VLIEGVELD PAKANBARU DOOR IPARACHUTISTEN BEZET frtkcW Fransman won songfestival Eurovisie van Kamer tegen los brandt beleid minister Vondeling van Veel deining rond de „verloren" atoombom Centrale troepen begonnen grootscheepse aanval ERERIDDER Behandeling geschorst BOLBIOSCOOP Twee oorlogsbodems namen Padang onder vuur Verandering chromosomen door gewone lichtstralen DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie moties aangekondigd Afnemende vorst Bedrijfsschap P.B.O. wordt paskwil Hevige slrijd GEEN HALVE MAATREGEL.... Geneesmiddelen wet Sovjet-geleerde deelt méé Slaapmn liefsteveroverde heel Europa Veel tegen In België Weer nationale betoging van katholieken .Ensemble' Interpellatie Peters over de Nat. Reserve Van Lissa Nessel „Nog even wachten" Gaillard stelt de vertrouwenskwestie 98e JAARGANG No. 22705 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin tn Vaderland DONDERDAG 13 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per mm.i Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pei min. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 6 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nk uwstiaatMl^t Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Dit kaartje geeft een overzicht van het gevechtsterrein op midden-Snmatra, waar de pa rachutisten-aanval werd uitge voerd. Reeds aan het begin van het debat over het landbouwbeleid in de Tweede Kamer hebben drie sprekers aangekondigd dat zij met moties zullen komen, waarin er bij minister Vonde ling op wordt aangedrongen, zijn beleid te herzien. Gisterenavond zette de Kamer het debat in ten NASSER heeft woensdag bij decreet alle politieke partijen in de Syrische provincie van de Verenigde Arabische Republiek ontbonden. EEN AANTAL afvallige priesters in rood-China heeft de geestelijke Yi- Hsin uit vijf kandidaten tot bisschop van Kanton gekozen. Dit onder druk van de communistische regering. IN EEN HUIS te Fresno (California) heeft men dinsdagavond de lijken ont dekt van zeven personen, die door ver stikking om het leven waren gekomen. Oorzaak was een slecht werkende gas kachel. HET KABINET van Libanon is afge beden. Men verwacht de vorming van een nieuwe regering, die zich meer dan de vorige op het Westen zal oriën teren. TWEE MIJNWERKERS zijn gedood bij een instorting in de mijn van de Charbonnages du Roton-Farciennes, in de Belgische plaats Aiseau. VRIJDAG a.s. zal de kleurenfilm in roulatie worden gebracht, die Poly- goon-Profilti vervaardigd heeft van de reis van prinses Beatrix naar de Ne derlandse Antillen en Suriname. KRUPP zal waarschijnlijk financieel gaan deelnemen aan de zware indus trie in Australië. De Duitse groot industrieel werd kortgeleden, bij aan komst in Australië, door betogers uit gejouwd. NAMEN van grote Nederlanders (Erasmus. Hugo de Groot) zullen ge geven worden aan de nieuwe Super- connies van de K.L.M., die binnenkort op Schiphol arriveren. Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond, opge- maakt woensdagavond 23.15 uur: Van het zuidwesten uit verder toenemende bewolking, met tijde- lijk enige regen, wellicht vooraf- gegaan door sneeuw of ijzel. 2 Zwakke, later overwegend matige 2 wind tussen zuidoost en zuidwest. 2 In de middag langzame stijging 2 van temperatuur. j Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: zwakke tot matige wind uit het zuidwesten. Langzaam toenemende bewolking met sneeuw en later regenvlagen. Later toenemende wind. Vandaag: zon onder 18.40 u., maan onder 11.54 uur. Morgen: zon op 6.58 u., maan 2 up 3.50 uur. pu- Op middeii-Sunialra is de strijd nu in alle lievig heid ontbrand. Driehonderd parachutisten hebben gisteren, 11a gevechten die zes uur duurden, het vlieg veld van Pakanburu bezet, dat midden in het gebied van de tegenregering ligt. Ook de stad Pakanbaru is volgens Djakarta ingenomen. Volgens radio-Padang zouden de parachutisten zijn ingesloten. Twee oor logsschepen van de centrale regering hebben verder de stad Padang onder vuur genomen. Ze wendden de steven, nadat ze door kustgeschut waren beschoten. Woensdagavond zijn de leiders van de revolu tionaire regering in hun „geheime hoofdkwartier in de bergen" bijeen