Met oog en oor te gast Pittig échec Hoe dan ook, morgen wordt weer gevoetbald! Oxford aan de riemen VAM 1UIERL0 EI ZOOI II Aan Maatregelen tegen prijsopdrijving Utagblad pcÜTem VPRO Flitsen Antenne Bezoek De Vaticaanse instructie het m.o. en de verhoudingen in ons land Noordbrabant de Bank en de Muzen... ZATERDAG 15 MAART 1958 9 Onze radio en TV-rubriek Russische studenten leerden niet best Deze week geen duivenrubriek Samenwerken Lekker moeilijk Van Acker over de Expo Muilezel Zelden zal een uitslag met zoveel verslagenheid zijn aan hoord als woensdagavond het geval was aan het einde van het Eurovisie-Song-Festival! Bijna tastbaar was de sfeer van ont moediging en niet-begrijpen die het Nederlandse kamp in de grote Avro-studio overviel als een maartse sneeuwvlaag. Al slaagde men er op bewonderens waardige wijze in om te doen wat de Franse winnaars zouden noemen: „Faire bonne mine a mauvais jeu", wat in helder Ne derlands wil zeggen: „Trek je zondagse gezicht, al kun je wel grienen. Een zo overtuigende nederlaag van de Nederlandse bijdrage was dan ook wel verrassend Goed, wij hebben nooit durven beweren, dat „Heel de wereld" een uitgesproken kansheb ber was. We waren beslist huiverig van de grote namen op de deelne merslijst: Lys Assia, André Claveau, AÏace Babs en Margot Hielscher, maar dit resultaat, nee, dat kwam niet In ons op We zullen ons er bij neer moeten leggen, al is het een harde noot, die ons amusementswereldje te kraken heeft. Eerlijk is eerlijk en volgend jaar beter In ieder geval was de presentatie van de uitzending een voortreffelijk blijk van Nederlands kunnen op tv- gebied. Wat dat betreft kunnen we zeker tevreden zijn Gijs Stappers- hoef bewees voor de zoveelste maal zijn capaciteiten in de regie-kamer. Fokke Duetz niet minder met zijn verfijnde en beschaafde decors. En voor Dolf van der Linden nemen we héél diep ons petje af.... Nog even de juiste volgorde: 1 Frankrijk met „Dors mon amour" gezongen door André Claveau, 2. Zwitserland, 3. Zweden, 4. Italië, 5. België en Oostenrijk ex aequo, 6. Duitsland. 7. Denemarken. S. Luxem burg en Nederland ex aequo. Veel zendtijd is het kleine zusje van de grote omroepverenigingen niet toegemeten. Maar dat zij van dat weinige een goed gebruik weet te maken, bewees de uitstekende op voering van het boeiende spel: „Al mijn zoons" van Arthur Miller. Alle lof voor regisseur Jack Dixon, die met een waarlijk grootse bezetting kwam tot een prestatie, die wij tot de hoogtepunten van het lopende tv- toneel-seizoen durven rekenen. ciële TV, en daarbij ook nog het congres van de journaaldiensten uit 17 verschillende landen. Vakantie-problemen Geen nood, de NCRV begint dezer dagen al met het geven van radio-reis-tips! Zet u dus tot luisteren Het gaat zo zoetjesaan menens wor den met de inrichting van het Belgi sche Zenderpark. Zogauw Expo '58 op gang is komen 4 nieuwe of ver sterkte zenders in de lucht. De Brus selse zenders gaan naar Waver en maken zowel het Franse als het Vlaamse programma voor Brabant en Limburg ontvangbaar. Mits men tenminste over een aangepaste an tenne beschikt De zender Ruiselede brengt het Vlaamse programma op kanaal 2. Op ditzelfde kanaal blijft Antwerpen ook uitzenden met verminderd vermogen. Ook dit brengt weer voorzieningen aan de antenne met zich mee. Voor de kijkers ditmaal een Avro- produktie, waarvan we het nodige mogen verwachten na de invoering van de Mies Bouwman Quiz en de revanche die Ger Lugtenburg c.s. nam voor de mislukte Steden-serie. De Weekend-show is voornamelijk ge richt op het menselijke element voor de camera, zulks in de vorm van interviewtjes met b.v. Koos Huis man, Jan Lemaire sr. en de Japanse filmster Miiko Taka. Tussendoor de nodige zwevende, goochelende en balancerende arties ten, zonder welke een zaterdagavond programma nu eenmaal niet schijnt te kunnen slagen. Misschien gaat dat nog wel eens over Na wat oude operette-melodieën, die worden overgenomen van de Duitse TV, volgt dan de Quiz: ,,Van je fa milie moet je 't