Sociologisch onderzoek maatschappij en cultuur 3 Aartsoplichter kreeg de maximumstraf Scheepswerf te Hansweert gonst van bedrijvigheid Jaarmarkt te St.-Jansteen ^9 Ernstige bedreiging voor Westkapelles badstrand Rapport over aanpassing vreemde arbeiders van Domburg werkt driemaal met eenmaal geld Expositie van Veilig Verkeer en hobby's te Terneuzen Ulontieó DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1958 BELANGRIJK WERK VAN STICHTING ZEELAND Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding JONGENS OVERHEMDEN 75 POLITIERECHTER MIDDELBURG voor elfde keer terecht Stond Kampioen dikbilten dronk borreltje Beheerslicliaam voor recreatiegrond te Westkapelle MIDDELBURG VLISSINGEN 7Mid-Beveland GOES Passie-avond Hanze-vergadering Hoogwaterstanden Kandidatenlijsten provinciale staten Z-Vlaanderen TERNEUZEN HULST Pater Suasso rle Lima sprak over Afrika Wèg keelpijn AGENDA Vandaag Morgen KU VROOM DREESMANN Met de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk bezit Zeeland in feite een instelling, die enig is in den lande, Alleen in Overijsel bestaat verder een dergelijke combinatie van maatschappelijk en cultureel werk, maar dat culturele werk is van een geheel andere orde. De stichting, die nog vrij jong is, houdt zich voornamelijk bezig met het sociologisch on derzoek op cultureel en maatschappelijk gebied en wel op een tweetal ma nieren: in de eerste plaats door middel van mondelinge zowel als schrifte lijke enquête en in de tweede plaats door middel van stagiair (e)s, die zich daartoe op of in het betrokken gebied terdege inwerken en ter plaatse hun informaties trekken. Drie soorten van onderwerpen worden in de onderzoe ken betrokken: de algemeen maatschappelijke, de algemeen culturele en die, welke samenhangen met de Delta-ontwikkeling. Zo zal vermoedelijk in de loop van dit jaar worden begonnen met een onderzoek naar de aanpassing van de arbeiders en hun gezinen, die van elders naar Vlissingen of Souburg kwamen. Het gaat dan in de eerste plaats om de mensen zelf; hoe hun onderlinge contacten zijn én hoe zij zich verstaan met anderen. Dit is dus een algemeen maatschappelijk onder werp, dat ten nauwste verband houdt met de industrialisatie. Tevens is bin nen niet al te lange tijd een rapport te verwachten over de gehandicap ten zij, die niet voor de volle hon derd procent over hun lichamelijke vermogens beschikken op Zuid- en Noord-Beveland. Het aan dit rapport voorafgaande onderzoek heeft de stichting op eigen initiatief ingesteld, hoewel voor de resultaten bijzondere belangstelling bestaat bij de A.V.O., die trouwens ook wel materiaal voor het rapport ter beschikking gesteld heeft. Proef Vorig jaar werd voor de eerste maal in het bestaan van de stichting de proef genomen met stagiairs, vier in getal. Deze jongelui stelden elk een rapport samen en wel respectievelijk over het forensisme op Tholen, over het onderwijs en de levensbeschouwe lijke verhoudingen te Poortvliet, over Noord-Beveland en tenslotte een over een onderzoek van de r.-k. enclave (Advertentie) -"N Lewedorp, 's-Heerenhoek, Ovezan- de, Kwadendamme en Heinkenszand in de Zak van Zuid-Beveland. Hoewel bepaalde onderzoeken dus voortspruiten uit initiatieven van de stichting zelf, gebeurt het ook dik wijls, dat deze een opdracht krijgt tot het instellen van een onderzoek door gemeentebesturen of de werk groep Deltazaken. Voordeel Het grote voordeel van deze pro vinciale instelling is, dat bepaalde problemen zuiver op het provinciale niveau benaderd kunnen worden. Hierdoor wordt voorkomen, dat men het op een bepaald moment moet gaan doen met een cliché-rapport, samengesteld door een landelijke in stelling, die zulk werk overal, maar uiteraard minder gedetailleerd en minder grondig, uitvoert. Men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat in Zeeland de maatschappelijke situatie nogal