Johan Kieviet honderd jaar geleden geboren Nieuwe u.l.o.-school aan Yooi straat Roosendaal ZWARE SHAG Zes auto's geslipt op rijksweg nabij Etten Fransman won songfestival Nederlander zag na 51 jaar zijn moeder terug Vannitsen wéér winnaar in „koers naar de zon'' Zijn jongensboek Dik l werd onverwacht succes Niet om te lachen Fietser gedood te Breda Dure hulp aan deserteur Nederland niet naar Giro? Luxemburgers voor de Tour DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MAART 1958 SCHRIJVER VOOR KINDEREN VAN VIER GENERATIES DOUWE EGBERTS Thuisfront-auto's aan de man Prinses overleden Ingeborg Nog meer Genadeloos Wordt Boelganin vervangen Sobere viering Pauskroning Ontmoeting in Geertruiden berg Lancering kunstmaan weer uitgesteld Redder van kindje te Arnemuiden gehuldigd Onxniver bloed reroorzaikt Uw Rheumatische Pijnen. i! Vier gewonden Ontduiking dienst plicht beboet Bcrgenaar zonder rijbewijs reed na aanrijding door Zware boete geëist „Bantam" liep in Suezkanaal aan de grond Dodelijk getroffen door vallende balk Argentijns vliegtuig op Woensdrecht Minder oesters Militaire ploeg voor Luxemburg Bolwinnik won weer i SPORTUv'tKORT Op 8 maart 1858 bracht Marrigje Huisman, huisvrouw van Laurens Kieviet, een welgeschapen zoon ter wereld, die later grote bekendheid zou genieten. Hij zou die niet genieten 0111 zijn pedagogische bekwaamheden als schoolmeester, doch als schrij ver van kinderboeken en wel vooral 0111 zyn bekendste werk: Dik Trom. Het is een eeuw geleden, dat vader Laurens er op uit moest, om in de voorlopige secretarie van de nieuwe gemeente Haarlemmermeer zijn jongste zoon te gaan aangeven. Kie viet was timmerman en afkomstig uit het Zuidhollandse Hazerswoude. Hij zag wel toekomst in de nieuwe pol der. De jonge Kieviet groeide op in een groot gezin van elf, waarvan hij de jongste was, waar de drukte boven dien nog werd vergroot door de kost ganger, welke moeder Marrigje er op na hield. Die kostgangers kunnen wel eens een stempel op het gezin gedrukt hebben en tevens richting hebben gegeven aan de levens der jonge Kievieten. Het waren n.l. meest 'al onderwijzers, die in pension bij de timmerman aan de Hoofdvaart kwamen. In elk geval is het opmer kelijk, dat broer Laurens en zuster Jannetje, evenals Cornells Johannes, wiens geboorte we thans gedenken, allen schoolmeesters zijn geworden. Onderivijzet On 31 oktober 1874 ging Kieviet (volgens de archieven zonder be roep", doch vrij zeker als kwekeling) naar Delft en kwam 3 jaar later weer terug om als hulp-onderwijzer te Hoofddorp geplaatst te worden. Dan volgen als standplaatsen nog: Lisse, Den Haag, Etershcim (onder Oost- huizen) en tenslotte te Zaandam. Kieviet schreef aanvankelijk roman netjes, doch realiseerde zich. dat de jeugd praktisch geen echte kinder boeken had. Toen rijpte bij hem de gedachte om eens een jongensboek te schrijven. Die proeve werd het later zo bekende boek: Dik Trom. Succes had hij er niet mee, althans niet direct. Niet minder dan vier uitgevers zagen er niets in en weiger den. Kluitman in Alkmaar bracht de moed op het uit te geven envoer er wel bij, want tot dusver zijn er een kleine 40 herdrukken van ver schenen. Voor een kinderboek een ongekend aantal. I11 ecu schoolschrift Kieviet schreef zijn verhaal in een schrift in een klein schrijflettertje. Als taak had h j zich tien van zulke schoolschriftblaadjes per dag gesteld. „Dik Trom" verscheen voor het (Advertentie) eerst in 1892, in 1907 volgde „Toen Dik Trom een jongen was", in het zelfde jaar ,.De zoon van Dik Trom" en in i920 ..Dik Trom