Matthaus Passion in geheel herstelde St. Baafskerk „Rattenvanger van Maastricht vond mysterieuze rattenkoning Vannitsen won 2e rit Parijs-Niee van f ICI PARIS ICI PARIS Autosmokkelaars in België tot twee jaar veroordeeld Aardenburgs culturele traditie Verdelgingsdemonstratie in stad in westen van het land I ven irs- den DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 MAART 1958 De Missers kampioen Bredanaar Ook bij betrokken Griezelige ontdekking op Franse zolder Beetje Benelux.... j pTheo Middelkamp" Man naar SPORT'ui't KOUT Concours Soranus Bij Jupiter..... Voorzichtig! Duiven-leed Sophia Loren EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN ibouwer larlijkse .-houden. ,>el wor ries zes dekking de stier de heer ier goed P p heeft ize paro- en werd ehouden, )t ople- Jvertoond |cn Gor- lover het 1 de taak Idrukten Én. Deze ezocht. riE lerd een Imen tot lesinstal- Tbij was Ingen te |rd voor- er. Wet- hns aan- brichting bbouwtje I-rein ge- jMet een Jonnen. loft |r geleden geboren Éa Maria 1876, in familie- |„de Een- plaatse- larmonie" lar echte» dan ook h van het de St. R vinders bit Spoor baganda- |oor een I. In zijn Jdistricts- len over- |r bewe- |n, waar- i?rde toen p. In een daarna rindsters, In de St. Icht met Mtsen. De Ike Com- leen toe- lfinanciën (ippenhuis werd op De dis- A. J. ld sprak Ireeft we lven in blder uit. veertig lamen te lerke. Lo lde Jager Crabben- ISanderse groot; de lotte van m I bestuurs- I voor ge- J*emeente- Irgadering Irenbeurs" I eenkomst |s der ge- lg houden Ie en juri- Ibreidings- lirt gelden Ie volgen- Lansweert Verneuzen flissingen Iger, 18 j. lldig bloed pouwburg: voorbeh. Jitty in de mannen |film Oost- uur: L»a LrFunmy jport Afri- lijk, a.l. f Zeg nooit i gehoor |iannen ke- uur: De I Het rijk |:o uur: De lise Opera, (Advertentie) (Van onze verslaggever) Zondag 23 maart wordt in Aardenburg voor de vijfde maal Bach's Matthaus Passion uitge voerd, een cultureel evenement dat intussen tot traditie gewor den is. Het is voor de eerste maal dat de steeds groeiende kring van belangstellenden in een geheel gerestaureerde St. Baafskerk ontvangen kan wor den. De herbouw van dit duizend jaar oude bouwwerk heeft vele jaren gevergd. Voor de Matthaus-uitvoering be staat in Aardenburg zelf een opmer kelijke belangstelling; men mag zelfs zeggen dat zij door de Aardenbur gers zelf gedragen wordt. Hiervan getuigt o.a. het enthousiasme waar mee de inwoners van deze opmerke lijke grensplaats met zijn belangwek kende historie, ieder jaar weer de circa 250 medewerkenden aan de Matthaus Passion gastvrij onderdak verlenen. Het zou financieel nl. juist iets te veel van het Bachcomité ge vergd zijn, indien het orkest- en koor leden en de solisten in hotels moest onderbrengen. De organisatie van de jaarlijkse uitvoering vraagt toch al heel wat hoofdbrekens van de pen ningmeester en de overige bestuurs leden. Maar de Aardenburgers zetten hun deuren wijd open en er is in die vijf jaren reeds een hechte vriendschaps band gegroeid tussen vele inwoners van de oude Vlaamse vestingstad en talrijke Amsterdamse musici. Dit jaar: het U.S.O. Overigens hebben de Aardenbur gers ook veel daadwerkelijke belang stelling voor de Passion zelf. Het percentage plaatsgenoten is bij de uitvoeringen zeer hoog. Verder is er ook een, nog steeds groeiende inte resse van de zijde der Belgen te bespeuren. Wellicht mede hierdoor geïnspi reerd heeft het comité dit jaar een bekende, en aan populariteit nog winnende Belgische zanger geënga geerd. Het is de van „Bel Canto" bekende Renaat Verbruggen uit Ant werpen, die voor de eerste maal zijn medewerking aan de Aarden- burgse (onverkorte) Matthausuitvoe- ring verleent. Ook een nieuweling is de Weense tenor Walther Ludwig, die de evangelistenpartij zingt. De Christuspartij wordt vertolkt door de evenzeer bekende Bruce Boyce (Ca nadees van geboorte en bekend van Bijster evenals verscheidene vorige malen haar medewerking verleent. Deze briljante sopraan is een wezen lijke steun voor een Matthausuitvoe- ring. Vaste bezoekers van de Aarden- burgse Uitvoering zullen het ook op prijs stellen dat Reinier Schweppe, die aan de eerste uitvoering in deze plaats nog als amateur meewerkte, opnieuw medewerkt. Toni Rebel, alt, is een „nieuw geluid". Noemen we verder de organist Alex Schellevis, die traditiegetrouw het orgel van de St.-Baafs bespeelt en Leny v. d. Lee, die men aan het klavecimbel kan horen. Uitstekende krachten Na de lichte teleurstelling welke zich vorig jaar van vele luisteraars meester maakte inzake het orkest, zal hel menigeen verheugen dat men dit jaar beschikt over een der beste orkesten van ons land. het Utrechts Stedelijk Orkest nl. Het staat teza men met het Amsterdams Oratori umkoor en het jongenskoor van de Vredesscholen te Amsterdam onder leiding van Piet van Egmond. In het USO werken eerste klas krach ten mee, waarvan we noemen de violisten Jo Juda, Dick de Reus en Louis Werner. Op Passiezondag zullen ongetwij- BBC-programma's) en het zal alle Bachminnaars verheugen dat Corry feld weer vele honderden naar Aardenburgs St. Baafskerk optrek ken. Deze lustrumuitvoering be wijst dat Aardenburg met zijn jaar lijkse Matthaus Passion een cultu reel werk verricht dat bij velen aanslaat. Het comité heeft ook aan de ver schillende technische details de no dige aandacht besteed; zo is al het mogelijke gedaan om in de kerk een behaaglijke temperatuur te bereiken. De vereniging van luchtbuksschut- ters „De Missers" uit Aardenburg heeft zijn naam weinig eer aangedaan, door in de eerste west-Zeeuwsch- Vlaamse luchtbukscompetitie als kam pioen naar voren te komen. Ofschoon de vereniging nog een wedstrijd moest spelen tegen Willem Teil uit Oostburg is zij thans al zeker van de titel. De Missers won thuis met 51 p. voor sprong op Sla Maar Raak uit Num mer-Een (Hoofdplaat), terwijl de naaste concurrent, Diana uit Groede, met 17 p. verschil een onverwachte nederlaag leed tegen Willem Teil. Het is voor de Missers een mooie prestatie daar de vereniging pas één jaar bestaat. (Eigen berichtgeving) De rechtbank te Antwerpen heeft gistermorgen drie Neder landers bij verstek veroordeeld tot ieder twee jaar gevangenis straf en 2000 francs boete. Het betreft F. de H. (Breda), Chr. van M. (Weesperkarspel) en J. B. (Amsterdam). Zij werden veroordeeld op 55 De rattenvanger van Maastricht, de heer J. Olischlagers, heeft in het zuid-Franse stadje Cognac een echte „rattenkoning" in eigendom gekregen. Een „rattenkoning" is een mysterieus en nogal griezelig verschijnsel, waar de natuur-historische wetenschap nog erg weinig vanaf weet. De naam rat tenkoning wordt gegeven aan een aantal ratten meestal mannetjes en wijfjes die met de staarten in een onontwarbare knoop ineen zijn ge strengeld. Hiervoor worden door de rattenstam instinctmatig de sterkste dieren uitgezocht. Op jonge leeftijd 'n rat is na zeven weken volwassen groeien de staarten in die stevige knoop aaneen. Door de overige dieren wordt deze zogenaamde „rattenkoning" gevoed, verzorgd, beschermd en desnoods vervoerd als er gevaar dreigt. J Hef is het afgelopen week- einde langs de Zeeuwsch- Vlaams-Belgische grens op- J 5 merkelijk drukker geweest dan men normaal in deze tijd van het jaar gewend is. De 2000 i J frank „vrij" (150 gulden), op 1 i maart als