KUNSTMAAN ZOEK Nederland'carillon on Expo '58 Indonesië eist Kasimbar terug Betere salarispositie lager en middelbaar rijkspersoneel J 1 Amendementen van K.Y.P. lossen vele moeilijkheden op Ver. Staten verwerpen Russisch voorstel GELUKKIG AAK iRicniMr c MAI> iDltUINü r 'ANTALC Melkdebat in Kamer op a.s. woensdag UH Naar Zuid-Korea terug Amerikaanse Sabre" boven Korea omlaag geschoten Nederland handhaaft beswaar tegen gebruik KPM-schepen Indonesische nota DAGBLAD VOOR ZEELAND Laatste trap van raket weigerde Slachtoffers Maurits geborgen 'ik heb IhuiCOyk, dekens! Tamelijk koud weer Verlenging van salarisschalen jeugdafdeling van Eoka verboden i A MfA i r RECLAME PANTALON WOLLEN PANTALON TERLENKA PANTALON 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Geneesmiddelenwet in t weede Kamer Apothekers en drogisten tevreden Troepenconcentratie Riouw-archipel 98e JAARGANG No. 22700 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin *n Vaderland VRIJDAG 1 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). De tweede Amerikaanse kunstmaan, eergisteren gelanceerd, is niet in haar haan terecht gekomen. Dit is gisterenavond laat officieel bevestigd. Momenteel is zij zoek. Algemeen neemt men aan, dat de laatste trap van de raket geweigerd heeft. (Van onze parlementaire medewerker) Woensdag zal de Tweede Kamer de nota inzake het melk- en zuivelbeleid van de nieuwe minister van Land bouw, ir. Vondeling, in discussie ne men. Zoals bekend, heeft de minister beslist, dat er twee soorten melk zul len komen. Gestandaardiseerd op tweeëneenhalf procent vet en op drie driekwart procent, maar voor deze laatste gaat de prijs met tien cent per liter omhoog. Een en ander wordt in de nota na der gemotiveerd. (Advertentie) menu van de das De werkplaats waar de laatste trappen van de gelanceerde Ju- piter-C zijn gemaakt, heeft het volgende communiqué uitgege ven: „Volgens de eerste gegevens heeft de laatste trap van de ra ket geen kracht ontwikkeld, zo dat het zeer waarschijnlijk is, dat de satelliet niet in zijn baan is gebracht". De eerste berichten waren gunstig en zelfs waren er radiostations, die beweerden seinen van de kunstmaan opgevangen te hebben. Opvallend echter was, dat officieel commentaar achterwege bleef. Technici hebben verklaard, dat het wellicht enkele dagen zal duren voor dat men tot definitieve conclusies kan komen. Eerst dan kunnen nl. de tech nische gegevens verwerkt zijn. Raketdeskundigen te Cape Canave ral hebben gezegd, dat de zoekgeraak te kunstmaan kan zijn terechtgeko men in het zuiden van de Atlantische Oceaan, in Afrika of in de Indische Oceaan Dr. Van Allen, die het coderingsstel sel van de nieuwe kunstmaan heeft gebouwd, had te Iowa gezegd, dat ver wacht werd. dat de gegevens over kosmische stralen, c!ie de ..Explorer" nr. 2 zou uitzenden 200 maal zo nuttig zouden zijn als die van zijn voorgan ger. Gisterenochtend om elf uur is het stoffelijk overschot van het laatste slachtoffer van de mijnramp in Staatsmijn ..Maurits" te Geleen, de Engelsman F. Hipwood, door de ber- gingsploeg geborgen. Enkele uren te voren was het stoffelijk overschot ge vonden van de Italiaanse mijnwerker S. Lindiri. Op het moment dat het laatste stoffelijk overschot werd ge borgen, waren 27 meter van de 37 meter puin opgeruimd. De centrale commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken heeft gisteren in aanwezigheid van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën, vergaderd over de salarié- positie van het lager en middelbaar rijkspersoneel. In deze commissie werd ten aanzien van dit punt overeen stemming bereikt. A'o gedwongen landing Na aandrang van de Sowjet- Unie heeft Noord - Korea zich bereid verklaard bemanning en passagiers van het Zuidkoreaan- se vliegtuig, dat gedwongen werd in Noord-Korea te landen, vrij te laten. Aanvankelijk weigerden vertegen woordigers van het Zuikoreaanse Rode Kruis te Pandmoendjom een stuk te tekenen, waarin de „overneming" der passagiers werd bevestigd, omdat dit stuk gericht