Sinterjan was te goeder trouw Produktie-controle bij ons melkvee Raad Vogelwaarde akkoord met leges-heffing toeristenkaarten KANTONGERECHT MIDDELBURG Een verdachte, die zijn bekeuring kinderachtig vond J. A, Belfroid te Vlissingen jubileerde als koster DE VERDROGINGEN ROND DE BRAAKMANPOLDER Getuige werd verdachte Uitbreiding Maria-oord Hansweert In Zeeland de hoogste per koe TERNEUZENSE GASTVROUW OP DE EXPO SS P. v. d. A.-raadslid te Middelburg op straat gezet Walcheren MIDDELBURG Filmavond N.R.\ ./Z.V.U. Verdubbeling van opbrengst Zuid-Beveland GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN OOSTBURG Rinnendijken werken als een zeef R.-k. vlassers gaan vergaderen Zuid-Amerikaanse belangstelling voor Aardenburg AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 MAART 1958 „Verboden hier fietsen te plaatsen - Sinterjan". Dat was de korte inhoud van het briefje, dat de Middelburgse onderwijzer J. S. op 27 november van het vorige jaar in de Stropoortgang te Middelburg aan de fiets van zijn vrouw bevestigde. De betekenis van het epistel was overduidelijk: de fiets van mevrouw stond op een plaats, waar dat niet mag en S. wilde dit zijn echtgenote op deze wijze kenbaar maken. Hij tekende met „Sinterjan", omdat het in de tijd van het Sint- Nicolaasfeest was en in zijn functie van onderwijzer had hij juist nog de bisschoppelijke tabbaard aangehad. Op het moment dat hij het briefje aan de fietsbel bevestigde, verscheen een adspirant-agent van politie op het toneel, die S. verbaliseerde, om dat deze zijn fiets ook op de verbo den plaats had neergezet, zulks om het briefje te kunnen schrijven. Deze „vrolijke" zaak diende nu woensdagmorgen voor de kantonrech ter te Middelburg, waar S. nog eens bereidwillig zijn verhaal voor mr. J. Moolenburgh opdiste. De kantonrech ter begreep, dat S. op de hoogte was van het feit, dat hij zijn fiets niet in de Stropoortgang mocht neerzet ten, gezien het schrijven aan zijn vrouw. Ook de adspirant-agent moet dit duidelijk geweest zijn, doch hij kon dit niet tolereren en schreef zijn bon uit. Het bord aan de ingang van de Stropoortgang verbiedt, dat men hier fietsen plaatst of laat staan. De offi cier van justitie, mr. Th. Lebret. zei, dat S. de fiets wel niet heeft laten staan, maar hem er toch geplaatst heeft, waarom hij f3 boete vroeg. De kantonrechter was evenwel van oor deel, dat S. te goeder trouw gehan deld 'had en gezien de geringe omvang van het feit, kreeg „Sinterjan" geen straf opgelegd. „Roekeloos" In hoge mate roekeloos vond de kantonrechter de handelwijze van de chauffeur A. J. de R. uit Wolphaarts- dijk, die zijn portier had geopend, zonder uit te kijken of er achter hem ook nog verkeer aankwam. Derge lijke dingen hebben vaak ernstige on gelukken tengevolge, in dit geval kon de achteropkomende automobilist nog juist een aanrijding voorkomen door scherp naar links te sturen. Het bleek, dat de R. de ernst van de overtre ding niet goed inzag, want hij zei het kinderachtig te vinden, dat hij be keurd werd. „Er zijn wel belangrijker dingen in de wereld," voegde hij de verbalisant toe, „en ik stop zo dik wijls, dat ik niet steeds in mijn spie gel kan kijken." De els van de officier f 20 nam de kantonrechter on veranderd in zijn vonnis over. Een boete van f30 (eis f401 viel de Domburgse expediteur J. W. ten deel. Hij was begin november op de Los- kade in Middelburg met zijn vracht wagen gekomen, terwijl het gewicht van de lading bieten, die hij vervoer de. 1900 kg te hoog was. Ter veront schuldiging voerde W. aan, dat er door het slechte weer