Botwinnik won eerste partij TELEVISIE EN ONDERWIJS Mevrouw Timmers (Hoogerheide) ongeveer drieduizend baby's Mijnsteen beproefd bij de Deltawerken ding oord eert De Kussische wonderschoen Het houdt niet op! crimes verkoopster AN HAREN' S Schoenfabrieken ELEKTRO MONTEUR DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 MAART 1958 REN ikaanse ing voor burg IDA iag Een vroedvrouw jubileert Vergadering K.I. op de Bevelanden Hogere larieven eè}edn Wtsa3l1do0was1van Hoogwaterstanden r« «"a s,." V11",ne™ Zoon van vroegere Bei van Tunis in arrest Overgangskabinet in Griekenland Anti-kerkelijke campagne in Italië luwt Gaillard stelt weer vertrouwenskwestie Zesdaagse van Zürich Beperkt bruikbaar Voóral voor VHMO van betekenis Het wapenfeest van de K.O.O.S. Schieting te 's Heerenhoek Sterk schuttersveld te St. Jansteen Oriëntatierit te Welberg W ielercriterium te Steenbergen Manchester United in halve eindstrijd B ilj artdr iekamp te Stoppeldijk MARKTEN WATERSTANDEN ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN ing van rd de algeme- oor het muziek- gehouden. lasschaert deel- istandigheden 3 anwezig waren, dat de heer R. ntslag als be ien. Ie vele werk- afgelopen jaar het oprichten md en het vele t bij de tentoon- uis is gehouden, ine een woord stichting. Veel beleefd aan de n andere plaat- en gegeven. De 'ds in aller be- t voornemen te fieer belangstel voor het muzi- ag van penning- s uit dat er was en uitgegeven saldo dus van werd dat de nte f 6000.be- aflossing van ras voldaan. ■DAILLE see E. van Loo, isse, werd de :gereikt voor 12 wapen der Ko- :ee. or kapitein E.N. lewoond door op- Bosch en vele Marechaussee. :elfs tot in het bekend is bleek e secretaris van nteseeretaris J. rzoek werd ont- :gevens over de nwoner uit Mon- d van de Zuid- Uruguay. Deze de hoogte te zijn ant hij wist de ls en kende de iris. Hij was van is naar Europa engen aan Aar- iardenburg dus ten uit het klei- eelt en de goe- •Amerika: Uru- der kapel van isweert ingemet- datum van 8 dag der opening ia's hoede naar n deze woorden e bevolking van derdtal kinderen die daar de hten. Ie kinderen niet veranderde het ming. Er werden maakt, bestemd t slecht en zaten Vrouw van het voor zware zor- n ons blad heeft langzamerhand liep Maria-oord ook enkele Bra- het 't vorig jaar gregatie besloot bele flatjes, ge le andere, bij te Vlollet uit Hans- getogen en mo- we flatjes bijna zagen wij zelfs ie rest klaar is, romen, want het deze veilige Dit is, behalve ling door de zus- de prettige en der flatjes, die al een vrije in- lijk zou men zon. itbreiding forser ■n, maar de eer- n, dat bij een te /erzorging daar- dat willen zij nieuwbouw ge- al een vijftig be- d gehuisvest zijn. door de congre- de levensavond licht en vredig te van een onbeken- •tro: Tosca, 14 j. )xpositie 150 jaar i am bra: The rose De zwarte zweep, Vergadering KVP. Vermeirsen 2.30 eting. Jan Pluym schieting. Roza lieting staande wip Dansen, lympia 8 uur: De d. nstelling en film ouwburg 7.30 uur: DUW. Vlaamse Opera, ete. m nciale Bibliotheek louwburg. teilmg en. filrn (Van onze verslaggever) „Of ik in mijn vijfentwintig jaar praktijk wel eens echt iets bijzonders heb meegemaakt?" Mevrouw Timmers fronst de wenkbrauwen en schuift haar stoel wat dichter bij de tafel. „Zeker", zegt ze, „in de oorlog heb ik wel eens bijzondere en natuurlijk minder prettige dingen meegemaakt. Als ik terug denk aan die keer, toen ik een bevalling moest doen en er achten twintig bommen zó dicht bij vielen, dat ik dacht direct gaat het kraambed de lucht in, dan krijg ik weer kippevel. Ja dat