WYBERT H.O.C.R.E.S. (oost Z.-Vlaanderen) kwam te Hulst bij een Mr. A. v. Royen nam afscheid bij rechtbank Middelburg I Grepen uit het jaarverslag Plannen voor een prot. chr. verpleeghuis te Goes Nieuwe haven St. Amaland goedgekeurd Meubels opknappen?... Prachtbiits Ceta-Bever! Landbouw-coöperatie-centrum verbreedde zijn basis MEI Geen belangstelling voor kamerverhuur I Van kappersjas j j naar toga I Walcheren Fins schip deed laatste reis door Zeeuwse stromen Reijnaertgesch il te Hulst thans bijgelegd Districtsdag KAJ te 's Heerenhoek Op zondag 16 maart Muziekfestival te Westdorpe MIDDELBURG VLISSINGEN ZEEUWSCH- VLAANDEREN Stichting Midden-Zeeland bereidt ze voor GS. en K. v. K. Besprekingen over verkeer Verbetering van de zeewering bij Vlissingen Verzoek Hoebeke op 9 april voor Haagse Hof Hoogwaterstanden TERNEUZEN N.N.T.G. gaf goede opvoering HULST Pater Eddy v. d. Walle met verlof B.B. op voile toeren Zuid-Beveland GOES AGENDA Vandaag Morgen 3 ve; PRINC VITAM DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MAART 1958 In „De Koning van Engeland" te Hulst heeft de afdeling oost-Z.-Vlaan- deren van de Nederl. katholieke bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters HOCRES haar algemene vergadering gehouden. Deze vergade ring werd bijgewoond door de burge meester van Hulst, de heer A. L. S. Lockefeer en door de heren Verdwaald en van Poppel namens het hoofdbe stuur. Op initiatief van laatstenoemde werd aan het begin van de vergade ring een bandopname afgedraaid van de rede, welke de directeur van de Hotelschool te Maastricht, de zeer- eerw. heer Spronk, destijds in Breda gehouden heeft. Met zichtbaar genoe gen luisterden de leden en de gasten naar de „ingeblikte stem" van de redenaar, die een causerie hield over de plaats van het horecabedrijf in de maatschappij. Hierna sprak de voorzitter van de afdeling, de heer D. Biesbroeck, zijn openingswoord, waarin hij inhaakte op wat de burgemeester van Hulst destijds in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd heeft over het horecabedrijf te Hulst. De heer Biesbroeck wees er met nadruk op, dat men het niet in de eerste plaats de exploitant van het bedrijf moet verwijten, indien de zaak wellicht niet zo vlot met de tijd is meegegaan als de overige midden stand. Het ligt, aldus de heer Bies broeck, voornamelijk aan de eigenaar van het bedrijf. En er spelen verder trouwens nog vele factoren een rol. Strenge controle De heer van Poppel verstrekte de ledéh verscheidene zeer praktische wenken. In de eerste plaats wees hij erop dat men thans vooral in het zui den van het land intensief controle zal gaan uitoefenen op de naleving van het prijsaanduidingsbesluit. Dit met het oog op de komende wereld tentoonstelling. Voor hotels komt daarbij ook de verplichting op iedere kamer de kamerprijs te vermelden. Er zullen geen waarschuwingen wor den gegeven: iedere overtreding wordt direct berecht. Men gaat bijzonder rigoureus optreden. Naar de heer van Poppel zei, voldoet ongeveer de helft der bedrijven in deze streek niet aan de verplichtingen inzake het prijsaan duidingsbesluit en de exploitanten daarvan dienen dus snel hun nalatig heid te herstellen. Ook wijdde de heer van Poppel aandacht aan de vesti- In de openbare raadsvergade ring van St. Annaland heeft burgemeester J. van den Bos meegedeeld, dat van Rijkswater staat bericht is ontvangen, dat de nieuwe haven te St. Anna land kan worden aanbesteed. Hiermee verdwijnt een zwak ke plek in de zeewering van Tholen. Bij aanleg van de nieu we haven zal de oude worden afgesloten en gedempt. De nieuwe haven, die geen getijha ven zal zijn, krijgt viermaal de op pervlakte van de bestaande (vier hectare) waartoe een stalen dam- wand over een breedte van 250 me ter nodig is. Deze wordt aangelegd tegenover de Suzannapolder, waar het industrieterrein is geprojecteerd. De aanleg van deze haven opent dan ook perspectieven voor industrie vestiging, aldus burgemeester Van den Bosch. Het object is geprojecteerd door het stedebouwkundig advies- en in genieursbureau Witteveen en Bos te Deventer. gingswet. Burgemeester Lockefeer hield een gemoedelijk praatje tot de verzamel de café- en hotelexploitanten, waarin hij nogmaals ingang op wat hij