hebben." België Vlaams neemt het program ma over, compleet met het Duitse relais, zodat we vanavond een gro te internationale TV-familie vormen. Voor de luisteraars weer Populaire Klassieken, ditmaal met Willem An- driessen en het Concertgebouworkest in het concert no. 4 in G-dur van Ludwig van Beethoven. Later op de avond de vierde aflevering van „Plei dooi voor een non". De Vara brengt als gebruikelijk Plein 8 uur 13 met een bezoekje aan de Kriebelstraat en een babbeltje van Dorüs. Nadien het vervolg van Labyrint in Lan Fang. Een hoogtepunt van eerste grootte is te verwachten, wanneer de TV- reportages van het bezoek van het Britse koninklijke paar op het scherm komen. Van 25 tot 27 maart zullen allerlei evenementen van dit bezoek worden uitgezonden, met tele-recor- ding in de avonduren. De journaal- dienst heeft alle nodige maatregelen getroffen, zodat gerekend mag wor den op menig uurtje kijkgenot. K. Het officiële orgaan van de com munistische jeugd in de Sovjetunie, de „Komsovolskaja Prawda" bericht dat in het schooljaar 1957-1958 4.300 studenten van de instellingen van ho ger onderwijs te Leningrad zijn ver wijderd wegens onvoldoende vorde ringen. Het blad noemt dit een bewijs van het „uitermate lage peil van de pedagogische arbeid in talrijke in stellingen van hoger onderwijs". De nieuwe instructie van de H. Congregatie der Religieuzen, welke regelingen treft voor het onderwijs op gemengde middelbare scholen heeft in kringen van het katholiek onderwijs in ons land verschillende vragen opgeroepen. In de eerste plaats dient er de aandacht op gevestigd te worden, dat er, volgens informaties van het K.N. P. in Nederland 135 middelbare scho len zijn. Daarvan zijn er 26 middel bare meisjesscholen. Van de reste rende 109 middelbare scholen zijn er 34 met co-educatie, ofwel ongeveer 1/3 deel. Vervolgens rijst de vraag of de beslissing ook van toepassing is op de mulo-scholen, een vorm van on derwijs, die men in het buitenland niet kent. Zou dit het geval zijn, dan worden ook nog 99 gemengde katho lieke mulo-scholen in deze beslissing betrokken, die voornamelijk in het noorden voorkomen. Volgens mening van deskundigen zou een gedeelte van deze gemengde scholen wel te splitsen zijn. Andere per se niet, omdat deze scholen niet over voldoende leerlingen beschik ken, temeer daar het mulo- en mid delbaar onderwijs zich uitbreiden naar kleinere steden en dorpen. Omdat de uitvoering van deze in structie aan de bisschoppen wordt overgelaten, kan op dit moment niet worden gesproken over de eventuele consequenties, welke een strengere scheiding op het gebied van scholen bouw en dus van vergunningen en subsidies zal hebben. Ook kan het zijn, dat het ene bisdom gemakkelij ker tot scheiding kan overgaan dan het andere vanwege de dichtheid der katholieke bevolking en het leerlin gental. In bijzonder moeilijke omstandighe den verkeert b.v. het bisdom Gronin gen. Wat betreft de co-educatie wijst men ons erop, dat de instructie onder scheid maakt tussen co-educatie en co-instructie (gemeenschappelijke op voeding en gemeenschappelijk onder richt). In kringen van het katholiek onder wijs in ons land bieden de beginselen in de instructie uitgedrukt geen ver rassing. 't Was reeds lang bekend dat 't Va- ticaan tegenstander is van co-edu catie, doch in Nederland is men het over de wenselijkheid ervan nooit eens geworden. Voor de vijfentwintigste maal brengt de KRO a.s. zondag haar kolderstrip ,,De Wadders" voor de microfoon. Het verhaal geschre ven door Emile Lopez en Jan de Cler wordt alsmaar woeliger. Wat ook de bedoeling is Daar is het kolder voor Alle aandacht voor Uw beeld scherm as. maandagavond. De tv brengt dan een bezoek aan de Academie St.