Wegverbeteringsplan in w.-Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuw stadhuis voor Oostburg Bespreking te Sint-Kruis Residentie Orkest biedt concert „voor iedereen K.I. Ver. Oost-Z.-Vlaanderen Mosselseizoen wordt gesloten DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 MAART 1958 Dijkgraaf Becu gaf een overzicht Nisse heeft geen lening nodig 'ësmssms KAJ-leiders bijeen te Aardenburg Bijdragenregeling voor polders en waterschappen Prijzen op Goese kapconcours Walcheren Fantasierijke show in hotel ,De Bu rg ZEEl WS('II- VLAANDEREN De huisvesting van gerepatrieerden in Zeeland Batig slot en goede resultaten Medeleven met de beroofde harmonie Zuid-Beveland Patlvindersavond Vier fruitbedrijven in Zuid-Sloe uitgegeven Instituut bestuurs wetenschappen Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen In de dorpsvergadering te Sint Kruis werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de toestand en de verbetering van de wegen in west-Zeeuwsch- Vlaanderen en speciaal in de zuidoosthoek. Daartoe waren namens het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" aanwezig dijkgraaf J. Becu, griffier C. van Zuilen en de gezworenen C. Mabesoone en C. Vercraeye, en namens de gemeente Aardenburg burgemeester J. van Dongen, wethouder C. Sturte- waegen en J. M. Paridaen, gemeentesecretaris. Dijkgraaf Becu gaf een uitvoerig overzicht van de plannen die er be staan, aan de hand van een kaart van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Na de oorlog zat het Vrije van Sluis met een grote oorlogsschade en daarom moest de verbetering van de wegen wachten tot deze was hersteld. Om enige indruk te krij gen van het vraagstuk, zei de heer Becu, dat het waterschap toen zat met 300 km grintwegen en 80 km onverharde wegen. Dat hier kapita len nodig zijn om deze te verbete ren laat zich verstaan. Daarom heeft het Vrije van Sluis een streefplan opgesteld, dat uiteindelijk voorziet in de asfaltering van 200 km grint wegen. Hieronder vallen op de eer ste plaats de tertiaire wegen Oost burg - Sint Margriete, Sint Kruis - Waterlandkerkje, Nummer - Een (Hoofdplaat) - Breskens en Breskens- Cadzand - Retranchement. Verder is het de bedoeling om de voornaam ste verbindingen van grint- en an dere wegen met de hoofdwegen even eens aan te passen. Met het hele programma, zoals dit voor de nood zakelijkste wegen is opgesteld, is een bedrag gemoeid van 3.600.000.uit te voeren gedurende een tijdvak van 3 of 4 jaar. Door de bestedingsbeper king evenwel kan dit thans slechts met mondjesmaat worden uitge voerd, zodat thans slechts 20 km grint- en keiwegen per jaar onder handen genomen kunnen worden, het geen 285.000.kost. Het begin Door onderhandelingen is men thans zo ver gekomen, dat in de naaste toekomst tot de ontsluiting van het gebied ten noorden van St. Kruis zal kunnen worden overge gaan. Als eerste werken staan op het programma de verbetering van de weg Oostburg - Sint Margriete, die door het Vrije van Sluis zal geschie den en waarvoor in de begroting reeds 350.000.is uitgetrokken, en daarna de nieuwe weg Sint Kruis - Waterlandkerkje die voor rekening zal komen van de provincie Zee land en de betrokken gemeenten. Aangezien de plannen voor de weg Oostburg - Sint Margriete reeds klaar liggen heeft ook het gemeente bestuur van Aardenburg reeds aan Gedeputeerde Staten van Zeeland bericht, dat deze weg het eerst dient te worden uitgevoerd, doch dat di rect daarna grondaankoop en ontei gening voor de weg St. Kruis - Wa terlandkerkje zal plaats vinden. Met het eerste object zal ongeveer 2.000.000.gemoeid zijn. De Appelstraat Door verscheidene landbouwers werd er op aangedrongen, dat de Ap pelstraat, een kortere verbinding tus sen St. Kruis en Oostburg, op korte termijn zou worden geasfalteerd. Zo wel Het