EILAND ALLERLEI Het Huis van Renesse en Van Elderen Zijn laatste dagen Een reus als sneeuwruimer Jong Ned. XI naar Suriname? Libre-toernooi van KNBB startte niet erg groots LUCTOR 2 EERSTE KAMPIOEN IN ZEEUWS TAFELTENNIS OUDE HOFHUIZEN TE BREDA Matthaus Passion te Hulst Tussen dijken en dammen Rijkscontroleur van Het verkeer Hoogwaterstanden LAATSTE NIEUWS Vrouw gedood door stroom in badkamer Biljarten le Nisuw-Vosscmeer Haringvissers naar Texel vertrokken Kwatta stelt 50 pet. dividend voor Edwards geëerd Centrale raad van de K.A.J. Franco-Belgische zege in Levant-ronde Weer Sterrentoernooi EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN fyvv DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 MAART 195bi «v-c» Het huis van Graaf Frederik Van Renesse, Heer van Elde ren en van Manij en Mal, be hoorde aanvankelijk tot Hen drik III van Nassau als corps de logjs ten behoeve van zijn gasten. Het was gelegen aan de Reigerstraat en omvatte een terrein wat thans ingenomen wordt door het Casino, Socië teit „De Katholieke Kring", Restaurant „De Graanbeurs" en het Dagblad „De Stem".' Hieruit blijkt wel de enorme omvang van het hotel. Van Goor berichtte ons, dat het zeer oud was, en dat het „voor maals het grootste en aanzien lijkste gebouw der stad" was. In 1661 werd het huis in drieën verkaveld en later tot zes nog zeer ruime huizen verdeeld. Aan de straatzijde was het terrein afgesloten door een tamelijk hoge muur die twee evenwijdige vooruit springende zijvleugels verbond In het midden hiervan bevond zich een poort met tudorboog. Aardige bij komstigheid is dat aan deze muur een afdak bevestigd was, waaronder emmers, slangen en ander brand- veermaterieel was opgehangen. Ach ter de muur was een voorhof gelegen, waaraan het middengebouw nret de twee zijvleugels opgetrokken was. Bij verbouwing van restaurant ,,De Graanbeurs", zijn op verscheidene plaatsen stukken geprofileerde na tuursteen gevonden, welke tot de inrijpoort en tot de galerij van het hofhuis hebben behoord. Deze kolon- nade gaf uitzicht op het achterterrein, dat zich uitstrekte tot de Cingelstraat, waar de dienstgebouwen en de stal len waren aangelegd. Een ander overblijfsel, dat ons be waard is gebleven, bestaat uit een kruiskozijn met zandstenen stijl en tussenlatei, van hetzelfde genre als eertijds aan het Huis Van Brecht voorkwam. Tot het begin dezer eeuw is ook een toegangspoort met laat-gotisch geprofileerde zandstenen omlijsting overgebleven. Te oordelen naar de resten dateren zy uit het eind der vijftiende eeuw Zoals bij alle hofhuizen het geval was, waren ook hier de kelders tal rijk en uitgebreid. Hier zelfs strekten zij zich uit tot onder de tuin. Men kende kelders voor turf. hout. diverse provisiekelders, kelders om te slach ten en voor vele andere doeleinden. Onderling waren zij verbonden door poortjes of smalle gangen. W. BERGé ve.BvjtcC Een voorbeeld van een ander hof huis uit het roemrijk verleden van Breda. Het was gelegen aan de Ca- tharinastraat, waar het een van de meest luisterrijke huizen was. Op dezelfde plaats zijn thans de bu reaus van de rijkspolitie gevestigd. Morgen vindt in de Basiliek van Hulst de tiende uitvoering van Bachs Matthaus Passion plaats. Er bestaat grote belangstelling voor dit jaarlijks evenement, zowel onder de bewoners van de streek, als in België. Zoals telkenjare wordt de uitvoering ver zorgd door het Rotterdams Philhar- monisch Orkest met het Rotterdams Philharmonisch Koor. Er werken twee jongenskoren mee: ..De Kleine Stem West" uit Rotterdam en „Zin gende Jeugd" uit Hulst. Men is reeds enkele dagen doende het kerkgebouw in orde te brengen voor de uitvoering. De tribune, welke vorig jaar is opgebouwd, heeft men dit jaar weggelaten omdat het geen succes was. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is de heer J. Platjouw met ingang van 1 april 1958 benoemd tot rijkscontroleur van het verkeer in vaste dienst bij de rijksverkeersinspectie, ter standplaats Terneuzen. Morgen, zondag 16 maart gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.14 en 12.53 uur; te Terneuzen om 12.30 uur en te Vlissignen om 12.02 uur. Maandag 17 maart is het hoog water te Hansweert om 1.14 en 13.47 uur; te Teitieuzen om 0.51 en 13.19 uur en te Vlissingen om 0.23 en 12.52 uur. Gisteravond is in haar woning aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam de 49-jarige mevrouw C. Gruwel in de badkamer met de elektrische stroom in aanraking gekomen. Ver moed vlijk heeft zij een elektrische straalkachel willen verzetten en heeft zij daarbij de stroom door het lichaam gekregen. Buren, die hoorden gillen, hebben haar man gewaarschuwd en deze heeft in de badkamer onmiddel lijk de stop weggetrokken. Zijn vrouw was toen echter al overleden. J Steeds Beter nam m de bJjartcom- petitie te Nieuw-Vó'ssemeer revan- I che op Notendaal van won met 9-1. De uitslag werd: Notendaal: W. Uijt- dewilligen, 25-124; M. Leijdekkers, 25-41; Jac. Veraart, 25-90; A. Schou ten.-. 25-46; J. Boeaard. 25-31 Steeds Eeter: C. van Gurp, 25-124; C. Ren". 25-71; P. Hv:~aartS, 25-112; M. Suijke: buijk. 25-58; L. Nijssen, 25- 84. Bij Steeds Beter viel alleen M. I Suijkerbuijk ietwat tegen, temeer daar deze regelmatig een goede par- I tij speelt. Steeds Beter behaalde 9 matchpunten, waardoor haar kam pioene ansen stegen en d;e van No tendaal daalden. De laatste competi- tie-artij zal vermoedelijk a.s. zater dag in café Roozeboom worden ge speeld tussen Steeds Beter en Heen- se-Molen. Een Poortje vèri het Huis van Re nesse, dat tot het begin van deze eeuw bewaard is gebleven. De raad van commissarissen en dei raad van bestuur van de n.v. Choco- van het haringseizoen, j i" Kwatta te Bre- j Enkele Texelse vissers zijn hier da hebben besloten aan de in juni j nog gebleven en zullen in Frankrijk Donderdagmorgen vertrokken uit Breskens de haringvissers, die met hun gezinnen het hele haringseizoen in Breskens woonden, weer naar Texel. De Surinaamse voetbalbond heeft de K.N.V.B. uitgenodigd het Neder lands Elftal van spelers tot 23 jaar in aansluiting op de wedstrijdenreeks, welke in juli en augustus op Curagao wordt gespeeld, een of meer wed strijden in Suriname te laten spelen. Van de zijde van de K.N.V.B. deel de men ons mede. dat het bnndsbe- stuur zich op deze invitatie zal bera den. De reis naar de west wordt op 24 juli aanvaard: hgt elftal wordt op 5 augustus in Nederland terug ver wacht. j De naam van Duncan Edwards de briljante Engelse halfspeler die en kele weken na de ramp bij Muen- chen aan zijn verwondingen overleed j zal worden verbonden aan de tro fee, die de Britse sportjournalisten toekennen aan de ..beste speler van het jaar." Als de belangrijkste kandidaten, die dit jaar voor de trofee in aan merking komen, worden beschouwd