gevolg van de on- dertekening van het Benelux- J verdrag ingegaan, blijkt vele J zuiderburen aangetrokken te hebben. Al een beetje Benelux in de praktijkt Over het algemeen valt de gro- tere soepelheid aan de slag- boom, de grenspassanten op. Maar we moeten erbij zeggen J dat er aan de Z. - Vlaams- Belgische grensposten nooit re- den tot klagen geweest is. Zowel de Nederlandse als de I Belgische beambten hebben 5 het de mensen nimmer moei- 5 lijk gemaakt. Het zal interessant zijn de ge- volgen van de geleidelijke ver- wezenlijking van de Benelux langs de grenzen te observe- t ren. Hoewel er mensen zijn, die er nu nog sterker hun voor- hoofd over gaan fronsen dan tof nog toeS Doordat in de rattenstammen veel inteelt voorkomt, voelen de dieren instinctmatig aan, dat ze uitsterven. De beesten worden zwak, kunnen niet meer tegen temperatuursver schillen, er komen „misbaksels" voor en de ratten vallen ten prooi aan ziekten. Om het uitsterven van het ras te voorkomen, worden de elementen die vrij zijn van inteelt met de staarten aaneengeknoopt. Hoe dit gebeurt, is nog steeds een raadsel. De ratten van de „rattenko ning" zorgen er dan weer voor, dat een nieuw sterk ras gefokt wordt, die stadsbewoner, boeren, fabrikanten en ons allemaal de stuipen van schrik op het lijf jagen met hun venijnige kraaloogjes, hun kale dunne staar ten en hun huiveringwekkend gepiep. is deze uitzonderlijke vondst in formol geplaatst in de tweede helft van maart te zien. De heer Olischla gers importeert dan 8 aaneengeknoop te ratten in Maastricht, bij de kwart miljoen ratten, die volgens de. heer Olischlagers in perioden van opleving van de stammen, door Maastricht rennen. Vrachtauto's vol In de Franse stad Mouliers, waar de Maastrichtse rattenvanger onder 't oog van de stedelijke overheid en de Gezondheidsdienst van dit departe- Sterke opleving De wielerclub „Theo Middelkamp" kreeg de vererende uitnodiging om een ploeg deel te nemen aan de -Man International Road Race", een wielerwedstrijd op het in de motor sport zo bekende TT-circuit op het eiland Man. Deze wedstrijd wordt ver reden op 19 juni en gaat over een afstand van 180 km. Jaarlijks nemen ongeveer 500 ren ners aan deze race deel. Verschillende: Janden vaardigen officiële ploegen af. Opmerkelijk genoeg is het reeds jaren geleden dat er door Nederlanders werd deelgenomen. doodgeknuppelde rattenko- ning", die in het zuid-Franse stad je Cognac gevonden werd. Acht zwarte griezels met de staarten in een onontwarbare knoop. Telkens als er een rattenkoning ge vonden wordt, betekent dit, dat er een massale opleving komt van het rattenras, aldus de mening van de heer Olischlagers, die met zijn vader en grootvader samen, een ervaring op rattenbestrijdingsgebied van 135 jaar heeft. Deze rattenspecialist werkt hoofd zakelijk in België en Frankrijk en per jaar sneuvelen bij zijn offensief meer dan tien miljoen dieren. Ruw geschat hielp de rattenvan ger van Maastricht ruim een kwart miljard ratten de dood in. Hoofdza kelijk Frans en Vlaams piepende rat ten. Op verzoek van de directeur van het Rijks Natuur-Historisch Museum te Leiden, prof. dr. H. Bosma, ging specialist Olischlagers een studie van de „rattenkoning" maken. Hij zwierf half Europa af en vond „rattenkoningen" in de musea van Straatsburg, Chauteau Dun en in Al tenburg. Op de hele wereld moeten ongeveer 30 rattenkoningen zijn. De vierde mysterieuze rattenkoning vond hij in Cognac. Geraas in huis De heer Boris Baranoff deed deze griezelige vondst op zijn zolder. Acht zwarte ratten met de kluwen staar ten in een Gordiaanse Knoop. Met een knuppel sloeg hij zeer tot spijt van de Maastrichter