-—J ap Indonesische troepen klaar voor invasie K.A.J. richt tot gehele manifest wereld uctk?# Prinses Margaretha stelt verloving uit GROOTSE MANIFESTATIE VAN TROUW AAN DE H. VADER T Duizenden weer in stille bedetocht irty' NS Pamfletten van Djakarta: „Ontruim Padang" Arabische staatshoofden beschuldigen elkaar Luchtgebied boven Straat van Malakka verboden vreemde 55 vliegtuigen voor AAN WIE DE PRIJS? DAGBLAD VOOR ZEELAND GUERRILLA TE WACHTEN Partijraad K.V.P. op 26 april Treinramp bij Rio de Janeiro Zonnige perioden Yemen lid van nieuwe Republiek A rbeiderscomm is si es in Oost-Duitsland worden ontbonden Veel doden bij vliegtuig ongelukken Topconferentie VOORSTEL VAN POPOV1C Belgisch schip op een mijn Kindje van twee jaar verbrand Been van Rayment geamputeerd 1 akman! Kijk. de ns gead- oen het lerlanktl kman is :nd Hij verven - volgde cursus- kkens- rieken, ig' Niet schrijft eei u de pnt u de minder k) Daar olmaak- 3UCT DER STEEN 98e JAARGANG No. 22702 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 10 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0 35 per mm.» Bij coiihad aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatweik 3 ct. pei mm extia. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen ai te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. tel. no. 351 Alles wijst erop, dal de troepen van de centrale rege ring in Indonesië klaar staan voor een invasie in midden-Sumatra. Djakarta heeft een gebied van 12000 vierkante kilometers tussen Malakka en Su matra verboden verklaard voor alle vliegtuigen die niet tot de Indonesische luchtmacht behoren. Ver schillende grote luchtvaartondernemingen worden door deze maatregel, die in strijd is met de internatio nale overeenkomsten, gedupeerd. Boven midden- Sumatra zijn voorts pamfletten uitgeworpen, waarin de bevolking van Padang wordt aangeraden, de stad te verlaten. Aan dit advies zou totnutoe vrijwel geen gehoor zijn gegeven. Kolonel Hussein, commandant van de rebellentroepen, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn soldaten vraagt „zich gereed te maken voor de strijd en te vechten voor hun idealen". Alle telegraafverbindingen tussen de Riouw-archipel en de bui tenwereld zijn met ingang van gisteren verbroken. Er werd geen reden opgegeven voor de maatregel, maar wel maakte Djakarta bekend, dat hij een tijdelijk karakter had. De chef-staf van de Indonesische luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat bij vliegtuigen zal vorderen voor ge bruik door de luchtstrijdkrachten. Zowel lijntoestellen als particuliere vliegtuigen vallen onder deze veror dening. In Singapore is gezegd, dat de opstandige strijdkrachten geen tegen stand zullen bieden bij een landing van de troepen der centrale regering. Ze zouden zich in het oerwoud terug trekken en van daaruit een guerrilla voeren. De opstandelingen zouden de „tactiek van de verbrande aarde" wil len toepassen, zodat de regeringstroe pen van voedsel verstoken zouden blijven. Sjafruddin Intussen heeft de regering-Sjafrud- din een dienstplicht aangekondigd voor studenten op midden-Sumatra. Radio-Padang zei, dat de bevolking zich niet moest laten beïnvloeden door de pamfletten, die zaterdag werden uit- gevvorpen. De ambtenaren, zo werd ge zegd, moesten hun taak uitvoeren als gewoonlijk, „maar met een groter ge voel voor verantwoordelijkheid". Voorraden bedreigd Volgens de „Straits Times" ligt in pakkingen in midden-Sumatra voor een waarde van 50 miljoen gulden aan produkten, die het eigendom zijn van zakenlieden in Singapore. Getracht wordt met kleine prauwen rubber, kopra en koffie van Sumatra naar Sin gapore te smokkelen. Op sommige pun ten duurt de overtocht slechts onge veer anderhalf uur. maar de Indone sische marine patrouilleert in dit ge bied. De zakenlieden zijn bang, dat evenals tijdens de politionele acties alle opslagplaatsen, voorraden en winkels in brand zullen worden ge stoken, als de rebellen zich terug trekken. Zuid-Sumatra heeft geweigerd de hulp van Indonesische militaire inge