des tijds betoogde inzake het .bij blijven" Hij vond het jammer dat de stem van de afdelingsvoorzitter, de heer Biesbroeck, die wél grote activiteit wenst, vaak die „eens roepende in de woestijn" is. Over het toerisme in Hulst sprekende, stelde de burge meester dat men de van nature aan wezige kansen en mogelijkheden niet moet overdrijven. Als plaats om er b.v. een week lang te verblijven, acht de burgemeester zijn gemeente voor de toerist niet geschikt-; wél als pleis terplaats. Hij was overigens ook wel van mening, dat de mogelijkheden die de stad en de streek hebben, beter uitgebuit dienen te worden. Hierna hield de heer J. J. Loof, voorzitter van de plaatselijke V.V.V. een kort toespraakje, waarin hij op taak en doel van deze vereniging in ging. Hij maakte melding van een bittere teleurstelling: op de cir culaire van de V. V. V. aan de Hulstenaren vroeg kamerruimte beschikbaar te stellen voor het geval de hotels de Expo-drukte niet meer aankunnen, was slechts één reactie binnengekomen. Deze actie is dus wel grondig mislukt. Tenslotte benoemde de vergadering mej. N. Misseghers (Koewacht) tot secretaresse van de afdeling. (Advertentie) De 46-jarige A. van Pel uit Zwijndrecht gaat de kappersjas verwisselen voor de toga. Hij i wordt in Zierikzee hulppredi- kant van de Nederlands Her- vormde gemeente. j De heer van Pel slaagde in 1949 voor de akte godsdienst- onderwijzer. De eerste gemeen- S te, waar hij als hulpprediker J toerd benoemd u>as WoJuega (Fr.). Hij was toen in de gele- 5 genheid om aan de rijksuniver- siteit te Groningen colleges in J de theologie te volgen. Op zon- i dag 23 maart zal hij officieel aan de Nederlandse Hervormde gemeente te Zierikzee worden verbonden. Tijdens een bijzondere zitting van de rechtbank te Middelburg is woens dagmorgen afscheid genomen van de vice-president van de rechtbank, mr. A. J. W. van Royen, die zoals be kend benoemd werd tot raadsheer aan het Gerechtshof in Den Haag. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, voerde als eerste het woord, waarbij hij mr. Van Royen namens het college zijn gelukwensen overbracht met diens benoeming. De president wees erop, dat mr. Van Royen nog slechts enkele maan den geleden benoemd werd tot vice- president. ,,En daarom vervult het ons met leedwezen, dat wij u niet kunnen behouden", aldus mr. Van Empel, die de scheidende schetste als een zeer bekwaam jurist en een in nemend mens. ,,Het is voor niemand een ge heim", zo ging de president verder, „dat u een belangrijk deel van de werkzaamheden verrichtte. U be schikt over uitzonderlijke capacitei ten en wij zijn u bijzonder dankbaar voor de manier, waarop u ons bij de collegiale rechtspraak terzijde hebt gestaan". De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen sloot zich geheel bij de woorden van de president aan en hij wenste mr. Van Royen geluk met de benoeming in de functie, die hij zeer ambiëerde. „Wij hebben U in de twaalf jaren, die u in Middelburg hebt doorgebracht leren kennen als een jurist van uitzonderlijke be kwaamheid, die z'ich vooral voelde aangetrokken tot het civiele recht. Het parket heeft veel gemak van u gehad. U zult hier een grote leegte achterlaten", zo besloot mr. Van der Dussen. Mr. J. W. Muller namens de grifie en mr. G. Kegge uit naam van de balie gaven ook uitdrukking aan hun gevoelens van spijt bij het vertrek van mr. Van Royen. In zijn dankwoord zei mr. Van Roy. en uiterst dankbaar te zijn voor de jaren, die hij in Middelburg werk zaam heeft mogen zijn. Hij dankte alle sprekers voor hun vriendelijke woor den en in zijn afscheidswoord betrok hij ook de bureelambtenaren, de deurwaarder, de concierge en de bode. Mr. C. E Coester geïnstalleerd In de middaguren kwam de recht bank andermaal voor een bijzondere zitting bijeen. Toen werd namelijk mr. C. E. Coester, wiens benoeming vorige week afkwam, geïnstalleerd als rechter bü de Middelburgse rechtbank. Ter gelegenheid hiervan werd mr. Coester door de president, de officier van justitie, de griffier en de deken (Advertentie) van de balie in hartelijke bewoor dingen toegesproken. Mr. Coester zei verheugd te zijn over de manier, waarop hij in Middelburg ontvangen is. „U kunt ervan verzekerd zijn", al dus mr. Coester, „dat