Vrije van Sluis als het ge- Uit de ingekomen stukken welke de raad van Nisse kreeg te behandelen bleek dat het nieuwbenoemde hoofd der openbare school op 17 maart a.s. in dienst zal treden. Het voorstel om tot het bedrag, dat bij voorkeur is toegewezen aan de gemeente Nisse uit de tweede nationale woningbouw lening groot ruim 20.000 (rente- spaarbrieven 1957) met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een lening aan te gaan en deze over te dragen aan de gemeente 's-Gravenpolder, werd z.h.s. aangenomen, evenals het voor stel om over te gaan tot bouw van een dubbele woningwetwoning op het stukje bouwterrein aan de Wilhelmi- nastraat, zodra daartoe de vereiste goedkeuringen en toewijzingen zullen zijn ontvangen. Aangenomen werd het voorstel om medewerking te verle nen aan de elektrificatie van de sta- tionsbuurt te Nisse en hiervoor een bedrag van 797.— ad 694.be schikbaar te stellen. Aangenomen werd het sportveld te laten aanleg gen en alles in orde te brengen, zo als beplanting, enz. door de Heide maatschappij. In de rondvraag zegt het raadslid C. J. Bos (Herv. kie zers) dat C. de Blaey een sloot heeft gedempt en de palen voor de afhei- ning op gemeentegrond heeft ge plaatst. De burgemeester zal dit onderzoe ken. De heer Nieuwenhuise vraagt hoever ze zijn gevorderd voor 't ver enigingsgebouw. Voorzitter zegt dat de bespreking hierover met het kerk bestuur goed verloopt. meentebestuur van Aardenburg von den, dat het eerst de plannen zoals deze thans bestonden, moesten wor den uitgevoerd, omdat verbetering van de Appelstraat deze plannen zou doorkruisen en er gezien de beste dingsbeperking helemaal niets van terecht zou kunnen komen Dijk graaf Becu kon mededelen, dat de Appelstraat als gewone polderweg in het streefplan was opgenomen en dat zij als zodanig aan de beurt zou komen. Gezien de hoge kosten van asfaltering en verbreding van deze weg kon hij echter geen toezeggin gen doen. Een noodvoorziening werd hier ongewenst geacht, omdat dit ex tra kosten zou vergen, die niet ver antwoord waren, terwijl de mogelijk heid bestond dat de noodvoorziening jaren lang zou moeten meegaan. Burgemeester J. van Dongen wees er speciaal op dat door de weg St. Kruis - Waterlandkerkje een kortere verbinding zal ontstaan, welke van veel belang is voor de afvoer van (Advertentie) landbouwprodukten. In de bietentijd zal dit duidelijk merkbaar zijn, daar het niet veel verder meer zal zijn om de bieten bijv. rechtstreeks naar Sas van Gent te voeren naar de fa briek, in plaats van naar de sche pen in Breskens. Dit zal dus een aanmerkelijk voordeel voor de boeren opleveren. Fietspad. Ook de gemeentewegen in en nabij St. Kruis kwamen ter sprake. Op de slechte toestand van de weg naar St. Margriete werd gewezen en hier pleitte het raadslid A. Paridaen-Doo- laege voor een goede samenwerking tussen het Vrije van Sluis en de ge meente Aardenburg, die elk voor de helft deze weg onderhouden. Het fietspad tussen Aardenburg en St. Kruis, waarvoor reeds lange tijd plannen bestaan ter verbetering hield ook de gemoederen in St. Kruis be zig. Men dacht ook aan het gevaar voor de schoolkinderen die doordat het huidige pad slecht is liever op de weg gaan rijden en voor de auto mobilisten een gevaar vormen. Bur gemeester J. van Dongen zeide, dat de plannen om dit object in D.A.C. W.