Wit Nieuwe zeesluis bij Fort Frederik Zwart o Geen tweede ontploffing bij „stompe" atoombom öagblnD |e^Um MENING EN COMMENTAAR VERWIJT PRINCIPIEEL DILEMMA Bevolking van Isernia is woedend anders! Smulboek rookt heeft gelijk Tolgeld blijft ^*vnn ?7f "•«ca,- me' VITAMINEN jé z- door ANTONIO DEL MONTE Brand op Zuidpool De nieuwe Opperste Sovjet Studenten waren solidair Aanvullingsplan Antwerpse haven WA-verzekering ook verplicht in Oostenrijk TV-RA DIO'TV'RADIO'TV' TWEEDE BEAD DONDERDAG 13 MAART 1958 rjEZER dagen ontleenden we aan „de Volkskrant" het bericht, dat een Zeeuwse schroothandelaar, betrokken bij de bekende fraude, voortvluchtig zou zijn. In dat be richt werd ook vermeld, dat het hier ging over een „genaturaliseer de Poolse jood". Dit nu heeft ons het verwijt op de hals gehaald van joodse zijde, dat wij met een der gelijke aanduiding het anti-semi- tisme zouden willen aanwakkeren. We kunnen de gevoeligheid van de joodse gemeenschap in dit opzicht goed indenken. De tragedie, waar van het Oude Volk in de jongste wereldoorlog het slachtoffer is ge worden, is onvoorstelbaar groot ge weest. De misdadige manier, waar op Hitier en zijn trawanten de jo den hebben beladen met alles wat er maar verkeerd ging in deze we reld, de sadistische vervolging en uitroeiing zijn een gruwel voor God en de mensheid geworden, waarvan de geschiedenis geen weerga kent. Waar dit onze wetenschap en onze overtuiging is, treft ons des te die per het verwijt als zouden we ook maar van heel uit de verte mee willen doen aan het stemming ma ken tegen deze mensengroep in de wereld. We geloven, dat een jood zijn naam met fierheid ma/g dragen en door ieder weldenkend mens deswegen gerespecteerd moet wor den. Waarom dan die vermelding „genaturaliseerde Poolse jood" bij de aanduiding van een van misdrijf verdachte? Zoals gezegd, we heb ben die ontleend aan een andere krant en hebben er geen ogenblik bij stil gestaan, dat dit ook maar iemand kon kwetsen. Het begrip „jood" omvat meer dan een be paalde religieuze overtuiging, zodat het niet gelijkgesteld kan worden met een aanduiding „katholiek" of „protestant". De Volkskrant zal deze aanduiding wel hebben gege ven, omdat daardoor verklaard wordt, waarom deze verdachte juist naar Israël en niet naar Polen is uitgeweken. Als we niettemin maar even hadden kunnen bevroeden, dat iemand zich daardoor gekwetst zou voelen, hadden we deze aan duiding vermeden. Een mens, ook een journalist, kan iedere dag nog leren. TN het beginselprogram van de Par tij van de Arbeid staat, dat de partij de organisatie van het poli tieke partijleven op de grondslag van een godsdienstige belijdenis principieel en voor de tegenwoor dige verhoudingen in Nederland ook praktisch verwerpt. Wie dus lid van de Partij van de Arbeid is, ook de katholiek, moet het princi pieel verkeerd vinden, dat de meer derheid van de katholieken blijft vasthouden aan de KVP. Dat is duidelijk. In zijn kersttoespraak heeft de Paus echter duidelijk dergelijke partijvorming gebillijkt. Hij noemt het onrechtvaardig, wanneer men zo iets aan een geest van onver draagzaamheid en afzondering zou toeschrijven. Verre van dit principieel ver keerd te achten, verdedigt Z.H. zulk een partijvorming, wanneer de (Advertentie) 100 dragees f, 2.88 ISO dragees (de helft meer) t. 3.75 VAN PHILIPS-ROXANE traditie en omstandigheden daartoe nopen. Nu kan men, wat die traditie en omstandigheden in Nederland aan gaat, een grote boom opzetten en die zo zien, dat men de KVP in deze omstandigheden verwerpt. Dit is echter iets heel anders dan het principieel verwerpen van het par tijleven op de grondslag van een godsdienstige belijdenis. Hiermee komt men in duidelijke tegenspraak met de woorden van Z.H. de Paus. Toch vergt de PvdA dit van haar katholieke leden. Een hunner, dr. Tans, tracht in „Het Vrije Volk" aan deze klem te ontsnappen door