was me wat. Gelukkig liep het nog goed af. Alleen het raam werd uit de kraamkamer geblazen. Kraam- en vroedvrouw kwamen met de schrik vrij". bevallingen te doen zijn en het is ook wel eens voorgekomen, dat het er vijf in de vier en twintig uur waren, maar dat laatste was echt wel een uitzondering." Eén ding heeft mevrouw Timmers- van Goch tijdens het praatje over haar loopbaan benadrukt. Het is haar altijd opgevallen, dat de mensen er voor ijverden om alles zo goed mo gelijk in orde te hebben voor een geboorte. Bij wie zij ook kwam, altijd was alles piekfijn in orde en dan te weten, dat er twintig jaar geleden heel andere toestanden wa ren. De mensen hadden het toen moeilijk en hoe zij het voor me- caar kregen weet mevrouw Timmers liet, maar waar ze ook kwam, al- ijd was overal voor gezorgd. Huldiging Mevrouw P. A. Timmers-van Goch te Hoogerheide, die in mei van dit jaar precies vijf en twintig jaar als vroedvrouw in dienst is van de ge meente Woensdrecht, kan smakelijk over gebeurtenissen uit lang vervlo gen jaren verhalen. Toen wij dezer dagen op een avond in haar woning aan de Antwerpsestraatweg te gast waren, heeft zij honderduit over haar loopbaan verteld en daarbij luister den man en vijf kinderen aandach tig toe. Ilit Deurne Mevrouw Timmers kwam in no vember '32 als assistente van mevrouw Visser, de toenmalige vroedvrouw, vanuit Deurne naar Hoogerheide. Al gauw burgerde zij in en na een half jaar, toen me vrouw Visser met pensioen ging, nam mevrouw Timmers, toen nog juf frouw van Goch, haar plaats in. In de jaren die volgden werd zij in Hoogerheide, Woensdrecht en Huij- bergen, welke laatste plaats ook tot haar rayon behoort, een populaire figuur, die bij ieder, waarmee zij in contact kwam, vertrouwen wekte. We hebben mevrouw Timmers gevraagd hoeveel kinderen zij ter wereld hielp komen. Dat zijn er niet weinig geweest. „Onge veer drieduizend" schat ze, „Precies weet ik het niet, omdat ik in de oorlog niet iedere ge boorte aangetekend heb". ..Hoe ik in Hoogerheide terecht ben gekomen?" „Och, dat is erg simpel. Dr. Meu- In de te Goes gehouden vergade1 ring van de vereniging voor kunst matige inseminatie op de Bevelanden „Voor produktief vee" is het tarief Y°?ï K.I. voor Z. Beveland van V*-op 14.gebracht en voor N. Beveland van 14.op f 15. De aftredende bestuursleden, de Srre?»- p°lderman te Kruiningen en w. Mmnaard te 's H. Abtskerke, werden herkozen. Als afgevaardigden aar de algemene vergadering van htnïtler®nyereniging te Goes werden benoemd de heren P. Polderman; M. rlv, u ïafendamme; D. Rom te Rnf)n' F JrTy te Kruiningen en J. im w le Kieuwdorp. nerindpei verslaê over de 7inhf XE, A^mK, gaf een over zicht van de werkzaamheden van de vereniging voor K.I. HS bleek dat de resultaten goed zijn en dat de veremgiging voor de Bevelanden wat deze resultaten betreft, boven het landelijk gemiddelde uitkomt De vergadering stond onder leiding van ir. W. Kakebteke leiding „Ik zal proberen niet met mijn ogen te knippen", zegt Adje Tim mers, de op een na oudste dochter van het echtpaar Timmers-van Goch, als onze fotograaf het gezin van de zilveren vroedvrouw kiekt. Links mevrouw Timmers, daar naast zoon Frans (13) en rechts de heer Timmers. Op de tweede rij van links naar rechts Annie (16), Hans (21), Hennie (21) en Ad (19). lemans, toenmalig directeur van de Heerlense Vroedvrouwenschool, had een verzoek van de gemeente Woens drecht ontvangen om een vroedvrouw te sturen. Nou, en toen viel de keus op mij". In 1935 stapte juffrouw van Goch in het huwelijksbootje en zij werd mevrouw Timmers. Het