de middenvoor van Fulham en van het Engelse elftal, Johnny Haines, de aanvoerder van het NNoordierse elftal Danny Blanchflower en Ernie Taylor, de nieuwe en belangrijke aanwinst van Manchester United. Toen vrijdagmiddag het ereklasse- kampioenschap van de KNBB in de roemruchte biljartveste van de „Friesehe Club" te Leeuwarden van start was gegaan, duurde het niet lang of men hoorde om zich heen met eer bied de namen van Cees dé Ruyter, Henk Scholte en Van Oosterhout noe men. Niet omdat zij bijna een jaar ge leden eveneens in de Friesche Club" de revolte in de Nederlandse biljart- sport ontketenden, maar omdat men besefte, bij dit libre-toernooi juist de allersterkslen te missen. Van de zes deelnemers namelijk kwam alleen Beekman in zijn partij tegen Wijnen tot redelijke hoogte. Zijn serie van 339 in de negende beurt was het enige lichtpunt van een overigens troosteloze eerste ronde. Beekman speelde de serie Americain, zoals die gespeeld behoort te worden, driftig de ballen langs de band voortstuwend. De partijen van Leeuwen-Vink en Franken-Vultink waren het aanzien nauwelijks waard. Vink won in 30 beurten en Franken sleepte een ove rigens zeer spannende partij pas na 40 beurten en Franken sleepte na een ove- wacht. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Van Leeuwen (Amsterdam) 42130 —108—14.03; Vink (Hilversum) 500— 30—9916.66: Wijnen (Nijmegen) 161 107116.10; Beekman (Amster dam) 5001033950.Franken Tilburg 5004013612.50; Vultink (Amersfoort) 4964013712.40. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Be- inmiddels, niet in de laatste plaats door zijn boeken beroemd geworden ter dood veroordeelde Amerikaan Caryl Chessman, die op allerlei manieren reeds tien jaar lang de voltrekking van zijn dood vonnis heeft loeten uit te stellen, wordt hier bewaakt door twee re chercheurs terwijl hij de staats gevangenis in Los Anaeles verlaat om te worden overgebracht naar de gevangenis van St. Quentin. Chessmans laatste poging om her ziening van zijn proces te verkrij gen is onlangs definitief mislukt. Beekman 500 13 177 38.46 Franken 184 13 91 14.15 Van Leeuwen 20 9 7 2.22 Wijnen 500 9 470 55.55 Vultink 170 12 67 14.75 Vink 500 12 119 41.66 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1957 op de gewone aandelen uit te keren een dividend van 5 (vorig jaar 8 i (Advertentie) OLYMPIA PORTABLE voor uw correspoodentie thuis en op reis! N.V OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Heinstraat 133 Den Haag In de Zeeuwse tafeïtenniscompetitie i« de eerste beslissing gevallen. Luc- tor 2 uit Heinkenszand werd namelijk ongeslagen kampioen van de derde klasse. In de le klasse handhaafde Sorry zich ongeslagen en zonder verliespun- ten aan de kop. Ditmaal moest Spirit met een 9-1 nederlaag naar huis. Maar ook Will van Zoelen zorgde er voor niet verder achter te raken en ging in Middelburg bij Sla Raak om Dit betekent dan tevens het einde j de beide punten (4-6). De beslissing laat hier dus nog even op zich wach ten. Wel werd voor VSV het pleit beslecht. De Vitrite-mensen kregen namelijk bij Sorry 2 een 6-4 neder laag te slikken en kwamen daardoor definitief op de onderste plaats. In de 2e klasse werdslechts één een onderzoek insteilen naar de ma kreelvisserij. Mocht dit onderzoek goed uitvallen, dan bestaat een re delijke kans, dat deze vissers zich voorgoed in Breskens zullen vesti gen. Op