Werkloosheid in Zeeland in één jaar verdubbeld ZUID-BEVELAND Vlissingse middenstand ook tegen plannen „Couperus*' Triumph Graauwse raad verleent steun aan helikopterdienst Terneuzense gerepatrieerde bij IJzendijke verongelukt Visserij-dagen te Vlissingen Met 5000 werkzoekenden op de vierde plaats in droeve rij Benoemingen van Kerkmeesters in bisdom Breda Walcheren Auto geslipt en tegen boom gebotst Op 21 en 22 maart Audiëntie Concentratie van Zeeuwse polders Minister zond zijn opmerkingen in Afel. Z. Vlaanderen van de BOVAG ZEEUWSCH- VLAANDEREN Hoogwaterstanden Overleg over de Nieuveltweg AGENDA Vandaag Morg en Maandag DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1958 Al heet werkloosheid dan tegenwoordig arbeidsreserve en al noemt men de cijfers bij herhaling niet verontrustend, toch Is de positie op de arbeids markt nog steeds niet gunstig en het ziet er ook niet naar uit, dat dit in de nabije toekomst aanmerkelijk zal veranderen. In Zeeland ligt het werk loosheidscijfer belangrijk hoger dan het landelijke gemiddelde met 56 tegen over 38 promille. Zo valt onze anders toch zo florerende provincie thans de twijfelachtige eer ten deel onder onze elf provincies de onbetwistbare vierde plaats in te nemen, waar het om de grootste „arbeidsreserve" gaat. Eind februari waren 4666 mannelijke werklozen geregistreerd tegen 2397 precies een jaar eerder. Binnen de provincie zelf liggen tussen de diverse rayons nogal ruime verschillen, waarbij in enkele onge twijfeld van een structurele werk losheid sprake is, met name in Oost burg en in Hulst en op Tholen, waar respectievelijk 97, 94 en 80 per duizend mannelijke beroepsbeoefenaren op de bureaus als werkzoekenden zijn gere gistreerd. De cijfers in de andere rayons zijn Middelburg 65 promille, Goes 47 promille, Kruiningen en Vlissingen met elk 37 promille. Ter- neuzen 36 promille, Zierikzee 28 pro mille en Sas van Gent 16 promille. Bestedingsbeperking Ter verduidelijk van de invloed, die o.m. de bestedingsbeperking lees: bezuiniging op de cijfers heeft, zijn achter de aantallen werk lozen, die per bedrijfsklasse genoteerd zijn, de aantallen per eind februari 1957 tussen haakjes vermeld. Het totaal van 4666 (2397) wordt dan als volgt verkregen: bouwnijverheid 1083 (440), metaalnijverheid 115 (34), tex tielnijverheid 208 (38), landbouwbe drijven 1343 (837), visserij en jacht 100 (10), niet-varend transport-perso neel 281 (142), losse arbeiders 644 (266),, minder-geschikten 647 (529), overigen 245 (101). Van deze geregi- streerden waren 1448 (816) werk zaam op aanvullende werken en 3218 (1581) geheel werkloos. Iets gunstiger Toch' zijn de cijfers van eind fe bruari jl. alweer enigszins gunstiger dan die van een maand eerder, toen 58 per duizend mannelyke beroeps beoefenaren werk zochten, of in to taal 4870, hetgeen dus 204 mee; was dan eind vorige maand. Deze ver betering moet worden toegeschreven aan het iets verminderen nu reeds van de seizoen-werkloosheid. Een analyse geeft namelijk te zien, dat er eind januari 2600 seizoenwerklozen waren en eind februari 2400. De ove rige werkloosheid bleef vrywel ge lijk. Bouwnijverheid De bestedingsbeperking heeft dus wel het zwaarst de bouwnijverheid getroffen, waar op 28 februari 306 grondwerkers, 57 burgertimmerlieden, 58 woningbouw, en utiliteitstimmer lieden, 180 metselaras, 103 opperlie den metselwerk, 41 huisschilders, 53 dijkwerkers, 118 gravers, 33 bouwma- chinisten en bijna 140 anderen naar een betrekking zochten. Wel waren 342 van hen ingeschakeld zij aanvul lende werken. Tevens zochten 146 Zeeuwse chauffeurs een plaatsje ach ter het stuur. Inmiddels liggen de aanvullende werken niet opgeschept. Er is nog steeds een bepaling van kracht, dat werken, die duurder komen dan f 175 per manweek, niet uitge voerd mogen worden. Zodoende zijn van de Zeeuwse lijst werken tot een totaal bedrag van ruim een mil joen gulden geschrapt. Overigens is in de regeringsplannen weinig te ontdekken, dat in de richting van Zeeland wijst. Weinig uitzicht Nu zullen binnenkort wel het Drie- eilandenplan en de delingsdijk door Schouwen-Duiveland tot uitvoering gaan komen, maar dit kan nauwelijks enige verlichting in de toestand bren gen, gezien de zeer teleurstellende aantallen mensen, die daarbij kunnen worden ingeschakeld. Zo verwacht men voor beide werken samen in 1958 100 man, in 1959 310 en in 1960 550 man nodig te hebben. In deze