er op te wijzen, dat de partij toch de vrijheid van vereniging erkent en dus ook het recht van anderen om z.g. confessionele partijen op te richten. Dat is echter een heel an dere kwestie. Daar gaat het hier niet om. Het gaat hier om de katho lieken. die welbewust hun keuze op de PvdA reeds hebben bepaald, haar beginselprogram onderschrij ven en nu dus ook belijden, dat het principieel verkeerd is een katho lieke partij op te richten. Op zijn minst zullen de katholie ken in de PvdA er toch naar moe ten streven die „principiële" ver werping uit het beginselprogram van hun partij te doen schrappen, al mag sterk betwijfeld worden, of de meerderheid der partij daartoe bereid is. 0OK de Eerste Kamer zit nu dan voor het moeilijke dilemma: of een algemeen afgkeurd wetsont werp slikken óf het kabinet laten vallen. Niemand in de Senaat had een goed woord over voor het voor stel van de regering, om voor het Rijk alleen de bijdrage in de werk loosheidspremie te verlagen. Tijde lijk voor twee jaar. Men vond het geen stijl, dat aldus van afspraken omtrent de onderlinge verdeling wordt afgeweken. En in dat „tij delijk" had men ook maar heel weinig fiducie. Maar ja. daar liet minister Suurhoff doorschemeren, dat het leven van het kabinet er van afhing. Zoals trouwens in de Tweede Kamer met hetzelfde wets ontwerp was geschied. Van de zijde der beide grootste partijen moest men nu verklaren, dat het vallen van het kabinet toch wel als het zwaarste van twee kwaden wordt beschouwd. Zodat de uitslag van de stemming, die volgende week plaats vindt, wel zo goed als vaststaat. We worden hier echter weer gecon fronteerd met een nare situatie in onze politieke verhoudingen: Een kabinet, dat altijd weer het parle ment op de knieën kan dwingen, omdat er geen alternatief in het zicht is. Op de duur wordt dit een kanker voor ons parlementair bestel. De 12.000 inwoners van het Italiaan, se stadje Isernia, in de Abruzzen op 150 km ten oosten van Rome, zijn woedend en dat blijkt uit relle tjes, stakingen en botsingen met de politie, waarbij reeds 20 mensen ge wond zijn. De oorzaak ervan zijn besluiten die in het verre Rome" genomen wor den. Vorig jaar besloot daar de ka mer van afgevaardigden dat Isernia de hoofdstad van een nieuwe provin cie, Molise, zou worden. Doch maan dag ontvingen de Iserniërs, die reeds begonnen waren met het uitzoeken van gebouwen voor het provinciale bestuur en het ontwerpen van num merborden voor auto's met de let ters ,.Is" er op, het bericht dat de Romeinse senaat besloten had voor lopig geen beslissing over de kwes tie te nemen. Onmiddellijk werd in Isernia een algemene staking afgekondigd. De bevolking luidde de kerkklokken en wierp versperringen op de wegen op. Zelfs de bisschop werd in zijn auto aangehouden en pas doorgelaten toen hij beloofde dat hij in Rome voor Isernia zou gaan pleiten. Uit Campobasso, een naburige stad die tegen de instellingen van de nieu we provincie gekant is, omdat zij 'n deel van haar gebied zal verliezen, werden politiemannen met jeeps naar het kokende Isernia gezonden. De politie werd met een hagelbui van stenen ontvangen, waarop zij ant woordde met traangas. Aan beide zijden vielen gewonden. Inmiddels is men in Campobasso ook met een algemene staking begon nen onder het motto „blijf van onze provincie af". 