p Wit RADIO TELEVISIE RAKONA üJ-m Z.O.A.V.O. IN BERAAD Dreigende taal van KLM-vliegers Zwart o TV-RADIO'TV'RADIO'TV' MELKDEBAT tweede blad zaterdag 15 maart 1958 STEN Deze week in het buitenland Schemering van een nieuw pact TE en Mening commentaar Naar regeringscrisis in Zweden Vonnissen in Frankrijk Argentijnen willen loonsverhoging Men wacht nog een week af Liturgische Kalender SjaK en Soraja gescheiden MTjSméékjf door ANTONIO DEL MONTE len werd .-king ko- elijke ge ien afge- /lissingen ns onder - iden zich al In een iNIGING uit Bres voeringen, telling en )m op het recht, ■end door t en Zee- et lid van de heer chter nog n een op- .v.d.A. pe P. v.d. in de heer kandida- i gemeen- 1. die als ;vr. Nier- >nge; 4. J. looijer; 6. t; 8. A. 10 Mevr. oktoren is dokter v. Iter Boer- Boone; en Wol- ten, Hein- lansweert, dokter Er Luyckx (vaar voor let te Bors- en dok- |mme voor de dienst C. Schilt- de prak- hkter Bos; Tg: dokter lens, Groe- ]>sewaarde, Zuidzande: Biervliet, lan, Bier- Isen dienst de en M. Gaa- jpurg. Sluis Oostburg, ke: J. F. lomphe, 18 j. I en 9.15 uur: ImrDe een- J uur: Uitvoe- I;. Alhambra: h j. met enig 1 arVogelvrij l)ijk 7.30 uur: It. |)ouw 8 uur: I r 8 uur: Ze iuur: Droom - uur: Fun- 9 uur: Tar- 14 j. 8 uur: Op- |uur :,J5eizoen |amse Opera, lizaar. 5 uur: Schie- koningin der LurAre d« r beh. 130, 7 en 9.15 ■rg 2.30 en 8 114 j. De nachten inig voorbeh. fog el vrij ver- laete 5,30 uur: |3 uur: Schie- pting staande J uurKinder- |>r op stelten; fircus; 8 uur: 1 van Helsland leatrix 3 uur: |rsen 3 uur: Driessche 3.30 Intik 2.30 uur: Vht. Zaal P. len 7.30 uur: F bouw 8 uur: l»r 2 uur: Laat 18 uur: Zeven 10 en 7 45 uur: |r\pia 2.30 uur: 5 en 8 uur: |5 uur: Tarzan 14 1 R. Diele- Iverras 3 uur: Ituwburg 3 en 1 Home 11 Opera, 1 Sint Bieeckef h h de Triomp-he, 3 uur: Sissi. De eenzame j: De nachten lenig voorbeh. lerklaard, 14 1- ■pagandaverga- Dijk 7.30 uur: lit. |ur: Zeven Ia~ uur: Droom- lur: Algemene pa 8 uur: Fun- 8 uur: Mijn Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, heeft deze week de vierde bijeenkomst plaats gehad van de Zuid-Oost-Aziatische Verdrags Organisatie, kortweg ZO AVO ge noemd. Deze organisatie werd in 1954 opgericht met het doel de com munistische penetratie in zuidoost- Azië tegen te gaan. Lid er van werden de Ver. Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Australië, Nieuw- Zeeland, de Philippijnen, Thailand of Siam en Pakistan, dat evenals Engeland ook behoort tot de lan den. die aangesloten zijn bij het defénsiestelsel van het pact van Bagdad. Voordat de conferentie te Ma nilla aanving, hebben de Sovjetunie en communistisch China verklarin gen laten publiceren, waarin de le den van de ZO AVO gewaarschuwd worden zich niet in te laten met de westelijke agressieve plannen en niet te dulden, dat zij bruggehoof- den worden voor de imperialisti sche staten. Zij zouden zich daar mee onvermijdelijk blootstellen aan de vergeldingsslagen tegen de aan valler. Rusland stelde tegelijk voor in Azië een stelsel van collectieve veiligheid in het leven te roepen en een vredeszone te vormen, waarin geen plaats zou zijn voor kernwa pens of raketbases. Van Amerikaanse zijde is hier tegenover terecht opgemerkt, dat men hier te doen had met intimi datiepogingen, overeenkomend met die, welke vanuit Moskou aan de vooravond van de Bagdad-confe- rentie te Ankara werden onderno men. De kennelijke bedoeling er van was de Aziatische leden van de ZOAVO, de Philippijnen, Thai land en Pakistan, onder druk te zetten, uit de organisatie los te ma ken en zo mogelijk althans te neu traliseren. Deze opzet is mislukt. Weliswaar zijn de drie genoemde landen er niet toe overgegaan bases voor ra ketten of atoomwapens aan hun grote partners toe te staan, waar van ook geen sprake was, maar de ZOAVO heeft wel, tegen de ver maningen van Moskou en Peking in, besloten via haar secretaris generaal nauwer contact op te ne men met de andere twee verdrags organisaties tot wering van com munistische invloed en agressie, de organisatie van het pact van Bagdad en de NAVO. J~)E ZOAVO had overigens thans wel een bijzondere reden om op haar hoede te