WIE HET ZWAARD OPNEEMT Davitamon IO Tevred en.! Redei fi? as in Buenos Aires Waarom naar Zandvoort en niet opnieuw in Valkenburg? I Voorwendsel Oppositie Strijd „Krankzinnig" DE DRAAIENDE SCHIJF Pagblad Pc Sten» Document van blanke slavernij en Japans despotisme Een 10 SC5°n Duikboot of walvis....? Het wapenfeest van de K.O.O.S. DERDE BLAD VRIJDAG 7 MAART 1958 Iwans wraak op een katholieke ananner Wagner en Schönberg Zwitserse zege in Züricher 6-daagse Saoed beschuldigd van omkoperij dheid Een 10 voor gezondheid Commissie voor loterijwezen Atoomonderzeeboot naar Rotterdam Zeeuwse deelneming aan internationale veldloop te Halsteren Het schaakduel Smyslov-Botwinnik Italiaanse Kamerleden slaags door Karei C. Inijtihauvel XVI De Nederlandse krijgsgevan gene X (op zijn verzoek ver zwijg ik zijn ware naam) kon de onmenselijke behandeling niet langer verdragen. En nadat Iwan de Verschrikkelijke hem een dracht stokslagen had toegediend als demonstratie van zijn vaar digheid, was X de waarzin nabij. Als een Britse lotgenoot hem niet tijdig gevonden zou hebben zou X tengevolge van een zelf aange brachte snede in de pols zijn doodgebl >ed. Bloedtransfusie in het Japanse militaire hospitaal bracht hem er weer bovenop. En toen kwam Iwan de Verschrikkelijke, de mysterieuze, de grillige Hij zei: ,,Laat hem behoorlijk aansterken, geef hem volop eten en hij behoeft niet meer in de mijn te werken". Het was als uit een sprookje, vonden we allemaal, en dat vond ook de Japanse hospik Suki, die liever een andere oplossing had bedacht: een serie knuppelslagen of injecties met urine. Maar de Japanse militair kende discipline en gehoorzaamde zijn Samurais blindelings. Zo brak er na her stel een ongekend heerlijke tijd aan voor X. Hij werd zo dik als een ton. Het merkwaardige was, dat Iwan zijn bgvel nooit heeft ingetrokken, ook niet toen het de Japanners slecht voor de wind ging tijdens de laatste weken van de oorlog.... Een dergelijk voorbeeld vroeg om navolging. En daar had je de Amerikaanse marinier Johnson, doodmoe vanwege het wrijven over de hardnekkig-hongerige maag. Hij was echter niet met fantasie gezegend en pleegde pla giaat. Jim met wie Johnson onder één hoedje speelde, rook zogenaamd bloed en sloeg met luid misbaar alarm. Krijgsgevan genen en een Japanner kwamen aangehold, grepen Johnson beet om hem te redden. ,,Let me go!" brulde de komediant, ,,let me go! I want to die!" Ook toen kwam Iwan de Verschrikkelijke. Hij praatte niet veel, maar ontbood Johnson op zijn bureau. En Iwan begon krom Engels te spreken. ,Mijn hart is zo verdrietig. Ik help jou hier scherp mes voor harakiri als moedige Japanner". Hoe de reactie was bij Johnson kan ik heus niet bij benadering raden. Hij moest echter wel in de gaten hebben- gekregen dat hij achter het net had gevist. Dra werd het een bevel. Johnson móest harakiri plegen. En het was voor den drommel geen grap van Iwan. Hij liet zelfs aluminium bakken aandragen ..om bloed uit jouw buik opvan gen, anders mijn tapijt wordt vuil, ja". Maar Johnson weiger de halsstarrig. ,,Dat is lijdelijk verzet", von niste de éénentwintigjarige Ja panner en hij veroordeelde John son tot celstraf en dagelijks hon derd stokslagen. Het aantal da gen was nog niet bepaald, daar over moest Iwan nog ,,evcn na denken". De afstraffing duurde precies tien dagen. Een taaie ke rel was die Yank, hij ging er niet onder dood, hoewel hij twee vingers, 'n arm en zijn neusbeen gebroken had. Tot aan de val van Japan was Johnson bedlegerig, waarna hij met een ambulance vliegtuig van de Amerikaanse marine naar Californië werd ge vlogen, (Advertentie) n Vanaf 15 maart ook verkrijgbaar in 10 stuks 45 ct Niet alle Japanners waren des poten. Bijvoorbeeld was er één, die pertinent in de oppositie zat en ten leste rondborstig partij trok voor een naar zijn mening onrechtvaardig gestrafte Neder landse krijgsgevangene, hetgeen hem naar verluidde het le ven heeft gekost. Het was de tolk Petroessoe (Petrus) Hokaido. 