nieurs te aanvaarden voor het her stellen van een brug die per ongeluk door vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht was gebombardeerd, aldus radio-Padang. Deze brug. in Djambi, werd in fe bruari gebombardeerd toen vliegtuigen onderweg waren voor een aanval op midden-Sumatra. Japan zal aan Indonesië schepen ver schaffen op grond van het akkoord betreffende de herstelbetalingen. Dit heeft de Japanse ambassadeur te Djakarta te Singapore medegedeeld. Wat doet Hatta Nog altijd heerst er onzekerheid over de bedoelingen van ex-vice-president Hatta. Sommigen zijn van oordeel, dat op een verzoening met Soekarno niet meer gerekend mag worden, nu vrij dag jl. het gesprek tussen de twee niet is doorgegaan. Anderen achten het niet onmogelijk, dat Hatta toch nog een onderhoud met de president zal heb ben. De linkse partijen, die de invloed van Hatta vrezen, zijn een heftige campagne tegen hem begonnen. Ze beweren, dat hij een generaal pardon voor de opstandelingen als voorwaarde stelt voor zijn deelname aan de rege ring. De Indonesische goud- en deviezen reserves hebben zaterdag een nieuw dieptepunt bereikt. Het dekkingsper centage is gedaald tot 9.79 procent. Over de plaats, waar de troepen van de centrale regering aan land zul len gaan, heerst op midden-Sumatra nog onzekerheid. Men acht het waar schijnlijk, dat de Riouw-archipel als springplank zal worden gebruikt. Aan de andere kant echter zouden de jongste maatregelen van Djakarta wel eens afleidingsmanoeuvres kunnen zijn, die de bedoeling hebben, de troe pen van Hussein van de westkust (waar Padang ligt) weg te lokken. ZONDAG is in de rectoraatskerk te Leyenbroek-Sittard de plechtige uit vaartdienst gehouden voor de twee Italiaanse slachtoffers van de ramp in de Staatsmijn Maurits. Velen ga ven hierbij van hun medeleven blijk KRIJGT ook Amerika zijn disconto schandaal? Een lid van het Huis van Afgevaardigden heeft gevraagd om een onderzoek naar de juistheid van berichten, dat sommige personen tevoren van de recente disconto-ver laging op de hoogte zijn gesteld. DE INDONESISCHE verstekelingen, die met de ,,Groote Beer" in Am sterdam zijn aangekomen, zijn aan de zorg van het C.C.K.P. toever trouwd. De Zuidslavische versteke ling wordt voorlopig onder de hoede gesteld van de vreemdelingenpolitie. JOHNNY RAY, 's wereld huilebalk nummer één, is gisteren een half uurtje op Schiphol geweest. Hij was op doorreis naar Kopenhagen. Zin send kwam hij het vliegtuig uit, zin gend stapte hij in de KLM-bus en zingend begaf hij zich aan boord van het toestel, dat hem verder moest brengen. NOORWEGEN heeft de invoer open gesteld voor uien en peen. Voor de Nederlandse tuinders kan dit een j meevaller zijn, want van genoemde j produkten zijn nog vrij grote voor- j raden aanwezig. CHINESE volks vrijwilligers" in Noord-Korea zijn begonnen, hun stel lingen over te dragen aan het Noord- koreaanse leger. Dit is in Peking be kendgemaakt. JAPANSE geleerden hebben meege deeld. dat de proeven, die de Russen eind februari met kernwapens heb ben genomen, plaats vonden op het eiland Nova Zembla. OTTO FRANK, de vader van Anne Frank, heeft in New York bekendge maakt, dal de jonge Amerikaanse actrice Millie Perkins is uitgekozen voor de hoofdrol in de filmversie van ,,Het dagboek van Anne Frank." Maandag 10 maart publiceert de Internationale Katholieke Arbeiders jeugd haar reeds lang aangekondigde manifest aan de wereld. In dit mani fest, dat over de gehele wereld wordt verspreid, eist de internationale K.A.J. het stopzetten der atoomproe- ven, een werkelijke ontwapening, en de afsluiting van niet-aanvalsover- eenkomsten ter verkrijging van een minder onzekere vrede. Zij vat in dit manifest tevens haar inzichten samen ten aanzien van de problemen der arbeidersjeugd. Zij verzoekt de werkende jongeren van alle rassen en godsdiensten en de openbare mening om de belangrijk heid cm de volle zwaarte der levens problemen te beseffen, welke op de jonge arbeiders en arbeidsters druk ken en hun invloed doen gelden op de