uAkr* Ogen der wereld zagen mislukking Waardevolle vondst te Barneveld Gesprek Soekarno- Hatta uitgesteld Werkloosheid stijgt OiNGERZEEBOTEN TERUG Onderwijzeres bloedneus geslagen Te weinig bloed in alcohol DAGBLAD VOOR ZEELAND Gaillard kreeg vertrouwen Ambtenarencentrum Maatregelen salarissen onaanvaardbaar Pot met oude munten Duncan Sandys naar Moskou Dodenherdenking op 3 mei Dcodvonnissen in Algie ïers Opklaringen Puzzelbureau contra advocaat Spoorwegstaking in Frankrijk Vijf verstekelingen op Groote Beer Furieuze moeder Kroon keurt verordening goed 98e JAARGANG No. 22701 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J, J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede- delingen f 0 35 per mm.). Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuw'se Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Tijdens graafwerkzaamheden van de grondmij. aan de Schoonhorster Naar aanleiding van het com muniqué over de vergadering Van de centrale commissie voor weg tussen Barneveld en Achterveld georganiseerd overleg in ambte- J js de 37-jarige haar w. Mulder uit i c -i Ermelo, die deel uitmaakt van een narenzaken van O maart Jl., I ploeg van zeven arbeiders, met zijn waarin medegedeeld werd dat schop op iets hards gestoten. Bij Kövöilrf nader onderzoek bracht hij een oude, overeenstemming weid bereikt aarden pot naar boven Jdie echtcr over een aantal salarismaatre- in drie grote stukken viel. in de pot gelen voor het overheidsperso- ^'ond zich een groot aantal rnun- neel, wordt ons van de zijde van 'A J ,i Dit alles gebeurde ih het weiland j het Ambtenarencentrum mede- j van heer D. van Middendorp, die gedeeld, dat deze centrale de j in een boerderij enkele honderden salarismaatregelen onvoldoende achtte en derhalve in bedoelde I dat is zijn schoonvader, de 70-jarige vergadering heeft verklaard, dat j heer ,A- KlomP. die bii hem in buis j woont en voor wie hij de gronden ze voor waren. haar onaanvaardbaar De met spanning verbeide ont moeting tussen president Soe- karno en oud-vice-president Hatta, die, naar men verwacht te, gisteren zóu plaatsvinden, is om onbekende redenen uitge steld. Regeringswoordvoerders kon den niet mededelen, wanneer de volgende ontmoeting tussen deze beide staatsleiders nu zal plaats hebben. Intussen is Hatta het onderwerp van heftige aanvallen van communistische en linkse pers. De linkse „Pemuda" beweerde, dat Hatta tijdens zijn laatste ontmoeting met de president in het begin van deze week, aan Soekarno zou hebben mede. gedeeld, te willen helpen om een einde te maken aan de opstandige beweging, als Sooekarno bereid zou zijn het hui dige kabinet en zijn nationale raad te ontbinden en zijn „geleide democra- tie'1 (die onder meer bestaat' uit een kabinet waaraan alle partijen, met in begrip van de communisten, zouden moeten deelnemen) te laten varen. ..Pemuda" noemde deze voorstellen onverenigbaar met de verlangens van het volk, en betoogde dat zij tegemoet komen aan de wensen van de „verra derlijke rebellen". Intussen bespreekt men in politieke kringen het voorstel van de islamiti sche Nahdatul Ulama tot het houden van een bijeenkomst van Soekarno en Hatta met vertegenwoordigers van de vier grootste partijen de Masjumi, Nahdatul Ulema, nationalisten en communisten. K.PM. De vakbond van Indonesisch varend personeel in dienst van de KPM heeft er bij de Indonesische regering op aan gedrongen de K.P.M. op huurkoop basis over te nemen In een door de 700 leden aangeno men resolutie wordt de regering ver zocht een nationale commissie in het leven te roepen om onderhandelingen met de K.P.M. te voeren. Sultan D jog ja terug Sultan Hamengku Buwono van Djog- jakarta, leider van de Indonesische I delegatie naar de conferentie in Cali- I fornië over toerisme, is per vliegtuig i in Djakarta teruggekeerd. Op de vraag om commentaar op de laatste ontwik kelingen zei hij: „Ik kan geen verkla ring afleggen over de huidige binnen landse toestand, daar ik alles wat daarmee verband houdt, slechts uit kranten weet". Een batterij foto-, film- en televisiecamera's sloeg in Cape Canaveral de start van Explo rer II" gade om de lancering te vereeuwigen. De journa listen kregen hun plaatjes, maar de technici van de basis zouden 'later te weten komen, dat de lancering voor hen niet bepaald succesvol was,., De Britse regering heeft in een officieel communiqué meege deeld, dat de minister van de fensie, Duncan Sandys, een „be leefdheidsbezoek" aan Moskou zal brengen. Hij zal geen onderhandelingen met de Russen voeren. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat het waarschijnlijk is, dat Sandys pas over verscheidene maan den naar Moskou zal kunnen gaan. Van bevoegde zijde wordt er de na druk op gelegd, dat er geen „bilate- ïale" problemen van betekenis, die een, internationaal karakter hebben, be staan die het onderwerp van recht streekse besprekingen tussen Rusland en Groot-Brittannië kunnen vormen. Ongeluk in Maurits Geen verscherping voorschriften veiligheid (Van onze parlementaire medewerker) ..Het ongeval in de Staatsmijn Mau- its, waar op 3 maart jl. een steenlaag r.aar beneden kwam en zeven mensen bedolf, is voor ons geen aanleiding tot ,het verscherpen van de veiligheids voorschriften in het mijnbedrijf". In afwachting van een nader onder zoek van het Staatstoezicht op de mij nen heeft de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. Veldkamp, ver klaard, dat zich in het gesteente boven de kolenlaag een afwijking bevond, die menselijkerwijs gesproken niet van te voren kon worden ontdekt. De staatssecretaris zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede4 Kamerlid Tans (PvdA). Dr. Veldkamp ontkent dat er taalmoeilijkheden een rol heb ben gespeeld in het verloop van de ramp. Alleen de Italiaanse arbeiders verstonden geen Nederlands, maar de instructeurs beheersten de taal vol doende om him de nodige aanwijzin gen te geven. Tevens wordt ontkend dat het jongste slachtoffer, de zeven tienjarige G.. zonder de nodige voor opleiding ondergronds tewerk zou zijn gesteld. Hij heeft de vereiste voor opleiding gehad en werkte onder toe zicht van een ervaren instructeur. beheert en bewerkt. De heer van Middendorp waarschuwde de politie te Barneveld. die op haar beurt de heer J. D. van der Waals uit Am sterdam, conservator van het Veluws Museum Nairac te Barneveld van de vondst in kennis stelde. Deze con stateerde, dat de aarden pot een vijf- tiende-eeuwse ,,Jacoba kannetje" was. De kostbare inhoud, een kleine 250 oude munten, waaronder ver moedelijk vele buitenlandse, zijn waarschijnlijk uit de 13e, 14e en 15e eeuw. De munten waren soort bij soort verpak^ in linnen zakjes, die nog goed intact waren gebleven en niet vergaan. Bij de vondst bevon den zich acht gouden munten met de beeltenis van Johannes de Doper er op, ter grootte van een rijksdaalder, doch erg dun. Hieruit werd gecon cludeerd, dat de munten voor het midden van de vijftiende eeuw ge slagen moeten zijn, want daarna sloeg men munten van dikker for maat. Voorts zijn er nog 5 grote zil veren munten en ongeveer 180 kleine re. De vondst is vermoedelijk dich ter aan de oppervlakte gekomen, toen acht jaar geleden de grond werd om geploegd. De heer van der Waals heeft de munten overgebracht naar het Ko ninklijk Penningkabinet in Den Haag, waar de juiste identiteit, waarde en herkomst wordt vastgesteld. Het betreft een belangrijke vondst van hoge historische waarde, aldus de conservator. Hij deelde mede, dat dit niet de eerste vondst van belang is. die in Barneveld werd gedaan. In het jaar 1879 werd in het toen malige Drostenhuis, de plaats, waar de tegenwoordige Westerveldstichting staat, een verborgen schat gevonden van 2023 gouden munten. Zijn wij goed ingelicht, dan komt de helft toe aan de vinder, de heer Mulder, en de andere helft aan de eigenaar van de grond, de heer Klomp. De Franse premier, Gaillard, heeft gisteren bij de behandeling van de Franse defensiebegroting in de Natio nale Vergadering het aan zijn verde diging daarvan gekoppelde vertrou