en zijn dorps genoten". De drie laatstgenoemde boeken waren echter slechts een schaduw van het eerste. Hoe moeten wij nu de graagte verklaren, waarmede onze jeugd van een halve eeuw geleden en die van tegenwoordig dit boek leest? Naar onze mening is „Dik Trom" een boek, waarvan de le zer voelt, dat de figuren werke lijk bestaan kunnen hebben, wer kelijk het kattekwaad kunnen hebben uitgehaald, dat het in de schoenen wordt geschoven. Er worden geen overdreven dingen in verteld, het gaat alles zo ge woon en zo natuurlijk in z'n werk. Bovendien is Dik Trom 'n eer lijke, open jongen, die het voor recht en billijkheid opneemt, iets waar ook onze jeugd nog eerbied en gevoel voor heeft. We geloven dan ook te mogen zeg gen, dat Dik Trom Kieviets beste jongensboek is geworden omdat het eigenlijk niet anders heeft, gedaan dan weer te geven, wat Kieviet als jongen en later als onderwijzer heeft meegemaakt. Hoofddorp Er zijn in de loop der jaren heel wat plaatsen geweest, waar men meende, dat Dik Troms geschiede nissen zich hadden afgespeeld. Kie viet schijnt zich er nimmer over te hebben uitgelaten. Bekend is dit al thans niet geworden. Maar het feit, dat de schrijver zelf in Hoofddorp is geboren en de schildering van Dik Troms dorp in het boek volkomen overeenkomt met de plaatselijke toe stand van Hoofddorp in de jaren zestig van de 18e eeuw. is eigenlijk ..bewijs" genoeg voor de veronder stelling, dat hij bij het schrijven in derdaad voortdurend de jonge polder met het jonge dorp voor ogen had. Het boek, door Kieviet geschapen, ..doet" het nog steeds, al zijn er van moderne pedagogische zijde (natuur lijk) al aanvallen op gedaan. Onze jeugd (en wij zelf als haar raadge vers) weten wel beter. Het zal raar in de wereld moeten gaan. wanneer de Nederlandse jeugd Dik Trom niet meer zou willen lezen. In 1933 werd het boek verfilmd en is het zelfs in het Madoerees ver taald. Naast deze serie boeken schreef Kieviet die na een arbeidzaam leven in 1931 overleed o.a.: De twee neven (1890), Frans van Do- rentil (1891), Frans de Minstreel (1892), In woelige dagen (1894), De club van zessen klaar (1898) en Okke Tannema (1904). Na in 1917 het onderwijs verlaten te hebben wijdde Kieviet zich verder aan de literatuur. De wintermanoeuvres van het Na tionaal Katholiek Thuisfront hebben schoon 200.000 opgebracht. Dat was precies het doel. dat het thuisfront zich gesteld had: twee ton als op brengst uit de loterij plus twee ton subsidie van het Rijk is vier nieuwe katholieke tehuizen. Gisteren vond in Den Haag de trek king plaats. Er waren 83 prijzen. De hoofdprijzen, twee auto's, zijn gevallen op de loten 500930 en 1174860. Overige prijzen zijn een scooter, televisietoe stellen, bromfietsen, radio's, wasma chines, snelkookpannen en strijkijzers. Prinses Ingeborg van Zweden is te Stockholm op 79-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Zij was de moeder van koningin As- triel van België en de zuster van wij len koning Haakon VII van Noorwe gen. Zij was de moeder van de over leden echtgenote van koning Olaf van Noorwegen, prinses Martha, en van prins Carl Bernadotte. (Vervolg van pag. 1) Na de onverstaanbare Italiaan net enige mankement in de subliem georganiseerde vertoning, die heel ons werelddeel te zien kreeg en na Cor- rie Brokken kwam Claveau. „Dors mon amour", zong hij. .Slaap m'n liefste", alsof het al leen voor haar was, zacht en teder, de ogen gericht op een vaag punt. alsof daar een visioen was. dat hem inspireerde. Het melodietje sloeg aan. meteen al. Maar er kwam nog zo veel: Eerst de