'n katholiek, opgevoed en grootge bracht op de Filippijnen. Als of ficier van het Japanse leger had hij gevochten in Bataan en Cor- rigedor, waar hij gewond raak te, twee ribben verloor en nu dus gold als invalide. Hij kwam in ons kamp tegen de tijd, dat de geallieerden reeds in de tegen aanval waren. Hokaido sprak vloeiend Engels en Spaans, ech ter geen Nederlands. Hij werd weldra door een andere tolk ver vangen, doch bleef in ons kamp werkzaam als opzichter over de krijgsgevangenen, die op grond van een of andere ongeschikt heid bovengronds werk verricht ten. Ook was hij belast met het toezicht op het Japanse burger personeel. Het was een publiek geheim, dat hij gedurig protesteerde te gen de handelingen van de tiran Iwan. Beide Japanners begonnen onderhand een innige haat jegens elkander te koesteren. Veel kon Iwan niet doen tegen Hokaido omdat deze in zijn rang van of ficier was gehandhaafd; dat hij steeds in burger rondlie.p was uit eigen verkiezing. Hokaido was er trots op katholiek te zijn. Altijd vroeg hij ons: ,,Are you Roman Catholic?" Op een bevestigend antwoord reageerde hij met het stereotiepe: ,,So we are brothers". Het was zelfs zo, dat hij ka tholieke gevangenen pleegde voor te trekken op de anderen. Wat Hokaido bracht tot een openlijk verzet tegen Iwan en diens consorten was niet het ge val op Kerstmis 1944 op dat moment vierde Petrus het kerst feest thuis. Ook was het niet het folteren van de Amerikaan Johnson. Wel iets wat feitelijk niet zo spectaculair was. Paul Reep kreeg een pak slaag van een van Iwans soldaten, een kor poraal. Nu was Paul voor Ho kaido niet de eerste de beste; een jongeman die op het semi narie was geweest in Timor Dil- lie. Hij onderwees Hokaido Latijn en zo was er een hechte vriend schap tussen beide katholieken gegroeid. Bij het nieuws van Pauls afstraffing, ontstak Petrus Hokaido in ziedende toorn en ging overigens ondanks zijn streng- katholieke overtuiging echt Japans te werk: hij liet de kor poraal bij zich ontbieden en tim merde hem tegen de grond. Niet tevreden gelastte hij de korpo raal om buiten in de houding te blijven staan, in de sneeuw. ,.Wa- tasji sjoko tona!", dit siste Ho kaido tijdens het toedienen van de oorvijgen voortdurend uit. het geen betekent.: ,,Ik ben officier! Versta je me?" Maar toen kwam die andere of ficier: Iwan de Verschrikke lijke.... De volgende dagen zouden wij getuige worden van een merk waardige strijd tussen twee Ja panse officieren. Zelf deden ze elkaar hoegenaamd niets. Wel kwam het een vol uur tot heel hoge woorden in het vertrek van Iwan. Een Nederlander, die Ja pans verstond, meende uit de twist te kunnen opmaken dat ze elkander met het zwaard ston den uit te dagen. De Japanse sol daten zaten met de oren tegen de houten muren gedrukt en ver gaten prestige en discipline. Ten slotte verliet Hokaido met hoog rood gelaat het gebouw. De vol gende dag begon de storm. En typisch genoeg aan beide zijden. Iwan ranselde ons af zonder eni ge