ik alles in het werk zal stellen om de harmonie, waarom de rechtbank te Middelburg bekend staat, niet te verbreken". Drink HENNEKENSELS een lekkere borrel óók voor d; IS In het jaarverslag 1957 Landbouw - coöperatie - dat als werkgebied Zeeland, west- Brabant en Goeree heeft, lezen wij, dat in het afgelopen jaar weer en kele coöperatieve verenigingen het lidmaatschap der organisatie aan vroegen. Hierdoor werd de basis van het L.C.C. opnieuw verbreed en thans kan men stellen, dat deze organisa tie praktisch alle geledingen van de land- en tuinbouwcoöperaties en onderafdelingen in belangrijke mate of volledig representeert. In het bijzonder maakt het ver slag melding van de sector coöpera tieve consumptie - aardappelbewaar plaatsen. Hiervoor werd door het L. C.C. een speciale contact-commissie ingesteld, waarop wij nader zullen tr-ugkomen. Aan het voorlichtingswerk werd veel aandacht besteed. Vooral de jon geren trachtte men op velerlei wij ze te bereiken en men kan consta teren, dat het L.C.C. bij hen goed ingevoerd begint te raken. Dit laat ste geldt trouwens ook voor groepen buiten de land- en tuinbouw en met name voor het onderwijs. Bij de leden-verenigingen deden zich op een enkele uitzondering na geen bijzondere gebeurtenissen voor. Men heeft de indruk, dat aan de uit bouw van sommige nog wel wat kan gebeuren. Misschien, dat de door het L.C.C. in te stellen enquete in dit opzicht aanwijzingen kan geven. In ieder geval kan het zin hebben het gehele vraagstuk van de vergroting van het ledental der coöperaties eens nader in beschouwing te nemen. In de groenvoederdrogerij - sector kwam dit jaar een landelijke sa menwerking tot stand tussen de parti culiere en coöperatieve drogerijen in de vorm van een stichting. Neco- groen genaamd. Deze stelt zich ten doel maandelijks minimumprijzen van het i vast te stellen voor de gedroogde centrum, produkten in nauw overleg met het centraal bureau te Rotterdam en de C.I.V., de rooms-katholieke centrale aan- en verkooporganisatie, even eens gevestigd te Rotterdam. Activiteiten Het algemeen bestuur nam in haar vergadering van februari 1957 het principe-besluit een onderzoek in te stellen naar de coöperatieve gezind heid in ons werkgebied. Het dage lijks bestuur heeft dit punt enkele malen besproken en zich in het bij zonder Tsezig gehouden met de opzet en de omvang van het onderzoek. Het ligt in de bedoeling te beginnen met een proef-enquete onder alle be stuursleden van de aan- en verkoop coöperaties in Zeeland, west-Brabant en op Goeree-Overflakkee. Dit te meer, omdat het indertijd versche nen enquete-verslag over de coöpera tieve gezindheid van de Nederlandse boer o.m. tot de conclusie kwam, dat het met deze gezindheid bij de be stuursleden van coöperaties niet be ter gesteld was dan bij de leden in het algemeen. Verschillende cursussen in het spre ken werden ,gegeven en diverse voor lichtingsbijeenkomsten gehouden. Ex cursies zijn georganiseerd. Gedurende de verslagperiode ver zorgde het secretariaat een tiental lezingen voor vergaderingen van on ze leden en afdelingen van stands- en jongerenorganisaties over coöperatie- onderwerpen, Een aantal onzer leden deed opnieuw een beroep op ons voor het vertonen van films tijdens hun ledenvergaderingen. Er werden zowel coöperatiefilms als films met een meer algemeen karakter ge draaid. Het kantoor der stichting bleef ge vestigd in het Landbouwhuis te Goes, li a.s. Een Fins vrachtschip, het 5196 brt. metende s.s. „Bore VIII", heeft woensdag zijn laatste reis gemaakt, die voerde van Antwerpen naar Rot terdam. Het schip passeerde hierbij, getrokken door drie sleepboten van Miiller uit Terneuzen, de Zeeuwse stromen. Overal waar de 34 jaar oude „Bore VIII" langs kwam, trokken vele be langstellenden naar de dijken om het unieke schouwschep van zo'n groot schip op de Zeeuwse binnenwateren te kunnen gadeslaan. De slopershamer zal binnenkort in Rotterdam een einde maken aan het bestaan van de „Bore VIII", waarvan een oudere broer, de „Bore VI" en kele jaren terug maandenlang hoog op het strand van Westenschouwen lag. Het schip kwam woensdagmorgen door het Kanaal door Walcheren, waar het omstreeks half tien de brug bij Middelburg passeerde, 's Middags om