wensvotum gewonnen. Bij de herziene defensiebegroting wordt de hoogste voorrang gegeven aan de bestrijding van de Algerijnse opstandelingen. De uitslag: 268 voor, 147 tegen en 7 ont houdingen. Aantal x 1000 1955 1956 1957 1958 Normaal pleegt de geregistreer de arbeidsreserve in februari met ongeveer 6.000 personen te dalen- Thans is zij met een paar duizend weer gestegen tot 124.173. Er is derhalve nog sprake van een stijging van het werkloosheidsniveau, en wel als volgt: november 8.000. de cember 12.000, januari 5.000 en febru ari 8.000. Het aantal korter gewerkte uren is in februari opgelopen van 2.100.000 tot 2.300.000, wat neerkomt op een theo- De commissie „Nationale Herden king" heeft de burgemeesters in Ne derland meegedeeld, dat de Doden herdenking dit jaar zal worden ge houden op zaterdag 3 mei. ln bovenstaand kaartje is de ontwikkeling der laatste jaren in beeld gebracht. IN UTRECHT is gisteren de 250.000e inwoner geboren. Het was Cornelia Okhuysen, zes pond, en toch op deze dag de „gewichtigste" burgeres van de Domstad. DE CHRISTELIJKE vakbeweging l/AT) boekte het vorig jaar een winst van I Vilil IVCtClTSCiJUlVl 2.714 leden, waardoor het totale leden- 1 tal op 218.658 kwam. KARL MARKUS, die door de Oost- duitse autoriteiten beschuldigd is van militaire spionage voor de V.S., is ver oordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. TE BRUSSEL is door een woordvoer der van het koninklijk paleis ieder persbericht met betrekking over een op handen zijnde bekendmaking van een verloving van koning Boudewijn, categorisch tegengesproken. OP HET JAPANSE eiland Hondo is zeer radio-actieve sneeuw gevallen. pit zou een gevolg zijn van de jongste 1 kernexplosie in de Sowjet-Unie. OP DE VERGADERING van marga- nnefabrikanten te Utrecht bleek men vrijwel unaniem tegen het voornemen om de verkoop van boter met marga rine te bevorderen. OP SUMATRA zijn, aan de oostkust, twee fermenteerschuren afgebrand, pe schade wordt op een kwart mil- .loen rupiahs geschat. Beide gevallen worden onderzocht. DE WEDUWE van een Amerikaanse kettingroker, die drie jaar geleden aan longkanker is gestorven, heeft twee van de grootste Amerikaanse tabaks- 'lanaelmaatschappijen in rechte voor '50.000 dollar aangesproken. BIJ DE BRAND, die woensdag in Ka- ratsji heeft gewoed, zijn naar schat- ung honderd mensen omgekomen, meest vrouwen en kinderen. Het legerhoofdkwartier van de VerenigdeArabische Republiek te Damascus heeft verklaard, dat Israëlische vliegtuigen in de af gelopen 24 uur „uitdagende ac tiviteit" boven Syrisch-Egyp- tisch gebied hadden bedreven. Er was bevel gegeven terstond eik Israëlisch vliegtuig, dat bo ven gebied van de Verenigde Arabische Republiek verschijnt, neer te schieten. f ntVe,ei?iVer"a<'htinKvan h<?t K.N. i.i. tot vanavond, opgemaakt vry- t dagavond te 23.15 uur: t Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Matig;e tot yrij J j ?e noordoostelijke wind. i "VUddagtemperaturen enkele gra- den boven het vriespunt. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit het westen, later uit het noor- oom aar bewolkt met enkele opklaringen. Voorjaarsbuien. Lich- te daling van de temperatuur Vandaag: zon onder 18.31 uur; J maan op 22.43 uur. J JV?orgf,n; „zon »P 7.10 uur; zon on"er 18.33 uur; maan onder S41 i uur. Maandag: zon op 7.07 uur; maan maan onder 9.23 uur. i op 0.00 uur Boodschap Boelganin: Moeilijkheden niet onoverkomelij k Maarschalk Boelganin heeft presi dent Eisenhower meegedeeld, dat hij hun uitwisseling van meningen over een topconferentie van positieve bete kenis acht. Hi.j is van mening dat er geen on overkomelijke moeilijkheden zijn bij de oplossing van dringende vraag stukken als het afzien van het ge bruik van kernwapens, het staken van de proeven ermee en de instel ling van een atoomwapenvrije zone in Midden-Europa. Boelganin wil echter niet wet^n van een bespreking over de toestand in de Oosteuropese landen en de her eniging van Duitsland. Dat zou, vol gens de Russische