G.S. verdelen Zeelands 500 woningwetwoningen li Voor Zeeuwse zuivel wereld was 1957 een belangrijk jaar Residentie Orkest gaf meesterlijk concert Zij J trotseren de jaren! YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Veranderingen op terrein van de organisatie TUSSEN SCHELDE EN GRENS Opzienbarend resultaat na intensief overleg Vlissingen, TerneuzenMiddelburg Goes en Souburg samen reeds 421 in Vijf gelukkigen mogen gratis studeren Confeclie-atelier te Vlissingen draait door Wordt U gekweld Virtuoos spel van Deense cellist Walcheren Zuid-Beveland Audiëntie ZEEUWSC 'H- VLAANDEREN AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 MAART 1958 De meest opzienbarende splitsing, in deze schone tijd van kernfysica ooit tot stand gebracht, zal waarschijnlijk met alle daaraan verbonden eer moeten worden geboekstaafd op naam van het Zeeuwse college van G.S., dat zich in de afgelopen weken onder de hekwame leiding van jhr. mr.-A. F. C. de Casembroot intensief heeft beziggehouden met de bestudering van het element W 500. Dit element werd onlangs ontdekt op het Haagse ministerie van volkshuisvesting en ter ontleding toegezon den aan bovengenoemd college. Daar men in Den Haag stellig van me ning was, dat W 500 volkomen onbruikbaar was, zal men er daar ver steld van staan te vernemen, dat eerdergenoemde G.S. na ampele be studering de spiitsingsformule in grote lijnen hebben gevonden: Vlissin gen krijgt 152 van de in het element gekristalliseerde woningwetwonin gen, Terneuzen 103, Middelburg 74, Goes 60 en Oost- en West-Souburg 32. Over de verdeling van de resterende 79 woningen voor zover al thans van „resterend" gesproken mag worden zal nader overleg wor den gepleegd. Dat de verdeling van de zegge en schrijve vijfhonderd woningwetwo ningen uit het totale contingent voor 1959 het college vele hoofdbrekens heeft gekost, behoeft hier geen betoog. Naar de Commissaris van de Konin- ging op een vrijdagmorgen gehouden persconferentie meedeelde, zijn G.S. over- de gevonden splitsingsformule ook -allesbehalve tevreden, doch er waren geen alternatieven. De oplos sing werd dan ook gerubriceerd on der het hoofd „voorlopige nood sprong." Uitgaande van de stelling dat 500 woningwetwoningen voor heel Zeeland als 'n onverdeelbaar aantal moet worden gezien, heeft het col lege gezocht naar een wijze van verdeling, waarin althans de rudi mentaire kenmerken van hetgeen met veel fantasie redelijkheid ge noemd kan worden, aanwezig zijn. Ook deze opgaaf bleek allerminst simpel van uitvoering en er is veel en lang gesproken, eer men zijn standpunt kon bepalen. Het college (Advertentie) i§ ,,wx SJy-, v U* -S Kiras en Yoeroek tapijten trot seren de jaren hun prachtige Oosterse kleuren en dessins be houden hun gloed Prijzen (bijv 140 x 200 cm) f108- en f125- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal - i keurmerk INTERTEST is zelf niet overtuigd van de grote verdiensten der gevonden oplossing, maar heeft doodeenvoudig niets beters kunnen vinden. Morele binding Zoals bekend, heeft een aantal Zeeuwse gemeenten in het verleden continucontracten gesloten met aan nemers, omdat op deze wijze goedkoper kon gebouwd worden. De aantallen in deze contrac ten vervatte woningen waren ge baseerd op in het verleden ver kregen en in de toekomst redelijker wijs te verwachten woningtoewijzin gen. Hoewel bedoelde contracten nimmer als zodanig door de overheid zijn erkend, omdat het geen systeem bouw betrof, waren zij door de erva ring toch wel gerechtvaardigd, zodat het college van G.S. van mening is, dat de contracten een grote morele binding tussen de gemeenten en de aannemers zijn. Op grond hiervan hebben G.S. besloten tot de in de aan hef genoemde verdeling van de be schikbare woningen. Thans wordt naarstig gezocht naar een enigszins passende formule voor de verdeling van de resterende 79 woningen over de andere