1..! R "ns TWEE TROEPENSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT KPM-scliepen vroegen zelf om bescherming Het zwakke geslacht Monaco heeft een troonopvolger Ziekenverpleger testte duizenden het nieuwe Bondsleger voor Radio-PadangNog zware strijd gaande Kort geding puzzelpot Bedrijfsleven geve kans aan de gerepatrieerden Gelden niet voor nieuwe projecten Auto in de Rotte, twee doden Rebellen" van de E.V.C. heroveren bondsgebouw Handgemeen in Italiaanse parlement Padang weer onder vuur van oorlogsbodems Het is een soon Ontwapening niet in Y.N. MET DE| E ACTIE DAGBLAD VOOR ZEELAND „AMERIKAANSE WAPENS" Toestand op Cuba explosief Meer dan 90 Nederlanders aan boord Prins Albert: acht pond Stakingsgevaar in Ruhrgebied Ook dat nog. Minister Klompë in radiorede: Rentespaarbrieven Overdrijvende wolkenvelden 5 ,„Ve™achting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Lichte, oos- tehjke wind. Bewolkt met mooie J opklaringen. Lichte daling van temperatuur. Zondag en maandag meer bewolking met regen. Kans i op temperatuursstijging. Politic-prefect in Parijs neemt ontslag Ook Bonn heeft zijn Köpenick-affaire Sovjet-Unie 98a JAARGANG No. 22707 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. ld. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p, week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voer God, Koningin en Vaderland Z ATERDAG 15 MAART 1858 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Bü een vechtpartij in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden zijn vrij dagochtend vier afgevaardigden (twee christen-democraten en twee neo-fas- eisten) en drie zaalwachters drie pro beerden de vechtenden te scheiden, licht gewond. De vechtpartij begon toen de neo fascist Domenico Leccisi verklaarde, dat het een schande was dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisanen naast de Italiaanse vlag had gewapperd. Andere afgevaar digden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden met opgehe ven vuisten op de neo-fascisten toe. Het duurde een kwartier voor de orde hersteld was. Daarop werd Lec- cissi op voorstel van de voorzitter voor twee maanden de toegang tot de Ka mer ontzegd. Twee schepen met versterkingen van de centrale regering zijn volgens radio-Padang voor de oostkust van midden-Sumatra tot zinken gebracht. De troe pen stonden op het punt zich aan land te begeven, toen de schepen door kustgeschut van de opstande lingen werden getroffen. De militairen, die erin slaag den de wal te bereiken, aldus radio-Padang, werden omsingeld. Bij de gevechten in en rond Pakanbaru zouden totnutoé meer dan 150 soldaten gesneuveld zijn. Djakarta beweert, dat het gebied van Pakanbaru volledig in handen is van de troepen der centrale regering, evenals het basiskamp Rumbai (van de Caltex) aan de overzijde van de rivier de Siak. Volgens radio-Padang wordt er rond Pakanbaru nog hevig gevochten. Padang is gisteren door oorlogsschepen van Soekarno onder vuur genomen. Een aantal huizen zouden vernield zijn. De kanonnen waren kennelijk gericht op haveninstallaties, aldus het hoofdkwartier van de opstandelingen. Tweehonderd buitenlanders, meest Nederlanders, zouden van midden- Sumatra naar Palembang worden overgebracht. De Indonesische delegatie naar de internationale conferentie over het zeerecht in Genève heeft verklaard, dat de uitbreiding van de territoria le wateren als vanzelfsprekend moest worden beschouwd. ..Het is duide lijk", zo werd gezegd, ,,dat het on gehinderde gebruik van de binnen zeeën. als verbinding tussen de dui zenden eilanden, moet worden