Vier moties ter ombuiging van ministerieel beleid ürtkoït Het bleef niet bij demonstreren t Bij wijze van protest Troepen op weg naar Bukittinggi, zegt centrale regering Marine brengt drie K.P.M.-schepen op Repatrianten van midden-Sumatra arriveerden op Schiphol 13.50 Ontmoeting Eisenhower MacMillan Duizenden politiemannen betoogden in Parijs Kamer akkoord met „volle" melk en melange, maar: Kamer wil 20 cent meer voor 100 kg melk Negen maanden geëist tegen advocaat Vader en kind omgekomen MERKWAARDIG WEZEN Ian der steen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nota gevraagd over het structuurbeleid Prins Bernhard naar Canada zakdoeken Radio-Padang zwijgt Opklaringen In juni a.s.: Stemming niet anti- Nederlands Verduistering: BLIKGROENTEN Op weg naar gouden bruiloft 12 néér dan op de per jaar lurlijk ook Spar", een Inder Pola Ie morgen jkorting Ct - 10O/o ct - 1 0°/o ct - 1 00/o ct - 100/0 ct - 1 0% ct - 10o/o ct - 10O/o llS SPAPEN lij DE KOOP! Tomunimm \WMflV SPOOK rx 98e JAARGANG No. 22706 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tei.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaai, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278341 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 MAART 195^ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws^ editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 pei mm.) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35).' (Van onze parlementaire verslaggever). Zeven maal is gisteren de liamer van voorzitter Kortenhorst in de Tweede Kamer gevallen voor een beslissing over het heleid van de nieuwe minister van Landbouw, voordat diens verrassende melknota voor kennisgeving kon worden aangenomen. Van die zeven hamerslagen waren er vier zeker niet naar de zin van de minister. Zij betroffen het aannemen van moties, die aan zijn beleid willen tornen. Vier van de zeven moties heeft de Kamer aanvaard. Een Saarvan was afkomstig van de heer van Koeverden (K.V.P.) en ze zal, als de minister werkelijk doet wat er in gevraagd wordt, de schatkist 20 cent per 100 kg. melk of tien miljoen gulden kos ten. Ze zal ook betekenen, dat de beslissing van de minister over de garantieprijs wordt herzien. (Advertentie) SPECIALE AANBIEDING NON-IRON OVERHEMDEN van prachtige kwaliteit AU bijzondere verrassing in deze serie: IN SAOEDIE-ARABIë is de Egyp tische ambassade door de bevolking aangevallen. De politie nam maatre gelen om het gebouw te beschermen. VAN ACKER, de Belgische premier, heeft de president van de Hoge Au toriteit der K.S.G. uitgenodigd voor besprekingen over een dreigende cri sis in de Belgische kolenindustrie. De kolenvoorraden zijn tot 2.7 miljoen ton gestegen en sommige mijnen hebben de werkweek al bekort. IN PARIJS is in vijfendertig wonin gen brandgesticht door... de brand weer. De huizen moesten toch ver dwijnen en het was meteen een goede oefening (voor de brandbestrijding bedoelen we). VIJF EN VEERTIG Nederlandse na bestaanden van in de oorlog in Enge land gesneuvelde militairen, zullen eind deze maand de Noordzee over steken voor een bezoek aan de gra ven van hun dierbaren. Ze zijn de gasten van hun Engelse lotgenoten. VOLGENS de Amsterdamse Kamer van Koophandel dienen de bankbil jetten van 20 gulden zo spoedig mo gelijk te verdwijnen. Ze lijken te veel op de briefjes van tien. 7TTO en zijn volgelingen houden vast san „een eigen weg naar het socia lisme". Dit blijkt uit het nieuwe pro gram van de communistische partij in Zuid-Slavië. TIENDUIZENDEN hectaren aange plant bos zijn 'in Venezuela verloren gegaan door branden, waarvan men vermoedt dat ze door misdadigers zijn gesticht. MINISTER dr. Klompé zal vanavond om kwart voor acht over de zender Hilversum I spreken over het onder werp ,,Een nationale zaak". Minister Vonde.ling wees er op, dat de kostprijsberekeningen, die