huwelijk ten spijt bleven velen in de drie dorpen haar juffrouw van Goch noemen en ook vandaag de dag nog komt „me vrouw Timmers" er wel eens be kaaid af. Vijf op één dag „Er is de laatste jaren druk werk aan de winkel geweest", vertelt zij. „Ik heb wel dagen, dat er drie Morgen, vrijdag 7 maart, eeiden m de provincie Zeeland de volgende Prins Mohammed, de 48-jarige zoon van de vroegere Bei van Tunis ^s aangehouden, nadat een doos met goud en juwelen was gevonden in het huis van een van zijn vrienden, de Frans man Ernest Spiteri. De zoon van prins Mohammed, de -2-jarige prins Rafed, en de 32-jarige Fransman zijn eveneens gearresteerd. De politie is van mening, dat de prins de kostbaarheden wilde verber gen om verbeurdverklaring te ontgaan. De Tunesische regering heetf na de afzetting van de Bei, in juli van het vorige jaar, de verbeurdverklaring van milie g'elast.en V!m de konmklyke Constantine Georgacopoulos, voor zitter van het Griekse Rode Kruis, heeft een „overgangskabinet" ge vormd, dat in de plaats komt van de twee dezer afgetreden regering-Ka- ramanlis. De leden van het nieuwe kabinet zijn gisteren door koning Paul beëdigd. Het nieuwe kabinet telt vijftien le den. Het zal 's lands zaken beheren in afwachting van de ontbinding der volksvertegenwoordiging en de vol gende maand te houden nieuwe ver kiezingen. Premier Georgacopoulos zal het parlement echter voordien verzoeken een nieuwe, omstreden kieswet, die voorziet in versterkte evenredige vertegenwoordiging", goed te keuren. Het om deze wet ontstane politieke rumoer leidde tot het aftreden van de regering-Karamanlis. Natuurlijk laat men in Hooger- ïeide, Woensdrecht en Huybergen dit opmerkelijke jubilee niet zo maar voorbijgaan. Op zondag 18 mei zal mevrouw Timmers eraan moeten ge loven of zij wil of niet. Zij zal zich een welverdiende hulde moeten laten welgevallen. „Het liefst liet ik deze dag maar onopgemerkt voorbygaan", ver trouwt mevrouw Timmers ons toe. „Maar ja, dat gaat nu e»enmaal niet." En zo is het ook: Hoogerheide, Woensdrecht en Huijbergen hebben begrepen, dat zij deze hartelijke en kundige vrouw dank verschuldigd zijn. Vandaar dat er nu al gelden worden ingezameld om mevrouw Timmers-van Goch en dit kunnen we gerust in de krant zetten want de jubilaresse is ervan op de hoogte een passend cadeau aan te bieden. In de Zuidwesthoek maakt men zich op, om dit zilveren feest luis terrijk te vieren. De anti-katholieke agitatie welke de laatste dagen door de communisten ir Italië gevoerd is, begint te luwen, z meldde Radio Vaticana gisteren. Ook gisteren zijn er weer een gro- aantal adhesiebetuigingen bij de bh schop van Prato binnengestroomd, ve' uit het buitenland en nog veel mee uit Italië zelf. Het episcopaat van Lon bardye heeft een herderlijk schrijve gepubliceerd, waarin het de anti-ker kelijke campagne in Italië afkeurt. ,,Wi zijn geen aanvallers, zegt de brief, oo! al worden wij aangevallen". De uit spraak van de rechtbank te Florence noemen de bisschoppen „een overwin ning van het communisme". De Franse regering heeft premier Gaillard gemachtigd het voortbestaan van zijn kabinet op het spel te zetten, indien dit noodzakelijk mocht zijn bij liet debat over de defensiebegroting in de Nationale Vergadering. De regering zou o.m. drastisch wil len bezuinigen op de militaire uitga ven, die niet rechtstreeks betrekkin? hebben op de campagne in Algerië In regeringskringen merkte men op dat de kosten van de operaties ir Algerië de oorspronkelijke begrotinr met 76,500 miljoen fr. overschrijden De regering machtigde Gaillard even eens