ge waarborgd." Voor de Haagse rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend met betrekking tot de krantepuzzel ,,Het gouden woord". De organisator van deze puzzel, de heer A. van V. uit Den Haag, had bij plaatsing van de vijfde puzzel in deze reeks meege deeld, dat de pot van puzzel nummer vier was blijven staan, omdat tenge volge van een vergissing de oplos sing veel te gemakkelijk was geweest en bijna alle inzenders het maximum aantal punten hadden behaald. Het kort geding was aanhangig ge maakt door mr. R. Kokosky uit Am sterdam, die zelf ook vier oplossin gen had ingestuurd. Het argument, dat ieder maar 72 cent zou hebben gekregen en dat het daarom beter was de pot te laten staan, achtte hij niet overtuigend. Er waren inzen ders, die meer dan 100 oplossingen hadden ingestuurd en dus een aar dig centje zouden hebben gekregen. De heer van V., meende hij, moest zijn beloften nakomen. Hij had, meende de heer Kokosky, de pot la ten staan, omdat een grote pot de beste reclame was. De pleiter van gedaagde stelde, dat veel inzenders met het laten j De ex-vice-premier blijkt niet bereid, overstaan van de pot akk9ord waren aan de regering deel te nemen, zo gegaan en dat iedereen, die zijn geld i jang het kabinet-Djoeanda aan het bewind blijft. De revolutionaire regering heeft inmiddels een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen president Soekarno en de leden van zijn regering. Ze moe ten ,,als oorlogsmisdadigers" gevan gen worden genomen, aldus een Reu- ter-bericht uit Singapore. Kolonel Hussein heeft verklaard, dat de be volking van midden-Sumatra niet langer trouw aan Soekarno kan zijn, „omdat er bloed heeft gevloeid." De uitzendingen van radio-Padang worden momenteel zwaar gestoord. In Djakarta wordt steeds heviger geageerd tegen de westelijke mo gendheden, die de opstandelingen van wapens zouden voorzien. Pre mier Djoeanda sprak van Ameri kaanse wapens, die door een nog niet geïdentificeerd vliegtuig waren uitge worpen. Op de vraag, of men de re gering in Washington hiervoor aan sprakelijk zou stellen, antwoordde hij, dat het wel „particuliere" wa pens konden zijn. Een Indonesisch blad sprak over een Australisch vliegtuig, dat de wapens zou hebben uitgeworpen. De commissie die tot taak had, een i verzoening tot stand te brengen tus' sen Hatta en Soekarno is ontbonden. opeiste, dit kon krijgen. De heer Ko kosky. krijgt dan f 2,88, zei hij.... Dinsdag zal de president van de rechtbank vonnis wijzen. DE NTS zal een belangrijk aantal uitzendingen wijden aan het bezoek van het Britse koningspaar aan ons land. Veel hoogtepunten van het be zoek zullen als directe reportages worden uitgezonden. TE HEUGEM, bij Maastricht, werd een negenjarig jongetje door een per sonenauto aangereden, toen het een bal achterna liep die de straat op rolde. Het ventje was op slag dood. KLEINE, zelfstandige ondernemers in Zuid-Slavië, die tot voor kort offi cieel als „uitbuiters" te boek ston den, zullen voortaan lid van de com munistische partij kunnen worden. TENEINDE de ceremoniële unifor men van de Nederlandse strijdkrach ten voor de ondergang te behoeden (het onderhoud kost 100.000 per jaar), is in Den Haag de „Stichting Taptoes" opgericht, die een fonds gaat vormen voor de instandhouding van het ceremoniële tenue. BENELUX heeft in 1957 voor een waarde van 23.939 miljoen gulden in gevoerd en voor 19.271 gulden ge ëxporteerd. TWEE MAANDEN voorwaardelijk en een boete van 5000 gulden of vijftig dagen hechtenis heeft de Utrechtse rechtbank opgelegd aan een caféhou der, wegens belastingontduiking tot