reden, hetgeen we wel gewend waren, maar nu deed hij het met het oogmerk om Hokaido een hak te zetten. Ook in onze offi- ciersverblijven deelde hij keihar de slagen uit. Hokaido begon met zijn wraakneming: voor het eerst zagen we hem in zijn officiers uniform, met Samuraizwaard en.... de distinctieven van kapi tein. Dat was de reden dat Iwan die luitenant was in disci plinair opzicht niet veel kon uit richten tegen Hokaido. Zelfs niet toen Hokaido een waar schrik bewind begon te voeren onder Iwans soldaten. Naar zijn mening stonden zij óf niet correct genoeg op wacht of hadden hem niet model het eer bewijs gebracht. Hij sloeg ze bont en blauw, tot aan de sergeant majoor Ishida toe. Daarna toog hij naar de kolenmijn op de minste klacht van een Nederland se krijgsgevangene over een Ja panse opzichter of houwer wer den dezen in ons bijzijn bijge- puind dat het een lust was. Wat mij vooral met grote erkentelijk heid jegens de Roomse Japanner deed vervullen, was het feit dat hij ook ,,de Gorilla" een onverge telijke afschrobbering gaf. De Gorilla was een schiethouwer die mü een pak slaag had verkocht. Het duurde drie dagen. We kre gen allemaal een pak op onze broek, zowel Japanse soldaten als Nederlandse krijgsgevangenen. En Hokaido verloor het pleit. Er kwamen drie wagens met hoge Japanse officieren. Het onder houd tussen hen en de beide ri valen Iwan en Petrus duurde vele uren. Tegen het vallen van de avond vertrokken de officieren weer, maar dan met medene ming van Petrus Hokaido. Hij had geen tijd meer om van ons afscheid te nemen, hoe graag hij dat ongetwijfeld had gedaan; dat wisten we. De volgende dag werden we verzameld op het voorplein, waar we een toespraak van Iwan moesten aanhoren. Hij sprak dit keer Japans en liet zich vertalen door een tolk. Hokaido is krank zinnig", aldus ongeveer Iwan, ..omdat hij 'n dode god aanbidt. Maar hij zou nooit zover zijn ge komen als hij zich niet had laten leiden door de leugenachtige ze- depreken van juillie Westerlin gen. Hij vertoefde teveel in jul lie midden. Ondankbare, blanke duivels als jullie zijn, hebben jul lie zijn vriendschap misbruikt en hem gemaakt tot een instrument van jullie onloyale praktijken. En nu is hij krankzinnig. De Japan se natie houdt niet van krank zinnigen: Hokaido zal overmor gen in Nagasaki worden terecht gesteld. Er was even een stilte. Daarna volgde een andere bekendmaking. Overmorgen, als de dag van executie was aangebroken moesten we hier weer aantreden om ieder dertig stokslagen in ontvangst te nemen. We kregen die dertig stokslagen, na twee slapeloze nachten te hebben ge had: tweeënveertig Nederlanders vielen bewusteloos. Doch we poogden ons te troosten met deze wetenschap: beter stokslagen dan het zwaard, dat op die dag zou worden opgenomen tegen een Ja panner die in hart en nieren Ja pans was, maar bovenal een christen. Mocht het waar zijn dat Hokai do is onthoofd velen van ons twijfelen hieraan zo is hij niet de eerste Petrus geweest, die viel onder heidense beulshanden. Ho- kaido's bloed zou zich binnenkort mengen met dat van duizenden anderen, want Gods straffende hand strekte zich uit naar het land der barbaren. (Wordt vervolgd) Copyright van de schrijver. Wie prijs stelt op gezellig en toch hoogstaand werk, dat afwijkt van het gewone en gangbare genre komt al gauw bij de Franse gram mofoonplaten terecht. Om een paar voorbeelden te noe men, alles 17 cm 33 toeren: Erato LDE 105.9 Israël", een vijftal lie deren gezongen door