„Argo Chios" van helling te water zonnige gelaten Lente in de winter Schouwen-Duiveland krijgt zes gemeenten Veefokkers moeten streven naar melk-vleestype dj Drukke plechtigheid te Vlissingen Middelburg se middenstand zegt: „Voorlopig niet" DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 MAART 1958 Zeeuwse veehandelaren bijeen Verdwijnt Miniatuur Walcheren Walcheren Oplossing inzake Reinaertconjlict te Hulst? Hoogwaterstanden MIDDELBURG Feestavond „Achilles" VLISSINGEN „De schipper van de Maartje Jacoha" Zeeuws-Brabantse tocht naar de H. Stede Zuid-Beveland Voorstel van G.S.: Met ingang van 1 januari 1960 Na motorongeluk verdronken Meer belangstelling voor vakopleiding op rijkswerkplaats Z -\ laanderen TERNEUZEN HULST Nieuwe directeur Middelburgse rijkswerkplaats AANBESTEDINGEN AGENDA Vandaag Morgen Verbindt voor Bra Vader er dochters spe Franse ai atoomaanc Zaterdagmiddag om kwart voor twaalf is op de werf van de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen het Griekse motorvracht schip „Argo Chios" in zijn element gegleden, als derde in een serie van tien schepen, die bij deze maatschappij gebouwd wordt voor rekening van de Panamese Shipping Developments Corporation. Het was in ver scheidene opzichten een bijzondere tewaterlating en wanneer de voor tekenen niet bedriegen, moet de „Argo Chios" wel een gelukkig schip worden. De bouw is zeer voorsoedig geweest en heeft op twee dagen na vijf maanden geduurd. Zelfs het trieste weer van de laatste paar dagen heeft zich beheerst om het schip, dat de naam draagt van een zonnig eiland in de Griekse archipel een tewaterlating te geven, die het be taamde, want een blinkende zon overstraalde Vlissingen, toen mevrouw Emy Hupkes met een paar ferme bijlslagen de laatste beletselen weg nam en het wegglijdende schip „goede vaart en goede zaken" toewenste. Nog geen uur later viel er een sneeuwbui, die de moeite van het binnen blijven dubbel en dwars waard was. z zei de heer Yemelos, die uit pure er kentelijkheid voor deze beide eigen schappen namens zijn directie een cheque van 500 pd. st. overhandigde ten behoeve van het studiefonds van de Schelde. Hij herinnerde er nog aan, dat de thans heersende crisis in de scheepvaart niet de eerste is en dat men er wel weer bovenop zal ko men. Hij vertrouwde er tenminste op, dat deze niet te lang zou duren. De secretaris van de Griekse am bassade, de heer Kalisounakis, zei bij zonder verheugd te zijn, dat de „Argo Chios" onder Griekse en niet onder Panamese vlag gaat varen en hij sprak dan ook de hoop uit, dat vele Griekse scheepseigenaren dit goede voorbeeld van Carras zullen volgen. In het hotel „l'Ambassadeur" aan het Eenhoornplein te Oostburg hield de afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Veehandelaren een contactavond. Bij de opening hette voorzitter C. Noordhoek in het bijzonder welkom mr. K. Hoezema, burgemeester van Oostburg en de algemene bondsvoor zitter de heer K. W. Ten Dans. In zijn inleiding behandelde ir. Harmsen, rijksveelteeltconsulent te Middelburg, de richting waarin de rundveestapel dient te worden gefokt. Hij wees er op, dat men in Nederland jarenlang heeft gefokt op de produk- tiviteit, dus koeien met een zo groot mogelijk aantal kg melk met een groot vetgehalte. Door dit eenzijdige fokken is een dier ontstaan, dat min der geschikt is voor de vleesproduk- tie. De laatste tijd gaan er echter steeds meer stemmen op om ook de factor vlees niet te verwaarlozen, zo dat men denkt aan een gecombineer de fokrichting, waarbij wel de pro- duktie van veel melk met een hoog vetgehalte op de eerste plaats blijft, Het bestuur van de stichting Nieuw