half één verliet de sleep de slui zen in Veere om via het Veeregat, de Oosterschelde en het Zijpe Zeeland te verlaten. Bij het verlaten van het Kanaal door Walcheren was het juist laag water en omdat de „Bore VIII", die Abö op het Finse eiland Turku als thuishaven had, een te grote diep gang had om op dat moment door de Zandkreek te gaan, moest wel om de kop van Noord-Beveland heen gevaren worden. Tijdens de gisteren gehouden ge meenteraadszitting te Hulst heeft de voorzitter, burgemeester A. L. F. Lockefeer, de volgende verklaring af gelegd: ..Na enige besprekingen met bemiddelaars aangewezen door het stedelijk feestcomité, heeft het colle ge van b. en w. tenslotte een zijner leden afgevaardigd naar het Rey- naertcomité. Het gevolg hiervan is, dat besloten werd een punt te plaat sen achter het geschil teneinde vooral te bereiken,, dat voor een Reynaert- optocht een bundeling van alle krach ten mogelijk gemaakt wordt." Er werd over de kwestie verder niet gediscussieerd. De K.A.J. in het Dekenaat Middel burg houdt zondag a.s. te 's Heeren hoek weer een districtsdag, waarop alle jonge arbeiders en arbeidsters van de eilanden worden verwacht. Deze bijeenkomst is speciaal gewijd aan de „Wereld-Wijd" actie. De alom bekende nationaal vrijge steld leider C. Wagenaar zal er spre ken over de „Wereld-Wijd" en alles wat er aan vast zit. Speciaal voor de meisjes zal er deze keer een leidster van de V.K.A.J. aanwezig zijn. 's Morgens wordt begonnen met 'n speciale H. Mis om 9 uur in de Jeugdhoeve. Waarom „Wereld-Wijd"? In Rome zei de Heilige Vader: „Wil de Kajottersbewegmg uit meer begunstigde landen werkelijk actief kunnen bemiddelen om aan hun kameraden in nood de broeder hand te reiken, weigert dan niet om deel te nemen aan die geweldige krachtsinspanning, die gevraagd wordt voor de verbetering van de le vensomstandigheden van de jonge ar beiders en arbeidsters uit alle ras sen en volkeren". Op de Wereldraad van de K.A.J. in Rome werd een vierjarenplan voor alle landen afgekondigd. We ont lenen hieraan: uitbreiding van de Internationale K. A.J.: sterke samenwerking van de verschillende nationale Kajottersbe- wegingen; heel bijzondere aandacht en hulp voor de K.A.J. in Azië; het aanstellen van leiders en leidsters, die verantwoordelijk zijn voor de in ternationale Kajotterslanden; uit wisseling van materiaal; veelvuldi ge bezoeken aan studiebijeenkom sten en activiteiten van de K.A.J, in andere landen, de vorming van lei ders en leidsters, die zich voor 2 of meer jaar willen geven aan de op bouw van de K.A.J. in andere lan den buiten Europa: het uitzenden van militante Kajotters, die in de on derontwikkelde gebieden voor enige jaren gaan werken om zo de Kerk te helpen en door de contacten met de inlandse jonge arbeiders de Kajot- tersbeweging te starten. Vol vertrouwen ziet het districts- bestuur deze dag tegemoet en het rekent er op. dat alle jonge arbeiders en arbeidsters hun taak in deze zul len begrijpen. De fanfare „Eikels worden Bo men" te Westdorpe heeft besloten om deze zomer een muziekfestival te or ganiseren ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. De datum van het festival is bepaald op zondag 13 ju- (Advertentie) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Raadsvoorstellen B. en W. stellen de gemeenteraad voor een verordening vast te stellen tot wijziging van de verordening op de ontheffing voor winkelsluiting op zondag. Door die wijziging kan ook een aantal in de Segeerstraat geves tigde bedrijven ontheffing van de zon dagssluiting worden verleend. Verder wordt o.m. voorgesteld om te bepa len, dat een wijziging van het stads uitbreidingsplan in voorbereiding is; dit teneinde te voorkomen, dat ge bouwd wordt op plaatsen in strijd met de gedachte plannen. Het college wil de duurtetoeslagregeling voor het rijkspersoneel ten bedrage van f 15,60 per kind per half jaar voor ambtena ren, wier loon niet meer dan f 416 per maand of f 96 per week bedraagt, van overeenkomstige toepassing doen verklaren op het gemeentepersoneel. Tenslotte is er nog een voorstel tot het verkopen van 1230 vierkante me ter bouwgrond aan de Koudekerkse- weg aan de Zeeuwse Landbouw Maat schappij voor de uitbreiding van de chr. lagere landbouwschool. a.r.