GlYZll IRON A Zwart o Politie-agent sloeg jongen met gummistok Gillette p Wit VIJF MILJOEN KRACHTEN GEVRAAGD SPLINTER- GEDOE Receptenboek! TWEEDE BLAD §)a$bla<) P* jJtein VRIJDAG 14 MAART 1938 MENING EN COMMENTAAR Doodsoorzaak en beroep Raketbases op Sardinië Huizenbouw in V.S. ter bestrijding werkloosheid Sir€i)toin ondergoed..,. Vrouwen zien meer dan U denkt water, zeep* en blauwe ..Gillette scheercrème is het beste! Uitwisseling films V.S. en Rusland Smokkel drama Douanier overleden Poolse regering gaat grond verkopen HART PRINTS TV-RAD lO'TV'RADIO'TV* Chinese militairen worden boer voor de algemene huidverzorging verzorgtbeschermt en geneest! door ANTONIO DEL MONTE ]~)E vaste commissie voor onder wijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer heeft het voorstel tot verhoging van de radio luisterbijdrage (van 12 tot 15 gul den) bekeken. Veel sympathie was er niet voor om allerlei redenen. Een dier redenen was, dat de op brengst van de luisterbijdrage van 1952 tot 1956 gestegen is met 22 procent, terwijl de inningskosten met 64 procent omhoog zijn gegaan, zodat deze in 1956 ongeveer 15 pro cent van de totale opbrengst be liepen. Als men nu weet. dat die op brengst in 1957 33 miljoen bedroeg, komt men dus tot een bedrag aan inningskosten van ongeveer 5 mil joen. Ingewikkeld is het niet de bedragen vast te stellen. Die zijn uniform voor alle toestelbezitters. Men vraagt zich met verbazing af, hoe dan toch een bedrag van 5 mil joen kan worden opgesoupeerd aan de inning. Zou er door een deskun dige op het gebied van efficiency geen methode te bedenken zijn, waardoor deze kosten een groot stuk omlaag kunnen worden ge bracht? We zien in dit verschijnsel weer een bevestiging voor de zo vaak naar voren gebrachte stelling, dat er in het overheidsapparaat zelf nog veel te bezuinigen zou zijn. Een bezuiniging, die nog altijd de beste bijdrage tot de bestedings beperking kan leveren. I-IET gebeurt mij niet elke dag dat mijn speurend oog door de advertentierubrieken gaat, maar nu is het mij toch zaterdag overkomen, dat ik verbaasd sta over de vele werkkrachten die gevraagd wor den: mannelijke en vrouwelijke werkkrachten, voor de industrie grote en kleine voor winkel bedrijven en ziekenhuizen. Het werk van allerlei soort blijft dus komen: de oudjes sterven im mers of worden gepensioneerd en de jonigeren volgen op. Dat mag toch wel eens onder de aandacht komen van de pessimisten, die al leen maar oog hebben voor de „werkloosheid"-cijfers. De krach ten, die gevraagd worden, zijn vak lui of die tot zodanig willen worden opgeleid. De werkeloosheid treft de losse arbeiders zonder uitgesproken vak kennis. Vanzelfsprekend zijn zulke arbeiders even hard nodig als de vaklui en voor deze blijft het dra matisch, dat zij het eerst en ook het*Iangst getroffen worden bij het ingaan van een periode van minder werk. Maar de jeugd, die zulke ver schijnselen meemaakt, moet telken male er op gewezen worden, dat de vakbekwamen bijna altijd werk vinden en pas als het zeer erg wordt door werkeloosheid getrof fen worden. Maar die losse arbeiders het mogen dan geen vaklui zijn zijn eigenlijk even nodig als de vak- bekwamen. Al is er heel wat grof werk gemechaniseerd (ter vervan ging van veel menselijke arbeid), de gang van zaken bewijst toch duidelijk, dat er nog veel losse, nipt gemechaniseerde arbeid nodig is. In de zware industrie, bij de we genaanleg, in de bouwnijverheid. En omdat de bestedingsbeperking in deze soort van werk diep in greep, daarom het verschijnsel van een veel te snel gegroeide werk loosheid... vooral in bepaalde stre ken... ook in die waarin Dagblad De Stem gelezen wordt. Gelukkig, dat de regering met maatregelen komt, die een deel van de bestedingsbeperking zal inper ken. Het is te hopen, dat dit vlug gebeuren zal en dat de regering