De eerste olie uit de Sah ara „Vertegenwoordiger" lichtte aardappelhandelaar op TROCO Fresco's van rond 1500 ontdekt Films Nino Defilippis winnaar van vierde rit in Parijs-Nice Vanuit de lucht bewaakt en zwaar bewapend geleide Zeer dure kostprijs Bus reed op vrachtauto te Terhole Diefstal van een postzak op Schiphol Jongen door zelfgemaakte raket gewond Gemeente kocht kruik aan uit Reimerswaal Ned. jeugdploeg op schot was Twee grote mannen verlaten Zeeuwse atletiekwereld F. G. Lemmers overleden >ren It k.v.p. beland ag 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 MAART 1958 13 Uitspraak: drie maanden met aftrek Jubilerende dijkgraaf E. van Esbroeek bij vertrek gehuldigd Kind overleden na ongeval Frant^oise Sagan getrouwd Lt. kol. J. Hussem garnizoens-edt Bergen op Zoom EVVC-dames wonnen volleybal-titel Tornado kampioen GOES MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN Pionier van turnsport Tweede zeehengel- wedstrijd te IJzendijke SAS VAN GENT AXEL IJZENDIJKE Pieter de Jongh en Jan Westdorp inR.v. Vlaanderen WATERSTANDEN •her >rgmg bakkers hebben agen om via de ?en praktischer men. Binnenkort bedelingen over overleden 'd overleed hier •s oud-hoofd van alhier. Braban- ïij werd te Ber- ;n kwam hij naar Vlissingen de Zeeuwen. In heer Lemmers ;aande plaats in promotor van turnkring de Is van de turn- ;er dan 50 jaar anisaties voor tvaart en begra- houdt de KVP [ring in de Pau- M. A. C. van over „KVP in Ir. dr. A. J. J. |de KVP-politiek Drovinciaal ver- igen kiteraad jvan de Vlissinig- gende advies uit- gemeenteraads- Vader; 2 S. J. |anst; 4 C. Raas; mevr. C. A. M. I Boschma; 8 Clhr. Ju; 10 P. H. v.d. Inming is op 30 iiistenfeest l ij twee neomis- Op 31 mei a.s. eerw. heer P. ld en op een nog latum en plaats utkam, Trappist. Jan onze Deken dat zich vorig rdigers der ver en verenigingen Isatie der even- 1 op zich nemen lor de parochie gelden in te za- et parochie-ge- hing. [uitgesloten, dat Jitkam hier zijn (Mis zal mogen I openden jjsstrijd" de P. V.d. A., hun partij voor hangen, hebben vajongens 's a- acht uur verf Liten en er nog (ook opgezet. zich meester met een restje uwterrein ,,Val- ln daar hun ra- lithalen langs de iTude singel. Het w„ dat het afd. |P. niets van dit Igelijke ..aardig- lin politieke te- j prijs stelt. Het |)rt propagandis- Ie stand Jv M. Maas en li dv J. Panne- lïin; Neldine dv |sser te Rilland- Snoek en P. Lv J. de Vos en liningen; Marjo- len H. Klooster- 1 van Assche en |ia dv Ch. Ro ns; Adriana dv In Eek; Maar- Jen W. Sihasale laan zv C. Krij- 1 Leintje dv A. riON naart a.s. wordt udelande omge praat- Telefoon- rtoe verplaatst ninastraat a63 It a57. DA Ikerk: Resideratie- Ivergadering KAB Ij verklaard, 14 j. lten van Cabin*. Jeh. Instelling en film I Are de Triomphe, |ro: 7 en 9.15 uur: uur: De een- I 8 uur: Zeven j«- Impia 8 uur: Fun- hn Triomphe, 18 j- [*o 7 en 9.15 uur: uur: De een- lia 8 uur: Uitvoe- leling. Alhambra: la. 18 j. met enig uur: Vogelvrij lv. Dijk 7.30 uur: llucht. l-tgebouw 8 uur: l.uxor 8 uur: Z«- 145 uur: Droom- 'npia 8 uur: Fun- |30 en 9 uur: Tar- Ifari, 14 j. |»uw 8 uur: Op- 8 uur: Seizoen J Vlaamse Opera» ■r huzaar. "(Advertentie) Onder zwaar bewapende geleide en vanuit de lucht bewaakt door vele vliegtuigen rijden de door gepantserde locomotieven getrokken tanktreinen met kostbare olie uit de Sahara thans af en aan, moeizaam doch met regelmaat, van Touggourt in het mid den van de woestijn naar Philippeville aan de kust van de Mid dellandse Zee (500 km). Vandaar wordt de olie in de tankschepen geladen en naar Frankrijk's grootste havenplaats Marseille vr- scheept. Dit is de olie van het olieveld bij Hassi Messaoud, vroe ger een onbetekenend gehucht in de dorre woestijn, thans het snelgroeiende centrum van het belangrijkste oliegebied van de Sahara, dat wordt geëxploiteerd door de door de Franse staat gecontroleerde S.N. REP AL en CF.PA., in hetwelk de komende drie jaar nog eens een bedrag van 2.1 miljard gulden zal worden geinvesteerd. omtrek van het olieveld heeft de vol- In de Mededelingen van het Afri ka Instituut troffen wij hieromtrent nadere bijzonderheden aan, die wij hieronder laten volgen. Op