eens heel anders ligt dan in andere delen van het land. Zo heeft Zeeland bijvoorbeeld meer bejaarden verhoudingsge wijs dan welke andere provincie ook. De geografische ligging is zeer bijzonder en in vergelijking met an dere provincies zit Zeeland wel heel slecht in zijn grote of middelgrote steden; Vlissingen met zijn 29.000 zielen is immers de grootste. Zo zijn er tal van markante punten, waarop deze provincie van vrijwel geheel overig Nederland verschilt en waardoor het onmogelijk wordt om een behoorlijk overzicht in be paalde problematieken te krijgen door vergelijking met andere pro vincies. Deze moeilijkheid is in het verleden ook wel bewezen, omdat het kon ge beuren, dat een door een landelijke instelling samengesteld rapport zo slecht en onvolkomen de situatie weergaf, dat het tenenenmale voor gebruik ongeschikt was. Geen beleid Aan de door de stichting samenge stelde rapporten wordt nimmer enig beleid vastgeknoopt, maar uiteraard worden wel dikwijls in de conclusies beleidssuggesties gedaan. Meer kan de stichting trouwens niet doen, want zij voert geen enkel ander dan een intern beleid. Moeilijk of onmogelijk is het natuurlijk om te meten, wat nu het nuttig rendement is van een of ander uitgebracht rapport. Een bepaalde instelling vraagt een rapport, krijgt dat en doet er dan mee wat haar goed dunkt, waarbij het dikwijls ge beurt, dat de stichting er verder niets meer mee te maken heeft. Toch is het nuttig effect veelal veel groter dan daarvan uiterlijk waar te nemen is. In de eerste plaats brengt het rap port 'n bepaald probleem onder veler aandacht en kan het als nuttige bron van informatie dienen, terwijl er ook dikwijls een werkzaamheid uit zal voortvloeien. Zo hebben bepaalde be jaardentehuizen iets kunnen leren van andere dergelijke tehuizen, waardoor verbeteringen zijn ontstaan, .mede tengevolge van het uitgebrachte rap port over dit onderwerp. Ook komt het voor, dat landelijke instellingen naar aanleiding van een door de stichting uitgebracht rapport advie zen inwinnen, die anders immers achterwege waren gebleven. pracht kwaliteit poplin prima pasvorm modern boord model baleintjes in de boord paarlmoer knoopjes voor leeftijden van 6 tot en met 14 jaar in wit, zand en grijs OF EEN SPORTMODEL met de MODERNE T.T. SLUI TING. In vele, zeer mooie ruitdessins en kleuren com binaties. Staat vlot en sportief! Alleen morgen ZATERDAG 8 MAART UITZOEKEN uni of ruitdessin ALLE MATEN voor de fantastisch LAGE PRIJS van slechts Dit koopje komt NOOIT WEER! Normaal betaalt U veel en veel meer voor zo'n prachtig overhemd. Profiteert hiervan haast U. Lage jaren is het met de scheepswerf „Zeeland" te Hans- weert minder florisant gegaan en soms lag zij totaal stil en verlaten. Na de tweede oorlog werd het be drijf nieuw leven ingeblazen door een combinatie van ondernemende zakenlui uit Holland. Een zekere periode leek het er toen op, dat men over het dode punt heen was. Het rijk nam een kostbaar karwei voor zijn rekening: het uitdiepen van een stuk schor vóór de werf, dat het uit lopen der schepen van de helling be lemmerde en heel wat nieuw perso neel werd aangeworven. Na enige tijd hing echter de lamp opnieuw scheef. De voornaamste geldschieter trok zich terug en zien derogen liep de zaak weer achteruit. Het was in juni 1954 dat de werf „Zeeland" werd overgenomen door de N.V. Terneuzense scheepsbouw maatschappij, waarvan de heer de Klerk, directeur is. Diens zoon, de heer W. de Klerk, werd met de lei ding van de werf belast. Grootge bracht op de werf van zijn vader en man van de praktijk pakte hij alles energiek aan en bracht gezond leven in de brouwerij. Bij een bezoek, dat wij aan de werf brachten, zagen wij drie sche pen, die gerepareerd moeten worden, op de hellingen staan en alles gons de van bedrijvigheid. De heer de Klerk jr. vertelde ons dat schepen tot 1200 ton