eringsbeleid onaanvaardbaar Reg E Groet van thuis Prins of prinses OLIEHAVEN BEZET, ZEGT DJAKARTA Geen speciaal examen de drogisten voor Ensemble" (Zuidelijk Toneel) met respectabel program van start IACHT I Principiële ombuiging van de gedragslijn KLEINE ATTENTIE DAGBLAD VOOR ZEELAND Landbouwschap in brief aan Kamerleden: Bezwaren op alle punten Berichten over Sumatra vaag Werkloosheidspremie Kritiek op verlaging van rijksbijdrage Maar Padang blijft zwijgen Kerkelijke voorschriften coëducatie Vestigingseisen voldoendemeent minister Opnieuw koud Bemiddelaars voor Tunis Hevige brand in Schiedam Rob de Vries ontwierp hoopgevend toekomstbeeld Ook duurte toeslag kleine zelfstandigen Noodlanding van Sabena- helikopter ngzaken, j Gom i I het bezit J unt rjA jllfrS ser >r bat <70 A |465.- Idbuis 5.- 98» JAARGANG No. 22704 Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. ba niet postbestell.) ƒ054. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Y<jö» €«4 en Vttdetonft MaO i WOENSDAG 12 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.S5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie;' volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat^41^t Aau de vooravond van liet „melkdebat" heeft het Landbouwschap in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer zijn ernstige ongerustheid geuit over de manier, waarop de regering momenteel de doelstel lingen nastreeft van de landbouwpolitiek. In het huidi ge overheidsbeleid ziet het een principiële ombuiging van het beleid, zoals het totnutoe werd gevoerd. Het redelijk inkomen, aldus de brief, wordt nu niet alleen als doelstelling, maar ook als uitgangspunt genomen bij de bepaling van de garantieprijzen, los van de kostprijsberekeningen van het Landbouw-Econo- misch Instituut. Het Landbouwschap constateert, dat de beslissing van de regering tot verlaging van de garantieprijs Voor de melk; 1. een terugkomen is op de uitdrukkelijke toezegging, de eigenaarslasten in de garantieprijzen te zullen vergoeden; 2. de eigenaar/gebruikers van grond en gebouwen tekort doet; 3. de eigenaar/verpachters van grond en gebouwen even eens tekort doet, omdat de verhoging van de pachtprijzen tot het gewenste niveau erdoor wordt verhinderd. Om deze redenen acht het Landbouw schap. naar het in de brief meedeelt, deze beslissing van de regering on juist en onaanvaardbaar. Met grote klem verzoekt het aan de leden van de beide Kamers de regering in ernstige overweging te geven deze beslissiing, die in brede kringen van de landbouw »ls onrechtvaardig wordt aangevoeld, alsnog te herroepen. Het Landbouwschap kan zich niet verenigen met de motivering van de door de minister voorgestelde wijzi ging van de post „omzet en aanwas van rundvee". Het zou zich met de bier bedoelde wijziging uit hoofde van een positief gericht rundvleesprijs- beleid wèl kunnen verenigen op grond van de overweging, dat er naar dient te worden gestreefd een ge wenste prijsverhouding melk-vlees te verkrijgen. Het Landbouwschap wijst er echter op, dat de melkveehouders dan ook moeten kunnen rekenen op een realisering van deze hogere rund vleesprijzen. Het ziet er thans reeds naar uit, dat dit voor de afgelopen pe riode van het melkprijsjaar niet het geval is, zo wordt gezegd. Kostprijzen De mate, waarin het prijsbeleid wordt losgemaakt van de kostprijsbe rekeningen van het Landbouw-Econo- nvsch Instituut blijkt het duidelijkst uilrde' regeringsbeslissing met betrek king tot de in de kostprijzen ingecal culeerde rentevergoeding voor omlo pend kapitaal. Deze beslissing houdt een verlaging van de rentevoet voor omlopend kapi taal in van 5% tot 4,5%, met name op grond van de overweging, dat het inkomensaspect van het eigen vermo gen in de beschouwing moet worden betrokken. Het Landbouwschap heeft, naar het in de brief verder mededeelt, voorts bezwaren tegen het feit, dat de rege ring zonder nadere studie over het uitgangspunt nu reeds heeft beslist om in het komende jaar voor de kostprijs berekeningen uit te gaan van grotere bedrijven t.w. circa 12 ha voor de ge mengde en ongeveer 20 ha voor de weidebedrijven. Door de garantieprijzen niet te ba seren op eigenaarsbedrijven zoals des tijds was beslist, doch