oudejaarsnacht werden de kra nen van de voorlopig aangelegde kleine pijpleiding van Hassi Messa oud naar Touggourt (ca. 160 km.), het begin van de spoorweg naar de kust, opengedraaid en op 7 januari kwam de eerste olie aan in Philip peville aan de Middellandse Zee kust. Als er geen kink in de kabel komt, zal Philippeville dagelijks een aanvoer van 600 ton te verwerken krijgen, welke hoeveelheid tegen april a.s. zou worden opgevoerd tot 1200 ton en later, als de drie pomp stations aan de pijpleiding In bedrijf zijn gesteld, zelfs tot 1800 ton. Al dus hoopt Frankrijk op de duur on afhankelijk te worden van de olie- aanvoer uit het Midden - Oosten en uit Amerika en zodoende iets op de thans in dit land zo schaarse devie zen te besparen. Voor de toekomst hopen de ambi tieuze Fransen niet alleen self-sup porting, doch bovendien 's werelds derde grote oliemacht te worden naast de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie, zoals Fr ank rijks minister voor de Sahara Lejeune op 8 janua ri te Touggourt tijdens een inspectie van de olievoorraadinstallaties ver klaarde. Maar dan zal de prijs van de Sahara-olie eerst nog flink moe ten dalen, want op het ogen blik is de kostprijs van deze olie naar schatting 10 x zo hoog als die van de olie welke Frankrijk invoert uit Amerika. De kosten van het uitzenden van een exploratieteam in de Sahara wor den geschat op 400.000.per maand tegen in de V.S. op 80.000.en in het Midden-Oosten op 160.000. tot ƒ200.000.per maand. De boor- kosten worden op 20.000.per dag geschat en in de V.S. op 4.000.— per dag. De totale kosten van een boring bij Hassi Messaoud belopen thans ongeveer 450.000. Uit de schaarse berichten die uit de Sahara op de Europese redac tietafels binnendruppelen, blijkt dat de rebellen het thans vooral hebben gemunt op het transport van de olie uit de woestijn en dat zij hier een groot deel van hun krachtsinspannin gen concentreren. Ondanks de uitge breide Franse voorzorgsmaatregelen, zware bewaking en verkenning uit de lucht, hebben zij kans gezien de spoorweg te ondermijnen en treinen te laten ontsporen. Op elke 10 km hebben de Fran se troepen versterkingen ge bouwd en zij patrouilleren voort durend langs de route. Edjelé Er is nog steeds geen beslissing genomen inzake de plannen voor de Pijpleiding van 16 inch diameter van het olieveld bij Edjelé naar de Middellandse-Zeekust. Max Lejeune, de Franse minister voor de Sahara, zou de voorkeur geven aan een pijp leiding over Algerijns grondgebied, waardoor de pijpleiding van Edje- je met die van Hassi Messaoud zou kunnen worden verbonden, boven een leiding over Libisch of Tunesisch grondgebied. Het olieveld bij Edjelé beslaat thans een oppervlakte van 25 km Jij 4 km. Als het volledig in exploi tatie wordt gebracht zullen er waar- zinlijk 200 250 putten nodig zijn. raamt de dagelijkse produktie °P 30 ton per put. De produktie wordt v°or I960 op 1 miljoen ton geschat, two zou sUjgen tot 3 miljoen in en misschien later tot 5 mil joen. Hassi Massaoud Zeven putten in het olieveld bij Has- Messaoud, het voornaamste in de Sahara, zijn thans in produktie. De gende afmetingen; een zijde van 23 km, een van 17 km en een van 11 km. De oliehoudende laag ligt ongeveer 3500 m onder de oppervlakte, zij be hoort dus tot de diepste ter wereld, en is bijna 100 m dik. Twee putten naderen thans het produktieve stadi um. Deze zullen de lengte van het olie veld met 1,5 km naar het westen en 6 km naar het zuidoosten uitbreiden. Als onderlinge afstand tussen de putten (in de toekomst) wordt 1,2 km genoemd. Op deze basis zouden ongeveer 60 putten nodig zijn. Men houdt echter ook rekening met de mogelijkheid van 100 putten. De da gelijkse opbrengst per put schat men op 300 ton. Bij 100 putten zou de produktie dus ca. 11 miljoen ton per jaar kunnen bedragen (ongeveer de helft van Frankrijks behoefte). Een pijpleiding van 720 km lengte zal nog worden aangelegd tussen het olie veld en Bougie. Deze leiding zou een doorsnede hebben van 24.20 inch en een capaciteit van 10-12 miljoen ton. Met de aanleg zou een bedrag van de bouw van drie pompstations. Naar verwachting zou men hierme de in 