rattenvanger de haren-ten-berge-rijzende ratten- clan dood. Bij onderzoek bleek, dat de „rat tenkoning" eerst in het kolenhok had gezeten. In oktober de vondst werd gedaan op 30 oktober 1957 en gelega liseerd door een op zegel gestelde verklaring van het gemeentebestuur van Cognac begon de fam. Baro- noff kolen uit het hok te halen. De gezamenlijke rattenstam transpor teerde toen ter bescherming met veel geraas en gepiep de rattenkoning naar een ruim drie meter hoger ge legen zolder. Voor belangstellenden ment een rattenverdelging uitvoerde, nam hij een kleurenfilm van de be strijding op. Deze film wordt nu voor de Franse televisie vertoond. Ongelooflijk om te zien, is hoe wild de dieren op het lokaas „Brumolie" zijn. De naam van dit produkt van de n.v. Haco-Olischlagers combina tie, komt van de echtgenote van de heer Olischlagers die Brument heet. Op de film kan men zien hoe de tienduizend ratten van Moulins met vrachtauto's vol, binen enkele dagen voor de bijl gaan. Na de vele rattenoperaties in het buitenland zal de heer Olischlagers rond half mei een rattenverdelgings- demonstratie in een west-Nederlandse stad geven. Hiervoor werd een stad uitgekozen de naam werd nog niet bekend ge maakt die aan het water ligt en waar het krioelt van de ratten. Met deze demonstratie wil de Maas trichtse rattenvanger het verrassend resultaat van zijn specialisten-bestrij- ding laten zien. Hoe gevaarlijk ratten kunnen zijn, bleek onder andere bij de rattenver delging in de Maas-centrale te Bug- genum. In de zandopspuitingen onder de PLEM Maascentrale hadden de ratten de zware kabels spek-glad ge lopen. Het gevaar was niet uitgeslo ten, dat de kabels doorgeknaagd wer den en dan had men er op een „vul kaan" geleefd. grond van de beschuldiging, dat zij dertien personenauto's in België hadden gestolen en die in Nederland aan de man had den gebracht. Het onderzoek in deze zaak heeft twee jaar geduurd. Regelmatig verdwenen er in 1955 en 1956 zo goed als nieuwe personen auto's van bewaakte of onbewaakte parkeerplaatsen in België, vooral in Antwerpen. Het drietal smokkelde de wagens over de grens naar Nederland, waar ze tegen betrekkelijk zachte prijzen van de hand werden gedaan. Deze „koopjes" vormden een gemakkelijk spoor naar de daders. Tijdens de rechtszitting van gister morgen werd er echter over geklaagd dat, vanaf het moment dat de Neder landse fiscus de invoerrechten op de ze gesmokkelde auto's had ontvan gen, zo goed als geen medewerking van de Nederlandse autoriteiten was verkregen om de zaak rond te krij gen. De Nederlanders hadden het ver standiger geoordeeld niet aan de dag vaarding van de Antwerpse recht bank te voldoen. Zij hadden een brief je geschreven, waarin stond, dat zij „niets met het Belgische gerecht te maken hadden." En nu wacht de Belgische justitie maar op het moment, dat deze drie Nederlanders hun neuzen over de grens steken. Bevelen tot onmiddel lijke aanhouding liggen klaar. Er bestaat voor dgze gevallen geen uitleveringsovereenkomst tussen Bel gië en Nederland. DE GENTSE schaakclub „Edgard Colle" zal niet deelnemen aan ht Kanaalrondetoernooi. Inplaats hier van zal „Amicale SHS", eveneens uit Gent, deelnemen. DE DERDE partij uit de tweekamp tussen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioenschap-schaken is dinsdag te Moskou na de 41ste zet van Smyslov (wit) afgebroken. Bot winnik gaf zijn zet onder couvert af. DINSDAG is in Torquay (zuid-Enge- land) op 84-jarige leeftijd overleden de oud wereld- en Europees kam pioen kunstrijden, de Zweed Hen- ning Gunnar Esias Grenander. Om streeks de eeuwwisseling vierde hij grote triomfen. De Belg Willy Vannitsen