op het gemid delde van eigenaars- en pachtbedrij ven, wordt volgens het adres de nood zakelijke verhoging van de pachtprij zen tot het niveau der in de kostprij zen opgenomen vergoeding voor grond en gehouwen, onmogelijk gemaakt. Uit de beslissing van de regering om naast de verkoop van melk met 2,5%. vet die van volle melk met 3,75% vet mogelijk te maken, blijkt, zo deelt het Landbouwschap mede, dat zij de door het ££pduktschap voor zuivel voorge stelde en door het Landbouwschap on dersteunde algemene verhoging van het vetgehalte afwijst. Het Landbouw schap betreurt, dat de regering het ad vies van een bij uitstek deskundig or gaan als het produktschap voor zuivel naast zich heeft neergelegd. A7o# een protest De Bond van Nederlandse Marga rinefabrikanten heeft de Tweede Kamer eveneens een adres gezonden. Daarin verklaart de bond zich tegen het voornemen van de regering, het mengverbod van boter en margarine op te heffen en de bereiding van een melange mogelijk te maken. Men ge looft niet, dat door deze maatregel het boteroverschot kan worden, vermin derd. Bovendien twijfelt men eraan, of het op de markt brengen van een melange zal passen in de gezamenlijke landbouwpolitiek van de Europese Janden. Tenslotte merkt de bond op, dat een melange minder houdbaar zal blijken, wat eveneens grote bezwaren geeft. IN CAIRO zouden maandag duizen den studenten betogingen hebben ge houden, waarbij zij riepen: ,,Weg met de dictatuur". Tweehonderd be togers zouden gearresteerd zijn. HONDERDDUIZEND arbeiders in de Amerikaanse confectie-industrie zijn v/eer aan het werk gegaan. Sinds vo rige week woensdag staakten zij voor hogere lonen. MACMILLAN, de Britse premier, is ontstemd. Minister Duncan Sandys sou hem niet op de hoogte hebben 8«steld van de uitnodiging die hij ont ving voor een bezoek aan Moskou en nie m principe door Sandys werd aan vaard. EEN ETUI met juwelen, ter waarde van ongeveer 10.000 gulden, is gesto len uit de woning van een Leidse in dustrieel. P® REGERING van het Saargebied heeft bondskanselier Adenauer van West-Duitsland voorgesteld, zo spoe dig mogelijk met hem te spreken over de omstreden kwesties van de econo- rriiscne vereniging van Saarland met West-Duitsland. VIER EX-AMBTENAREN van de Rijksgebouwendienst, die ervan ver dacht werden, steekpenningen te heb- 2 a®n£enomen bij de gunning van onderhoudswerken, zijn door de Haagse rechtbank vrijgesproken. ALWEER is het snelheidsrecord voor vluchten over de oceaan gebroken. Hen Israëlisch schroefturbinevliegtuig yoog in 9 uur en 23 minuten van Lon den naar New York. In afwachting van de blijde gebeur tenis in het prinselijk gezin van het vorstendom Monaco worden de no dige voorbereidingen getroffen. Soldaten brengen hier een vuur mond en munitie in gereedheid om de saluutschoten te kunnen lossen. (Van onze parlementaire vehslaggever) Minister Suurhoff heeft gisteren in de Eerste Kamer heel wat kritiek moeten horen over zijn voorstel om de rijksbijdrage in de werkloosheids- premie te verlagen. Zonder uitzonde ring waren alle fracties van mening, dat de minister met deze maatregel het vertrouwen van de werkgevers en de werknemers, voor wie de bijdrage niet wordt verlaagd, heeft geschon den. Hij is de afspraken over de onder linge verdeling van de premie niet nagekomen, aldus de Kamer. Wanneer de minister de vertrou wenskwestie zou stellen zagen de P.v. d.A. en het grootste gedeelte van de K.V.P. geen andere mogelijkheid dan toch hun stem aan het ontwerp toe te zeggen, zij liet met tegenzin. Zij wilden momenteel geen kabinetscri sis riskeren. Men sprak echter de hoop uit, dat de minister alsnog aan de aandrang van de gehele Kamer tegemoet zou komen en het wetsont werp zal intreklten. De kans daarop is, gezien de houding van de bewinds man in de Tweede Kamer, uiterst gering. Hij heeft echter tot volgende week de tijd om de zaak nog eens te overwegen, want het debat werd ver daagd tot volgende week dinsdag. ambassadeur in ons land, dr. G. Afuhs, heeft dinsdag op de ambassade in Den Haag de Kaerntner- Trachtengruppe39 ontvangen Tijdens deze ontvangst brach ten de leden van het orkest een muzikale hulde aan de ambas sadeur en zijn echtgenote. Terwijl radio-Padang