hem door het landbouw-economisch instituut worden voorgelegd, wel de basis zijn voor zijn garantiebeleid, maar dat hij daarvan onafhankelijk deze garantie prijzen wil vaststellen, omdat er meer in verdisconteerd wordt. Hij wees ook op de ongunstige voor uitzichten voor onze export van zui- velprodukten en op de topzware sub- sidielast van I'S, miljard, die thans reeds door het rijk aan de melkleve- ranciers wordt uitbetaald. De minis ter zal zeker niet zo maar op deze lang-overwogen beslissing terugko men. Vandaar dan ook, dat hij de motie-van Koeverden ten sterkste heeft ontraden. Men heeft de minister een totaal echec willen besparen door het ver werpen van de motie van wantrouwen van de liberaal den Hartog met 22 tegen 99 stemmen. Vóór deze motie waren alleen de V.V.D., C.P.N.. twee leden van de C.H.U., een van de S.G.P. en ir. van Meel van de K.V.P. Bij de behandeling van deze motie deed zich de komische situatie voor, dat de heer Vredeling van de P.v.d.A. verklaarde, dat zijn fractie zich ern stig zal moeten beraden over de con sequenties van een eventuele aanvaar ding. Prof. Oud interpreteerde deze socialistische verklaring heel handig in zijn eigen voordeel -en zei, dat zijn fractie ..ondanks het feit dat rechts was omgevallen na het dreigement van de socialisten", toch niet tegen de motie-Biesheuvel zou stemmen, die reeds was aangekondigd om in de plaats te komen van de motie-Den Hartog, wanneer deze zou worden verworpen. De motie-Biesheuvel, die met al leen socialistische stemmen tegen is aangenomen, houdt in, dat de rege ring met het landbouwschap moet gaan overleggen over nieuwe richtlij nen voor de kostprijsberekeningen. Een tweede motie-Biesheuvel nodigt de regering uit bij de vaststelling van de pachtnormen de verhouding daarvan tot het prijsbeleid in acht te nemen. Minister Vondeling heeft verklaard, dat over enkele weken vermoedelijk aan de hand van adviezen die hij nog tegemoet ziet. de vergoeding voor bepaalde akkerbouwgebieden wat hoger gesteld zal kunnen wor den. Hij vond de motie dan ook over bodig, maar de Kamer nam het ze kere voor het onzekere. Ongerust Buiten het gehele melkbeleid om gaat nog de strekking van een motie van de heer v. d. Weyden (KVP). die door de Tweede Kamer eveneens is aanvaard. Hierin wordt om een nota gevraagd, die inzicht geeft in het structuurbeleid, dat de minister wil gaan volgen. De bedoeling is dui delijk. De Kamer voelt zich ongerust dat een zo voortvarend man als dr. Vondeling op eenzelfde overrompe lende wijze beslissingen zou gaan ne men over de bedrijfsgrootte als hij thans ïn-zijn melkbeleid heeft ge- daan. Om dit tijdig te pareren wenst men een debat over deze zaak. In het debat was het structuurbe- leid reeds zijdelings ter sprake geko- j men. De heer Vredeling (PvdA) had j even de verhouding van de bedrijfs grootte en de te produceren hoe veelheid melk ter sprake gebracht. De minister heeft opgemerkt, dat het volgend jaar de resultaten van een studie over dit precaire onder werp in zijn beleid vermoedelijk wel tot uiting zullen komen. De minister zei voorts, dat hij de beslissingen om twee soorten melk te gaan invoeren heeft genomen na j langdurig overleg, o.m. ook met het consumentencontactorgaan en met de huishoudraad. De minister heef' voorts, in legen- stelling tot wat de Kamer verwacht, wel de hoop, dat het invoeren van melk met 3*3/4fv naast de thans be staande van 2 1/27' een verminde ring van het boteroverschot zal mee brengen. Hij deelde voorts mee. dat ook wanneer het betreffende produkt- schap geen medewerking zal verle nen. maatregelen zullen worden ge nomen om het mengverbod voor margarine op te heffeti. zodat er weer melange kan worden gemaakt. Er zijn reeds fabrikanten, zei hij, die zich bereid hebben verklaard dit nieuwe produkt aan de markt te brengen. Op