-raadskandidaten In de vergadering van de AR-kies- vereniging is de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing -wastge- steld. Deze luidt als volgt: 1 J. Kö- geler, 2 J. Hoek, 3 M. Wattel, 4 M. de Bruijne, 5 A. Maas, 6 A. Burger, 7 G. de Graaff, 8 J. Coumou. 9 G. Kerkhof, 10 M. Ton, 11 A. Meulbroek, 12 A. de Poorte. De eerste drie kandidaten zitten reeds in de raad. Inplaats van de heer Meliefste, die geen herbenoeming aanvaardde, is de heer de Bruyne gesteld. Gelegenheidsinbrekers aangehouden De recherche van de gemeentepoli tie heeft twee Breskense jongemannen aangehouden, die bekend hebben in de nacht van zondag op maandag te hebben ingebroken in' de Vlissingse stationsrestauratie. In het stationsge bouw deden zij zich tegoed aan soep en wat broodjes en tenslotte ont vreemdden zij een bedrag van rond f 60 uit een geldlad'e. Concert Fodens Motor Works Band Ter gelegenheid van het vijfenzes tigjarig bestaan van de plaatselijke harmonie Sint Caecilia zal vrijdag avond 29 maart een van Engelands bekendste koperorkesten, de Fodens Motor Works Band in de schouwburg, zaal van Britannia concerteren. Zoals reeds eerder gemeld heeft het bestuur van de stichting ..Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land" besloten om,, in het kader van haar "arbeid op het gebied van de volksgezondheid in deze provincie, ter afronding van haar werk een Zeeuws verpleeghuis op de Bevelan- den te stichten. Er zal hier geen sprake zyn van een rust-, doch van een verpleeghuis met remobilisatiemogelijkheden voor de patiënten. Functioneel zal deze inrichting dit teneinde ook door specialisatie een zo groot mogelijk nut van de aan de stichting toevertrouwde en nog toe te vertrouwen produktiefactoren te verkrijgen, een wat andere taak krijgen dan de verpleeghuizen ,,Der Boede" en^,,Ter Poorte" reeds heb ben of zullen krijgen. In opdracht van het stichtingsbe stuur werd door een studiecommissie van de federatie van verpleeginrich tingen voor langdurige zieken te Utrecht naar de mogelijkheden hier toe een onderzoek ingesteld. De com missie had hiertoe o.m. besprekingen op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waar men de volle medewerking verkreeg tot ver wezenlijking der plannen. Ook werd in Goes en omgeving 'n onderzoek ingesteld, waarbij o.m. de mogelijkheden tot het gebruiken van een gedeelte van het bestaande oude Gasthuis-complex onder ogen werd gezien. Gezien een uitgebracht voorlopig rapport door de commissie werd door het dagelijks bestuur der stichting be sloten met de plannen voort te gaan en werd een commissie gevormd, welke uit de volgende personen be staat, t.w. A. Stemerding, burgemeester van O.- en W.-Souburg, voorzitter; dr. A. Bakker, doopsgezind predikante te Goes-Middelburg; ir. P. 't Hooft, bouwkundige te Goes; J. van Melle, wethouder van de gemeente Goes; J. van Tuinen, .chef van de afd. fi nanciën ter pro\^. griffie van Zeeland te Middelburg; terwijl als ambtelijke leden aan de commissie zijn toege voegd: N. Almekinders, directeur van de stichting „Verpleeg- en Rusthui- In Middelburg is een bespreking gehouden tussen de besturen van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse eilanden en voor Zeeuwsch-VIaanderen, en het provin ciaal bestuur van Zeeland. Deze bespreking werd gehouden naar aanleiding van een schrijven van minister Algera, waarin hij me de deelde, dat hij de verkeersproble men in Zeeland nader wilde be schouwen. Na afloop van deze bespreking heeft het provinciaal bestuur een perscommuniqué verstrekt, waarin gesteld wordt, dat ter sprake zyn ge komen problemen van de veerverbin- dingen in Zeeland en de wegen. Tijdens deze bespreking is gebleken, dat er een grote mate van overeen stemming bestaat tussen de lichamen, die aan de bespreking hebben deel genomen. Voorts werd de afspraak gemaakt, dat wanneer het provinciaal bestuur of de bedoelde dagelijkse be sturen daartoe aanleiding vinden, het zen Midden-Zeeland" en secretaris van de federatie van verpleeginrich tingen voor langdurig zieken en mevr. M. Minderhout-Joosse, adjunct-direc trice van de stichting, die als secre taresse van de commissie zal optre den. De commissie is verzocht plannen te maken en nadere