zijn voor commu nistische storingsmanoeuvres, nu zij de resultaten daarvan aan de hand van de ontwikkelingen in In donesië in haar eigen omgeving on der ogen moest zien. Ten aanzien van het intern Indonesisch conflict wil zij nog een neutrale houding aannemen. Het is nochtans de vraag, of zij hierbij kan volharden, wan neer het in Indonesië met de com munistische penetratie van kwaad tot erger wordt. Reeds is van de zijde der tegenregering van Boekit- tinggi gemeld, dat de bombardemen ten op Midden-Sumatra door de centrale regering zouden zijn uit gevoerd met behulp van door Rus sen in Egypte opgeleide en door communistisch China afgestane mi litairen. Van de andere kant liet de Amerikaanse staatssecretaris Dulles onderzoeken, of het niet raadzaam kon zijn de Indonesische tegenregering als oorlogvoerende partij te erkennen. Het is vrijwel ondoenlijk voor de ZOAVO lijdelijk toe te zien, dat Indonesië geheel in de communis tische invloedssfeer zou verzeilen en de strijd tussen communisten en anti-communisten, waarvan de ge beurtenissen in Midden-Sumatra een fase vormen, zou Indonesië wel licht nog tot een nieuw Korea of Vietnam kunnen maken. QEZE zelfde strijd speelt zich fei telijk ook noig steeds in het drama van Algerië af, waarbij de communisten aan de touwtjes trach ten te trekken om het Westen te ondermijnen en in verdeeldheid te brengen. Frankrijk heeft nu, naar men meent op instigatie van Amerika, voorgesteld een Middellandse Zee- pact te sluiten, waaraan naast Frankrijk zelf Italië, Spanje, Ma rokko, Tunesië, Libye. Turkije en Engeland zouden deelnemen. Dit P'an, dat een uitkomst lijkt voor het behoud en de versterking van dit gehele gebied binnen de wes terse sfeer en bovendien een ste vige schakel zou kunnen vormen tussen Europa en Afrika, is intus sen wel in Italië en Spanje toege juicht, maar met grote reserve in Noord-Afrika ontvangen. De grote moeilijkheid is natuur lijk de status van Algerië, dat Frankrijk wel in de bedoelde orga nisatie wil laten opnemen, maar alleen als deel van de Franse repu bliek, terwijl Marokko en Tunis Algerië zelfstandig als lid van een Noordafrikaanse federatie zouden willen zien toetreden. Het plan is waarschijnlijk nu al, tegen de bedoeling van de Ameri kaanse suggestie in. te zeer belast met de nog steeds onveranderde Franse oogmerken ten aanzien van Algerië om een redelijke kans van slagen te hebben, tenzij deze nog mocht voortspruiten uit de bemid delingspogingen van Amerika en Engeland in het Frans-Tunesisch geschil naar aanleiding van het bombardement op Tunesisch Sakiet, Deze bemiddelingspogingen vlot ten echter niet. Frankrijk blijft zich vooral verzetten tegen het betrek ken van Algerië bij de oplossing van het geschil en de Tunesische pre mier Bourguiba dringt aan op een duidelijke stellingname van de be middelende mogendheden, wier di plomatie hier wel voor een schier onmogelijke taak is gesteld. LIET melkdebat is zonder politieke ongelukken afgelopen. Die wa ren veroorzaakt, als een motie van de liberaal Hartog was aangenomen. Behalve liberalen en communisten waren er maar enkelingen in de andere fracties, die de minister en waarschijnlijk ook het hele kabinet hadden willen laten duikelen, zo afkeurenswaardig vonden ze het nieuwe melkbeleid. Dr. ir. van Meel behoorde ook onder hen. Toch is het beleid van minister Vondeling niet zonder kleerscheuren uit het gedrang der moties gered. Onder de vier aangenomen moties is er een, die hem bepaald dwars moet zitten. Hij had ze dan ook ten sterk ste ontraden, al klonk het woord „onaanvaardbaar" niet. Ze betrof de garantieprijs voor de melk, waar in de voorgenomen pachtverhoging niet is verdisconteerd. Dat scheelt 0,2 cent per liter, een schijnbedrg,g, zou men zeggen, doch dat bij uit betaling de schatkist in een jaar toch '0 miljoen gaat kosten. Ook van 10 miljoen schrikken we tegen woordig niet. doch met al die stuk jes en beetjes, zo vreest de rege ring, komt het budget weer hele maal scheef te liggen. De Kamer meerderheid heeft echter gerede neerd, dat het hier een toezegging betreft, die gehonoreerd moet wor den. Formeel beschouwd kan de minister, kan