veel tarra aan de bieten gekomen was. „Onschuldig....' „Ik ben onschuldig," zei de bejaarde fabrieksarbeider M. de N. uit Vlis singen. Hij stak 26 november ji. de Paul Krugerstraat in Vlissingen over, zonder op de bromfietser J. de N. te letten. Er ontstond een botsing, waar bij de bromfietser zodanig ten val kwam, dat hij met een hersenschud ding en een beenwond vier weken in het ziekenhuis moest doorbrengen. „Toen hij aankwam, was ik al op het trottoir," sprak de voetganger, maar dit was niet te rijmen met de aanrijding, waarvan in het proces verbaal gesproken werd. Daarom vroeg de officier f 10, een lage vor dering met het oog op de civiele vor dering van f 98, die J. de N. had in gesteld. De kantonrechter vonniste conform en wees de civiele vordering toe. De opbrengst aan melk en melkvet van het Nederlandse rundvee is In de loop van onze 20e eeuw wel buitengewoon toegenomen: het melkvet het meest waardevolle bestanddeel van de melk is minstens verdubbeld! Ver schillende oorzaken oftewel factoren hebben hiertoe bijgedragen, zoals be tere teeltkeus, betere verzorging voeding en verpleging der dieren, maar vooral ook de produktiecontrole, die in de laatste halve eeuw wel een enor me vlucht heeft genomen. Zo zelfs dat de verwachting, dat die controle tot ongeveer de helft van de veestapel beperkt zou blijven, verre is overtroffen. Het laatste jaarverslag toch van de Centrale Melkcontrole Dienst (C.M. D.) vertelt ons dat reeds 64,4 pet. van de Nederlandse koeien op pro- duktie wordt onderzocht (v.j. 62 pet.). Daarmee is het einde nog (lang) niet bereikt want het percentage be draagt in Friesland zelfs 82.1, in Drente 77.7 en in Overijssel 70.6. Noordbrabant neemt, na Noord-Hol land en Gelderland de zesde plaats in met 57,3 pet. der koeien die ge controleerd worden. In Zeeland, met zijn daarvoor ongeschikte toestanden, bedraagt het percentage gecontro leerde koeien toch nog bijna 30 (29.6), waarmee 't echter onder aan de lijst komt na Limburg met 52.7 pet. De toename in Noordbrabant bedroeg in het laatste jaar 1.8 pet., in Zeeland 2 pet. Wel vooral ook is het gehalte aan melkvet gestegen. Dit bedroeg rond de eeuwwisseling in Friesland stellig niet helemaal 3 pet., in 1906 was het daar pl.m. 3.07 pet., in 1909 was het 3.10 pet. en thans hebben de rond driekwart miljard kilo's Friese melk een vetgehalte van rond 4 pet. Het landelijk gemiddelde is in die tijd gestegen van minder dan drie tot 3.75 pet. En met het toenemen der produk tiecontrole, de betere ontwikkeling der boeren en diverse andere facto ren, zal de produktie per koe nog be langrijk stijgen. Dit blijkt heel duide lijk als we de produktiegegevens van verschillende bedrijven en gebieden gaan vergelijken. Zo hoorden we de zer dagen nog de vergelijking tussen twee dicht bij elkaar gelegen bedrij ven. Het ene had een gemiddelde per koe van 5000 kg melk met 3.78 pet. vet, het andere van 2900 x 3.15! In het eerste bedrijf moge nu iets meer aan die produktie ten grondslag ge legd zijn, stellig echter zal daar de winst aanzienlijk groter zijn. In N.