'ééêak mÊÊÈÊÊm 42) »^nel.,iet hij zich zakken. Zijn voe- zetten zich vast op de bodem van net scheepje; zijn handen klauwden zien om de ronde, ruwe kaderand. ue boot begon lichtelijk te hellen en traag verdreef hij enkele centimeters Weerloos hing Donato boven het f„r,^'iWe w?ter' gebogen als een brug- ii,o? al zijn spieren spannend om met naar beneden te plonzen. De boot kwam terug of hii ee- stiiurd werd door een vriendelijke Donato" ZOndlr verdere kon •uonato er in komen. Terwii7°"d 5etJmaslcer niet direct, t» T„i. J and 2raalde in de leeg te achter hem. schopte hij met ria"de°h 'Tu jUik om waarmee Ma ria de boot had leeggehoosd. Het gaf een doffe klap, nagonzend als een muziekinstrument. Het wachten op geluid maakte hem zenuwachtig. Hij keek rechts van zich en links, alsof hij verwachtte dat één van de dorpsgenoten plotseling uit de zee zou rijzen. Hij kon hooguit een halve meter van liet matgrijze water zien bewe gen, daarna vloeide het met het don ker samen tot een scherm van roet zwarte inkt. Hij knielde en begon zorgvuldig de grond af te zoeken. Hij stootte op de samengebundelde harpoenen, een paar versleten touwschoenen, de doek, waarmee Maria geboend had en tenslotte was er de duikershelm, die levenloos onder de bank lag uit gespreid. Het werk nam nu geen seconde (Advertentie) De Chileense basis Luis Risopatron in het zuidpoolgebied, die betrokken was bij de onderzoekingen ter gele genheid van het geofysische jaar, is geheel in vlammen opgegaan. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De schade wordt geschat op 140 miljoen peso (ruim negen mil joen gulden). Dc verkiezingscampagne in de Sow jet-Unie is thans in zijn slotfase gekomen. De Moskouse kranten heb ben de namen gepubliceerd van de 1364 kandidaten (voor een even groot aantal zetels) voor de verkiezingen van de Opperste Sowjet op zondag a.s. Deze kandidaten zijn op verkie zingsbijeenkomsten door vele organi saties en bedrijven gesteld. Deze laatste week zal in het teken van openbare redevoeringen van de voor naamste Kremlinleiders staan. Het is voor de vijfde keer in de ge schiedenis van het Sowjet-regime, dat het Russische volk zijn parle ment" moet kiezen. (Advertentie) plfrfiS vo°'u M»rgen» an «oor gaao goud I» het te koop. het recepteo6oe% „Wet zullen wij morgen Het ie alleen gratie te krijgen, bij uw •leger. Vól komt het met meer dan driehonderd BIJZONDERE receptee: makkelijk klaar te staken en lókker. waaronder ook dieetreeeptan. eermageringsracepten ae elke week een feeetrecept vee beroemde ohef-koke, EN •ea hoekje «vet «leed* nieuwe, nuttige tip», weardoo* meer verstand krifgt van vlees' Zaterdag heelt ew deelnemende vakmao-ilager 4* beekband voer u klaar liggen 'zullen L r mPorgen-jf eten.." Vraag hem, een exemplaar voor u te reeervaren! Een student te Delft was naar het bureau van politie gebracht, omdat hij gesnapt was, toen hij bij de Hout- tuinenbrug aldaar een petroleumlan- taarn meenam, welke daar stond als waarschuwing bij de gesloten spoor overweg. Hij wilde die lantaarn nl. zo graag op zijn kamer hebben... Toen op de een of andere manier bekend was geworden, dat deze stu dent „in het schuurtje" zat, vervoeg de zich aan het bureau een andere student. Hij verzocht ook te worden opgesloten, omdat hij de ander tot zijn daad zou hebben aangezet. De politie ging eens op de kamer van de student kijken en trof daar ook een waarschuwingslamp van de ge meente aan. Dus werd nummer twee ook in de cel gestopt. Nog was het daarmee niet afgelo pen, want later kwam er een heel groepje studenten, dat nachtgoed en toiletgerei voor de gevangenen" kwam brengen. De politie nam de vrijheid het goed eerst eens te in specteren en haalde uit een pyjama- zak een flacon jenever... Ook met filter verkrijgbaar. De Belgische regering heeft een wetsontwerp ingediend ter aanvulling van het tienjaren plan voor Antwerpen. Dit ont werp voorziet in de bouw van een nieuwe zeesluis ten noorden van de stad bij Fort Frederik. Door deze sluis zullen dan de grotere tank- en ertsschepen van 40.000 tot 50.000 ton toegang verkrijgen naar de nieuwe ha veninstallaties. De investeringen voor het tienjaren plan worden voor dit werk met 900 miljoen francs verhoogd. Dit bedrag zal geheel voor rekening van de staat komen. De tijdsduur van het tienjarenplan, dat in juli 1956 in uitvoering kwam, zaL volgens de. Belgische regering door de thans voorziene aanvulling geen wijziging