bewerkt kunnen worden, waaronder dus ook coasters en rijn aken vallen. De nieuwste aanwinst voor de uitrusting van de werf is de eigengemaakte kraan met een zwaai-arm van 32 meter lengte en een hefvermogen van zeventien ton. Op de werf wordt naast reparatie- werk ook nieuwbouw verricht, maar dan meest in secties in opdracht van de werf te Terneuzen. Voor diezelfde werf buigt men ook de grote span ten, bestemd voor de bouw van zee schepen. Wij vernamen nog, dat juist 's mor gens de 827ste opdracht sinds de overname in 1954 was ingeschreven, wat wel duidelijk maakt, welk een vlucht de werf maakte. Dit laatste spreekt ook uit het aantal arbeids krachten. In juni 1954 trof men op de werf nog twaalf arbeiders aan; thans is dit aantal opgelopen tot 55. Grotendeels komen die uit Hans- weert zelf, maar eveneens wonen er werknemers te Goes, Kapelle en Krui- ningen. Er wordt niet voor Nederlandse op-' drachtgevers alleen gewerkt, doch ook voor Belgische en Duitse. Voor de betrekkelijk kleine dorps gemeenschap is een bedrijf als het genoemde van grote betekenis. Het brengt behalve vertier ook welvaart en daarom ziet iedere Hansweerte- naar met genoegen de bloei van de werf aan. Verdere expansie is ook nog mo gelijk, dank zij het grote terrein waar de werf over beschikt en dat een oppervlakte van ongeveer vier ha beslaat. Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS Met f 61.540 die daarvoor beschik baar is, zal de gemeente Domburg in drie etappes drie terreinen bouwrijp maken, waardoor een belangrijke uit breiding van woning- en scholen- bouwgelegenheid zal ontstaan. Begon nen is met de driehoek bij de open bare lagere school, waarvan de ge- meent e de grond reeds in eigendom had. Dit terrein wordt thans bouw rijp gemaakt voor het plaatsen van drie bungalows, drie dubbele en drie enkele woningen, in totaal dus negen woningen. Met het geld, dat uit d*e opbrengst van de verkoop van deze grond wordt verkregen en die grond is al ver kocht zal een thans in voorberei ding zijnd plan voor het bouwrijp maken van grond aohter Duinenburg worden uitgevoerd. Dit is geheel voor villa-bouw bestemd. Tenslotte zal met de daar weer uit voortspruitende baten worden ge werkt aan het bouwrijp maken van het Gouden Poldertje", waarvoor reeds een onteigeningsprocedure is gevoerd. Op dit uitgestrekte terrein is een scholencomplex, omvattende een openbare en een christelijke school, geprojecteerd en zal voorts j gelegenheid zijn voor de bouw van enkele tientallen woningwet- en an dere woningen. Onder ideaal voorjaarsweer vond de ze jaarmarkt onder grote belangstel ling plaats. Er werden aangevoerd 137 stuks vee, 37 paarden en 71 var kens. Het vee was bijzonder van kwali teit en hierin werd dan ook nogal wat handel gedaan. De jury, bestaande uit 12 personen, stond voor een niet gemakkelijke j taak maar aangezien er geen enkele i klacht bij het secretariaat was inge- bracht, was dit een teken, dat alles I naar wens is verlopen. Als bijzonder teken van gemoede lijkheid werd de kampioen van de dikbillen van de heer de Feyter te Axel op het secretariaat gebracht, waar hij een borreltje en een glaasje bier kreeg aangeboden, die hij tot groot plezier van de aanwezigen zich ook best liet smaken. De burgemeester reikte onder de tonen van het plaatselijk muziekge zelschap de bekers aan de kampioenen uit. De voorzitter, de heer Beghgyn, verdient met de leden van het comité een woord van lof voor de prima or ganisatie. Kampioen werden: Koudbloed paar den: J. Dobbelaer. St.-Jansteen. Warmbloedpaarden: P. Inghels St.- Jansteen. Dikbillen: W. de Feijter, Axel. Fokvee: Joh. v. Acker, Abs- dale. Vetvee: H. Pieters, St.-Jan steen. Varkens: Gebrs. Vergouwen, St.-Jansteen. Stieren: J. Pieters, St.