de vertrouwenskwestie te steller ever $e plannen de stabiliteit van dc regering te vergroten door middel van een grondwetsherziening. Het debat hierover zal de volgende week in de Nationale Vergadering worden hervat. De stand van de zesdaagse te Zu rich, was woensdag bij de neutrali satie als volgt: 1. Arnold - Terruzzi, 369 pnt.Roth- Pfenninger 226 pnt.; 3. Senfftleben- Forlini 247 pnt.; 4. van Steenbergen- Severeyns 182 pnt; 5. Schulte - Bug- dahl 111 pnt. Er is reeds by het begin der Del tawerken sprake van geweest met het oog op de grote hoeveelheden steen, die hiervoor nodig zijn, ook gebruik te maken van mijnsteen. Dit leverde een dubbel voordeel op: er zou veel minder steen ingevoerd moeten worden, wat dus deviezen be spaarde, en onze Limburgse mijnen zouden een thans vrijwel waardeloos afvalprodukt economisch van de hand kunnen doen. Aanvankelijk verluidde echter, dat proeven met deze mijnsteen bij Vee- re waren mislukt. De proefnemingen zijn evénwel voortgezet in de Pluim- pot op Tholen waar in het sluitgat een drempel van mijnsteen werd aan gebracht van circa een meter dik te, waarvan de bovenkant 40 cm be neden N.A.P. kwam te liggen. Het derde kwartaalbericht over de Deltawerken meldt hierover nu, dat de mijnsteen tot een stroomsnelheid van 2 m-sec. redelijk stroombesten- dig bleek te zijn. Bij hogere snelhe den spoelt echter eerst het grui uits en daarna worden ook de grotere stukken meegevoerd. Bij stroomsnel- heden van meer dan 3 m-sec. bleek de mijnsteen zelfs weg te spoelen tussen de zware steenbestorting van stukgewicht van 80-200 kg. Verder gebruikte men de mijnsteen om on der de zakkendam een vloer aan te brengen als sprexdlaag op de breuk- steenbestorting en tevens om het aantal benodigde zakken te beperken. De aanwezigheid van deze laag is la ter een ernstig bezwaar gebleken, omdat ze een van de oorzaken is geweest, die tot de doorbraak heb ben geleid. Wel heeft een dergelijke mijnsteenlaag het voordeel, dat ze een belangrijk grotere lekweerstand biedt dan de onderliggende steenbe storting met stukgewicht 10-80 kg. De onderloopsheid van de zakken dam is overigens met succes bestre den doorr hem aan beide zijden aan te storten met mijnsteen. Het gebruik van mijnsteen voor het uitbouwen van een kop bij een stroomsnelheid van 2m-sec., die daarna toenam tot 2.80 m-sec. mislukte. Bij de bouwput voor de afwate- ringssluizen in het Haringvliet heeft men nu ook weer mijnsteen benut. Er werd zelfs op een hoeveelheid te verwerken mijnsteen van 120.000 ton gerekend. Bij de aanleg van de bouwhaven aan de oostzijde van de put kon het materiaal worden verwerkt in vrij wel stroomloos water. Hier mocht het gebruik wel geslaagd worden ge noemd. Gebleken is, dat dit materiaal zeer geschikt is voor de opbouw van dam men onder water, dat het zich goed met grijperkranen laat verwerken en onder de vrij sterke helling van cir ca 1 op 3 blijft staan, ook als de dam een grote hoogte moet verkrij gen. Het materiaal bezit verder een grote inwendige wrijving, zodat vormverandering of afschuivingen, zoals die zich in kleidammen kun nen voordoen, hier niet optreden. De mijnsteen is echter absoluut niet be stand tegen enige deining of golf slag, zodat hij gebruik boven laag water vrijwel steeds een afdekking met meer weerstand biedend mate riaal noodzakelijk is. Verder is een minder prettige eigenschap de des integratie van het materiaal, waar door de stenen onder invloed van de lucht uiteenvallen en op de duur tot gruis verweren. Verder zij nog vermeld, dat 23.000 ton mijnsteen verwerkt zijn aan de