aantallen zijn echter die mensen, die tot de vaste kern voor de uitvoering be horen meegerekend te worden, zodat re bedroevend weinig aan vraag naar arbeidskrachten overblijft. Daarbij komt nog, dat de veerhaven Breskens dit jaar gereed zal zijn, waardoor 200 mensen uit de streek alleen op de arbeidsmarkt komen lees: werk loos worden. De te verwachten dijk verzwaringen langs de Westerschel- deboorden zal zeer geleidelijk worden aangepakt en ook hiermee zullen geen grote aantallen mensen aan het werk gezet worden. De vrouwen Op al deze cyfers is het aantal vrouwelijke werklozen in feite van weinig betekenis. Dit waren er eind februari 312, als volgt gespecificeerd: uit de kledingindustrie 8, textielindu strie 15, voedings- en genotmiddelen branche 12, landbouw 172, handel 13 en kantoor personeel 15. Zeeuwsch-V launder en Na de drie noordelijke provincies heeft Zeeuwsch-Vlaanderen de meest ongunstige cijfers. Het percentage werklozen (van de mannel. beroeps bevolking) bedroeg eind februari 1958 niet minder dan 6.98 pet., hetgeen ten opzichte van het landelijk gemiddelde van 3,8 pet. een bijzonder hoog getal is. Hoewel men, nu het in het vlas bij zonder slecht gaat (de Russische dumping!), geneigd zou zijn de oor zaak van het hoge werkloosheidcijfer voornamelijk in de textielsector te zoeken de vlasserij hoort onder het hoofdstuk textiel thuis is het toch lang niet deze bedrijfstak alleen, wel ke het cijfer zo sterk heeft beïn vloed. Het zijn met name de bouwnijver heid, de textielnijverheid en de land bouw, waar zeer ongunstige cijfers ge boekt zijn. Sedert vorig jaar fe bruari zijn de aantallen werklozen in deze sectoren toegenomen met resp. 53, 170 en 179 werkzoekenden. In de textielbedrijven zijn wel ont slagen voorgekomen, doch niet op grote schaal. Men werkt hier en daar met verkorte werkweken. De bouwnijverheid heeft in het westen een grens bereikt, nu de we deropboujy wel geheel voltooid ge noemd mag worden. Uiteraard speelt hierbij ook de algemene Oorzaak bestedingsbeperking enz. een rol. Het werkloosheidsverschijnsel in de landbouw is op zichzelf niet vreemd; het sterk mechaniserende Zeeuwsch- Vlaanderen, dat in dit opzicht afsteekt tegenover agrarisch Nederland, stoot ieder jaar een deel der vaste arbei ders af. In de kanaalzone gaat het goed: het werkloosheidcijfer is hier 3,6 pet. lager dan het landelijk gemid delde dus. De haven van Terneuzen geeft momenteel veel werk, vooral sedert de vestiging van het overslag bedrijf. In totaal waren er eind februari 1958 in geheel Z.-Vl. 1944 mannen werkloos, tegen 1961 eind januari 1959 en 1260 eind februari 1957. Men moet, bij het bezien van het cijfer van '44 werklozen wel bedenken dat daarvan ruim 600 mensen tewerkgesteld waren op aanvullende werkobjecten en G.S. W.-objecten. VLISSINGEN K.V.P. vergaderde De plaatselijke afdeling van de K.V.P. hield in het Ariensgebouw een ledenvergadering o.m. ter vaststel ling van een voorlopige kandidaten lijst voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. Een in dezelfde vergadering benoemde verkiezings- raad zal over deze lijst een politiek advies uitbrengen, waarop de defini tieve kandidatenlijst zal worden vast gesteld, die over ongeveer een week bekend zal worden. Tevens werden de voorbereidingen voor de verkie zingspropaganda besproken. Residentie-orkest concerteert Het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo zal vrijdag avond 14 maart in de Sint-Jacobs- kerk onder auspiciën van de Zeeuwse Volks-Universiteit concerteren. Uitge voerd worden de ouverture „Corio- lan" opus 62 van Ludwig van Beetho ven, het concert voor violoncel en orkest in b, opus 104 van Antonin Dvorak en de Symphonie Fantastique opus 14a van Hector Berlioz. Op de weg IJzendijke-Philip- pine in de buurt van de Verlaat- brug is gisteren om drie uur tij dens een zware sneeuwbui een auto-ongeval gebeurd, waarbij de chauffeur van de geslipte wa gen, de heer G. J. Reewijk, ge dood werd. Zijn vrouw en zijn zoontje, die ook in de wagen za ten, werden beiden ernstig ge wond. Voor het leven van het zoontje, dat op de schoot van zijn moeder zat, wordt gevreesd. De heer Reewijk was 36 jaar en werktuigkundige van beroep. Hij was nog pas enkele weken geleden uit In donesië gerepatrieerd. Sinds twee we ken was hij woonachtig te Terneu- De „Zezibel" en de Z.V.U. zul len op 21 en 22 maart wederom te Vlissingen twee visserijdagen houden. In