- Jansteen. Een aantal ingezetenen van West kapelle heeft onder leiding van de burgemeester vergaderd over de «wen selijkheid tot exploitatie van recrea tiegrond in die gemeente en de mo gelijkheid tot het vormen van een beheerslichaam voor die exploitatie. Het zou dan in de bedoeling liggen om een terrein van 15 ha in de uiter ste zuidpunt van het gemeentelijke gebied thans landbouwgrond in eigendom te verkrijgen, bouwrijp te maken, te verkavelen en eventueel in erfpacht te geven voor de bouw van zomerhuisjes. Tevens wordt de mo gelijkheid overwogen om ook de bouw en exploitatie van deze zomerhuisjes in eigen hand te houden. Als even tuele vorm voor het beheerslichaam, ligt die van een naamloze vennoot schap het meest voor de hand. Het doel is de commerciële belangen in éigen hand te houden. De bedoelde grond is duingrond en voor de land bouw niiet zo aantrekkelijk. Het ter rein is nog niet in het uitbreidings plan der gemeente, maar wel in het streekplan opgenomen. Het was voor de elfde keer, dat hij voor de rechter verscheen; de 53-ja- rige handelaar C. M. uit Schoondijke. Het gebeurde tijdens een zitting van de politierechter te Middelburg en voor de zoveelste maal in zijn leven stond M. terecht wegens oplichting. Reeds een tiental malen is hij voor hetzelfde feit tot vrij langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld, maar de wijze les heeft de man hieruit nog steeds niet getrokken. Ditmaal had M. zijn zwager en zijn zuster opge licht voor een bedrag van f 1300 en van een dame uit Groningen wist hij op slinkse wijze f 2000.— los te krij gen. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, eiste de hoog ste straf, die de politierechter kan opleggen, zes maanden hechtenis. En het vonnis van de politierechter, mr. B. S. Sieperda, luidde conform. Het was in de tweede helft van 1955, toen M. deze daden beging. Hij was plotseling handelaar in muziek automaten geworden. Zijn zwager ver telde hij, dat hij graag meer van die instrumenten wilde verkopen en het familielid was zo goed hem f 1300 te lenen. Maar automaten plaatste M niet meer. Het geld ging aan andere dingen op. Gebruikmakend van een huwelijksadvertentie slaagde M. er in een Groningse dame voor zich te winnen en zij stelde hem grif f 2000 ter beschikking. Van dit geld kocht de handelaar zich een auto. „Heeft U die dame in Groningen al wat terugbetaald," vroeg mr. Sie perda. „Nog niet," antwoordde M. De officier was van oordeel, dat deze zaak eigenlijk voor de meervou dige kamer had moeten dienen. Hij kenschetste de verdachte als een be roepsoplichter en -verduisteraar. ,,De manier waarop M. misbruik van goed vertrouwen heeft gemaakt, is meer dan schandelijk", aldus mr. van der Dussen, Inbraak De woonwagenbewoner F. R., sinds enige tijd gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, had een in braak op zijn naam staan. Met een tapijt onder zijn arm stapte hij on langs een woning in Kapelle binnen, zoals hij zei met de bedoeling om te trachten het vloerkleed aan de man te brengen. Er bleek evenwel nie mand thuis te zijn. maar desondanks ging hij toch niet met lege handen terug. Want hij nam een doosje met daarin f 70.mee. Daar R. slechts één tapijt hij zich had, vroeg de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, zich af of hier sprake was van een algemene tactiek om huizen binnen te dringen. Naar de officier zei, waren er reeds diverse klachten binnen gekomen van men sen, die geld misten en het signale ment, dat was opgegeven, klopte met dat van deze verdachte. Maar R. ont kende deze gevallen ten stelligste. Mr. Andreae vorderde zes maanden hechtenis, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en gedurende twee jaar onder toe- zichtstelling van de r.