-verband uit te voeren, reeds lang klaar waren. De bestedingsbeper king en werkloosheid laten echter alleen arbeidsintensieve werken toe. Daar het hier om een werk van f 60.000.gaat, kan de gemeente Aardenburg dit alleen niet uitvoeren. Men hoopt thans dit plan alsnog in DACW-verband te kunnen uitvoeren. I 55 Voor de eerste maal wordt aan staande vrijdagavond in de Sint Ja- cobskerk te Vlissingen onder auspi ciën van de Z.V.U. een provinciaal concert ,,voor iedereen" gegeven. Een concert, waarvan het programma ve le beloften inhoudt. Het is aan het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo deze beloften waar te maken. Medewerking hierby verleent de 25-jarige Deense cellist Erling Blöndal Bengtsson, die sinds een vijftal jaren professor is aan het Koninklijk Deens Conservatorium te Kopenhagen. Bengtsson treedt op in het concert voor violoncel en orkest in b kleine terts, opus 104, van Antonin Dvorak. Dit voolconcert, dat hij in 1895 tijdens zijn verblijf in New York componeer de, is een geliefkoosd repertoirestuk, dat de rijke gaven en voortreffelijke eigenschappen van deze Tsjechische meester volop bezit. Na de pauze brengt het Residentie orkest de symphonie fantastique, opus 14a, van Hector Berlioz. Hier voor was een speciale uitbreiding van het podium in de Sint Jacobskerk noodzakelijk, want dirigent Van Ot terloo krijgt in dit magistrale werk de leiding over maar liefst 102 mu sici. Ook de profeet Berlioz werd in zijn eigen land Frankrijk weinig geëerd; in zijn geboortestad Parijs had hij slechts een kleine schare aan hangers, niet echter in het buiten land. waar o.a. Frans Liszt zich be ijverd heeft voor de uitvoering van Berlioz' werken. ,.Tot zijn overlijden op 8 maart 1869 speelde zijn leven zich af op de hoge, bruisende golven van de hyperromantiek", zo schrijft Het mosselseizoen zal voor de kwe kers worden gesloten op 29 maart. De handel mag dan nog tot 12 april de voorraden afleveren. Was in het begin van het seizoen (september) de export naar België zeer bevredigend, de export naar Frankrijk stagneerde tengevolge van de monetaire moeilijkheden van dit land in oktober en november. Nadat deze moeilijkheden waren opgelost en vooral doordat er niet voldoende garnalen waren voor een even omvangrijke export als andere jaren, kwam de mosselexport in de cember, januari en februari zo goed op gang, dat thans ongeveer 560.000 ton mosselen zijn afgeleverd, dat is de normaal te verkopen hoeveelheid in een seizoen. H.C. in het porgramma voor dit con cert. En diezelfde hyperromantiek weerspiegelt zich in Berlioz' werken, met name in deze symphonie fant que, die in feite een verkorte mu zikale kopy zou kunnen zijn van zijn memoires, zo hij die geschreven had. Het geestelijke klimaat van Ber lioz' jaren heeft gemaakt, dat hij sterk beïnvloed werd door scheppin gen van o.a. Dante, Shakespeare en Goethe en zodoende komen de meest onverwachte en verdrongen uitingen van zijn wezen in dit symfonisch werk voor de dag. Het concert van vrijdagavond wordt geopend met Beethovens ouverture ,,Coriolan", een werk, dat de compo nist schreef voor het treurspel, dat de Oostenrijkse dichter Joseph Ritter von Collin geïnspireerd op Sha kespeare samenstelde. In het r.-k. jeugdgebouw te Aar denburg kwamen de besturen en kringleiders van de Katholieke Ar beiders Jeugd in west Zeeuwsch Vlaanderen bijeen in vergadering, ter bespreking van diverse plaatse lijke problemen terwijl ook speciaal over streekaangelegenheden van ge dachten werd gewisseld. Naast de gewestelijke aalmoezenier Dom. Jac. van Elderen CRL was ook de ge westelijk leider Ger de Roos aanwe zig. In de kapel van het Jeugdcen trum „Maris Stella" werd een H. Mis opgedragen. Aan de orde kwa men o.m. het onderzoek naar de om standigheden waaronder de jonge ar beiders in dit district werken, de geestelijke omstandigheden van de jonge arbeiders, met name de ge mengde verkering, terwijl ook de sportdag van de K.A.J. ter sprake kwam die dit jaar in west Zeeuwsch- Vlaanderen zal worden gehouden. De opkomst was zeer goed. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Philipse, heeft op een poli tieke vergadering der C.H.U. te Wis- sekerke een en ander meegedeeld over het in voorbereiding zijnde wetsont werp „Bijdragenregeling waterkerin gen". In dit wetsontwerp zijn de bijdra gen gesteld op 10 pet. van de pacht waarde voor ongebouwde eigendom men en 5 pet. van de belastbare op brengst van gebouwd in de zin van de grondbelasting. Alle meerdere kosten komen voor rekening van het rijk. Het wetsontwerp, dat is voorbereid door de Commissie Finan. cieel Bestel Waterschappen, ligt thans klaar om bij de minister te worden ingediend. Ter sprake kwam eveneens de kwestie van de calamiteuze polders en de zeeweringen. De heer Philipse verwachtte, dat de wet op de cala miteuze polders, die uit 1870 dateert, nog wel tot 1960 zal bestaan. De vraag is echter: wat komt er voor in de plaats? De minister stelt zich een landelijke regeling voor, waar in verankerd zal zijn, dat geheel Zeeland zal bijdragen aan het on derhoud van de zeeweringen. Wat meer zal kosten dan de ge raamde percentages aan bijdragen van gebouwd en ongebouwd zal voor rekening van het rijk komen. De draagkracht zal, naar de heer Philipse zei, een derde deel van de pacht waarde niet te boven mogen gaan. In dit verband deelde de gedeputeer de mee, dat voor de verzwaring van de dijken van de Westerschelde een bedrag van f 400.000.0000 nodig zal zijn. Op het kapconcours, dat te Goes in ,,de Prins" werd gehouden, zijn de volgende prijzen behaald: Herenkappers, afd. bediendencon cours: v. d. Wekken, Souburg, 319 punten, 2 Buyze, Zaamslag, 300, 3 Hollebrandse, Yerseke, 297, 4 (voor finale i Minaard 293 p. Landscompetitie heren: 1 J. Kuper te Vlissingen, 361 p.; 2 De Jonge, Mid delburg, 351, 3 A. Boer, Vlissingen 320, 4 Naerebout, Souburg, 314, 5 Schot, Goes 311, Van Sabben. Middelburg, 308 p„ Voor de finale Meyers 293 p. Dameskappers, afd. bediendencon cours: 1 Geen, 2 mej. Eyman, Vlis singen, 217 p., 3 mej. Asperslag, Vlis singen, 195 p. Landscompetitie dameskappers: 1 Louwerse, Westkapelle, 240 p., 3 Van Houte, Breskens, 226, 3 v. d. Have te Terneuzen, 213, 4 Van Kouteren, Aar denburg 204 p. De jury bestond (voor de heren) uit de heren Eerens te Utrecht, Van Erp te Tilburg, Van Grembergen te Ter- neuzen. De jury voor het dameskap- pen was samengesteld uit de heren: Van Grembergen te Terneuzen, Dries te Rotterdam en De Roo te Dordrecht. Er was veel belangstelling. MIDDELBURG De oproep van minister Klompémet betrekking tot de huisvesting van ge- repatrieerden heeft, naar wij van het ministerie van Maatschappelijk Werk vernemen, ook in de provincie Zee land behoorlijk weerklank gevonden. Uiteraard dient men de cijfers aan gaande Zeeland te zien in verhouding tot de rest van het land. Zeeland rnaakt merkwaardigerwijs op het ogenblik 2%% uit, zowel van de be volking als van de oppervlakte van Nederland. Reeds kwamen uit Zee land een kleine honderd reacties bin nen, betrekkend hebbend op een of meer bedden bij particulieren. Na de oproep van de minister van Maatschappelijk Werk konden er in Zeeland nog 250 bedden in grotere en 150 in kleinere pensions voor de gerepatrieerden worden gecontrac teerd. Daarnaast zijn nog verschillende woningen of gedeelten van huizen aangeboden. In enkele daarvan zullen kleine verbouwingen moeten geschie den. Sommige van deze aanbiedingen betreffen tevens enkele jaren gratis wonen. De inrichting Overduyn bij Oost- kapelle is ter beschikking gesteld voor chronische zieken; circa 40 gerepatri eerde patiënten zullen daar verpleging kunnen vinden. Buitendien kan, zo nodig, beschikt worden over het zie kenhuis in Noordgouwe. De fa. wed. C. Paterik heeft in ho tel ,,De Burg" haar Expositie fantas tique gehouden en aan de verrukte dames niet minder dan honderdvijf tig hoedjes uit haar voorjaars- en zomercollectie vertoond. Honderdtwin tig daarvan waren smaakvol langs de wanden in de grote zaal geëtaleerd en de rest werd getoond door een mannequin, die, beurtelings