een bedrag van 90 mille. Volgens passagiers van een Neder lands schip, dat in Singapore arri veerde. stromen thans vluchtelingen uit midden-Sumatra het gebied van de provincie noord-Sumatra binnen. De Nederlanders, zo werd gezegd, krijgen .daar een goede behandeling. Noord-Sumatra is totnutoe aan Dja karta trouw gebleven. Uitgeweken Cubanen in de Verenig de Staten zijn van mening, dat in een zeer nabije toekomst in Cuba belang rijke gebeurtenissen op til zijn. Men zou een grootscheeps opgezette poging van de oppositie verwachten om zich meester te maken van de macht. Men zinspeelde op de mogelijkheid van een „derde ontscheping" van eer tijds naar het buitenland uitgeweken Cubanen, die zou samenvallen met een actie op Cuba zelf. President Batista heeft donderdag met de leiders der politieke partijen overleg gepleegd over de toestand. Daarbij heeft de regering uiteengezet dat de grondwettelijke waarborgen zijn geschorst „ter bescherming van het leven der burgerij, om de eigendom men te beschermen, om een eind te maken aan vrees en twijfel welke agi tators onder de bevolking trachten te zaaien en om orde en rust te hand haven". De drie K.P.M.-schepen, die onder geleide van de „Evertsen" en de „Drenthe" naar Nieuw- Guinea op weg zijn, blijken niet te zijn aangehouden. De gezag voerders hebben zelf de bescher ming van de Koninklijke Mari- ne ingeroepen, nadat de schepen met een aantal Nederlandse eva- cué's uit de M-r. ;has.- a aan boord de haven van Menado hadden verlaten. Volgens de voorlichtingsdienst van de Marine werden de drie schepen woensdag jl. in de buurt van Menado waargenomen. Het bleken de KPM- schepen Swartenhondt, Banjoewangi en Kalahabi te zijn. De Nederlandse gezagvoerders deelden mee, dat zij het wenselijk achtten, veilige havens op te zoeken. Men neemt aan, dat hiermee gedoeld wordt op het bom bardement van Menado, ruim een week geleden. Onder geleide van de onderzeebootjagers hebben de sche pen toen koers gezet naar Nieuw- Guinea. Onder de passagiers van de drie schepen blijken zich 95 Nederlanders te bevinden. De bemanningen be staan voor het grootste deel uit In donesiërs. De schepen zullen waarschijnlijk in Sorong ligplaats kiezen. Er is genoeg accommodatie voor een langdurig verblijf van de passagiers aan boord, maar de KPM zal met betrekking tot de voeding van bemanning en pas sagiers de nodige voorzieningen moe ten treffen. Het verlenen van assistentie aan de drie schepen is dus, zoals nu ge bleken is, een heel ander geval dan het opbrengen van de „Kasimbar." ipte! De loononderhandelingen voor on geveer 200.000 werknemers van de ijzer- en staalindustrie in Noordrijn/ Westfalen zijn vrijdag mislukt. Na 5 uuren te hebben onderhan deld over de hoogte van de geëiste loonsverhoging braken de vakbonden de onderhandelingen af. De pogingen, die reeds maandenlang in het werk zijn gesteld om tot een vergelijk te komen, zijn hierdoor zonder resul taat gebleven. Er bestaat thans weer gevaar voor een staking in het Ruhr gebied. „Het is een zoon.Met die uitroep brak vrijdagochtend een jonge, onbekende vrouw de spanning in het vorstendom Mo naco. Ze stak haar hoofd uit een raam van het paleis en maakte met een geestdrift, die tegen ieder protocol indruiste, het nieuws bekend, waar duizenden op wachtten. De officiële procla matie kon toen eigenlijk wel achterwege blijven Prins Albert, Alexandre, Louis Pierre. Zo heet de troonopvolger, die de Monegasken gisteren bejubeld hebben en wiens geboorte prins Rai nier de tranen in de ogen bracht, toen hij, in gezelschap van hofkape laan Francis