fabriek. Een complete liefdesgeschiedenis volgt vol voetangels en klemmen, daar de rijke vrijer aan het werk manskind zijn ware naam niet kan of mag bekendmaken. Hij weet ten slotte alle moeilijkheden te overwin nen, de fabrikant capituleert en het eind laat zich gemakkelijk raden. Deze roman is met een opvallend gi-ote kennis-van-zaken geschreven. De auteur moet in het grootbedrijf terdege thuis zijn. Men krijgt het uit gestrekte fabriekscomplex met zijn vele onderafdelingen duidelijk voor ogen. Ook tal van functionarissen, zoals de adjunct-directeur en de pro curatiehouders, zijn scherp getekend. Uiteraard wemelt het van onwaar schijnlijkheden, omdat men zo maar niet door een andere naam aan te nemen en een overall aan te trekken een fabrikantenzoon in een arbeider verandert. Overigens ontbreekt het niet aan de nodige spanning, daar men voort durend geboeid wordt door de vraag hoe dit vreemd avontuur zal aflopen. Jammer is het, dat nergens het ge loof een woordje meespreekt. Ook in de zorgelijkste situaties blijft men uitsluitend zakelijk, zonder dat de godsdienst er aan te pas komt. Af gezien van wat gemeenplaatsen en enige taal- en stijlfoutjes mogen we spreken van vlot geschreven ont spanningslectuur, die niet de preten tie heeft grote literatuur te bieden. Dit 52e deel in de Lanteerijreeks is in een keurige band gestoken. C. van Velzen verzorgde de aantrekke lijke tekening op het omslag. "WILLEM v.d. VELDEN (Advertentie) De puberteit, de periodieke dagen de groei, de voeding van de zuige ling, de overgangsjarenstellen de vrouw bloot aan verzwakking. Om nieuw bloedte vormen en verse krachten te herwinnenis het dan nodig de ijzerkuur te volgen. Wanneer U zich lusteloos voelt is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen di-t bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloed lichaampjes per mm3 bloed te her winnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende bestanddelen van het voedsel en uit de levenskrach tige zuurstof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van hert organisme wordt her steld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrouwen, lijdende aan gebrek aan rode bloemiliichaampjes. worden weer sterk en dynamisch. Met de gezond- heid herwinnen zij eveneens die levenslust en het bewustzijn van de volle bloei har er schoonheid. Pinkpillen bij apothekers en drogis ten. Bespaar 1,35 door aankoop van de grote doos voor een voüedige kuur. Generaal O.P. Weyland, oud-opper, bevelhebber van de luchtstrijdkrach ten der Verenigde Naties gedurende de Koreaanse oorlog en thans com mandant van de Amerikaanse tacti sche luchtmacht, heeft op een verga dering te Fort Worth, in Texas, ver klaard, dat de Verenigde Staten een kleine waterstofbom hebben vervaar digd, die door de jachtbommenwer pers van zijn wapen kan worden ver voerd. „Er bevinden zich op dit ogenblik op verschillende punten in de vrije landen eskaders vliegtuigen van de Amerikaanse tactische luchtmacht, die sneller vliegen dan de geluids golven zich verplaatsen en die in staat zijn op elk gewenst tijdstip een aanval op een vijandelijk doel uit te voeren.' Moderne combinatie: midden kastje opgehangen tussen zij kastjes. Eén greep uit de enorme collectie. Vraag rijk geïllustreer* de catalogus door storting van f 3.