-Holland is een bedrijf met 'n daggemiddelde van 901-925 gram men vet per koe, doch twee bedrij ven blijven tussen 301 x 325 gram men! De Nederlandse produktiecontrole trekt dan ook de aandacht in het buitenland; voor studiedoeleinden zijn er bezoekers geweest uit alle wereld delen! De produktievermeerdering zal stellig ook gediend worden doordat de provinciale melkcontrolediensten de verkregen gegevens doelmatig verwerken o.a. ten behoeve van het nagaan dér produktievererving van fokstieren, welke gegevens de fokkers een zeer goede leidraad bieden bij de keuze van hun fokstieren. Als produktiegebied staat Zeeland nogal ver op het eerste plan met zijn gemiddelde per koe van 4680 kg melk met 3.77 pet. vet in 311 dagen. Zelfs nog aanzienlijk boven de geregis treerde koeien van Friesland het gemiddelde van Friesland (met de ongeregistreerden) komt op de derde plaats na Noord-Holland. Als geheel (zwartbont en roodbont) neemt Noordbrabant ook nu de zesde plaats in in de rij der gewesten met 4186 x 3.64 gemiddeld per koe. Grote bedrijven Noordbrabant heeft het grootste be drijf van Nederland, n.l. één met 151 koeien; op de tweede plaats komt een Noordhollands bedrijf met 88 koeien; het tweede bedrijf in Noord brabant (20e in de hele rij) telt 55 koeien. Het grootste Zeeuwse bedrijf heeft 56 koeien. In Zeeland is het wel vooral oost- Zeeuwsch-Vlaanderen dat met zijn gemiddelde produktie per koe van 5055 kg melk met 3.73 pet. vet in 308 dagen een best figuur slaat; west- Zeeuwsch-Vlaanderen doet het ook goed met 4826 x 3,72 in 303 dagen. Dan volgt Walcheren met 4652 x 3.85 in 316; de Bevelanden met 4668 x 3.66 in 306 en Schouwen - Tholen met 4332 x 3.73 in 308 dagen. In Noordbrabant zijn vele fokver- enigingen met twee veeslagen; het zwartbonte en het roodbonte. In door snee zijn de zwartbonten hier iets melkrijker (landelijk is het anders om) met pl.m. 0.10 pet. meer vetge halte. Negen fokverenigingen (controlever enigingen) hebben een gemiddelde melkproduktie per koe van meer dan 4500 kg. Het hoogst is de vereniging „De Volharding" te Nispen met 4739 x 3.78 in 315 dagen. Dan komen drie roodbontenverenigingen met meer dan 4600 kg en dan de vereni gingen te Klundert met 4534 x 3.78 in 305 dagen; Andel mei 4561 x 3.67 in 305 dagen en „Vinkenbroek" te Roo sendaal met 4510 x 3.67 in 314 dagen, waarna twee roodbontenverenigingen volgen. De bedrijfsleider J. C. D. uit Mid delburg was tot voor kort een be rucht man in Meliskerke. Hij placht daar namelijk met zijn auto mot hoge snelheid politie en burgemeester schatten deze op 60 a 70 kilometer per uur links door de bocht in de Dorpsstraat te schieten. Mr. Lebret vroeg voor het punt snelheid vrij spraak, vooral ook omdat D. zelf geen juiste opgaaf had kunnen doen. Voor het links rijden werd f 50 boete ge vraagd. De kantonrechter achtte even wel beide feiten bewezen en veroor deelde D. bij verstek tot twee maal f 25 boete. Tot de vier dames, cue geroe pen zijn de charme van de Ne derlandse vrouw op de wereld tentoonstelling te Brussel te ver tegenwoordigen behoort mej. Els Standaert uit Terneuzen. Voor haar aanstelling was zij als se- cretaress werkzaam op de Franse ambassade. In het hotelbedrijf van haar vader te Terneuzen en op jaar beurzen deed zij de voor haar huidige taak onmisbare ervaring op. Zij is een echt talenwonder, want behalve Frans, Duits, Engels, Italiaans en Spaans, spreekt zij ook Russisch. 55 55 De heer I. van Loo, raadslid van de gemeente Middelburg voor de Partij van de Arbeid, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de ge meenteraad. De heer van Loo is met zijn 68 jaren de nestor van het gemeente bestuur, maar het besluit tot ont slagname vloeit niet voort uit het feit,jdat hij zich lichamelijk of gees telijk niet meer in staat acht deze functie te vervullen. Hieraan liggen andere factoren ten grondslag, na melijk en hier citeren wij de heer van Loo dat de voorzitter van de afdeling Middelburg de me ning is toegedaan, dat men op 65- jarige leeftijd uit openbare licha men moet verdwijnen. De heer