gekomen 0111 de toestand te be spreken. Het is ingetwijfeld de bedoeling van het opperbevel in Dja karta, de troepen die op de oostkust aan land zijn gegaan, zo spoedig mogelijk in contact te brengen met de parachutisten bij Pakanbaru. Deze stad namelijk ligt aan de rivier de Siak, die haar monding heeft bij Soengat Paknin, waar eveneens strijd krachten van Soekarno aan land zijn gegaan. Zoals gemeld heb ben de Amerikanen de olievelden in dit gebied ontruimd. aanhore van een overvolle blieke tribune. De heer van Koeverden (K.V.P.) stelde een motie in het vooruitzicht, waarin er op wordt aangedrongen dat de minister terugkomt op zijn besluit om de zgn. eigenaarslasten niet door te berekenen in de garan tieprijs. Voorts kondigde de heer v. d.'Weyden (K.V.P.) een motie aan ter voorkoming van ombuiging van het structuurbeleid en de heer den Hartog (V.V.D.) een motie, waarin wantrouwen wordt uitge sproken in het landbouwbeleid. Het zal van het antwoord van de minis ter afhangen, of deze bedreigingen worden doorgevoerd. Van alle kanten kreeg ir. Vonde ling te horen, dat men zich ernstig ongerust maakte over de plotselinge wijziging, die door zijn eerste optre den in het landbouwbeleid is aange bracht. De voornaamste punten van kritiek waren, dat de garantie voor de melkprijs voortaan gebonden wordt aan een bepaalde hoeveelheid melk, hetgeen dus neerkomt op een verras send streven naar produktievermin- dering. Steeds heeft de boer gerekend op de noodzaak van opvoering van de pro- duktie. Hij is door de Landbouwvoor- lichtingsdienst altijd in die richting opgevoed. De katholieke woordvoer der v. d. Weyden vergeleek dit alles met de springprocessie van Echter- nach. Het tweede punt was, dat de mi nister heeft laten weten, dat hij het volgend jaar streeft naar grotere be drijfsomvang. Hiermede is dus weer het beruchte structuurbeleid aan de orde gesteld. Tenslotte was men zeer ontstemd over een maatregel die hier op neer komt, dat in de garantieprijs voor de boeren thans 20 cent per 100 kg melk wordt afgetrokken in verband met het feit, dat de pachtprijsverho ging nog niet geheel heeft doorge werkt. De minister heeft daarbij geen rekening gehouden met het feit dat vele boeren op eigen grond werken. De heer Biesheuvel (A.R.) noemde de minister „meer speculant dan boekhouder" omdat hij allerlei risi co's neemt met het nieuwe beleid.Hij vond het beleid wel vernuftig opge bouwd voor de minister persoonlijk: de consument is tevreden omdat de prijs voor de normale melk niet wordt verhoogd en omdat er boven dien zgn. volle melk gaat komen. Voor de landbouworganisator geeft dit alles echter reden tot grote dei ning. Van verschillende zijden werd betwijfeld, of het introduceren van een boter-margarinemengsel een succes zal worden. Dr. Vredeling (P.v.d.A.) prees de nota ^an de minister om haar .dui delijkheid en indringend karakter". Hij moedigde de minister aan, met zijn structuurbeleid nog verder te gaan. ..Nu er belangrijke dingen in de landbouw staan te gebeuren, moet dit duidelijk worden vastgesteld", al dus de socialistische woordvoerder. I Ook in de bestuursvergadering van het bedrijfsschap voor zuivel zijn gis teren boze woorden gevallen over het melkbeleid van minister Vonde ling. Verschillende bestuursleden vroegen zich af, of het voor de pu. bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog wel zin heeft verder te gaan, nu constructieve voorstellen om uit de zuivelimpasse te geraken door het regeringsveto getroffen zijn. De nieuwe politiek, zo meende men, zal de schatkist miljoenen gaan kosten. De minister, aldus ir. Ritze- ma, moet duidelijk worden gemaakt, dat de verantwoordelijkheid zeker niet bij het produktschap ligt. De aanval op het vliegveld van Pakanbaru werd woensdagochtend om half vier ingezet. Veertig Dako ta's wierpen de parachutisten uit. Eerst na hevige gevechten, waarbij tientallen doden vielen, konden zij zich van het vliegveld meester ma ken. Ze begonnen hierna onmiddellijk met het opruimen van de versper ringen rond het veld. Als de parachutisten inderdaad zouden zijn omsingeld, zouden zij niets kunnen uitrichten, nu de dichtstbijzijnde Indonesische troepen zich