ondergaan. Men kan evenr- wel niet onmiddellijk met de werk zaamheden voor de nieuwe zeesluis beginnen. Eerst moet nog een com missie de juiste plaats en de afmetin gen van de sluis bepalen. Men neemt aan, dat er nog twee jaar met studie gemoeid zullen zijn en dat het dan nog vier jaar zal vorderen, eer het werk voltooid kan zijn. De A.N.W.B. deelt mede, dat op 1 april a.s. ook in Oostenrijk de ver zekering tegen wettelijke aansprake lijkheid voor buitenlandse motorrijtui gen en bromfietsen verplicht zal wor den gesteld. Als bewijs dat aan deze verplich ting is voldaan, zullen buitenlanders het internationale verzekeringsdocu ment, de groene kaart, moeten kun nen tonen. Er bestaat geen gevaar voor een tweede ontploffing van het atoom wapen niet op scherp gesteld dat een Amerikaanse bommenwerper eergisteren in Florence in de staat Caroline heeft laten vallen. In onze editie van gisteren be richtten wij reeds, dat vijf personen werden gewond. Er heeft zich een ontploffing „op kleine schaal" voor gedaan, die veroorzaakt was door de lading van de springstof „t.n.t.". Officieel werd meegedeeld, dat het omlaag gestorte atoomwapen geen kop met atoomlading bezat, doch verder volledig was. Deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben het gebied, waar het per ongeluk afgeworpen kern wapen terecht kwam, „vrij van radio actieve besmetting" verklaard. De bom was van een hoogte van bijna 100 meter op een huis in de gemeente Mars Bluff gevallen, dat geheel vernield werd (en waarbij vijf personen gewond raakten). Nog zes andere gebouwen, waaronder een kerk. werden door de ontploffing van de t.n.t. uit de bom (waarmee als de bom op scherp gesteld is de eigen lijke kernexplosie op gang gebracht moet worden) beschadigd. Het afwerpen van de bom was te wijten aan een hapering in het af- werpingsmeohanisme en geen men selijke fout. De tunnel te Antiverpen Nu er sprake is van de bouw van een nieuwe Schelde-oeververbinding te Antwerpen, omdat de bestaande tunnel voor voertuigen overbelast is, 'heeft staatsminister Heyman een nieu we. derde poging gedaan de tolgeld heffing voor deze tunnel te doen ver dwijnen. Hij had berekend, dat zon der de tolgeldheffing het verkeer 30 pet. sneller zou kunnen verlopen. Zijn poging is echter mislukt. De Kamer commissie voor Verkeer heeft zijn desbetreffend amendement met 10 tegen 9 stemmen verworpen. NAAM De heer Lalomia uit Detroit heet Liberty oftewel Vrijheid j met zijn voornaam. Hij heeft thans de rechtbank gevraagd of die naam niet veranderd kan worden in Billy of zoiets. S De reden is, dat Lalomia bin- nenkort in het huwelijk treedt en dan slaat die naam „Vrij- heid" natuurlijk nergens meer op. S Ontsnapt Radio-omroeper John Marquet is nog steeds vrijgezel. Het had niet veel gescheeld of het was anders ge weest, want de omroep, waarvoor hij werkt, bood iedere employé, die binnen dertig dagen trouwde, een gratis vakantie van veertien dagen op de Bermuda-eilanden aan. Achter zijn rug om riep men zijn naam om ais gegadigde. De volgende dag al had onze John 32 huwelijksaanzoe ken binnen. „Het gaat mij een beetje te vlug", zei Marquet. Hij is in pa niek naar een klein dorpje gevlucht om daar te hekomen van de schrik. Weg De bronzen, pijl, die een wezen lijk onderdeel is van het standbeeld van Robin Hood in Nottingham, is weer maar eens verdwenen. Het is al de vierde keer in enkele maan den. Een nieuwe pijl kost telkens 250 gulden en daarom overwegen de autoriteiten om een stevig hek rond het standbeeld op te trekken. Dat komt op de duur goedkoper uit. Been Niet zonder verbazing heeft het verplegend personeel van het ge vangenishospitaal te Whittingham vastgesteld, dat de heer Thomas Edwards was verdwenen. Hij was het bed uitgestapt en had zich via de regenpijp een weg naar de vrij heid gebaand. Het zou allemaal niet zo gek zijn, maar Edwards lag er met een