het Israëlisch koor jkinat" op de le Olympiade van amateur koren te Parijs in 1956, waaronder drie psalmen, die een eigenaardig mengsel vormen van kerkmuziek en wereldse koor muziek, zoals wij die sinds 1500 kennen. Het hier geboden werk draagt de kenmerken van de joden met hun oosterse inslag, maar ken nelijk nog meer van huidige Israë liërs. die voorheen in Europa ver bleven. Het moeten knappe koppen zijn die dit boeiende geheel hebben bijeengeschreven: niet zó verwon derlijk overigens, als men bedenkt hoeveel joden steeds een noorann- staande plaats innamen en noa in nemen in het Westerse muziek leven. Verhoudingsgewijs was dit altijd een merkwaardig groot per centage. Doch hoe dit zij: het plaatje is zeer de moeite waard, al is er een enkele keer wel iets aan te merken op de jongens sopranen. LDE 1017: twee fantasieën in guadrille-vorm op thema's van Ri chard Wagner. De ene van Chabrier op thema's uit „Tristan und Isolde": de tweede van Fauré-Messages op thema's uit de ..Walkure", beide voor vierhandig piano, beide rit misch markant en het moet gezegd beide zeer genoegliik Ook de vu rigste Wagner-verafgoders (er ko men er steeds minder) mogen be denken, dat de bij na mystieke ado ratie van deze meester eerst dateert van de tijd nadat beide quadrilles werden geschreven. De op het plaatje aan het woord zijnde com ponisten bedoelden niet anders dan toen reeds populaire (doch toen ook alleen maar populaire, nog geen mystieke) muziek om te zet ten in nop populairder vorm: zij bedoelden niet te spotten. Wat niet wil zeggen, dat zij als rechtgeaarde Fransen later hun vingers we! eens zullen hebben voelen jeuken. Enfin, hoe dat ook zijn moge: we kunnen er tegenwoordig tegen. Frappant is het de neergang van Wagner te zien samenlopen met de opgang van Arnold Schönberg, wiens naam alleen al 40 jaar gele den voor veruit de meesten genoeg was om hen de stuipen op het lijf te jagen. Hoort men hem nu, dan zegt men: „Sjonge, wat tam en wat lijkt hij op Wagner!". En toch: xwertig jaar geleden was het alles Wagner wat de klok sloep; Schön berg werd verfoeid. En nu? Wagner is ons al veel te melodieus. Schön berg lijkt in de gratie als een mar kante verbinding tussen oud en nieuw. Wie Schönberg voorzichtig wil proberen: LDE 1004: twee stuk ken uit zijn GurreliedernL de fantastische jacht en de vervloekin gen van Waldemar. Over gebrek aan lawaai zal hij niet te klagen hebben. De Zesdaagse van Zürich is ge wonnen door het Zwitserse team Roth-Pfenninger. Onze landgenoot Gerrit Schulte, die met de Duitser Bugdahl een koppel vormde, moest vier uur voor het einde de strijd staken. Bugdahl bleef nog enige tijd als reserve-renner in de strijd, maar werd daarna reglementair van de baan gestuurd. De eindstand: 1. Roth-Pfenninger 3181.439 km, 375 punten. 2. Van Steen- bergen-Severeyns 275 p. Op een ron de: 3. Arnold-Terruzzi 454 p. 4. Senfftleben-Forlini 324 p. 5. Nielsen- Lykke 267 p. TE ROTTERDAM is de uitgestelde partij uit de veertiende ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, tussen S. Boer en J. Edink ge speeld. Edink won met 20. De chef van de inlichtingendienst van het Syrische leger, kolonel Serraj, heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië ervan beschuldigd, dat hij hem meer dan 200 miljoen gulden heeft aange boden voor het vermoorden van pre sident Nasser en het verhinderen van de Egyptisch-Syrische aaneensluiting in de Verenigde Arabische Republiek. In onze editie van gisteren maakten wij