ook de weg zal vinden de gemeenten aan kapitaal te helpen. Want daar draaien de moeilijkheden omheen. Het schijnt, dat er op de kapitaal markt iets meer lucht komt: welnu, dan a.u.b. een beetje vlot aan gepakt. B.o.Z. Ir. J. A LTIJD als er verkiezingen in het zicht zijn, voelen mensen zich geroepen, om zo maar een nieuwe partij op te richten. De oude par tijen, dat is niks, die worden toch alleen maar geleid door mensen, die tuk op een baantje zijn. Maar zij. de nieuwelingen, komen met schoon blazoen in het strijdperk, streven slechts het algemeen be lang na en willen er zelf beslist niet „beter" van worden. In Am sterdam heeft nu de tafeltennis kampioen Cor du Buy de roepstem vernomen en hij gaat zich in het verkiezingsgewoel storten met een nieuwe partij Sociaal Verbond en Sportbelangen (SVSB). Wat ze wil, zijn allereerst meer gelegenheden voor sportbeoefening, bijvoorbeeld ook voor klaverj asclubs, die nu alleen maar in cafés kunnen spelen. Verder ook meer woningen en scholen, lagere huren, afschaffing van de bestedingsbeperking, hogere ambtenarensalarissen en geen atoomoorlog. Over de vraag der financiering maken deze mensen zich niet druk. Al die lekkere din gen kan men krijgen, als men maar kandidaten van de SVSB steunt. Waarom er meteen maar niet bij gezegd, dat niemand minder dan 10 mille per jaar mag verdienen, dat ieder een auto met een gratis va kantie van 14 dagen aan de Azuren Kust krijgt en dat de patates frites niet meer dan één cent per zakje mogen kosten. Het papier, waarop dergelijke programs geschreven worden, is uiterst geduldig. Maar het in zee gaan van zulke „par tijen" betekent altijd stemmenver- morsing, het weggooien van de kans werkelijk mede richting te geven aan het beleid in de komende jaren. Opgepast voor dat splinier- gedoe! Verkiezingen zijn een te ernstige aangelegenheid, om ze door dergelijke uitingen van naïveteit, hobby's of persoonlijke eerzucht te laten vervalsen. Blijkens een rapport van de Britse regering over het verband tussen doodsoorzaak en beroep hebben men sen, die een vrij beroep uitoefenen en werkgevers de kleinste kans om oud te worden. Ook onder hotel- en café houders is het sterftecijfer hoog. Het rapport heeft betrekking op de mannen van twintig tot 64 jaar, die in de periode van 1949 tot en met 1953 in Engeland en Wales zijn ge storven. Gewoonlijk wordt een hoog sterfte cijfer automatisch verbonden met 'n lage levensstandaard, aldus het rap port, doch men moet erkennen dat een hoge levensstandaard zijn eigen gevaren heeft. Zelfmoorden komen het meest voor in de vrije beroepen en onder de ongeschoolde arbeiders. Artsen, ad vocaten en predikanten zijn gevoelig voor hartkwalen. Er komen onder schrijvers en journalisten eveneens veel gevallen van zelfmoord en hart kwalen voor. Onder havenarbeiders nam het aantal gevallen van long- en maag kanker met dodelijke afloop toe. In deze groep is ook het sterftecijfer tengevolge van tuberculose hoog. Boeren en landarbeiders worden over het algemeen oud. Volgens uiterst linkse Italiaanse bladen zou in een geheim plan van de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, dat betrekking heeft op de inrichting van bases voor raketten van middelgrote reikwijdte, voorzien zijn in de aanleg van „een proefterrein" voor de lancering van ballistische projectielen op Sardinië. ,,L' Unita", het orgaan van de Ita liaanse communistische partij, weet te melden, dat Sardinië zal worden veranderd in een „Europees Cape Canaveral". Communistische en Nenni-socialis- tische parlementsleden en senatoren hebben hierover vragen gesteld aan de regering. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van defensie heeft berichten over de inrichting van raketbases in Piemont en Sardi nië tegengesproken. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Morgen Mórgen heeft uw slager de fleurige, afwasbare boekband „Wat zullen wij morgen eten?" ¥00r u klaar liggenElke week krijgt u daarvoor een nieuw receptenblad met heerlijke recepten, makkelijk klaar te maken. Ook dieet- en ver mageringsrecepten en feestrecepten uit de eigen, hoge keuken van beroemde chef-koks komen in dit onschatbare boek. EN een hoekje met nuttige vleeskennis. Redactie van het ge heel. P. J. Kera, de bekende oud-radiokok. Laat deze unieke uitgave van de Nederlandse slagers uw tong niet voorbijgaan! Geen moeite Is gespaard om het iets bijzonders te doen zijn Vraag uw deelnemende vakman slager ook een exemplaar uit te reiken! Smorgens De Amerikaanse senaat heeft een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in het uittrekken van een bedrag van 1.850.000.000 dollar voor de uitvoering van een woningbouwprogramma, dat mede werd opgezet om 600.000 werk loze Amerikanen weer aan werk te helpen. Het ontwerp voorziet ook in het be schikbaar stellen van gelden voor hypotheekverlening en voor het ver hogen van de rente op binnenlandse leningen. if 9 wonder qoedl (Advertentie) Zo hebben wij gauw in de gaten of een man weet hoe het hoort, of hij schoon, fit en fris is en er goed verzorgd uitziet, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Elke man die zich met Gillette scheert, kent dat heerlijke schone, frisse gevoel, dat de gehele dag blijft Haal ook meteen Uw pakje Blauwe Gillette. (T POTLODEN In het rijke Dallas heeft een bank een nieuwe zuinigheids maatregel doorgevoerd. Voort aan zullen de employés nog slechts een nieuw potlood kunnen krijgen als ze het stompje van het vorige in leveren. En de stompjes wor den gegeven aan klerken, die liever niet met zo'n groot pot lood schrijven. De mannen maakten een, barre nacht door. Zij bleven echter moe dig verder zoeken, zodat ze bij het aanbreken van de morgen konden vaststellen, dat ze 200 kilometer van huis zaten. IV inn aar De 16-jarige jongeheer Roy Wilkinson heeft onlangs 4000 meisjes verslagen in een kook- wedstrijd, die te Stretford werd gehouden. stuks 75 ct» Een Russische afvaardiging, onder leiding van de onderminister van culturele zaken, Slawonof, zal naar de Verenigde Staten gaan om daar besprekingen te voeren over de aan koop van films en om voorbereidin gen te treffen voor de komst van Amerikaanse orkesten naar de Sovjet unie. Het bezoek van Slawonof aan de Verenigde Staten valt onder het Amerikaans-Russische culturele ak koord. De eerste film die op grond van dit akkoord te Moskou zal worden gedraaid is „Oorlog en Vrede." De Russen hopen nog dertig Amerikaan se films te kopen op voorwaarde dat in de Verenigde Staten dertig Russische films worden verkocht. De Amerikaanse Impressario Sol Hurok en de directeur van de opera van Moskou. Tsjioeljagin, hebben 'n contract getekend krachtens hetwelk de balletgroep van het Bolsjoi thea ter in april 1959 voor de tijd van acht weken naar de Verenigde Staten komt. Een van de vier Belgische doua niers die maandag bij Turnhout zwaar gewond werd toen hun auto werd aangereden door een boter- smokkelaar, is gisteren aan zijn ver wondingen overleden. Het was de 49- jarige onderbrigadier Jan Segers, va der van vijf kinderen. De toestand van de drie andere ge wonden is de laatste dagen verslech terd. Het parket te Turnhout heeft dan ook geen getuigen kunnen verho ren, Wel is de vermoedelijke dader bekend, de 34-jarige V. uit Poppel, die ook in het ziekenhuis wordt ver pleegd. V. ontkent echter alle schuld. I De Poolse minister van landbouw, Edward Ochab, heeft in het parle ment verklaard, dat de regering van plan is verscheidene honderdduizen den hectaren land terug te verko pen aan boeren, omdat zij niet vol doende geld beschikbaar kan stellen om een goede bewerking van de staatsgronden te verzekeren. Een verbolgen vader in Bussum heeft een klacht ingediend bij de of ficier van justitie tegen een agent van politie die zijn zoon ten onrechte en nogal hard met een gummistok zou hebben geslagen. De voorgeschiedenis speelde zich een week geleden af, toen een voor bijganger getroffen werd door een sneeuwbal en beklag indiende bij een surveillerende agent van politie. Deze joeg de groep jongens, leerlingen van de openbare u.l.o.