Luxemburgse Solange Berry, die met een verlokkelijke, donkere stem over aar Grand Amour" mijmerde. En vervolgens, in 'n schitterende rij van europa s vedetten, de Zweedse Alice tsans, verlegen als een schoolmeisje, oe donkere Deense Raquel Rastcnni, die een dagboek hij zich had om er naar ..Herinneringen" mee te illus treren de Waal Fud Leclcrc, be- Tifn o D geamuseerd zingend over 1 --Petite Chatte", die een poesje van een meisje bleek te zijn, de iet- ,i' zoetelijke Duitse Margot Hiel- wernr't a u filmster en mode-ont- VrPster is. het nu in haar knappe, donkere hoofd had gehaald om het Tot o1S,ler nR Fcstival te winnen, an. J kwamen de Oostenrijkse Li ane Augustin met haai op tonen ge zette mening van ..Die gaiue Weit bracht Liebe" en de Zwitserse Lys Assia. De miljoenen kijkers, die over heel Europa verspreid, de exclusieve song-parade hadden genoten, zijn vermoedelijk wat rechter in hun stoelen gaan zitten, toen de Zwitser se met de ondeugende ogen een al even ondeugend melodietje over, ja zeker, over de liefde zong. Liefde genoeg dus in het gebodene. Maar de jury. die in tien landen verspreid per man tien punten mocht uitdelen, maakte aan het programma een zakelijk einde: Genadeloos, zon der te rekenen met reputaties, al leen kijkend naar deze liedjes, kwamen de punten door via de witte telefoon, die in een minuut of wat verbinding gaf met een hele sliert Europese metropools. De Zwitsers waren do enigen, die Corrie Brokken één punt gaven, Duitsland gaf de Belg Leclerc de helft van de tien punten en iedereen vond dat geweldig, maar de grootste verrassing kwam vanuit Denemar ken, waar men kennelijk zo onderste boven was van de Fransman, dat men hem met negen punten hono reerde. Dat gaf uiteindelijk de door slag. Weliswaar begon juffrouw As sia ten laatste flink mee op te dra ven. maar de Italiaanse jury. die het laatste woord had, gaf Claveau zes punten en daarmee was zelfs de Zwitserse verslagen. Bud Abbott, die met Lou Costello een komisch filmduo vormde, heeft tegen laatstgenoemde een aanklacht in gediend. Abbott eist betaling van 220.000 dollar van Costello. Zoals be kend is het duo meer dan een jaar geleden uit elkaar gegaan. Abbott be weert dat Costello er in heeft toege stemd hem 390.000 dollar te betalen voor Abbotts aandeel in een reeks te- tevisiefilms, die beiden vóór hun breuk samen hebben gemaakt. Ik heb slechts een deel van dit bedrag gekre gen, aldus Abbott. Het Oostenrijkse blad „Neue Welt- presse" zegt uit Weense diplomatie ke kringen vernomen te hebben, dat Alexei Kiritsjenko, secretaris van het centrale comité van de Sowjet.-Rus- sische communistische partij, na de volgende verkiezingen in de Sowjet- Unie premier Boelganin zal vervan gen. Partijleider Kroestjev zou iemand tot premier willen hebben die zijn zaak is toegedaan op een ogen blik, dat zijn nieuwe landbouwpoli tiek kritiek uitlokt in de regering en in de partij, aldus ,.Neue Weltpres- se". Dik Trom. zoals we hem allen kennen. De viering van de kroning van de H. Vader is dit jaar. op last van de Paus zelf. niet met de gebruikelijke luister geschied. De H. Vader heeft zelf de gewone audiëntie van elke woensdag laten doorgaan en in de Sint Pieter vele duizenden pelgrims uit alle delen van de wereld ontvan gen. Hij werd hartelijk toegejuicht. Desondanks zijn op het Vaticaan vele telegrammen van gelukwens ontvan gen o.a. van de presidenten van India, van Duitsland en van Italië. Ook het Corps Diplomatique van de bij de H. Stoel geaccrediteerde vertegenwoordi gers heeft de gebruikelijke telegram men gestuurd. De