gemeenten. Hoewei hiervan nog niets definitiefs kan worden gezegd, is het toch nu reeds vrtf duidelijk, dat de plannen van de koninklijke maatschappij „De Schelde" tot het bouwen van wonin gen in de Zak van Zuid-Beveland per enkele reis op weg zijn naar de maan. Premiebouw De verwachtingen ten aanzien van de premiebouw zijn niet onver deeld gunstig. De provincie kreeg tegelijk met de 500 woningwetwo ningen 1800 premiewoningen toege wezen, maar het ziet er niet naar uit, dat dit contingent volledig zal worden verwezen lijkt. Tot dusver werden dit jaar 236 aanvragen met gunstig advies afgezonden naar het ministerie. Dit komt neer op ruim 20 per week. Verwacht moet echter worden, dat het totale aantal bene den de duizend zal blijven, omdat het aantal aanvragen in de tweede helft van het jaar altijd belangrijk minder is dan in de eerste helft, gezien het feit, dat men liever in de zomer dan in de winter bouwt. De 236 aanvragen liggen zeer ver spreid door de provincie. De wonin gen, waarvoor vergunning is gevraagd voor bouw op het platteland zijn merendeels bestemd voor bewoning door de aanvrager zelf en die in de stad grotendeels voor de verkoop. Van Schouwen-Duiveland kwamen slechts weinig aanvragen binnen. De gemid delde prijs van de woningen, die indi vidueel gebouwd worden, is na aftrek van de premie f 20.000,die van de woningen, die in grotere complexen zullen worden gebouwd f 16.000, Na gedane oproep door de directie der Kon. Mij ,,De Schelde" te Vlis singen meldden zich 27 gegadigden voor de zgn. Griekse studiebeurzen. Na grondig overleg en onderzoek werden vyf beurzen toegekend n.l. aan J. Arendse te Souburg, D. v. d. Boomgaard te Rilland, J. Polderman en P. Oosterling te Vlissingen en P. Arendse te Souburg. De eerste drie zullen aan de H.T.S. een opleiding volgen in de scheepsbouw en de twee anderen in de machinebouw. De vijf jongemannen komen uit gro te gezinnen en zouden anders niet zo gemakkelijk een hogere opleiding hebben kunnen krijgen. De opheffing van het Vlissingse confectie-atelier van de N.V. Mol, waarvan het hoofdbedrijf te Breda is gevestigd, gaat niet door. Er wa ren wel plannen in deze richting, maar zoals men ons gisteren van de zijde van de Bredase directie mee deelde, heeft een interessante or der van overheidswege de opheffing kunnen voorkomen. Voorlopig is het bestaan van het atelier weer een jaar verzekerd. i Advertentie) door heumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpi ren, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag Bij apot- theek en drogist f 0.95 f 2.40 en f 8.88 Het jaar 1957 is voor de Zeeuwse zulvelwereld haast revolutionair ge weest. Zo werd, lezen wjj in het jaarverslag van het Zeeuwse consulent schap, tus&en de coöp. zuivelfabriek en melkinrichting te Middelburg en de n.v. Hollandia een overeenkomst gesloten, waarbij eerstgenoemde Zuid- Beveland prijs gaf als werkgebied, terwijl de Hollandia zich uit Walcheren terugtrok en haar fabriek te Vlissingen verkocht aan de C.Z. te Middelburg. Daartegenover werd de melkfabriek te Wemeldinge grotendeels eigendom van de Middelburgse ondernoming, overgenomen door Hollandia. Beide overgenomen fabrieken werden gesloten. De overeenkomst is aangegaan voor voorlopig 12 jaar. De verwer king en afzet van de melk op Wal cheren wordt nu geheel verzorgd door de C.Z. te Middelburg. Op Zuid-Be veland is dit geheel in handen van de n.v. Hollandia. Uit een oogpunt van economische verwerking en af zet van melk en melkprodukten zal deze transactie de onkosten drukken en dus de prijsstelling in gunstige zin kunnen beïnvloeden. De in 1954 door het landbouw-coo- peratief-centrum ingestelde zuivel- commissie betreffende de samen werking tussen de zuivelfabrieken in Zeeuwsch - Vlaanderen, inzake de melktransport, verwerking alsmede de afzet van melk en melkprodukten heeft een contact-commissie ge vormd