Eens zullen heelalvoertuigen langs magnetische krachtlijnen drijven Zorg voor Ambonezen op gezondere basis KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Het tijdperk van de geleide projectielen (slot) Amerikaanse draadloze energie.... "VAce-presidenten voor de Arabische Republiek DAGBLAD DE STEM Huidige raket raakt verouderd als nu de stoomlocomotief Ook 2e partij voor Botwinnik NKS bemiddeld 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 MAART 1958 13 De constructie van de V—2 IJsscloord"geen isolement Verklaring van Franse episcopaat Zweedse koning ontving Home Vergadering van R.-K. I lassers VAX MIERLÖ ESZOONS.Ï. Van 3 lol en met 7 maarl 1958 Meer vrijheid kruideniers bij prijsbeleid Dodelijk ongeval te Hansweert „Hijs" dekschotten schoot uit strop Congres van N.E.I. te Scheveningen Neemt eens een proef! De tweede, veel grotere kunstmaan, werd op ca. 1500 km hoogte in haar baan gebracht. Zij zal, tengevolge van haar grotere afmetingen, veel meer last hebben van de wrijving, maar de eerste tijd zal deze zich nog niet duidelijk mani festeren. Op haar hoogte is de atmosfeer zoveel ijler nog, zodat de levensduur van deze maan beduidend langer zal zijn. Een kunstmaan zelf kan men het beste beschouwen als een metalen doos of bol, waarin men een vernuftige radio-apparatuur heeft ingebouwd, die gegevens betreffende de temperatuur, eventueel vochtigheid, de dichtheid van de atmosfeer, de kosmische straling, de ultraviolette straling, wellicht ook het aantal botsingen met meteorieten etc. in de vorm van een morse- of andere code naar de aarde zendt en hier ontcijferd wordt. Tevens kan men het kleine, vaak onzichtbare hemellichaam gemakkelijk volgen afgaande op de radio-uitstralingen, en daarmede de gegevens verkrijgen voor de berekening van een juiste hoogte en snelheid- Volgens Russische persmedede lingen werd meer dan de helft van de eerste spoetnik ingenomen door batterijen. Na omstreeks twintig dagen waren deze uitge werkt. Door haar vlugge uitput ting en aanzienlijk gewicht zijn zij ongunstig. Van groter belang is hierhet reeds lang bekende feit, dat licht in een elektrische stroom kan worden omgezet. Dat gebeurt door de z.g. foto-elektrische cel len, wanneer daar licht opvalt. Naarmate het licht meer energie heeft en juist het overvloedig in de ruimte voorkomende ultra violette licht is zeer energierijk zal er méér elektriciteit worden verwekt. Door nu de buitenwand van een kunstmaan met foto-elektrisch materiaal te bekleden zal men elektriciteit kunnen winnen uit het zonlicht, dat in een klein accuutje wordt opgehoopt of rechtstreeks gebruikt. Bij de voortdurende verbetering van de transistoren kan men bij een klein gewicht een sublieme, weinig energie verbruikende ra- diozendapparatuur bouwen, die een zeer grote schat aan gege vens omtrent alle mogelijke za ken kan doorgeven. Dit betekent zowel een enorme gewichtsbespa ring, als een onbeperkt doorzen den, want licht valt voortdurend op de kunstmaan als zij uit de schaduwkegel van de aarde treedt zij zal ongeveer evenlang in het licht staan als in het donker, waarbij dan het accuutje dienst doet en transistoren verslijten praktisch niet. De Amerikanen schijnen de Russen op dit gebied ver voor te zijn. Zij hebben zelfs een appara tuur ontwikkeld, relatief zeer klein van afmetingen en gering van gewicht, dat in staat is mon sters van de, zij het geringe, aan wezige atmosfeer te ontleden en de resultaten naar de aarde door te zenden. Wat betreft de kwestie van de temperatuur, hierover heeft