1960-'61 gereed zijn. In het gebied van Hassi Messaoud belopen de boorkosten circa 400. per voet of 500.000.per put. Men is thans begonnen met de aanleg van een uitgebreid wegennet, dat 250.000.per km. kost. De onder houdskosten van dit net zouden 1.550.per km per jaar belopen, Intussen gaat men, de Fran sen voorop, naarstig voort met de exploitatiewerkzaamheden. Enige Franse technici hebben in de oostelijke Sahara in het gebied "an Zarzaitkine op 1350 m diep te olie aangeboord. Meer dan 10.000 m3 per uur zou naar bo ven komen. Amerika De reden, waarom de grote Ame rikaanse oliemaatschappijen nog steeds niet deelnemen aan de olie-ex ploratie in de Sahara, schijnt, naast veiligheidsoverwegingen en de hoge exploratie- en exploitatiekosten, zijn oorzaak te hebben in het feit, dat deze maatschappijen niet genegen zijn in te gaan op de Franse voor waarde, dat 51 pet. van de aande len van de Sahara-maatschappij in Franse handen dienen te zijn. Het bovenstaande zou de oorzaak zijn van de trage gang van zaken bij de onderhandelingen tussen de Standard Oil of New York en de Compagnie Frangaise des Pétroles. Een en ander is voorwerp van dis cussie geweest in het Franse kabi net. De Sté des Petroles de Valence de British Petroleum (BP) en zijn Franse dochtermaatschappij, Sté Frangaise des Pétroles heeft een vergunning aangevraagd voor de ex ploratie van een gebied van 1200 km2 in het westen van de Sahara en wel in het gebied van Oued-el-Rhabi. Dit gebied wordt door de door de over heid gecontroleerde maatschappij S.N. Repal op 15 maart aan de op 15 maart aan de Franse staat terugegeven. Franse politiek Intussen duurt de rivaliteit over de exploitatie van de Saha ra tussen Frankrijk en de landen van de Maghreb (dit zijn de lan den ten westen van Egypte, dus Marokko, Tunesië, Libië) on verminderd voort. Voortdurend wordt kritiek gele verd op de Franse soevereiniteit ii. de Sahara. President Bourguiba van Tunesië heeft verklaard dat de hulp bronnen van een land slechts met toestemming van zijn bevolking kun nen worden geëxploiteerd. Het Fran se standpunt is, dat de Sahara, om dat zij feitelijk onbevolkt is. door het recht van verovering in de laatste eeuw historisch tot geen ander land dan Frankrijk is gaan behoren. De Fransen zijn voorts van me ning dat de schaarse nomadenstam men in de woestijn minachting koes teren voor hun Mohammedaanse bu ren in het noorden en dat zij liever onder Franse protectie willen blij ven. Frankrijk hoopt door de crea tie van de „Organisation Commune des Régions Sahariennes" de econo mische en politieke controle op de Sahara te behouden, ook al zou Al- gerië onafhankelijk worden. Boven dien is de Sahara op deze wijze meer direct onder het gezag van de Fran se regering gebracht en minder on der dat van de Algerijnse regering. De Marokkanen beweren, dat de Marokkaans-Algerijnse grens nooit behoorlijk is vastgesteld en daarom is het Franse optreden in het gebied vai Tindouf, waarvan niet zo lang geleden bekend werd dat het een van de belangrijkste ijzerertsvoorkomens ter wereld bevat, in hun ogen sterk willekeurig geweest. De Fransen heb ben nl. de Algerijns-Marokkaanse grens zodanig verschoven dat Tin douf binnen Algerië viel. Ook Mauretanië is een punt van wrijving. De machtige Istiqlalpartij eist de annexatie van Mauretanië door Marokko op grond van het feit, dat zowel de Marokkaanse bevolking als de bevolking van Mauretanië Mo ren zijn, en omdat de Marokkanen oorspronkelijk uit Mauretanië kwa men. De Fransen beweren dat de Mauretaniërs een trots en nationa listisch volk zijn en dat het absurd is om iemands vaderland bij een na burig land in te lijven. De Maure taniërs wensen geen annexatie, zo menen de Fransen, maar zij wensen zichzelf te blijven, onder bescherming van Frankrijk. Kleine Marokkaanse benden, die af en toe de grens overschrijden, schij nen tot nu toe weinig steun bij de bevolking van Mauretanië te hebben ontvangen. hp»n Politierechter te Middelburg Hui s'"ds medio januari in het 1,-5 ,va 11 Bewaring gedetineerde cnnf e,der V van D. uit Kapelle orm de eis veroordeeld tot een "„"""vaardeliike gevangenisstraf von», ,maanden met aftrek, een ma0™aard<d«ke hechtenis van drie onri-. f" drie jaar proeftijd, en tam/A Zlc ellin8 van de protes- Eine ,sl(ihjkp reclasseringsvereni- on 7 i." .werd ervan besehuldigd laar nI1Ui\n de Breskense hande- OnHn u- te hebben opgelicht. Woorrf?