onder leiding van de Consu lent. Deze contact-commissie kwam enige keren samen ter bespreking van bestaande problemen en de mo gelijkheden tot rationele samenwer king. In deze commissie zitten ver tegenwoordigers van de 3 coop, zui velfabrieken en de C.M.M.C. „Vlaan deren" te Terneuzen. In verband met de standaardisatie van de melk in Zeeland was deze samenwerking urgent geworden. Als gevolg hiervan is inmiddels in prin cipe besloten, dat de coöperatieve fabrieken te Kloosterzande en IJzen- dijke een fusie zullen aangaan. Naast de coöperatieve zuivelfabrie ken te Middelburg. Aardenburg, IJ- zendijke en Kloosterzande, zijn in Er zyn veel mensen, die slechts ten volle van muziek, en met name in strumentale muziek, schijnen te kun nen genieten, waneer zij weten wat met deze muziek wordt bedoeld. Voor deze mensen, maar gelukkig ook voor hen, die van de muziek kun nen genieten zonder zich al te zeer om de bedoelingen van de componist te bekommeren, is het jaarlijks con cert van het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo, dat in de St. Jarnbskerk te Vlissingen, onder auspiciën van de Z.V.U. werd gegeven, ongetwijfeld een belevenis geworden. Twee van de drie op het program ma staande werken immers waren van deze zgn, programatische com posities. Allereerst de ouverture Co- riolan, gespeeld ter opening van het concert. Hierin tracht Beethoven in overigens puur muzikale taal het ge wetensconflict weer te geven, waar mede de Romeinse patriciër Coriola- nus wordt geconfronteerd bij de uit voering van zijn plan tot vernietiging van de Romeinse plebejers. Reeds in dit werk kon men het geraffineerd en afgewogen samenspel, waartoe het dwingend gebaar van Van Otterloo de verschillende instrumentengroepen dwong bewonderen. Het andere, ter afsluiting van het programatische werk, droeg wel een heel ander karakter dan Beethovens ouverture. Het was Hector Berlioz' „Symphonie Fantastique" met als ver klarende ondertitel „Episoden uit het leven van een kunstenaar". Het is de muzikale uitwerking van een nogal sentimenteel en verhit verhaal, waar in Berlioz zijn eigen levensloop tekent met alle middelen, die zijn orkestraal en instrumentaal meesterschap ten dienste staan. Hartstochtelijke en me lancholische expressies wisselen el kaar af en de verschillende instrumen tengroepen in 't orkest krijeen volop gelegenheid, zowel in samenspel als solistisch te schitteren. Dank zij het technisch meesterschap van de leden van dit orkest kreeg deze symfonie onder de fascinerende en dwingende directie van Van Otterloo een grootse vertolking cn werd zij tot een waar dige afsluiting van dit concert, waar in intussen nok de jonge Deense cel list Erling Blondal Bengtsston een belangrijke bijdrage leverde. Virtuoos en zeer doorleefd, speelde hij met het orkest een celloconcert van Antonin Dvorak, een markant werk, vol prachtige op de Boheemse volksmuziek geïnspireerde melodieën. De slechte akoestiek in de kerk was er helaas oorzaak van, dat de solis tische passages vaak verdronken in de orkestklank, waaraan Van Ootter- loo zeker toch bijzondere zorg had besteed. Ook in dit werk komen voor het or kest vele solistische trekjes voor, die stuk voor stuk een meesterlijke vertol king kregen. De belangstelling voor dit concert was groot, maar vol was de kerk nog niet. Zeeland de volgende organisaties op zuivelgebied: De coop, melk- en melkprodukten centrale (C.M.M.C.) op Schouwen- Duiveland. Opgericht 1 juli 1948. Aan tal leden 428: Stichting Thoolse fe deratie van melkveehouders en ver gunninghouders met 250 leden: melk afzetorganisatie op Z.