Geen principiële straf voor optreden magnetiseur Films Opzet werd niet bewezen geacht C. VERMAST Gevaren Pool kreeg zes maanden voor „bloedige" mishandeling Vaste oeververbinding voor Zeeuw geen probleem meer Nieuwe rechter te Middelburg Bredase recidivist praatte zichzelf in verlegenheid SPANNING BLEEF IN TAFELTENNISCOMPETITIE OUDHEIDKUNDIGE KRING GAF JAARBOEK '57 UIT Ned. militairen klopten Turken VERTEGENWOORDIGER Nog niet wettelijk erkend Dodelijke klap te Breda SPOftru, KORT De Textielbeurs HUBOTILE 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 MAART 1958 11 Kantongerecht Bergen op Zoom: KRO-forum te Sluiskil Kleine reparatie Wout. trek je bekenrenis in BOEKENPLANK Een zomer aan zee De vallei der begeerte Krui'sgehei'm SIOS met drie teams naar Zeeland Schieting te Philippine EXAMENS \VATERST ANDEN N.V. Confectiebedrijf Metselen zonder specie kan iedereen HEEFT U WEL EENS ADVERTEERT in het DAGBLAD DE STEM De kantonrechter te Bergen op Zoom heeft J. J. uit Eind hoven veroordeeld tot een geldboete van 400, waarvan 350 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, subsidiair 10 dagen, omdat hij als magnitiseur in Roosendaal onbevoegd de geneeskunde had uitgeoefend. Mr. van Sandick uit Eindhoven trad als gemachtigde voor verdachte op. De feiten werden erkend. De raadsman vroeg de rechter slechts een principiële en formele straf op te leggen. De officier, mr. Bins, requireerde een boete van 500, waarvan 400 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, omdat hij een preventieve straf noodzakelijk vond. „Ongecontroleerd zijn deze dingen niet te tolereren", aldus de Officier. „Bij dit onbevoegd uitoefenen van d'e geneeskunde door magnetiseurs wor den begrippen gehanteerd, die niets met geneeskunde te maken hebben. Bovendien is verdachte al eens ver oordeeld, maar daar stoort hij zich niet aan". Uit het betoog van de raadsman recapituleerde de kantonrechter, mr. Goderie, dat de magnetiseur simpe le gevallen behandelt. Dat hij niet meer kwaad doet dan er al is door een ongeneeslijke ziekte. De kantonrechter gaf de raadsman toe, dat de para-psychologie een noodzakelijk iets is, een wetenschap die hulp kan bieden, waar de ge- neeskundt niets meer doet. Maar de wet verbiedt, dat de geneeskundt on bevoegd wordt uitgeoefend, terwijl er nog geen sprake is van een wets- zijn erkend. Dat J. als magnetiseur slechts mensen behandelt die lijden aan reu ten, waardoor hij ernstige gevolgen kan veroorzaken. Zolang er geen wetswijziging is, waarin het optre den van magnetiseurs geregeld is en bepaald, mag de rechter niet volstaan met een principiële straf. Temeer waar deze verdachte al eerder veroordeeld is en kennelijk niet van plan is het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst op te geven. De raadsman van verdachte, mr. van Sandick verklaarde, dat zijn persoonlijke opvatting is, dat een magnetiseur, die succes heeft en waarvan nooit gebleken is, dat hij gevaarlijk werk doet in het belang van de volksgezondheid geen aan leiding geeft tot een hoge boete. Hij bracht naar voren, dat een be- knde para-psycholoog Prof. Tenhaef er voor is om te komen tot een of ficiële erkenning in Nederland van magnetiseurs. Hij merkte op, dat J. er geen geheim van maakt, dat hij in Eindhoven als magnetiseur op treedt, hoewel hij daar eens is ver oordeeld. Met een collega oefent hij" daar een praktijk uit, waarin hij een ma, zenuwziekten of astma kan wel zodaniS in he* telefoonboek. waar zijn, aldus de kantonrechter, maar daarin schuilt juist het groot ste gevaar. De magnetiseur kan namelijk door zijn onkunde geen onder scheid