^ voorwendsel vertegen- naam fV6 z«n een te gotder terdam* l?am bekend staande Rot- delaar^o ,flrma. had Van D. een han- van ii nnn°? acb' bem een partij Cen n»0 «-lo aardappelen te ver- L And™ 0fflcier van justitie, mr. J. bchtriJ l; Wrs er op' dat deze op zend Hif u6 verdachte werd er- één van a naar voren, dat dit rij met ie ïele fallen van knoeie- B- de apP'elen is. waarbij Van Mi- tt o tijd betrokken was deaan d^r?m' de verdediger, voer- "Pgroeide 4 mll)eu waarin Van D. voor hem vermoedelijk niet geschikt is £®we«st. Hij veraocht Van D. zo spoedig mogelijk uit de ge vangenis te ontslaan. De politierech ter, mr. B. S. Sieperda, achtte geen termen aanwezig om beneden de vor dering van de officier te gaan, zodat Van D. conform veroordeeld werd. Hond vergiftige' Eén week gevangenisstraf eiste mr. Andreae tegen de 73-jarige C. J. B uit Nisse, die ervan beschuldigd werd op 10 januari de hond van dc familie V. te hebben vergiftigd. Een tweetal getuigen verklaarde te hebben gezien, dat B. het dier iets gaf, wat het onmiddellijk op at. Een half uur nadi enwas de hond dood. De eigenaar van de hond stelde een civiele vordering van 70 in, die de officier voor toewijzing vatbaar acht te. ,,B. staat er voor bekend, dat hij een hekel aan handen heeft", aldus mr. Andreae, die er op wees, dat deze man in 1954 reeds veroordeeld werd voor het schieten op een hond. Gezien de leeftijd van B. wilde de politie rechter hem geen gevangenisstraf op leggen. Het vonnis luidde: ƒ50 boete en toewijzing van de civiele vorde- wng. "•"""Ti*? Vier gewonden: Gistermorgen, om ongeveer half negen is onder Terhole een verkeers ongeval gebeurd, dat nog betrekkelijk goed afliep. Uit de rtchting Kloosterzande kwam een autobus# van de ZVTM, met veel schoolkinderen en naar hun werk gaande mensen. De bus, die te Rust- wat moest stoppen, had reeds vaart verminderd, toen een uit de richting Hulst komende vrachtwagen, die af remde wegens een verder op de weg geparkeerd staande vrachtauto, plot seling begon te slippen op de wegens sneeuwval gladde weg. Op hetzelfde moment remde ook de buschauffeur nog wat af, maar door de gladheid was er uiteraard weinig te beginnen. De vrachtwagen gleed dwars over de weg tot voor de bus, ramde met geweld een muurtje voor het te Rustwat. staande café en werd direct daarna nog eens van achteren gegrepen door de bus, die de vracht wagen een stevige oplawaai verkocht, zodat deze tenslotte precies in de te genovergestelde richting stond. Door de flink aankomende botsing werden vier personen licht gewond; dokter P. de Gier sr. uit Hulst ver leende hen direct hulp. De bus, het was de „Albatros" werd zeer zwaar beschadigd. Na een oponthoudt van ca. drie kwartier konden de gestran de reizigers met een extra bus verder vervoerd worden. j Zowel de vrachtauto als de autobus zijn bij dezelfde maatschappij ver zekerd, zodat deze een slechte dag had. een sigaar van kwartjeskwaliteit voor 15 cent in dozen van 10 stuks f 1.50 De rijkspolitie op Schiphol stelt een onderzoek in naar de diefstal van een postzak. Deze postzak is zater dagavond met de gewone lijnmachi- ne van Parijs uit naar Amsterdam gezonden. Personeel van de luchtha ven heeft later een lege postzak in een van de toiletten gevonden. Ook uit de postzak afkomstige brieven lagen er bij. Het personeel van Schiphol heeft toen de rijkspolitie van de vondst in kennis gesteld. FABRIKANT: DERK DE VRIES Bij werkzaamheden in de voor malige ambtswoning naast het stadhuis op de markt te Geer- truidenberg is een merkwaardi ge vondst gedaan. Er zijn n.l. enige schilderijen en fresco's aangetroffen die volgens een eerste onderzoek moeten date ren van rond 1500. Getracht zal worden de schilderijen en fres co's verder bloot te leggen. De voormalige ambtswoning, thans in gebruik bij rijkspolitie en dienst gemeentewerken, behoort tot de oudste gebouwen van Geertruidenberg. Het pand ver keert in zeer slechte staat- De Haarlemse politie heeft een on derzoek ingesteld naar de juiste toe dracht van een ongeval, dat de 15- jarige H.B.S.