-Beveland met 350 leden; coop, centrale „Vlaande ren"' met 193 leden en de Zeeuwse melkfederatie met 2589 leden. Kwaliteit verbeterd In de gemiddelde kwaliteit van de melk, zoals die aan de fabrieken ont vangen wordt valt enige vooruitgang te bespeuren. Aan doelmatige be handeling en bewaring van de melk op de boerderij wordt in het alge meen nog niet de gewenste zorg be steed, vooral als gevolg van het ont breken van doeltreffende koelmetho- den. Een beduidend groter prijsver schil tussen melk van goede en min der goede kwaliteit, waarbij dan ook de avondmelk in het onderzoek wordt betrokken, zou een stimulans tot ver betering kunnen zijn. De totale melkproduktie was per koe, vanwege de droge voorzomer 85 kg lager. De totale produktie in 1957 bedroeg 77 miljoen kg melk te gen 79 miljoen in '56 en 90 miljoen in 1940. De afzet aan consumenten liep met 3 proc. achteruit. Streekhearing over dijk in Drie-eilandenlan Op donderdag 27 maart aanstaande 's morgens om half elf zal in de Mid delburgse Statenzaal een streek-hea- ring worden gehouden over de dijk tussen Vrouwenpolder en Kamper land. die daar is geprojecteerd bin nen het kader van het Drie-eilanden plan en het Delta-plan. MIDDELBURG Beschikbaarstelling woonruimte B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot toepassing van een nieu we regeling voor tegemoetkoming in kosten bij vrijwillige beschikbaarstel ling van woonruimte. Volgens deze rijksregeling kunnen de volgende ver goedingen worden toegekend: a. voor het aanbrengen van voorzieningen maximaal 800, b. voor transport van meubilair gelijk aan de voor het gemeentepersoneel geldende kubieke meter-prijs, c. inrichting tot 2^3 van de huurwaarde van de ingebruikgeno- men kleinere woning en d. opslag kosten van meubilair tot ten hoogste 100. Het college stelt nu voor in voorkomende gevallen deze vergoe dingen toe te kennen, indien aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: 1. de beschikbaar komende woonruimte moet tenminste 5 jaar voor bewoning beschikbaar blijven, 2. elk gezin moet over een eigen kookruimte en een WC. beschikken, 3. het aantal vertrekken moet in overeenstemming zijn met het aantal te huisvesten bewoners en 4. de toe wijzing van de woonruimte moet door b. en w. geschieden. Ontslag directeur gemeentebedrijven De directeur van de gemeentebe drijven, ir. B. C. Roeters van Len- nep, heeft b. en w. verzocht om hem met ingang van 1 mei a.s. ontslag te verlenen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en w. stellen de gemeenteraad voor dit ont slag te verlenen met dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. (Advertentie) De Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 16, 17 en 19 maart a.s. Evenals P.K. - valckleding het beste dat in Nederland gemaakt wordt. GOES I)e televisie-demonstratie in Sehuttershof Over de grote televisie-demonstra tie, welk de plaatselijke kath. stands organisatie in samenwerking met Philips op 26 maart a.s. in Sehutters hof gaat geven, vernamen wij het volgende: Philips zal een speciale antenne laten optrekken om de uit zendingen van die avond, welke bin nen- en buitenlandse stations verzor gen, te kunnen opvangen. In de Schouwburgzaal worden tien grote televisie-toestellen geplaatst, zodat alle aanwezigen het beeld goed kun nen zien. De mooiste gedeelten uit de diverse programma's zullen wor den gegeven. Tussen de bedrijven door zal pater dr. Eugenius van Rooy de principiële kant van het televisie- vraagstuk in het kort belichten, ter wijl een deskundige van Philips dit zal doen op ander terrein. Mocht de Schouwburgzaal te klein blijken, dan zal de demonstratie ook in de grote zaal worden gegeven. Heinkenszand JEUGD DEED VERKEERSEXAMEN Door de Rijkspolitie werd op de drie plaatselijke scholen het ver- keersexamen afgenomen ingesteld door het Verbond voor Veilig Ver keer. De kandidaatjes, 25 van de r.