de regering weigeren gevolg te geven aan deze motie. Maar dat zal niet licht gebeuren, want dan wordt ze daarover in de toekomst zeker aan haar tabberd getrokken. Voor het overige-, de keuze van twee soorten melk blijft gehandhaafd, het melangeverbod voor boter en margarine wordt op geheven. Het is een grote gok, of dit inderdaad de overtollige hoe veelheden melkvet zal wegwerken in de Nederlandse magen. Het is te hopen, dat de minister gelijk krijgt. Wij hebben er een hard hoofd in. (Advertentie) Aan U de keus op welke wijze U Molenaar's Kindermeel wilt klaar maken ZELF koken (het Molenaar's Kinder* meel in de van ouds be* kende verpakking). De oude, beproefde me thode. De pap wordt in een pannetje aangemaakt en door U zelf gaar ge kookt. BORDKLAAR (het Molenaar's Kinder- meel pak met- de rode band). Het meel wordt recht streeks uit. het pak In de melk op het bord ge strooid en met een vork opgeklopt. Het kinder meel werd reeds in de fabriek gaar gekookt. De dokter zegt: Borstvoeding, en daarna: zegels geven recht De leden van de Vereniging van KLM-vliegers en die van de KLM International Pilots Association (IPA) hebben donderdag avond tot half twee des nachts in het Carltonhotel te Amsterdam vergaderd teneinde zich nader te beraden over het salarisconflict en enkele aspecten, welke zich in verband hiermede de laatste tijd hebben voorgedaan. De drie niet-socialistische partijen van Zweden, de conservatieven, de volkpsartij en de centrumpartij de vroegere agrarische partij heb ben het voorstel van de sociaal-de mocratische regering voor een ver plicht ouderdomspensioen verworpen. In de komende weken zal het blij ken of de regering dientengevolge zal moeten aftreden. Indien zij heen moet gaan, zullen er waarschijnlijk half mei nieuwe verkiezingen voor de tweede Kamer gehouden worden. Een rechtbank te Besancon heeft de predikant Etienne Mathiot uit Bel fort wegens ..in gevaar brengen van de staatsveiligheid" tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld. Een 21-jarige Franse studente Fran- cine Rapine is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een Algerijn se medische student, Mohammed Ben Abderahmane, tot drie maanden ge vangenisstraf. De drie veroordeelden worden er van beschuldigd, een leider van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront geholpen te hebben naar Zwitserland te vluchten. Deze laatste is bij ver stek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. 62 Peronistische vakbonden in Ar gentinië, die samen ongeveer 1.400.00 leden hebben, hebben president Fron- dizi een memorandum doen toeko men, waarin zij voor hun leden een loonsverhoging van 500 pesos (circa 55 gulden) per maand en de invrij- heidsstelling van alle gevangen vak bondsleden eisen. Zoals bekend heb ben de Peronistische vakbonden de kandidatuur van Frondizi voor het presidentschap gesteund. Op deze bijeenkomst werd beves tigd, dat de 148 leden van de I.P.A. zich gezamenlijk hebben aangesloten bij de Vereniging van KLM-vliegers, waarin 448 Nederlandse piloten reeds waren georganiseerd. Bijna 600 vliegers van 13 verschillen de nationaliteiten zijn thans bij de Vereniging van KLM-vliegers aange sloten. In een verklaring, welke het be stuur van de Vereniging na afloop van. de bijeenkomst heeft afgelegd, werd geconstateerd, dat de situatie ten aanzien van de verhouding tussen de directie van de KLM en de vlie gers in de afgelopen maanden van kwaad tot erger is geworden. De oorzaak van deze toestand Is niet al leen te wijten aan het nog steeds niet opgeloste probleem van de sa larissen. In de verklaring heet het verder: De vliegers zijn bevreesd, dat de directie van de KLM twee wapens in de strijd zal brengen. Op de eerste plaats denkt het bestuur van de or ganisatie daarbij aan het gebruik van discriminatie van vliegers door de di rectie van de maatschappij. Elke pi loot heeft een conduitestaat, waarop ook dè minder goede punten uit zijn carrière worden opgetekend. Deze minder goede punten zouden door de directie kunnen worden gebruikt om vliegers uit het korps te verwijde ren. Drie vliegers zijn in de afgelo pen week voor ontslag