het Amsterdamse Begijnhof is dezer dagen een man bezig de sneeuw met een grote bezem van ie daken der oude huisjes te ve gen, dat Wil zeggen: op het Am sterdamse Begijnhof in miniatuur, Op zaterdag 22 en zondag 23 maart houdt de KAJ zijn centrale raadsver gadering op Bouvigne,tevens zijn stu- Langzaam, heel lang- diedagen. De agenda vermeldt o.a.. zaam aan komt de ver_ een spreekbeurt van pater Weezie j„ over India Het is een inleiding van Mezingspropaganda op de actie, die de KAJ voor India gaat toeren. De „Opmars van voeren. vorige week was ten dele aan Zeeland gewijd en de lijsttrekker der KVP. mr. Mes kreeg een pittige biografie, welke hem en zijn kwaliteiten goed ty peerde. De verkiezingsaffiches verschijnen ook al meer en meer op muren en plakborden, maar of er voor de Statenverkiezing ook geluidswagens, vlieg tuigen en helikopters in geschakeld zullen worden weten we niet. Wel ont vingen wij enig commen taar op ons stukje over de verkiezingsplaat van de PvdA. die meer gepast zou hebben in de recla me-campagne voor zuige lingenzorg. kindermeel of babypoeder. Men vond het nl. nog niet zo gek, dat de oude heer v. Oor schot, zo'n kleutertje kreeg als lokmiddel, aan gezien hij zelf ook altijd zeer „aanval-lig" geweest is! Onze commentator vroeg ook nog of wij ge zien hadden, dat het lieve wicht een fopspeen in de hand had. De dffiches, welke wij bekeken, mis ten dit attribuut. Eerlijk gezegd geloven wij niet, dat dit voorwerp er er gens op staat. Een poli- tieke partij moet niet al te duidelijk worden in haar symbolen! Van kappen en kappers dat men na de opening op 3 april weer kan bewonderen in Maduro- We hadden deze week dam te Den Haag. i 'n aangenaam onderhoud wedstrijd gespeeld. Sla'Raak 2 ging bij Will van Zoelen 3 om de volle buit (2-8) en behield daardoor nog een klein kansje op een beslissings wedstrijd met Wilno 2. In de 3e klasse kon Luctor 2 zon der zelf te spelen de kampioensvlag hijsen. De ploeg uit Heinkenszand dankte dit aan PTT, dat de enige nog overgebleven concurrent. Wilno 3. in eigen zaal nog wel een 6-4 nederlaag I bezorgde en daarmede uitschakelde. Spirit 3 zag zich door Will van Zoelen 4 weer wat steviger op de onderste plaats gedrukt (7-3), In de 4e klasse tenslotte hield De stand na de eerste dag is: 1 Beekman 433943 47; 2 Vink 4 119—23.80. 3 Wijnen 2—470—34.78; 4 Franken 213612 90. 5 Vultink 0— 13712.94. 6 van Leeuwen 0—108— 11.30. De vierde etappe van de Ronde van de Levant is in twee delen ge reden. De eerste halve etappe, van Murcia naar Denia (53 km) werd gewonnen door de Spanjaard Bover I in 1 uur 15 min 55 sec. Hij werd gevolgd door zijn landgenoot Botella en Marigil. De tweede halve etappe Denia- Alicante (126 km) kwam op naam van de Belg van Daele in 2 uur 55 min 56 sec. voor een peloton van 20 renners. Enkele jaren geleden organiseerde men in Goes een ..Sterrentoernooi" voor de beste tien tafeltennissers van Zeeland. Nadat het toernooi twee maal was gehouden, zag men echter van verdere organisatie af. De tafeltennisclub Will van Zoelen Wilno 4 stevig de touwtjes in handen I heeft nu besloten om de organisatie door een 3-7 overwinning op Will van dit toernooi over te nemen. Het van Zoelen 5. Will van Zoelen 6 moest zal nu worden gehouden op 30 en 31 in Sorry 5 de meerdere erkennen mei in de zaal van Kinderzorg te (3-7) en bleef dus lantaarndrager. Middelburg. met