de namiddag van de 21e vangt na ontvangst en maaltijd, de bijeen komst aan. Als eerste spreker zal mr. J. Aleva, directeur van de rijksdienst voor uitvoering der Zuiderzee wetten optreden, die de opzet en uitvoering der Zuiderzee-steunwet zal behande len. Vervolgens gaat drs. J. Floor het rapport v. d. Zaal onder de loep ne men en tenslotte zal ds. v. d. Zaal, lid der Tweede-Kamer, spreken over de huidige stand van zaken en de toekomst der Zeeuwse visserij. Met het gebruikelijke forum en een film eindigt het programma van de eerste dag. De volgende dag bespreekt de visse rij-deskundige, de heer J. de Veen, de vraag of er teveel garnaalvisserij wordt beoefend. Z.H. Ex<;. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kerkmeester: te Princenhage: de heren B. Schoenma kers en Ant. van Haperen; te Steen bergen: de heer Adr. Moors; te Ba- vel: de heren Adr. Janssens en P. Leppens; te Koewacht: de heren Jos. Bonte en G. Ferket; te Bergen op Zoom, H. Maagd Maria: de heren A. Goosen en E. van Kalmthout; te Lepelstraat: de heren Adr. van de Bergh en G. Bogers; te Welberg: de heren C. Kooien en C. Heymans; te Prinsenbeek: de heren A. Rops en Ant. Dirven; te Sluis: de heren H. Aernoudts en A.Batselaerete Lams- waarde: de heren Jac. de Baar en P. de Koek; te Willemstad: de heer C. Aarts; te Rijsbergen: de heren A. Roovers en P. Daamen; te Schoon- dijke: de heren J. v. Dierendonck, P. de Rijk en H. Simons; te Aar denburg: de heren L. de Bruijckere en Alph. de Smet. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft bevestigd als armmeester: te Steenbergen: de heren G. van Loon W. van Haaren en C. Verbeek; - te Bavel: de heren L. van Disseldorp en A. Meeuwissen; te Koewacht: de heren Ben. Plasschaert en Ed. van de Vijver; te Bergen op Zoom, H. Maagd Maria: de heren A. de Valk en J. Kools; te Lepelstraat: de he ren P. Korst en Fr. van Meer; te Welberg: de heren Chr. van Terheij den en Ger. van den Berg; te Prin senbeek: de heren M. van Rosmeu- len en C. Dirven; te Sluis: de he ren L. v.d. Vijver en P. de Wispe- laere; te Lamswaarde: de heren L. van Damme en J. de Waal; te Wil lemstad: de heer C. Aarts; te Rijs bergen: de heren Ch. van Kuijck en C. Matthijssen; te Schoondijke: de heren G. de Badts. J. van Wijnsber- gen en P. Meulenblock; te Aarden burg: de heer Jos van Merode. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 9, 10, 11 en 12 maart a.s. (Advertentie) zen. De familie reed in de richting IJzendijke. Tengevolge van het slip pen van de wagen vloog men met volle vaart tegen een boom. Het slachtoffer moet vrijwel op slag dood geweest zijn. De vrouw en het kind werden door een passerende automobilist direct naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Voor de omstanders was het onmogelijk het slachtoffer, dat geheel bekneld zat. te bevrijden. Tenslotte slaagde men er In met behulp van de wegenwacht en de rijkspolitie, waarna het stoffe lijk overschot per ziekenwagen naar het ziekenhuis te Sluiskil werd ver voerd. De heer Reewijk was geboortig van IJzendijke. Zijn vrouw bekwam een shock en hun kind een schedelbasis- fractuur en een gebroken beentje. De auto werd totaal vernield en naar een garage te Breskens gesleept. De Provinciale Staten van Zeeland hebben, gelijk bekend, de voorstel len van Ged. Staten betreffend de concentratie van de polders op Schouwen-Duiveland en N.-Beveland al geruime tijd terug aanvaard. Thans heeft minister Algera zijn opmerkingen over deze voorstellen ingezonden bij het provinciaal be stuur: opmerkingen, welke echter slechts onderdelen betreffen, zodat het tegemo*et komen daaraan wel niet op veel bezwaren zal stuiten. De minister is er erg voor dat de ze concentratie zo vlug mogelijk doorgaat, maar het provinciaal be stuur wil wachten op de financiële regelingen en het daarop slaande wetsontwerp moet nog in de Kamer behandeld worden. Intussen wordt rustig gewerkt aan de voorbereiding der verdere con centraties van polders en water schappen. Binnenkort zal de commissie van onderzoek voor Zeeuwsch-Vlaande ren worden geïnstalleerd. Deze com missie bestaat uit de heren: P. Ver- cauteren, N. Namen; J. Scheele, Boschkapelle; A. Staal, Graauw; mr. W. Seydlitz, Hulst en G. v. Waes, Westdorpe. Tot voorzitter van de afdeling oost en west-Z.-Vlaanderen van de BOVAG werd tijdens de afdelingsvergadering in ,,De Eenhoorn" te Oostburg be noemd de heer A. L. Weemaes te St.