maken tussen diverse ziek- Het blijft toch wel merkwaardig, aldus de raadsman, dat er mensen zijn, die over gaven beschikken om zieken te genezen, die door de me dici zijn opgegeven. Evenals het op merkelijke is, dat zij vooraanstaan de lieden tot hun cliënnen rekenen. TERNEUZEN Luxor vertoont deze week twee films in het avontuurlijlke genre: in de eerste plaats „Strijd te gen verdovende middelen" (Cl) schouwspel, dat zowel de opera liefhebber, die hier een vrij be kend werk van Verdi eens in an dere vorm kan bezien, als voor degene die nimmer naar de Ope- een verhaal over de illegale han- ra gaat, bijzonder interessant is. del in narcotica. In deze film zijn een aantal authentieke gegevens verwerkt; men ziet er de Euro pese politieorganisatie Interpol achter de smokkelaars jagen. Wie van een spannende film houdt, kan hieraan zijn hart op halen. Verder „Port Afrique", (B), een misdaadverhaal, waar in het al even spannend toegaat. In de cyclusvoorstelling draait donderdag a.s. „Het rijk van de zon" (B), een boeiende docu mentaire over Peru en zijn be woners. Deze film kenmerkt zich vooral door zijn bijzonder fraaie natuuropnamen in het majestu euze Peruviaanse landschap. Het concertgebouw draait „Het Zon dagskind" (A), een amusant ver haal met Heinz Rühmann in de hoofdrol. Hij is kleermaker en laat een knecht zijn gevangenis straf uitzitten. Deze sterf echter in de cel. Nu is de kleermaker officieel dood. De hieruit voort vloeiende zaken bezorgen de kij kers veel plezier. HULST Bioscoopgebouw draait „Kai- ball" (A). een vermakelijk ver haal over liefdes en liefdesperi kelen in het mondaine Ischl in Oostenrijk, waar allerlei jonge lieden, al dan niet van adel, el kaar in het amoureuze vaarwa ter zitten. Vreemde persoonsver wisselingen brengen de koppe lingsbedoelingen van goedbedoe lende ouders in de war, maar na veel verwikkelingen komt 't toch allemaal zo terecht, dat iedereen tevreden is, vooral de eindelijk op de juiste plek gearriveerde jon gedames en meneren. Een ple zierig en onderhoudend verhaal. Verder „Van het moederschap verstoken", een Italiaanse film •die men een ongelukkige Ne derlandse titel gegeven heeft, iets in het stuiverromansgenre), waarnaar velen met ontroering zullen kijken. Het gaat om een Jonge vrouw die door haar ver loofde in de steek gelaten is en die na een nog erger desillusie m een dorpje terecht komt waar Tenslotte een spannend verhaal „Ontmaskering der veedieven", een robuste wildwest. IJZENDIJKE Hofzicht Theater draait „Het brandmerk der zonde" (Cl). Een jongen groeit op in de achter- buurtén van New York. Als hij na zijn zoveelste veroordeling vrijkomt, komt hij in het leger. Hij deserteert en gaat boksen. Hij blijkt hierin een vakman te zijn en hij verdient nu royaal en eerlijk zijn boterham. Ten slotte behaalt hij zelfs een we reldtitel. Een goede, harde film. OOSTBURG Ledel Theater vertoont deze week „Funny Face" (A) de vo- rike week besproken film met Audry Hephburn en Fred Astaire over ondernemende redactrices, een verliefde fotograaf en een wetenschappelijke jongedame die tenslotte toch met de dansende fotograaf in het huwelijksbootje stapt, ook al eindigt de film dan met een vliegreis. Een vermake lijk verhaal. Verder ook hier „Het rijk van de zon". (Peru). MIDDELBURG „Esther Costello" <C3) in E- lectro is een film van David Mil ler. Een Iers meisje ontdekt een munitieopslagplaats. Als zij met een granaat speelt ontploft het ding. Zij wordt blind en doofstom. Een Amerikaanse dame ontfermt zich over het ongelukkige meis je en laat haar in Amerika be handelen. Als zij overmand wordt krijgt zij