-k. school, 16 van de o.l. school en 7 van de chr. school, wisten allen on danks de wat nerveuze stemming het vereiste minimum aantal punten te behalen waaruit moge blijken dat de leerstof, met o.a. de ingewikkelde materie der voo.rrangsregels, terdege was doorgenomen. Kruin in gen A.R. KANDIDATEN Tijdens de onder leiding van de voorzitter, de heer J. JiLle. gehou den vergadering van de A.R. kies vereniging werd de volgende kan didatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen opgemaakt: 1. J. Hoog- strate,- 2. J. Jille. 3. J.J. Mol. 4. J. J. Notebaart, 5. S.C. Verbrugge. GEZELLIGE AVOND Woensdag was er een gecombi neerde jaarvergadering van de jon gensclub en de meisjesclub in het jeugdgebouw der gereformeerde kerk Onder leiding van de voorzitter van de jongensclub, de heer A.R. Lerg- ner. werd een inleiding gehouden, werden toneelstukjes opgevoerd en werd er een raak - de - roos - spel letje gespeeld. Het was een gezel lige en geslaagde avond, waarvan de vele aanwezigen zeer hebben genoten. RAADSVERGADERING Op dinsdag 18 maart a.s. zal de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeenkomen. Let vedorp BENOEMING KERKMEESTER De bisschop van Breda benoemde hier tot kerkmeester de heren Jac. de Jonge en H. Rijk. Als armmeester werden bevestigd de heren Em. Bil- terijst en C. de Baar. Het duurt niet lang meer voordat de Wereldten toonstelling te Brussel haar (talrijke) poorten opent. De E xpo-koorts heeft ook het zuiden van Nederland aangetast en voor wat Zeeland be treft is het vooral Z. Vlaanderen dat zich al maanden lang druk maakt over de te ver wachten vreemdelingen stroom. Enkele plaatsen in het land tussen Schel de en grens zijn al ge wend aan een sterk in ternationaal toeristenge zelschap. Zo zal men zich in Sluis er niet over ver wonderen als men er te gelijkertijd een stel Ame rikanen en een verzame ling Fransen, Duitsers en Engelsen aantreft. In het oosten heeft zich het toerisme lange tijd beperkt tot de Belgen, daarna kwamen de Fran sen in steeds grotere aan tallen en de laatste tijd kreeg men er ook de be langstelling der Duitsers. Nu komt er echter iets heel anders. Brussel zal mensen uit alle wereld delen en zo goed als alle landen trekken. Mensen die nimmer in Europa geweest zijn. Mensen, die men misschien „raar" zal vinden. Reeds nu krijgen de hotels in dit gewest reek sen brieven waarin lo- giesruimte gevraagd wordt, want vanaf Brus sel tot tachtig kilometer in de omtrek zit alles volgeboekt. Zo'n afstand is voor een Expobezoeker geen bezwaar. Integen- deel, de meeste gasten van de wereldtentoon stelling zullen hun reis benutten om ook nog iets anders te zien en Neder land krijgt van die nieuwsgierigen rijkelijk zijn deel. Het hotelbedrijf werkt al geruime tijd aan de voorbereidingen voor de komende drukte. Uiter aard moet er veel ge ïmproviseerd worden, want men kan geen gro te investeringen doen ten behoeve van voorzienin gen welke na de tentoon stelling slechts zeer be perkte interest zouden opbrengen. Men heeft daarom veel hulp nodig en om aan het tekort aan logiesruimte te voldoen is bijvoorbeeld de VVV van Hulst in touw geko men. Zij verzocht de Hulstenaren zich op te geven als kamerverhuur der. Merkwaardig ts dat hierop zegge en schrijve één reactie binnenkwam. Hieruit valt zonder meer af te leiden dat Hulst, voor wat de mentaliteit zijner bevolking aangaat tenminste, nog niet rijp is voor een intensief toe risme. Het heeft de ho telondernemers ter plaat se voor een vreemde-ver- rassing, een teleurstel ling, geplaatst. Een der consequenties van de Expodrukte ts wat minder plezierig. Het zal deze zomer aan de Schel- deveren waarschijnlijk drukker zijn dan ooit. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, dan zal het totaal aantal auto's dat van en naar Z. Vlaanderen overgezet moet worden, tot dichtbij het miljoen komen, in 1958. Hoewel het mee delen in de gigantische drukte in en rond Brus sel een financiële mee valler zal worden voor talrijke Zeeuwschvlaamse zaken, ziet menige za kenman toch met schrik de seizoenarukte aan de veren, groter dan ooit, tegemoet. En hoezeer de gasten ook welkom zul len zijn. men zal het toch een onaangename ge dachte vinden dat vele vrachtwagens en het andere economische ver voer urenlang opge houden zullen worden door lange rijen buiten landse toeristen die. goed beschouwd, de tijd aan zichzelf hebben. Dit is overigens een probleem dat nimmer kan worden opgelost, althans niet voordat de vaste verbin ding een feit is. Kortom, in vele opzichten zal men in het komende seizoen (en het zal dit jaar vroeg aanbreken) in Zeeuwsch- Vlaanderen veel interes sante ervaringen kunnen opdoen. TERNEUZEN Goede opbrengst voor Oostpriesterhulp Op de avond dat de grote geelge- schilderde „St. Martinus"-wagen op het kerkplein ter bezichtiging stond en een stem de aandacht vroeg voor de noden der mensen, die naar het vrije westen vluchtten, werden reeds verscheidene pakken met goede ga ven binnengebracht. De volgende dag reed de kapelwagen door dg straten om geld en goederen aan huis af te halen. Het resultaat was zeer bevre digend. Ongeveer 1.750.- en ruim 2.500 kg goederen wist men hier voor de actie bijeen te brengen. De medewerkers aan Oostpriester hulp spraken hun grote tevredenheid uit. Terneuzen heeft met dit resultaat het gemiddelde belangrijk overschre den. Ouderavond van welpen en verkenners Teneinde de ouders nader in con tact te brengen met het spel van ver kennen belegde de „St. Hubertus- groep" in het parochiehuis een ou deravond. Op een enkele na hadden alle ouders gehoor gegeven. In letter lijke zin werden de gasten aan de kant gezet. De welpen en verkenners hadden daardoor gelegenheid hun spel, dat eigenlijk buiten moet wor den gespeeld, in het midden van de zaal' te spelen. Hopman L. Dirkx leidde de officiële opening met horderoep en vlaggen- parade, waarna toneel en dans werd gegeven door de jongste horde. De groteren, die daarna optraden hadden een toneelstuk ingestudeerd, waarin het „stereisen" was verwerkt. Onder leiding van Schipper C. Pie- ters werd een bezoek van Neptunus opgevoerd, net als wanneer een schip de evenaar passeert. Deze vertoning was aanleiding tot grote hilariteit onder de aanwezigen. Det juniorenpatrouilles gaven blijk van hun windrooskennis. È.H.B.O. én seinen. De seniorenpatrouille gaven een nummer snelseizen. Dat de ver kennerij van de leden toch wel handi ge knapen maakt werd bewezen, doordat diezelfde jongelui kans zagen een tent in 1 1/2 minuut volledig op te bouwen en binnen één minut weer af te breken en op te vouwen. Tot slot voor de pauze werd een aardige volksdans vertoond. Na de pauze sprak de districtscoénmissaris, de heer G. Mechelinck uit Westdorpe over de waarde van het verkennen in de tegenwoordig tijd. De assistent districtscommissaris, de heer J. Wijne, vertoonde egn film over een zomerkamp van de „André de Thaye"-groep uit Philippine. De aalmoezenier, kapelaan A. Mathijssen, vroeg in zijn slotwoord een hulde voor de leiders en leidsters die altijd maar weer opnieuw klaar staan zich aan dit mooie werk te ge ven. Philippine Drie onderscheidingen bij de brandweer Ten gemeentehuize is in aanwezig heid van het college van b. en w. aan drie leden der vrijwillige brandweer de oorkonde voor 25-jarige - brand weerdienst uitgereikt. Het was de burgemeester, die de bijeenkomst opende en o.a. een wel kom toeriep aan alle leden van de brandweer, die ter inspeètieVSri de nieuwe kleding waren opgeroepen. Hij memoreerde, dat het in een kleine gemeenschap niet eenvoudig was een behoorlijke brandweerdienst in stand te houden. Toch meende hij, dat, ondanks de meningsverschillen, die de laatste tijd van weerszijden werden geuit, er toch naar gestreefd is, om een goed functionerende brand weer te hebben. De mogelijkheid ligt op het moment veel gunstiger dan in de dertiger jaren. Cursussen, mate riaal. kleding enz. zijn in de tegen woordige tijd gunstige factoren, die liefde en ambitie voor het brand- weerwerk