gekleed in een zwarte, witte of beige japon, tevens de beste combinatie liet zien. Een bepaalde modekleur is er het komende seizoen niet, deelde me vrouw Ketelaar in haar om het uur gehouden causerietje mee. De lichte tinten domineren met een neiging naar bleu. Hoedjes van antilopevel, Zwitserse laise en zomers stro werden getoond. De show was vooral bedoeld om het „fijnere genre" naar voren te brengen. De accessoires schoenen, hand schoenen en tasjes waren verzorgd door andere firma's en een omlijsting van lichte muziek verhoogde de ge zelligheid. V erkiezingsbil jetten vernield Vier jongelui hebben zich er in de afgelopen nachten voor beijverd ver kiezing sbil jetten te vernielen. Zij de den dit zo grondig, dat van de biljet ten niets meer was terug te vinden. Het gebeurde bij de aanplakborden op de Markt bij de Noordbrug en in de St. Jorisstraat. De politie heeft te gen dit kwartet, dat bestond uit de 19-jarige H. de K., de eveneens 19-ja- rige J. A. S., de 22-jarige H. A. van N. en de 23-jarige J. A. M. proces verbaal opgemaakt. Joyriders gepakt Vier weken achtereen hebben drie jongelui joy-riding „gepleegd" op bromfietsen van kerkgangers. Zij na men de voertuigen weg uit de stalling van de chr, ger. kerk, vlak voor de dienst aanving en kort voor het mo ment, waarop de stalling werd afge sloten. Zij toerden dan over Walche ren en zetten de bromfietsen, kort voordat de dienst beëindigd zou wor den. weer terug. De knapen, die ge middeld 14 jaar oud zijn, hebben al len bekend. Het waren I. O., J. H. V., en B. J,, leerlingen van de technische school alhier. VLISSINGEN Propaganda-avond kankerbestrijding In een buitengewoon goed bezet Scheldekwartier werd een propagan da- en voorlichtingsavond gehouden tot steun aan het Koningin Wilhelmi- nafonds voor de kankerbestrijding. In een kort openingswoord verwel komde de heer J. P. Springveld, se cretaris van het comité voor kanker bestrijding te Vlissingen, in het bij zonder mevrouw M. KolffKruizinga, voorzitster van de federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Hierna werd de korte propagandis tische film „Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan" vertoond, een film waarin vooral tot uitdrukking komt, hoeveel moeite, geduld, geld en tijd er aan de kankerbestrijding be steed wordt. Vervolgens sprak de heer J. van Wijk, verbonden aan het centraal bu reau van het Koningin Wilhelmina- fonds te Amsterdam. Hij gaf een korte en duidelijke uiteenzetting van de kosten, die gemaakt worden ter bestrijding van de kanker. Hierbij noemde hij bedragen die, zoals hij zij, „U fantastisch voorkomen, maar helaas de harde werkelijkheid zijn". De heer van Wijk vroeg daarom ook assistentie van 180 dames uit de zaal voor een huis-aan-huis-actie in Vlis singen. Met deze actie had men al in vele plaatsen in Nederland groot suc ces geboekt. Na de pauze hield dr. J. J. Okker, chirurg te Middelburg een lezing, waarin hij er vooral op aandrong zich tijdig onder medische controle te stel len. Hij wilde de mensen absoluut niet angstig maken, maar zette uiteen dat een langdurig uitstellen van een be zoek aan de dokter de verschrikke lijkste gevolgen met zich kan mee brengen. Deze geslaagde avond werd omlijst met vrolijke en licht klassieke muziek door het Ambtenarenorkest der n.v. Kon. Mij „De Schelde" o.l.v. de heer H. S. O. Erdelmann. Tijdens de algemene vergadering van de Vereniging voor kunstmatige inseminatie „Naar produktief fokvee in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen", welke te Kloosterzande werd gehouden, bleek dat de vereniging er financieel zeer goed voor staat. Het batig sal do over het afgelopen verenigings jaar bedraagt ruim 2000 gulden. Het ledental groeit gestadig en de re sultaten worden steeds beter. Van het aantal