Walcheren" heeft op een vergadering te Middelburg kennis gekregen van het besluit tot opheffing van .Minia tuur Walcheren" op het Molenwater te Middelburg. Financiële perikelen hebben het bestuur tot deze stap gebracht, zo bleek uit hetgeen de vice- voorzitter van de stichting, de heer D. F. P. Hoegen, hierover zei. In Middelburg zijn inmiddels stemmen opgegaan met name in midden standskringen om te trachten „Miniatuur Walcheren" voor de Zeeuwse hoofdstad te behouden. Men is voorts van oordeel, dat het gemeentebestuur in deze een taak heeft, waarbij dan een ander beleid gevoerd zou moeten worden dan in de afgelopen jaren, toen „Miniatuur Walcheren" ieder jaar aan stedelijke belasting f 23.000,. moest betalen. Er zijn echter ook mensen, die zeggen, dat wanneer „Miniatuur Walcheren" zou blijven voortbe staan, dit in ieder geval niet lan ger van een stichting meer mag uitgaan. Want een stichtingsbestuur is geen verantwoording schuldig aan zijn le den. het bestuur van een vereniging echter wel! Merkwaardig Vóór het schip de helling ging ver laten en toen alle genodigden zich op de tribune voor de boeg verzameld hadden, sprak de archimandriet der grieks-katholieke kerk Theoklitos Michalas de gebruikelijke gebeds formulieren uit. Op verzoek van de Schelde-directie verrichtte mevrouw Hupkes vervolgens de doopplechtig heid door een fles kostbare cham pagne tegen de boeg van het schip te laten stukslaan. Met enkele forse slagen kapte zij het touw door en ter wijl het muziekkorps „Ons Genoegen" het Wilhelmus speelde gleed de „Ar go Chios" vlot en statig te water on der gejuich van de vele toeschouwers en onder geloei van talrijke scheeps- sirenes. Even raakte het schip de wal hetgeen in een vakterm een „kusje" heet en kwam toen spoedig tot rust tegen het bed van rijshout. In het „Schelde-Kwartier", waar later aan de genodigden een cham pagne-toast en een uitstekend door het Strandhotel verzorgde koude lunch werd aangeboden, werd nog gesproken door de presi dent-directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, de heer R. de Bruyn namens de Stichting Ne derlandse Scheepsbouw Export Cen trale, mevrouw Hupkes, de heer J. C. Yemelos namens de eigenaars De „Argo Chios'' gaat van de helling en tenslotte door de secretaris van de Griekse ambassade, de heer G. Kalitsounakis. Vol goede moed De heer Hupkes deelde daarbij dan o.m. officieel mee, dat de tewaterla ting van de „Argo Chios" naar wens was verlopen. Hoewel het momenteel moeilijk wordt om in de scheepsbouw aan zijn trekken te komen tengevolge van het steeds schaarser worden der orders, toonde spreker zich toch vol goede moed voor de toekomst. Een bijzondere vreugde was het voor hem, dat de eigenaars zijn echtgenote ver zocht hadden de dopings- en tewater latingsplechtigheid te vervullen. Mèt de bijl, waarmee de laatste beletselen waren weggenomen, overhandigde de heer Hupkes zijn echtgenote namens de maatschappij het gebruikelijke herinneringsgeschenk. Mevrouw Hupkes bekende, dat zij heimelijk dikwijls gehoopt had eens een schip te mogen te water laten en zij was de eigenaar, de heer Car ras dan ook bijzonder erkentelijk voor deze prachtige geste. „De Schelde bouwt goed en snel' Het wekt nameljjk bevreemding, dat de stichting nu plotseling niet meer over financiële middelen be schikt om „Miniatuur Walcheren" nog langer dan een jaar te exploite- en. Dit zal een gevolg zijn van het feit, dat de stichting binnenkort tot dusver nog niet uitgekeerde bomen- gelden, voor een groot deel bestemd voor het Nollebos in Vlissingen, gaat uitkeren. De vraag rijst voorts of het wel juist is ..Miniatuur Walcheren", dat jaarlijks