tweehonderd km oostelijker aan de kust bevinden. Als zij echter het vliegveld voor gebruik gereed kun nen maken, krijgen de regeringstroe pen de kans versterkingen aan te voeren, waarmee zij langs behoor lijke wegen rechtstreeks naar Pa dang en Bukittinggi, twee centra van de opstandige beweging, kunnen oprukken. Volgens een communiqué van de Indonesische regering hebben val schermtroepen en gevechtsgroepen van de luchtmacht aan de landing deelgenomen. De militairen stonden onder leiding van kolonel Wirgadi- nata. Mustang-jagers en bommen werpers bombardeerden het vlieg veld voordat de aanval van de pa rachutisten begon. Een vertegenwoordiger van Caltex deelde mee, dat op de basis Rumbai van de maatschappij, nabij Pakan baru, alles in orde is. Hij had een telefoongesprek met de Amerikanen daar gehad. Hij voegde hieraan toe, dat de maatschappij niet van plan was het personeel van Rumbai te evacueren. In Den Haag verklaarde een Indo nesische woordvoerder dat zijn rege ring niet wilde, dat de strijd een Alle personeelsleden van de Argen tijnse Nationale Bank, die een sit- downstaking hielden, zijn door het korps mariniers gearresteei^t en da delijk daarop opgenomen in een een heid van dit korps. Het stakingscomité van het perso neel van de Argentijnse banken heeft daarna besloten de staking te beëin digen, maar tezelfdertijd opgeroepen tot lijdelijk verzet. oorlog zou worden. De bevelhebber, brigade-generaal Djatikusomo, had opdracht gekregen, de verliezen aan weerskanten zo gerLng mogelijk te houden. De opzet van de actie was ..het gebied onder de macht van de revolutionaire regering te zuiveren." De minister van Binnenlandse Za ken van de tegenregering, kolonel Djambek, verklaarde in een radio rede, dat de aanval on Pakanbaru automatisch beteken dat midden- Sumatra Soekarno niet meer erkent als staatshoofd. Hij deed een beroep op zuid- en noord-Sumatra en op west-Java, om zich bij het tegenbe- wind aan te sluiten. Beproeving' President Soekarno heeft woens dag verklaard, dat Indonesië thans een beproeving ondergaat". Hiervan moeten wij allen de last dragen," zei hij, ..niet alleen de regering en de president, maar de gehele Indo nesische natie." Volgens sommige berichten hebben de opstandelingen op noord-Celebes de stad Gorontalo opnieuw bezet. Kortelings werd ze door troepen van de centrale regering ingenomen. Deze zouden zich nu in het oerwoud hebben teruggetrokken. Welingelichte politieke kringen in Djakarta hebben woensdag ver klaard, dat oud-vice-president Hatta een brief heeft gezonden aan presi dent Soekarno. waarin hij deze me dedeelde niet langer geïnteresseerd te zijn in een gesprek over zijn mo gelijke terugkeer in de centrale re gering. De besprekingen tussen Soekarno en Hatta zouden aanvankelijk vorige week vrijdag worden hervat.doch vol gens een regeringswoordvoerder wer den zij „om onbekende redenen" uit gesteld. Na weer een middagvergadering van de Tweede Kamer is de behandeling van de Geneesmiddelenwet vastgelo pen. Mr. Bachg (V.K.P.) heeft zijn vier amendementen tot regeling van de functie van de drogisten teruggeno men, maar onmiddellijk weer twee andere ingediend. Daarin wordt een registratie gevraagd van de drogisten, inplaats van het oorspronkelijk door hem gewilde vergunningsstelsel. Minister Suurhoff heeft echter nogal wat bezwaren daartegen ingebracht; o.a. vreesde hij dat het kartelbeleid van zijn ambtgenoot van Economische Zaken zou worden doorkruist. Ook wil de minister zijn ambtgenoot van Justitie hierover raadplegen. De be handeling is daarom voorlopig ge schorst. Het per ongeluk loslaten van een atoomwapen door e«en Amerikaanse bommenwerper, met het gevolg dat in het Amerikaanse plaatsje Floren ce een huis werd verwoest en vijf personen werden gewond, heeft in de gehele wereld nogal wat reacties teweeggebracht. De bestrijders van de atoom- en waterstofbom in Engeland hebben het ongeluk terstond aangegrepen voor hun actie. Men verwacht dat de conservatieve Britse regering in het parlement heftig door de oppositie, die zich tegen het vliegen met atoom bommen boven Brits grondgebied heeft gekeerd, onder vuur zal wor den genomen. In de afgelopen weken