aankweken. „Maar", aldus de burgemeester, „wij zijn vanavond- hier niet bij el kaar speciaal voor de kledinginspec- tie, of om les te geven, of een cursus te volgen, doch om onze uiting van dankbaarheid te tonen ten opzichte van drie leden van de plaatselijke brandweer, die ruim 25 jaar in dienst hebben gestaan van de vrijwillige brandweer, en dus in dienst van het algemeen belang." Het is mij dan ook een genoegen, om het insigne van 25-jarige dienst bij de brandweer op de borst te spel den van de heren P. van Steenberghe, brandmeester, M. J. Kaas. onder brandmeester en Jos. J. F. Vermast, brandwacht, en hun tevens de daarbij behorende oorkonde uit te reiken. Nadat hij deze plechtigheid had verricht, wenste hij de betrokkenen van harte geluk met deze onderschei ding. HULST GEMEENTE HULST Burgemeester en wethouders van Hulst brengen ter openbare kennis dat in verband met de opvoering van de Matthaus-Passion op zondag 16 maart a.s. alle winkels in deze ge meente voor het publiek geopend mo gen zijn tussen 12 en 20 uur. Hulst, 15 maart 1958 Burgpni en weth. voorn. A. L. S. Lockefeër J. F. van Denderen Hrr ens WINKELIERS VERGADERING Op de in Café Pleite gehouden al gemene vergadering van de winke liersvereniging Ons Belang, werd in principe besloten een grote actie te houden. In het uitgebreide verslag van de secretaris kwam duidelijk tot uiting dat het bestuur zelf er ook van over tuigd was, dat de laatst gehouden St. Nicolaasactie geen grandioos succes was geweest. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat er een batig saldo is van f 291 en dat het tekort van de St. Nicolaasactie was f 351.38. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren van Laarhoven en van de Velde, werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur werd met 2 nieuwe le den uitgebreid, de heren Moorslag en Sigmond. Het visserijcomité werd een subsidie toegekend van f 250. VISMIJN Aangevoerd werden: 224606 kg ha ring; 170 kg bot; 38 kg schar; 287 kg schol; 3 kg tong: 36 kg poon; 4 kg zalm; 3 kg tarbot; 242 kg ka beljauw; 643 kg wijting: 8112 kg ha ring (puf); 11 kg vis (puf); 122 kg garnalen (export). VERKEERSEXAMEN Op alle drie de lagere scholen werd door de daarvoor in aanmerking ko mende leerlingen het schriftelijke ge deelte van het verkeersexamen afge legd. JEUGDIGE DIEVEN Een zestal jongelui uit Vlissingen is door de pblitie uit Breskens onder handen genomen. Ze hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal in een winkel aan de Scheldekade. UITVOERING TURNVERENIGING De turnvereniging DIO uit Bres kens gaf haar jaarlijkse uitvoeringen. Er was een goede belangstelling en het werk van de leden kwam op het grotere toneel beter tót zijn recht. Medewerking werd verleend door de keurturners uit Brabant en Zee land Ook was aanwezig het 'id van het Nederlandse keurkorps, de heer Jac. van de Sande, die echter nog enige hinder ondervond van een op gelopen blessure. KANDIDATENLIJST P.v.d.A. In een vergadering van de F v.d. A. onder voorzitterschap van de heer W. van der Hooft werd de kandida tenlijst voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezing opgesteld, die als volgt uit de bus kwam: 1. W. v.d. Hoof; 2. Mevr. Nier- mans-Gosseije; 3. Iz. de Jonge; 4. J. J. Vergouwe; 5, J. de Nooijer; 6. V. Schepens; 7. D. Koster; 8. A. Oosterling; 9. A. Vinke; en 10 Mevr. v.d. Velde - Jacobs. DOKTERSDIENSTEN De zondagsdienst voor doktoren is als volgt geregeld: Goes: dokter v. d. Werff; Middelburg: dokter Boer winkel; Vlissingen: dokter Boone; Heinkcnszand, Arendskcrke en Wol- faartsdijk: dokter v. Maanen, Hein kcnszand; en Kruiningen, Hansweert, Rilland cn Krabbendijke: dokter Arends, Hansweert. Dokter Luyckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Kiviet te Bors- sele voor dokter Gelderblom en dok ter Wöstmann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Axel wordt de dienst waargenomen door dokter C. Schilt- man; te Terneuzen wordt de prak tijk waargenomen door dokter Bos; te Oostburg en Aardenburg: dokter Rijk. Aardenburg; te Breskens, Groe- de. Schoondijke: dokter Ossewaarde, Breskens: Cadzand, Sluis. Zuidzande: dokter Hage. Cadzand: Biervliet, IJzendijke: dokter Kalkman, Bier vliet. Dienst dierenartsen Op Z.