gebroken been en daarom snapt men het niet zo goed. Winst De humoristische pianist Vic tor Borge heeft onlangs ver klaard, hoeveel winst hij wel maakt. Hij zei: „Het applaus van iemand in de zaal en de traan van een geroerd toe hoorder zijn mijn enige ver diensten. De rest gaat naar de belasting". Indringer Een voorbijganger belde gehaast het politiebureau van Nottingham op met de mededeling, dat hij in een juwelierszaak een vent had zien staan. Het was nacht en dus kon dat niet. De politie maakte er veel werk van. Ze kwam op volle sterkte omsingelde het betrokken huis en chargeerde tenslotte. De agenten kwamen uit bij een modepop, die de juwelier in zijn winkel had ge zet om hem de volgende dag met de vuilnisman mee te geven. Goed De cipiers van de gevangenis te Sault hebben opdracht gekregen ex tra aandacht te besteden aan de heer Arthur Larivière, die onlangs werd binnengebracht om enkele jaartjes op te knappen wegens roof. De kwestie is, dat onze Arthur vroeger al eens zo verschrikkelijk goed uit een gevangenis wist te ontsnappen, dat hij een contract kreeg bij een circus, waarin zijn kunsten de groot ste attractie werden. Ziek Op het vliegveld van Columbus kwam een lijn toes tel zo onzeker aan de grond, dat iedereen dacht, dat de piloot zich niet lekker moest voelen. Het klopte, want de man werd met glazige ogen aangetroffen in de ca bine. Hij werd in allerjjl naar het ziekenhuis vervoerd, waar na 24 on zekere uren bleek, wat hij geman keerd had: Hij was luchtziek ge weest. En nou hoop ik, dat je me niet meer iedere vijf minuten wakker maakt om te drinken, hé! VRIJDAG 14 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Avon turen met kinderen, caus. 10,05 Morgen wijding. VARA: 10,20 V. d. zieken 1,1,05 V. d. kleuters 11,20 Plantaardig en mi neraal. AVRO: 12,00 Twee piano's 12,20 Regeringsuitz.Landb. rubr. Wij bezoe ken het K.I. station in Bunnik 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12.50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Metropole ork. 13,55 Beursber. 14,00 Pianorecital 14,30 Voordr. 14,50 Gram. 15,00 Idem 15,10 Ge- var. pro gr. VARA: 16,00 Orgel en zang 16,30 Muziekrevue 17,10 V. d. jeugd 17,40 Lichte muz. 17,55 Aot. 18,00 Nws. 18,15 PvdA, caus. 18,25 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V. d. kind. 19,10 Musette-ork. VPRO: 19,30 Het plat teland nu, gesprek 19,45 Een nationale zaak, caus. 19,50 VPRO-nws. 20,00 Nws. 20,05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20,20 Boekbespr. 20,25 Toneelrubr. 20,35 Wat doet de Raad van Europa voor de mensenrechten?, caus. 20,45 Voordr. met muz. VARA: 21,00 Leert uw landgenoten kennen 21,30 De lange weg, documentaire 21,55 Jazzmuz. 22,25 Buitenl. overz. VP RO: 22,40 Zorg om de mens. VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Kamerork. (Advertentie) Xi N, jmtk I I enfl die heerUi** "T cht'Oe ca* Dié komt er goed uit en dié gaat er goed In! Spaar de vlaggetjes: op elk pakje is^-er één! HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Blaasork. 9,00 V. d. zieken 9,30 Waar voor uw geld 9,35 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gr. 11,30 De jeugd op eigen wieken, lioorsp. 12,00 Tenor en piano 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Politiekapel 13.45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,25 Omr. ork>. en solist 15,15 Voordracht 15,35 Lich te muziek 16,00 Tuinibouwpraatje 16,(15 Vocaal ensemble 16,30 Pianorecital 17,00 Voordr. 17,20 Muzikale caus. 17,40 Beurs ber. 17,45 Gram. 18,00 Accordeonmuz. 18,20 Stemmen van Overzee 18.35 V. d. jeugd 18,50 Cursus Openbaar Kunstbezit 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,-15 Regeringsuitz.: Serie: Een: loopbaan bij het onderwijs. III Als ik zelf weer moest kiezen, door dr. A. la Fleur, rector v. h. Ghr. Lyceum Marnix van St. Aldegonde te Haarlem 19,25 Heet van de matrijs 20,00 Radiokrant 20.20 Gr. 20,30 De jeugd op eigen 'wieken, hoorsp, 21,00 Bariton en piano 21,50 De t d, waar in wij leven, caus. 22,10 Bariton en piano (verv.) 