heer J. Grupstra, een 54-jarige oliehandelaar, is de gelukkigste man van Drachten, want voor het eerst in 51 jaar heeft hij zijn moeder, die hij reeds lang dood waande, terug gezien. De heer Jan Grupstra, kwam in 1907 als jongetje van 3 jaar met zijn uit Drachten afkomstige vader, die er een diensttijd van 12 jaar als ko loniaal op had zitten, uit Sumatra naar Nederland. Zijn moeder, een ne gerin. die haar zoontje dolgraag bij zich had willen houden, bleef wanho pig achter. Toen de heer Grupstra opgegroeid was deed hij steeds hard nekkig pogingen om naar zijn moe der terug te keren, maar steeds te vergeefs. Wel slaagde hij er in, het adres te krijgen van de op Sumatra achtergebleven vrouw, en sinds 1934 werden er geregeld brieven over en weer en foto's gestuurd. Tijdens de Duitse en Japanse be zetting werd uiteraard elk contact verbroken. En toen nadien enkele brieven onbestelbaar terugkwamen, verloor de heer Grupstra de hoop, zijn moeder nog ooit terug te zien. Dezer dagen ontving hij echter de onverwachte en verheugende tijding, dat de thans 81-jarige vrouw gezond en wel naar Nederland was geko men, als gevolg van het uitwijzings- besluit van de Indonesische regering. In Geertruidenberg. waai- de bejaar de dame thans verblijf houdt, heeft hij haar opgezocht. De oude vrouw herkende haar zoon direct. „Je loopt precies als je vader", zei ze. Deze zomer, als de weersomstandigheden gunstig zijn. hoopt zij haar zoon in Drachten een tegenbezoek te kunnen brengen. Een poging om een aluminium lanceren met een Vanguard-raket miniatuur-kunstmaan (van 15 cm) te van de Amerikaanse marine is woensdag op het laatste ogenblik uit gesteld. Men was met de urenlange con trole op de lanceerbasis te Cape Canaveral bijna gereed, toen door technische moeilijkheden vertraging optrad en de tijd dat de vloeibare zuurstof, die als brandstof wordt ge bruikt. zonder gevaar in de raket kan blijven, werd overschreden. De proef, die nu reeds driemaal uitgesteld moest worden, zal in de nabije toekomst worden herhaald. Op het kruispunt Nassaustraat Nieuwe Bosstraat te Breda is gister morgen de 79-jarige fietser J. de Rooy uit de Molenstraat te Breda van achteren door een bestelauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer reed vanaf de Kloos terlaan in de richting Nieuwe Bos straat. De bestelauto kwam uit de Sophiastraat en wilde de Nassau straat inrijden. Van 17 tot 21 september van het vorig jaar had A. M. uit Nieuw-Vos- semeer onderdank en logies verschaft aan een gedeserteerde soldaat, voor welk feit hij nu terecht moest staan voor de Bredase politierechter, mr. Seelen. Verdachte gaf toe de jongeman ge legenheid gegeven te hebben in zijn schuur te overnachten. Ook had hij geweten, dat de soldaat gezocht werd door de militaire poltfie. ..Als hij nog eens bij mij kwam zou ik hem geen onderdak meer verschaffen", zei de verdachte, doch dit maakte bij de officier van justitie weinig indruk. Integendeel. „Vroeger heeft ver dachte ook al eens zoiets gedaan", zei de officier. „Toen heeft hij dezelfde jongeman voor zijn ouders verborgen. Om hem in de toekomst voor derge lijke streken te behouden, zal ik te gen hem een voorwaardelijke gevan genisstraf rekuireren van drie maan den met daarnaaht een geldboete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis" In de uitspraak werd het een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en vijfentwintig gulden boete of vijf dagen hechtenis. Tijdens het spelen op de Oranjedijk te Arnemuiden viel in november '56 de driejarige Eddy de Ronde van de