zo'n kleine tweehon derd duizend bezoekers trekt en dat voor de middenstand indirect een niet te onderschatten bron van inkomsten betekent, te laten ver dwijnen, ten behoeve van een ver zameling bomen, die en dat is voldoende bekend in het Nolle bos toch niet gedijen. „Miniatuur Walcheren" heeft het jaar 1957 afgesloten met een tekort van f 2700,-. Wanneer men bedenkt, dat aan entréegelden elk jaar onge veer f 130.000,- in het laatje komt, dan moet de exploitatie toch wel bij zonder duur zijn. Als men de be schikking zou kunnen krijgen over een bedrag van f 40.000.- dan zou men weer uit de brand zijn. En dat, terwijl men ons enkele dagen gele den van de zijde der stichting mee deelde, dat er geen vuiltje aan de lucht is, zolang „Miniatuur Walche ren" elk jaar het aantal bezoekers blijft trekken, dat er tot nu toe placht te komen. Ondanks dit alles behoeft „Minia tuur Walcheren" echter voorlopig niet te verdwijnen. Daarvoor is men in middenstandskringen te zeer over tuigd van de noodzakelijkheid van het voortbestaan ervan. En dat is ai een flinke stap in de goede richting, omdat het thans aan de middenstand is in deze initiatieven te ontplooien. Financiële steun van de gemeente Middelburg zal hierbij echter niet gemist kunnen worden. Maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat, wanneer men bij het gemeentebe stuur met een goed gefundeerd voor stel aanklopt, dit niet tevergeefs zal zijn. Want daarvoor is het algemeen belang van de gemeente Middelburg bij „Miniatuur Walcheren" te groot. maar waarbij men tevens aandacht schenkt aan de geschiktheid om vlees te produceren, waardoor men komt tot het z.g. moderne melk/vleestype. Uitvoerig behandelde ir. Harmsen daarna de vraag of kruising van het Hollandse vee met dieren uit het bui tenland van het echte vleestype ge wenst is. Hij was er wel voorstander van proeven om de resultaten te zien, maar alleen onder goed toezicht en op daarvoor geselecteerde bedrijven, Vies vet Na de heer Harmsen kwam de heer W. Colsen, dierenarts te Hulst aan het woord, die op humoristische wijze het fokvraagstuk (melktype melk/ vleestype vleestypel benaderde. In zijn rede betitelde hij de overma tige vetproduktie als vies, vuil, maf- fig vet, dat stilletjesaan staatsvijand nr. 1 voor de volksgezondheid aan het worden is, vanwege het gevaar lijke vetzuur. Dat dit steeds meer en meer bij de bevolking gaat leven, concludeerde hij uit het feit dat de slagers met het vet geen raad meer weten. Via de volksgezondheid kwam spreker op het eiwit van het vlees, dat er het belangrijkste onderdeel van is. Hij hield dan ook een vurig pleidooi om in de toekomst zich meer te gaan toeleggen op de produktie van het vleestype. Dit vooral met het oog op de Euromarkt, waardoor men in staat zal zijn vlees te exporteren naar de aangesloten landen. Hij vroeg zich hierbij af, of het niet mogelijk zou zijn op één bedrijf bijvoorbeeld een produktie-afdeling te maken en een afdeling voor de slacht. Dit moet volgens hem zeer goed mo- gelk zijn, als men er maar met de voedering rekening mee houdt. Met de omschakeling in de fokkerij mag men niet lang meer wachten om de trein bij de Euromarkt niet te missen. In dit verband kwam ook nog de garantieprijs van de melk ter spra ke. In het algemeen was men van mening, dat men hierbij niet al leen op het aantal kg melkvet moest letten, maar dat ook rekening gehou den moest worden met de hoeveelheid eiwit. Na de spreekbeurten werden er vele vragen gesteld, waarbij o.m. door di verse personen werd aangedrongen op versoepeling c.q. afschaffing van het Zeeuwse stierenreglement. Nadat de algemeen voorzitter nog een