reeds melding van deze omkoperij, die blijkens dit bericht, door koning Saoed gebeurd zou zijn. i Kolonel Serraj had de cheques ge- ind en de Egyptische opperbevelheb- ber van de Egyptisch-Syrische strijd krachten, maarschalk Hakim Amer. van het kom plot op de hoogte ge bracht. Het geld zal nu voor de Ver enigde Arabische Republiek gebruikt worden. Waarnemers in Beiroet houden re kening met de mogelijkheid, dat Egyp te en Syrië de betrekkingen met Saoe- ci-Arabië zullen verbreken. In Buenos Aires maakte een groep demonstrerende bank employés het op een gegeven moment zo bont, dat de politie zich genoodzaakt zag traangar en overvalwagens in de strijd te brengen om althans meester van de situatie te kunnen, blij ven, Oorzaak van een en ander was de ontevredenheid van dc employés over enkele arbeids vraagstukken, die zij tijdens een betoging voor het ministerie «mm arbeid opoelöH wilden gten. (Advertentie) Niet alleen hij maar het gehele gezin straalt van gezondheid. Die danken zij aan een verstandige maatregeliedere dag één dragee Davitamon 10 per man. Die zorgt voor de aanvulling van vitamine-tekorten. Volg dit goede voorbeeld voor het hele gezin. Het verhoogt de weerstand. ORGANON OSS Flacons van 50, 100 en 500 dragees Eén enkele dragee per dag is voldoende. De minister van Justitie heeft be sloten een commissie in te stellen met de opdracht het gehele vraag stuk van de loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen en hem, mede met het oog op de hieraan verbonden algemene belangen op maatschappelijk en gees telijk gebied, van advies te dienen, met name over de vraag of en in hoeverre wijziging of aanvulling van de geldende wettelijke bepalingen op dit stuk nodig zijn. Tot voorzitter der commissie is be noemd prof. mr. G. J. Wierda, raads heer in de Hoge Raad der Neder landeren, te 's-Gravenhage; secre taris der commissie is: mr. A. Mul der, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie, te Leidschendam. De Amerikaanse atoomonderzee boot Skate" (S.S.N. 578) die thans in Europa is, zal van 15 tot 21 maart een niet-officieel bezoek brengen aan Rotterdam. Deze nieuwste van de drie door atoomenergie voortgestuw de onderzeeboten, die de Amerikaan se marine op het ogenblik in gebruik heeft, wordt om half vier in de mid dag van zaterdag 15 maart in de Parkhaven te Rotterdam verwacht en zal in de vroege ochtend van vrijdag 21 maart weer vertrekken. Er bevin den zich 9 officieren en 86 onderoffi cieren, korporaals en manschappen aan boord. De Noorse marine heeft gisteren ochtend het zoeken naar een geheim zinnige duikboot, die dinsdag was waargenomen in de Bjoernefjord, ge staakt. Thans neemt men aan, dat de duik boot een walvis was. De rugvin van het dier kan voor een periscoop zijn aangezien. Nederland is dus opnieuw de eer te beurt gevallen de wielerwereldkam- pioenschappen op weg en baan, in 1959 te mogen organiseren. Het loont volop de moeite op deze plaats terug te komen op hetgeen jongstleden maandag daarover in ons blad te lezen is geweest. Dit nieuws was af komstig uit Parijs, waar de hoge he ren van de U.C.I. tot dit belangwek kende besluit kwamen. Dingen, die betrekking hadden op de plaats waar deze regenboogwedstrijden worden ge houden, zullen ongetwijfeld afkomstig zijn van de K.N.W.U., welke intussen de opdracht aanvaardde. Laten we het nu allereerst eens hebben over de wegwedstrijden. Het is in bovengenoemd bericht in zekere mate slechts gesuggereerd toege geven maar velen en