meer dan tien meter hoge zeemuur en kwam in het koude water terecht. Arnemuidse vrouwen sloegen alarm en de nachtwaker P. van de Ketterij sprong op dit hulpgeroep zijn bed uit. rende in pyjama de Oranjedijk op en dook onmiddellijk het kind achterna. Hij slaagde erin Eddy te redden en beiden ondervonden geen nadelige ge volgen van dit koude bad. Het ge meentebestuur was van mening, dat deze menslievende daad niet in het vergeetboek moest en richtte zich derhalve tot het Carnegie Helden fonds, dat echter afwijzend moest be schikken. Het gemeentebestuur was evenwel de mening toegedaan, dat een beloning op zijn plaats was en derhalve vond gistermiddag ten ge meentehuize een bijeenkomst plaats, waar de heer van de Ketterij nog maals waarderende woorden kreeg toegesproken en waar de burgemees ter hem namens de gemeente een zilveren sigaretten-koker met in scriptie overhandigde. (Advertentie) Krniehen xulwt dat bloed en jaagt m die pijnen emit Geen wonder dat ge U al gauw een anóe mens voelt tot wonder wat in staat, terwijl gij met dae tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op en neer kunt, Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of dro gist legert U de Kruschen graag. P i Li Li -~A i- p - L .t L' (Van onze verslaggever). Op rijksweg 56 tussen Roo sendaal en Etten zijn woens dagmorgen zes auto's geslipt tengevolge van plotseling op tredende gladheid van het wegdek. Vier personen liepen daarbij zodanige verwondin gen aan hoofd en benen op, dat zij voor verdere behande ling naar het ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Geen hunner is ernstig gewond. De materiële schade is aanzienlijk. Tussen het kruispunt HoevenSt. Willebrord en de Verlengde Brem straat viel woensdagmorgen in alle vroegte sneeuw, welke op de rijks weg veranderde in een flinke ijslaag. Rond half acht raakte een trekker met oplegger van de firma de B. uit Goes onbeladen op dit ijsvlak aan het slippen, waarbij de trekker en de oplegger rechts tegen de bo menrij sloegen. De chauffeur Cop- poolsen uit Goes sloeg achter het stuur vandaan en kwam op het weg dek terecht. Zijn bijrijder Boelenberg werd hardhandig uit zijn slaap ge wekt door de hevige klap. De opleg ger duwde de trekker, waarvan de voorwielen van het chassis waren ge rukt dwars over de gladde weg en versperde daardoor het van beide richtingen naderende verkeer. Ver schillende automobilisten konden hun voertuig niet tijdig tot stilstand bren gen, twee gleden er van de weg de sloot in. Een bestelwagen botste ach ter op een wel tot stilstand gekomen vrachtauto en kreeg daarna van ach ter nog een flinke duw van een per sonenauto, waarvan de bestuurder ook vergeefse pogingen deed om te stoppen. Van de richting Etten kwam een personenauto, die eveneens tijdig tot stilstand kwam maar die op zijn burt weer een zetje kreeg van een militaire auto en meteen de sloot in schoot. Complete chaos Schots en scheef stonden er de zes wagens op de weg, terwijl er ter plaatse ook nog een dikke mist hing. Omwonenden, militairen en rijkspoli tie namen alle mogelijke voorzorgs maatregelen om verdere botsingen te voorkomen. Inmiddels bleek, dat de bestuurder C. een bloedende hoofd- Het gemeentebestuur van Roosen daal en Nispen heeft na verkregen goedkeuring uit Den Haag aan het bestuur van de St Michel ulo-school toestemming verleend tot gunning van de bouw van een nieuw school complex aan de Voorstraat aldaar. Deze nieuwe school ontwerp van architect Jac. Hurks zal verrijzen tegenover het imposante streek schoolgebouw voor het bijzonder la ger