zienswijze, inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van die landen zijn. Wel zou o.m. over de onderteke ning van een vredesverdrag met Duitsland te praten zijn, met de re geringen van de beide delen als deel neemsters aan de onderhandelingen. De Duitse bondsregering echter verwerpt het Sowjet-voorstel voor een vredesverdrag met Duitsland, zolang het land nog niet herenigd is. Een eventuele zitting van de ont wapeningscommissie der V.N., die mogelijk later in maart zal worden gehouden, zal Rusland boycotten, zo verluidde uit Russische bron bij' de Verenigde Naties. Gevraagd of Rus land ook een mogelijk volgende ver gadering van de Veiligheidsraad zou boycotten, antwoordden de zegslie den: „Dat zullen we dan wel zien". Een militair tribunaal te Philippe- ville heeft vijftien mohammedanen ter dood veroordeeld en zeven tot le venslange dwangarbeid. 21 Algerijnen werden bij verstek ter dood veroor deeld. De veroordeelden waren schuldig bevonden aan deelneming aan de overval op El Alia, op 20 augustus 1955, waarbij 36 Europeanen, onder wie elf kinderen, werden gedood. Een vijftigtal overlevenden van dit drama heeft voor het tribunaal getuigd. De exploitant van het puzzelbureau ..Het Gouden Woord" in Den Haag heeft een aanklacht ingediend tegen de advocaat mr. R. P. Kokosky. De advocaat had bij de officier van jus titie in Den Haag een aanklacht in gediend tegen de exploitant, o.a. on der het motief dat hij diens goede trouw in twijfel trok. Naar de exploi tant ons meedeelt, gaat de puzzel actie gewoon door. retisch aantal werklozen van 10.750, welk cijfer in januari 10.000 bedroeg. Zoals wij eerder hebben bericht, betekent een en ander een versnelling van het tempo van de werkloosheids stijging. Elders in deze editie geven wij hier over provinciaal meer exacte cijfers. Een staking van machinisten en treinbestuurders heeft tot gevolg ge had, dat gisteren bijna het gehele spoorwegverkeer tussen Parijs en de voorsteden stil lag. Verwacht werd, dat de sneltreinen op de grote lijnen zo goed als normaal zullen rijden. Het parool voor de staking, die 24 uur zal duren, is uitgegaan van de onafhankelijke bond van machinisten en treinbestuurders en van 't onder communistische leiding staande alge mene vakverbond, waarbij drievierde van de Franse machinisten is aan gesloten. Het socialistische en het rooms-ka- tholieke vakverbond hebben de sta king veroordeeld. De toestand in de provincie was liet overal ernstig. Het ss.. „Groote Beer" is gis terenavond met 790 repatrian- en vijf verstekelingen vier jonge Indonesiërs en een Joego slaaf uit Soerabaja in Am sterdam aangekomen- Het komt bijna nooit voor dat een zo groot aantal verstekelin gen op één schip meekomt. De marechaussee haalde het vijftal van boord, en bracht hen per auto naar het hoofdbureau van politie, waar i ij aan de vreemdelingendienst zijn overgegeven. Vandaag zullen zij onder de loep worden genomen en zal wor den beslist wat er met hen zal ge- 1 euren. Je Joegoslaaf is al vijf maanden aan boord van de „Groote Beer". In Cux- naven verstopte hij zich aan boord en hij heeft tweemaal een reis naar Australië vice versa meegemaakt. .,Ik dacht, daar is iets loos. Toen ik ging kijken lag de onderwijzeres op de grond en de moeder van I Marjolein sloeg haar met beide vuisten in het gezicht en trok uit alle macht aan haar haren. Ik pro beerde de moeder weg te trekken, maar haar man hinderde mij", zo vertelde gisteren de hoofdonderwij zer van een Haagse lagere school aan het gerechtshof in Den Haag, dat de zaak tegen de 39-jarige me vrouw P. C.