nog altijd spreekt over een op til zijnde inva sie op midden-Sumatra, heeft het hoofdkwartier in Djakarta reeds zijn eerste communiqué uitgegeven over de operaties in dit gebied. Daarin wordt gezegd, dat behalve Bengkalis ook de oliehaven Soengei Pakning (op het vasteland van Sumatra) en de plaats Selat Pandjang, ten zui den van Bengkalis, zijn ingenomen. Eien aantal militairen, de politie macht en de bevolking in de bezette plaatsen zou de troepen van Soekar- no met gejuich hebben ingehaald. De radiostations van de tegenrege ring constateerden slechts, dat de toestand kritiek werd. Ze repten niet over landingen. Het Vaticaanse staatsblad ..Acta Apostolicae Sedis" bevat een instruc tie van de H. Congregatie der Reli gieuzen betreffende onderwijsinstel lingen, die door jongens en meisjes worden bezocht. De instructie bepaalt onder meer. dat de bisschoppen die toestaan of het nodig achten, dat onderwijsinstel- j lingen in hun bisdom door leerlingen van beiderlei kunne worden bezocht, dit in hun vijfjaarlijkse rapport aan de H. Stoel dienen te vermelden, met opgave van de redenen. Religieuzen, die zich aan het on derwijs wijden, wordt erop gewezen dat zij slechts bij uitzondering en in dringende noodzaak gemengde mid delbare scholen mogen besturen en dat daartoe de speciale toestemming van de H. Congregatie van religieu zen nodig is indien dit middelbare scholen zijn. Verder wordt verplicht gesteld, dat in scholen met leerlingen van beiderlei kunne jongens en meis jes gescheiden plaatsen worden aan gewezen en dat biologie, psychologie en het gymnastiekonderricht, bene vens de onderrichting over het zesde gebod aan beide groepen afzonderlijk worden gegeven. (Van onze parlementaire verslaggever) Van een regeling, zoals mr. Bachg (KVP) die zich denkt om althans de functie van de dro gisten in de geneesmiddelenwet te regelen en deze groep detail listen een examen te laten afleg gen wil minister Suurhoff niets Verwachting van het K.N.M.J. te t i)e Bilt, geldig tot woensdagavond, opgemaakt dinsdae.vnna u opgemaakt dinsdagavond" 23.15 Plaatselijk enkele sneeuwbuien en hier en daar mist. maar ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende Il.JTn' Middagtemperaturen even boven het vriespunt Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot w« W'«.' VO°ral uit het "oord- buien daar sn«uw" Vandaag: zon onder 18.38 nur; maan onder 10.58 uur. Morgen: zon op 7.01 uur; maan J op 3.06 uur. De Amerikaan Murphy en de Brit Beeley, die namens de V.S. en Enge land ..goede diensten" verlenen in het geschil tussen Frankrijk en Tu nesië, zijn dinsdag uit Parijs in Tu nis aangekomen. Murphy verklaarde zeer nuttige besprekingen in Parijs gevoerd te hebben en hoopte, dat dit ook in Tu nis zou geschieden. Ook Beeley liet zich in optimistische zin uit. Volgens sommige berichten zou Gaillard de bemiddelaars voorstellen hebben ingegeven, die als een onder handelingsprogram kunnen worden beschouwd. In de eternietfabriek van de fa. Th. v. d. Berg te Schiedam heeft gisteren avond een felle brand gewoed, die het gebouw voor een groot deel ver nielde. Een grote hoeveelheid board voor een waarde van meer dan drie ton ging hierbij verloren. Ook wer den kostbare machines door het vuur vernield. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. (Van onze redacteur) Met het ontwerpen van een idea listisch en toeh uitermate realistisch toekomstbeeld heeft Rob de Vries, artistiek leider van „Theater" en sinds kort ook van de daarmee in een personele unie verenigde groep „Zuidelijk Toneel" legenover de pers een en ander verteld over de jongste Nederlandse toneel-spruit „Ensem ble". „Volgend seizoen komen er 350 voorstellingen minstens, met vijf pre mières in het ons nu reeds goed ont vangende zuiden (Limburg, Noord- Brabant en Zeeland) en twee in het De la Mar-theatcr in Amsterdam. Nog deze maand hoopt men de ar tiesten, afkomstig van het Zuidelijk Toneel, de Televisiekcrn en het NTG te kunnen engageren en het repertoi re te kunnen opstellen. Men denkt ongeveer dertig spelers aan te trek ken. De regie komt in handen van Jan Retel, Richard Flink en Elise Hoomans." Rob de Vries is inderdaad een re alist. Hij waarschuwde het zuiden