heeft een anti-waterstofbomactie, onder leiding van de filosoof Bertrand Russell, dui zenden volgelingen geworven. Tot in de Labourpartij zelf toe ontstond een meningsverschil over deze kwestie en de bladen van allerlei richtingen staan vol ingezonden stukken hier over. De bestrijders van de kernwapens voeren aan, dat er louter door een „Door middel van lichtstralen voelige stof, die op haar beurt bin- hebben wij voor de eerste maal wij- nen de cel krachtige zuurvormende zigingen in de chromosomen van celkernen weten te veroorzaken die gelijkvormig zijn aan die, welke door radio-actieve straling worden teweeg gebracht." Dit heeft de Russische geleerde Nicolaas Doebinine meege deeld. De geleerde zei dat hij proeven had genomen met ontluikende uiwor- tels, ingesmeerd met een zwakke op lossing van een stof die gevoelig is voor de inwerking van licht. Men heeft toen de inwerking van de ener gie der fotonen lichtdeeltjes kunnen nagaan op de voor licht ge verbindingen deed ontstaan. Door de inwerking van deze verbindingen, die zuurstof bevatten, vielen de chro mosomen in deeltjes uiteen, die zich dan op verschillende manieren kun nen hergroeperen en de levende cel nieuwe erfelijke eigenschappen kun nen geven. Volgens de Russische ge leerde is het nu mogelijk vast te stel len, dat de fotonen van het gewone licht, ondanks hun geringe energie, dezelfde wijzigingen in de chromoso men kunnen veroorzaken als radio actieve straling, waarvan de energie natuurlijk ontzaglijk veel groter is. (Van onze speciale verslaggever) Tien stemmen hebben gister avond gevraagd om de gunst van Europa. Ze klonken zacht of vleiend, smekend of ondeu gend, in de televisie-studio's te Bussum, waar het ging om de „Grand Prix de la Chanson Européenne 1958", een hele mond vol voor de titel van kampioenzanger met een top-hit in zijn stem. Het werd inderdaad een zanger en geen zangeres, al waren er maar drie mannen onder de tien finalisten; De Fransman André Claveau, een tengere man met een vriendelijk gezicht, een tje als duizend andere Parijzenaars, die gewoontjes en gemakkelijk een liedje kwam zingen over zijn slapende geliefde, ver weg van de wereld, pas ontwakend door „de zon van morgen, de zon van een eeuwige liefde. Deze woorden, deze stem, zijn ge zicht bij het zingen raakten het ge moed van de deskundigen, die in tien landen klaar zaten met hun jury oordeel. Op het scorebord in de studio sprong zijn puntentotaal van nul naar zeven-en-twintig, van onbekendheid naar roem. Er was ook een Nederlandse bij de laatste tien. Ze verliet Bussum, wat triest en teleurgesteld, omdat ze als fiere winnares van het vorige jaar de vluchtige eer van de Lichte Muze had gevoeld om die vervolgens troosteloos te verliezen: Corry Brokken, nerveus en ditmaal met een niet zo „sterk" lied, werd laatste, allerlaatste.... De ex-Bredase had veel tegen. Ze had, als tweede, ongunstig geloot en bovendien voelde ze de zware last van haar vorige titel. De jury zou met ex tra scherpe ogen naar haar kijken en luisteren. Zij had de taak een succes te overvleugelen. Het lukte niet. On danks al de warmte, die Corrie Brok ken in „Heel de wereld" wist te leg gen en ondanks de attente begeleiding van het ster-orkest van Dolf v.d. Lin den werd ze voorbij 'gestreefd door al haar rivalen. Bovendien zong Corrie in feite het eerst, dus het ongunstigst, want de brede Italiaan Domenico Mo- dugno. die de rij had geopend, mocht helemaal op het laatst nog eens terug, komen, omdat men in verschillende landen alleen maar zijn gezicht had gezien. En dat was niet voldoende om vast te stellen, wat hij eigenlijk zong. (Vervolg pag. 5), ongeluk met een atoombom een we reldoorlog zou kunnen ontstaan. Deze week is voor de Britse tele visie een stuk van J. B. Priestley, een der leiders van de anti-waterstof- bomactie, opgevoerd, waarvan het gegeven gebaseerd was op het wer pen van een kernbom tengevolge van het verkeerd begrijpen van een or der. Priestley zei nu tegen een ver slaggever van een Brits persbureau dat men, wanneer ongevallen als dit zouden gebeuren op een wijze als in zijn televisiespel gesuggereerd, zo maar ineens midden in een atoom oorlog zou kunnen