heeft dins, dag de tweede etappe van de weg wedstrijd Parijs-Nice een 224 km lange rit van Auxerre naar Vichy gewonnen. In de eindsprint versloeg hij negen renners, onder wie zijn land genoten Germain Derijcke, Alfred de Bruyne en de Cabooter, die resp. als tweede, derde en vierde eindigden. De Brit Elliott klasseerde zioh als vijf de vóór Pietro Nascimbene (It.), Jacques Anquetil (Fr.), Pasquale For-' nara (It.), Acoordi (It.) en Raphael Geminiani (Fr.). De tijd van deze ren ners was 5 uur 29 minuten en 59 sec. Met een achterstand van drie sec. plaatste de Italiaan Brandolini zich als elfde. Het peloton had een achter stand van ruim 13 min. op de winnaar. De algemene rangschikking is na deze etappe: 1 Nascimbene (It.) 11.10.15; 2 t.m. 7 Vannitsen (B.), De rijcke (B.), de Bruyne (B.l, Accordd (It.), Fornara (It.) en Geminiani (Fr.) allen 11.10.35; 8 Brandolini (It.) 11.10. 38; 9 Ferlenghi (Ut.) 11.11.25; 10 Fo- restler (Fr.) 11.15.17. Zwaar Evenals maandag was de rit door de felle koude de temperatuur was rondom het vriespunt zeer zwaar voor de renners. Het tempo bleef dan ook laag. De beslissende aanval werd na 75 km ingeleid door le Ber, juist nadat het peloton Darigade, Plankaert en Michel, die reeds na 10 uur op avon tuur waren gegaan, had ingehaald. Le Ber kreeg de steun van onder meer Fornara Hassenforder de Bruyne Wal- kowiak, Geminiani en de leider in de algemene rangschikking Nascimbene. De vluchtersgroep werd later tot on geveer dertig renners uitgebreid, om dat ook Anquetil, Forestier, Derijcke, Robinson, Truye, Vannitsen en de Ros si uit het peloton ontsnapten. Van deze 30 renners was vooral Raphael Geminiani zeer actief. Hon derd km voor de finish ontvluchtte De handboogsociëteit „Soranus" te Heinkenszand organiseerde een con cours op de liggende wip, waaraan door een ongekend groot aantal schut ters werd deelgenomen. Winnaar van de dag werd W. de Jonge van ADLM, die de hoofdvogel en de tweede klep in de wacht sleepte. De overige uitslagen waren: le klep H. Koens, Spes Nostra; 2e klep W. de Jonge, ADLM; 3e klep C. Westdijk, Zeelandia; zijvogel P. de Koster, So ranus; idem E. Rentmeester, Wilhelm Teil; kallen; C. de Jonge, Soranus; J. Priem, Zeelandia; J. v.d. Berge, Bata vieren en C. van Bremen, Batavieren. Meeste kleine vogels; L. de Wilde, Juliana. Michel Renault, eerste danser van de Parijse Opera is ontevreden uit Moskou teruggekeerd en hij zal in staking gaan als de directie hem niet meer betaalt. „Mijn eis heeft niets met klassestrijd te maken", al dus vertrouwde hij ons toe, maar hier in Frankrijk zijn de verhoudingen scheef ge trokken. Ik ben de eerste danser, maar ik verdien een derde minder dan de laat ste volksvertegenwoordiger. Voor ons art'esten is het in Moskou beter, terwijl ik me hier nauwelijks een versle ten Renault je kan veroor loven, rijden alle dansers van de Opera te Moskou in eigen dure wagens." „Hoe denken de Russen over hun artiesten?" „Neem de beroemdheid van B. B„ vermenigvuldig die met die van Gaillard, daarna met die van Kopa. verhef de uitkomst tot de twaalfde macht en we zijn er. Mijn Russische collega's zitten op zijden kussens". „Heeft het publiek u in Rusland goed ontvangen?" ..Geweldig. De laatste avond wer den alle records gebroken. Na mijn dans in Giselle met Lyana Daydé duurde het applaus negen tig minuten". „Wat zei u?" „Ik zei negentig minuten oftewel anderhalf uur". En het vreemde is, dat die Rus sische minuten na controle eveneens zestig seconden bleken te duren. Behalve een koffer vol geschen ken en souvenirs heeft Michel Renault ook de venijnige wind meegebracht. Zolang dit jaar duurt is het in Parijs ijzig