-school, naar het schoolgebouw en op dat moment moet een 17-jarige leerling, die vol gens het verhaal niet meegedaan had aan het sneeuwballengooien, zich bij de jongens hebben aangesloten, om dat het juist tijd was voor het volgen van de lessen. De agent vond, dat de jongens niet snel genoeg op zijn bevel doorliepen en vertelt, dat er tevens een bokshou ding werd aangenomen, waarop hij met de gummistok een der achterste jongens enige klappen gaf. Deze jon gen was nu juist de 17-ja.rige leer ling, die niet meegedaan had. De jongen heeft daarna gewoon de lessen gevolgd en is de volgende dag naar het politiebureau gegaan om te klagen, maar, naar zijn ouders ver zekeren, kreeg hij geen kans daar de commissaris hem de deur wees. Het geval werd echter ernstiger toen bleek, dat de jongen het bed moest houden en een lichte hersenschud ding en een zenuwstoring had opge lopen. Hij mocht van de dokter in geen geval verhoord worden. De jon gen kreeg enige oproepen om zich ter verantwoording aan het bureau te melden, maar hij verscheen uiter aard niet. De moeder ging naar het bureau en ook zij werd de kamer van de commissaris van politie uit gewezen, omdat, naar de commissa ris aan de pers verklaarde zij brutaal was geweest. De politie ging ondanks het verbod van de dokter de jongen thuis toch horen, maar de ouders lieten dit niet toe. De vader heeft nu een klacht ingediend bij de officier van justitie. Naar het hoofd van de school ons zeide, was de jongen een zeer kalme jongen en was hij het op de bewuste middag ook. maar de agent was, volgens de directeur van de school, nogal opgewonden. Hoe het ook zij, het vervolgver haal zal zich voor de rechter afspe len. (Advertentie) GORDIJNSTOFFEN was- liclrt- en zonecht verkrijgbaar bij de goede woninginrichters voor de handel: Herman Hart Co N.V. Amsterdam (Advertentie) Mysterieus De familie van James Herrman uit Seaford in de Verenigde Staten zit eigenlijk helemaal niet graag meer thuis, want er gebeuren bin nen de zonderlingste dingen. 's Avonds gaan sommige stoelen dansen, zonder dat er iemand aan komt. En de pannen in de keuken maken dikwijls ook al rare spron gen. Onze James heeft er de politie bijgehaald, maar die heeft niets ge vonden. De agenten dachten, dat wellicht de tienjarige zoon des hui zes, die nogal graag knutselt, iets meer van het geval zou weten, maar deze deelde desgevraagd mee, dat dit niet het geval was. En zijn ouders geloven dat, want het is een zoet jongetje. Het zoete jongetje grijnsde breed, toen het deze ouder lijke lof hoorde en ging (vermoe delijk) weer aan de slag met het aan stoelen en pannen knopen van onzichtbare nylondraden. Fout Volgens „Neues Deutsehland", het partijorgaan van de Oostduitse com munistische partij, heeft prof. Juer- gen Kuczynski, een bekend histori cus, die beschuldigd werd van re visionistische neigingen, erkend dat hij in zijn laatste boek „Het uitbre ken van de eerste wereldoorlog en de 'sociaal-democratie" „schande lijke fouten" heeft gemaakt. Hekel Makelaar Richard Mack uit Cam- berley in het Engelse graafschap Surrey had zo'n grote hekel aan ambtenaren, dat hij bij testamen taire beschikking bepaaïd heeft, dat zijn huis nooit bewoond mag wor den door een ambtenaar. H(j liet circa vier ton na. Onschuldig De heer Weglars uit Brooklyn heeft een schadevergoeding van bij na een miljoen gulden toegewezen gekregen, omdat men hem ten on