de Amerikaanse kunstmaan ons reeds na enkele dagen kunnen in lichten. Terwijl de buitenkant van de potloodvormige Explorer zo lang zij door de zon beschenen wordt, een temperatuur heeft van 4- 300 graden, daalt deze tot 100 graden, wanneer de kunst maan in de schaduw van de aar de treedt bij haar omwentelingen. De binnen-temperatuur van de maan heeft lang nieit zulke extre me waarden, nl. resp. 30 graden en 10 graden, zodat deze eerder ideaal voor het levende organis me te noemen is. De Amerikanen zijn dus de Russen voorgeweest met het bekend maken daarvön. Overigens kunnen wij de tempe ratuur regelen.... door gebruik te maken van het verschijnsel van de geleiding van de warmte en door op het oppervlak van een kunstmaan lichte, glanzende en matte, donkere vlekken aan te brengen. De eerste zullen uit munten door een lichtterugkaat- send vermogen, de tweede door een lichtabsorberend vermogen, wat hetzelfde is als een warmte- absorberend vermogen. Door de geleiding of door het om haar eigen as draaien van de kunstmaan en een juist gekozen verhouding van de zwarte vlek ken tot het glanzende oppervlak- tedeel eventueel mechanisch te regelen kunnen we naar ver kiezing een bepaalde temperatuur in het maantje veroorzaken, •bijv. kamertemperatuur. De problemen, waarvoor men gesteld is, wil men een mens de ruimte inzenden zijn zo uitermate groot en gecompliceerd, dat het nog wel even zal duren voor het zover is. Desondanks zou het ons niet meer verbazen, als dat mor gen reeds zou gebeuren. Want toekomst en heden schijnen reeds identiek te zijn. Hoe zal de mens zich gedragen bij de versnelling, die hij moet doorstaan bij de start van de te genwoordig bekende raketten? Het is zeer de vraag of dit door het organisme verdragen kan worden, ondanks de ruimtehond in Spoetnik nr. 2, waarvan we alleen uit Russische bron weten, dat zij boven is aangekomen, wel licht meer dood dan levend. Bin nen een week werd de dood van het dier bekend gemaakt. Het zou met het laatste voedsel een gif hebben ingekregen. Naast de kwestie van de stra ling voor levende organismen, die wij reeds hebben aangeroerd, komt daarbij de kwestie van Bij de huidige stand van de ont wikkeling van de ruimtevaart lijkt het ons zeer twijfelachtig, of een mens het heelal ingeslingerd kan worden, zelfs of hij de start zal overleven, laat staan weer naar de aarde zal kunnén terug keren. Wij zullen, verder moeten gaan met de ontwikkeling van de ruimtevaartuigen, die wy nu het heelal inzenden. De tijd zal echter komen, dat de raketten evenals de stoomlocomotief hebben afge daan, en wie weet hoe vlug dit al zal gebeuren. Wij zullen moeten streven naar een vervoermiddel, dat wij hele maal in handen hebben, waarvan wij de snelheid nauwkeurig kun nen regelen, en waarvan de actie radius niet is beperkt door de voorraad brandstof, die medege nomen kan worden, of door de slakkegang van 30 tot 40.000 km per uur, waarmede wij nimmer in het bestek van één mensen leeftijd de grenzen van ons zonne stelsel zullen kunnen verlaten en weer terugkeren op de aarde. Het schijnt echter, dat ook hier de verre toekomst met rasse schreden nader treedt. In de herfst van het afgelopen jaar heeft een zwaar invalide, op latere leeftijd met de studie in de natuurkunde begonnen Duit ser, de heer Burckhard Heim uit Göttingen op een congres in Frankfort van de Duitse vereni ging voor ruimte-onderzoek, een voordracht gegeven van de aller grootste importantie: niet minder dan de praktische oplossing van het probleem van de draadloze