koud. De ijswind blaast hard onder de Are de Triomphe door en veegt de Chamfts Elysées finaal leeg en schoon. Eén der Parijse grappen makers in een cabaret op de Boulevard Saint Michel baseerde op deze januariwind de nodige hartigheden met als hoofdnum mer een ode aan de wind als laatste redmiddel voor Frank rijk: De zon in het Palais de Bour bon heeft ons geld gesmolten; de hagel heeft ons woningpark ver nield; de nationale rijkdom sneeuwde al jaren geleden onder, terwijl de droogte onze politieke lijders vermergelde tot wat ze nu zijn. De aanhoudende regens spoelde ons laatste restje hoop weg en de wind is doende voor de slotacte te zorgen; ze blaast onze zorgen weg. Zeg nu zelf: zo dra de Fransen ook zelfs geen zorgen meer hebben, wat hebben ze dan nog wel? Nadat één der Franse bladen op de voorpagina het bericht had gepubliceerd, dat het diplo matieke corps van Londen is uitgebreid met een ambassa deur van Mars blijkt ook een oude baas in het zestiende ar rondissement aan het grappen maken te zijn. Hij noemt zich de ambassadeur van Venus en de zaakgelastigde van Jupiter. Via telepathische weg onder houdt hij dagelijks rond het middernachtelijk uur contact met Venus en Jupiter. Op uit nodiging van de eerste planeet heeft hij in een brief aan de de secretaris-generaal voor Ve nus een zetel opgeëist in de Verenigde Naties. Namens Ju piter heeft hij B. te Moskou een lang epistel gezonden, waarvan een duplicaat ging naar presi dent Eisenhower. Jupiter eist in beide brieven, dat Moskou en Washington zich voor 1 mei 1958 zullen verzoenen en anders zullen er van hogerhand maat regelen worden genomen. Wees voorzichtig met de portie ren van uw automobiel en... met uw medereizigers, want onge vallen kunnen u duur te staan komen. Dit ondervond dezer da gen een Parijse fabrikant, die geruime tijd geleden vergezeld van één zijner ingenieurs per auto een reis maakte naar Or leans, Het weer was prachtig en de weg breed. De kilometerteller wees snel 129 aan. „Ik geloof, dat 't portier aan uw zijde niet goed is afgesloten" zei de eigenaar. De ingenieur probeerde het en kwam op de brede straatweg te recht. Aanvankelijk bleek het on geluk goed te zijn afgelopen. De ingenieur kon al de andere dag zijn werkzaamheden hervatten. Maar twee maanden later, toen hij in het hartje van Parijs op de bus stond te wachten bleek hij plotseling geen stap meer te kun nen zetten. Hij werd meerdere malen geopereerd en kort gele den bleek, dat hij definitief voor 40 pet. invalide zou blijven. Hij eiste schadevergoeding, daar vol gens de artsen duidelijk vast stond, dat zijn invaliditeit te wij ten was aan het ongeval. De zaak werd van de ene rechtbank naar de andere gesleept totdat dezer dagen in hoogste instantie uit spraak werd gedaan. Voor drie vierden was het ongeval te wijten aan de eigenaar van de auto, die zijn portieren zelf had moeten controleren; voor één vierde lag de schuld aan het slachtoffer. Zo doende werd drie-kwart van de eis toegewezen: zeventien mil joen fr. Vele Parijse kinderen, ouden en eenzamen zijn somber ge stemd: hun duifjes moeten Pa rijs verlaten. De duizenden dui ven, die sedert jaar en clag hun nest hebben in de Parijse dak goten, trouw uit de hand komen eten voor de ingang van de No tre Dame en op de Place de Trocadero gaven vele eenzamen, die het parfum van de aarde al lang verleerden, veel genoegen Maar ook die duifjes bleven in dividualisten: ondanks de bestaan de voorschriften gingen ze rus tig hun gang zonder zich te sto ren aan de politieprefecten en de bevelen van de reinigingsdiensten. Dat „rustig hun gang gaan" be tekent in feite, dat ze voor hun glibberige