-Jansteen. De heer R. R. Visser uit Terneuzen werd gekozen als secreta ris. Ook de middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlis singen heeft op haar in hotel Noord zee boulevard gehouden jaarverga dering duidelyk te kennen gegeven niet byster ingenomen te zijn met de plannen van de heer Couperus tot uitbreiding van de Zeehonden- werf aan de Vissershaven. Voorzitter H.G. Daalhuizen resumeerde de con clusies van de jongste bestuursver gadering der Middenstandscentrale, waarover in ons blad uitvoerig werd geschreven, en deelde mee, dat een nota naar de betrokken instanties zal worden gezonden. Van verschil lende zyden werd opgemerkt, dat de middenstandscentrale veel te laat met die actie begonnen is. In dit verband werd ook nog van gedachten gewisseld over de nog steeds niet ingestelde contactcommis sie tussen gemeentebestuur en mid- .denstand en over de sanering van de stad, welker plannen eveneens lang op zich laten wachten. Meegedeeld werd, dat de zestien vitrines in de Scheldemuur aan de Walstraat vermoedelijk half april ge reed zullen zijn en te huur zijn te gen 25.— per maand met inbegrip van verlichting, raambewassing, tijd klok enz. Sommige leden vonden dit bedrag nogal hoog. maar het bleek, dat de belangstelling voor de vi trines goed is. Een adhesiebetuiging werd uitge sproken voor de plannen van het zo mershowcomité om ook deze zomer weer een show te organiseren. Ten aanzien van de koopactie deelde de voorzitter mee, dat de prijzen weke lijks zullen worden uitgereikt. Klei nere prijzen zullen bestaan uit vrije reizen naar de „Expo '58" en enke le grote prijzen zijn vrije reizen naar Zwitserland en Oostenrijk. In de a musementssector zal minder worden gedaan aan versnippering, maar ge tracht worden wat ontspanning van hogere culturele waarde te brengen, Het jaarverslag van de penning meester was niet bijster gunstig. De heer F. Jilleba moest meedelen, dat het saldo 766.78 en de reserve 1000.was tegen een saldo van 2137,99 vorig jaar. Om deze en ook om andere redenen werd uit de vergadering de suggestie gedaan, dat het bestuur in een volgende ver gadering met een voorstel tot contri butieverhoging zal komen. Secreta ris F. ter Poorten zag de toekomst met vertrouwen tegemoet na een iet wat duister verslag over 1957 te heb ben uitgebracht. De beide aftreden de bestuursleden, de heren P. Ven tevogel en T. Oosterhuis, werden herkozen en de oud-voorzitter van G B., de heer Jac. de Visser, werd on der applaus op voorstel der verga dering wegens bijzondere verdiensten tot ere-voorzitter benoemd. chr ij (machines W 1 ..Pedetrt tol eik detail fc M RIJN BERG'S RANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NO'ORDSTRAAT 78 Alhoewel de raad unaniem van mening was, dat er door de gemeentena ren praktisch geen gebruik zal worden gemaakt van de helikopterdienst Axel - Rotterdam, besloot men toch op voorstel van b. en w. deze dienst te steunen met een bedrag van 4 cent per inwoner, dit speciaal met het doel de regering te bewijzen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen veel waarde hecht aan een goede verbinding met overig Nederland. De 12 agendapunten werden in vlot tempo afgewerkt. Met algemene stemmen werd de burgemeester aan gewezen om als contactlid in de commissie Oost Zeeuwsch-Vlaande ren der stichting Zeeuwse Muziek school zitting te nemen. In de wo ningcommissie werden alle leden herbenoemd. Besloten werd deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek. Verwacht wordt, dat praktisch niemand be zwaar zal maken tegen vergoeding der kosten a 1,40. De gemeente zal daarom de gevraagde garantieverkla ring verlenen. De verkeersmaatregel op het kruispunt van de nieuwe weg door de Melopolder werd door een besluit bekrachtigd. De betreffende voor rangsborden zijn reeds langer ge plaatst. Twee voorstellen betreffende vast stelling bedrag der vergoeding voor het kleuteronderwijs over '57 en '58 werden vlot afgehandeld. Daarna had de aanbieding der be groting voor 58 plaats. Bepaald werd, dat de commissie van onder zoek a.s. dinsdag zal vergaderen, waarbij de gemeentesecretaris als adviseur aanwezig zal zijn. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door de heer Daalman die in formeerde hoe ver men was met de uitreiking van kolentoeslag voor de ouden van dagen. Geantwoord werd, dat in verband met omstandigheden hierin een vertraging was ontstaan, maar dat men hiermede weldra klaar zou zijn. De heer Schillemans zag graag dat men aan de haveningang eens danig ging baggeren als de weersomstan digheden dit toelaten. Hiertoe werd besloten. Door wethouder Staal werd de aan dacht gevraagd voor de wegen naar Schelfoutshoek en door de Altstein- polder, die beide dringend behoefte hebben aan een grondige verbete ring. Besloten werd, dat de gemeen te in deze zal trachten de zaak voor te bereiden cn te bespreken met de betrokken polderbesturen. Ook vroeg wethouder Staal, hoe ver men thans stond met de onren dabele gebieden. Hij meende, dat in deze tijd van werkloosheid er miS' schien een mogelijkheid was om be. paalde werken tegen redelijker prij zen te laten uitvoeren. Men zal con tact opnemen met de P.Z.E.M. GOES Aparte kliniek bij „St. Joanna" Het bestuur van het ziekenhuis .St.-Joanna" bestudeert momenteel de plannen voor de aanbouw van een aparte kliniek. Hieraan bestaat gro te behoefte. Tot nu toe ontvangen de internisten en specialisten hun patiën. ten in het ziekenhuis zelf en dit is niet erg bevorderlijk voor de rustige sfeer, welke in een ziekenhuis voor de verpleegden zo gewenst is. Aeinkenszand Voorlichtingsavond over veevoeding Op initiatief van de ZLM en de NCB werd in zaal Hoondert een druk bezochte voorlichtingsavond georga niseerd over rationele veevoeding. Een viertal sprekers belichtten, ie der op hun terrein, dit voor de vee houders zo belangrijke onderwerp. De heer Adamse van de Rijksvoor lichtingsdienst voor de veeteelt ver telde van zijn praktische ervaringen op de bedrijven i.v.m. de statistische gegevens die worden verzameld, wel ke gegevens in de toekomst ten dien ste staan van een rationeel samen te stellen voedingsschema. Over eenzijdigheid bij de voeding en de daarbij in het belang van de veestapel aan te brengen verbete ringen sprak de heer C. den Engelse Hoofdass. veeteeltconsulentschap te Middelburg. De heer F. de Ronde van het Con sulentschap Goes besprak het onder deel weide- en voederbouw op land bouw en weidegronden. De bemes ting van wei- en bouwland werd door de heer J. Andringa. Ass. Rijksland- bouw Voorlichtingsdienst, onder de loep genomen. Nadat op deze wijze het onderwerp van diverse zijden was belicht volg de de vertoning van een interessan te film, waarbij de melk op de voet werd gevolgd van koe tot en met fabriek. Hoofdthema vormde het hy giënisch melken, de melkcontrole en het betere vetgehalte bij doorgevoer de sellectie. Aan het slot van de avond werd een „forum" gehouden onder voor zitterschap van de heer J. Duyve- stein, hoofd van de lagere landbouw school te 's-Heerenhoek. Verschillen de vragen, verband houdende met het onderwerp van de avond, wer den op deskundige wijze beant woord. K.V.P.-vergadering De door de KVP afd. belegde ver gadering stond in het teken van de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. In tegenstelling tot eerdere bijeenkom sten was deze vergadering goed be zocht. In zijn openingswoord legde de voorzitter, de heer M. Grim, er de nadruk op te komen tot een kandi daatstelling die voor het gros van de KVP kiezers aanvaardbaar is, ook als daarbij persoonlijke- dan wel groepsbelangen op het spel staan, Bij de kandidaatsstelling kwamen negen gegadigden naar voren, waar onder de drie raadsleden, die thans zitting hebben. De overige kandida ten waren de heren J. Andringa, W. Hoondert, A. van Leeuwen, A. Pie- ters, J. Koens en P. v.d. Waart. In bespreking kwam of de moge lijkheid bestond om deze kandidaten in volgorde te plaatsen bij de indie ning van de kandidaatslijst, waardoor een groslijststemming overbodig zou worden. De voorzitter schorste voor enige tijd de vergadering, teneinde de aan wezigen de gelegenheid te geven on derling te beraadslagen. Dit onder linge overleg leidde niet tot inwilli ging van de in bespreking gegeven mogelijkheid. Er werd één lijst in gediend doch deze voldeed niet aan de gestelde voorwaarden. Nadien sprak de vergadering zich uit voor het houden van een proef- stemming. Besloten werd de gros lijststemming op zondag 23 maart te houden. Ovezande Het sportveld komt er Aan de Grontmij is nu opgedragen het twee ha. grote sport- en oefen- veld aan de nieuwe weg de z.g. Rodeneuzendijk aan te leggen. Het wordt een karwei van een kleine ton. waarin het rijk met ongeveer f 45.000 subsidieert. Het object is er een van het karakter aanvullende werken en wordt in handkracht uitgevoerd. Be halve voor de sportclubs zullen de velden ten dienste staan van de di verse scholen. In de zomer of het najaar 1959 zul len zij waarschijnlijk in gebruik kun nen worden genomen. Rilland D.E.L. BESTOND 50 JAAR De varkenshoudersveren. „Draagt Elkanders Lasten" herdacht deze week haar 50-jarig bestaan. De voorzitter memoreerde hetgeen in deze periode is gebeurd. Het fi nancieel verslag van 1957 eindigde met een nadelig slot van f 411,-. Er is echter nog een flinke reservekas. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl de heer A. Quist Mz. gekozen werd als vertegenwoor diger van de kom der gemeerrte. De contributie voor 1958 werd be- paald op f 12,- met een uitkering van 100%. Morgen, zondag 9 maart gelden >or de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.33 en 18.02 uur; te Terneuzen om 4.47 en 17.14 uur en te Vlissin gen om 4.14 en 16.42 uur. Maandag 10 maart is het hoogwater te Hans- weert om 6.15 en 18.45 uur; te Ter neuzen om 5.37 en 18.04 uur en te Vlissingen om 5.04 en 17.32 uur. HULST Hocres-vergadering Dinsdag a.s. vergadert de afdeling oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederl. katholieke bond van hotel-, café, restauranthouders en slijters „Hocres" in „De Koning van Enge land". De vergadering begint 's avonds om 8 uur. Verschillende hoofd bestuursleden en andere gasten zullen erbij aanwezig zijn. Kloosterzande „ACTIE OOSTPRIESTERHULP" Ook in onze gemeente verscheen de welbekende gele auto van de „Ac tie Oostpriesterhulp". Er werd in Hotel van Leuven een documentaire film vertoond en er werd een voor dracht gegeven over het vluchtelin genprobleem en het werk van Oost priesterhulp. Ook is er van deur tot deur een collecte gehouden, waarvan de op brengst zeer bevredigend was. Vogelwaarde OOSTPRIESTERHULP In de afgelopen week heeft de Cy- renerwagen, een rijdende kerk van de Oostpriesterhulp, de verschillen de parochies in deze gemeente be zocht. Op verschillende punten werd de kapelwagen tentoongesteld en tegelijkertijd werden goederen en geld ingezameld voor de kerk in nood en voor de vluchtelingen in de barakkenkampen langs het IJzeren Gordijn. In alle parochies werd spon taan en gul gegeven. Oostpriester hulp bood tevens een boeiende film avond aan, waarbij men werd gecon fronteerd met de nood van de ver volgden en verjaagden. De voor drachten werden gehouden door pa ter R. Stoffels s.j. en Cees Griffi oen. Ook deze avond-programma's werden druk bezocht. POLIO-INENTING De inenting tegen de kinderver lamming is in deze gemeente zeer succesvol verlopen. Praktisch alle in aanmerking komende kinderen, met uitzondering van enkele zieken, heb ben de eerste prik ontvangen. Op één middag werden te Boschkapelle, Stoppeldijk. Hengstdijk en Ossenisse ruim 260 kinderen ingeënt. Het pleit wel voor de goede organisatie, dat al deze kinderen vlot binnen het tijd schema konden worden verwerkt. De volgende inenting vindt plaats op 2 april a.s. Op die datum krijgen ook de kinderen, geboren in 1957, hun eerste beurt. Breskens LICHT WACHTER AANGESTELD Als lichtwachter aan de vuurtoren alhier werd met ingang van 1 maart aangesteld de heer S. de Visser, zoon van het hoofd van de kustwacht, al hier. VERGADERING VVV De plaatselijke WV hield in café Pleite haar algemene vergadering. De wnd. secretaris, de heer P. Woi- tiez, las de notulen voor. die onver anderd werden goedgekeurd. Een subsidie-aanvrage van f 1000,- voor het comité Visserrijdagen werd met algemene stemmen goedgekeurd. Het batig saldo van f 11.496,55 is bestemd voor recreatie, zodra de nieuwe veerhaven klaar is en zal, aldus de secretaris, dan maar ccn druppel op een gloeiende plaat blij ken. In de vacature voor eerste secreta ris werd gekozen de heer D. Schou ten. De rondvraag stond geheel in het teken van het nieuwe recreatie-ge bied. Aanvoer vismijn. Aan de Gemeente Vismijn werden in de weck van 23 februari t.m. 1 maart de volgende hoeveelheden vis en garnalen aange voerd. 371.624 k gharing. 