-k. reclasse- ringsvereniging. De verdediger, mr. P. C. Adriaan- se, betwistte de opvatting van de of ficier, dat R. niet in tapijten handelt. „Wat gebeurd is, was geen tactische manoeuvre" aldus raadsman, „maar het reclasseringsrapport luidt gun stig." R. werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar" proeftijd en ondertoezichtstel ling. „Maar een koelie „Ik ben mevrouw, mijn man is ambtenaar en jouw man is maar een koeiie," zei onlangs een Nederlandse tegen de Ambonese mevrouw M. T. -K. uit Groede. Mevrouw T. nam deze belediging niet en deelde klappen uit. De officier toonde begrip voor de omstandigheden en eiste tegen mevr. T. slechts f 10.boete. Mr. Sieperda vonniste conform. De landbouwer J. M. uit Nisse reed op 21 januari onder invloed met zijn auto door Goes. Toen hij de hoofdweg wilde opdraaien kreeg hij een aanrijding en de politie trok uit M.'s doen en laten haar conclusies. Toen de politiemensen de landbouwer meenamen naar het bureau stelde M. voor eerst nog een café binnen te gaan. „Dan kunnen jullie op mijn re kening een borrel drinken," lalde M. De officier van justitie achtte twee weken hechtenis en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid op zijn plaats en het vonnis luidde con form. Twee weken hechtenis kreeg ook de Goese groentehandelaar E. Z. die voorts nog een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van één jaar met drie jaar proeftijd kreeg opgelegd. Dat kwam, omdat hij even eens onder invloed zijn bestelauto be stuurd had. Het voertuig was boven dien nog in de vest terecht gekomen. Aan het eind van een gloedvol betoog kwam de raadsman, mr. P. C. Adri- aanse, tot de conclusie, dat Z. destijds volkomen in staat was zijn wagen te besturen en een gevangenisstraf achtte hij dan ook niet op haar plaats. TSa 20 jaar De landbouwer C. S. uit Hoek had een zekere B. mishandeld. De oorzaak hiervan was volgens S. gelegen in moeilijkheden, die hij nu al sinds 1930 met B. over een pachtkwestie heeft. „En sla je hem dan na 28 jaar ruzie op 13 januari 1958 op zijn gezicht staat", sprak de politierech ter, die de eis van f 30 onveranderd in het vonnis overnam. De 20-jarige matroos L. J. van M. uit Druten verknoeide in de nacht van 12 op 13 januari jl. de stemming in een café in Sas van Gent. Het was sluitingstijd en de kastelein ver zocht de aanwezigen zijn zaak te ver laten. Dat deed van M. pas, nadat hij klappen had uitgedeeld op de ge zichten van de caféhouder en zijn vrouw. Met een biljartkeu, die hij had meegenomen, sloeg hij even later een ruit in om te zien of de kapitein ook nog binnen was. Mr. Andreae vroeg f 20.boete en de politierechter deed daar geen cent af. (Advertentie) KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend HO tabletten f 0.98 PHIL IPS-ROXANE NEDERLAND N.T. Reclasseringsraad Bij K.B. is op zijn verzoek aan G. Kamphuis eervol ontslag verleend als lid van de reclasseringsraad alhier. Schilderijen zien De causerie over „Schilderijen Zien" welke Jelle Troelstra woens dagavond in „Delta" heeft gehouden voor de Z.V.U. heeft zeer ruime be langstelling getrokken. Enerzijds doordat velen de kans niet lieten ont gaan de bekende kunstschilder en radio-commentator over beeldende kunst persoonlijk te ontmoeten en een gesprek met hem te hebben, ander zijds omdat zijn causerie: schilde rijen zien, een voor velen belangrijk onderwerp was. Immers, bij velen heerst nog de mening: dat schilde rij zal wel mooi zijn, maar ik be grijp het niet. Jelle Troelstra toonde op duidelijke en boeiende wijze aan dat het werkelijke kunstgenot weinig te maken kan hebben met verstande lijk begrip. In zijn causerie belichtte hij de vele stromingen in de schilder kunst en de ontstane „ismen". DOMINEE ODé MET EMERITAAT Ds. A. Odé, hervormd predikant alhier, die al lang met zijn gezond heid tobde, heeft emeritaat aange vraagd. In de ontstane vacature is toezegging van beroep gedaan aan ds. F. Nijssen te Mijdrecht. Het knapenkoor van onze kerk, dat in de kersttijd zo'n geslaagde in de kerstsfeer gehouden avond gaf, zal op a.s. Passie-zondag een Passie avond in „de Korenbeurs" geven, met een op de passietijd afgestemd programma van toepasselijke gezan gen, evangelieteksten, projectie en een passie-spel. 