voorstellen aan het algemeen bestuur der stichting te doen inzake het stichten van een Zeeuws verpleeghuis in Goes of on middellijke omgeving, hierbij uit gaande van het voorlopig rapport van eerdergenoemde federatie. (Advertèntie) stoffen voor maatkleding Binnen enkele weken zal Rijkswa terstaat de aanbesteding houden van de verbetering der zeewering bij Vlis singen, Voor de Boulevard de Ruy- ter. lopende vanaf de Oprit tot aan de Koopmanshaven, zal vóór de bou levardmuur een zeekerende dijk wor den gelegd, waardoor dat gedeelte der Vlissingse boulevards niet alleen verstevigd wordt doch ook gevrij waard zal worden van overslaand zeewater. Het werk zal in twee ge deelten worden uitgevoerd. Nog dit jaar zal de westelijke helft van deze dijk worden aangelegd en het volgend jaar het resterende deel. Het bestek voor deze oeververdediging wordt thans gedrukt. Het gerechtshof te Den Haag zal in zijn zitting van 9 april om elf uur het door de taxichauffeur L. Hoebeke te Nw. en St. Joosland ingediende verzoek tot schadeloosstelling in be handeling nemen. Hoebeke, die 313 dagen in arrest heeft gezeten in ver band met de moord op de weduwe Sien Kodde Rooze, diende dit verzoek in omdat hij eind vorig jaar door het Gerechtshof te Den Kaag werd vrij gesproken. Het behoort de laatste tijd geluk kig tot de uitzonderingen wanneer een Z.V.U.-avond slecht wordt be zocht. Dat er zo weinig belangstellenden in het Concertgebouw waren voor de opvoering van „Soledad" een toneel spel in drie bedrijven (en zes tafere len) moet daarom dubbel worden be treurd. Degenen echter die deze voorstelling wél hebben bijgewoond zullen zich dubbel gelukkig prijzen. Niet altijd voldoet een toneelwerk aan alle eisen, n.l. een goed oeuvre en een uitstekende vertoning. Beide elementen waren aanwezig in het door het Nieuw Nederlands Toneelge zelschap opgevoerde stuk van de jon ge Franse schrijfster Colette Audry, die hiervoor alleen enige verhalen, kritieken en essays schreef. De handeling heeft plaats in een gefingeerd land dat dictatoriaal wordt geregeerd en behandelt de ge schiedenis van een groep jonge men sen die verzet tegen het regime ple gen. Colette Audry heeft in de uiterst scherpe en vaak zeer intelligente dia logen vooral de conflicten willen ver beelden die zich onder mensen in die omstandigheden kunnen voordoen. Wanneer onder dergelijke omstandig heden hartstochten botsen bereiken zij direct het peil van het levensge vaarlijke. Psychologisch heeft zij dit gegeven uitgediept en dit zo systematisch ge daan dat de climax volkomen aan vaardbaar wordt. Anita Menist (Soledad) en Fien Berghegge (Tita) hebben hun rollen doorleefd en aannemelijk weten te maken. Zij gaven spel te zien dat doorvoeld en genuanceerd was. Ad Noyons (Paco) en Piet Kamarman (Sebastian) waren twee leden van de verzetsgroep met Robert Sobels (Al fonso) als hun gevaarlijke tegenstan der. Ook deze drie gaven een zeer gave vertolking. De jongeren hebben in dit spel hun kansen wél begrepen. De regie van Frits van Dijk en de sobere decors van Lucas Wensing waren hierbij volkomen aangepast, zodat het geheel een gave en uiterst boeiende voorstelling werd, die door de aanwezigen in ademloze spanning werd gevolgd en waarvoor zij graag een hartelijk applaus over hadden. Voor wat betreft Terneuzen was dit de laatste voorstelling van 't Z.V.U.- seizoen. Men had moeilijk een waardiger slot kunnen bedenken. Sas van Gent ledenvergadering sasse kunstkring Op de algemene ledenvergadering van de Sasse kunstkring werd mede gedeeld dat zal worden deelgenomen aan de tentoonstelling Bezige Han den II, welke van 10 tot 14 juni in het Schuttershof te Middelburg zal wor den gehouden. In de bestuursvacature ontstaan door het aftreden van mej. E. van den Aibeele werd voorzien met het kiezen van de heer J. J. van Moorten, die tevens tot secretaris werd benoemd. Aan het slot van de vergadering werd een kleine verlo ting gehouden. Westdorpe „westdorpe en omstreken" won beker Op de tentoonstelling van konijnen en pluimvee, welke tijdens de jaar markt te Zuiddorpe werd gehouden, heeft de heer Richard Soethaert van de vereniging „Westdorpe en Omstreken" de eerste prijs behaald, waarmede hij kampioen werd, en een fraaie beker won. Ook