onderwijs, tussen de rondweg en het verlengde van de Verfraaiing. De aanbesteding heeft inmiddels plaats gehad. Laagste inschrijfster is de firma Jac. Havermans en Zn. Dc totale kosten, inclusief inrichting, zijn begroot op 350.000.Het ge bouw omvat 7 leslokalen, een natuur- en scheikundelokaal en een overblijf lokaal, dat tevens als aula kan wor den gebruikt. Mogelijk zal het gebouw al spoedig met 4 leslokalen worden uitgebreid, omdat het aantal leerlingen hoogst- waarschijnltk daartoe de noodzaak zal aantonen. De grote behoefte aan een tweede u.l.o. school te Roosendaal was er reeds enkele jaren en de urgentie is thans nog groter, mede door de sterke uitgroei van de plaats en het feit, dat nu het bestuur van de Joan Berchmansschool door het aantrek ken van interne leerlingen belangrijk minder mogelijkheden heeft om ex terne leerlingen aan te nemen. De St. Michelschool startte in 1956 en kreeg een voorlopig onderdak in de St. Corneliusschool en St. Theresia school. Later in het jaar kwam de Christelijke school aan de Emma- straat vrij een niet bepaald ide aal verblijf en thans is hier met de twee noodlokalen, welke vorig jaar moesten worden bijgebouwd, voor 130 leerlingen onderwijsmoge- lijkheid. Bij de start met dit onderwijs hoop te het bestuur op een spoedige be slissing inzake de nieuwbouw, zodat in september 1957 bij de aanvang van het tweede schooljaar de nieuwe gebouwen zouden kunnen wor den betrokken. Deze hoop is echter ijdel gebleken. De urgentieverkla ring werd wel vlot verleend, doch de vergunning bleef uit, waarbij de be stedingsbeperking een grote rol speel de. Wel werd toestemming verleend voor de bouw van 10 noodlokalen, doch het bestuur en directeur zagen geen mogelijkheid voor de bouw daar van een plaats te vinden. Vooraanstaande persoonlijkheden in de onderwijs- en politieke sector heb ben dan ook alles in het werk gesteld om bestuur en directeur te steunen in het streven om zo spoedig moge lijk toestemming te verkrijgen voor een definitieve bouw. Hierbij werd gewezen op de uit zonderingspositie. welke Roosendaal als onderwijscentrum inneemt. De behuizing van de eerste 130 leerlin gen is behoudens dan in de nood- lokalen allesbehalve ideaal te noe men. W eer tijdelijk onderdak Voor het per 1 september a.s. aan vangende nieuwe leerjaar rekent het schoolbestuur op de aanmelding van minstens 100 leerlingen, zodat de to tale bezetting dan komt op 230. In de thans beschikbare ruimten aan de Emmastraat is daarvoor niet voldoende plaats. Het gereedkomen van de nieuwe school kan op zijn vroegst voorjaar 1959 worden ver wacht, zodat opnieuw moest worden uitgekeken naar een tijdelijke ruim te. Bij het bestuur van het Gildenhuis heeft directeur Waegemaekers in middels een willig gehoor gekregen, zodat deze zorg voorlopig van de baan is. De nieuwe school De aanvankelijke opzet voor de nieuwe school was zeven lokalen plus een vaklokaal en overblijflokaal. Het aantal leerlingen, waarmee de u.l.o.-school per 1 september a.s. vermoedelijk het derde leerjaar in gaat moet op 230 worden geschat. Dit heeft inmiddels reeds geleid tot een uitbreiding van de urgentiever klaring tot 10 leslokalen en een vak lokaal. zodat het streven van het schoolbestuur er op gericht moet zijn tot de bouw van al deze lokalen over te gaan om in de directe be hoefte te kunnen voorzien. De definitieve opzet in verband met de nog steeds groeiende bevol king van de stad ligt nog iets hoger, terwijl ook rekening is gehouden met de bouw van een eigen gymnastiek lokaal. Met deze uitbreidingen is in het scholenbouwplan