-scholier M. E. D. uit Aerdenhout enige dagen geleden overkwam en waarbij deze ernstig werd gewond. De jongen had samen met een vriendje een „raket" gemaakt. Daar toe had hij natrium en zwavel in een met een kurk afgesloten gaspijp gemengd en deze op een plank ge bonden. Toen hij een brandende lu cifer bij het ontplofbare mengsel hield, ging de „raket" af. De jongen kreeg het projectiel in de buik. Met een gescheurde lever is hij in het Grote Gasthuis te Haarlem opgeno men. Zijn toestand is thans gunstig Tijdens de algemene vergadering van het waterschap Hengst, en Rum, mersd'ijk, is de dijkgraaf, de heer E. C. van Esbroeek, gehuldigd wegens zijn 40-jarig dijkgraafschap. De thans 72-jarige heer van Esbroeek trad in deze vergadering af. In zijn plaats werd tot dijkgraaf benoemd zijn zoon, de heer Aug. van Esbroeek. In 1918 werd de scheidende heer van Esbroeek, in de plaats van zij-n va der, oud-burgemeester Cornells van Esbroeek van Hengstdijk, dijk graaf van het 860 ha grote waterschap Hengst- en Rumm-ers-dijk, Bij het ver laten van deze post hebben de inge landen hem bij monde van de heer Jos. van Wesemael, hartelijk gehul digd voor het vele werk dat hij in die veertig jaren voor het waterschap heeft gedaan. De heer van Esbroeek, aldus de spreker, tuas een ouderwetse dijk graaf", een man die niet hi& van daverende en langdurige redevoe ringen. Daaraan heeft hij zich dan ook nimmer bezondigd. Hij was vóór alles een man van de praktijk, die deed wat er gedaan moest wor den en die het goed deed, zonder enige ophef. „Wij zullen in hem altijd", aldus de heer van Wesemael, „de verpersoon lijking blijven zien van de eerlijke, kundige en onkreukbare man die zijn taak serieus opvat". Een hartelijk applaus was het te ken dat de gehele vergadering zich bij deze woorden aansloot. Toen de 11-jarige Wim Coenraads uit Barneveld uit de auto stapte, waarin hij met zijn vader en moeder was meegereden, werd hij op de Thorbeckelaan te Barneveld gegre pen door een personenatuo. De jongen liep een hoofdwond op, die aanvankelijk niet van ernstige aard scheen. Hij -werd naar huis ge bracht, maar gistermorgen ontdekte zijn moeder, dat hij in de nacht was overleden. De Franse schrijfster Frangoise Sa gan is donderdagmiddag te 12.15 uur op het raadhuis van het 17e Parijse gemeentedistrict in alle stilte in de echt verbonden met de uitgever Guy Schoeller van de „Librairie Hachette' De gehele ochtend hadden Franse journalisten en fotoverslaggevers wacht gelopen bij alle twintig Parijse districtsraadhuizen, waar Sagan zich in het huwelijk zou kunnen laten ver binden. Naar wij vernemen zal luite nant-kolonel W. Intveld zater dag aanstaande zijn functie van garnizoenscommandant van Bergen op Zoom neerleggen. Het is nog niet bekend waar lt.-kol. Intveld benoemd zal worden. Men vermoedt, dat hij naar Breda gaat. Als garnizoenscommandant te Ber gen op Zoom treedt na 15 maart a.s. op de luitenant-kolonel der Artillerie J. Hussem, commandant van het regi ment Veldartillerie te Bergen op Zoom. Lt.-kol. Hussem zal het garnizoens commando als nevenfunctie aanvaar den. De scheidende garnizoenscomman dant is acht maanden in Bergen op Zoom werkzaam geweest. Hij was de opvolger van lt.-kol. A. A. P. Smit, die eveneens slechts enkele maanden garnizoenscommandant van Bergen op Zoom was. De gemeente Bergen op Zoom heeft een kruik aangekocht voor het ge meentemuseum. De kruik is opgegra ven ter hoogte van Reimerswaal. Ze dateert uit de zestiende eeuw en is een Duits produkt van aardewerk, oorspronkelijk afkomstig uit het Duit se stadje Raren. Momenteel is de kruik, die licht be schadigd is, geëxposeerd in het stad huis. Het Nederlands jeugdelftal (16-18 jaar), dat zich voorbereidt op het jeugdtoernooi van de Europese Voet bal Unie, heeft te Utrecht een oefen wedstrijd tegen Hercules gespeeld, welke in een 8-0 zege voor de jeugd ploeg is geëindigd. Puntenmakers waren Markus en Lazeroms vóór rust en Bouwmeester (3x), Temming (2x) en Goedhart na •de hervatting. In de Walcherse