vooral in Limburg zijn desondanks onmiddellijk en terecht naar onze mening gealar meerd dat men er aan denkt ze op het circuit van Zandvoort te doen verrijden. Inderdaad lijkt Zandvoort allerminst het ideale parcours. Om velerlei redenen, die wij nu zullen belichten. Om dit duidelijker te maken, moe ten wij enkele stappen in de wieier- geschiedenis van ons land terugzet ten. Lang voor de tweede wereldoor log werden de nationale kampioen schappen de weg nabij Arnhem, op de Veluwe, gehouden. Aan dit parcours, we herinneren het ons nog zeer goed, waren de nodige bezwaren verbonden. Teneinde de voorgeschreven afstand te kunnen „halen" moest het uitge zette parcours meerdere malen zoda- Te Apeldoorn is het wapenfeest van de K.O.O.S. voortgezet. A. Kragting (korps luchtvaarttroepen Ypenburg) werd winnaar in de hoofdafdeling b op sabel met 7 gewonnen partijen. De Hagenaar Kardolus (donateur K.O.O. S.) eindigde op de tweede plaats met 5 gewonnen partijen. In de afdeling 1 op sabel zegevierde J. de Wijn (Korps Mariniers Rotterdam) met 6 gewon nen partijen. F. Viietman (KMA, Breda) werd met 5 gewonnen partijen tweede Kernebeek (depot cavalerie Amersfoort) werd met 6 gewonnen partijen eerste in de afdeling 2 op sabel. Van Dorst (donateur Deven ter). die eveneens 6 partijen won, doch meer ontvangen treffers boekte, eindigde op de tweede plaats. Zondag organiseert de atletiekver eniging Olympia '47 te Halsteren een internationale veldloop, waaraan ook verschillende Zeeuwen zullen deel nemen. Zo zullen starten de Dynamo atleten Hans Bostelaar, Frans Brou wer. Frans Wassink, die debuteert en de gebroeders Rini en Han Mondeel. Na zijn uitstekende prestatie van af gelopen zondag te Breda tijdens de Nederlandse crosskampioenschappen behoort Hans Bostelaar ongetwijfeld tot de favorieten. De gisteren gespeelde tweede partij van de tweekamp Smys lov-Botwinnik om het wereld- kampioenschap schaken is na 40 zetten afgebroken. In deze partij speelt Botwinnik met wit. nig worden afgelegd dat de deelne mers elkaar passeerden; hetgeen er toe leidde, dat niet zelden ongerech tigheden, door deelnemers, werden vastgesteld. Het in touw zijnde leger tje controleurs was echter nooit in staat alle gepleegde overtredingen te noteren. Later, toen het verkeer op de gebruikte hoofdverkeersweg, al thans een deel daarvan, te grote om vang aannam, moest de wielerorgani satie naar trajecten elders in 't land uitzien. Men is toen eerst in Hnoger- heide terechtgekomen, waar Marijn Valentijn de koers van zijn leven fietste en met minuten voorsprong nationaal kampioen werd. Daarna, in hoofdzaak om de op gave zwaarder te doen zijn en onze coureurs beter bekend te maken met het klimmen, vooral met het oog op deelneming aan de Ronde van Frank rijk, daarna viel de keus op Valken burg,'omdat men daar met de fa meuze Cauberg precies had wat in dit verband gewenst was. Bovendien had men de beschikking over een uitstekend functionerend comité, dat het klappen van de zweep kende. En nu nog! Tweemaal, in 1938 en 1948, zijn daar prachtig geslaagde wereldkampioen schappen gehouden. De internatio nale wielerwereld en -sportpers heeft haar bewondering toen niet onder stoelen of banken gestoken voor de wijze waarop men in Valkenburg de zaken voor elkaar had. Dat er ln 1948, nog zo betrekkelijk kort na de oorlog, hier en daar, en voornamelijk op communicatie-gebied, wat aan mankeerde, kon men toen bezwaarlijk als organisatiefouten bestempelen. De Cauberg is de