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Kunstoverz. 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Mannenkoor 16,20 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram, 17,45 Duitse les 18,00 Vlaamse liederen 18,10 Voordr. 18,20 Vlaamse liederen 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Gram. 20,15 9ymf. ork. en sol. 22,00 Nws. 22,15 Jazz muz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws, BRUSSEL 484 m 12,00 Grajïl. 13,00 Nws. 13,10 Ork. conc. 14,00 Idem 15,15, 15,30 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17.10 Gr. 18,38 Idem 19,30 Nws. 20,30 Kamermuz. 22,00 Nws. 22,10 Discografie 22,35 Chan sons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG 14 MAART NTS: 20,30-22,00 Relais v. d. Vlaamse TV: Whiteoaks, TV-spel. FRANS BELG. 19,00 Les temps et les oeuvres 19,30 Hen-gelaarskron. 20,00 Nws. 20,30 Gevar. progr. 22,lo Naviguer Daarna: wereldnws. VLAAMS BELG. 19.00 V. d. jeugd 19.30 Nws. 20,00 Interv. 20,30 Whiteoaks, TV-spel 22,00 Nieuwe films 22,30 Nws. en journ. meer in beslag: licht kletsend patste de helm in de zee. Donato leunde over de rand en keek. Een kleurenschakering lichter dreef het masker op het water, maar het zonk niet. Het deinde over de slappe golvingen heen met een vrien delijke soepelheid, vrij snel van de boot weg. Donato schoof zijn bovenlichaam verder naar buiten en greep 't met 'n woedend gebaar. Achter de ronde, doorzichtige vlakken, beefden de wa terdruppels en gleden naar beneden als menselijke tranen. In een van de kastjes moest zijn mes liggen. Hij stak zijn hand uit om 't deurtje open te trekken, maar pas toen hij de knop al tussen zijn vingers had, drong het tot hem door, dat het mes met Alvaro naar de bo dem van de zee was gegleden. En er was niets anders in zijn be reik om het masker in kleine stuk jes te snijden, dié hij over de zee zou kunnen gooien als snippers pa pier. Besluiteloos zat hij daar en keek rond. alsof hij verwachtte dat het donker hem aan een oplossing zou kunnen helpen. Op eenmaal realiseerde hij zich, dat het al laat moest zijn en Enzo zich misschien zou verwonderen als hij zijn afwezigheid had opgemerkt. Er bleef nu niets anders over dan het masker weg te werpen in het ravijn of in de diepte van de rotsen, daar waar geen mensen kwamen. Het werd een lange, moeilijke tocht door de donkere nacht. Hij werd onvoorzichtiger tenslotte. Zijn voeten werden pijnlijk door de harde, ongelijke grond en hij voelde zich doodmoe. Hij gooide het masker op een onbekende plaats, die hem wel geschikt voorkwam: de rot- senrij, die de scheiding vormde tus sen zee en land. Suizend vloog de helm naar beneden en kletterde luid ruchtig op de grond. Aan de horizon begon de lucht al te verkleuren en mengelend van tinten, vloeide het licht over de wij de hemel uiteen. De weg naar huis was voor Dona to moeilijk te vinden en toen hij eindelijk voor de deur stond, hui verde hij van de vroege ochtendkil- te. die zich grijs en nevelig over het land spreidde. Hij kleedde zich buiten uit en ging met zijn kleren over zijn arm naar binnen. In de kamer sliep Enzo met geopende mond. recht tegenover het bed, dat hij voor Donato op de grond had klaar gemaakt. Hij snurk te met een flauw, zagend geluid, dat doorging toen Donato geruisloos on der de dunne deken schoof. Het was half vier. Hij had nog maar enkele uren ge slapen. toen in haar huisje Eva Lat- tini opstond. Ze gooide de luiken open, zodat het licht in brede banen naar binnen stroomde en nadat ze haar koffie gloeiend heet had gedronken, begon ze te schrijven. Ingespannen tekende ze haar let ters, terwijl Enzo en Donato werden gewekt door de pijnlijk balkende ezel. Ze schreef dopr op het