energieoverbrenging, nl. de om zetting van elektromagnetische golven in mechanische arbeid werd aangetoond. Speciaal werd daarbij gewezen op het uiterste belang voor de ruimtevaart. Im mers, zijn wij eenmaal zover, dan zal de stoutste fantasie der meest fantastische auteurs verwezenlijkt kunnen worden: 't voortbewegen van heelalvoertuigen langs mag netische krachtlijnen, en daar mede schijnt dan 't laatste woord gezegd te zijn. De absolute snelheid, die van het licht, zal benaderd, wellicht geëvenaard worden. Overschre den kan zij echter nooit worden. Eenmaal zover, dan zijn reizen naar de planeten van ons zonne stelsel kwesties van minuten ge worden, terwijl die met onze hui dige raketwetenschappen nog maanden en jaren zullen duren. Desondanks zullen bezoeken aan zonnestelsels buiten óns zon nestelsel zeer beperkt blijven. Een reisje naar de dichtstbijzijn de ster, Proxima Centauri, of lie- Raclio-Cairo meldt, dat luitenant kolonel Nasser, president der Ver enigde Arabische Republiek, als vice- presidenten heeft aangewezen: de minister van landsverdediging, maar schalk Abdel Hakim Amer, de voor malige Syrische premier, Sabri el Assali, de gewezen voorzitter der ^Eyptische volksvertegenwoordiging Abdel Latif cl Boghdadi en de vroe gere president van het Syrische par lement, Akram Haurani, Nasser heeft voorts de nieuwe re gering van de Verenigde Arabische republiek samengesteld. Zij omvat «li ministers, van wie 19 Egyptena- ren en 12 Syriërs. Het gezag van negen ministers strekt zich over de gehele republiek ver gezegd naar het zonnestelsel daarvan, duurt met de snelheid van het licht nog altijd 4.3 jaar heen en evenlang terug, zodat uit en thuis een kleine tien jaar in beslag zal nemen. De andere sterren zijn alle veel verder weg, en al kunnen wij die formi dabele snelheid van het licht be reiken, die ons in goed één secon de op de maan brengt, ofwel 1.080.000.000 km per uur, hun af stand wordt uitgedrukt in lichtja ren, in 10, 100, 1000, 10.000, en miljoenen lichtjaren, en één licht jaar is de afstand, die het licht in één jaar aflegt, als men weet, dat het licht een snelheid heeft van 300.000 km per seconde. Zelfs al zouden wij een miljoen jaar le ven, de uiterste regionen van het heelal met hun sterrenstelsels en spiraalnevels zullen voor eeuwig ontoegai.kelijk blijven, onbereik baar, oneindig ver, de oneindig heid van ons heelal, dat echter volgens Einstein toch eindig is D. J. J. S. Onze medewerker be. sluit hiernaast zijn uit. eenzetting over raket- teil en ruimtevaart. Hij komt tot de conclusie dat er nog veel moeilijk- heden overwonnen moe- ten worden, wil de mens het heelal gaan bereizen maar dat men wat de op- lossing van deze vraag. stukken betreft, zeker niet pessimistisch hoeft te zijn. uit. Minister van buitenlandse zaken is Mahmoed Fawzi, die voor de een wording dezelfde functie in Egypte bekleedde. Maarschalk Abdel Hakim Amer is minister van defensie. Hij was dit tevoren van Egypte. Ali Sabri is mi nister van staat belast met zaken die het presidentschap van de republiek betreffen, en Salah Bitter, de voor malige Syrische minister van buiten landse zaken, wordt minister van staat. Dez$ laatste is de enige Sy riër onder de negen ministers. Van de 22 overige ministers hebben elf Syriërs de zorg voor het bestuur van de provincie Syrië en elf Egyp- tcnaren zullen uitsluitend de provin cie Egypte besturen. I (Advertentie) 5? Imp. H. Mn den Bosch Co - Postbus 8054 - Amsterdam Franse kardinalen en bisschoppen, die drie dagen in Parijs hebben ver gaderd, hebben een verklaring uitge geven. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het Franse episcopaat zich volkomen distanciërend van elke partijdige vooringenomenheid met betrekking tot de smartelijke beproeving van Al- gerië reeds eerder herinnerd heeft aan de principes die het oordeel en het praktisch gedrag van de gelovi gen moeten leiden. Met dezelfde eensgezindheid herha len wij thans, dat iedere christen, zonder andere volkeren te haten, zijn vaderland moet beminnen en klaar moet staan dit vaderland met vol ledige trouw te dienen, aldus de ver klaring. Frankrijk heeft een traditie hoog te houden met betrekking tot het handhaven van de internationale gedragsregels. In de verklaring wordt voorts opgemerkt, dat de moei lijkste vraagstukken opgelost kunnen worden in een sfeer van vriendschap. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft gisteren gedurende een half uur gesproken met Robin Douglas Home, die dingt naar de hand van prinses Margaretha, kleindochter van de ko ning. Eerder was in hofkringen verklaard dat men uit het onderhoud niet mag afleiden, dat er reeds een beslissing is genomen over een verloving. De r.-k. Zeeuwschvlaamse vlassers- bond kwam te IJzendijKe in een be langrijke en druk bezochte vergade ring bijeen. Het woord werd gevoerd door de heer Delbele, directeur van het Algemeen Belgisch Vlasverbond, die sprak over de huidige toestand in de vlasindustrie. Op deze verga dering werd besloten de Zeeuwsch vlaamse bond aan te sluiten bij de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, hetgeen inmiddels is ge beurd. Mededelingen werden gegeven aangaande het bezoek aan zijne ex cellentie dr. Veldkamp in verband met de crisistoestand in de vlasserij. Het woonoord voor Ambone zen, dat dezer dagen te Capelle a<d Yssel in gebruik is geno men, vertegenwoordigt een tus- sen-stadium in de behande lingswijze van de Ambone zen totnutoe en de gedragslijn die men zich voorstelt in de toekomst te volgen. Bij de inrichting ervan heeft men zich laten leiden door de overweging, dat het verblijf van de Ambonezen in Nederland minder tijdelijk" is dan totnutoe werd verondersteld. Met an- gedaan aan de wenselijkheid, de men- gedan aan de wenselijkheid, de men sen in contact te brengen met de bui tenwereld. Het woonoord is minder excentrisch gelegen dan de overige 70 kampen en de behuizing is zoda nig, dat de gezinnen er zich inder daad (zij het in betrekkelijke zin) thuis kunnen voelen. De Ambonezen, die in ..Ysseloord" onderdak zullen vinden, hebben allen een werkkring in de naaste omge ving. De eerste bewoners zijn men sen, die in de buurt v. Kruiningen wa ren ondergebracht en als pendelaars in Rotterdam emplooi vonden. Het nieuwe woonoord vormt nog wel een afgesloten geheel, anders bijvoorbeeld dan te Leerdam, waar de Ambonezen weliswaar bijeen zullen wonen, maar waar hun gemeen schap, in wijkverband, bij de plaat selijke samenleving zal worden be trokken. Zoals bekend wordt van de Ambo nezen verwacht, dat zij in hun eigen onderhoud gaan voorzien. De zelf standigheid, die daarvoor wordt ver ondersteld, vindt zijn uitdrukking in de inrichting van Ysseloord, waar de woonbarakken, veel meer dan in de .kampen" het karakter hebben van huizenrijtjes, die de gezinnen een ge rieflijk onderkomen bieden. Er is een kerkje en een school, die gezien mo gen worden en het aanzien van was- en douchelokalen bijvoorbeeld is up- to-date. Enkele gezinnen hebben hun wo ning al betrokken. De manier waarop zij zich installeren, bewijst, dat ze plezier hebben