Cauberg gebleven en de daarmede gepaard gaande te over winnen moeilijkheden voor de deelne mers. Moeilijkheden, die de desbetref fende UCI-sportcommissies immers altijd hebben gezocht en herhaaldelijk óók als voorwaarden stelden. Alleen reeds ln dit verband heeft het ons verbaasd, dat men in de boe zem van de KNWU-sportcommissie kennelijk Valkenburg wil loslaten en (het oog heeft laten vallen op Zand voort. Er mogen dan voor het doel daar misschien gunstiger factoren te vinden zijn wat betref), de ruimte, de accommodatie en de moderne commu nicatiemiddelen in de telefoon-, tele graaf-, radio- en televisiesector, als strijdtoneel voor een wereldkampioen schap zal het door deskundige beoor delaars beslist als ongeschikt worden verklaard. Men stelt voor de strijd om wielerwereld titels nu eenmaal an dere eisen. Daarom durven wij aan nemen, dat de UCI-sportcommissie, wier oordeel als steeds doorslaggevend is. het Zand voort-circuit niet „en règle" zal vinden. Vervolgens zijn er nog verschillende andere argunmenten die pleiten te gen het voornemen van de K.N.W.U. om naar het uit-middelpuntige Zand voort te gaan. Waarom is Valkenburg steeds zo succesvol geweest? Omdat het op de grens van drie landen is gelegen en de sportliefhebbers uit die dichtbij gelegen gebieden zo vlak bij het jaarlijkse strijdtoneel wonen. Al leen reeds daarom verdient Valken burg de voorkeur, maar voorts van wege de enorme logiesgelegenheid waarover men daar de beschikking (heeft. Wij zouden echt wel eens de precieze beweegredenen willen ken nen, waarom de KNWU ,,het zuiden" los wenst te laten; het uitgesproken gebied der wielersport! In dit verband denken we ook even aan Chaam, waar tegenwoordig jaarlijks zo'n vijf tigduizend wielerfans het renfestijn komen meemaken. Het moet hier dus om de pecunia draaien. De vraag lijkt onbescheiden maar is de KNWU opnieuw van plan de organisatie en daarvan de finan ciële verantwoordelijkheid in handen van een der leden van de Sportcom- missie te leggen? En zodoende te be vorderen, dat zich eenzelfde situatie herhaalt als in 1948, toen de niet ge ringe winst in plaats van bij de KNWU in diens handen terecht kwam? De vaderlandse wielerwereld, en daarvan vooral het rennerskorps, is die merkwaardige aangelegenheid nog met vergeten. Zij allen hebben er naar onze mening recht op om te weten, hoe het in 1959 zal gaan. (Advertentie) Voor Uw bloemengroet. FLEUROP Communistische en rooms- katholieke afgevaardigden in het Italiaanse parlement zijn gisterenavond handgemeen ge worden bij het debat v.a.v. een beschuldiging van communis tische zijde, dat de priesters zich mengen in het politieke leven in Italië. Op het alarm signaal renden de kamerbe waarders naar binnen. Zij wis ten de vechtenden te scheiden. Het rumoer begon toen de mi nister van binnenlandse zaken. Fernando Tambroni, de beschul diging van de communisten ver wierp, dat de r.-k. geestelijk heid en de Katholiek» Actie zich bemoeien met de activiteit van de politieke partijen in Italië en in het bijzonder in vloed willen uitoefenen op de algemene verkiezingen, die in mei gehouden zullen worden. Tambroni. die zich met moeite rerstaanbaar kon maken, ver klaarde. dat het in 1929 tussen de H. Stoel en de Italiaanse staat gesloten Verdrag van La- teranen de geestelijkheid niet verbiedt politieke activiteit te bedrijven en slechts bepaalt, dat de geestelijkheid geen actieve rol in georganiseerde politieke partijen mag spelen. T

de Stem | 1958 | | pagina 5