haar spraak en gezichts vermogen weer terug. Een aan grijpend verhaal en uitstekend gespeeld. In Schouwburg draait „Paris Palace Hotel", (B) een Franse film vol esprit. Een manicure in het hotel ontmoet een indus trieel daags voor Kerstmis. De zelfde avond ontmoet zij ook ene meneer Brugnon, die „doet" in ijskasten, en gros nog wel. Zij geeft zich uit voor een dochter van de industrieel. Het drietal de d(*te,r trouwt. Door een gaat de volgende avond uit. De toeval komt zij daarna in contact - - haar vroegere verloofde Een boeiend verhaal. AXEL Het Centrum vertoont „Het rijk van de zon", (B), de bove*-» reeds aangehaalde film over Peru en zijn merkwaardig landschap, zijn v°lk en de gebruiken. Wie iets meer wil weten van dit Zuid- amerikaanse land met zijn res ten van voorhistorische cultuur, nioet deze film beslist gaan zien. Verder ,,De nachten van Cabi- ria (C2), de reeds eerder be sproken film over een meisje m Home, dat het verkeerde pad wel wil verlaten, doch dat daar toe geen kansen krijgt. Een span nende en goed gemaakte film. SAS'VAN GENT Olympia heeft als eerste film ..net kind van een ander" (Cl) oen geschiedenis over een vrouw ie niet in staat is kinderen te rijgen en die dan besluit, tij- vfüSueen lanëdurige afwezigheid van haar man, het kind van een andere vrouw als het hare te doen inschrijven. Het gaat lang goed, maar dan komen er uiter aard ernstige moeilijkheden, orn aat er met grove chantage ge dreigd wordt. Tenslotte komt al- sciJ? -eeJ? boelende rechtbank scène, in het reine. de "^a Forza del destino" verfilmde opera van Verdi. rond Alvthemp hft lie'desdrama rond Alvaro Carlo en Leonora. "n boeiend en spectaculair industrieel komt tenslotte met de auto van Brugnon op het po litiebureau terecht. Brugnon is echter helemaal niet Brugnon, maar een automonteur, die zich van meneer Brugnons auto be diende. Een grappige film, met zeer leuke echt Franse momen ten. VLISSINGEN Alhambra draait „Kitty in de grote wereld" (A) van Alfred Weidenmann. Een genoeglijke film met in de hoofdrol Romy Schneider, wat alleen al boek delen spreekt. Het verhaal speelt in Genève tijdens een der vele conferenties, 't Eenvoudige meis je Dupont (Romy) komt plots in het nieuws door een foto, waar op zij zit te dineren met de Brit se minister van Buitenlandse Za ken. Bijna een politiek schandaal maar tenslotte toch nog een hap py end. „Folies Bergères", (C2> de film die in Luxor te zien is, brengt de toeschouwer in de be roemde zaal. Drie Amerikaanse militairen brengen de laatste avond van hun verlof hier door. Een van hen, Bob, kan later de ze avond maar niet vergeten en bij terugkeer in de lichtstad gaat hij liedjes zingen en krijgt ten slotte een engagement bij de Fo lies. Hier ontmoet hij Claudie weer en raakt verliefd op haar. Claudie viert grote triomfen als danseresje. Na nog heel wat be leefd te hebben krijgen Bob en Claudie elkaar. Ook uit de processen-verbaal van dez ezaak blijkt, dat de poli tie bij haar onderzoek in Roo sendaal tot de bevinding is ge komen, dat de magnetiseur J. in alle gevallen succes heeft gehad- Hij behandelt alleen lijders aan reuma, astma of zenuwziekten. Hij vraagt daarvoor geen geld, maar accepteerde het wel. Hij meende op grond hiervan te oeten pleiten voor een slechts principiële straf. Op 2 december van het vorig jaar zou de Pool A.G. in de Torenstraat de Bredanaar A.J. mishandeld en bestolen hebben, door hem eerst te slaan en te schoppen en hem daarna te beroven van zyn boekentas, inhoudende lappen stof. De mishandeling gaf G. in de Bredase rechtszaal toe; de dief stal niet. Hy had de boekentas meegenomen