zitten. De Amerikaanse luchtmacht heeft allen die stukken van de kernbom hebben opgeraapt verzocht deze te rug te geven. Deze stukken waren waarschijnlijk ongevaarlijk maar aan de strengste geheimhouding onder worpen. (Voor verder nieuws zie pag. 3). Het nationaal „Comité voor Vrijheid en Democratie" treft voorbereidingen om op zondag 18 mei te Brussel een grote nationale betoging te houden, waaraan alle arrondissementsafdelin gen van dit comité zullen deelnemen. Zoals men weet trad het comité na de laatste schoolbetoging van juli 1955 op de achtergrond. Met het oog op de naderende verkie zingen (men verwacht in politieke kringen te Brussel de parlementscnt- binding rond eind april, terwijl de ver. kiezingen op 1 juni mogelijk gehou den worden) zou deze betoging in het teken staan van de verkiezingsstrijd en plaats hebben onder het motto: „Over de toekomst van uw kinderen wordt nu beslist". De laatste manifestatie hield „Vrij heid en Democratie" te Brussel op 10 juli 1955. Er namen ruim 250.000 mani festanten aan deel. De lezer zal hebben begrepen, dat in ons artikel over de plannen van de nieuwe toneelgroepering voor het zuiden ..Ensemble" de volgende zin verminkt is afgedrukt: ..Het is zaak, zo meende hij, daar om ook naast het gewone speelplan de spelers van Ensemble" volgens reeds bestaande plannen in te scha kelen bij hulp aan het amateur-to neel." In de St. Andreaskerk te Keu len is de Westduitse bondskan selier dr. Konrad Adenauer be kleed met de versierselen van honorair ridder van de acht eeuwen oude Duitse orde. De onderscheiding wordt door de Kerk verleend aan burgerlijke personen met bijzondere ver diensten. De orde telt momen teel 12 ridders, onder wie vijf Duitsers. Op de foto ziet men dr. Adenauer (midden), die de versierselen uit handen van mgr. P. Marian Tumler ont vangt. Links staat de Oosten rijkse kanselier Julius Raab, die verleden jaar in de orde werd opgenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren de interpellatie-aanvraag van de heer J. Peters (K.V.P.) over de Nationale Re serve toegestaan „op een nader te bepalen dag". Aan de minister van Oorlog zal worden gevraagd om geen uitvoering te geven aan de voorgeno men reorganisatie van de Nationale Reserve vóór de interpellatie heeft plaatsgehad. Het K.V.P.-lid Droessen heeft ge vraagd de regering te mogen interpel leren over het pachtbeleid. Hierover zal vandaag worden beslist. De Haagse wethouder van weder opbouw, ir. van Lissa Nessel, heeft tijdens de begrotingsdebatten mede gedeeld. dat ook nu nog van kracht blijft zijn verklaring van 14 novem ber 1955, namelijk, dat hij zich tot het einde van de lopende zittingspe riode gebonden acht aan het KNP- programma van 1953. ,,Ik maak der halve nog geen deel uit van de KVP- fractie en woon ook haar vergaderin gen niet bij. Na september a.s. hoop ik in de raad te zitten als KVP-er, indien de kiezers dit wensen," verklaarde hij. Premier Gaillard van Frankrijk heeft de vertrouwenskwestie verbonden aan zijn plan tot vergroting van de regeringsstabiliteit door middel van een grondwetswijziging. De stemming wordt dinsdag gehouden. De premier stelde de vertrouwens kwestie nadat de Nationale Vergade ring een amendement van de sociaal republikeinen had aanvaard, dat de bepalingen in het wetsontwerp over het toekomstig gebruik van vertrou- wensstemmingen krachteloos zou ma ken. Dit amendement, dat de regering onaanvaardbaar acht. is aangenomen met 281 tegen 210 stemmen. De Hamburgse filmproduktie- leider Adalbert Baltes heeft een plan ontworpen voor een bol vormige bioscoop, waarin de bezoekers „voor het eerst de volkomen filmische illusie" zou den ondergaan. De toeschouwer is rondom omgeven door een naadloos filmdoek, dat ook het plafond bedekt. De toeschouwer zit op een draaistoel, zodat hij zich naar believen naar elk gebeuren op het doek kan wenden. Bal tes heeft voor zijn „cineterium" dat hij ah model op kamer grootte in Hamburg aan ver slaggevers toonde, een aparte filmcamera en projector ont worpen. Ook het geluid zal uit rondom aangebrachte luidspre kers komen en wel versterkt van de plaats waar een bepaal de scene speelt.

de Stem | 1958 | | pagina 1