bouwput van de Zandkreeksluis in het Zeeuwse Drie-Eilandenplan. Hier werd een deel van de ringdijk aan de oostzijde van de bouwput bekleed met een mijnsteenlaag, gepenetreerd met koudasfalt. ,,Deze penetratie is beter gelukt op die plaatsen waar de mijnsteen juist was gestort dan op de gedeelten waar de mijnsteen al enigermate was verweerd, aldus het verslag. Uit een en ander blijkt wel, dat men wegens de eigenaardigheden van dit materiaal nog meer ervaring er mee moet opdoen om de juiste wijzen van toepassing er van te vinden en vast te stellen, in hoever re mijnsteen stortsteen kan vervan gen. Maar bewezen is toch al wel. dat het binnen bepaalde grenzen bij de Deltawerken bruikbaar is, en ie dere toepasselijkheid mag men hier als winst beschouwen. (Van onze onderwijsmedewerker) Toen minister Cals in september 1955 in de ideeënbus van zijn departement een voorstel aantrof, waarin het gebruik van school televisie werd aangeraden ter bestrijding van het tekort aan leraren, heeft hij dit idee in studie gegeven aan de drie Paeda- gogische Central, welke de verschillende geledingen van het Ne derlandse onderwijs vertegenwoordigen. De uitslag van deze be studering is helaas afwijzend geweest. op dit ogenblik nog bijzonder krach tige remmen op de verwezenlijking van het idee. Maar het lijdt geen twijfel, of mettertijd wordt elk van deze bezwaren overwonnen, zoals dit ook is geschied bij iedere nieuwe vondst die geleidelijk haar exclusivi teit verloor. De bewering, dat het kijken naar televisie-uitzendingen li chamelijk en geestelijk nadelig zou zijn voor de jeugd, is uiteindelijk niet houdbaar. Omtrent radio en film zijn destijds dezelfde onheilsvoorspellin gen gedaan, maar de mens is ten allen tijde in staat gebleken, nieuwe vindingen ten eigen voordeel aan te wenden en de schadelijke aspecten uit de weg te ruimen. Men zal verstandig handelen, als reeds nu minstens in theorie de met dit onderwerp samenhangende vraag stukken in studie worden genomen. Gelukkig leeft dit besef in ons on- derwijs en men kan dan ook met in stemming vaststellen, dat verschil lende experts uit meerdere takken I van onderwijs zich op deze voorbe- j reidende arbeid hebben geworpen. Niets ligt bij hun arbeid meer voor de hand, dan een verkenningstocht in andere landen. Verschillende delen van Amerika. waar men al een "ftiental jaren geleden met schooluit endingen aan ving, zijn ruimschoots fc«t. ex-" ^en- i tele stadium voorby. Tjzou in- Wij zeggen „helaas", omdat de pre sentatie van het televisie-idee onge lukkigerwijze gekoppeld werd aan 't vraagstuk van het lerarentekort. Hierdoor kwam de kern van het ant woord aan de minister op deze ge poneerde betekenis van de school televisie te liggen en de Onderwijs wereld achtte eenstemmig geen en kel technisch apparaat in staat, de levende, inspirerende, opvoedende docent te vervangen. Het is intussen wel duidelijk en het werd ook uitgesproken in de gedach- tenwisseling tussen Departement en Onderwijs, dat afgezien van dit as pect, de televisie in de toekomst een belangrijk hulpmiddel kan worden voor de scholen. De nadruk dient dan echter te worden gelegd op de term HULP-middel. Evenals de school radio-uitzendingen thans niet meer weg te denken zijn in het onderwijs, zo kan ook de televisie-uitzending weldra een verdienstelijke plaats gaan innemen. De kostbare aanschaf van televisie- ontvangers, de bijzondere eisen aan deze toestellen voor klassikaal ge bruik, de beperkte zendtijd vormen structief zal het echter zyn, de vor dering in Engeland te volgen, waar men in de laatste maanden