verschillende andere leden van deze pas opgerich te vereniging hebben op de tentoon stelling successen geboekt. Na een verblijf van zeven en een "half jaar in Brazilië, waar hij pastoor is te Mimosa do Sul, keert pater Eddy v.d. Walle uit onze stad met verlof terug. Op 11 maart is hij te Rio de Janeiro scheep gegaan en op de 29ste verwacht men hem in Nederland. Na vele jaren van hard en moei zaam werken zal pater v.d. Walle m.s.c. van een welverdiende vakantie bij zijn ouders in de Bierkaaistraat mogen genieten. Clinge Morgen, vrijdag 14 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.05 en 22 50 uur; te Terneuzen om 9.49 en 22.35 uur en te Vlissingen contact nader zal worden voortgezet, om 9.24 en 22.07 uur. De bescherming bevolking is ook in ons dorp in volle gang. De leiding 'berust in handen van de heer L. Col- sen, die al het nodige doet om alles perfect te organiseren. Zo heeft hij het beschermingsplan van de gemeen te Clinge, hetwelk in drie blokken is verdeeld, aan de blok ploegen bekend gemaakt. De centrale meldingspost zal in het gemeentehuis gevestigd zijn. Ieder blok heeft een z.g, blokploeg, die op haar beurt weer bestaat uit een afdeling EHBO. brandweer en op ruim- en reddingsdienst. Het mate riaal, waarover de blokploegen be schikken is prima. Voor het samen komen van de blokoloegen heeft ieder zijn eigen plaats. Voor Clinge is dit de gemeentelijke bergplaats, voor Nieuw-Namen de brandweergarage. Voor Kapellebrug is nog geen plaats aangewezen. Het kringhoofd te Terneuzen zal nog deze maand een grote oefening uitschrijven. Hieraan zullen ook de bloekploegen van Clinge en Nieuw Namen deelnemen. Tegelijkertijd met deze oefening zullen aan de leden de BB-uniformen worden uitgereikt. Sluis lezing over matthaus passion In hotel De Korenbeurs hield de heer Jac. de Klein, muziekleraar in Sint Anna ter Muiden, een causerie over de Matthaus Passion. Hij deed dit voor de katholieke jongerenorga nisatie voor cultuur en ontspanning en er bestond voor deze lezing een zeer grote belangstelling. Het gespro kene werd door de heer de Klein mu zikaal geïllustreerd met grammofoon plaat en bandrecorder. verkeersexamen Aan het examen, uitgeschreven door de Vereniging voor Veilig Verkeer werd deelgenomen door de leerlin gen van de vijfde en zesde klassen der lagere scholen uit Sluis. In totaal na men 121 leerlingen deze verkeers- middag deel aan het schriftelijk ge deelte. dat nog door een praktisch gedeelte zal worden gevolgd. „apollo" kreeg bezoek De jeugddrumband van Apollo kreeg tijdens zijn repetitie onder leiding van de heer Fr. van den Bussche, bezoek uit Biervliet. Voor deze extra-repe titie hadden de jongens zich natuur lijk in uniform gestoken. Burgemees ter Kostense uit Biervliet en enkele leden van het bestuur van de Bier- vlietse muziekvereniging waren zeer enthousiast over de verrichtingen van de Sluise Jantjes. bond plattelandsvrouwen vergaderde In hotel Het Zwin vond een bijeen komst plaats van de Sluise afdeling van de bond van Plattelandsvrouwen. Mej. J. Huissen, voorzitster van de nieuwe afdeling, kon een groot aan tal dames welkom heten. De heer Bosch uit A'dam vertoonde met zijn medewerkers een film over kleuren, kleurencombinaties en functionele kleuren. De voorzitster deelde nog mee, dat op de provinciale kaderdag in Goes f 31 ingezameld was voor de nieuwe groep. De rijdende viskeuken komt 19 maart naar Sluis en zal ook opgesteld worden in de wijken Sint Anna ter Muiden en Heille. Voor de kinderen van de leden vindt er bin nenkort te Oostburg een jeugdmid- dag plaats waar hersengymnastiek, sneltekenen en een film over de kin derzegels de jongens en meisjes zullen bezighouden. Het bestuur kon defi nitief worden samengesteld en ziet er nu als volgt uit: mej. J. Huissen, voor zitster; mevr. Leenhouts-Boogaard, secretaresse; mevr, Verhage, penning- meestere9se en leden de dames mevr. de Bruijne- Verhage en mevr. da Ruijter. Het bondslied werd ingestudeerd onder leiding van mevr. Marsman- Klem. (Advertentie) Kelly! Ja, dat is de naam van uw nieuwe plezierige gezel in het leven! Kelly. een nieuwe geurige siga ret van de beste tabak ken voor 95 cent! Kies Kelly! Puur voor uw genoegen Secretaris van V.V.V. vroeg