rechte een jaar in de gevangenis had gestopt. Weglars was beschul digd van roofmoord, maar hij bleek er achïeraf niets mee te maken te hebben. „Nu kan ik ten minste weer lachen als ik een politieagent zie," aldus de man. V erdimald De brandweer van Ipswich raakte na een succesvolle bluspartij in een polder de weg kwijt, omdat het in middels hard was gaan sneeuwen. —'Wedden, dat ik net zo goed kan koken als je moe der, tegen de tijd dat jjj net zo veel verdient als je vader? De Chinese militairen die uit Noord-Korea teruggetrokken wor* den, zullen worden gezonden naar staatsboerderijen in het onontgonnen gebied van de Mansjoerijse provin cie Heiloengkieng, die grenst aan de Sowjetunie. Uit dit gebied, dat be rucht is om zijn zeer koude winters, zullen de betrokkenen zo nodig snel naar Korea kunnen worden terugge bracht. Hoewel de militairen met groot verlof zullen worden gezonden, zullen zij in hun nieuwe omgeving dezelfde militaire discipline vinden. Hun zal worden aangeraden, tijdens hun de mobilisatieverlof te trouwen, daar er in het hoge noorden slechts enkele vrouwen zijn. ZATERDAG 15 MAART HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. (9.35-9.40 Water- st.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Musette-ork. 10.40 Buitenl. overz. 10.55 De familie Doorsnee. 11.25 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. 15.55 Kamerork. en solist. 16.40 Karl Marx, 75 jaar na zijn dood. 16.55 Lichte muz. 17.15 Amateurprogr. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws en comm. 18.20 Omr.ork. en solist. 19.00 Artistieke staalkaart. VP RO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gods dienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Lichte muz. 22.25 Labyrint in Lan Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.- Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - Noodklok. 12.03 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek- bespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.10 Kron. van letteren en kunsten. 15.45 Rep» Statendag K.V.P. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sport praatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Instr. trio. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.i Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Concertgebouw- ork. en solist. 19.55 Gram. 20.10 Liphtba- ken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Gram. 21.05 Pleidooi voor een non. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Es peranto. 23.22 Gram. 23.2524.00 Lof. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Litugrische gezangen. 17.30 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gram. 12.54 idem. 13.00 Nws. 14.00 Vrije tijd. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Bel Canto. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazmuz. 23.55 Nws. Televisie KRO: 17.00-17.40 V. d. kind. AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. 21.25 (N.T.S.): Relais v. d. N.W. D.R.: Operettemelodieën en schlagers van 50 jaar geleden. 22.00-22.45 Quizprogr. FRANS BELG.! 15.50-17.30 Rugby-wed- str. -Schotland-Engeland (Eurovisie). 19.00 La Pensée et les Hommes. 19.30 Feuill. 20.00 Nws. 20.30 Filmprogr. 21.00 Gevar. progr. 22.35 Eurovisie: Act. te Parijs. 23.15 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 15.50-17.30 Rugbywed- str. Schotland-Engeland. 19.00 Kath. uita. 19.30 Nws* 19.40 De week in beeld. 20.15 Overname v. d. N.T.S.: Gevar, progr. 22.15 Overname v. d. Südwestfunkt Heute so gut wie damals. 22.00 Overname v. d. N.T.S.: Quizprogr. 22.40 Feuilleton. 23.05 Nws. (Advertentie) Vraagt gratis monster bij uw lererancier. 