bombardementen bij voorkeur de monumenten uitzoe ken. Zo rekende dezer dagen ie mand knap uit, dat de duiven al leen op maarschalk Foch, die nog altijd trouw voor het Palais de Chaillot op zijn paard zit 2.025.000.000.000 lievigheden lie ten vallen. De hoed van Napoleon had het even erg te verduren om maar niet te spreken van de trot se leeuw van Denfer en de scho ne (stenen) maagden in het Lu xembourg. Het reinigen van de monumen ten gepaard aan het opruimen der uitwerpselen der duifjes kost handen vol geld, zoveel, dat de huidige generatie het niet kan op brengen. Men heeft ze willen ver geven, als zijnde de snelste en goedkoopste oplossing. De Die renbescherming is er echter tus sen gesprongen en heeft gedaan weten te krijgen, dat de Parjjse duifjes in enorme netten zullen worden opgevangen om een nieu we toekomst tegemoet te gaan in de enorme bossen van de Lan- des. Daar zullen ze ook zonder maarschalk Foch trouwens veel gelukkiger zijn. Juist toen we met een dure re latie zaten te eten in één der laatste, ware restaurants van de Champs Elysées, waar snack bars, cafétaria's self-service en dergelijke bedrijven het karakter finaal hebben gewijzigd, stapte Sophia Loren binnen, slechts vergezeld van een wolk parfum. Haar pels raakte ons tafeltje en even later dronk ze met ons kof fie. Gekleed in een blauwe tweed jurk, slechts één vinger beringd en in de oorlellen voorwerpen uit Tahiti vertelde ze ons charmant, maar heel wat minder vormelijk, dan we haar van de plaatjes ken nen, slechts vier uren in Parijs te zijn. Ze was alleen even ko men overwippen (uit Hollywood) om een paar jurkjes te bestellen bij Givenchy. „Zijt u geslaagd?" vroeg ik la chend. Ze lachte terug en ik morste kof fie op mijn nieuwe das: „Eigen lijk niet. Ik trof het slecht. Ik kwam juist tussen twee collecties, ze zullen me nu de tekeningen van een paar voorjaarsmodellen opsturen, zodat ik schriftelijk kan bestellen". „Is e,r nieuws over het werk?" vroeg de dure relatie, ook bij de film werk zaam. Ze lachte weer. Sophia lacht altijd. Ze verzette zich eens en kruiste haar benen: „Ik heb 't te druk. De Amerikanen willen acht films met me draaien. Sa- lambo komt het laatst aan de beurt". De chauffeur stond al te wachten. Lachend reikte ze ons de hand, die we even met onze lippen mochten beroeren. Toen verdween de wolk pels, glamour en parfum door de draaideuren en wij bestelden een stevige cognac als overgang tot de meer alle daagse ontmoetingen. hij met Derijcke en Brandolini. Het drietal werd na 60 km ingehaald, na dat de voorsprong bijna 4 minuten was geweest. Kort vopr Vichy de marreerde Geminiani opnieuw, dit maal was het resultaat dat enkele renners het tempo niet meer konden volhouden. Aan de eindsprint van de kopgroep namen tenslotte 10 renners deel. LANDBOUW- HUISHOUDLER ARE S Te Posterholt slaagde voor het di ploma landibouwhuishoudlarares, mej. C. Boonman te Wolfaartsdijk. GOES, 11 maart Granen en, peul vruchten. De prijzen, waren voor: ro de tarwe, basis 17 pet. vocht, boeren- schoon af 'boerderij 27,75-28,85; witte tarwe, idem 27,75-29,10; haver, basis 15 pet, vocht, boerenischoon af boer derij 19-23,50; kleine groene erwten, (boerenschoon af boerderij 23-31; schokkers, idem 48-60, bruine bonen, idem 30-60; slaglijnzaad, idem 35-38; blauwinaanzaad, idem 125-170. Er was geen aanvoer van gerst. Aardappelen. Klei-aardappelen no teerden heden: bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering 9-11; furore, idem 15-16; meerlander, idem 12,50-14; be velander, idem 15; bintje, 40 mm opw. export sortering 12; alpha, idem 11,25; Prijs per 100 kg geleverd aan de sor- teerinrichting, sorteerkosten