Tucker, naar de kapel van het paleis stapte, om daar een dankgebed te gaan zeggen. Overal in Monaco gingen de rood witte vlaggen uit en zes carabinieri, in hun blauw met rode uniformen, begaven zich naar het hoogste ge deelte van de rots van Monaco, die onder een stralende zon lag. Even later dreunden 101 vreugdeschoten over het vorstendom. Vandaag hebben alle Monegasken een vrije dag. De jachten in de ha ven zullen gepavoiseerd worden en overal in de stad Monte Carlo wor den versieringen aangebracht. De geboorte van prins Albert is zeer voorspoedig geweest. De vorste lijke baby blijkt op een half ons na acht pond te wegen. President Coty van Frankrijk was de eerste die tele fonisch op de hoogte gesteld werd van het nieuws. Officieel althans. Want toen in Parijs de telefoon werd opgenomen, liepen duizenden Mone gasken al juichend door de straten. Prins Albert is genoemd naar zijn overgrootvader Prins Albert de Eer ste. die het oceanografisch museum in Monaco stichtte. Het prinsje is de 32ste rechtstreek se afstammeling van Otto Canella, de grondvester van de familie Gri- maldi, die sedert de tiende eeuw in Monaco regeert. Prins Rainier en prinses Gracia hebben nu twee kinderen. Hun eerste kind, prinses Caroline, is op 23 janu ari jl. één jaar geworden. De duizenden voor het paleis In Monaco vertrokken niet, voordat prins Rainier, met zijn dochtertje, zich op het balkon van het paleis had vertoond, om een geestdriftige hulde in ont vangst te nemen. De recherche van de rijkspolitie te water te Amsterdam heeft de 42-jarige stoker J. V. uit Den Bosch en de 34- jarige stoker G. van K. uit Rotterdam aangehouden, die er van worden ver dacht zich aan boord van een Neder lands schip in Antwerpen schuldig te hebben gemaakt aan poging tot dood slag op een matroos. De mannen zou den, na een ruzie om een futiliteit on der de bemanning, afzonderlijk van elkaar de matroos bedreigd hebben, met een brandbijl en een groot voor snijmes. De bedreigde, een nogal ge spierde zeerob, wist echter zijn bela gers van zich af te slaan en het twee tal belandde in een ziekenhuis te Ant werpen, waar het een paar dagen, moest verblijven. Toen de stokersnaar Nederland terugkeerden werden zij bij de grensoverschrijding gearres teerd. De minister van maatschappelijk mensen individueel voor de repatrl De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal thans overgaan tot de aanbieding van leningen aan de ge meentebesturen uit de opbrengst van de rentespaarbrieflening 1957, voorzo ver deze opbrengst niet door de in schrijvers voor aanbieding aan be paalde gemeenten is aangewezen. De minister van Binnenlandse Za ken en van Financiën hebben aan de gemeentebesturen kenbaar gemaakt, dat zij van oordeel zijn, dat de op brengst van de krachtens het verde lingsschema verkregen leninggelden alleen dient te worden bestemd voor de vaste financiering van objecten welke reeds tot stand zijn gekomen of waarvan de uitvoering reeds is begon nen maar nog niet is voltooid. Het gelcf kan dus niet voor nieuwe investeringen worden gebruikt, tenzij alle bedoelde kapitaalsuitgaven reeds uit de opbrengst van langlopende le ningen zijn gedekt. Donderdag is in Cheltenham in i Engeland de race om de gouden beker van Cheltenham gehou den. Winnaar werd S. Hayhurst op Kerstin (rechts), de enige merrie in het veld. De opname werd gemaakt bij het nemen van de laatste hindernis. Verwachting van het K.N.M.I., i tot zaterdag, opgemaakt vrijdag- avond 23.15 uur: 4 Overwegend droog weer met J overdrijvende wolkenvelden. i ^wakke tot matige noordwestc- Hike wind. Ongeveer