onze coiffeur, hoewel de man ons eigenlijk in de haren zatDat kan bij deze vaklui, die veel kor ting geven en kunnen ge ven omdat ze oogsten wat ze niet zaaien. Het gesprek kwam op het grote kaptoernooi, dat te Goes is gehouden en waar 40 Figaro's in krijt witte kleding op even veel koppen toesnelden om er met alle. hulpmid delen der techniek aan lokkelijke bouwsels op te zetten. Onze kapper vond dat niets; hij gaf de voorkeur aan eerlijk handwerk op eerlijke hoofden. „Voor kunstmatige golfslag heb ben ze tenslotte het wa terloopkundig laborato rium te Delft," zei hij. Die kwast was goed mijn heer. Neen geen haarklo verijen al noemen ze bar biers dan ook kappers. Nogmaals over kappers gesproken! De kapper A. v. Pel uit Zwijndrecht schuift binnenkort zeep potten, tondeuses en kammen voorgoed terzij de en wordt dominee van de Hervormde Kerk te Zierikzee. In zijn vrije tijd heeft de man eerst een akte godsdienston derwijs gehaald en heeft daarna met veel opoffe ring theologische colleges aan de universiteit te Groningen gevolgd. Dezer dagen slaagde hij met lof voor zijn kandidaatsexa men. Als daar zijn scha ren niet verbaasd over staan! Zierikzee schijnt de stad te zijn voor me tamorfosen. Kraak zag men het nationaal doel verlaten voor een restau rantbuffet in Schouwens hoofdstad en nu weer een kapper, die de witte jas verwisselt met de zwarte toga en zich niet alleen meer met „haar" doch ook met „hem" gaat bezig houden. Tegenvallers te Middelburg Onze voorspelling over de middenstandswonin gen van 24.000, welke op initiatief van „Han delsbelangen", een bouw en verzekeringscombina tie aan de man probeer de te brengen, is he laas uitgekomen. De zaak gaat niet door. Van de twee gegadigden, die er aanvankelijk waren, trok een zich terug en die sleurde de ander „in zijn val" mee. Het plan was mooi, zeer mooi, maar te kostbaar voor deze tijd. Nu is er een andere combinatie opge staan, die het voor twee derde goedkoper denkt te doen. Die geven wij meer kans. Middelburg heeft nog een tegenvaller te incas seren, nl. die van de Mi niatuur Walcheren. De stichting Nieuw Walche ren wil nl. eind van dit jaar de zaak stopzetten, tenzij er flinke sommen van andere zijde op tafel komen, daar de lamp wat scheef hangt. De mid denstand ziet node deze machtige trekpleister voor vreemdelingen ver dwijnen en is niet bijster enthousiast over de ge slonken lust der stich ting om de zorgelijke ex ploitatie onverpoosd voort te zetten. Onvriendelijke dingen zijn er gezegd en nog onvriendelijker din gen gedacht. Dit laatste o.i. ten onrechte. Een onderneming van zo'n omvang in gang te hou den in het min of meer los verband van een stichting die feitelijk voor iets heel anders in het leven werd geroepen is een kostbare ge schiedenis en een zorge lijke. Ook al komt er een 130.000 aan recettes bin nen. Het beste zou „Han delsbelangen", samenge steld uit louter zakenlie den, deze koe bij de ho rens kunnen vatten. Men blijft dan de stroom toe risten trekken en maakt van het thans op het droge staande beestje misschien nog een melk koetje ook. ,,Rose Marie Een Zeeuwse musicus, die vorige week in deze rubriek las, wat zijn con frater was overkomen met zijn tenor voor het dameskoor schreef ons, dat ook hij eens aan een kandidate voor zijn koor tje vroeg wat zij zong en toen als antwoord kreeg: „Rose Marie!" .r-.mt- DE ORANJE XI zullen op 