bij het gewes telijk arbeidsbureau voorgedragen. Twee van deze vliegers zijn zes jaar in dienst van de KLM. Zonder op de merites van de aangevraagde ontslagen terzake van de vliegtech nische bezwaren te willen ingaan, is het bestuur van de pilotenorganisatie het met de gevolgde procedure niet eens, welke ontevredenheid in een resolutie ter vergadering werd neer gelegd en ter kennis van de directie wordt gebracht. Een tweede wapen ziet men in het hanteren van rapporten door de me dische afdeling van de KLM samen gesteld. Deze rapporten hebben niet alleen betrekking op de fysieke toe stand van de vliegers, maar houden tevens een beoordeling in van de mentale kwaliteiten. Het bestuur van de vliegersorganisatie, zo heet het verder in de verklaring, is bevreesd dat deze rapporten niet onbevooroor deeld worden samengesteld en men heeft geen vertrouwen in deze gang van zaken, hetwelk men gaarne in een onafhankelijke medische afdeling zou willen stellen. Het advies van de minister In een andere resolutie, met alge mene stemmen aangenomen, spreekt men zijn ernstig misnoegen uit over het uitblijven van het advies van de minister van Sociale Zaken in het salarisprobleem. Een advies zou vóór Kerstmis door de minister worden uitgebracht. De vliegersorganisatie wacht nog een week op het uit te brengen mi nisteriële advies. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat na deze termijn, aldus de verklaring, de vulkaan tot een uitbarsting komt. Het bestuur critiseerde tenslotte de bezuinigingen $oor de directie in overweging genomen om de daggel den der vliegers te verlagen en om een ander voorbeeld te noemen de gebruikelijke warme lunch voor het begin van intercontinentale vluchten te vervangen door een broodmaaltijd. Zolang deze aangelegenheid nog ter tafel ligt van de minister van Socia le Zaken, kan de directie van de KLM, zoals zij zich ook tegenover de minister heeft verplicht, uit de aard der zaak geen mededeling doen over enig facet van het salariscon flict, aldus luidde het commentaar van de zijde der directie. (Advertentie) radio en t.v. Een 'voorbeeld' voor moderne vorm geving en klankverbetering. Zeer lage prijzen (nagenoeg gelijk aan de Duitse). Folder en speciale expositie bi) de Fa. A. j. W. Schiefelbusch, Bleekstraat 1, Breda. Tel. 24340. Tevens worden geëxposeerd: Braun shavers, ladyshavers, keukenmachines, sapcentrifuges, draagbare radio's, grammofoons. Hapé Multisun, toiletspiegels, ,,bij"-luidsprekers, soldeert* »ten. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C. Levering via de handel. ZONDAG 16 MAART. Paars of Rose. Vierde zondag van de Vasten. Mis Laetare zonder Gloria. Credo. Pre fatie van de Vasten. MAANDAG 17. Wit. H. Gertrudis. Tweede gebed van maandag in de vierde week van de Vasten. Derde H. Patricius. Of: Paars. Mis van maandag in de vierde week van de Vasten. Tweede gebed H. Gertru dis. Derde H. Patricius. DINSDAB 18. Wit. H. Cyrillus van Jerusalem. Tweede gebed van dins dag in de vierde week van de Vas ten. Credo. Of: Paars. Mis van dinsdag in de vierde week van de Vasten. Tweede gebed H. Cyrillus van Jerusalem. Geen Credo. WOENSDAG 19. Wit. H. Jozef, Brui degom van de H. Maagd Maria. Tweede gebed van woensdag in de vierde week van de Vasten. Credo Prefatie van de H. Jozef. DONDERDAG 20. Paars. Mis van donderdag in de vierde week van de Vasten. VRIJDAG 21. Wit. H. Benedictus. Tweede gebed van vrijdag in de vierde week van de Vasten. Of: Paars. Mis van vrijdag in de vierde week van de Vasten. Tweede gebed H. Benedictus. ZATERDAG 22. Paars. Mis van za terdag in de vierde week van de Vasten. (Advertentie) •vanaf f 298.