was aan ..kolonel Kim Tsjoen Joeng, vertegenwoordiger van het Koreaanse volk", doch na overleg met hun regering tekenden zij toch. De weigering berustte op het feit. dat het tekenen mogelijk een erkenning van de Noordkoreaanse regering zou kunnen inhouden. Acht passagiers gaven er de voor keur aan in Noord-Korea te blijven. Men vermoedt, dat zij het waren, die het vliegtuig tot landen gedwongen hebben. Tegen de avond keerden be manning en passagiers in Zuid-Korea terug. Een der passagiers heeft verklaard, dat de piloot, met een revolver in de rug, gedwongen was in Noord-Korea te landen. Een ander zwaaide met een handgranaat en bedreigde de passa giers. „ditwagen met 47 klokken, gegoten te Aarle- Rixtel, is aangekomen bij het Nederlandse paviljoen op het terrein van cle Wereldtentoon stelling te Bussel en daar ge lost. Met deze klokken zal een carillon worden samengesteld waarop Nederlandse en Belgi sche beiaardiers van naam tij dens de „Expo'' concerten zul len geven. De foto toont het afladen van de klokken. EEN FRANSE OFFICIER, Lucien Gouzier. die in 1949 door Sowjet- auloriteiten aan de Hongaarse grens in hechtenis werd genomen en tot 25 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, is gisteren op vrije voeten gesteld. WEGENS VERDUISTERING van f 17.000.- ten nadele van een vlees- warenfabriek te Sassenheim heeft de Haarlemse rechtbank de vertegen- j woordiger J. W. uit Haarlem veroor- deeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden. 1 DE AMERIKAANSE autoriteiten op j Okinawa zullen nog in negen dorpen gebieden voor bases voor geleide pro- i jectielen vorderen. Dertien gebieden zijn daartoe reeds gevorderd. IN BOLIVIA heeft de algemene vak- bond een algemene staking afgekon- digd, tot de president, die van plan was heen te gaan, zijn ontslagaanvra- ge zal hebben ingetrokken. TE MONTREAL in Canada is in een rivier, waar een brug wordt ge- bouwd, een kistdam bezweken. Tien j arbeiders kwamen om. VIJF AMSTERDAMMERS hebben bekend in de afgelopen maanden voor circa f 50.000.- aan goederen uit auto's te hebben gestolen. DOOR HET ONTPLOFFEN van een bom op een weg, die het Portugese gebied Goa met India verbindt, is een vrouw omgekomen en zijn twee men sen gewond. DE HOGE AUTORITEIT van de E.K. S.G. stelt 7500 gulden beschikbaar voor de gezinnen der zeven slacht offers van het ongeluk in de Staats mijn Maurits. ADENAUER IS, na een vakantie van enkele weken aan de Franse Rivièra, weer in Bonn teruggekeerd, IN HET NOORDWESTEN van Mo zambique is de Zambezi buiten haar oevers getreden; meer dan 80.000 mensen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Enkele hagel- of natte sneeuw buien afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige noord westelijke tot noordelijke wind. Tamelijk koud weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit noordwest. Zwaar bewolkt met opklaringen. Regen-, hagel- en zelfs sneeuwvlagen. Plaatselijk onweer mogelijk. Geleidelijk da ling der temperatuur. Vandaag: zon onder 18.29 uur. Maan op 21.22 uur. Morgen: zon op 7.12 uur. Maan onder 8.11 uur. Deze houdt in, dat met ingang van 1 april 1958 de volgende maatregelen zullen worden getroffen: 1. Toekenning van een overgangs- loeslag van drie procent aan de rijks werklieden aan wie geen prestatie beloning, onder welke benaming ook, wordt verleend, zulks in afwachting van de geleidelijk, uiterlijk 1 januari 1961, in te voeren werkklassificatie en prestatiebeloning. 2. Verlenging van de salarisschalen voor de lagere en middelbare amb tenaren tot en met de rang van hoofdcommies en daarmee gelijk gestelden met één periodieke ver hoging. Deze maatregel geldt ook voor het onderwijzend, verplegend en politiepersoneel. 3. Verlenging van de saalrisschalen van de hoofdcommissies A en daarmee gelijkgestelden met twee periodieke verhogingen. 