-Joost te Breda en gunt U een blik bin nen de muren van dit zo lang zamerhand wel zeer bekende Instituut. Steeds meer stemmen gaan op om 't bestaande amateurstalent te trai nen voor radio- en televisiewerk. Er moet maar eens wat geld tegen aan gegooid worden. Zoals het nu gaat plegen we roofbouw op een él te kleine groep, met al de ge volgen van dien. Wilt u een beeld krijgen van de Amerikaanse TV-uitzendingen Kijkt u dan a.s. donderdag naar de tele-recording van Offen- bachs opera ,,La perichole", uit gevoerd door de Metropolitan Opera voor de National Broad casting Company. Van het ene congres vallen we in het andere: Deze week hadden we het Reclame-congres in Schevenin- gen met als onderwerp: Commer- De tegenstanders van de co-edu catie gaan hier van het standpunt uit dat educatie van jongens en meisjes tezamen, afgezien van eventuele mo rele bezwaren, wegens hun verschil lende geaardheid steeds een compro mis moet zijn, welk compromis, nood zakelijkerwijze, te kort doet aan de vorming van de jongen of het meisje of van beiden. De voorstanders van de co-educatie stellen, dat het onderwijs een voor bereiding moet zijn op het praktische leven. Zij zien in de co-educatie het voordeel, dat deze aan de jongens en meisjes kan leren op de juiste wijze met elkaar öm te gaan. De nadelen van de co-educatie wil len zij opvangen door extra-vorming. De co-educatie is op verschillende middelbare sch'olen in ons land nood gedwongen ingevoerd, elders uit re actie of progressiviteit. Hierbij merkt men overigens op, dat in Duitsland en de Ver. Staten het middelbaar onderwijs weer de neiging heeft van het co-educatieve systeem af te stappen. Tevens wordt opgemerkt dat met uitzondering van de m.m.s. het middelbaar onderwijs typisch een jongensschool is, waar ook meisjes worden toegelaten. Tenslotte geeft de instructie richt lijnen voor de religieuzen, die in het m.o. werkzaam zijn, terwijl in Ne derland ook wereldheren als mode ratoren aan middelbare scholen ver bonden zijn. Deze worden in de in structie verder niet genoemd. Onze duivenspecialist, de heer P. de Weert (De Bruine) is niet in staat zijn opgewekte en des kundige rubriek deze week te schrijven. Hij werd namelijk voor een operatie in het Dia- conessenziekenhuis opgenomen. Hoewel deze operatie inmiddels achter de rug is, zal de heer de Weert voor verder herstel nog enige tijd in het ziekenhuis moe ten verblijven. Bruine, van har te beterschap! (Advertentie) (Advertentie) Het is alleen de kunst waaruit de bloei van een volk blijkt. H. GR1MM Zelden is de bloei van een volk duidelijker gedemonstreerd dan in Brabant, waar welvaart en cultuur gelijke tred houden. Zowel in Bet Brabants Orkest, Het Zuidelijk Toneel als in honderden andere verenigingen en gezelschappen, manifesteert zich duidelijk Brabants verlangen naar het contact met de Muzen. De Bank voor Brabant ziet naast de kunst nog vele andere aanduidingen van gewestelijke bloei. Mede door haar financieel-bemiddelend werk verkrijgt de Bank als weinigen een duidelijk totaal-beeld van de voortschrijdende ontwikkeling van Brabants handel en nijverheid, landbouw en veeteelt. Uit dit rijk geschakeerde totaal-beeld leest de Bank gemakkelijk af waar en hoe zij Brabants bedrijfsleven het best kan dienen. Zo kan zij haar activiteiten tot in de perfectie aanpassen aan de eisen die gesteld mogen worden in het moderne zakenleven - op regionaal, nationaal en internationaal niveau. De Bank voor Brabant BREDA - Bergen op Zoom - Eindhoven - Helmond - 's-Hertogenbosch - Roosendaal - Tilburg - Dongen - Etten - Oosterhout - Oudenbosch - Rijen Morgen rolt de voetbal dus weer. Moeder de vrouw zal 's middags als van ouds de maaltijd weer wat vroeger op moeten dienen en de kin derwagen zelf moeten duwen. De zondagmiddag is in de loop der ja ren het domein van de man gewór den, en zijn vermaak vindt hij langs het lijntje. Tegenwoordig met het voetbalpoolformulier in de zak Hij vindt er echter naast ontspanning, in onze gemechaniseerde tijd onmis baarder dan wat ook, sfeer, die hem de noden van de dynamische tijd doet vergeten. Op op de koop toe is er ook nog, gratis voor niks, de frisse lucht, de ozon, die zovelen zes dagen van de week moeten ontberen. Daarom is het goed, dat de heden daagse mens tenminste des zondags gelegenheid krijgt zich enkele uren in die