volleybalcompeti tie voor dames verspeelde EWC het eerste puntje en dat nog wel aan de eigen reserves (2-2). Niettemin kon de kampioensvlag in top, want van Zuidwesters werd met 3-0 gewonnen. Het Vlissingse zestal zal nu deelne men aan de promotiewedstrijden om een plaatsje in de zuidelijke hoofd klasse. Marathon liet zowel tegen Zuidwes ters als tegen EWC 2 verstek gaan en verloor dus beide wedstrijden re glementair met 3-0. In de zuidelijke hoofdklasse A van de volleybalcompetitie is de beslis sing gevallen. Tornado uit Tilburg won namelijk met 3-1 van Odolphus en schakelde hierdoor niet alleen O- dolphus, maar meteen ook de VC Den Bosch en het Vlissingse EWC uit. Weliswaar moesten de kampioe nen hierna tegen Madjoe met een 2-2 gelijk spel genoegen nemen, maar dat kon geen verandering meer bren gen in de feiten. EBVC uit Breda behaalde een verrassende 3-1 zege op Madjoe en stelde zich hierdoor veilig. VCV is nu het kind van de rekening, want, het kwam definitief op de onderste plaats. PSV zag nog kans om de VC Den Bosch een 2-2 gelijk spel af te dwingen. De Zeeuwse atletiek zal het vanaf zondag zonder Frans Kolyn moeten stellen. Na 20 jaar een actieve rol in het Zeeuwse sportwereldje te heb ben gespeeld, waarvan de laatste acht jaar als districtsvoorzitter, acht hij de tijd gekomen zijn taak aan een jongere over te dragen. Destijds schreef hij een Zeeuws atletenlied, waarin voorkomt ,,Geen stadion, geen sintelbaan, als start plaats een oneffen baan". Verkleden deed men zich in droge sloten en naar de wedstrijden ging men per fiets. Thans zijn er sintelbanen met alle mogelijke accommodatie. Er is meer voorlichting en betere training en dat alles heeft de toestand veranderd en verbeterd. ..Wanneer wij terugzien worden wij echt tevreden, dat alles te hebben be reikt", aldus Frans Kolijn. ,,En daar in schuilt gevaar. De nieuwe gene ratie spiegelt zich aan nog betere toe standen elders en wil nog meer dan wij. Die generatie moet aan bod ko men". Het afscheid van Frans Kolijn be tekent een gevoelige slag voor de Zeeuwse atletiek. Wij, die hem 20 jaar lang hebben meegemaakt, we ten, welk een enorme hoeveelheid werk deze enthousiaste sportman heeft verzet, werk zonder beloning maar al te vaak ook zonder waar dering. Maar Kolijn is een van die mensen, die geen beloning of waardering no dig heeft om door te zetten. De slag komt nog harder aan, om dat tegelijk met districtsvoorzitter Kolijn ook districtssecretaris Wim Mijnheer zijn functie neerlegt. Tien jaar ouder zijnde dan Frans Kolijn, maakt hij diens leeftijdsar gument tot het zijne en treedt af om plaats te maken voor een jongere. Ook met hem verdwijnt een erva ren en deskundige kracht, die bijna 20 jaar lang in vele functies enorm veel voor de Zeeuwse atletiek heeft gedaan. In het Grandtheater te Goes gaat de film „Are de triomphe", (C3), de verfilming van het boek van Remarque over de verzetsbewe ging tijdens de laatste •wereld oorlog te Parijs. Reeds eerder be sproken. Electro komt met „Sissi", (A), de beroemde film met Romy Schneider in de titelrol. Sissi, prinses Elisabeth van Beieren is de zuster van prinses Helena. Deze Helena was voorbestemd om met Franz Joseph, de zoon van aarts hertogin Sophie van Oostenrijk, in het huwelijk te treden. Maar Franz Joseph geeft de voorkeur aan de levenslustige Sissi. Een film van pracht en praal, schitte rende kleuren, mooie opnamen van het landschap en een roman tische liefdesgeschiedenis in vor stelijke kringen. Sohouwburg brengt „De eenza me ruiter" IB). In deze kleuren film beleeft een scherpschutter vele hachelijke avonturen. Door een eigenaardige samenloop van omstandigheden wordt hij ver dacht van enkele misdrijven, waaraan hij echter geen deel heeft gehad. Hij komt in contact met een zieke sheriff, maar dit brengt alles nog niet tot een oplossing. Daar moet eerst nog een flinke sohietpartij aan te pas komen. „De nachten van Cabiria" (C2), de film die Alhambra vertoont, hebben we ook al eerder bespro ken. Het gaat over een meisje te Rome, dat op het verkeerde pad is geraakt en dat wil verlaten, waarvoor zij echter geen kans krijgt. Een uitstekend gespeelde en spannende