van vo rig jaar met bijna dagelijkse uitzen dingen begonnen is op een duizendtal middelbare scholen. Dat zich in het bijzonder het mid delbare onderwijs leent voor het doel matig gebruik van school-televisie, is begrijpelijk. De leerling moet im mers een zekere graad van waar- nemings-vaardigheid verworven heb ben, een snel combinatie-vermogen en een aandachts-concentratie. welke het lagere schoolkind niet altijd kan op brengen. Bovendien liggen de ge bruiksmogelijkheden in het middel baar onderwijs meer voor de hand. Vakken als aardrijkskunde, moderne geschiedenis, natuurkunde, bieden ruime kansen voor een instructief gebruik van de beeldbuis. Ook kan de culturele vorming, de be roeps-oriëntatie en de informatie omtrent het maatschappelijk gebeu ren op ongemeen actuele wijze wor den gediend. Leren luisteren Er zullen in Nederland ongetwijfeld i nog vele jaren van studie en proef neming voorbij gaan, voordat de middel zal zijn geworden. Toch kan middel zal zij ngeworden. Toch kan ook thans reeds het gezin helpen, de weg te bereiden voor deze toekomst. Immers, zoals men in de lagere school tijdens een schoolradio-uitzen ding de kinderen kan onderscheiden die hebben leren luisteren en hen. die 'erkeerde luistergewoonten hebben ongewend, zo zal ook later in de .choolklas merkbaar zijn, in welke gezinnen men de kinderen geleerd leeft, met kritische zin, aandachtig en verstandig de televisie-uitzendin gen te bezien. De Russische atletiekbond zal de Internationale Atletiek Federatie verzoeken de speciale schoen goed te keuren welke Yuri Stepanov ge bruikte, toen hij in juli van het vorig jaar 2 meter 16 hoog sprong. Deze prestatie is nog niet als we reldrecord erkend, maar Rusland zal hier op aandringen op het Iaaf-con- gres, dat in augustus te Stockholm wordt gehouden. Te Apeldoorn is 't wapenfetst van de K.O.O.S. voortgezet. H. Snijders (korps mariniers Rotterdam) werd winnaar van afdeling 2 op degen met 7 gewon nen partijen, C. van Tol (korps mari niers Rotterdam) werd tweede met 6 gewonnen partijen. In afdeling 1 degen eindigde J. Vos (vierde divisie Kon. Marechaussee Groningen) met 12 ge wonnen op de eerste plaats vóór F. Vlietman (KMA Breda), die 9 partijen won. L. Stratus (korps mariniers Rot terdam) werd winnaar op degen in hoofdafdeling B met 4 gewonnen par tijen, J. Hartings (Kon. Marechaus see Nunspeet) werd tweede, even eens met 4 gewonnen partijen, doch hij had meer ontvangen treffers dan Stratus. De uitslag van de korpswedstrijd op sabel was: 1 K.M.A. Breda, 2 Korps Mariniers Doorn, 3 School Ge neeskundige Troepen Amersfoort. De schieting op de liggende wip door VIOS, bij de heer Rijk gehouden, had de volgende uitslag: le zijvogel A. Schouwenaar, Bata vieren; 2e zij vogel P. Vermuë, Jacoba van Ëeijeren; le hoofdkal P. Pantus, Zeelandia; 2e hoofdkal B. Rijk, Con cordia; le onderkal G. Bordini, VIOS; 2e onderkal P. Pantus, Zeelandia; le klqp A. v.d. Dries, Eensgezindheid; 2e klep C. Bek. Soranus; 3e klep C. Raas, Willem Teil; 4e klep A. de Jonge-Vette Willem Teil. Meeste kleine vogels W. Pantus van Zeelandia. Aan dt schieting bij Jan Pluijm te St. Jansteen werd door 81 schutters deelgenomen. De hoge vogel was voor E. de Block te Kapellebrug. De zijvogels resp. voor A. v.d. Branden te,Kapellebrug en J. Picavet, Zand berg. Het grootste aantal kleine vogels (4 stuks) was voor Jan Pluijm, St. Jansteen. Om de plannen met betrekking tot de oprichting van een drumband te kunnen realiseren, zal te Welberg zondag na half-vasten een oriëntatie- rit voor auto's en motoren georgani seerd worden. De