27 mei van het volgend jaar een wedstrijd spelen tegen het officiële profelf tal van Schotland. Dit zal de twee de wedstrijd tegen Schotland wor den in de geschiedenis van het Ne derlandse Elftal. De eerste, op 21 mei 1938. te Amsterdam won Schot land met 3-1. DE ex-wereldkampioen der springrui ters, Francisco Goyoaga (Spanje) heeft vrijdag tijdens het internatio naal concours-hippique van Dort mund de grote prijs van de Bonds republiek gewonnen. KOSTERSDIPLOMA Bij het door de Bredase diocesane kostersbond St. Guido gehouden exa men voor het kostersdiploma A en B te Bergen op Zoom en Breda cup 13 en 14 maart j.l zijn de volgende kosters geslaagd: Diploma A: J. v. Meel. Halsteren; J. v d. Water, Steen bergen: A. IJpelaar. Dongen. Dipjoma B: J. Moerenhout. B. op Zoom; L. v. Broekhoven, Welberg; W. Gilissen, Westdorpe; J. Balink, Dinteloord; L. Dingemans. B, op Zoom; J. Moelker, Philippine; P. Bolders, B. op Zoom; J v. Meel. Halsteren; J. v. Z<undert. C. v.d. Walle, A. Diepstraten. Breda; L. Watzeels. Prinsenbeek; A. v. Doo- remalen, Rijen; M. Vermunt. Hoeven) A. Oomen, Alphen; A. IJpelaar, Don gen. GOES. 14 maart Groenten: sprui ten afw. 72-78. stek 38, witlof Al 100, A2 87-92. BI 80-83, gr. sav.kool 34-36, boerenkool 6-17, prei 37-53, uien 6-11, spinazie 76-85, and. 90-94, sjalotten 14-16, bosseld. 15-20, KOEWACHT, 13 maart, vlasmarkt Gezwingeld vlaslint W.R, 120-150. D.R. 100170, bobbers 7080, breek- vlas 5560, ruwe lokken 415, ge zwingelde lokken 15-50, lijnzaad voor de slag 38, kaf 45, boLraap 23 ct. Vluggere markt, doch lage prijzen. LEEUWARDEN 14 maart. Aan voer en notering: 70 stieren, 2,70 3.05, per kilogram slachtgewicht, 265 vette koeien, eerste kwaliteit 2.70 3.02, tweede kwaliteit 2.502.69. der de kwaliteit 2 2.49, 1954 melk- en kalfkoeien, 6001.050, 200 pinken, vette en graskalveren, pinken 300 tot 600. vette en graskalveren 250 tot 450, 1862 nuchtere kalveren 35 tot 48, 726 vette, weideschapen en lam meren, vette en weideschapen 80 tot 105. lammeren 60 tot 90, 206 vette varkens 1.40 tot 1.55. vette biggen 1 60 tot 1.65.zouters 1.60 tot 1.65. 101 biggen en lopers, biggen 25 tot 50, lopers 51 tot 80, 70 paarden, 500 tot 825. Totale aanvoer 5465 stuks. Over zicht: stieren aanvoer kort, stem ming willig, prijzen prijshoudend. Melk en kalfkoeien: aanvoer rui mer, stemming goed, prijzen stijver. Pinken aanvoer matig, stemming beter, prijzen stijver. Vette en gras kalveren aanvoer ruimer, stem ming willig, prijzen hoger. Nuchter» jalveren aanvoer groot, stemming beter, prijzen duurder. Varkens aanvoer kort, stemming willig, oude varkens en zouters gelijk, vette big. gen hoger in prijs. Biggen en lo pers: aanvoer matig, stemming rus tig. prijzen gelijk. Schapen: aanvoer matig, stemming gedrukt, prijzen minder. Lammeren: aanvoer matig, stemming gedrukt, prijzen minder. Paarden: aanvoer ruim, stemming beter, prijzen stijver. Konstanz 319 (onv.), Rheinfelde» 258 16), Breisach 208 (+14), Straat», burg 268 i t 6), Maxau 463 (+5). Mann heim 345 (+2), Mainz 354 (—10), Bin- gen 256 (—10). Kaub 290 (—11). Trier 259 (-r2), Koblenz 314 (—16), Keulen 332 (—14), Ruhrort 572 (—20), Lobitti 1213 23), Nijmegen 999 20), Arn hem 990 (—19), Eefde IJssel 558 (—20) Deventer 450 (—19), Monsin 5558 (-71), Visé 5113 (onv.). Borgharen 4117 (—5), Belfeld 1272 (—7). Grave beneden de sluis 556 2).

de Stem | 1958 | | pagina 15