uitnodiging van de Canadese regering zal prins Bernhard in het begin van de maand mei een bezoek brengen aan Canada. Het programma zal o.m. omvatten bezoeken aan verschillende vliegtuig industrieën en aan de International Trade Fair in Vancouver. Voorts zullen er enige bijeenkom sten gehouden worden met in Canada gevestigde Nederlanders. Na het bezoeken aan Canada zal de prins nog korte tijd naar de Ver enigde Staten gaan. Via Washington en New York zal hij op 23 mei in Nederland terugkeren. Advertentie) Om nooit te vergeten Volgens de regering in Djakarta is het gehele gebied van Pakanbaru, op midden-Sumatra, nu door de troepen van Soekarno bezet. Ze zouden nu op weg zijn naar het centrum van de op standelingenleiders, Bukittinggi. Volgens een Indonesisch blad zouden ook grootscheepse troepenlandingen op de westkust zijn verricht. Een bevestiging van dit bericht was echter niet te krij gen. Volgens het blad in kwestie zouden de aan land gezette troepen naar Padang oprukken, „om de leiders van de revolutio naire regering te arresteren". Radio Padang deelde mee, dat twee korvetten van de Indonesische marine donderdagochtend Padang hadden beschoten en dat kustbatte- rijen de schepen raakten. De kor vetten hadden via de radio Djakarta opgeroepen en om een dokter ver zocht. Donderdagavond heeft radio-Padang zijn uitzending van 22.30 uur midden in een program onderbroken en is sedertdien op geen enkele golflengte, waarop gewoonlijk werd uitgezonden meer gehoord. Premier Djuanda zei donderdag, dat evacuatie van buitenlanders uit het oliegebied bij Pakanbaru niet meer nodig is. omdat ,,onze troepen het gebied reeds bezet hebben." Amerikaanse oorlogsschepen had den derhalve ..niets meer te maken" in de nabijheid van Indonesië, zo voegde hij eraan toe. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag tijdens een perscon ferentie verklaard, dat het gehele vraagstuk van „erkenning van de op standelingen in Indonesië door de .ju ridische adviseurs van het State De partment „als voorzorgsmaatregel" wordt onderzocht." Hij zei dit in ant woord op een vraag van een jour nalist, of de Verenigde Staten bereid zjjn aan deze rebellen de „status van belligerentie" toe te kennen, op grond van het feit dat de centrale Schepen van de Koninklijke Marine hebben in de wateren tussen de Indonesische eilanden drie schepen van de K.P.M. aangehouden en opgebracht. Van de zijde van de marine-voorlichtingsdienst werd meege deeld, dat verdere mededelingen nog niet konden worden verstrekt. j Verwachting; van het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond, opge- maakt donderdagavond 23.15 uur: t eranderlijke bewolking met J enkele buien, maar ook opklarin- gen en in de ochtend op vele Plaatsen mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Insttiuut: Over het algemeen matige wind uit richtin- gen van west tot noordwest. Be- wolking met mooie opklaringen en J nu en dan neerslagvlagen. Bij de plaatselijke douane-autori teiten te Cali in de Zuidamerikaan- se staat Columbia heeft de wereld vermaarde pianist Arthur Rubin- stem zich zo kwaad gemaakt over de trage en ingewikkelde procedu res voor een ..politieke gezond heidsverklaring", dat hij zijn pa pieren uit protest zittende op de grond tekende. Premier MacMillan zal op 9 en 10 juni te Washington besprekingen heb ben met president Eisenhower, zo is donderdagavond in de Amerikaanse hoofdstad bekendgemaakt. De Britse premier zal op 8 juni een promotierede uitspreken in de Pauw universiteit te Greencastle in de staat Indiana. De president had van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem uit te nodigen voor een algemene ge- dachtenwisseling met hem en minister Dultes. „Ja, nu lachen wij er een beetje om, maar onze twee jongens waren verschrikkelijk bang, toen die drie mustangs en een bommenwerper