film. Luxor draait dit week-end „Vo gelvrij verklaard" (B). Deze film is een echt spannende Western. Een man keert terug in zijn ge boortedorp. Maar sinds zijn ver trek heeft hij zich een naam als moordenaar verworven. Zijn zoon ziet hem nu. voor het eerst. Hij wil hem niet kennen maar ten slotte vergezelt hij papa toch overal. Zoonlief vindt zelfs, dat papa beter is dan wordt verteld, omdat hij verschillende schurken uit de weg ruimt. Samen trekken ze dan „ten strijde". Luxor draait deze week een mu zikaal lachsucces, ,,Zeven jaren pech" (A), een vrolijke historie over twee vrienden die met hun malle belevenissen de toeschou- beleven. Verder „De man met de wers een paar plezierige uren doen Te Vlissingen is op 78-jarige leef tijd overleden de heer F. G. Lem mers, voorzitter van de Vlissingse turnvereniging en van de Zeeuws- Brabantse turnkring. De heer Lemmers, die in 1879 te Bergen op Zoom werd geboren, kwam in 1906 naar Vlissingen als onderwij zer. In 1911 aanvaardde hij een be noeming elders, doch in 1917 kwam hij weer terug, nu voor goed. Reeds in 1906, kort na zijn aan komst in Vlissingen, werd de heer Lemmers bestuurslid van de Vlissing se turnvereniging. Hij bleef dit tot 1911, doch toen hij in 1917 in Vlissin gen terugkeerde, benoemde men hem tot voorzitter. Deze functie heeft hij tot zijn dood, dus meer dan 40 jaar, bekleed. Onschatbare diensten heeft hij VTV bewezen. Maar ook in KNGV verband bekleedde hij tal van func ties: commissaris van het gewest Zee land van 1907 tot 1911; voorzitter van de Walcherse turnkring van 1919 tot 1922: commissaris van de Zeeuws- Brabantse turnkring van 1922 tot 1926, penningmeester van 1926 tot 1949 en sindsdien voorzitter. Voorts is hij sinds 1942 secretaris-penningmeester van het veteranenkorps van het KNGV. Niet alleen VTV, maar ook de Zeeuws-Brabantse turnkring verliest in hem een goed en gezien leVier. De gezongen uitvaartdienst is zaterdag morgen om tien uur in de O.L. Vrou- wekerk te Vlissingen, waarna de ter aardebestelling volgt op de r.-k. be graafplaats. Evenals in 1957, toen te IJzendij ke met groot succes het eerste in ternationale zeehengelconcours werd gehouden, zal ook dit jaar, en wel op zondag 20 april a.s. een dergelijk evenement worden georganiseerd. Reeds nu is gebleken, dat opnieuw deelname kan worden verwacht uit België, Luxemburg' en eigen land. De wedstrijd wordt gehouden in de Westerschelde nabij de gemeente Hoofdplaat, georganiseerd door het Comité Internationaal Zeehengelcon cours, gevestigd te IJzendijke. De inschrijving sluit donderdag 17 april. Er zijn zeer waardevolle prij zen, ter waarde van f 1500.- totaal. gouden trompet" (B), het boeiend vertelde levensverhaal van Kurt Widman, een beoefenaar van de lichte muziek die een interessante carrière maakte. In Concertgebouw is „Laat me niet alleen", een verhaal over een man die uit misdadige berekening een vrouw trouwde. Funny Face (A), het opwinden de verhaal over een hoofdredac trice, een persfotograaf en een jongedame die zich aan de we tenschap had gewijd, draait nu in Olympia. Het is reeds enkele malen hier besproken. Men kan er veel plezier van beleven. Au- dry Hepburn en Fred Astaire heb ben de htfofdrollen. Verder „Thè- rese Raquin" (C2), een uitstekende film van Carné, geïnspireerd door Emile Zola's boek. Carné heeft het verhaal in onze tijd laten spelen. Thèrese, die gehuwd is met een weinig betekenende figuur, wordt verliefd op een reus van een ke rel, een Italiaan, die vrachtrijder is. Wanneer hun verhouding be kend is, tracht Thèreses echtge noot een listig plan tot uitvoer te brengen, maar onderweg naar Pa rijs, in de trein, ontstaat een wor steling met zijn medeminnaar, waarbij hij uit de trein wordt ge duwd. Er blijkt later echter een getuige te zijn, zodat het verhaal over een „ongeval" aan het wan kelen raakt. De film heeft een dramatisch slot. Wie van een goed gemaakte en bovendien zeer span nende film houdt, kan hier terecht. Voor de liefhebbers van het ruige wilde westen is er nog het revolver- en messenverhaal „Hye na's van het wilde westen". Centrum draait „Tarzan en de verloren safari" (B), een span nend jungleverhaal