geïnsemineerde dieren werd 91.3% drachtig. De prestaties van de verenigings stier zijn van dien aard dat men kon constateren dat hij het peil van de veestapel reeds aanmerkelijk ver beterd heeft. Vele van zijn dochters kregen op de laatst gehouden fok- dagen eerste prijzen. Tijdens deze gezellige en gemoede lijke vergadering werden de aftre dende bestuursleden, de heren W. den Hamer. Axel en A. C. J. de Deckere, Nieuw Namen, herkozen. De heren C. de Cock. Vogelwaarde en Ed. v. d. Vijver, Koewacht, die eveneens aan de beurt van aftreden waren, stelden zich wegens hun ge vorderde leeftijd niet meer herkies baar. In hun plaatsen werden be noemd de heren A. D. H. Verschue- ren. Kuitaart en G. de Gronckel, Koewacht. Als afgevaardigde naar de algeme ne vergadering van het Centraal Stierenstation te Goes werden be noemd de heren A. Scheele, Axel, L. Stallaert, Kloosterzande en C. Ha- merlinck. Overslag. De vergadering werd gepresideerd door jhr. K. J. A. Collot d'Escury. De aandacht van de leden werd nog op enkele kwesties van tech nische aard gevestigd. Zo werd er op gewezen dat ieder veehouder van de diensten van de vereniging gebruik kan maken. Er is verder ontheffing verleend van de art. 3 en 5 van het huishoudelijk reglement, waardoor het niet meer verplicht is deel te nemen aan de melkcontrolemen is ook vrij in de keuze van de stieren. TERNEUZEN ZEER GESLAAGDE FEEST AVOND. De Terneuzense typografen hadden hun jaarlijkse feestavond in het Con certgebouw, dat tot de laatste plaats bezet was met leden, genodigden en verdere belangstellenden. Het pro gramma, dat door Toby Rix, welbe kend door radio en televisie met Lydi Groeneveld, Mary Scott, Stefani, John Pirns, John Millstone en gegeleid door „De Constellations" werd gebracht deed zijn naam eer aan. „Met volle vaart de ruimte in" voerde de toe schouwers met bliksemsnelheden naar de amusementscehtra van de wereld: Parijs. Wenen, Rome, Boedapest en verschillende andere. Met de typische zangnummers uit deze landen, van tijd tot tijd uitste kende decors en goedverzorgde kos tuums kregen de bezoekers een grote verscheidenheid van nummers aange boden. De artiesten hebben zeker niet over belangstelling te klagen gehad. Ieder nummer werd met een hartelijk applaus begroet, een applaus dat soms ovationeel werd. Het bestuur van de Terneuzense typografen heeft met de ze voorstelling de leden weer een uit stekend programma geboden. HULST De Koninklijke Stedelijke Harmonie heeft, omdat zij jl. zaterdag „uitge- sneeuwd" is, nog verscheidene straten van de stad te bewerken in haar actie om de geroofde kas weer op peil te brengen. Van die taak zal zij zich a.s. zaterdag kwijten, indien de late win ter althans niet opnieuw de zaak in de war stuurt. De Harmonie is intussen de Hulste naren die reeds hun offer verleenden, hoogst dankbaar voor het onmisken baar medeleven. Tot nog toe mar cheert de zaak prima: er is gul ge geven en ook in verenigingsverband werkt men aan het herstel van de harmonie-financiën mee, getuige bij voorbeeld de gift van de Bejaarden- bond. Ook voor a.s. zaterdag rekent men weer op de gulheid van de stadge noten. Het nieuwe raadhuis van Oostburg nadert zijn voltooiing. De vloer van de hal van dit stadhuis een van de modernste van Zeeland is ver vaardigd van oude tegels van ver woeste kerken en huizen, terwijl middenin het trappenhuis een enor me toand uan gebrandschilderd glas-in-beton is aangebracht naar een ontwerp van de Amsterdamse kunstenaar B. Hendriks. Rechts op de achtergrond ziet men het oude, tijdelijke gemeentehuis, dat ge sloopt wordt. GOES Bouw nieuwe kath. school een feit Gisteren is het met de financiering voor de bouw van een nieuwe kath. school voor l.o. en v.g.l.o. een elf- klassige in orde gekomen. Binnen kort kan nu de aanbesteding volgen. Zo