in de mogelijkheden die hun hier worden geboden. Het woonoord is niet klein. Het biedt plaats aan 190 gezinnen. De woningen staan over een terrein van ruim 9 ha verspreid. Van het Ambo nezen-vraagstuk wordt momenteel 'n diepgaande studie gemaakt. Hoe de conclusies ook mogen zijp, het ministerie van Maatschappelijk Werk moet er voorlopig terdege re kening mee houden, dat de Ambone zen bijeen willen blijven (om diverse redenen) en dat zij dus geen integra tie wensen in de Nederlandse maat schappij. Dit dwingt tot een bewandelen van een gulden middenweg, die recht doet (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Laagste Hoogste Vrijd. 7-3 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 148 1/2 153 152 3/4 4- 2 7/8 Van Berkels Patent 189 1/4 192 1/2 192 1/2 3 1/4 Van Gelder Zonen 172 174 174 -f- 2 Kon. Ned. Hoogovens 274 285 285 10 1/4 Ned. Kabelfabriek 225 226 1/4 226 1 Philips 255 263 262 1/4 4- 9 Unilever 334 339 338 1/8 4- 2 7/8 Wilton - Feijenoord 203 207 1/2 206 4- 1 Kon. Petroleum 144.70 155.30 155.10 4- 10.85 Holl. - Amerika Lijn 131 1/2 135 1/2 133 1/2 7 Kon. Ned. Stoomboot Mij 121 1/2 125 1/4 123 1/2 16 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 110 114 113 5/8 4- 3 1/4 Van Ommeren 192 1/4 198 198 4- 6 3/4 Amsterdam Rubber 46 1/2 48 1/2 48 4- 1 1/2 H.V.A. 82 3/4 90 89 1/2 4- 6 3/4 Ver. Deli Mijen 61 63 1/4 63 4- 2 1/4 3-3Nederland 1947 87 9/16 88 5/8 88 9/16 4- 3/4 3 Invest, cert. Ned. 92 1/4 92 13/16 92 5/8 3/32 3 Ned. 1962-64 90 7/16 91 1/4 90 13/16 17/32 6 Woningbouw 106 5/8 108 1/4 106 5/8 2 1/8 Ex. div. Holl. Amerika Lijn 10 aan deze wens en die anderzijds voor komt, dat een ongezond isolement wordt bestendigd. „Ysseloord" zou men een voorziohtig begin mogen noemen van de nieuwe werkwijze, die men zich voorstelt te gaan vol gen op grond van de ervaringen die men in de algelopen jaren heelt op- opgedaan. In antwoord op een desbetreffend verzoek van de drie kruideniersvak organisaties heeft het ministerie van Economisch Zaken voor de onderne mers in deze bedrijfstak een regeling getroffen, die hun, binnen de grenzen van de prijsstabilisatiepolitiek, meer bewegingsvrijheid geeft bij hun prijs beleid. De regeling zal eerst voor dria maanden gelden. Daarna zal bezien worden of zij definitief kan worden gemaakt. Van het ministerie van Economi sche Zaken vernemen wij, dat de regeling inhoudt dat verhoging van grondstoffenprijzen in de prijs van het eindartikel tot uitdrukking mogen komen zonder dat hierover, zoals tot nu toe gebruikelijk, vooraf overleg behoeft te worden gepleegd met het ministerie. Verlaging van grondstof fenprijzen moeten in de prijs van het eindartikel tot uitdrukking komen. Wil men om commerciële redenen de prijs van een bepaald artikel verho gen dan moet de prijs van een gelijk waardig ander artikel met ongeveer dezelfde omzetgrootte verlaagd wor den, zodat de prijs van het totale kruidenierswarenpakket ongeveer ge lijk blijft. Gisterenmorgen liad te Hansweert een bedrijfsongeval plaats, dat het le ven heeft gekost aan de 21-jarige 3. Bruinshoofd, die werkzaam was bjj de aannemersfa. v. d. Straten aldaar. Bij het overladen van dekschotten materiaal voor de bouw van sluis deuren door middel van een bok, van de kanaalkade op een zogenaam de bak, is, doordat de hijs even haakte, de strop van staaldraad los geschoten en kwam de lading, we gend drie ton, omlaag en irof de ge noemde J. B., die te laaf het gevaar bespeurde. Het slachtoffer werd zwaar gewond en is, nadat de eerste hulp was ver leend, per ambulance-auto naar ,,St.