- op giro no. 5316 van Kempkes' Meubelfabrieken N.V, Waddinxveen. Vermeld no. ST 264 EEN KEMPKES PRODUCT Eerst na het paasreces zullen de interpellaties van de heer Droessen over de reorganisatie op het departe ment van Landbouw en de interpel latie van de heer J. Peters over de Nationale Reserve kunnen worden gehouden. Dan zal ook aan de orde zijn de interpellatie van de heer Rit meester over de afgekeurde helmen. De Westberlijnse politie heeft mee gedeeld dat zij is ingeschakeld in de jacht op een internationale organisa tie, die valse postzegels maakt en verkoopt. De Interpol (de interna tionale politie organisatie) heeft aan wijzingen gekregen, volgens welke de postzegels in Italië worden gemaakt en in Duitsland afgezet. Ook houdt de bende zich bezig met het maken van valse poststempels. Jan, Piet en Kees stonden te trap pelen van ongeduld. Want moeder zou met hen naar het strand gaan. Het was half 9 toen zij de deur uit gingen, regelrecht naar het station en geen 5 minuten later stoomde de trein binnen. Een meneer die op het perron stond riep: instappen. Moe der, Jan, Piet en Kees stapten in. Jan had al een mooi plaatsje ge vonden bij het raampje. Een half uurtje later stonden ze op het strand. Moeder mogen wij onze badpakjes aandoen vroeg Jan? Ja. 10 minuten later spartelen zij in het water. In eens zei Kees: zullen we doen wie het eerst van hier naar onze tent is? Ja riepen Piet en Jan. Vooruit dan, een, twee drie Drie paar blote jon gensvoeten snelden over het strand naar de tent waar moeder zat te le zen. Piet was het eerste. Met een reuze vaart lieten Jan en Kees zich in het zand vallen. Ik heb het ge wonnen zei Piet. Jan, Piet en Kees komen jullie eten? Ja moeder! Ze hadden honger gekregen van het spel. Een uurtje later sliepen ze als rozen in de tent. Rinie Stoffels, 9 jaar Goes HORIZONTAAL: 1 reeds, 3 ter at tentie van (afk.), 5 masker, 7 soort onderwijs (afk.), 9 beletsel, 11 schortje. 12 versiersel, 13 vaartuig, 15 leuk, 17 narigheid, 18 stuk steen, 19 zangnoot 20 kindergroet, 21 Europese vulkaan, 24 tijdperk, 26 deel van een granaat, 30 gretigheid, 34 breekbaar, 38 sterkte, 42 eerste vrouw 43 deel van het gebit. 44 jongensnaam, 45 rondhout, 47 res- taurantbediende, 48 bewustzijnsverlies, 50 beweging, 51 eenheid van stroom- sterkte, 53 kippeneigenschap, 54 arti kel (afk.), 55 soort steen, 57 persoon lijk voornaamwoord, 58 onbepaald voornaamwoord, 59 noodsein, 60 vogel. VERTICAAL: 1 wintervoertuig. 2 stremsel, 3 hoofd (Fr.), 4 het kwijt raken, 5 dag van de week, 6 gerucht, bericht, 7 wiskundige term (afk.), 8 voorzetsel, 10 opgewekt, 12 onbelang rijk, 14 meisjesnaam, 16 meisjesnaam, 18 elasticiteit, 22 oppervlaktemaat, 23 ambtshalve (Lat. afk.), 25 vogel, 27 bloeiwijze, 28 deel van de week, 29 aanzien, 31 meisjesnaam. 32 artikel lafk.), 33 Engels lidwoord. 34 mode gek, 35 geschiktheid." 36" Engels 'lid woord, 37 feest der Moslems, 38 soort zweep. 39 heilige (afk.), 40 plaats in Gelderland, 41 vod, 44 op de wijze van, 46 eenheid van druk (afk.), 4è Ame rikaanse boerderij, 49 heldendicht, 50 dwaas, 52 boom, 53 Chinese maat, 56 zoals de akten getuigen (Lat. afk.) HORIZONTAAL: 1 eleve, 5 eerste, 9 ia, 11 genade, 13 mond, 15 Moor, 17 lee, 19 id., 20 en. 21 mees. 23 deinen, 25 n.i, 26 reëel, 28 kraai. 29 norm, 32 re, 33 e.a., 35 stomp, 36 N.S., 38 vaar dig, 41 ga, 42 snoes, 44 p.g., 46 lij, 47 list, 49 prooi, 50 poema, 53 t.a., 55 galmen, 57 asem, 58 el, 60 Aa. 61 leg, 63 eert, 65 galg, 67 roemer, 70 ei, 71 eender, 72 eland. VERTICAAL: 1 Emmen, 2 ego, 3 ver maan, 4 en, 5 ed, 6 eel, 7 steels, 8 eminent, 9 in, 10 Ada, 12 Amerika, 14 ode, 16 ontkenning, 18 Ede, 22 se; 24 normaliter, 27 energie, 30 oog, 31 m.p., 34 ad, 35 s.g., 37 S.O.S., 38 V.S., 39 A.P.. 40 impasse, 42 s.l., 43 etalage, 45 formeel, 48 spelen, 51 ene, 52 ma, 54 altijd, 56 aai, 59 age, 62 Gre, 64 era, 66 ai, 68 or, 69 me.

de Stem | 1958 | | pagina 7