4. De inpassing in de verlengde sa larisschalen zal geschieden: a. voor de ambtenaren tot en met de rang van adjunct-commies en daarmee gelijkge stelden door toekenning van een op 1 april a.s. ingaande periodieke ver hoging. b. Voor de ambtenaren vanaf de rang van adjunct-commises A tot en met de rang van hoofdcommies A en daarmee gelijkgestelden voor toeken ning van één periodieke verhoging aan hen die tenminste één jaar het huidige maximum genieten. 5. De hierboven vermelde maatre gelen zullen eveneens kunnen gelden voor het personeel der lagere organen, met dien verstande, dat de overgangs toeslag van drie procent zal kunnen gelden voor zover het werkliedenper- soneel in dienst is van gemeenten of provincies, welker besturen bepaalde maatregelen zullen hebben getroffen, ter voorbereiding van de invoering van werkklassificatie en prestatiebeloning. Omtrent aard en strekking van de hier bedoelde maatregelen zal nog nader overleg worden gepleegd. (Advertentie) De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft de ,,Ane". de jeugd afdeling der organisatie van Cypri sche verzetsstrijders ,,Eoka", voor twaalf maanden verboden. De leider van de Eoka. Dighenis, heeft de Cyprioten in namflettcn op dracht gegeven dc "import van lek kernijen, dranken cn schoenen uit Engeland stop te zetten. Dit geschiedt als onderdeel van het lijdelijk verzet tegen Engeland. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat lucht doelartillerie der communisten nabij de grens van de gedemili tariseerde zone in Korea een Amerikaanse „Sabre"-straalja- ger omlaag heeft geschoten. De vlieger van een tweede „Sabre" verklaarde dat het toestel werd getrof fen, terwijl het op geringe hoogte vloog. Hij meldde te hebben waargeno men, dat de bestuurder van het ge troffen toestel met zijn valscherm aan de communistische zijde van de be standslijn is gedaald. De leiding der Amerikaanse lucht macht en het opperbevel der Verenig de Naties stellen gezamenlijk een on derzoek naar de toedracht van het incident in. iiir in twee kleuren grijs 75 met prima pasvorm 75 in originele samenstelling 75 (Van onze parlementaire medewerker) Er is een goede kans, dat de K.V.P. de moeilijkheden, die rond de geneesmiddelenwet zijn ontstaan, zal kunnen oplossen. Het ontwerp, waarover in de Tweede Kamer gisteren na zes jaar voorbereiding de beraadslagingen zijn begonnen, bevat naast zeer veel goeds ook een lelijke angel in het vlees: De positie van' de drogisten, die notabene de helft van alle verpakte geneesmid delen verkopen, is er slechts met enkele vage termen in geregeld. Dit is vooral bezwaarlijk, omdat de apothekers nu wel officieel in de wet zullen worden erkend. Er wordt nog aan toegevoegd, dat de eisen die aan de bekwaamheid van de drogisten zullen worden gesteld, niet hoger zouden hoeven te liggen dan het bekende drogistendiploma. De apothekers zullen hiertegen wel geen overwegende bezwaren meer hebben. Zij hebben zich jarenlang buiten het parlement fel verzet tegen een officiële erkenning van het dro- gistenberoep, in die zin. dat dit gelijk zou worden gesteld met het hunne, dat een wetenschappelijk karakter heeft. Apothekers moeten jarenlang aan de universiteit studeren. Thans is er met dit amendement een com promis gevonden. Mr. Bachg (K.V.P.) heeft nog een ander amendement inge diend, dat de mogelijkheid wil open stellen voor belanghebben den om bij de Kroon in beroep te gaan, wanneer de minister zijn goedkeuring hecht aan een beslis sing van zijn adviseurs om een bepaald geneesmiddel op de lijst Het is begrijpelijk dat de drogisten vrezen dat hun positie niet veel meer waard zal zijn, nu alle mogelijke an dere /winkeliers in staat zullen zijn om verpakte geneesmiddelen te gaan verkopen. Daaraan woeden vrijwel geen eisen gesteld. r Op dit punt nu heeft de K.V.P. een amendement ingediend, dat reeds door de C.H. cn de S.G. mede is ondertekend, terwijl in de vergade ring bleek, dat de andere fracties er algemeen gunstig tegenover staan. De V.V.D. cn de A.R. voelen er veel voor. De socialisten willen eerst de opinie van hun partijgenoot minister Suurhoff eens afwachten, die dinsdag het wetsontwerp zal verdedigen. Het viel echter al mee, dat