's-Heerenhoek Onder voorzitterschap van de heer H. Verhoeven werd in café Hoornick de jaarvergadering gehouden van de Hanze. Meegedeeld werd dat de af deling het goed maakt; alleen is het ledental, vanwege de contributiever hoging met 'n paar verminderd en bedraagt nu 45. Bij de bestuursver kiezing werden de heren J. Rent meester en P. Polfliet herkozen. Tamelijk veel discussie ontstond over de a.s. kandidaatstelling voor de gemeenteraad. Tenslotte kwam men overeen om de beide voor de Hanze zittende leden, de heren E. Spelier en A. Janse opnieuw aan te wijzen. Een hartig propagandawoord werd gewijd aan het middenstandsappèl, dat 23 april a.s. te Middelburg wordt gehouden. Om de deelname der afde ling zo groot mogelijk te doen zijn, zal aan de leden, die een auto heb ben, worden verzocht andere leden te laten meerijden. De jaarlijkse feestavond wordt op 16 april gegeven; als spreker wil men pater Rembertus, verbonden aan het hoofdbureau van de Hanze, vra gen. Yerseke DE RAADSAGENDA Hedenavond komt de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. de aankoop van pand Damstraat 177, verkoop bouwgrond aan de „Kakeldans" en een voorstel om de gemeente-reke ning en de rekening gasbedrijf dienst jaar 1952, opnieuw voorlopig vast te stellen. Bij de openingsplechtigheid van de Veilig Verkeerstentoonstelling met daarbij de hobby-tentoonstelling in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan te Terneuzen door burgemees ter mr. Tellegen, kon deze uitdruk king geven aan zijn bewondering voor deze prachtige tentoonstelling en voor het vele werk dat door ini tiatiefnemers en uitvoerenden was gedaan. In die geest was reeds ge sproken door ir. J.F. Denie, voorzit ter van de Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken, en zelfs durfde de provinciale voorzit ter, de heer Visser uit Middelburg, het aan te zeggen dat hy in gespan nen verwachting naar Terneuzen was gekomen om hetgeen hij te zien zou krijgen en dat hij nu wist dat Mid delburg het zo nooit voor elkaar zou krijgen. Hoofdthema op deze interessante tentoonstelling blijft natuurlijk de aandacht voor het veilig verkeer. Door vele affiches en brochures wordt de bezoeker daar op geattendeerd. Voor dit doel zijn er ook een paar ingenieuze apparaten aanwezig. Het bromfiets-testapparaat met kabels knoppen en lampjes, bandrecorder en „kijkkast" werd het eerst door de burgemeester geprobeerd. Een speciaal rapport dat gedurende de Tijdens een vergadering heeft de YVestkapelse Vereniging voor Vreem delingenverkeer haar bezorgdheid i uitgesproken over de dreigende situa tie bü het badstrand nu de Polder i Walcheren in de onmiddellijke nabij- heid daarvan betonpuin wil gaan het paalhoofd bij de inlaagdijik. Ook hiervan is iets het strand opgespoeld. De plaatselijke VVV is van mening, dat met deze werkwijze het levens belang van de Westkapelse vreemde lingen-industrie gemoeid kan zijn. De omvang van deze industrie wordt storten. Men meent namelijk, dat dit I duidelijk geïllustreerd met de over- puin niet alleen een minder fraai uit zicht biedt aan de badgasten, maar tevens op het strand zal spoelen, waardoor gevaar voor de baders kan ontstaan en het strand als zodanig dus waardeloos wordt. De Polder Walcheren is momenteel bezig met het slopen van een aantal bunkers in de duinen bij Westkapelle, hetgeen een totaal van ongeveer 20.000 kubieke meter betonpuin zal opleve ren. Een gedeelte daarvan wordt ver werkt in strandhoofden, een ander gedeelte in puinwegen en weer een ander deel zal worden opgeslagen als reserve. Ook vorig jaar is reeds een 15.000 kubieke meter gestort buiten naohtingscijfers in 1056 en 1957. In 1956 werden 17.000 gewone en 2000 kampeerovernachtingen geboekt en in 1957 