beschouwing had gegeven over de werkzaamheden van de bond, zowel op nationaal als op internationaal ge bied, werd de avond gesloten met een gezellig samenzijn dat tot de kleine uurtjes duurde. (Advertentie) Het Reinaert Comité te Hulst heeft een onderhoud gehad met de beide wethouders over het no*g steeds aan hangige Reinaertconflict. Naar wij vernamen bestaat er een redelijke kans dat de nu reeds anderhalf jaar bestaande onenigheid tussen voor noemd comité en het college van b. en w. uit de weg zal worden geruimd. Er moet nog een o nlossin g worden gevonden voor enkele kwesties, waar onder die van het Stedelijk Feestco mité. De oplossing van het geschil zou dus betekenen dat dit jaar de Rei- naertstoet weer zou uitgaan, een feit dat ongetwijfeld bij vele duizenden vreugde zou verwekken. Morgen, dinsdag 11 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 6.56 en 19.23 uur; te Terneuzen om 6.21 en 18.50 uur en te Vlissingen om 55.50 en 18.19 uur. Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan hield de gymnastiekvereni ging „Achilles" zaterdagavond in het „Schuttershof" een feestavond, die verzorgd werd door het gezelschap van Frans du Mee. Over het geheel genomen een geslaagde avond, na tuurlijk dankzij Frans du Mee die in de schetsen uitstekend terzijde werd gestaan door Fred Wiegman, Ellen Castell en Jan Slaats. De Tardona's en de accordeoniste Ria Verda speelden en zongen op ver dienstelijke wijze de schetsen van Frans du Mee c.s. „aan elkaar". Amateur Groep Vlissingen heeft wel bijzonder veel pech gehad in verband met het toneelstuk .,De schipper van de Maartje Jacoba", dat zaterdag avond in de schouwburgzaal van Britannia voor het voetlicht werd ge bracht. Tengevolge van zeer droevige familie-emstandigheden kon de heer K. Lommers niet meespelen en moes ten heel wat wijzigingen in de rolbe zetting worden aangebracht. Jan Le- maire jr., die de raamregie voor zijn rekening zou nemen, heeft slechts bij twee repetities aanwezig kunnen zijn en lag gedurende de rest van de voor bereidingen met een longontsteking op bed. Het was dan ook niet ver wonderlijk, dat Klaas Smeliks toneel spel, dat toch waarlijk van zeer goed gehalte is. niet de vertolking kreeg, die het verdiende. De betrekkelijke zwakheid van rol van verscheidene in vallers - die overigens voor het me rendeel reeds een andere rol in dit stuk hadden ingestudeerd - miste haar invloed op de andere niet en van werkelijk knap spel, dat voor het brengen van dit stuk onontbeerlijk is, was dan ook in het geheel geen spra ke.. „Wij hopen u met deze uitvoe ring een avond van goede ontspanning op cultureel gebied te brengen", wen ste A.G.V. via het programma zijn do nateurs en andere toneelliefhebbers. Het is jammer, maar deze wens is zaterdagavond niet in vervulling ge gaan. Dubbel jammer was dat voor voor A.G.V. zelf, want de opvoering geschiedde tevens in het kader van de landjuweelwedstrijden, waarin an dere verenigingen in dit seizoen reeds uitstekende resultaten behaalden. Als verontschuldiging zij echter nogmaals aangevoerd, dat er voor dit minder geslaagde optreden inderdaad zwaar wegende verzachtende omstandighden waren, waarmee echter ook weer niet alles goed te praten is. In de nacht van zaterdag op zon dag hebben 250 Zeeuwen, waaronder 63 uit Z.