zij niet recht tegen de stroom inroeien. Dat zou hun ook niet zo heel veel gebaat hebben, want zo te zien heeft het voorstel van de K.V.P. wel een meerderheid achter zich. Het komt hierop neer, dat men de functie van de drogisten bij de verkoop van verpakte genees- middelen regelt uit een oogpunt van De Verenigde Staten hebben denkt te geven, niet voldoet aan df pHncipf1sCond™rgme°e? dookde I de Sowjet-Unie gisteren doen de vereisten voor een afneming warenwet gebaseerd en het is de weten dat de voorbereiding, die i van de internationale spanning, vondst van de K.V.P., dat zij met de Rusland een topconferentie te plaatsen die de verkoop alleen voor apothekers reserveert. (De zogenaamde U.A.-lijst). Dit amendement heeft een nog gro tere instemming gevonden dan het eerstgenoemde. Ook de socialisten zullen er voor stemmen. Waardering In het algemeen had de Kamer waardering voor het vele goede dat de nieuwe geneesmiddelenwet brengt. Het betekent een radicale wijziging van de wet van 1865 die nog van Thorbecke afkomstig is. Destijds was er nog geen sprake van de onafzien bare stroom van geneesmiddelen (on schuldige zowel als schadelijke) die over de maatschappij zijn gekomen en waarvoor met allerlei suggestieve reclamemiddelen een groot verkoop- gebied is ontstaan. Een regeling van deze gehele materie, onder meer door verplichte registratie, is dan ook zeer op zijn plaats. Kritiek De Wolf Bij deze gelegenheid heeft de heer A. de Wolf (K.V.P,) zijn eer ste parlementaire rede gehouden. Hij had zeer veel kritiek op het wetsontwerp, maar was toch ook van oordeel, dat wijziging van de wet van 1865 hard nodig is. Hij bracht de mogelijkheid van prijsverhoging ter sprake en was van oordeel dat verscherping van de ves tigingseisen hiertoe onherroepelijk zal leiden. Ook sprak hij over de verant woordelijkheden van de medici, die hun patiënten maar al te vaak op kosten jagen door uit gemakzucht of onder invloed van reclame zoge naamde specialités" voor te schrij ven. regeling hoger grijpt dan dit niveau. Naar wij van Indonesische zijde in Den Haag vernemen, heeft de Indonesische zaakgelastigde, de heer M. Maramis, gisterenmid dag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een Indonesische protestnota overhandigd inzake de aanhouding door Hr. Ms. „Drenthe" van het KP.M.-schip Kasimbar. Indonesië eist terug gave van de Kasimbar. Nederland zal het protest verwerpen. heeft diefstal en zeeroof Verwer/ting In de nota herinnert de Indonesische legering aan het incident en zij zegt, dat de Kasimbar onder.... Indonesi sche vlag voer. „In opdracht van de regering van de Republiek Indonesia heeft de diploma tieke vertegenwoordiging de eer mede te delen, dat de tijdelijke inbeheerstel- ling van de KPM en het gebruik van de schepen van genoemde maatschap pij door de R.I. haar basis vindt in artikel 28 van de verordening mede werking bedrijven, staatsblad 1945, no. 136, welke aan de regering de be voegdheid verleent om enige maat schappij te stellen onder leiding en beheer van enig door de regering ge vormd lichaam", aldus de nota. Indonesië acht zich, krachtens deze verordening gerechtigd de Kasimbar te gebruiken. De nota gaat verder: „In verband met het vorenstaande komt het de Indonesische regering voor, dat de door het oorlogsschip Drente genomen maatregelen, zoals de beschieting van het m.s. Kasimbar, dat vredig in de Indonesische wateren en onder Indo nesische vlag voer, het ontwapenen van Indonesische militairen, alsmede het iirigeren van voornoemd schip en zijn opvarenden naar Manokwari, en het vervolgens aanhouden van deze per sonen, flagrante echtsschendingen verstoringen van de vreedzame vaart ep inbreuken zijn op de humanitair. normen tegenover de opvarenden van de Kasimbar". Indonesië eist: 1. Teruggave aan de regering van de R.I. van het m.s. Kasimbar. 2. Onmiddellijke terugzending van de passagiers, bemanning en militairen met hun wapens en de lading van het m.s. Kasimbar naar de oorspronkelijke plaats van bestemming of naar de ori- Indonesië ginele plaats van afvaart, gepleegd! 