dezelfde tem- 4 peraturen als gisteren. Vandaag: zon onder 18.43 uur: J maan onder 12.57 uur. Morgen: zon op 6.53 uur; zon i onder 18.45 uur. Maan op 4.56 uur. maan onder 15 02 nm» J maan onder 15.02 uur. *!a,a,nda*: zon op 6 51 uuri maan 4 op 5.22 uur. 4 O Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat de Parijse prefect van politie, André Lahilonne, zijn ont slag heeft ingediend. Donderdag is er, zoals gemeld, bij de politieprefectuur en buiten de Natio nale Vergadering gedemonstreerd door 7.000 politiemannen, die wegens hun strijd tegen de Algerijnse terroristen in Frankrijk meer salaris en gevaren- geld eisten. Verwacht wordt, dat er disciplinaire maatregelen zullen wor den genomen tegen de organisatoren van de betoging. De „chef-psycholoog" van het Westduitse ministerie van De fensie, overste Robert Schneider is tegen de lamp gelopen. Hij was belast met het testen en selecteren van het kader van het nieuwe Bondsleger. Achteraf is nu gebleken, dat Schneider he lemaal geen psycholoog is, maar ziekenverpleger en dat hij met behulp van een aantal valse di ploma's op zijn gewichtige stoel is gekomen. En zo heeft ook Bonn nu zijn affaire-Köpenick. Ruim drie jaar heeft de thans 39- jarige overste een leidende functie op het rekruteringsbureau gehad. Zijn medewerkers wisten niet beter dan dat hij doctor in de medicijnen en de filosofie was. Schneider had zich daarvoor uitgegeven. Het bedrog is aan het licht gekomen dooreen oud-vriendin van de „overste". Zij had ruzie met hem gehad en op een onbewaakt ogenblik zag zij de kans het schrijfbureau en de papieren van Schneider te doorzoeken. Ze vond een oud paspoort en ging er, om wraak te nemen, mee naar zijn su perieuren. Dit betekende meteen het einde van Schneiders snelle car rière. Binnenkort moet hij zich voor de rechtbank in Bonn verantwoorden. Een universitaire opleiding heeft hij nooit gehad. Na een bombardement van Würzburg, waar hij woonde, neusde hij in de archieven van de oude universiteit en vond een hele verzameling documenten, stempels en andere zaken, die hem van pas konden komen. Hij vervalste diplo ma's en verscheen spoedig in het openbaar als een bestudeerd man. Toen hij zich. om te beginnen als ingenieur aandiende, liep hij vast en werd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. In de drukte van de Westduitse wederopbouw en herbe wapening dook Schneider in Bonn op. waar hij zijn diensten als mili tair arts aanbood. Niemand twijfelde aan zijn diploma's. Hij was ,,dr. ir de medicijnen en de filosofie en bo vendien nog zenuwarts". Schneider kreeg zijn aanstelling en na korte tijd werd hij bevorderd tot chefpsy choloog met de rang van overste. Hij was een zeer ijverig man en toen hij een speciaal test-systeem had ont worpen, werd dit prompt door de de fensieleiding goedgekeurd. Tienduizenden zijn via zijn bureau in het leger gekomen, of... wegens „ongeschiktheid" afgewezen. werk, mej. dr. M. Klompé, heeft vrij dagavond In een radiotoespraak een beroep gedaan op het bedrijfsleven om een nieuwe kans op een bestaan te geven aan gerepatrieerde vakmensen, ook als zij niet zo jong meer zijn. „Ligt hier ge«i taak voor het be drijfsleven om zijn uiterste best te doen deze mannen in de arbeid en de arbeidsgemeenschap op te nemen?" zo zei de minister. In haar rede „Een nationale zaak" constateerde mej. Klompé, dat met de 20.000 repatrianten, die in de komende vier maanden in ons land worden ver wacht, meer dan 200.000 landgenoten sinds 1945 uit Indonesië naar Neder land zullen zijn gekomen. Minister Klompé stelde de vraag wat