-Vlaanderen, een bedevaart gemaakt naar Amsterdam. Per extra- trein, waarin te Roosendaal Wg 130 Westbrabanders stapten werd naar Amsterdam gereden, waar men met enige vertraging over half een arri veerde. De Zeeuwen en Brabanders woonden eerst in de St. Nicolaaskerk het H. Misoffer bij. Een geestelijke uit Oudenbosch celebreerde en een ka pelaan uit Roosendaal hield een pre dikatie. Pastoor Snel uit Middelburg die als geestelijke leider fungeerde di rigeerde ook de volkszang. Met veel devotie werd tegen 2 uur in de nacht langs de besneeuwde straten de Stille Omgang gemaakt, met duizenden pelgrims van elders. Om 5.40 vertrokken de Zeeuwen en Brabanders weer per extra-trein naar hun gewesten. Dertig Oudenbossche- naien kwamen en gingen per auto bus. Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland hebben thans aan de gemeentebestu ren van Schouwen-Duiveland het wetsontwerp gestuurd, dat de nieuwe gemeentelijke herin deling van het eiland zal rege len. Van de achttien gemeen ten zullen er, indien dit ont werp te zijner tijd door de Sta ten Generaal wordt aanvaard, slechts zes overblijven. Zij zullen de volgende namen krij gen: Westerschouwen (thans de ge meenten Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke, totaal aantal inwoners ongeveer 4000)Mid- denschouwen (thans de gemeenten Kerkwerve, Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke, totaal aantal inwoners ongeveer 1900); Tergouwe (thans de gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Noordschouwe en Zonnemaire, totaal aantal inwoners ongeveer 3800); Zie- rikzee, ongeveer gelijk aan de huidi ge gemeente, met een geringe uitbrei ding, o.a. het gebied van Ouwerkark en Nieuwerkerk, nl. de polders groot- en klein Bettewaarde en de Gouwe- veerpolder); Duiveland (thans de ge meenten Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland, totaal aantal inwoners 3700); Bruinisse (gelijk aan de huidi ge gemeente met enkele grenswijzi gingen. Als datum van ingang voor deze nieuwe indeling noemt het wetsont werp 1 januari 1960. De raden van de nieuw te vormen gemeenten zullen voor 1 december 1959 gekozen moeten worden. Het aantal zetels van deze raden is dan als volgt: Duiveland 11 zetels, Middenschouwen 7 zetels, Ter gouwe 11 zetels en Westerschouwen 11 zetels. De raden van de 18 gemeenten op het eiland moeten nu voor 15 april aan Gedeputeerde Staten hun mening over het ontwerp kenbaar maken. Het voorstel moet bovendien 30 dagen voor ieder ter inzage liggen. Vervol gens houden Gedeputeerde Staten nog een „hearing", waarna de minister het ontwerp bij het parlement aan hangig kan maken. Het ontwerp be vat voorts uitvoerige voorschriften voor burgemeesters en ambtenaren, die op wachtgeld worden gesteld. Terneuzense arbeiders werkzaam in da continudiensten der fabrieken te Sluiskil, vonden zondagmorgen om j ongeveer half zes op we-g naar hun i werk nabij de spoorwegovergang aan het Zevenaardok naast het fietspad een motor. Van de bestuurder was geen spoor te bekennen. Toen de Terneuzense gemeentepoli tie de omtrek afzocht, werd in de vrij brede sloot, die momenteel veel water bevat en naast het fietspad is gelegen een lichaam drijvend gevonden. Het bleek bij onderzoek de 22-ja- rige uit Rotterdam afkomstige en thans in Axel wonende varensgezel F. P. de Werk te zijn. Het vermoeden bestaat dat het slachtoffer door te grote snelheid uit de bocht is gevlogen. De lijkschou wing door dokter van Zanten uit Ter- neuzen doet vermoeden dat het slacht offer in bewusteloze toestand vanaf de berm in de sloot is gerold en is verdronken. Het on'geluk is waarschijnlijk za terdagnacht tegen twaalf uur gebeurd toen de heer de Werk op weg was van Terneuzen naar Sluiskil. Een lente japon)e- e orengt, on danks het hartje van de winter, reeds een lentezonnetje. Deze japon welke door de Engelse mode-ont werper Horrockses werd ontwor pen, is vervaardigd van satijnachti ge katoen en in diverse kleuren bedrukt. Volgens mededeling van de hoofd inspecteur-directeur