internationale vrede, de rechtvaar digheid en de toekomst der mensheid. Het manifest geeft een situatie schets van de honger in de wereld, de woningnood, de gezondheidstoe stand en de hygiëne, de plaats van de jongeren in de arbeid, de vrije tijd, de cultuur en het gezin. De in ternationale K.A.J. doet een beroep op alle jongeren hun kracht in te spannen om de mistoestanden in de wereld uit de weg te ruimen. Onder de kop .Waarheen gaat de wereld geeft zij de beginselen aan waarop een betere wereld kan worden opge bouwd. Het manifest besluit met de verklaring: „Wij willen een nieuwe jeugd vor men om samen een nieuwe wereld te bouwen. Niet een wereld, gebouwd op uitbuiting, onwetendheid, geweld en oorlog, maar een wereld gebaseerd op de achting voor de mens, het ge zin, het leven en het geweten." (Advertentie) BINNENVERINGBED hei besie bed ooii gemaakt Een, grote menigtebestaande uit honderden studenten, heeft in Bei roet gedemonstreerd tegen het doodvonnis dat is uitgesproken te gen Djamila Bourirei, het Algerijn se rebellenmeisje. De demonstran ten droegen grote foto's van Nasser met zich mee en schreeuwden anti- Franse slogans. Toen de politie wil de ingrijpen werd deze begroet met een hagelbui van stenen. De oorspronkelijk voor 14 december jl. vastgestelde vergadering van de Partijraad van de Katholieke Volks partij. welke door bijzondere omstan digheden moest worden uitgesteld, zal nu worden gehouden op zaterdag 26 april a.s. in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht. In deze vergadering zal prof. Romme verslag uitbrengen van de parlementaire werkzaamhe den. Bij een voorstad van Rio de Janei ro, Paciencia, zijn vrijdag drie trei nen op elkaar gebotst. Volgens som mige berichten zouden er reeds 35 doden geborgen zijn. Latere berichten maken melding van vijftig doden. Er zijn officieel geen mededelingen verstrekt. Bijzon derheden zijn moeilijk te krijgen daar de telefoonverbindingen tot de streek waarin het ongeluk is gebeurd, zijn verbroken. Verwachting van het K.N.M.I. tot maandagavond, opgemaakt zondagavond te 23.15 uur: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. In de middag temperaturen t vriespunt. Zwakke veranderlijke wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte wind uit veranderlijke richtingen, bewolkt met opklaringen en nu en dan sneeuw. Vandaag: zon onder 18.34 uur i°ï?en: ZOn 0P 105 uur' ma*n op 1.11 uur. De arbeiderscommissies, die na de gebeurtenissen in Polen en Hongarije in de laatste maanden van 1956 in Oostduitse fabrieken mochten worden gevormd, zullen worden ontbonden. Dit heeft het communistische blad ongeluk verlof gevraagd om in Cairo "\T nl inr nonfcnVilunrl'' 7olnrrlnrt rt r\ t 1 D.l -1 1, r ,-J Koning Saoed van Saoedie-Arabië zal zich momenteel allerminst pret tig voelen. Niet alleen wordt hij in Syrië en Egypte beschuldigd van een lafhartig komplot tegen Nasser en de nieuwe Arabische Republiek, maar bovendien heeft hij nu ook de bittere pil moeten slikken, dat het koninkrijk Yemen, in de zuid westhoek van het Arabische schier eiland, zich bij de nieuwe republiek heeft aangesloten. Zaterdag tekende de Yemeni- tische kroonprins in Damascus een akkoord, waarbij Yemen tot deel staat van de republiek wordt ver klaard. Hierdoor is het totaal aantal inwoners van Nassers machtsgebied op bijna 32 miljoen gekomen. De Syrische kolonel Serraj, een man van sterk linkse sympathieën en een tegenstander van alles wat westers is, heeft een verhaal op gedist, dat alle persorganen in Syrië en Egypte tegen Saoed in het geweer heeft gebracht. De schat rijke vorst zou hem persoonlijk een maandelijkse toelage van 250.000 Bij een botsing tussen een trans porttoestel van de Amerikaanse ma rine en een jachtbommenwerper van de V.S. zijn zaterdag, in de buurt van het eiland Okinawa, 26 personen om het leven gekomen. Beide toestellen waren van de Philippijnen naar Oki nawa onderweg. Zondag heeft men 12 lijken kunneh bergen. Bij Port Said is een „Viking" van de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Misrair" verongelukt. Het