-K. behandelde. Deze mevrouw was door de politierech ter veroordeeld tot een week ge vangenisstraf omdat zij op 12 fe bruari van het vorige jaar de on derwijzeres een bloedneus had ge stompt en aan haar haren had ge trokken. „Marjolein was pas twee weken op school", zo vertelde de hoofd onderwijzer verder. ..Ik heb nooit klachten over de onderwijzeres ge kregen. Na deze gebeurtenis is ze niet meer op school terug geweest, maar heeft zij een baan bij een an dere school genomen. Er heerste een angstige stemming en kort er na zijn nog enige schooljuffrouwen weggegaan". Het achttienjarige zusje van de achtjarige Marjolein zei gisteren, dat het kind op die middag huilend was thuisgekomen. Op haar schou dertjes lagen haren, die door de schooljuffrouw zouden zijn uitge trokken. „Zei Marjolein wie dat had ge- daanvroeg de president. ,.Ja, ze zei juffrouw S." .Het is wel heel onwaarschijn lijk, dat zo'n klein kind, dat pas op een school is. de naam van de juffrouw weet. Het was niet eens de juffrouw die haar les gaf. Fan taseert u niet een beetje? U hebt misschien met uw moeder gerepe teerd wat u hier zeggen moest?", meende de procureur-generaal, mr. F. baron van Voorst tot Voorst. Als getuige a décharge trad een kennis van mevrouw O. op. Deze dame had ook een kind op die school gehad. ..Ik heb wel van an dere moeders gehoord, dat de kin deren van juffrouw S. slaag kregen en niet eens een plasje mochten doen. Soms als de kinderen in de hoek moesten staan kregen ze nog een schop onder hun achterwerk", zei ze. Maar de onderwijzeres zei, dat dat allemaal fantasie was. „Een enkele maal wil mijn hand wel eens uitschieten in de hogere klassen, maar in de lagere klassen nooit", zei ze. „Dat is heel goed", meende de procureur-generaal. ,,U hebt toch een zeker tuchtrecht". De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat het recht aan de zijde van de onderwij zeres stond. „Deze moedr is als een furie op de schooljuffrouw afgevlogen. En zelfs al zou de onderwijzeres onjuist hebben gehandeld, dan staan verstan dige ouders nog achter haar," meende hij. Hij vond dat de politierechter ec juiste straf had uitgedeeld voor hc zoals hij het noemde beest achtige optreden van de moede Hij vroeg bevestiging van dit vor nis. De verdediger, mr. P. Mout, z o.m., dat de moeder een zeer nc veuze vrouw is. Hij meende, d' het te begrijpen was, dat zij har zelfbeheersing had verloren. Mar de vrouw had niet juist gehande! en verdient een gevoelige stra Pleiter vroeg daarom de moede als waarschuwing een voorwaarde lijke straf op te leggen. Het Hof zal op 21 maart a.s. ar rest wijzen. Hr. Ms. onderzeeboten Walrus en Zeeleeuw zijn gisteren van hun oefenreis naar de Neder landse Antillen op hun basis te Rotterdam teruggekeerd. Gedurende deze oefenreis toer den aan boord van Hr. Ms. Walrus, in het kader van het Geofysisch Jaar, een serie zwaartekrachtmetingen ver richt ten behoeve van de rijks commissie voor de geodesie. Contributie Landbouwschap De Kroon heeft alsnog de door de „commissie financiën bedrijfslicha- men van de Sociaal Economische Raad" geweigerde goedkeuring op de door het Landbouwschap vastgestel de algemene heffingsverordening 1956 verleend. De Kroon heeft daarbij beslist op het beroep van het Landbouwschap tegen het besluit van de commissie financiën bedrijfslichamen van de S.E.R. 55 55 Voor d$ 301e maal is gisteren tegen de 59-jarige koopman P. J. D. uit Haarlem procesverbaal opgemaakt, deze keer omdat hij in de kamer van de oHicier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman in het paleis nan justitie te Haarlem zo omstreeks negen uur in de ochtend een grote ravage heeft aangericht. Zoals later bleek, had de koop man zich tot de officier van justitie willen wenden om weer in het bezit te komen van zijn rijbewijs, dat hem enkele maan den geleden wegens een ver- keersovertrcd'-'i ivas afgeno men. Uit de v trop hij „zijn handtekening" in de kamer adhterliet en uit andere kente kenen is, vastgesteld, dat de man „te weinig bloed in zijn alcohol" moet hebben gehad. Voordat de toegeschoten con cierge en parketwachter het hadden kunnen verhinderen, had D. reeds een glazen asbak door het raam gegooid en een op het schrijfbureau staande lamp vernield. Na het gereed komen van dit eerste proces- verbaal in een nieuwe serie de vorige had hij wegens stro peryen opgelopen - is de koop man, die reeds dertig maal is veroordeeld, op vrije voeten gesteld.

de Stem | 1958 | | pagina 1