van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland bestaat thans een verheugende belangstelling in deze provincie voor vakontwikkeling door middel van de Rijkswerkplaats te Middelburg. Hoewel dit verschijnsel op zichzelf als verheugend mag wor den gezien, is het uiteraard minder prettig, dat die belangstelling groten deels een gevolg is van de heersende werkloosheid. In volledige bezetting heeft de werkplaats een capaciteit voor 86 omscholingen, maar wegens het nog niet gereed zijn van de ge hele outillage kunnen thans 70 leer lingen worden geplaatst. Dit aantal is vol en nog staan ongeveer dertig man op de wachtlijst. Op de rijks werkplaatsen te Bergen op Zoom en Breda worden 23 Zeeuwen omge schoold. Tevens werd meegedeeld, dat de vestiging van een rijkswerk plaats in de oude centrale te West- dorpe nog steeds in overweging is. Ook een andere mogelijkheid van ves tiging van een werkplaats in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt onder zocht. OUDERAVOND ST. HUBERTUSGROEP De welpen en verkenners gaan woensdag a.s. in het Parochiehuis een ouderavond verzorgen. Het doel van deze avond is de ouders nader in contact te brengen met het spel der jongens. Het eerste gedeelte zal door de jon gens zelf worden verzorgd. Na de pauze spreekt de districtscommissaris George Mechelinck uit Westdorpe over: „Het verkennen in de tegen woordige tijd". Tot slot zal een ver kennersfilm worden vertoond. Sluiskil WIELRIJDERS BOTSTEN Ter hoogte van het woonwagen kamp is de 51-jarige wielrijder A. F. D. in botsing gekomen met de hem tegemoet rijdende scholier A. E. de W. Deze kon het verkeer niet meer overzien toen hij zijn kameraden wilde inhalen. Dokter Weghelaar constateerde een beenbreuk bij D„ even boven de enkel. Na spalking werd D. .per ambulance naar Sluis kil vervoerd, waarbij het scheep vaartverkeer nabij de Lelybrug enige vertraging ondervond, omdat de brug voor de passerende ambulance moest worden vrijgehouden. IN RUIM GEVALLEN De schipper van het binnen-Rijn- vaartschip „Flotilje", R. te N„ is bij het dichtleggen van het luikendek in een van de ruimen gevallen, waar bij hij ernstige kneuzingen opliep. Hij is naar het St.-Elizabeth-ziekenhuis overgebracht. RAADSVERGADERING Woensdagavond komt de raad van onze gemeente om 7 uur in het stad huis bijeen. Op de agenda staan o a voorstellen met betrekking tot de zuiveringsinstallatie, de uitbaggering van de binnenvest (gedeelte: „Bec"- put") en tot aankoop van het in 1955 aan de Z.T.C. verkochte bouwterrein. Klooslerzande FILMAVONDEN TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING Het „Comité Hontenisse" van het Koningin Wilhelminafonds organi seert op 23 en 24 maart filmvoorstel lingen ten bate van de kankerbe strijding. Deze avonden worden be legd in de zaal van hotel van Leu ven. In onze gemeente is reeds veel aan de kankerbestrijding gedaan en ook nu weer rekent het comité op de me dewerking van allen, opdat de beide avonden een grote opbrengst zullen hebben. Er worden geen lezingen ge houden; de avonden zijn louter als ontspanningsprogramma in elkaar gezet. Er wordt o.a. een prachtige film over Canada gedraaid, verder is er de Nederlandse film „En de zee was niet meer", waarin veel inte ressants wordt getoond van de stre ken rond de voormalige Zuiderzee én bovendien draaien enkele kleuren films over Zuid-Afrika. De aard van de programma's, en vooral nog het verheven doel van deze avonden, doen de verwachting wettigen dat de bewoners van dorp en omgeving ervoor zullen zorgen dat een flink bedrag kan worden af gedragen aan het Koningin Wilhel minafonds, dat zich tot taak heeft ge steld de gevreesde kanker te helpen bestrijden. Il-ariiliat FEESTAVOND TONEELCLUB R.K.J.B./B.J.B. De «toneelclub van de RKJB en BJB hield haar jaarlijkse feestavond in café „Willem Beukelszoon". De stemming zat er op deze avond bui tengewoon goed in. Geen wonder dus dat de pret tot in de kleine uurtjes voortduurde. Ovezande SLUITINGSUUR CAFE'S VERLENGD Aan de heer W. Lucas Luijckx werd in de raadsvergadering overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer, welke functie hij 30 jaar heeft be kleed. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Lucas Luijckx. Voorts werd besloten tot 't vaststel len van 'n verordening regelende een tegemoetkoming in studie-kosten ten behoeve van ambtenaren in dienst der gemeente, die een studie volgen welke voor de gemeente van belang wordt geacht. De vergoeding werd bepaald op 75% van de kosten van lesgelden, aankoop van boeken, als mede reiskosten, indien de lessen worden gevolgd buiten de gemeente. Teneinde de bouw te kunnen finan cieren van de nieuw te bouwen r.-k. kleuterschool werd besloten het kre diet in rekening-courant bij de bank van Nederlandse gemeenten te ver hogen tot f 100.000,-. In de vorige raadsvergadering werd besloten tot voorlopige onteige ning van een perceel grond, nodig voor de aanleg van het sportterrein. Ingevolge het bepaalde in de ont eigeningswet werd thans een defini tief besluit tot onteigening van deze grond genomen. Op voorstel van b. en w. werd een wijziging gebracht in de algemene politieverordening dezer gemeente, betrekking hebbende op de sluiting van cafés. Deze sluiting werd nu be paald op 11 uur, aangezien in de praktijk is gebleken dat van het slui tingsuur zoals dit was vastgesteld op 10 uur nogal eens ontheffing moest worden verleend. KVP-KANDIDATEN GEMEENTERAAD In de vergadering van de afdeling der KVP werd overgegaan tot kandi daatstelling voor de in mei a.s. te houden gemeenteraadsverkiezingen. Voor Driewegen werden als kandida ten gesteld de heren: C. de Jonge, C. de Winter en M. J. Koens. De heer J. de Winter, die thans zitting heeft, verklaarde geen kandidatuur meer te aanvaarden. De voorzitter bracht hem dank voor de in het be lang der KVP verrichte werkzaam heden. Voor Oudelande werden gesteld de heren J. F. Claeijs en J. Rijk. Voor Ovezande de heren J. Oost- dijk, M. J. de Jonge, K. L. van Steen bergen. L. Boonman, W. Remijn en J. de Jonge. Als plaatsvervangers de heren M. Koens. J. Goense, M. Rent meester, P. F. Spelier, P. Knopjes en J. Witkam. Rilland CHR. LANDARBEIDERS De afdeling „Rilland Bath" van de Ned.-chr. Landarbeidersbond kwam onder leiding van voorzitter A. v. d. Klooster bijeen. De voorzitter riep een hartelijk welkom toe, aan de leden met hun huisgenoten, aan burgemeester J. C. W. Jobse en aan afgevaardigden van zusterverenigingen. Het verslag van de penningmees ter eindigde met een goed slot van f 266,-. De heer Beenhakker uit Mid delburg hield een causerie over de rechten en plichten van werkgever en werknemer. De toneelclub CNV uit Goes kwam op de planken met het toneelspel: „Als de poorten opengaan." Tot directeur van de Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling te Mid delburg is met ingang van 16 februari j.l. benoemd de heer J. Meijer, die tot dusver werkmeester en plaatsver vangend directeur was aan de Rijks werkplaats te Emmen. De heer Meijer is de opvolger van de heer J. K. Dijkema, die met ingang van 1 ja nuari j.l. werd benoemd tot directeur van de Rijkswerkplaats te Zwolle. POSTKANTOOR EINDHOVEN Bij de ten kantore van'de Rijksge bouwendienst te Den Haag gehouden aanbesteding voor de bouw van het nieuwe stationspostkantoor te Eind hoven was laagste inschrijfster de fir ma A. H. van der Velden met 2.347.000, hoogste was de I.G.B. te Breda met 2.592.000. MIDDELBURG Electro: Esther Costello 18 j. Schouwburg: Paris Palace hotel, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Kitty in de grote wereld, a.l. Luxor: Folies Ber gères, 18 j. LAMSWAARDE Tentoonstel ling en film Oostpriesterhulp. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Kaiser- ball, a.l. Groot Patronaat 7,30 uur: Cen tra-avond, film, muziek, traktatie, ver loting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het kind van een ander, 18 j. TERNEUZEN l.uxor 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen, 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uoir: Tweegevecht in Sicilia. AXEL Het Centrum 8 uur: De nachten van Cabiria, 18 j. m. enig voorbeh. De aanvang van Ternaalen gevestigd op de Westeuropees g Met de ophei nieuwe sluis zu Albertkanaal k omgekeerd. De dit slechts aan i Minister Alger; naaien intussen Maas in Nederla bracht in het Ju Roosteren tussei Verder wordt na mond in de Maa; van een kanaal vernieuwing van van Sambeek ten een verbetering Dit alles beloo vergemakkelijken van Maasverbete opmerking toe, d; de Rijn de aandai Het gaat hier o Rijnverbinding, v vermijden en waf naar Ruhrort en den. In de opsom •ringen in de gekf tendens zien naar door het verbeter van Luik naar de wordt, dan door nutoe kon worden In de kringen v langstelling voor j.l. heeft de diret staat in Limburg de Maas-Rijnverb in Den Haag voor Merkwaardig is, dezelfde argument zetten, waar het i sociaal-economiscl lux kan meebreng Een kanaal Bon de grote industrit Arcen-Ruhrort hei schijnen, directe t dustrieën in nog a Noord- en Midden pen. In zijn zo pas b schenen Parijse d Krommendijk ook verbinding Arcen- Het is duidelijk, de voeding van h Willemsvaart, wel] Nederweert te ben Noordervaart van den doorgetrokken Belgische Kempen, tot stand kan komt dan maar voor kit Lozen bij Bocholt i De Antwerpenaai de interpellaties oi nog opgekomen vo en Rijn. Het interessantst bant zou z(jn, als binding Ruhrort-Ari ting zou geven op tot Vierlingsbeek verlengd Wilhelmin er vanaf Geertruic' vanaf Roosendaal ei terhout, Tilburg en recte verbinding c Ruhrgebied. Men kan in ieder dat de aanleg van naai volgens het ti ort verschillende f voor de verdere ont' Benelux-kerngebied. stantie zal dit kans Een familie-toneel; een 72-jarige heer dochters, heeft reeds bezoekers getroldker stelling van „Waan der". Aanleiding tot de slechte kaspositi; denvereniging te V< 72-jarige heer G. L< voorzitter is. Hij k om met zijn zeven dadigheidsvoorstellii optreden van vadei gisseur met zijn ton onverwachte gevolg, voorstellingen ter drama „Waarom ht kwamen de uitnodi; Te Montfort zal zon< ring plaatsvinden er vensweert, Neer, Ma Wessein en Horst n Een Franse mach bekendgemaakt dat Wik werkt aan planr hiet atoomaandrijvii De auto zou werki stof in patronen, straling in een atoor digd uit atoomafval. een geringe stralinj TERNEUZEN Tentoonstelling en fiW Oostpriesterhulp. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: W forza del destino. OOSTBURG I.edel 7 45 uur: Het rijk van de zon, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Port Afn- que. 14 J. 39) Hij begon te grint haa meer of mm «aar nu toch ook zov aankomen! vo^va L,attini zweeg u„T.zlch uit en s< l.ku opmerkingen hebben. Maar plotse rtL, P1 haar hout zieï, gleden "it elka; "Cn ,°var haar dijbe f. lach op haai gez langzaam naar Antor „Ik weet iets veel Mplrfr rljven aan Maddalena zich hier draagt, dat.. ja en genoten haar zó gr; zouden willen terug,

de Stem | 1958 | | pagina 2