met de bedoeling hem de vol gende dag weer terug te geven. De gelegenheid om dat te doen was er niet geweest, want diezelfde nacht om vyf uur was verdachte door de politie van zijn bed gelicht. De zaken stonden er voor G. niet al te gunstig voor. Op zijn strafblad stonden vijf veroordelingen, waarvan er een wegens mishandeling, alle op gelopen in de laatste twee jaar. Het bleek, dat verdachte, nadat zijn vrouw bij hem was weggelopen, de verkeerde kant was opgegaan. De mishandeling van J. werd door de president nogal ernstig opgeno men. „U hebt daar een doodonschul dige voorbijganger gemolesteerd op een wel zeer schandalige ma nier", zei mr. Holleman. „Het slachtoffer is bloedend verwond geraakt. U hebt hem zelfs nog ge slagen toen hij al op de grond lag. J. heeft drie weken niet kunnen Gisteravond was het K.R.O.-fo rum in Sluiskil. Deze keer was er eens geen mist en de vragenstellers en belangstellenden kwamen dus niet zoals twee jaar geleden te Hulst, voor niets. Het forum was samengesteld uit Paul de Waard, die als gesprekleider fungeerde, mejuf frouw mr. dr. J. de Vink, mr. dr. L. A. H. Albering, mr. dr. A. J. J. Mes, Jan Mertens en Ton v. Rutien. Zij kregen vele uiteenlopende vra gen te beantwoorden die vaak tot in teressante gesprekken leidden. De meeste vragen betroffen algemene po litieke kwesties, maar natuurlijk kre gen ook de specifieke streekproblemen aandacht. Zo werd de vraag gelanceerd of het forum mogelijkheid zag dat de vaste verbindg voor Zeeuwsch-Vlaanderen binnen afzienbare tijd tot stand zou komen. Mr. dr. Mes releveerde de mening van de nog steeds niet warm gelopen minister Algera, waar hij tegenover stelde dat Zeeland het al lang geen probleem meer vindt. De vaste oever verbinding moet er komen. Na het hierop volgende applaus voegde de heer Albering er nog aan toe dat de vaste verbinding niet alleen een Zeeuwscih-Vlaams of Zeeuws be lang is, maar tevens een nationaal plan. Zelfs een belang voor de ont wikkeling van de Benelux en geheel west-Europa. Verder werd de „ideeënbus der democratie" van de PvdA gerele veerd. De vrij algemene sympathie voor de bezitsvorming onder vele PvdA-vrienden moet de Partij van de Arbeid, die dit programmapunt van de KVP altijd, smalend als een stokpaardje betiteld heeft, toch wel aan het denken zetten, aldus de heer Albering. De heer Mertens betoogde, dat het de K.V.P. nu ook aan het denken Tot rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg is benoemd mr. C. Coester, thans griffier bij de kantongerechten te Leeuwarden en Heerenveen. Mr. C. Coester werd op 21 maart 1904 te Batavia geboren en kreeg daar ook zijn vorming tot jurist. Ver schillende functies bij de rechterlijke macht in Indonesië nam hij waar en bracht ruim drie jaar in Japanse krijgsgevangenschap door. In 1949, na de soevereiniteitsover dracht, verliet hij Indonesië en ves tigde zich in Nederland. Hier werkte hij de eerste tijd voor het centraal comité „Sociale zorg voor gerepa- trieerden" om daarna weer in het justitieel apparaat te worden opge nomen. moest zetten, omdat dit succes nu ook „verkocht" moet worden. Voor het overige kwamen de wenste naturali saties der vele in deze streek en el ders in Nederland wonende buiten landers ter sprake. Ook talrijke so ciale kwesties kwamen aan de orde. De bijeenkomst werd bijgewoond door verscheidene speciale gasten, waar onder het Tweede-Kamerlid J. van Dongen, de directeur van het partij bureau van de K.V.P. de heer Wouter Perquin en vele kringbe stuursleden. Op enkele andere tijdens het forum behandelde kwesties hopen we nog nader terug te komen. Van avond om half