bij voorbaat voor mogelijke vergis singen van spelers, die wel hun uiterste best zullen doen om de juiste mentaliteit aan te kweken maar toch beslist wel een zekere inloop-tijdzullen nodig hebben. „Geef ons een kans en geef ons tijd", zo formuleerde hij het, „en we zullen met het gehele arsenaal van onze praktijk van toneelsprei ding ons best doen om een in ieder opzicht geheel zuidelijk toneel te laten groeien". Het is nu eenmaal zo. dat de vier grote gezelschappen praktisch geheel vol zitten met mensen uit het westen, die hun opleiding kregen aan de Amsterdamse Toneelschool. Nu Maastricht ook begint ,,af te leve ren" en er dus ook in dat opzicht een gezonde spreiding kan komen, mogen we goede verwachtingen heb ben voor de toekomst. Nu reeds zijn er enkele (jonge) namen die klank beginnen te krijgen. Ook ai mogen we de vier grote gezelschappen niet „ontkrachten", toch zullen we moe ten proberen om goede spelers naar ..de provincie" te halen om tenslotte in de toneelwereld op het eerste plan terecht te komen. Dat moet en dat zal ook lukken, als het zuiden ons een loyale kans wil geven. Ook de scholen Rob de Vries meent in twee jaar tijd een goede basis te kunnen leg gen, waarop een nieuwe directie kan verder bouwen. Het is zaak, zo meende hjj, daarom ook naast het gewone speelplan de spelers van „Ensemble" volgens reeds bestaan de plannen in te schakelen. Ook is het de bedoeling de jongeren van de troupe stukken van Vondel en Shakespeare te laten instuderen, opdat zij voor de leerlingen van de middelbare scholen kunnen optre den. Oolc de zomer-cxploitatie zullen we gaan opnemen, zoals „Theater" dit reeds doet. namelijk opvoeringen verzorgen in de openlucht. Tenslotte staat reeds vast, dat „Ensemble" zich zal kunnen presenteren aan de 2 miljoen televisiekijkers met niet minder dan drie stukken, aldus Rob de Vries. weten. Hij heeft het amende ment tijdens de verdediging van zijn ontwerp-geneesmiddelenwet verworpen. Hij merkte op, dat drogisten die zo'n diploma behalen dan een abso luut monopolie zouden krijgen. Hij kon niet inzien, dat dit uit een oog punt van volksgezondheid gewenst was en vreesde bovendien, dat de ge neesmiddelenvoorziening ten platte- lande hierdoor in gevaar zou komen. Ook dacht hij aan de mogelijkheid dat drogisten met dat simpele diplo ma in hun zak een witte jas aan zou den trekken en een bord op hun deur plaatsen om voor apotheker te kun nen doorgaan. ,,Al zouden het er maar tien zijn die dat gaan doen. dan zijn het er tien teveel". De minister wees er op, dat in zijn ontwerp een regeling verborgen ligt, die het pro bleem van de functiebepaling ook op lost, zonder dat men de drogist een eigen status geeft. Hij verwees naar de thans ontworpen vestigingseisen voor drogisten en kruideniers, die ter beoordeling aan de S.E.R. zijn voor gelegd en waardoor zal worden be reikt, dat een volgende generatie reeds deze geneesmiddelen niet meer zal kunnen verkopen, wanneer men niet voldoet aan eisen van vakbe kwaamheid en kredietwaardigheid. Een ander punt. dat de minister met kracht verwierp was het beroep op de Kroon, dat de Kamer gevraagd had in gevallen, waarin men het niet eens is met een beslissing van de commissie, die bepaalde geneesmid delen op de zgn. U.A.-lijst (uitsluitend apothekers) gaat plaatsen. Jan en alleman zou in beroep kunnen gaan. De minister was wel bereid hieraan tegemoet te komen door zijn algeme ne maatregel van bestuur een maand tevoren aan te kondigen. Men kan dan vooraf met bezwaren komen. Eigen leven Desgevraagd verklaarde hij ten slotte. dat het de bedoeling is zowel ..Theater" als „Ensemble" een ge heel eigen leven te laten leiden, met indien nuttig en mogelijk een door stroming naar beide kanten. Er zijn al tal van uitnodigingen voor „En semble" binnen van uitkoopvereni gingen, terwijl voor enkele steden vrije opvoeringen op het program staan. Het ziet ernaar uit, dat het zuiden ons het volste vertrouwen wil schenken, zo eindigde de Vries zijn uiteenzetting, en het is zeker dat wij alles in het werk zullen stellen om dat vertrouwen niet te beschamen. ..Ensemble" start met een behoor lijke dosis optimisme, maar niet overmoedig. In Singapore echter zeiden aan hangers