ontslag De heer M. Haasdonk heeft pip ge zondheidsredenen ontslag gevraagd als secretaris-penningmeester van de plaatselijke WV. Vele jaren heeft hij zodanig gefungeerd en heel wat activiteiten ontplooid. De heer Haasdonk, die aan een oog. kwaal lijdt, is gisteren wederom daar voor opgenomen in een ziekenhuis te Rotterdam. Het bestuur van de VW, dat de heer Haasdonk niet graag uit zijn mid den ziet verdwijnen, zal de werk zaamheden zo proberen te wijzigen, dat de heer Haasdonk toch als be stuurslid kan aanblijven. oud-kapelaan komt preken Zondag a.s. komt oud-kapelaan van Teylingen, die momenteel te Zaan dam staat, nog eens naar zijn vroe gere parochie terug. Onder de H.H. Missen zal de kapelaan preken over de noodzaak van een tweede kerk in het snel groeiende Zaandam, als in leiding op de collecte voor dit doel. 's-Heerenhoek symphonetta naar expo Op de jaarvergadering van mond- accordeonvereniging Symphonetta, in café Hoorniok gehouden, werd mee gedeeld dat er een uitnodiging is ge komen van het EXPO-bestuur om op 17 augustus op te treden op een folk loristische show. Ook de boogschut ters hebben zo'n invitatie ontvangen. Besloten werd hier op in te gaan en ook om te Eeckeren een uitvoering te geven voor de ouden van dagen. Men zal optrekken in Bevelands kostuum. Kruiningen kandidatenlijst v.v.d. Door de afdeling Kruiningen-Hans- weert van de V.V.D. is voor de op 28 mei a.s. te houden gemeenteraads verkiezingen de volgende kandidaten lijst opgemaakt: 1 P, H. A. Polderman te Kruinin gen; 2 Joh. Griep te Hansweert; 3 Jacob Sinke te Kruiningen; 4 W. a. D. de Munck te Hansweert; 5 A. C. Mosselman te Kruiningen; 6 N. d. Ribbens te Hansweert; 7 C. Wille- boer te Kruiningen; 8 C. van Nieu- wenhuizen te Kruiningen. GOES Grand: Staatsgevaarlijk, a.l. MIDDELBURG Electro: Zeg nooit vaarwel, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Geen gehoor op kantoor, a.l. Luxor: Als mannen ke rels zijn. 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De poort van de hel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het rijk van de zon, 14 j. GENT Kon. Ned. Opera 7.30 uur: De wilde vlam. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Lohengrin. RILLAND Het Wapen van Rilland: Cabaretprogramma. F)EZER dage! „de Volkl dat een Zeeuwl betrokken bij voortvluchtig richt werd ooll hier ging over de Poolse jood| het verwijt op joodse zi.jde, dJ gelijke aanduicl tisme zouden <1 We kunnen de T joodse gemeenl goed indenken.) van het Oude wereldoorlog hil worden, is onvrl weest. De misdJ op Hitier en zijl den hebben bell er maar verkeef reld, de sadistil uitroeiing zijn el en de mensheid! de geschiedenis] Waar dit onze overtuiging is, per het verwijt I maar van heell willen doen aanl ken tegen deze F wereld. We geil zijn naam met f| en door ieder deswegen geresjj den. Waarom genaturaliseerd] de aanduiding verdachte? Zoa]| ben die ontleen krant en hebbel bij stil gestaan, iemand kon kv „jood" omvat paalde religieuze het niet gelijkgl met een aanduin „protestant". DÏ deze aanduiding t ven, omdat dg wordt, waarom i naar Israël en uitgeweken. Als -J even hadden ki| dat iemand zich zou voelen, hadtl duiding vermedeil Een mens, ocl kan iedere dag il JN het beginselpril tij van de Arhl partij de organist! tieke partijleven I van een godsdiel principieel en voil dige verhoudingen ook praktisch ve| lid van de Partij ook de katholiek, pieel verkeerd vinl derheid van de kl vasthouden aan df duidelijk. In zijn kersttoe Paus echter duil partijvorming gebi het onrechtvaardij zo iets aan een draagzaamheid en| toeschrijven. Verre van dit keerd te achten, zulk een partijvorn (Advel 100 dragee ISO dragees (de he VAfs PHILIPS VLISSINGEN Jacobskerk: Residentie orkest. Ariënsgebouw. Vergadering KAB KOEWACHT Tentoonstelling en film Oostprieeterhulp. 42) Snel liet hij zich ten zetten zich vast o het scheepje; zijn h, zich om de ronde, i De boot begon lichtel ?i?g vet"dreef hij enk Weerloos hing Don grauwe water, gebogö leuning, al zijn spiere niet naar beneden De boot kwam stuurd werd door e nand en zonder verds Donato er in komen. Hij vond het mask Terwijl zijn hand grat, te achter hem. sci *?ei blik om "a de boot had leeggs oi te ter et

de Stem | 1958 | | pagina 2