rit is uitgezet door de in Steenbergen niet onbekende rij ders J. Gommeren en Jac. Rooms. Het bestuur van het wielercomité Steenbergen", dat ieder jaar in Steen bergen interessante wielerwedstrijden weet te organiseren, is momenteel in druk overleg met het bestuur van de Stichting ..Steenbergen vijf eeuwen Nassaustad". Op de laatste dag van de Stadsfeesten, 17 augustus, zullen in het Strienestadje verschillende koersen worden verreden, waarvan de orga nisatie in handen van het wielercomité ligt. Het comité is Jn onderhandeling met verschillende buitenlandse ren ners van naam en klasse. Manchester United heeft de „replay" voor de kwartfinales van het toernooi om de F.A.-cup tegen West Bromwich Albion met 10 gewonnen. Het doel punt, dat Manchester United in de halve finales bracht, werd in de laatste minuut door Colin Webster gescoord. United komt in de halve eindstrijden uit tegen Fulham op het terrein van Aston Villa in Birmingham. In het Olympische zwembad te Sydney zijn opnieuw enkele wereld record gesneuveld. De dames-esta fette ploeg bestaande uit Dawn Fra- ser, Sandra Morgan, Ilsa Konrads en Lorraine Crapp vestigde het wereld record op de 4 x 110 yards vrije slag estafette, door een tijd te maken van 4 min 18,9 sec. hetgeen 0,4 .sec on der de door de F.I.N.A. per 1 mei 1957 gestelde limiet (4.19,3) ligt. De overige drie wereldrecords kwa men op het conto van de heren- Een estafette-team met Jon Konrads, John Devitt, Gary Chapman en Geor ge Hamilton zwom de 4 x 220 yards vrije slag estafette in 8 min 24,5 sec. waarmee het 1,9 sec. onder de F.I.- N.A.-limiet bleef (8.26.4). In deze race, waarbij Jon Konrads als eerste van het viertal startte, leg de hij de 220 yards af in 2 min. 3,2 sec. waarmee hij zijn wereldrecord op de 220 yards vrije slag met 1,6 sec. verbeterde. Konrads zwom op 18 januari jl. in Sydney namelijk 2 min 4,8 sec. Deze nieuwe tijd bete kent tevens een verbetering van het wereldrecord op de 200 meter vrije slag, dat ook met 2 min 4,8 sec se dert 18 januari jl. in het bezit van Konrads is. De driekamp tussen de biljart clubs uit Stoppeldijk, Boschkapelle en Axel is geëindigd in een overwinning van „De Tol" uit Stoppeldijk. De fi nale werd onder grote belangstel ling gespeeld in café Th. Crombeën te Rapenburgtol. „De Tol" had in de voorafgaande wedstrijden reeds een mooie voorsprong verkregen, maar niettemin was de tegenpartij „De Trffers" uit Boschakeplle niet kans loos. Met 34 caramboles verschil werd ook deze laatste match door „De Tol" jgewonnen en deze vereni ging kwam daardoor in het bezit van een fraaie beker. In totaal had „De Tol" een voorsprong van 93 ca ramboles op de naaste concurrent „De Treffers". TIJDENS DE in Apeldoorn gehouden vergadering van de K.O.O.S. is besloten tot aansluiting bij de K. N.A.S. waardoor leden van de K. O.O.S. in de toekomst zullen kun nen deelnemen aan door de K.N. A.S. te houden toernooien en aan int. wedstrijden. DE 28-JARIGE Russische studente in de medicijnen, Alevtina Koltsjina heeft woensdag nabij de Finse plaats Lahti het wereldkampioen schap-ski 10 km cross country be haald in 44 min 49 sec. DE DATA voor het internationaal da mes hockeytoernooi. in 1959 te Am sterdam. zijn gewijzigd. Het toernooi zal worden gehouden van 25 april tot 8 mei. DE BRITSE DAMESPLOEG heeft dinsdag te Boedapest in de finale voor het Europese kampioenschap In Moskou is dinsdag de eerste par tij van de revanche-wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken begonnen tussen de wereldkampioen W. Smislof (links) en de ex-wereld kampioen