van de rebellen, dat de landingen die totnutoe waren uit gevoerd niets te betekenen hadden en dat de strijdkrachten van de centrale regering zouden worden afgesneden, zodra ze naar het bin nenland wilden oprukken. Zeker is, dat men in Padang haas tig voorbereidingen treft voor de ver dediging van midden-Sumatra. Stu denten worden bewapend en afdelin gen van het Rode Kruis geven de bevolking onderricht in eerste hulp verlening. De Caltex heeft dinsdag de evacu atie van vrouwen en kinderen van de olieterreinen bij Pakanbaru naar Singapore voltooid. De evacués, onder wie ook de Ne derlanders. werden naar Singapore overgebracht in dertien riviertan kers. De Standard Vacuum en de Shell hebben verklaard, dat zij gereed zijn voor evacuatie van hun staf uit zuid-Sumatra. Een woordvoerder van de Stanvac zei, dat men al enkele dagen niets had vernomen van het personeel in dit gebied. Inmiddels verzamelt zich in de buurt van Singapore een Amerikaans eskader, gereed om, zo nodig, de Amerikaanse belangen op Sumatra te beschermen. Er worden momenteel pogingen ondernomen om de ongeveer 100 Ne derlanders, die nog op midden-Suma tra vertoeven, te evacueren. Intussen is in Manilla bekend ge maakt. dat op de conferentie van Zoavo-ministers, die hier is begon nen, ook de situatie in Indonesië zal worden besproken. Rood-China heeft een „waarschuwing" aan de V.S. ge richt. waarin gezegd wordt, dat Washington zijn inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van In donesië moet staken, „daar het an ders de volledige verantwoordelijk heid voor alle gevolgen zal moeten dragen." ,(Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft ook voor de kleine zelfstandigen, die meer dan twee kinderen hebben de duurtetoeslag weten te ver hogen met tien cent per dag per kind. Deze duurtetoeslag wordt gegeven te beginnen met het derde kind. Er is een inkomens grens van 3500 gesteld, die voor ieder kind boven de drie kinde ren met 200 omhoog gaat. Wie 3700 inkomen heeft als kleine zelfstandige zal dus de duurtetoeslag eerst krijgen als hij minstens vier kin deren heeft en zo verder. Deze con cessie, die de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. van Rijn, deed, geschiedde door het overnemen van een amendement-van Lier (P.v.d.A.), dat gesteund werd door alle fracties behalve de communisten. Het wets ontwerp duurtetoeslag voor 1958, waar het een aanvulling op vormt, stelde oorspronkelijk tien cent verhoging van de kinderbijslag alleen vast voor loon- trekkenden, die 96 per week of min der verdienen. De kosten die voor het oorspronke lijk voorstel 36 miljoen bedroegen worden door het amendement met 700.000 verhoogd. De duurtetoeslag wordt uitdrukke lijk slechts voor 1958 toegestaan. Een hefschroefvliegtuig van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabe na heeft dinsdag, kort na het vertrek van Keulen naar Brussel, nabij Huerth een noodlanding moeten ma ken. Volgens de eerste berichten zijn twee van de zeven passagiers ge wond. Een van hen is in een zieken huis in Keulen opgenomen. Het vertrek van het toestel uit Keulen was aanvankelijk wegens mist en sneeuwval uitgesteld. Nadat het hefschroefvliegtuig tenslotte toch ver trokken was. moest het na verloop van tien minuten een noodlanding maken. Het vloog hierbij tegen een heuvel en werd beschadigd. De textieljaarbeurs te Utrecht zal zich op de eerste twee da gen van de komende Voorjaars- beurs, op IS en 19 maart, geheel richten op de Westduitse markt. De stichting Nederlandse Textieljaarbeurs heeft een Duits gezelschap uitgenodigd, dat voornamelijk bestaat uit textielinkopers, confectionairs en inkopers van warenhuizen. Op originele wijze wordt de leden van dit gezelschap de weg naar Utrecht gewezen. Kort voor de beurs zal iedere deel nemer aan het bezoek een boe ket tulpen worden gezonden. De Duitse zakenman vindt dit boeket tulpen echter niet alleen op zijn bureau, maar ook op de balie van het reisbureau waar hij zijn spoor- of vliegbiljetten bestelt. Zelfs bij de douane aan de grensposten zal deze bloem rijke wegwijzer naar Utrecht niet ontbreken. In hun hotelkamers vinden de Duitse gasten tenslotte even eens een tulpenschat.

de Stem | 1958 | | pagina 1