negen wordt het forum in het KRO-programma uitgezonden. werken. En waarom? Wat had die man u gedaan?" De verdachte zei; „Hij heeft me lastig gevallen en beledigd". „Daarvan is niets gebleken", al dus de president. De officier van justitie, mr. Moons, achtte noodweer niet aannemelijk, zeer zeker niet door de manier, waarop verdachte was opgetreden. „Het is met de psyche van verdach te niet in orde", aldus de officier. „De rapporten wijzen in die richting. Het lijkt me aanbevelenswaardig naast een flinke gevangenisstraf voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering te vragen, op dat verdachte zal beseffen, dat hem bij de eerstvolgende gelegenheid, wanneer hij zich weer laat gaan, op sluiting in een inrichting wacht". Verder achtte de officier zowel de mishandeling als de diefstal wettig en overtuigend bewezen en kwam hij tot een eis van acht maanden gevan genisstraf met aftrek sinds 4 de cember gedetineerd te Middelburg en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. In het pleidooi van de raadsman mr. Notten werd de diefstal niet be wezen geacht, hetwelk in de uit spraak bevestiging kreeg want G. werd alleen wegens mishandeling veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Op de boerderij „Lianahoeve" van H. Jacobs te Duizel hadden twee jeugdige elektriciens wegens werk zaamheden de elektrische stroom uitgeschakeld. Na wederinschakeling van de stroom vielen op de veestal 13 runderen als door de bliksem getroffen neer. Een 3-tal melkkoeien bleek door elektrische stroom gedood te zijn. „Wout, je moet me redden. Ik heb nog een half jaar te goed. Trek je be kentenis in". Deze woorden klonken eind december van de ene cel naar de andere in het politiebureau te Breda, waar de Bredanaars A. M. v. d. M. en W. v. B. zaten opgesloten wegens een inbraak in een kleuterschool in de Leuvenaarstraat op 23 december. Bovengenoemde smeekbede werd geuit door v. d. M. en die had er alle reden voor, want met vijf veroorde lingen wegens inbraak en diefstal achter de rug zag hij de toekomst maar somber in. Gisterenmorgen in de Bredase rechtszaal was er een politieman als getuige, die de uitlatingen van de recidivist in de cel kwam bevestigen. En dit vormde een zware belasting tegen v. d. M., die volhield de school slechts binnengegaan te zijn om v. B. terug te halen. „Dronken mensen hebben soms de beste bedoelingen", zei de raads man, mr. Drion, met de bedoeling dit verweer van v. d. M. aanneme lijk te maken. Maar de officier van justitie, mr. Moons, dacht daar an ders over. „Ze hadden die avond in het café flink zitten drinken", aldus de offi cier in zijn requisitoir. „Toen het geld op was hebben ze natuurlijk het plan geopperd te gaan inbreken. Weliswaar heeft v. B. de ruit ingeslagen, maar in de school zelf heeft v. M. het initiatief overgeno men, wat wel blijkt uit het aan steken van twee lucifers. Dat ze niets hebben gevonden naar hun gading, maakt de zaak niets beter. Van M. is hiervoor een te goede klant van de justitie. Hij kan mooi praten, maar zijn woorden zijn nog niet koud of hij pleegt weer een andere diefstal of inbraak. Het wordt nu eens tijd deze verdachte gevoelig te straffen. Ik zal tegen hem een gevangenis- Op zaterdagavond 16 november van het vorig jaar waren op de Haagweg vader en zoon K. aan het bekvechten. De zoon maakte zijn vader uit voor alles wat mooi en lelijk was beiden waren onder drankinvloed en dat deed de Een brigadier van politie onder schreef de uitlating van de president. Laatstgenoemde getuige had inderdaad tegen de politie gezegd, dat hij eerst gezien had, dat L. de vader sloeg toen deze