waarin Tar zan deze keer overigens traditie getrouw, die misdadigers in de val laat lopen en de onschuldigen redt. DE ZEEUWSE Dambond organiseert een bekertoernooi. De strijd om de waardevolle trofee begint zater dagavond in café Luyckx te Goes. De Italiaan Nino Defilippis is win naar geworden van de vierde etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice, de 190 km lange rit van St. Etienne naar Uzès. In de eindsprint versloeg hij negen renners, die hem hem de kop groep vormden. Een tweede groep, geleid door de Belg Janssens, bereikte de finish met een achterstand van 25 seconden. Het peleton had een ach terstand van ruim l'i minuut. De Italiaan Pietro Nascimbene bleef leider in de algemene rangschikking. Vannitsen (Belg.), Derycke (Belg.), de Bruyne (Belg.), Fornara (It.), Ac cord! (jt.) en Geminiani (Fr.) delen nog steeds de tweede plaats. Hun ach terstand is 20 seconden. De uitslag van de vierde etappe was: 1 Defilippis (It.), 190 km in 4.55.14; 2 Groussard (Fr.), z.t.; 3 Poblet (Sp.) z.t.; 4 Dupont (Fr.) z.t.; 5 Plankaert (Belg.) z.t.; 6 Stablinski (Fr.) z.t.; 7 Farale (It.) z.t.; 8 Brankaert (Belg.) z.t.; 9 Bouvet (Fr.) z.t.; 10 Van Cauter (Belg.) z.t. Seizoen in Salzburg (B), die in Hofzieht theater vertoond wordt, is een gezellige showfilm met veel muziek, vrolijkheid en humor. Er gebeuren allerlei rare dingen, al lerlei mensen zijn iemand anders en er is natuurlijk een rijke por tie liefde in dit recept van vro lijkheid gemengd. Een plezierige film, KATHOLIEKE FILMKEURING A alle leeftijden; B 14 jaar; Cl 18 jaar; C2 18 jaar met voor behoud; C3 18 jaar met ernstig voorbehoud. De Eroba-ploeg zal niet starten in Parijis-Roubaix en Parijs-Brussel, maar op 30 maart zullen zes profes sionals deelnemen aan de Ronde van Vlaanderen (230 km), die van Gent naar Wetteren voert. De ploeg bestaat uit P. van den Brekel, M. van der Borgh, J. Lahaye, Pieter de Jongh, Jan Plantaz en Jan Westdorp. Op tweede paasdag 7 april komen de volgende renners uit in de internationale wegwedstrijd in Kre- feld: Piet Haan, Jan Plantaz, P. Steenbakkers en G. Vergoossen. Het deelnemen van Haan is niet defini tief, daar hij nog niet hersteld is van de sleutelbeewbreeik, die hij in Cleve land (V.S.) heeft opgelopen. DE LAATSTE WEDSTRIJD in de luchtbuikscompetitie west-Zeeuwsch. Vlaanderen leverde voor „De Mis sers" uit Aardenburg d>e 6e over winning op. Zij wonnen van Wil lem Teil met 911 tegen 854 punten. Daarmede behaalden zij ongeslagen het kampioenschap. DE JEUGDWEDSTRIJD tussen En geland en Duitsland te Bolton ge speeld is geëindigd in een 2-1 over winning voor de Duitsers. DE STEDENWEDSTRIJD tussen Bar celona en Berlijn, te Berlijn ge speeld, is door de Spanjaarden met 1-0 gewonnen. DE EREDIVISIECLUB WV heeft in het Goffert-stadion te Nijmegen in een vriendschappelijke wedstrijd een 3-1 zege behaald op Rot Weiss Essen. WOENSDAG 19 MAART zullen op de HOKY te Dgn Haag wedstrijden worden gehouden om de Ned. kunst- rijkampioenschappen. Joan Haan appel, Sjoukje Dijkstra, Jeanine Ferir, Lilian van der Graaf en Wil ly ten Hoopen zijn de deelneem sters. DE VIERDE partij uit de tweekamp tussen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioenschap, die don derdag te Moskou werd gespeeld, is na de veertigste zet van zwart (Smyslov) afgebroken. HET STAAT VAST, dat Ajax in de loop van juni naar Zuid-Afrika zal vertrekken om daar in een tournee, welke ongeveer 15 dagen zal du ren, vier wedstrijden te spelen. DE VOETBALWEDSTRIJD Frank- rijk-Spanje, die donderdagmiddag in het Pare des Princes te Parijs werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 2-2. Bij de rust had Spanje een 1-0 voorsprong. Konstanz 319 (-82), Rheinfelden 242 (-1), Breisach 194 (+12), Straatsburg 262 (-3), Maxau 458 (-7), Mannheim 343 (-9), Mainz 364 (-8), Bingen 266 (-10), Kaub 301 (-11). Trier 257 (-15), Koblenz 330 (-14), Keulen 346 (-24), Ruhrort 592 (-24), Lobith 1236 (-21), Nijmegen 1019 (-17), Arnhem 1009 (-15). Eefde IJssel 578 (-18), Deven ter 469 (-17), Monsin 5487 (J-4), Visé 5113 (+81). Borgharen 4122 (-13), Belfeld 1279 (-31), Grave beneden de sluis 558 (-29).

de Stem | 1958 | | pagina 3