43) „Het is mij best", antwoordde Do nato of dat alleen van hem afhan kelijk was. Be roeiers in de kleine bootjes spraken met elkaar. Met de achter kant van een harpoen zetten ze zich af van de kademuur, zodat ze snel naar elkaar toedreven. Maddalena keek er naar. Het was een spannend spelletje, waarin ue mannen zeer bedreven waren, wanneer de éne boot op een arm- t®njv.e afstand van de andere was, trokken de roeiers hem zo krachtig zich toe, dat soms beide scheepjes dreigden om te slaan. nl~,en van de vissers had zich zo nstumug van de kade afgestoten, zijn bootje alle anders voorbij stoof. De vissers juichten en Madda lena schaterde. Met zijn roeispaan minderde de man vaart en tegelijker tijd keken ze elkaar aan. Vlak voor Maddalena spuwde hij in het water. Ze draaide zich om. Ze wilde de boot af en langs de kade naar huis rennen. Maar op het bankje bij het roer zat Maria en giechelde. Madda lena zag hoe Donato zijn arm om haar heen had geslagen en met veel overtuiging een verhaal vertelde. Gelijktijdig stond ze stil. Ze botste tegen Figaro. Ze zei opeens: „Als je mij vertelt hoe de motor werkt, zal ik er wel op letten!" „Graag", antwoordde hij verwon derd. Een poosje later vertrokken ze. Donato haalde het anker in, gooide de touwen los en langzaam voer de boot de haven uit, omgeven door een krans van kleine scheepjes, waarin de vissers met ritmische, gelijke be wegingen zich voortroeiden. Terwijl Maddalena en Figaro ach ter 't kajuitje stonden te praten over de juiste schakeling van een bepaal de handle, zaten Maria en Donato dicht naast elkaar bij het roer. „Je hebt me nog steeds niet ver teld of je met mij meegaat naar Li- pari", zei Donato zacht. „Maar nu weet je het toch zeker wel?" „Wanneer ga je dan naar Lipari?" vroeg Maria ontwijkend. „Misschien over een paar dagen... over een paar weken... Ik weet nog niet". Hij lachte. „Ik denk nooit zo lang van te voren over de dingen. Ze zijn het prettigst wanneer je ze doet als je er zin in hebt". Maria boog haar hoofd en keek aandachtig op haar smalle bruine handen. „Ik ben nog nooit in Lipari ge weest", zei ze tenslotte verlegen. Donato schoof dichter naar haar toe. Hij gooide zijn sigaret in het water en zei: „Lipari is mooi, Ma ria. Het is anders dan dat ellendige gat hier. Er is een bioscoop waarin twee maal in de week een film draait. Er is elektrisch licht in de straten en op de pleinen en 's avonds Maria, 's avonds kan ik met je naar het café op het grote plein gaan en dan kan ik met je dansen". „Wat zouden de mensen daar wel niet van zeggen", viel ze hem opeens langzaam in de rede. „Wat zouden ze kletsen als ik met jou naar Lipa ri ging! Dan zou ik helemaal niet meer door het dorp kunnen lopen!" „En er zijn winkels", vervolgde Donato. „Winkels met grote spiegel ruiten, waar prachtige dingen achter liggen. O, Maria, ik zal schoenen met hoge hakken voor je kopen en oorringen. Prachtige, gouden oorrin gen, die glanzen als je ze in je hand houdt en fonkelen als je ze draagt!" „Wat zal dat allemaal duur zijn", zei ze peinzend. „Vreselijk duur!" „Voor jou is immers niets te duur? En wat kan het je schelen, dat de mensen van je kletsen" Daarna gaan we immers naar Napels! Wij samen naar Napels Maria We nemen de postboot en als we dan aankomen in de haven zul je de hoogste huizen van je leven zien. Ze zijn zo schoon of jij ze geboend hebnt en de luiken zijn geverfd in allerlei kleuren. En dan ga ik met je trouwen, Maria! Ik zal je zo mooi aankleden, dat al le mensen in de drukste winkelstra ten naar je kijken en we zullen in een groter huis wonen dan de pries ter, met gordijnen voor de ramen en dikke, rode kleden op de vloer". „Donato!" riep Figaro plotseling. „We gaan beginnen, jong!" Zonder dat ze het gemerkt had den, waren ze in de wijde, open zee gekomen. Maddalena had de richting bepaald met het grote, zwarte stuur rad en nu had ze de handle zover overgehaald, dat ze trager dan stap voets door het water schoven. Een heel eind achter hen kwamen de