wilde voorkomen, dat de zoon door L. geslagen zou worden. Overi- Bredanaar J. L. tussenbeide ko- gens deed de politieman een goed mpn Hit woordje voor de verdachte, die door J d en klap hem als een rustig type werd uit- geven, doch dit wilde de vader voor- geheeld. komen door er tussen te springen. L. sloeg en raakte de vader, die op de straatstenen viel en dood bleef liggen. Beschuldigd van mishande ling moest L. terecht staan voor de Bredase rechtbank. „Ik had mijn handen thuis moeten houden," zei de verdachte tegen de president, mr. Holleman. „Ik had me er niet mee moeten bemoeien." „We zullen de getuigen horen," be sliste de president. De eerste getuige kon niet veel verklaren om de doodeenvoudige re den, dat hij van de vechtpartij niets 'had gezien. Nummer twee wel. Die had de ruzie aangehoord en had later gezien dat er was gevochten. „De vader kreeg de klap, die voor de zoon was bestemd," aldus deze getuige. „Dat is een andere verklaring als de destijds bij de politie afgelegde," bracht de president naar voren. „We zullen eerst de politie eens horen." In de rapporten had hierover niet zoveel moois gestaan. Daarin werd gezegd, dat men bij verdachte thuis er nogal eens vlug op los sioeg. Van jongsaf aan had L. dat meegemaakt. „Hoe het ook zij," aldus de officier van justitie, mr. Moons, in zijn re quisitoir, „ik ben van mening, dat bij verdachte niet de opzet aanwezig is geweest om K. dood te slaan. Het is begrijpelijk, dat L. tussenbeide wilde komen toen hij bemerkte, dat de zoon de vader uitschold en be dreigde. Voldoende bewijs om te ko men tot een veroordeling acht ik niet aanwezig." „U hoort het," zei de president te gen de raadsman mr. Drion. „Er wordt vrijspraak gevraagd. Daar zult u waarschijnlijk weinig bezwaar tegen hebben." Inderdaad had mr. Drion hier wei nig aan toe te voegen, waarna de. uitspraak werd bepaald op donder dag 20 maart. straf vragen voor de duur van an derhalf jaar met aftrek. Met v. B. wil ik het nog eens proberen. Te gen hem zal ik requireren een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar". Het laatste woord was hierna aan de verdachten. Van B. zei, dat hij plannen had om te gaan werken in de goudmijnen van Zuid-Afrika. In verband daarmee vroeg hij mede werking van de rechtbank geen gevangenisstraf, want anders geen kans op emigratie. Van den M. beet feller van zich af. „Ik vind het voorarrest al lang ge noeg", zei hij tegen de president, mr. Holleman. „Ik zal het doorgeven", beloofde de president. „Over 14 da gen volgt de uitspraak". In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie speelde koplo per Sorry deze week niet en daardoor kon Will van Zoelen, dat overigens in Heinkenszand bij Luctor maar net met de hakken over de sloot kwam (4-6), op gelijke hoogte komen met de leiders. Ondanks deze nederlaag stelde Luc tor zich praktisch veilig door met 6-4 de baas te blijven over het be zoekende Sla Raak, terwijl hekkeslui- ter VSV zich met dezelfde cijfers in eigen zaal'geklopt zag door Spirit. Will van Zoelen 2 en Sla Raak deel den eerlijk (5-5), maar tegen Spirit was Sla Raak niet opgewassen (8-2). In de 2de klasse werd slechts een wedstrijd gespeeld, maar deze bracht De uitgeversmij. De Bron, Amstel veen, zegt van Dorothy Stevensons boek „Een zomer aan zee", dat in haar Diana-reeks verscheen: „Een prettig boek, dat een waardevol tegenwicht vormt tegen de vele narigheden van het dagelijks bestaan en kracht geeft om het leven opnieuw blijmoedig te gemoet te gaan". Die karakterisering is juist. Men leest met genoegen het verhaal van Dinah Savage, de jonge weduwe, die zich met haar