M. Botwinnik. Nadat dinsdagavond de partij was afge broken, is zij gisteren na 63 zetten door Botwinnik (rechts) gewonnen. (Telefoto ANP) tafeltennis met 3-1 gewonnen van de Roemeense damesploeg. TE LONDEN IS dezer dagen een „club van internationals" opgericht een organisatie, waarvan uitslui tend Britse internationals op uitno diging lid kunnen worden. Stanley Matthews werd de eerste voorzit ter van deze vereniging. GOES, 5 maart. Spruiten A2 70, BI 36-65, afw. 39-51, witlof A2 36-52, BI 41-52, afw. 23-24, groene sav. kool 17-27, rode kool 7-9, gele sav. kool 7-13, boerenkool 2-7, koolrapen 7, .peen 14-19, prei 38-43, uien 4-7, spi nazie 84-91, sjalotten 18. GOES. Rectificatie. In de opgave van het Landbouwschap over de aardappelprijzen is een fout geslo pen. Inplaats van alpha 40 mm opw. binnenlandse sortering had er moe ten staan: „alpha 40 mm opw. ex port". 's-HERTOGENBOSCH, 5 maart. Op de markt van heden werden aan gevoerd 7415 stuks vee, zijnde: 247 runderen, 344 graskalveren, 965 vette kalveren, 1117 nuchtere kalveren, 230 schapen, 10 geiten, 29 lammeren, 53 fokzeugen, 600 slachtvarkens, 30 lo pers, 1566 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk en kalfkoeien van 730 tot 1260, guiste koeien 620900, kalfvaarzen 7401175, klamvaarzen 690920, guis te vaarzen 630835. pinken 425675, graskalveren 265380, nuchtere kal veren voor fok- of mesterij 50200, weideschapen 5075, lammeren 55 90, drachtige zeugen 260340, lopers 5869, biggen 36—54, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 661 stuks. Extra kwaliteit 3.253.40, le kwali teit 3.103.20, 2e kwaliteit 2.752.90, 3e kwaliteit 2.602.70. Vette stieren 2.803.05, worstkoeien 2.452.60 per kg geslacht gewicht. Vette kalveren le kw. 2.352.65, 2e kw. 2.002.20, 3e kw. 1.651.90. Nuchtere slacht- kalveren 1.101.25, slachtvarkens 1.581.69, slachtzeugen le kw. 1.45 1.52, 2e kw. 1.371.42 per kg levend gewicht. Vette schapen 75105, vette lammeren 7095, nuchtere slachtkal- veren 3045 per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer groter, handel levendiger, prijzen stijf duurder. Guiste koeien ruimer, goedsoortige werden prijshoudend verhandeld. Jongvee: groter, williger, vast. Vette kalveren: zeer groot, kalm, moeilijk te handhaven. Nuchtere slachtkalve- ren: groter, langzaam, op gelijk ni veau. Schapen en lammeren: nor maal, rustig, onveranderd. Fokzeu gen: ruimer, redelijk, stabiel. Lopers en biggen: groter, goed, stijf duur der. Slachtvee: minder, tamelijk vlot, bleven gehandhaafd. Slachtzeugen: groter, willig, trokken aan. TERNEUZEN, 5 maart. Boeren kool 8-20, eigenheimers 9-11, andijvie 66. rode kool A 10-13. B 7-8, sav. kool A2 26-36, afw. 7-16, waspeen 10. breek, peen B 8-10. prei A2 33-41, B 14-38, knolselderij 12. spruiten A2 23-60, B2 15-30, afw. 15-16. uien 1 13, afw. 7, witlof A 56-60, B 57-58, A2 46-57, B2 34-50. afw. 25-35, winston K 101-105, F 80, stek 35. Konstanz 335 2), Rheinfelden 267 (—3), Breisach 216 (—18), Straatsburg 315 13), Maxau 530 17), Mannheim 458 34), Mainz 449 (—33). Bingen 350 (—33), Kaub 424 (—41), Trier 330 (—26), Koblenz 449 47), Keulen 505 59), Ruhr- ort 780 (—76), Lobith 1452 (—52), Nijmegen 1205 36), Arnhem 1189 (—31), Eefde IJssel 730 (—23), De venter 611 22). Monsin 5600 50), Visé 5234 28), Borgharen 4308 43), Belfeld aan de stuw 1593 49), Grave beneden de sluis 837 (—28). GEVRAAGD: Leeftijd niet beneden 18 jaar 'iliaal: EINDSTRAAT 2 BREDA GEVRAAGD: met enkele jaren praktische ervaring. Zich mel den bij: O. E. VERVAET-BRYSENS, Westkade 96, Sas van Gent. - Tel. 595.

de Stem | 1958 | | pagina 3