vliegtuig stortte in het meer van Manzalah. Acht inzittenden kwamen om het le ven en achttien werden gewond. De piloot van het toestel, dat op weg was naar Alexandrië, heeft voor het Syrische ponden hebben aangebo den, als hij Nasser wilde vermoor den en een staatsgreep wilde ple gen. „Hij stuurde me bovendien een gouden dolk", zei hij. Binnen kort zou hij de documenten, die op -qaq Sui^a.i^aq SuusMzuauics sp ben. aan de justitie' overhandigen. De Egyptische pers wist nog te melden, dat Saoed een militaire basis in zijn land aan de Amerika nen heeft verhuurd en dat hij hier vijfhonderd miljoen dollar voor krijgt, „die hij in zijn eigen zak steekt." Nasser c.s. mogen overigens niet al te verontwaardigd doen. Premier Bourguiba van Tunesië namelijk heeft de Egyptische president ervan beschuldigd, dat hij moordplannen heeft gesmeed tegen zijn persoon... Inmiddels heeft het voorstel van de Franse premier Gaillard. een defensieverdrag te creëren tussen de landen langs het westelijk deel van de Middellandse Zee (Spanje, Frankrijk, Marokko, Tunesië, Ly- bië>, voor een nieuwe plons gezorgd in de roerige, politieke vijver. Nasser ziet het plan als een be dreiging van zijn Arabische een- heidsstreven. Tunesië wijst op het geschil dat nog altijd uit de wereld moet worden geholpen en de Alge- rijnen zijn al evenmin geestdriftig. Alleen de Spanjaarden juichen het plan toe. Voor hen geeft het de kans. om eindelijk een hoorbaar partijtje te gaan meeblazen in het grote concert. „Neues Deutschland" zaterdag ge meld. Het vakverbond en afgevaardigden van achttien fabrieken bleken van oordeel te zijn, dat de arbeiders het best aan de leiding van de fabrieken kunnen deelnemen door middel van de vakbonden. te landen. Dit werd hem geweigerd, aldus een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij. Twee Franse militaire vliegtuigen zijn ten zuidoosten van Sardinië in zee gestort. De toestellen hadden ieder drie inzittenden. Een van hen zou zich hebben kunnen redden. De Zuidslavische minister van Bui tenlandse Zaken. Popovic, heef' in een verkiezingstoespraak te Va', o (Servic) voorgesteld, dat de belang hebbende regeringen om een gun i- gc sfeer voor een .topconferentie e scheppen, zich tot deze confc er e aan de gang is van atoomproeven cn van aanleg van raketstartbanen t- houden. Ook zou men de propaganda van de koude oorlog tot een mini mum moeten beperken. Prinses Margaretha en Robin Stockholm komen. Het communiqué tx u i i i i i repte niet van een verloving. Douglas-Home hebben besloten Jn kringen, die nauwe relaties met hun verloving uit te stellen. Zij het hof onderhouden, is vernomen dat zullen zich dus niet tijdens zijn huidig verblijf in de Zweedse hoofdstad verloven. Dit is zon dag uit Stockholm vernomen. Een hofcommuniqué maakte be- kend dat Douglas-Home maandag i naar Engeland terug zal vliegen. Hij zou in het voorjaar opnieuw naar om het tot matige j,i ue luoo Vuil c.ueiuug op zondag is de eerste der drie stille ommegangen gehouden, l die jaarlijks in Amsterdam plaatsvinden ter herdenking van het H. Mirakel. De alge- j mene. intentie was, dat zoveel liefde moge worden opgebracht,' dat de Christenen de wereld- I vrede winnen. Er namen dit l jaar 25.000 pelgrims uit het ge- hele land aan deel. De foto j werd genomen bij „de lamp" in de Kalverstraat. J tiet Belgische schip „Lusambo", onderweg van Antwerpen naar Mata- di, is zondag in de nabijheid van het lichtschip Westhinder op een mijn ge varen. Een der ruimen kwam onder Zondagmorgen is de H. Vader op tot de gelovigen. Op de vier tribu- de sedes gestatoria de Sint Pieter nes rond het pauselijk altaar hadden binnengedragen, begroet door 40.000 vier muziekkorpsen uit Napels georganiseerde arbeiders uit Napels plaatsgenomen, die, toen de H. Va- en door nog vele andere duizenden der het altaar naderde hem een pelgrims, die naar Rome waren ge- aubade brachten. De H. Vader hield komen en vrije toegang hadden tot daarop een lange toespraak, waarin de