vier kinderen op sobere wijze door het leven moet slaan en 't dus niet gemakkelijk heeft, 't Keer punt komt als zij 's zomers met haar broer een vakantie aan zee doorbrengt en in kennis komt met een jeugd vriend, een goed gesitueerd fabrikant en vrijgezel. De banden worden weer aangeknoopt en sterker, ondanks een boze tegenspeelster, en leiden tot een idylle, welke blijvend geluk in zich besluit. Ontspanningslectuur van goed ge halte. In de Triomf-reeks, die zo langza merhand een respectabele reeks be gint te worden, is nu dit boek ver schenen van de Amerikaan Borden Deal. Het geeft, onopgesmukt, het verhaal van een kleine boer, die met naijver zijn rijkere collega's ziet werken in een vruchtbaar dal, ver onder het stukje grond dat hij met moeite rendabel maken kan. Op een gegeven moment krijgt hij zijn grote kans: hij krijgt een boerderij in het dal. Maar het verlangen maakte ge lukkig, het bezit niet.Als hij een maal in het dal woont, merkt Fate Laird, dat er belangrijker dingen zijn dan vruchtbare grond en een rijke oogst en dat men beter vredig op een heuvelhelling kan wonen, hoog boven de anderen, dan dat men het slacht offer wordt van mensen, die in hun schraapzucht een ander naar het le ven staan. Het verhaal is goed ge schreven en goed vertaald. De figu ren erin treden stuk voor stuk als persoonlijkheden naar voren. Het con flict is overtuigend uitgewerkt. Een goed boek, dat zich prettig lezen laat. (Uitgeverij van Tuyl, Zaltbom- mel - Antwerpen). Het derde deeltje in de serie „Kerug- ma", een reeks cahiers ten dienste van de prediking onder redactie van F. Meyer O.P., M. Hensen O.P. en Dr. B. Willems O.P., is getiteld Kruisge- heim en -bevat preken voor' de zon dagen vanaf Septuagesima tot en met passiezondag. Persoonlijk vind ik deze derde reeks de best geslaagde. Het inleidend artikel over de zelfverloo chening is uitstekend en daarbij slui ten de preken over de zelfverloo chening in de dood, de zelfverlooche ning uit liefde, kruis en heerlijkheid, zelfverloochening en bevestiging, trouw aan de doopgenade logisch aan. Al met al een serie waar we de domi nicanen geluk mee wensen. Uitgave Gooi en Sticht, Hilversum. J.H. Het jaarboek 1957 van de Oudheid kundige Kring „De vier ambachten", dat dezer dagen verscheen, is een waardevolle aanwinst voor vele bi bliotheken: wie zich voor land en historie van Zeeuwsch-Vlaanderen in teresseert, heeft aan de indrukwek kende rjj jaarboeken van de Oud heidkundige Kring een kostbaar be zit. Ook het nu uitgekomen jaarboek is rijk van inhoud. Het bevat in de eerste plaats een boeiend artikel van de heer W.G. Hellinga uit Amsterdam onder de ti tel „Wie was Willem die de Rey- naert schreef?" De heer P.J. Meer- tens schreef een bijdrage over Pieter Serlé, een in 1684 te Philippine wo nende subsituut-griffier, die als dich ter regionale bekendheid heeft ver worven. Een en ander over de pol ders rond Terneuzen en Axel is een bijdrage van de heer M.P. de Bruin en naast enkele andere kleinere arti kelen is er dan tenslotte de tekst van de lezing, welke de heer P. J. Brand te Hulst hield over de bele geringen van Hulst in 1702 en 1747. Vooral voor de bewoners der ves tingstad, maar eveneens voor tallo ze andere Zeeuwsch-Vlamingen, zal het een genoegen zijn dit artikel te lezen, onverschillig of men de lezing destijds heeft bijgewoond of niet. Een interessante illustratie van het laatste jaarboek is een foto van de „Dubbele Poort", welke men aan het uitgraven is. een verrassing. PZEM zag namelijk kans om Sla Raak 2 een 5-5 gelijk spel af te dwingen. Niet alleen stel den de elektriciteitsmensen zich hierdoor praktisch veilig, doch zij hielpen koploper Wilno 2 niet weinig. In de 3de klasse haalde Luctor 2 de volle buit uit twee wedstrijden. Na dat eerst PTT er in Middelburg met 1-9 aan had moeten geloven, werd in eigen huis met 8-2 van Will van Zoe len 4 gewonnen. Het team uit Hein kenszand heeft nu in zijn laatste wed strijd aan een puntje genoeg om kam pioen te worden. Luctor 3 haalde het eerste puntje binnen, dankzij een 5-5 gelijk spel tegen het bezoekende PTT. Hierdoor werd Spirit 3 alleen lanta rendrager. De r.