- Joanna" te Goes gebracht, waar hij kort na aankomst overleed, B. was ongehuwd. De tweede partij uit de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen titelhou der Smyslov en Botwinnik is door Botwinnik (wit) gewon nen. De oud-wereldkampioen heeft nu een 20 voorsprong. Door haar nationale en internatio nale contacten is de N.K.S. in staat de bij haar aangesloten verenigingen een bijzondere service te verlenen bij hun buitenlandse contacten. Ver enigingen, die hun buitenlandse trips organiseren via het Centraal Bureau van de N.K.S. kunnen een belangrij ke korting tegemoet zien op hun reis kosten. Indien zulks gewenst wordt, bemiddelt het Centraal Bureau ook bij het zoeken van binnen- en bui tenlandse partners van ongeveer hetzelfde prestatiepeil. Aanvragen dienen minstens drie maanden voor de gewenste datum te worden inge diend. ij het tweede artikel pu- •liceerden wij een afbeelding van de inwendige constructie ran de V-2. De publicatie was door de beperkte oppervlakte wat onduidelijk uitgevallen, re den waarom wij de V-2 opnieuw in groter formaat afdrukken. Men zie de beschrijving m ons blad van 7 maart. Op donderdag 8 en vrijdag 9 mei wordt in het Kurhaus te Scheveningen het twaalfde internationale congres van de Nouvelles Equipes Interna tionales gehouden over het thema: ,,De menselijke persoon in de Chris ten-Democratische politiek". Als gastvrouwe treedt op de Nederlandse Equipe van de N.E.I., waarin zijn vertegenwoordigd de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk-Historische Unie. Aan dit congres gaat vooraf een internationale bijeenkomst van de Union Internationale des Jeunes Dé- mocrates Chrétiens (Internationale Unie van jonge Christen-Democra ten). gewijd aan het vraagstuk van de migratie in het perspectief van'de Europese integratie. Als gastvrouwe treedt op de Nederlandse Equipe van de U.I.J.D.C., waarin vertegenwoor digd zijn de K.V.P. en de A.R.P. Op het congres worden ongeveer tweehonderd deelnemers verwacht uit West-Duitsland Oostenrijk, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Skandi- navië, Luxemburg en Zwitserland. Waarschijnlijk zullen ook vertegen woordigers van Zuidamerikaanse christen-democratische partijen, evenals vertegenwoordigers van de bij de N.E.I. aangesloten Unie- van Christen-Democraten in Ballingschap (Polen, Hongarije, Lithauen, Roeme nië) het congres bijwonen. Het congres van de U.I.J.D.C. wordt gehouden op maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 mei, eveneens in het Kurhaus. THANS IN MEER DAN 60.000 GEZINNEN Mevrouw, Het voorjaar nadert weer met rasse schreden. Over enkele Weken (21 maart a.s.) begint de lente. Hèt seizoen bij uitstek dat allerlei nieuwigheden met zich meebrengt. Wij brachten in ons blad reeds veel voorjaarsnieuws op allerlei gebied (speciale modepagina, reportages van voorjaarsshows etc.) en zullen onze lezers ook in de komende weken voortdurend door berichten en advertenties op de hoogte blijven houden. Ook U zult van al die Nouveautés op de hoogte willen zijn; Uw woning willen voorzien van de laatste snufjes Uw garderobe'wil len aanpassen aan de laatste mode en wat al niet meer. Als abonnee op ons blad zult U volledig georiënteerd zijn. Doe als tienduizenden. Abonneert U op het Dagblad De Stem. U ont vangt dan de krant 14 dagen gratis. NAAM (In drukletters) STRAAT GEMEENTE Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal f 7.-; per post 8.20. (Incasso wordt berekend). .~..............MTtli,.,,,

de Stem | 1958 | | pagina 9