richting te wenden. Twee weken achtereen heeft de voetbal nu stil gelegen. Uit tech- te zoeken of het toch niet verstandiger zou zijn om het maar bij het oude te laten. Op de Theems in het Engelse graaf schap Surrey is de ploeg van de In het kader van de wekelijkse uitzending „Brussel bouwt een we reld", documentair programma over de wereldtentoonstelling, is door de Vlaamse televisie een vraaggesprek uitgezonden met eerste minister van Acker. De premier verklaarde, dat de re gering voor 100 miljoen frank kre dieten heeft verleend aan de provin cies en 31 miljoen aan de grote cen- *fi 1voor culturele, historische en folkloristische manifestaties ter ge legenheid van de Expo. Op een vraag over de prijzenpoli tiek zei van Acker ten zeerste be zorgd te zijn over wat hij de laat ste dagen had vernomen. Hij deed een beroep op het gezond verstand der bevolking om de prijzen niet te "^rdnjven. Hij zei dat de regering f 1S drastische maatre- beteuge!en.emen °m misbruiken te Ondervraagd over de door de rege ring genomen maatregelen op het gebied van het sociale toerisme naar aanleiding van de wereldtentoonstel ling, zei de eerste minister*, dat men voor personen boven 25 jaar op het Karreveld zal beschikken over slaap gelegenheid voor 2.000 personen tegen 63 fr. in een kamer met vier bedden en 110 fr voor een kamer met twee bedden, ontbijt inbegrepen. Wat de jeugd betreft zijn maatre gelen genomen onder leiding van het ministerie van openbaar onderwijs, dat instaat voor een centrum voor ontvangst met 900 bedden. Verder kan men in jeugdherbergen en soort gelijke inrichtingen beschikken over 14.000 bedden en tijdens de vakantie periode in de scholen van de Brus selse agglomeratie over 4.000 bedden en in de rijkskostscholen over 900 bedden. De prijzen zullen schommelen tus sen 30 en 50 fr. per nacht met ont bijt, terwijl warme maaltijden zul len worden geserveerd tegen 35 fr. universiteit van Oxford begonnen met de training voor de bekende bootrace tussen de ploegen van de universiteiten van Cambridge en Oxford, die in begin april zal wor den gehouden. (Advertentie) Als het een beetje verkeerd wil gaat er binnenkort een wetsontwerp door. waarvan de organisatoren van 1 prestatieritten spierwitte haren zullen krijgen. Tot dusver hoefden zij slechts toestemming van de minister te krijgen om auto's of motoren in wedstrijd verband op de weg te brengen. Maar er zijn mensen geweest die dit veel te eenvoudig vonden en die willen dat de toestemming voortaan moet worden aange vraagd bij: 1. De minister (voor rijkswegen). 2. Gedeputeerde Staten (provinciale wegen). 3. Burgemeester en wethouders (wegen binnen de ge meente). Aangezien een rit praktisch steeds al dit soort we gen aandoet en voorts een groot aantal gemeenten pleegt te passeren, kan het dus een lollige boel worden. Er is gelukkig al een commissie aan het werk om uit >*'Als overwinnaar uit de strijd. Laat Potter's Linia de strijd aanbinde tegen verkoudheid, hoest en keelpijn e; Uw narigheid is snel overwonnen. Tevens een probaat middel tegen onfrisse adem na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. Bescherming tegen besmetting o.a. griep. In handige platte strooi- doosjesa55ct. Alle apothekers en drogisten t erkopen ze. POTTER'S LINIA Imp. H. :co HfitKüL hi-V. HALVfckSLM Aarzelend maar toch hoopgevend begint de concen tratie in de Franse automobielnijverheid vorm aan te nemen. Allereerst werden de Franse Fordfabrieken sa mengevoegd met Simca, daarna nam André Citroën het op zich de Franse Panhards te verkopen en thans blijkt Renault het enorme verkoopapparaat in de U.S.A. ter beschikking van Peugeot te hebben gesteld. Renault heeft vele maanden lang gewerkt en grote bedragen uitgegeven om in de U.S.A. voet aan de grond te krij gen. De resultaten zijn thans uitstekend. Men heeft er 428 verkoopposten, die merendeels uitstekend werken. De regie maakt momenteel per 1650 wagens, waarvan er 600 bestemd zijn voor de uitvoer. Van die 600 gaan er dagelijks 231 naar de Verenigde