roeibootjes. De riemen plasten in het water tot ze Figaro's bootje een heel stuk voorbij waren. De mannen hielden op met roeien en wachtten. Donato klom nu in de mast. Met een lenige sprong omhoog sloeg hij zijn armen om de gladde paal en onmiddellijk begon hij te klimmen met forse, regelmatige bewegingen. Op het bankje zat Maria toe te kijken hoe Donato steeds hoger kwam Toen hij bij het topje was gekomen wuifde hij haar lachend toe. Het was nu zaak om op te letten. Terwijl Donato in de mast hing en de zee aftuurde naar zwaardvissen, liet Figaro zijn ruim tien meter lan ge „feluca" langzaam vooruit sto men, tot tenslotte de ranke roeiboot jes in een brede zwerm achter hem lagen. In elke „untro" zaten ten hoogstq zes mannen. Roerloos hielden ze de riemen boven het water en doodstil, zonder een woord te spre ken, wachtten ze gespannen op het eerste teken van Donato. Het_ kwam zeer onverwachts en spoedig dit keer. De meeste vissers waren de vorige avond laat naar bed gegaan en zaten half te dutten in de brandende zon. Maar plotseling krijs te Donato als een wilde vogel in doodsnood. Hoog in de lucht vloog de kreet over de zee en de vissers waren meteen wakker. Ze zagen hoe Donato wuifde met zijn hand in de richting van de ach terste „untro", waar de vis het dichtst bij was. Ze luisterde naar zijn snelle en nauwkeurige instructies. Nog even. dan begonnen ze tegelijkertijd met hun roeispanen als razenden op het water te slaan. De bootjes schom melden en meter en meters in de omtrek zag de zee wit van het schuim, dat steeds hoger opsprong. De vissers juichten met rauwe aanmoedigingskreten over het wa ter en lieten nog wilder hun riemen op de zee neerkomen. Maddalena zat op een bankje van de „feluca" en steunde haar armen op de rand. „Vreselijk", zei ze tegen Maria, die naast haar stond, doch er was geen lettergreep te verstaan. Schel ler werden de kreten en hoger het schuim. En in de mast hing nog altijd Do nato en met zijn wijsvinger wees hij hoog boven de kleine bootjes de plaats waar de zwaardvis zich on geveer bevond. Geen seconde verloor hij het zilveren dier uit het oog. Eigenlijk vertoont het zwaardvis sen veel overeenkomst met het ja gen op het land. Want wanneer de vissen door het geluid en het rit misch golvende water dichterbij zijn gelokt en ten laatste in de hinder laag zijn gekomen, worden ze in een woeden gevecht afgemaakt als een roofdier in het woud. Eensklaps maakte Donato driftige handbewegingen. Het was hem onmo gelijk het lawaai te overschreeuwen. Onmiddellijk verstierf het gegil en een wonderlijke stilte suisde over het gegeselde water. Donato liet zich van de mast naar beneden zakken. Geruisloos schoof hij naast Maria en ging over de rand hangen. „Waar is ie?" fluisterde Maria op gewonden. „Is het een grote?" Hij knikte en wees in de richting van een paar roeibootjes, die het dichtst bij waren. Maar hoe Maria ook staarde, ze ontdekte geen enke le zwaardvis. De manhen in de scheepjes spra ken nu nog alleen fluisterend en dan nog slechts de hoognodige bevelen. De roeispanen maakten geen eijkele beweging, waardoor ze dan ook maar even het wateroppervlak zouden kun nen raken. De vis bewoog zich langzaam tus sen de bootjes voort. Opeens zag Ma ria hem gaan: zilver, met telkens open klappende kieuwen schoof de vis door het kristalheldere water. „Hij komt hierheen?" vroeg ze gedempt. Donato gaf geen antwoord. Hij was aan het roer gaan zitten en stuurde heel behoedzaam het scheepje naar de zwemmende vis. Voor op het schip stond Figaro. Hij had de mouwen van zijn boeze roen opgestroopt. Hij hoorde geen enkel geluid. Hij zag slechts de vis naderbij komen. Er behoefde nu maar één belachelijk klein foutje ge maakt te worden en bliksemsnel zou het dier de diepte inschieten. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5