96 kg haai, 53 kg poon. 12 kg schar, 658 kg schol, 9 kg tong. 10 kg zalm. 60 kg rog, 119 kg kabeljauw, 303 kg wijting. gelegenheid om met de onderwijzers over de vorderingen van hun kinde ren te praten. HOOFDSTEMBUREAU Tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad werden benoemd: J. M. A. C. van JJongen, voorzitter, A. I. Catsman plaatsvervangend voor zitter, C. Sturtewaegen, J. M. Pari- daen en B. W. F. Haaksman de Kos ter, leden. VERDIEPINGSDAG KATHOLIEKE ACTIE In het Jeugdcentrum Maris Stel la" vond de districtsbijeenkomst plaats van de Katholieke Actie van de Vrouwen in het district west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze dag was tevens tot een verdiepingsdag ge maakt, waarop de diverse proble men van het hedendaagse leven van katholiek standpunt uit aan een be schouwing werden onderworpen. In de voormiddag werd na het nuttigen van een kopje koffie een toespraak gehouden door mevr. Mol, die naast inlichtingen over het jaarprogramma een gloedvol betoog hield over de wij ze, waarop de ouders hun kinderen voor het geloof moeten bewaren. In de namiddag werd een conferentie gegeven door pater de Rooy S.J. over het onderwerp ..Kruis, H. Mis en Ver rijzenis". Ook hier kwam speciaal de taak van de moeder aan de orde ten opzichte van haar kinderen. Met een H. Mis en gezamenlijke H. Commu nie werd deze vruchtbare bijeen komst besloten. Sluis VERENIGING HORECAONDERNEMERS Te Sluis werd opgericht een vereni ging van belanghebbenden in het Ho recabedrijf. Deze organisatie startte onder de naam: „Eendracht maakt Macht" en het bestuur van de nieuwe vereniging werd als volgt samenge steld: F. Smoorenburg, voorzitter; A- de Bruijn secretaris en A. Groosman penningmeester. Waterland kerk je Bij de ingekomen stukken in de raad kwam een schrijven van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" in behandeling omtrent de toestand van de Nieuveltweg. Deze weg wordt nl. steeds smaller door afploegen. Ondanks herhaaldelijk aandringen van b. en w. komt in die toestand geen verandering. Aangezien het omstreden stuk van de weg hoofdzakelijk op het gebied van Schoondijke ligt zal nader over leg gepleegd worden met het bestuur van die gemeente, om te trachten, gezamenlijk aan de ongewenste toe stand een eind te maken door die weg op zijn oorspronkelijke breedte te brengen. Aan de afdeling Zeeland van de Archaeologische Werkgemeenschap West Nederland werd een subsidie van f 10,- toegekend. Vervolgens sprak de raad zich uit voorstander te zijn voor de aanstel ling van een derde schoolarts in Zeeuwsch-Vlaanderen. De instructie voor de gemeentesecretaris werd ge wijzigd. Voortaan zal de gemeente secretarie voor het publiek ook ge opend zijn op de derde paasdag, derde pinksterdag en derde kerstdag. De raad bleek vooralsnog geen voorstander te zijn voor het graven van een open water in de kom der gemeente voor bluswatervoorziening, zoals dit voorgesteld is in een schrij ven van de B.B. Besloten wordt verder om t.z.t. aan de inwoners van de gemeente voor lichting te geven omtrent de moge lijkheden van particuliere woning bouw. Een nieuwe vleeskeuringsverorde ning wordt vastgesteld, zoals die moet gelden in de vleeskeuringskring Oostburg. Bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal een geldlening opge nomen worden ten bedrage van 13.000 gulden wegens aandeel in de Eerste Woningbouwlening 1957 en een geldlening groot f 6000.- waar voor voorkeur voor de gemeente is uitgesproken bij de Rentespaarbrief- lening. Het verzoek van het bestuur van de Bijzondere Kleuterschool om me dewerking voor de aanschaffing van nieuwe meubelen voor de kleuter school wordt ingewilligd. „CONCORDIA" De plaatselijke toneelvereniging Concördia" zal voor de vijfde maal in dit seizoen het blijspel „Hout worm" van drs. Louis Lockefeer op voeren. De opvoering zal plaats heb ben op half vasten te Sluis in zaal „Lamminsvliet." Verder is besloten om als slotstuk van het toneelseizoen 57/58 niet de traditionele gezellige avond te hou den. maar een bezoek te brengen aan de schouwburg te Gent. 4(ird4>nburg OUDERAVOND O.L. SCHOOL In het gebouw der o.l. school aan de Markt werd een ouderavond ge houden, die zeer druk werd bezocht. De voorzitter van de oudercommis sie, N. Janssen, hield een openings toespraak. waarin hij de hoop uit sprak dat de verbouwing van de school, waartoe de gemeenteraad destijds besloot, doch die tengevolge van de bestedingsbeperking tot op heden nog niet kon plaats vinden spoedig zal kunnen geschieden. Het hoofd der school J. van Amerongen, gaf een kort overzicht van hetgeen in het halve jaar. dat hij in Aarden burg is, tot stand is gekomen. De districtsschoolarts H. Timmer uit Cadzand gaf een causerie over de voeding van de schoolkinderen, waar na gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Na de koffie werd het werk van de kinde ren bezichtigd en hadden de ouders DOKTERSDIENSTEN De zondagsdiensten voor dokteren zijn als volgt geregeld: Goes: dokter Weiten; Middelburg! dokter Frumeau; Vlissingen: dokter Bil; Heinkens7,and. Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter Vos; Kruinin gen, Krabbendijke, Hansweert en Ril land: dokter Kamps te Rilland. Dok ter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Gelder blom te Nieuwdorp voor dokter Ki- viet en dokter Kole te Hoedekensker- ke voor dokter Wöstmann. Te Oostburg en Aardenburg: dokter Bruyckere, Oostburg; te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Eg- gink. Schoondijke: te Cadzand, Sluis en Zuidzande: dokter Beek, Zuid- zande en te Biervliet en IJzendijke: dokter Rozemeijer te IJzendijke. Te Axel wordt de dienst waargeno men door dokter Kats en te Terneu zen door dokter v. Zanten. Dienst dierenartsen Op Z.-Beveland hebben zondags dienst de heren A. Elzerman, Goes en M. Gaakeer. Ovezande. Te Oostburg. Sluis en Groede: I. Risseeuw, Groede, en te Biervliet en IJzendijke: H. A. M. v. d. Vijver, Biervliet. MIDDELBURG Concert- en gehoorzaal 8 uur: Filmavond NRV-ZVU. Provin ciale Bibliotheek: Expositie 150 jaar Schouwburg. Electro: Esther Costello, 18 j. Schouwburg: Paris Palace hotel, 14 jaar. VLISSINGEN Brittannia 8 uur: To neelavond AGV. Alhambra: Kitty in de grote wereld, a l. Luxor: Folies Ber gères. 18 j. TERHOLE F. Schreurs 3,30 uur: Bin nenschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Van het moederschap verstoken. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Het brandmerk der zonde, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het kind van een ander, 18 j. OOSTBURG Ledel T.45 uur: Funny face, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen. 18 j. Concertgebouw 8 uur: Het zondags kind, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 U.t Tweegevecht in Sicilia. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Het. rijk van de zon, 14 j. HENGSTDIJK Tentoonstelling en film Oostpriesterhulp. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Faust. MIDDELBURG Electro: Esther Costello 18 j. Schouwburg: Paris Palace hotel, 14' jaar. VLISSINGEN Alhambra: Kitty in de grote wereld, a.l. Luxor: Folies Ber gères. 18 j. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3,30 uur: Schieting. HEIKANT L. de Rechter 6 uur: Grote prijspiering. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3 U.t Schieting. KLOOSTERZANDE 2.30 uur: Schieting op de staande wip HULST Bioscoopgebouw 2,30 en 8 u.r Kaiserball, a.l.; 5.15 uur: Van het moe derschap verstoken. Osc. Neefs 3 uur: Grote schieting. ST. JANSTEEN-ROSKAM J. Baart 3 uur: Schieting. BOSCHKAPELLE Th. Ottjes: Prijs piering. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 7.30 uur: Het brandmerk der zonde. 18 j. KEMZEKE L. Staas: Groot bal. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Ontmaskering der veedieven: 5 en 8 u.: Het kind van een ander, 18 j. OOSTBURG Led el 2, 4.30 en 7,45 uurt Funny face. a.l. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Het rijk van de zon, 14 j., 8 uur: De nachten, van Cabiria. 18 j. m. enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Het zon dagskind. a.l., 4,30 en 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen 18 j. Con certgebouw 8 uur: Het zondagskind, a.l. DE KLINGE Kinema v. Dijk 3 en 7,30 uur: Tweegevecht in Sicil'ia. KAPELLEBRUG C. de Kindt 3 uur: Schietng. KOEWACHT P. v. Hove 2.30 uur: Schieting R. Yermeire 3 uur: Schieting GENT Kon. Nederl. Schouwburg 3 en 7,30 uur: In de wilde vlam. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Cavalleria Rusticana, Paljas; 8 uur: Schuld en boete. MIDDELBURG Electro: Esther Costello 13 j. Schouwburg: Paris Palace hotel, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Kitty in de grote wereld, a.l. Luxor: Folies Ber gères. 18 j. LAMSWAARDE Tentoonstelling en film Oostpriesterhulp. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Kaiser ball, a.l. Groot Patronaat 7,30 uur: Cen tra-avond. film, muziek, traktatie, ver loting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het kind van een ander, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen, 18 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uur: Tweegevecht in S»icilia. AXEL Het. Centrum 8 uur: De nachten van Cabiria, 18 J. m. enig voorbeh.

de Stem | 1958 | | pagina 2