voor re kening van koper. De prijs van voe deraardappelen bedroeg f 1,50-3,00 p. 100 kg. Stro: tarwestro, per ton, draadge- perst af bedrijf 40-50; gerstestro, idem 45-52; erwtenstro, idem 65-74,50. Uien; uien noteerden 15 cent per kg, onafgestaart en droog produkt, gele verd aan de sorteerinrichting. Vlas: goede kw. gerepeld vlas 18- 24 ct. p. kg, afw. kw. 12-17 ct.; goede kw. ongerepeld vlas 16-17 per kg, afw. kw. 6-16 ct. Eieren: de eierprijs bedroeg f 1,70 per kg. GOES, 11 maart Eierenprijzen, (Bericht van handelaren). Kippe-eie- ren 9,5, eende-eieren 8 en ganze-eie- ren 25 cent. KAPELLE. 11 maart Veiling voor export en binnenland van appelen: gold, delicious 'h75-80 133, h70-75 132 —138, h65-70 119—129, h60-65 108—119 h2 88—98, k 112—116, fabr. 95—98; jonathan h75-80 107113, h70-75 106 115, h65-70 108-111, h60-65 103—107, h2 90—96, k 93—97, fabr. 87—90; goud- reinette h75-85 115—118, h65-75 109— 115, k 102, fabr. 101; winston h65-75 118, h55-65 100—103, h2 86—91, k 93, fabr. 86; zoete ermgaard k 9093, rot- vlek appels 3463; sL remy fabr, 87; francisca borgia 1 97, 1 gr. 101, k 82. Groentenveiling: r.kool 7-15, spruit- kool 73, 'boerenkool 14. breekpeen 7- 15, knolseld. 1, prei 42-53, stekuien 3,5, uien 1 11-12. Er was een tamelijk ruim aanbod van appels van het ras gold, delicious. De ze waren zeer gevraagd voor de bin nenlandse markt. De prijzen lagen over 'het algemeen belangrijk hoger dan de voorgaande week. De export naar Frankrijk van appelen staat nu voor dit seizoen definitief stil maar het bleek wel dat dit geen invloed had op de prijzen. De laatste weken was het namelijk steeds de vraag voor Frankrijk welke de prijzen op peil hield. Het wordt nu steeds duidelijker merkbaar dat er bijna nergens meer appelen te koop zijn. ROTTERDAM, 11 maart Aanvoer in totaal 4883, weektotaal 6845, vette koeien en ossen 400, gebruiksvee 1147, vette kalveren 210, graskalveren 224, nuCht. kalveren 2416, varkens 107, biggen 77, paarden 76, veulens 14, schapen of lammeren 181. weide-zuig- lammeren 12, bokken of geiten 19. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 300-335, 2e kw. 270-300, 3e kw. 250-270; vette kalveren 230-250, 220- 230, 200-220; slaehtpaarden 260, 240, 220. Prijs in guldens per stuk: gras kalveren 1« kw. 425, 2e kw. 300, 3e kw. 250; nucht. kalveren 50, 45, 40; schapen 100, 90, 70; lammeren 90, 80, 70; kalfkoeien 1275, 1000, 850; melk koeien 1275, 1000, 850; vare koeien 885, 725, 600; vaarzen 880, 780, 580; pinken 575, 475, 375. Vette koeien aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen als gisteren. Vette kalveren iets min der, vlot, wat stijver in prijs. Graskal. veren korter, lui. stabiel. Nucht. kal veren ruim, redelijk, niet hoger. Big gen als vorige week, traag, constant. Siachtpaarden als vorige week, tame lijk, ruim prijshoudend. Schapen klei ner, iets levendiger, wat stijver in prijs. Lammeren kleiner, iets leven diger, wat stijver in prijs. Kalfkoeien even ruimer, iets levendiger, prijs houdend. Melkkoeien even ruimer, iets levendiger, prijshoudend. Vare koeien iets meer, kalm, onveranderd. Vaarzen als vorige week, slepend, on gewijzigd. Pinken als vorige week, slepend, ongewijzigd. Konstanz 322 (—3)Rheinfelden 240 3); Breisach 189 11); Straats burg 273 (—5); Maxau 467 (—213); Mannheim 371 168)Mainz 381 (—14); Bingen 290 (—11); Kaub 336 (—15)Trier 286 (—10)Koblenz 364 14)Keulen 390 10)Ruhrort 634 (—14)Lobith 1272 (—14)Nijme gen 1048 12); Arnhem 1037 11); Eefde IJssel 613 21); Deventer 503 (—19)Monsin 9490 (—10)Visé 5140 5); Borgharen 416 (+8); Belfeld 1340 35)Grave beneden de sluis 602 (—9).

de Stem | 1958 | | pagina 3