- Têdodéck/ bétw* BRIL j Sinds enige tijd zag de hond van de heer Roward uit Chi- J cago niet zo best meer. Hij liep om de haverklap ergens J J tegen aan en zijn baas vond het zo zielig, dat hij, toch op- j J ticien zijnde, een bril voor het dier maakte. Daar loopt J de hond thans trots mee rond. J Verkeerd In Louisiana arriveerde een ploeg mannen, die zich onvervaard op een huis wierpen en dat begonnen af te breken. Drie uur later kwam de eigenaar thuis. Toen was het dak er al af, terwijl van de voorgevel ook nog maar een bitter klein beetje over was. De eigenaar slikte even moeilijk en vroeg vervolgens: „Bent u niet aan het verkeerde huis bezig?" De slopers keken er hun werkboekje op na en moesten de man gelijk geven. Het scheelde één nummer. Dertiende Het zal wel niet aan het ongeluks getal dertien liggen, maar het vol gende gebeurde toch allemaal, nadat Kenneth en Pauline Ward uit New- burn op de dertiende juli van het vorige jaar hun verlovingsfeest vierden. Op die dag al moest Ken neth in het ziekenhuis worden op genomen wegens een blindedarm ontsteking. Later, bij het kopen van de ringen, misten ze de laatste bus, zodat ze de nacht op straat moesten doorbrengen en er een forse ver koudheid van overhielden. Kort ge leden traden ze in het huwelijk en de pech-traditie werd voortgezet, want op weg naar het gemeentehuis kwam hun taxi in botsing met een andere wagen. Ze werden beiden gewond. En als klap op de vuurpijl is Kenneth nu wegens gebrek aan werk ontslagen. Knipogen Slechts één van de vier mensen kan met beide ogen goed knip ogen. Dit is uitgezocht door dr. P. E. R. Sutton van de universiteit te Melbourne. Hij weet het heel zeker, want er kwamen achthon derd mensen aan zijn onderzoek te pas. Hij ontdekte ook, dat één op de tien personen helemaal niet knipogen kan. De meesten, die het met één oog kunnen, doen het met het linkse. Mannen zijn geen betere knipogers dan vrouwen, zoals vroeger werd aangenomen. Kwijt De heer Armand Denis is op het politiebureau van Nairobi aangifte komen doen van het verlies van een luipaard. „Het is een heel lief dier, maar het kan op een kwade dag toch wel gebeuren, dat het iemand opvreet," aldus onze Armand. „Kijk er eens naar uit." Mis Tijdens een dansje op een gekostumeerd bal te Londen trok een meisje haar partner speels aan zijn snor. Zij dacht dat die vals was. Maar hij was echt. Het heeft een heleboel narigheid gegeven. Boeien In Richmond drong e«n dief het huis van politieman Bernard Davia binnen om te verdwijnen met een paar handboeien. Het hele politie-, apparaat is in werking gezet om ntt te vinden, wat de man daarmee eigenlijk van plan is. ZONDAG 16 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nws. 8,18 Gevar. progr. 9,45 Geestelijk, leven, toespr. VPRO: 10,00 Geef ihet door, caus. 10,05 V. d. jeugd. IKOR: 10,30 Ned. Herv. kerkd. 11,30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel 12,35. Weense muz. 12.55 Een opdracht aan het Nederlandse volk. caus. 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de we reld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar. progr. v. d. Strijdkrachten 14,00 Boekbespr. 14,20 Omr. ork. en soliet 15,30 De joodse godsdienst door de eeuwen heen, caus. 15,50 Cabaretprogr. 16,30 Sportrevue. VPRO: 17,00 Kamerkoor en orgel 17,15 De buitenstaander en de boze jongeren, caus. VARA: 17,30 V. d. jeugd 17,50 Sportjourn. 18,30 Instr sextet 19.00 Spontane reacties, discussies over mu ziek 19,30 Annamarieke, hoorsp. m. muz. AVRO: 20,00 Nws. 20.05 Promenade ork. en sol. met koor 20,45 Lichte muz. 21,05 Cabaret 21,35 Lichte muz 21,50 Gram. 22,15 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Met de Franse slag. HILVERSUM II 298 m NCRV: 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Orgelconc. IKOR: 8.30 Vroegdienst. KRO: 9,30 Nws. 9.45 Gram. 9,55 Hoogmis 11,30 Gram. 11,50 Viool en piano 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz, 12.55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 De Wadders, hoorspel 13,30 Gitaarspel 13.45 Boekbespr. 14,00 Pianorecital 14,35 Waar de brede stroom der Maas, klankb. 15.05 Kamermmz, 15,45 Gram. 16,10 Sport 16,30 Vespers. Convent der Kerken: 17,00 Kerkdienst. NCRV: 18,30 Gram. 18,37 Vocaal ens. en sol. 19,00 Kerkelijk nws. 19.05 Ork. oonc. 19,25 Tot zien® in Jeruzalem, gesprek. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Eon jour Caroline, blijspel m. rrvuz. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21,30 Als je nog vrij bent, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22,35 Uit het Boek der Boeken 22,45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23,15-24,00 Bra bants ork. en solist*. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,44 Amus. muz. 13,00 Nws. 13,15 V. d. sold. 14,00, 15,30 en 15.40 Gram. 16.00 Voetbalrep. (om 16,30 Wielerrep.) 16.45 Gram. 17.00 Nws. en sportuatsl. 17,15 Gram. 17,30 ld. 17,45 Sportuitsl. 17,55 Pianorecital 18,30 Godsd. halfuur 19,Oo Nws. 19,30 Gram. 20,00 Hoorsp. 21,20 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Gr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. (Advertentie) BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. en sportber. 14,30 Ka- merork. 15,05 Gram. en sportber. 17,00 Nws. 17,05 Gram. en sportber. 19,00 Godsd. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 21,00 Gram, 22,00 Nws. 22.25 Gram. 22,55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG 17 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,15 Gram, 8,45 Idem 9,10 De groenteman 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 11,00 Gram. 11,45 Voordr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuint», meded. 12.33 V. h. platteland 12,43 Dans muz. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Dansmuz. 13,55 Beursber. 14,00 V. d, vrouw 14,45 Pianorecital 15,15 Wat is een verstandige vakantie?, caus. 15,30 Gram. 17,00 V. d. jeugd 17,15 V. d. pad vinders 17,25 Sportmozaïek 17.35 V. d. jeugd 17.50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Serie: Een loopbaan bij het onderwijs. IV. Een mooie taak in een industrialiserend land, door G. N. Meurs, voorzitter van de bond van leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs 18,25 Amus. muz. 18,50 Kamermuz. 19,25 Muzikale caus. 19,45 Gram. 20,00 Nws. 20,05 De Radioscoop 23.00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23,16 Act. of gr. 23,30-24,00 Frontloge. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9.35 Raak de roos 10.15 Gram. 10.30 Rondom het woord, theologische etherleergang 1.1,15 Gram. 11,35 Gevar. progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Musette ork. en solist 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15.30 Strijk kwart. 16,00 Bijbellezing 16,30 Viool en piano 17,00 V. d. kleuters 17,15 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17,40 Beursber, 17,45 Rege ringsuitz.: De BB van binnen en van buiten. De Stichting Bevordering Be scherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht 18.00 Or gelconcert 18,30 Sport 18,40 Engelse les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Schoolzang 19,35 Volk en Staat, caus. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Lichte muz. 20.45 De zaak Vampier, hoorsp. 21,40 Gram. 21,50 Vocaal ens. 22,05 Boekbespr. 22.15 Orgelconc. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram, 12.30 Weerber. 12,34 V. d. landbouwers 12,40 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nwsfc 13,15 Gram, 14,00 Schoolradio 15,45 Gran% 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken JR,00 Nws. 17.10 Gram. 17,45 Kinderliederen 18,00 Franse les 18,15 Kinderlied 18,20 Boekbespr. 18,30 V, d. sold. 19,00 Nwg, 19,40 Klankb. 20,00 Kamerork. en sol» (om 20,45 Kunstkaleidoscoop) 21 .SO Amusy muz. 22,00 Nws. 22,15 Pianorecital 22,55* 23,00 Nws. en v. d. zeelieden. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,09 Nws» 13.10. 14,15 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.25 Cello en piano 19,30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22,00 Nm 22,25 Kamerork. en solist 23,00 Nws» Televisie ZONDAG 16 MAART NTS: Relais v. d. Duitse Televisies 16,00-17.00 Rep. intern, concours hippiquè in Dortmund. IKOR: 17,00-18,15 Jeugd dienst. FRANS BELG. 19,00 V. d. Jetrgd 19,30 Idem 19,45 Avant-première 20,00 Nws. en weekjourn. 20,40 Gevar. muz. 22,00 Filmprogr. Daarna: wereldnws. VLAAMS BELG. 14,30 V. d, kleuters 14,50 Tekenfilm 15,00 Reisroutes 15,80 V» d. vrouw 16,00 Landbouwkron. WJ,S0-J8.0(J Eurovisie: Int. concours hipplqu^ 16,0T Feuilleton 19,30 Nws» 20,00 TG-cömpetiti. 22,00 Nws. en eportact. 22,20 P5ancreoita MAANDAG lf MAART KRO: 20,30 Gastenboek 20,45 Opert dbete* jes 21,05 Mensen willen rijk ateimerrs voordr. 