-Beveland hebben dienst de heren A. Elzerman, Goes, en M. Gaa- keer, Ovezande. Te Oostburg, Sluis en Groede: W. van Veen, Oostburg, en te Biervliet. IJzendijke: J. F. Westendorp, IJzendijke. GOES Grand: Are de Triomphe, 18 j. met voorbeh. MIDDELBURG Electro 7 en 9.15 u\vr: Sissi, a.l. Schouwburg 8 uur: De een zame ruiter, 14 j. VLISSINGEN Britannia 8 uur: Uitvoe ring Liohaamsontwikkeling. Alhambra: De nachten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. Luxor 7 en 9 uur: Vogelvrij verklaard. 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Overwinnaar van de lucht. TERNEUZEN Concertgebouw 8 u<ur: Laat mij niet alleen. Luxor 8 uur: Ze ven jaren pech, a.l. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Droom- eiland, al. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Fun ny Face, a.l. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Tar- zan en de verloren safari, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Op roer in het circus. IJZENDIJKE Hof zicht 8 uur: Seizoen in Salzburg. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Victoria en haar huzaar. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 uur: Schie- ting en prijspiering. GOES Grand 3 uur: Koningin der arena, 18 j.; 7 en 9 uur: Are de Triomphe. 18 j. met voorbeh. MIDDELBURG Electro 3.30, 7 en 9.15 uur: Sissi, a.l. Schouwburg 2.30 en 8 uur: De eenzame ruiter, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De nachten van Cabiria, 18 j. met enig voorbeh. Luxor 3. 7 en 9 uur: Vogelvrij ver klaard, 14 j. ABSDALE Gez. v. Avermaete 5,30 uur: Prijspiering. KOEWACHT A. de Nijs 3 uur: Schie- tang. HULST 2.30 uur: Schieting staande wip. Binscoopgebouw 2.30 uur: Kinder voorstelling: De brandweer op stelten; 5.15 uur: Oproer in het circus; 8 uur: Mijn man Godfrey, a.l. J. van Helsland 3 uur: Sch'ieting. ST. JAN STEEN Zaal Beatrix 3 uur: Schieting. Em. Vermeersen 3 uur: Schieting, LAMS WA ARDE A. v. Driessche 3.30 uur: Schieting. DE KLINGE Kinema v. Dijk 2.30 uur: Overwinnaar van de lucht. Zeal P. Met.z 7.30 uur: Bal. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7.30 uur: Seizon in Salzburg. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Laat mij niet alleen Luxor 2 uur: Laat mij niet alleen: 4,30 en 8 uur: Zeven jaren pech. a.l. OOSTBURG Ledel 2, 4,30 en 7 45 uur: Droomeiland. a.l. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Hyena's van het westen; 5 en 8 uur: Funny Face. a.l. AXEL Hef Centrum 3.45 uur: Tarzan en de ve^oren safari. 14 j. R. Diele- man 7 uur: Dansen. GRAAUW-PAAL J. Verras 3 uur: Schieting. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Home, Sweet Home. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 3 uur: De Parelvissers (ballet 1); om 8 uur: De heilige van Sint Bleeckef Street. GOES Grand 8 uur: Are de Triomphe, 13 j. met voorbeh. MIDDELBURG Electro 3 uur: Sissi. a.l. Schouwburg 8 uur: De eenzame ruiter. 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De nachten van Cabiria, 13 j. met enig voorbeh. Luxor 8 uur: Vogelvrij verklaard. 14 j. Paulusschool 8 uur: Propagandaverga- dering KVP. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Overwinnaar van de lucht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zeven ja ren pech. a.l. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Droom eiland. a.l. Eeenhoorn 8 uur: Algemene vergadering harmonie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Fun ny Face, a.l. HULST Bioseoopgebouw 8 uur: Mijfl man Godfrey, a.l.

de Stem | 1958 | | pagina 2