naast de zorg van de overheid door de Vrijdagmorgen vroeg heeft zich on der Bergschenhoek een ongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan de 32-jarige draaier G. M. Wiggelink- huizen en de 64-jarige J. Westenburg te Rotterdam. Een bestelwagentje, waarmee vijf mannen onderweg waren naar hun werk (een fabriek in Bergschenhoek) reed tussen Terbregge en Bergschen hoek langs de Rotte, toen de bestuur der moest uitwijken voor een fietser. De auto begon te slingeren en reed tegen een brugleuning op. Twee ban den klapten en toen schoot de bestel wagen het water van de Rotte in. Op de voorbank zaten drie personen, die zich wisten te redden. Op de achter bank zaten nog twee mannen, die be kneld raakten onder de losgeraakte bank. Enige tijd later werden zij uit de auto gehaald en met de meeste spoed overgebracht naar het zieken huis Bergweg te Rotterdam, waar na aankomst de dood werd geconstateerd. erenden wordt gedaan. Ze betoogde, dat naast de zorg van overheid en. CCKP er een taak ligt voor de vrou wenorganisaties bij de hulp aan gere patrieerde gezinnen en bij de jeugd organisaties bij het opnemen van de gerepatrieerde jongeren. Tenslotte deed minister Klompé een beroep op de luisteraars, zich het lot van de bejaarden in de tehuizen en de zieken aan te trekken. De Sowjet-Unie heeft gisteren de westelijke mogendheden proberen af te leiden, door de onderhandelingen over de ontwapening te hervatten in het kader van de Verenigde Naties. De Sowjet-Unie verklaart dat zij aan dergelijke onderhandelingen niet zal deelnemen. De geschiktste plaats om de inpasse op ontwapeningsgebied te doorbreken, is volgens het Russische ministerie van buitenlandse zaken de in voorbereiding zijnde topconferen tie. In de verklaring wordt opnieuw april genoemd voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken en juni voor een topconferen tie. Het „Foreign Office" heeft vrijdag in Londen bekendgemaakt, dat bondskanselier Adenauer van West- Duitsland van 16 tot 18 april een bezoek aan Londen zal brengen. Men verwacht dat hij met premier Mac- Millan, die hem heeft uitgenodigd, besprekingen zal voeren over da vooruitzichten voor een conferentie van regeringsleiders. Binnenkort zullen er wel legercom- muniqué's gaan komen van het CPN- front. De politieke controverse na melijk tussen de EVC-bestuurders. die trouw zijn gebleven aan partij baas Paul de Groot en de „afvalligen" is tot een ware oorlog geworden. De knokploeg van de Groot, die enkele dagen terug het EVC-gebouw aan de Amsterdamse Prinsengracht had ver overd, waardoor aanhangers van de leider op de bestuurszetels konden plaatsnemen, heeft moeten constate ren dat haar werk vergeefs is geweest. Met assistentie van de politie hebben de rebellen Reuter en Brandsen don derdag het nieuwe „bestuur" uit het gebouw laten verwijderen. De knokploeg van de Groot heeft nu een vergadering gehouden in een gebouw aan de Rozengracht, om zich op de situatie te bezinnen, zogezegd. Voor de deur stonden ette lijke politie-agenten, waarschijn lijk om te voorkomen, dat ook in de nieuwe en tijdelijke behui zing van de Groots getrouwen een paleisrevolutie, met messen en andere argumenten, zou ontbranden. Inmiddels is. de penningmeester van de EVC, Rein Schmidt, die aan de kant van Reuter staat, door aanhangers van de enige en ware koers uit een tele fooncel gesleurd en ernstig mishan deld. Maar sterker dan tevoren hebben de progressieve arbeiders zich aaneenge sloten in hun opmars tegen de onder mijnende krachten van het fascisme en dollar-imperialisme

de Stem | 1958 | | pagina 1