21,35 Bezoek aan de Aoademï^ van beeldende kunsten St. Joost te Bredé 21,55 Epiloog. FRANS EELG. 19,00 Sport 10-,» Kookpraatje 20,00 Nws. 20.30 Le$ grand» families de Trente-Six Chandellee 22 Les gramds interprètes 22,40 Wereldnws» In een communiqué van het featee*» lijke Perzische hof is offioieal he* kendgemaakt dat het huwelijlj Vaa de Sjah van Perzië en keizerin So raja ontbonden wordt, omdat het kin- derloos is gebleven. Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldm erken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 (t-o. Raming) Telef. 35227 LANGE BRUGSTRAAT 14 Breda Telef. 38685 Voor Waalwijk! GROOTESTRAAT 281 Telef. 3062 44) harpoen in de hand en wachtte. Maddalena en Maria hingen adem- T?2SK0vfr rand van de - feluca". l ölede, blauwe waterstrook tussen et schip en de vis begon allengs hieer in te krimpen. P een afstand dreven de roeiboot- nrf; f mfnnen volgden met. argus- ogen de strijd en durfden zich am- Per verroeren. ba^^S u-aa4e ïet haast onzicht bare schokjes de boot naar rechts: dangÜl„raS niet groter meer z?,n ,er*ele centimeters. Hij perste sohn ®iv ln zi'n onderlip en ver schoof mühmetergewijs het roer i„ opeens gebeurde het: de fe- rerL en e zwaardvis lagen lijn recht naast elkaar. En ze schoven zo gelijkmatig door het water voort, dat de vis vastgeplakt aan de boot zou kunnen zijn. Het duurde maar even. Daarna be gon het dier zich los te scheuren. Hij zwom niet véél harder dan de snel heid van het schip, maar toch wel zo, dat hij langzaam en zeker de voorsteven van de „feluca" bereikte. Figaro gebaarde naar Donato, dat de vis beetje bij beetje van richting veranderde. Onmiddellijk trok de boot bij met kleine schokjes, zodat hij op het laatst weer volkomen parallel kwam te liggen. Figaro rekte zich uit. Zijn bruine hand met de harpoen rees langzaam omhoog. Zijn ogen verslonden de kleinste bewefing van de vis. Want er is maar één seconde om een een zwaardvis te vangen, daarna is het te laat. De punt van de harpoen flitste in de zon. Figaro schoot voorover. Zijn hand greep de rand van de boot. Hij gaf een schreeuw Maddalena sprong op om de mo tor van de boot stop te zetten. De dode vis steeg langzaam en glan zend naar het wateroppervlak. Er klonk een juichkreet van de vis sers in de omtrek. De mannen in de ..untro", die het eerst erbij was, hielpen de vis omhoog te krijgen. Het water droop van zijn kartelige schubben. Maria, Maddalena en Donato scho ten toe. Hun handen spanden om het harde, gladde lijf. Traag schoof de vis over de rand van het schip. De scherp uitlopende punt van zijn bek piekte naar voren en Maria haalde bijna haar hand open aan het spit se, lichtelijk krom gegroeide zwaard achter zijn kop. Hij was ongeveer vijf meter lang. Hun krachten waren tot het uiterste gespannen, tot het zware lichaam plotseling naar binnen sloeg. Het gleed over de bodem en tegen de kajuit bleef het vet er trillend lig gen. Het was nu gloeiend heet gewor den. De zon stond aan de hemel als een brandende bal en zelfs de wind, die af en toe over het water dartel de, was warm en zwaar en weinig verfrissend. En Eva Lattini schreef. Ze schreef op het moment, dat Do nato opnieuw in de mast klauterde en de vissers in de roeibootjes schreeuwend het schuim op de zee sloegen. Ze schreef toen een tweede zwaardvis werd binnen gehaald en een derde. Ze schreef tot het avond was geworden en het donker over haar papier gleed. De volgende dag ging ze verder en de daarop volgende. Ze schreef een week lang. Maar toen lag het verzoekschrift ook kant en klaar op het mahonie houten kastje. Ze gooide haar deuren open en een paar dagen lang liepen haar dorps genoten in en uit om met een gril lig kruis van zwarte inkt te onder tekenen achter hun namen, die Eva, met grote, duidelijke letters op apar te vellen had geschreven. Ze keken met bewondering naar Eva. die kaarsrecht naast haar tafel stond te wachten, in doodsangst voor haar enige pen. Ze bracht het verzoekschrift zelf naar de postboot, maar toen ze weer terug kwam en papier en schrijfge reedschap keurig weggesloten vond achter de glanzende kastdeurtjes, vond ze haar huisje opeens leeg en kaal geworden. Alvaro was ruim