men weet, komt deze school in West en het is de bedoeling, dat bij de school ook het zusterhuis annex kapel wordt gebouwd. Architect van het gehele complex is de heer J. Loo- nen te Breskens. TE WEINIG VOOR „PAULINE' Gisteravond had in „De Prins van Oranje" de openbare verkoping plaats van de bekende villa „Pauline" aan de Kloetingsweg. Hoewel de belang stelling buitengewoon groot was, bleek de kooplust gering, 't Hoogste bod was f 26.300,maar voor die prijs, deelde notaris Frantzen mee, werd het door de eigenaar niet gegund. KOENE SPRONG VAN AUTOMOBILIST. De heer W. v. d. Peyl uit Zierikzee, die met zijn auto op weg was naar het Katseveer, heeft door een koene sprong zijn leven gered. Onder Wii- helminadorp begon de wagen te slip pen en schoot het kanaal in. De heer v. d. Pijl was net iets vlugger en wist zo op het droge te blijven. Mede-pas sagiers had hij gelukkig niet. Later is de auto met behulp van een takelwagen weer op de kant gezet. s-Heerenhoek EVEN TE OPTIMISTISCH. Gisteren hadden wij het bericht, dat van de morgen alhier te openen diepvrieskluis alle veertig boxen reeds verhuurd waren. Dit is te optimis tisch geweest. Men berichtte ons, dat er nog tien boxen voor de liefhebbers te bekomen zijn. Heinkenszand Mariacongregatie bestaat 25 jaar Vijf en twintig jaar is het geleden dat de toenmalige parochieherder, pastoor Geldermans, het initiatief nam tot oprichting van de Maria congregatie. Door de jaren heen tot op de dag van vandaag is de jubilerende con gregatie immer een bloeiende vereni ging geweest onder welker vanen praktisch de gehele katholieke vrou welijke jeugd was geschaard. De op volgende heren pastoors hebben deze organisatie steeds weer opnieuw we ten te activeren en de doelstellingen tot een levende realiteit weten te maken. Het jubileum gaan de congreganis- ten. waarvan het huidige bestuur be staat uit de dames C. Siminse, voorzit ster, S. van Stee, secretaresse en C. Huizen, penningmeesteresse op zon dag 16 maart in zaal Hoondert fees telijk herdenken. Voor de leden is er een samen komst te 17,30 uur, waarna een geza menlijke koffietafel. De feestavond voor de gehele pa rochie vangt aan te 19.30 uur en zal o.m. bestaan uit toneel, zang, decla matie en sketches, door de leden uit te voeren. De verschillende onderde len werden ingestudeerd door de he ren Verbeem, Rijk en Fakler De huidige directeur van de congregatie, pastoor Witkamp zal het woord voe ren. Rilland VERGADERING CHR. NAT. SCHOOL. De chr. nat. school heeft haar jaar- ergadering gehouden onder leiding van voorzitter H. Verschuure. De af tredende bestuursleden, de heren J. v. d. Boomgaard en J. Elenbaas, wer- len herkozen. Het hoofd der school, de heer J. Kooman, behandelde het onderwerp: „Gaat onze school veran deren?". Een en ander werd afgewis seld met het optreden van het zang koor en met declamatie. Overgeplaatst. De wachtmeester le klasse der rijkspolitie, tevens post- commandant, J. van Es, wordt over geplaatst naar Hoedekenskerke, met ingang van 1 april a.s. Graauic STIERENKEURING. Op de hofstede van de landbouwer Rich. Verhaagen, werd de jaarlijkse voorjaarsstierenkeuring gehouden. Als een zeldzaamheid mag wel wor den vermeld het feit dat alles zes aangevoerde stieren voor dekking werden goedgekeurd, waarbij de stier Wytgaeste Imperator van de heer Kees Boënne als een bijzonder goed exemplaar werd aangewezen. Hengstdijk OOSTPRIESTERHULP De actie Oostpriesterhulp heeft een bezoek gebracht aan onze paro chie. Met de gele kapelwagen werd een huis-aan-huis-eollecte gehouden, welke een prachtig resultaat ople verde. 