basiliek. Deze was ook tot de uiterste hoeken gevuld. Maar nog duizenden konden zich geen toegang verschaffen en moesten op het Sint Pietersplein het einde van de audi ëntie afwachten. Toen de Paus werd binnengedra gen heeft men hem met een donde rend applaus begroet. De bijzonder grote toeloop werd veroorzaakt door water. Het schip zelf is naar Vlissin- het feit. dat de H. Vader voor het gen gevaren. Bij de ontploffing waren I eerst na de veroordeling van de bis-1 gevoelens, soms van smart soms geen slachtoffers te betreuren, 1 schop van Prato een toespraak hield van vreugde en hoop te doen delen." hij zijn aandacht wijdde aan de so ciale problemen van Napels. Maar voor nij daartoe overging zinspeelde hij op de anti-clericale campagne van de laatste weken. „Als het bezoek van de gelovigen aan de plaatsvervanger van Christus steeds aangenaam is, zo zei hij, dan zijn er toch nog dagen, waarop hij grote behoefte gevoelt van de gelo vigen bewijzen van aanhankelijkheid te ontvangen, om hen in zijn innige Aan het eind van zijn rede, waarin hij de noden van Napels besproken had, prees hij de trouw in het geloof van de Napolitanen. Hij stelde de duizenden daarop cle volgende vra gen. „Zijt gij volk van Napels en van geheel Italië ook nu nog bereid om weerstand te bieden aan het atheïstische materialisme? Zijt ge ook nu nog bereid door waakzaam heid en energie standvastig de schat ten van de overlevering te bewaren? Zult gij steeds volharden in uw trouw aan de plaatsbekleder van Christus?" Toen de Paus deze woorden ge sproken had, daverden de machtige gewelven van de Sint Pieter van het „ja" der aanwezigen. De H. Vader was hierdoor zichtbaar ontroerd. Douglas-Home een uitstekende ind uk aan het hof heeft gemaakt, in het bij zonder op de 75-iarige monarch. Een woordvoerder van het Zweedse hof zei dat er geen sprake van was dat Douglas-Home was afgewezen, maar de verloving van een prinses was een „bijzonder ernstige aangele genheid". De koning had de "kwestie louter als grootvader, wie het geluk van zijn kleindochter ter harte gaat, bekeken, aldus de woordvoerder, die eraan toe voegde, dat de koning, in het geval dat de beide jonge mensen absoluut zeker van hun gevoelens voor elkaar waren, geen belemmering op hun weg zou leggen. Volgens welingelichte kringen'zou de verloving in mei plaatsvinden. Een tweejarig jongetje is door brand om het leven gekomen, toen zaterdag in de woning van de fariilie H. in de Biezendwarsstraat te Nijme gen een fles met benzine ontplofte. De fles stond op een schap in de te waime keuken. Er ontstond bij deze explosie een binnenbrandje. Het ruim tweejarig zoontje, dat toevallig in de keuken was. kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het moest worden overgebracht naar het Canisiuszie- kenhuis, waar het aan de gevolgen van de brandwonden is overleden. De artsen in het „Rechts der Isar"- ziekenhuis te München hebben zich vrijdagnacht genoodzaakt gezien het zeer ernstig gekwetste linkerbeen van de 37-jarige piloot Kenneth Rayment, een der overlevenden van de vlieg ramp bij München, te amputeren. Zijn toestand bleef zeer ernstig. Ook John Berry verkeert nog in levensge vaar, al ging hij zaterdag zeer licht vooruit. De overige gewonden maken het goed. De directie van de Staatslo terij is er nog niet toe over gegaan, de 42.500 gld. van het halve lot van het nummer 8670, waarop de afgelopen week de honderdduizend viel, uit te be talen. Een inwoner van Soest, de heer Tietstra, stond bij de collecteur als eigenaar geno teerd. maar overleed voor de trekking van de loterij. Het halve lot is in het bezit van een dame, die de heer T. vaak be zocht tijdens zijn ziekte. Zij zou het. geld voor .de aankoop van het lot. hebben voorgescho ten. doch dit niet terug hebben ontvangen. De pogingen van de erfgenamen. de gebroeders Tietstra te Rotterdam, om met de dame tot een minnelijke schikking te komen, wijst zij van de hand. De justitie be moeit zich niet met deze zaak omdat het een civiele kwestie is.

de Stem | 1958 | | pagina 1