ogenblik blik, dat in de buurt de mensen naar buiten kwamen om naar hun werk te gaan. Alles ontging haar, behalve de punten en de komma's, die ze op haar blad papier had uit te strooien. Het was druk'aan de fontein, waar de vrouwen haastig het water tapten voor de verdere dag. Campo kwam handen te kort met het verkopen van brood, dat hij de vorige dag ge bakken had en met een ontstemd ge zicht was Rinaldo bezig de vloer van „De drie tonnen" met een em mer water en een bezem schoon te schrobben. Hij was niet erg uitgesla pen, met veel lawaai zette hij zijn banken op straat en groette korze lig naar de arbeiders, die naar de puimsteengroeve gingen. Maddalena en Maria liepen over de kade. Vanuit de verte zagen ze al, dat de vissers bedrijvig in de weer waren om straks te kunnen uit varen voor de zwaardvissenvangst. In zijn boot was Figaro doende de harpoenen op hun punten te controle ren, terwijl hij praatte met iemand, die op de kade de veters van zijn linnen schoenen zat vast te knopen. ,.Dat is Donato!" riep Maria. ,,Kijk, Maddalena daar!" Ze waren vlak bij toen hij op stond. Figaro ging de kajuit binnen om proviand en gereedschappen op te bergen en nog even vluchtig de motor na te kijken. ..Donato!" gilde Maria overmoe dig. ,,Hier zijn we!" Hij draaide zich om en lachte. Hij keek van Maria naar Maddalena er} heel langzaam voltrok zich op zijn gezicht een verandering. Zijn moncj verschrompelde tot een verbaasd^ streep: nauwelijks merkbaar trok ken zijn wenkbrauwen omhoog eipL daaronder keken zijn ogen onrustig van de één naar de ander. ,,Goeiemorgen", zei Maddalena on verschillig en zich naar Maria wen dend, vervolgde ze: ,,Is dat nou Do nato? Ik ken hem wel!" ,,Hoe kan dat nou?" vroeg Maria teleurgesteld. ..Vergis je je niet?" Maddalena slikte. Ze haalde een pakje sigaretten tevoorschijn en stak er één tussen haar lippen. Welnee", lachte ze daarna spot tend. ,,Ik geloof, dat ik meneer van de boot heb zien komen!" Donato pakte aarzelend zijn aan steker uit zijn broekzak. Hij keek haar aan toen hij haar het vlam metje toereikte. Maar er was niets bijzonders aan Maddalena te zien. ,,Dank je wel", zei ze met een donkere stem en inhaleerde diep de rook. Ze scheen vergeten te zijn, dat ze achttien jaar geleden van dezelf de kade naar Napels was vertrok ken. ,,Je ziet het", zei Donato tegen Maria. ..Ik maak indruk op alle vrouwen!" Hij laéhte opgelucht en tikte haar zelfverzekerd op de schou der. ,,Ik zei tegen Nino: ,,Wat een on sympathieke kerel!" en hij was 't wel met me eens, geloof ik", vertel de Maddalena onbewogen, terwijl ze rustig verder ging haar sigaret te roken. ,,Goed", viel Donato snel in de re de. ,,Maar we moeten nu gaan zwaardvissen vangen. Wat zouden de dames er van denken als we eens aan boord gingen? Niet zo dringen hoor, anders duw je me in het wa ter!" ,,En dat zou zonde zijn", repliceer de Maddalena hatelijk. ,,Ja, want veronderstel dat ik niet meer boven zou komen?" ,,Ik zou gedacht hebben, dat een zeemeermin je te pakken had en je rustig beneden laten", antwoordde Maddalena, terwijl ze op de boot stapte. ,,Wat moeten we nu doen?" vroeg Maria haastig. Woedend keek ze naar Maddalena, maar die zag haar niet, omdat ze met haar rug naar Donato over de zee stond te kijken. De kleine bootjes, die langs de ka de lagen te deinen op het water, wa ren bemand met roeiers en wachtten nog alleen op het teken van vertrek, dat in de regel door Figaro werd gegeven omdat hij de oudste was. Hij kwam uit de kajuit en zag Maddalena. Maria was bang, dat hij haar weg sturen zou. Ze kneep haar handen in elkaar en het zweet brak haar uit. Ze was nog niet vergeten, dat Figa ro geweigerd had Maddalena in dienst te nemen. Maar hij maakte geen en kele aanmerking. Hij groette in het algemeen en zei: „Over vijf minu ten wou ik vertrekken!" (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 3