3. Volledige vergoeding door het I T Koninkrijk der Nederlanden ten aan- In bovengenoemde editie hebben zien van alle schade, verlies en/of W,J dlt "V0e,'!5 Sem"t'veerd. slachtoffers die het gevolg zijn van I F,eit JbllIfJt- ?'dus stellen deze ex- het optreden van het oorlogsschip perts;T rie Kasimbar ten onrechte „Drenthe". aan Nederland (zonder vergoeding nog wel!) onttrokken is. De Indonesi sche regering mag dan harerzijds met de in dc nota aangehaalde arti- j kelen trachten deze diefstal te lega- I liseren, doch Nederland heeft zich te dien aanzien alle rechten uitdrukke lijk voorbehouden. Of de Kasimbar al dan niet onder Nederlandse vlag voer doet weinig ter zake. Stel, dat zij onder Indonesi sche vlag heeft gevaren, zoals thans wordt beweerd, dan nog was Hr. Ms. Drenthe gerechtigd dit schip aan te houden, omdat dit recht ongeacht de vlag nu eenmaal in de wet ver ankerd ligt. De kwestie van het schieten door Hr. Ms. Drenthe ligt ook zeer een voudig: zelfs als de Kasimbar niet eerst geschoten zou hebben, dan nog mag Hr. Ms. Drenthe de gebruike lijke methode toepassen, als zij een ander schip wil aanhouden, dat niet wil stoppen. Die methode is dan: het schot voor de boeg. Herhaalde malen is dit gebeurd. Het schip is aangehouden 22 mijl buiten de kust. Indonesië noemt dit „territoriale wateren", maar geen enkel land heeft dit erkendIn onze beschouwing van zaterdag pu-, bliceerden wij over dit punt reeds het een en ander. De conclusie van onze maritieme juridische experts blijft zelfs na deze Indonesische nota onveranderd: Indo nesië eigende zich de Kasimbar we derrechtelijk toe en pleegde zeeroof. In een aide mémoire, in antwoord op de Russische boodschap van de vorige week aan ambassadeur Mensjikof over handigd, verklaart de Amerikaanse re gering dat zij met genoegen van de Russische verzekering heeft kennisge nomen om ..met alle middelen en in spanning" (waaronder een vergadering van ministers van buitenlandse zaken) tot een akkoord over een topconfe rentie te komen. De Russische ambassadeur zei, spijts deze verwerping, dat „de standpunten nader tot elkaar waren gekomen". Het Foreign Office verklaart, dat het dui delijk is, dat Rusland met de Verenig de Staten wil onderhandelen. Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen heeft de re geringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr. N. S. Blom, aan de heer Maramis mede gedeeld, dat de Nederlandse rege ring ten volle de bezwaren hand haaft tegen het gebruik door Indo nesië van schepen van de K.P.M. Mr. Blom deelde voorts aan de heer Maramis mede, dal het protest van zijn regering dan ook zeker zal worden afgewezen. De officiële beantwoording van het Indonesisch protest zal latei- volgen. Blijft zeeroof (Van onze redacteur) Indonesië stelt dus, dat Hr. Is. ..Drenthe" het eerst gevuurd leeft en niet zoals de berichten ebben geluid de Kasimbar. 'oorts zegt Indonesië, dat de Ka- ,mbar onder „Indonesische 'lag" voer en niet onder Neder- andse vlag, zoals werd bericht. Ook zou het schip in de „Indone sische territoriale wateren" zijn aangehouden. Dezelfde juridische experts op zee- vaartgebied, van wie wy onze inlich tingen ontleenden ten aanzien van de kwestie „zeeroof" van de Kasimbar men zie onze editie van zaterdag bleven hun mening handhaven: De „Singapore Standard" heeft gemeld, dat op de Riouw-archi pel Indonesische troepen wor den geconcentreerd voor een in vasie in het opstandige Midden- Sumatra. Volgens het blad zouden dui zenden manschappen in oorlogs uitrusting van commando troepen en van zee- en lucht macht zijn samengebracht op Tandjong Pinang. Verwacht wordt, dat Pakanbaruhet eerste doelwit van de invasietroepen zal zijn. Ontploffing Militairen hebben in Djakarta de Pasar Baru en omgeving, het hart van de stad bewaakt, nadat zich een ge heimzinnige ontploffing had voorge daan. Van militaire zijde en van de zijde van dg politie weigerde men commen taar.

de Stem | 1958 | | pagina 1