boven Bukittinggi vlogen en de ra diozender tot zwijgen brachten". Dit vertelde de heer Th. M. Weiter, agent van de ANIEM in midden- Sumatra, toen hij met echtgenote en kinderen uit de KLM-machine stap te. die het gezin van Singapore naar Nederland had gebracht. De heer Welter met zijn gezin en de heer J. van Leeningen, machinist van de elektrische centrale te Bukittinggi waren tezamen met de monteur Torop veertien dagen geleden uit hun stand- regering thans een blokkade tegen Sumatra heeft ingesteld. De woordvoerder van het Indone sische Leger, luitenant-kolonel Pirn- gadie, zei over de aanval op Pakan baru, dat de regeringstroepen een grote hoeveelheid wapens en munitie hadden buitgemaakt. Deze waren volgens hem door vliegtuigen uit het buitenland uitgeworpen. In een regeringsui'lzending via ra dio-Djakarta is bekendgemaakt dat een nieuw orgaan van toezicht is in gesteld voor het beheren van de KPM. In de verklaring werd er de nadruk op gelegd, dat het regerings- toezicht. van tijdelijke aard is. Het Indonesische leger heeft don derdag het nummer van 10 maart van het Amerikaanse weekblad ..Time", dat een uitvoerig artikel over president Soekarno bevatte, verboden verklaard. Het door de regering van Peru uitgevaardigde verbod van po litieke vergaderingen voor de christelijke democratische par tij, heeft de gemoederen in de hoofdstad Lima zo verhit, dat tijdens een protestdemonstratie de leider van de christelijke de mocratische partij door een ko gel werd gewond en door poli- tie-agenteu moest worden weg gedragen (links). Rechts: een kapitein van de politie werd door een steen in het gezicht getroffen en ging met blanke sabel de demonstranten te lijf. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft een ge vangenisstraf van negen maanden ge vorderd tegen de 69-jarige advocaat en procureur mr. W. Z. uit Den Haag, aan wie was ten laste gelegd dat hij als provisioneel bewindvoerder uit het vermogen van nu wijlen mejuffrouw H. 'zijn nicht), een bedrag van ƒ25.000 had verduisterd. Voorts vorderde de officier dat mr. Z. uit het recht de functie van advocaat uit te oefenen, zou worden ontzet. Verdachte heeft vroeger verklaard dat dit geld hem toekwam. Het zou geld geweest zijn dat hij ..zwart" in de oorlog had verdiend. Om het legaal te maken had hij dit geld bij het ver mogen van zijn nicht gevoegd. Enige duizenden Parijse politie mannen hebben donderdag in het hartje van Parijs luidruch tig gedemonstreerd voor meer salaris en een grotere gevaren- toeslag. Circa 7.000 politiemannen in uniform en in burger verzamelden zich voor een stille protestdemonstratie op het plein bij de prefectuur, doch de beto ging groeide uit tot een concert van politiefluitjes en autoclaxons. Toen een hoge functionaris van de prefectuur naar buiten kwam en tot stilte maan de werd hij in het gebouw terugge drongen, terwijl de verbolgen politie mannen luidkeels „aftreden" riepen. Later verzamelden zich een duizend tal politiemannen op de boulevard voor de prefectuur, waar zij het ver keer tot stilstand brachten. Een drie honderd man marcheerden fluitend langs de Seine naar het gebouw van de Nationale Vergadering, om daar (Advertentie) bracht. Eenmaal in Singapore verlie pen de boekingen voor een K.L.M.- vliegtuig naar Amsterdam zeer vlot. plaatsen vertrokken, de laatste Neder- En zo kwam het vijftal, na een avon- moeite in en door zeer toevallige om standigheden om passage te krijgen op een boot van de Java-China-Japanlijn, welke de Nederlanders naar Singapore handelingen viel in het gebied, waar pervisor overdragen. Voordat wij aan schuilen dachten waren de Mustangs reeds overgevlogen Overigens was de zender vier dagen later al weer in de lucht". De heer van Leeningen, die eerst 2'2 jaar Bukittinggi tot standplaats heeft gehad, daarna een jaar in Soerabaja heeft gezeten en