een week zoek, toen hij aanspoelde in een kleine baai tussen de rotsen. De oudste zoon van Lucia ontdekte hem, terwijl hij zat te vissen en te spelen met het ge le mos, dat daar tegen de hellingen groeide. Hij sprong overeind en rende schreeuwend de weg af. Met een van angst vertrokken gezicht ging hij als een ontstellende bliksemschicht door het dorp. Toen Alvaro was herkend, ging men naar de vader van Daniel en Campo, die zijn ganse leven bij de politie had gewerkt en nu de enige in het dorp was, die het wettelijk ge zag officieel vertegenwoordigde. Nadat hij de verwonding in de rug geconstateerd had. liet hij Alvaro naar het lijkenhuisje op het kerkhof brengen. Het dorp was vol druk pratende mensen, die allerlei veronderstellin gen opwierpen. Daartussen stonden de vrouwen met angstige gezichten te luisteren. De oude Campo liet zich evenwel door niemand van de wijs brengen. Hij hield zich correct aan de voor geschreven regels van het verplichte onderzoek. Verscheidene mensen, waaronder Donato, zocht hij op om ze te ondervragen. Tenslotte verklaarde hij geen en kele aanleiding te hebben gevonden, die in de richting wees van een mis daad. Na twee dagen gaf hij toeslem ming om het lijk te begraven. Maar nog diezelfde zondag vertrok de ou de Campo naar Lipari. Donato ver gezelde hem. Hij liet zich door Ma ria naar de boot brengen en voor hij de loopplank over ging, vroeg hij: „Kom je me zondag in Lipari opzoe ken? Ik zal je opwachten aan de ka de en daarna zullen we uitgaan". Een ogenblik aarzelde Maria. Do nato zag hoe haar ogen begonnen te glanzen en onverwachts antwoordde ze lachend: „Ja, als dat eens zou kunnen Maar aan haar hele houding kon hij zien, dat zij haar besluit al had genomen. Maddalena wist niet zo gauw wat ze zeggen moest. Ze zette haar kof- fiekom op de tafel en liep naar het raam. Ze morrelde wat aan de ja loezieën. maar de stilte in de ko- mer werd zo drukkend, dat ze wel spreken móest. Ze keerde terug. Maria zat met langzame slokken haar koffie op te slurpen. Ze had haar ogen neergeslagen en wachtte gespannen op de reactie van Mad dalena. Die stak een sigaret op. Ze gooide het doosje lucifers op de tafel en blies een grote rookwolk uit. „En wanneer zou je dan willen?" vroeg ze eindelijk. ,.Met de postboot van zondag", ant woordde Maria of het de gewoonste zaak van de wereld was. Toch durf de ze haar zuster niet erg goed aan te kijken en met meer dan gewone aandacht dronk ze haar koffie. Het was ongeveer zeven uur in de avond. De hemel was grijs en blauw, lila en rose, gedrenkt in een einde loos licht, dat vanaf de horizon in vage strepen uitvloeide. Het gaf de vulkaan op bepaalde plaatsen 'n gou den gloed en het maakte de rotsen en de hoge bomen kleiner en men selijker. Het was buiten bladstil. De vijge bomen stonden roerloos in de tuin dn de pijnbomen staken hun donker groene kruinen als weerbarstige kop pen tegen de klare lucht. Rosina en Antoni waren na het eten het dorp ingegaan en ook uit de andere burenhuis klonk geen en kel gerucht. Het was zeer schemerig ln de ka mer, de half open geschoven jaloe zieën lieten het licht in een zee* schaarse streep naar binnen glijden, Maddalena zei niets. Ze dacht er aan, hoe Donato achttien jaar gele. den plotseling op het eiland was ge komen, jong en knap en betoverend. „Je moet met me meegaan naar de stad", had hij gezegd. „We zul» len er trouwen en ik zal een snoer parels voor je kopen, zo mooi, dat alle mensen er naar kijken zullen. We zullen in Napels gaan wonen en je zult nooit meer terug willen naar dit droge, dorre eiland. O, Madda lena, wanneer ga je met me mee naar Napels?" ..Met de postboot van zondag!" antwoordde ze stralend. Hij was teruggekomen. Als toen stond hij nu onverwachts in de ka. mer, lachend en sterk en onzicht. baar, afscheid nemend voor de gro te reis. Maddalena huiverde. Ze zag, dat Maria haar koffiekom had leegge dronken en eindelijk opstond. Maar terwijl ze haar bankje verschoof en achter de tafel vandaan kwam, keek ze schuin naar Maddalena, die pein zend voor zich uitstarend haar siga ret zat te roken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3