voorzien. De school komt met het voorfront naar het zuiden, terwijl zowel zuid- als noordgevel een maximum aan glas wand kent. Gelijkvloers zijn in het eerste plan vier leslokalen geprojecteerd met toiletten, hal, leermiddelen- en schoolbibliotheek, met in de zijvleu gel de garderobe cn overblijflokaal. Dc vei dieping omvat het natuur- en scheikundelokaal, 3 leslokalen, le- rarenkamer en toiletten. De officier van justitie bij de Bre dase politierechter, mr. Temmink, eiste gistermorgen een maand gevan genisstraf tegen een dienstplichtig militair, gelegerd te Ossendrecht, omdat deze soldaat zich op 3 oktober van het vorig jaar niet in de leger plaats had gemeld voor het vervullen van zijn dienstplicht. Op 27 septem ber had verdachte aangemonsterd op de Johan van Oldenborneveldt en was naar Indonesië vertrokken. Bij zijn terugkomst op 12 december was hij op de kade gearresteerd door de militaire politie. Verdachte zei, dat hij was blijven varen om zijn moeder te helpen. De politierechter, mr. Seelen, legde de jongeman een boete op van vijfen zeventig gulden of vijftien dagen hechtenis. Doorrijden na een aanrijding, ook al is de schuld aan de tegenpartij te wijten, wordt door de Bredase poli tierechter meestal streng gestraft. De zaak tegen J. de V. uit Bergen op Zoom was daar gistermorgen een voorbeeld van. De V. was te Woens- drecht op 12 december met zijn mo torrijwiel in botsing gekomen met een tegenligger. Voordat de politie arri veerde maakte de V. dat hij weg kwam en dat deed hij niet zonder grond, want hij reed zonder rijbewijs. Dit waardevolle papier was hem af genomen na een dronkenschap op de motorfiets. De officier van justitie wilde rekening houden met de ontzeg ging om motorrijtuigen te besturen van een jaar, verdachte opgelegd om dat hij weer was gaan rijden, en be perkte de eis tot een boete van 200 gulden of veertig dagen, welke straf maat door de politierechter werd be krachtigd. wonde had opgelopen, die ter plaatse kon worden verbonden. De bestuurder van de bestelauto, de heer van G. uit Roosendaal, zat bekneld tussen stuur cn zitbank. Met veel moeite kon hij uit zijn benarde positie worden be vrijd, waarbij bleek, dat hij een been breuk had opgelopen. Zijn echtgenote cn de blinde heer O. uit Roosendaal liepen een hoofdwonde op. Mèt de bestuurder van een personenauto, die eveneens aan het hoofd verwondingen opliep, liet dokter van Liebergen hen naar Charitas te Roosendaal ver voeren. De aulo's werden door garage Bo- gers weggesleept of weer op de rech te weg getrokken. Het verkeer onder vond gedurende enkele uren ver traging. Het m.s. „Bentam", uit Indonesië op weg naar Rotterdam, is dezer dagen tijdens een zware zandstorm in het Suezkanaal aan de grond gelopen, waardoor het Lloydschip schade aan het roer opliep. De „Bantam" is voor nader onderzoek teruggekeerd naar Suez. De 35 repatriërende passagiert, die het schip aan boord had, zijn in Suez overgestapt op de „Willem Ruys" die eveneens op weg is naar Rotte dam. De 43-jarige fabrieksbaas van „Bij kers Aann. Bedrijf" te Vlissingen. de uit Gorkum afkomstige J. van Raay, is woensdag om het leven gekomen. De man was op het door zijn bedrijf aan de nieuwe veerhaven „De Val" te Zierikzee uitgevoerde werk bezig met opmetingen, toen hij werd ge troffen door een neerstortende gelei- debalk. Zwaar gewond werd hij on middellijk overgebracht naar het Ro de Kruis-ziekenhuis. In de loop van de middag overleed hij aan zijn ver wondingen. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. Gistermiddag is een Argentijns vliegtuig, een Neptune, op de vliegbs- sis Woensdrecht geland. Het vliegtuig, dat vanuit Schotland werd overgevlogen, zal door ,,Avio- landa" gereviseerd worden. Er vol gen nog zeven Neptunes. Al deze vliegtuigen zijn voor de Argentijnse marine bestemd. Zij zijn in Schotland uit een Amerikaanse dump gekocht. De oesterverzorging in de maand februari bedroeg 1.825.700 stuks tegen 2.201.650 in februari 1957. De onderverdeling was: Nederland 108.375 1146.8551 stuks; België 1.376.404 (1.651.520) stuks; Engeland 106.050 171.100) stuks: Duitsland 116.850 (126.330) stuks; Frankrijk 68.000 (222.550) stuks. Andere landen 50.050 (73.300) stuks. Het schijnt thans definitief, dat Ne derland dit jaar niet deelneemt aan de Ronde van Italië. Ofschoon Pellenaare eerst alle moeite heeft gedaan om toch in de Giro te starten schijnt hjj door de loop der omstandigheden tot andere gedachten te zijn gekomen. Officieel 1» Nederland nog niet al» deelnemer afgeschreven. Er kan nog een andere ploeg gaan, „maar niet", aldus Pellenaars, „met renner», die naar de Tour gaan". Luxemburg heeft reeds de vier ren ners aangewezen, die samen met 8 Nederlanders een ploeg voor de ko mende Tour de France zullen, vor men. Het zijn: Charlie Gaul, Ernzer, Bolzan en Schmidt. In een overeen komst is bepaald, dat alle prijzen welke door de leden van de gemeng de ploeg worden gewonnen, in een gemeenschappelijke pot zullen ko men. De ploeg zal zonder kopman starten. 55 De Belg Willy Vannitsen heeft woensdag zijn tweede achtereenvol gende etappe-zege behaald in de weg wedstrijd Parijs-Nice. de „koers naar de zon". Dinsdag triomfeerde hij te Het Nederlands militair elftal, dat op woensdag 19 maart op „Houtrust" te Den Haag voor liet toernooi om het internationaal militair kampioen schap tegen Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld: doel: van der Voort (RCH)achter: Koole (DOS) en Kraay-(DOS); mid den: Kruiver (PSV), Slaats (Eindho ven) en Burgerhof iBVV); voor: Oonk (Spel. Enschede, aanvoerder), Swarts (Ajax), Jansen (Stormvogels), Groot (Stormvogels) en Moulijn (Feijen- nord). In het Luxemburgse elftal zijn vijf internationals opgesteld. Michael Botwinnik heeft ook de derde partij uit de tweekamp tegen titelhouder Smyslov om het wereld- kampioenschap-schaken gewonnen. Bij de 67ste zet gaf Smyslov zich gewon nen. De stand is nu 30 in het voor deel van de uitdager. Botwinnik speel de met zwart. Vichy. woensdag te St.-Etienne. het eindpunt van de 149 km lange, derde rit. Aan de eindsprint namen vrijwel alle renners deel, die te Vichy start ten. De Italiaan Pietro Nascimbene bleef leider in de algemene rangschik king met een voorsprong van 20 sec. op Vannitsen, Derijcke, Debruyne, For- nera. diens landgenoot Accordi en Raphael Geminiani, die de tweede plaats delen. FORTUNA '54 uit Geleen heeft woens dagavond te Brussel een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld te gen een combinatie van Union en Daring. De wedstrijd eindigde in een (11) gelijk spel, nadat de Belgi sche combinatie bij de rust een 1-0 voorsprong had gehad. DE RUSSISCHE schaakster Elizaveta Bykova heeft de wereldtitel her overd op Olga Rubtsova door een remise in de veertiende partij Uit de tweekamp. De stand werd daar door 8'i5)in het voordeel van Bykova. HET IS THANS ZEKER, dat de stad Brussel zich kandidaat stelt voor de organisatie van de Olympi sche zomerspelen in 1964. Hierover heeft woensdagmorgen een bespre king plaats gehad tussen het ge meentebestuur en het bestuur van het Belgisch Olympisch Comité.

de Stem | 1958 | | pagina 5