Staten. Citroën heeft een 2 CV in de maak, die vierwielaan- drijving zal krijgen en vanwege zijn verbluffende kwa liteiten „gemachineerde muilezel" is genoemd. Het wagentje wordt speciaal voor de Sahara gebouwd, waar men bij de oliewinning allerlei moeilijkheden bij het vervoer heeft te overwinnen. De nieuwe 2 CV „4 x 4" is in staat met volle belasting zandhellingen van meer dan 40% te overwinnen; een dergelijke helling is bijna drie maal zo steil als de weg op de zuidelijke helling van de Col d'Izoard, een van de meest steile hellingen in Frankrijk. De auto van de toekomst: zonder wielen. Niet ontworpen door zo „maar iemand", doch door een van de leidende figuren in de auto-indu strie, Carl Reynold (aan wie wij in hoofdzaak de fraaie staartvinnen ach terop de moderne auto's te danken hebben). Lucht onder hoge druk vormt een „kussen" onder de wa gen, waarop hij als het ware drijft. Dezelfde lucht zorgt voor aandrijving besturing en remvermogen. Het moet zelfs mogelijk zijn over vlak (kalm) water te rijden ja theoretisch moet men er de Atlantische oceaan mee over kunnen nisch oogpunt bekeken was dit direct wel geen „doodwond", maar men zou met de competitie-afwerking, da tijdige wei te verstaan, in het ge» drang komen als de KNVB zo vlot blééf doorgaan met het afgelasten van het totale programma. In Enge- land, Belgie, Frankrijk, Duitsland bijvoorbeeld, waar de winter zich minstens zo grillig liet gelden als in ons land. is van afgelasten geen spra ke geweest. Tenzij incidenteel. Het was intussen bepaald niet geheel en al onbegrijpelijk, dat de KNVB tot tweemaal toe de vastgestelde pro gramma's verschoof. Liever dan on ophoudelijk met inhaalprogramma's te moeten werken, die de toch al moeilijke „verdeling" der thuis, en uitwedstrijden nadelig zou beinvloe. den, probeerde men het met de maat regel van algehele afgelasting. Voor bepaalde delen in het land bleek die maatregel wel verantwoord, maar in onze gewesten bijvoorbeeld konden de minder met de KNVB-intenties op de hoogte zijnde voetbalfans er geen zier van begrijpen. Bij ons im mers scheen tijdens die weekends da zon en de velden lagen ,er diep groen en aanlokkelijk bij Een extra moeilijkheid, waarmede de KNVB ernstig rekening heeft te houden, maar tevens de desbetref fende clubs, is de weigering door di recteuren van gemeentelijke stadions om bij minder goede weersomstan digheden hun terreinen te laten be spelen. Een onverkwikkelijke kwes tie, welke de Bond voor extra pro blemen stelt. Het is ongetwijfeld een feit, dat een drassig veld in één wedstrijd voor geruime tijd onbe speelbaar kan worden gemaakt en herstel zeer veel geld vraagt. Dat de gevolgen voor clubs, die een ter. rein in eigen exploitatie hebben -» en dat zijn de meeste in dezelfde mate of zoveel minder zijn. wordt blijkbaar door die stadiondirecties over het hoofd gezien. Hoewel in ve le gevallen de extra kosten heel wat moeilijker zijn te dragen. Wjj vermoeden, dat het KNVB-be- stuur zich uiteindelijk aldus heeft ge realiseerd en geredeneerd heeft: geen uitzondering meer nu: zondag wordt er gevoetbald en de terreinen, die er minder florisant bijliggen, moeten '<ost wat kost speelklaar worden ge maakt. Dat was mannentaal. En dus zal morgen de bolle blaas opnieuw door de lucht gaan. Vermoedelijk wéér in zonneschijn als we het weer bericht van vandaag voor waar mo gen nemen. En zo niet, dan maar anders. In ieder geval moeten da potten er uit. Die van de KNVB, zo- wel als van Caritas en onze STEM- toto. Er kunnen slordige duiten wor den geïncasseerd! En mochten er van het program ma, dat onveranderd bleef men kan het elders in dit blad nog eens afgedrukt zien eventueel enke le ontmoetingen niet doorgaan, geen nood, want als die straks aan de man komen, is er altijd uitwijkmo gelijkheid naar de feestdagen en zo nodig op woensdagavonden, om de achterstand in de competitie genivel leerd te krijgen. Zodat als het ge sloten seizoen voor de deur staat, men desondanks tijdig gereed zal zijn.

de Stem | 1958 | | pagina 5