21.000 gewone en 14.000 kampeer overnachtingen. Morgen, zaterdag 8 maart gelden jr de provincie Zeeland de vol- jnde hoogwaterstanden; te Hansweert om 4.51 en 17.24 uur; te Terneuzen om 3.59 en 16.26 uur en te Vlissingen om 3.27 en 15.54 uur. proef wordt ingevuld, toont of men al of niet bekwaam is een bromfiets te berijden zonder daarbij ongeluk ken te veroorzaken. Regelrecht van de R.A.I. komt het voorrangstestepparaat, dat feilloos door middel van lampjes en zoemers de fouten registreert. Voor de gro te verkeersmaquette had vooral de jeugd op de eerste avond belangstel ling. Niet te verwonderen overigens, want daar kan iedere dag een fraaie prijs worden gewonnen. Hobby's Bewonderenswaardig zijn de ijver en vindingrijkheid van sommigen die allerlei voorwerpen verzamelen. Op deze tentoonstelling is letterlijk van alles bijeen gebracht en met zorg opgesteld, waarvoor men de groot ste bewondering moet hebben. Post zegels en 't Engelse galjoen in nauw keurig geconstrueerd verkleind mo del, de „Golden Hind" waarmee Sir Francis Drake van 1577 tot '81 de eerstè wereldreis maakte. Poststem pels en bierglazen een minuscuul draaiorgel, naast het fijnste borduur- en smyrnawerk, asbakken en biervil tjes, kunstige voorwerpen met zorg en fantasie uit schelpen vervaardigd. Opgezette vogels en dieren, prehis torische beenderen, in de Schelde op gevist, en oude voorwerpen uit Ter neuzen. Ieder der inzenders heeft met liefde en zorg zijn verzameling samengesteld. B.B. en padvinders hebben een stand in het jeugdgebouw gevonden. En ook de jeugd heeft haar best ge daan. Dit bewezen de vliegtuigmodel len die met radio kunnen worden be stuurd, voorzien zijn van een zeer kleine motor en zelfs, naar men ons verzekerde, in de lucht kunnen blij ven. Alles bij elkaar een unieke tentoonstelling die tot zaterdagavond duurt en een bezoek meer dan waard is. Dat daarbij vooral de aan dacht wordt gevraagd voor de vei ligheid op de weg is heus geen over bodige weelde. De definitieve nummering van de ingediende kandidatenlijsten voor de provinciale staten is voor Noordbra bant: 1. K.V.P.; 2. P.v.d.A.; 3, P.C.G. 4. V.V.D5. C.P.N. (x)6. lijst Schreuders (S.G.P.) (x), 7. G.P.V. (x) Voor Zeeland is deze: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.: 3. C.H.U.; 4. A.R.; 5. S.G.P. 6. V.V.D.7. G.P.V. (x), 8. C.P.N. (x). (x) De met een kruisje gemerkte partijen hebben niet in alle kieskrin gen een lijst ingediend. Rilland GEZINSAVOND VAN DE MIDDENSTAND De afdeling Rilland-Bath van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond hield een Middenstands-gezinsavond in de grote zaal van A. v. Hoek onder leiding van voorzitter C. J. v. d. Sande. Mr. D. Kluiver uit Goes, bondsgedelegeerde voor Zeeland, zet te het werk en het doel van de KNMB uiteen. Vervolgens hield mr. Roos een lezing over „Toekomstzor- gen in modern gewaad voor de mid denstander". Na de pauze werden enige prachtige films vertoond. LIBELLE-MODESHOW Wat de „Libelle" -service voor de a.s. lente en zomer haar lezeressen heeft te bieden toonde de show, die tot driemaal toe in de benedenzaal van „hotel Rotterdam" werd gehou den. De belangstelling hiervoor was zo groot, dat vele dames teleurgesteld moesten terugkeren. De explicatrice, mevrouw Een hoorn, die op prettige en vlotte wijze uitleg gaf, vroeg de speciale aandacht voor de Chemisier, die bij verschil lende gelegenheden uitstekend dienst kan doen. Philippine HERBENOEMING DIJKGRAAF Tot dijkgraaf van de Vergaertpol- der is herbenoemd de heer E. Dumo- lijn, tot plaatsvervangend dijkgraaf, de heer R. Barbé. Sas van Gent RODE KRUIS-LECTUURHUISJE In het Rode Kruis-lectuurhuisje, dat in deze gemeente is geplaatst, werden in 1957 989 kg tijdschriften ge deponeerd en 21 stuks boeken. Van de gemeenten in Nederland waar zich Rode Kruis-lectuurhuisjes bevinden, kwam Sas van Gent met dit resultaat