laatstelijk weer in Bukittinggi had gewerkt, merkte op, dat de Nederlanders op midden-Suma. tra geen overlast van de bevolking hebben gehad. „De stemming was meer anti-Djakarta dan anti-Nederlands". Van anti-Nederlandse leuzen of Macaronischotel met blikgroenten sperzieboontjes, doperwtjes, worteltjes, blokjes worst, tafelzuur en ketchup Neem landers, die nog in Bukkittinggi ver bleven. Met een bus werd de reis naar Medan ondernomen, een tocht, welke 18 uur duurde. Hier moest de heer Torop achterblijven, omdat hij geen uitreisvisum in zijn paspoort had staan en het buitengewoon lang kon duren om dit voor het vertrek uit Indonesië noodzakelijke bewijs te ver 'tiiurlijke maar zeer vermoeiende reis de heer van Lecningen de laatste tijd was geweest niets te bespeuren. Moei lijkheden van de zijde van de regering van midden-Sumatra had men niet ondervonden. Dat de Nederlanders ten van veertien dagen in Nederland aan, slotte zouden moeten terugkeren was waar zij liefderijk ontvangen werden in het paviljoen van Schiphol. „Het bombardement vond overdag cm 11 uur plaats", vertelde de heer van Leeningen. „Ik zat juist in mijn auto en bevond mij op weg naar de centrale, die acht kilometer buiten krijgen. De familie Weiter en de heer Bukittinggi ligt. „Wij zouden die dag van Leeningen slaagden er na veel de centrale juist aan de militaire su- reeds geruime tijd geleden duidelijk. In november was zijn echtgenote reeds uit Bukittinggi vertrokken en naar Nederland teruggekeerd. En natuur lijk was zijn vrouw nu op de Amster damse luchthaven aanwezig om hem na zijn avontuurlijke reis (..We heb ben toch nog wel gelachen af en toe") te verwelkomen. in 4 minuten klaar op tafel aan hun eisen kracht bij te zetten. Er ontstonden gigantische verkeers opstoppingen bij de prefectuur en het gebouw van de Nationale Vergadering tegenover de Place de la Concorde. De prefect, André Lahillonne, wei gerde een deputatie van de politie mannen te ontvangen. Hij begaf zich naar de Nationale Vergadering, waar hij met premier Gaillard en de minis ter van Binnenlandse Zaken overleg pleegde, terwijl de politiemannen voor het hek op hun fluitjes stonden te blazen en schreeuwden „Treed af, Gaillard!" Donderdagmiddag is op de rijksweg Zutphen-Winterswijk, in de gemeente Warnsveld, een auto, bestuurd door de 45-jarige heer D. J. Makkink uit Eefde, na het passeren van een trekker met aanhangwagen op de linkerzijde van de weg tegen een boom gereden. De bestuurder en zijn vijfjarig doch- terje waren op slag dood. Zijn echt genote, de 31-jarige mevrouw A. B. Makkink-Boers, werd zwaar 'gewond. Een tienjarig dochtertje liep een been breuk en zware inwendige kneuzin gen op, een driejarig zoontje inwen dige kneuzingen. De gewonden werden naar het zie- Ikenhuis te Zutphen overgebracht. Het gezin Makkink was op weg naar de buders van de man. woonachtig in Vierakker, die gisteren 50 jaar ge trouwd waren. Vit Palembang is gemeld, dat de bevolking van Prabamulih, in zuid-Sumatra, een onbekend, op een mens gelijkend dier heeft gevangen. Volgens de ge pensioneerde legerkapitein M. Nurdin zou men in de weten schappelijke wereld reeds lang bekend zijn met het voorkomen in de dichte oerbossen van zuid- Sumatra van een op een mens lijkend schepsel. Het voormalige Neder lands-Indische bestuur had volgens hem destijds reeds een beloning van 1000 gulden uit geloofd voor degene, die erin mocht slagen een exemplaar van dit dierdat „Sindai" wordt genoemd, te vangen. Het thans gevangen exem plaar was van het vrouwelijke geslacht, de leeftijd wordt ge schat op zeventien jaar. Het gehele lichaam is met kort haar bedekt. De militaire commandant van zuid-Sumatra heeft grote be langstelling voor deze vangst en heeft iemand naar Praba mulih gezonden om het dier naar Palembang over te bren gen.

de Stem | 1958 | | pagina 1