-k. Bergen op Zoomse hand- balveeeniging S.I.O.S. trekt zondag a.s. met drie elftallen naar de Zeeuw se gronden. Het eerste damesteam gaat naar de Zeeuwse hoofdstad, om het daar op te nemen tegen het eerste team van E.M.M. Dit is de eerste maal dat de Bergen op Zoom se dames tegen de dames van E.M. M. spelen. Het meer stugge spel spel van de Middelburgse dames zal vermoedelijk wel er de oorzaak van worden dat de punten in Zeeland blij ven. Of denken de S.I.O.S.-dames daar anders over? Het eerste elftal van de heren gaat naar Goes. To- nido 2 zal partij moeten worden ge geven. In Bergen op Zoom won S.I. O.S. met grote cijfers. Winst voor de Bergenaren ligt dus wel in de lijn van de verwachtingen. Het tweede team van S.I.O.S., dat eveneens in Goes speelt, krijgt Hellas I als te genpartij. Deze kampioenskandidaat zal de Bergenaren wel niet veel kans geven om de punten mee naar Ber gen op Zoom te nemen. De aanvoer der van het eerste team kan zondag a.s. niet spelen in verband met ziek te. Hierdoor is het elftal wel ver zwakt. In het Feijenoord-stadion te Rotter dam won voor 16000 toeschouwers het Nederlands militair voetbalelftal met 2-1 van de Turkse militaire ploeg. De ruststand was 1-0 voor Neder land. De wedstrijd werd gespeeld in groep a van de eerste ronde van het inter nationaal militair voetbalkampioen schap. De deelnemende 51 schutters aan de schieting te Philippine hebben on derling heel wat strijd geleverd. Daar bij kon Goethals uit Sas van Gent de hoogvogel neerhalen. De beide zij vogels waren voor Dhooge, Bouchau- te en Amele, Hoofdplaat. De meeste kleine vogels kwamen bij van Dumo- lijns, Philippine en Provoost, Bier vliet. OP ZATERDAG 8 MAART organi seren de MAC De Zeeuwen en de MAC Scheldegouwen gezamenlijk de „Overbeeke-rit", een betrouwbaar- heidsrit, waarvan de eerste deel nemer 's avonds wordt gestart op de Markt te Middelburg, waar ook de finish zal zijn. MACHINIST In Den Haag slaagde de heer P. J. Kint uit Hulst voor het examen B, tweede machinist. Hij behaalde het diploma met lof van de exa mencommissie. Konstanz 333 2), Rheinfelden 262 5), Breisach 204 12), Straats burg 308 7-, Maxau 514 11), Mannheim 429 829), Mainz 426 (—23), Bingen 3268 (—824), Kaub 385 39), Trier 304 26), Koblenz 410 39), Keulen 460 845), Ruhrort 729 (—51), Lobith 1399 (—53), Nij megen 1165 40), Arnhem 1151 (—38), Eefde IJssel 707 (—23), De venter 590 21), Monsin 5582 20), Visé 5208 (—26), Borgharen 4273 35), Belfeld a. d. stuw 1530 63), Grave beneden de sluis 791 46). POSTBUS 250 TE ENSCHEDE fabrikanten van; Marathon sport- en kinderkleding, Jumbo vakkled'ing vraagt voor spoedige Indiensttreding voor haar rayon Zeeland en oostelijk Noord-Brabant. Sollicitaties met recente pasfoto worden ingewacht. met de SCHOORSTEENPLAAT de plaat met een uitgesproken baksteen-effeet. Ga zonder verplichting eens kijken bij Sloperij - Houthandel en erkend Boardhandelaar (detail) TERNEUZEN (bij de watertoren) TEL. 2252 tegelijkertijd méér dan 60.000 vaders èn moeders met hun kroost iets willen zeggen U KUNT DAT

de Stem | 1958 | | pagina 11