op de 114e plaats. In 1956 waren de resultaten 854 kg tijdschriften en 24 stuks boeken (rangnummer 83 en in 1955 324 kg tijdschriften en 65 stuks boeken (rangnummer 98). FILMAVOND De in de feestzaal van de glasfa briek door de samenwerkende perso neelsverenigingen O.N.A., S.A.S. en C. B.S. georganiseerde filmavond, heeft een grote belangstelling getrokken. De film „Die Schone Blaue Do- nau", alsmede de door de heer van Lunteren, die verbonden is aan de filmdienst van de N.R.V., gegeven toelichting, vielen bijzonder in de smaak. Als toegift werd een filmpje ge draaid over Duitsland. Pater Suasso de Lima heeft voor de Jongerengemeenschap en de Bond van Oudleerlingen van het Jansenius- Lyceum in de kantine van het ly ceum een bijzonder boeiende cause rie gehouden over Afrika. Deze Ne derlandse missionaris is niet alleen een goed kenner van het „zwarte we relddeel" (hij heeft er zijn tienjarig verblijf kennelijk bijzonder nuttig gemaakt!) maar hij toonde ook van dit land en zijn zo uiteenlopend volk te houden. Zijn causerie getuigde van een enorme bezorgdheid om de toekomst van Afrika, waar het christendom bedreigt wordt door twee grote mach ten, die snel aan invloed en aanhang winnen, nl. de islam en het commu nisme. De valse rode profeten zet ten alles op alles om dit werelddeel dat nog tijdens onze generatie een grote rol zal gaan spelen in de we reldgeschiedenis, voor zich te win nen, langs de weg der vreedzame penetratie. Er is, om Afrika uit de handen van de Sovjets en van de moham medanen te redden, een gigantische krachtsinspanning van alle katholie ken ter wereld nodig. Het gehele we relddeel gaat een snelle ontwikkeling tegemoet en het zal straks eigen machtig bijdragen tot het verloop van de wereldhistorie. Als de twee grote tegenstrevers van het christen dom in hun opzet slagen, zal Afri ka's toekomstige rol in de wereldpo litiek een voor ons fatale zijn. Pater Suasso vertelde met grote kennis van zaken, met bewogenheid ook, maar zijn gehele causerie was niettemin doortrokken van een pret tige humor. De vele jongeren die naar hem geluisterd hebben, beleef den een hoogst interessante avond. (Advertentie) keeltabl. helpen direct VLISSINGEN Alhambra: Kitty in de grote wereld, a.l. Luxor: Folies E<er- gères, 18 j. MIDDELBURG Provinciale Bibliotheek Expositie 150 jaar schouwburg. Electro: Esther Costello, 18 j. Schouw burg: Paris Palace Hotel, 14 j. TERHOLE Tentoonstelling en film Oostp r iesterh u lp SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het kind van een ander, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Funny face, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen, 18 j. MIDDELBURG Concert- en gehoorzaal 8 uur: Filmavond NRV-ZVU. Provin ciale Bibliotheek: Expositie 150 jaar Schouwburg. VLISSINGEN Brittannia 8 uur: To neelavond AGV. TERHOLE F. Schreurs 3,30 uur: B'in- nenschleting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Van het moederschap verstoken. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Het brandmerk der zonde, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het kind van een ander, 18 j. OOSTBURG Ledel T.45 uur: Funny face, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Strijd tegen verdovende middelen. 18 J. Concertgebouw 8 uur: Het zondags kind, a.l. DE KLINGE Kinema V. Dijk 7,30 U.: Tweegevecht in Sicilia. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Het rijk van de zon. 14 j. HENGSTDIJK Tentoonstelling en film Oosfipriesterhulp. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Faust. nen. proeven bruari ee goed ron toen een we woens opnieuw was gesel van voldoi dig plaats maan is elders in dat ze ieder geva instrumen heid voort wacht ter in de zee, En te lan< lijke ong( zijn. We dit kunst risico's leerden zi Niet zo schijnt, verliezen Breda - Bergen op Zoom

de Stem | 1958 | | pagina 2