's Avonds werd een film vertoond over de nood rond het IJzeren Gor dijn. Daarna sprak pater Stoffels over het werk van Oostpriesterhulp en de taak van de leek tegenover de verdrukten in de communistische landen. Deze voorstelling werd zeer druk bezocht. Waterlandkerkje DIEPVRIESINSTALLATIE In het Dorpshuis alhier werd een vergadering belegd om te komen tot het oprichten van een diepvriesinstal latie in deze gemeente. Hierbij was aanwezig Mevr. van Cruijningen te Oostburg. De vergadering werd voor gezeten door de burgemeester. Wet houder A. Buijck was eveneens aan wezig. Besloten werd tot oprichting over te gaan. Er zal een gebouwtje worden geplaatst op een terrein ge legen langs de Molenstraat. Met een 14-tal boxen zal worden begonnen. Aardenburg Diamanten bruiloft Op 10 maart was het 60 jaar geleden dat Jannis Anthonie Horte, geboren 25 september 1877 en Sara Maria Leenhouts, geboren 30 juni 1876, in het huwelijk traden. Het feest werd in intieme familie kring gevierd in het hotel „de Een hoorn". Aan een serenade van de plaatse lijke muzekvereniging „de Harmonie" kon het jubilerend echtpaar echtei niet ontkomen en deze werd dan ook dankbaar aanvaard. Door de Rodanborchgroep van het Ned. Padvinders Gilde en de St. Baafsgroep van de Ned. Padvinders vereniging werd in de sociëteit Spoor tot Vriendschap een propaganda- feestavond gehouden waarvoor een ruime belangstelling bestond. In zijn openingswoord gaf de ere-districts- commissaris Ds. L.S. Blom een over zicht van het ontstaan der bewe ging in Aardenburg tot heden, waar in hij de oprichting memoreerde toen met 11 leden werd begonnen. In een bonte opeenvolging traden daarna welpen, verkenners, padvindsters, kabouters en de leiding van de St. Baafsgroep voor het voetlicht met toneelstukjes en korte schetsen. De voorzitter van de Plaatselijke Com missie N. Janssen hield een toe spraak waarin hij o.m. de financiën ter sprake bracht. Een poppenhuis door de leden zelf gemaakt werd op Amerikaanse wijze verloot. De dis- tricts-commissaresse Mevr. A. 3. Timmer - Stots uit Cadsand sprak een slotwoord. De dienst der Domeinen heeft we derom enkele fruitteeltbedrijven in totaal vier in de Quarlespolder uit gegeven. Na selectie kwamen uit de veertig sollicitanten de volgende namen te voorschijn: Sanderse, Grijpskerke, Lo- kerse. 's Heer Arendskerke, de Jager Kapelle en Q. Pieper te Krabben- dijke. Het bedrijf, dat de heer Sanderse werd toegewezen is elf ha groot; de andere drie variëren in grootte van vier tot vijf ha. Het Zeeuwse instituut voor bestuurs wetenschappen, studiekring voor ge meente-administratie en gemeente- financiën, houdt zijn jaarvergadering op 28 maart a.s. in „de Korenbeurs" te Goes. Na de huishoudelijke bijeenkomst zal mr. J. Jansen, secretaris der ge meente Arnhem, een inleiding houden, over de algemene financiële en juri dische aspect-en van het uitbreidings plan. Morgen, donderdag 13 maart gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 8.39 en 21.20 uur; te Terneuzen om 8.16 en 21.01 uur en te Vlissingen om 7.52 en 20.33 uur. GOES Grand: De scalpenjager, 18 j. MIDDELBURG Electro: Schuldig bloed 18 j. met enig voorbeh. Schouwburg: kiss me deadly. 18 3. met enig voorbeh. VLISSINGEN Alhambra: Kitty in de grote wereld, a.l. Luxor: Als mannen kerels zijn, 14 j. CLINGE Tentoonstelling en film Oost priesterhulp. SAS VAN GENT 01ympia 8 uur: La forza del destino. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Funny Face, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Port Afri- que, 14 j. GOES Grand: Staatsgevaarlijk, a.l. MIDDELBURG Electro: Zeg nooit vaarwel, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Geen gehoor op kantoor, a.l. Luxor: Als mannen ke rels zijn. 14 j- HULST Bioscoopgebouw 8 u<ur: De poort van de hel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het rijk van de zon, 14 j. GENT Kon. Ned. Opera 7.30 uur: De wilde vlam. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Lohengrin.

de Stem | 1958 | | pagina 2