van Loo heeft inmiddels, evenals zijn echtgenote, bedankt voor het lidmaatschap van de Par tij van de Arbeid. De beweegrede nen hiertoe worden uiteengezet in een aan het afdelingsbestuur ge richt schrijven. En hierin wordt o.m. gezegd, dat het nu de tweede keer is, dat een socialistisch raads lid van Middelburg, dat de leeftijd van 65 jaar heeft overschreden, door de partij gedwongen wordt zijn plaats in de raad in te ruimen. De heer van Loo wijst er op, dat vroeger vaak ouder wordende ar beiders op straat werden gezet, iets waar de socialisten schande van spraken. En nu gaat de afdeling, onder leiding van haar voorzitter, dit spelletje spelen. Dit a.fdelings- besluit is echter geen partijbesluit, gezien de kandidaatstelling van de heer van Oorschot voor de komende verkiezingen. Gedurende een 12-tal jaren heeft de heer van Loo zitting gehad in de gemeenteraad van Middelburg en uit hoofde van deze functie was hij vele jaren lid van de commissie van toezicht van de Technische School te Middelburg. Na een lid maatschap van 45 jaar heeft de heer van Loo thans afscheid geno men van de socialistische beweging. Aanstaande zaterdagavond geeft de Nederlandse Reisvereniging in sa menwerking met de Zeeuwse Volks Universiteit in de Concert- en Ge hoorzaal een filmavond voor leden en belangstellenden. Vertoond wordt de vorige zomer opgenomen film „Van Grimsel tot Gross Glockner", ingeleid en gecommentarieerd door de heer J. E. Slotboom. Motorshow De Leeuw Woensdagmiddag heeft de firma de Leeuw in de achterzaal van restau rant Wöhler weer haar jaarlijkse mo tor-, scooter- en bromfietsshow voor het publiek opengesteld. Het meest opvallende element wordt wel ge vormd door de bromfietsen, die hoe langer hoe moeilijker van de motor rijwielen te onderscheiden worden. De gejiele uitvoering wordt steeds zwaarder en de enige overeenkomst met de fiets blijven de trappers. Nieuwe kleuren zijn geïntroduceerd in aantrekkelijke combinaties, zowel in de afdeling brommers als in de af deling scooters. De motorfabrikanten houden het nog maar steeds voorna melijk op het sterke zwart, hoewel ook hier steeds meer chroom en nik kel op het toneel verschijnt. De ex positie is ook thans weer op aantrek kelijke en overzichtelijke wijze inge richt. Volgende week komt De Leeuw met dezelfde show in Cosy Corner te Vlissingen. IN LICHTKOEPEL GESTAPT Op het terrein van de houthandel v.h. G. Alberts Co. aan het indu strieterrein gebeurde een ongeval, waarvan de Middelburger J. O. het slachtoffer werd. De man liep op het dak van de triplexloods, waarbij hij vermoedelijk in een lichtkoepel is ge stapt en een va] van vier meter maak te. O. liep een hersenschudding op en moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Met een H. Mis uit dankbaarheid, gevolgd door een gezellig samenzijn in de pastorie niet de familie, vrienden, kerkbestuur en de geestelijkheid van de parochie, heeft de heer J. A. Belfroid woensdag zijn 45-jarig ju bileum gevierd als koster van de parochiekerk te Vlissingen. Bij de H. Mis gaven vele parochianen blijk van hun appreciatie door dit dankoffer bij te wonen, waardoor de kerk dan ook aanmerkelijk voller was dan od andere dagen bij de mis van half negen. In de grote achterkamer van de pastorie werd de jubilaris toegesproken door pastoor N. J. Kossen en door de heer E. Aspeslagh, die voor deze gelegenheid zijn gelukwens in dicht vorm aan de jubilaris overbracht. Pastoor Kossen dankte de heer Bel froid van harte voor het feit, dat hij nu reeds gedurende 45 jaar op bijzon der toegewijde wijze zijn kosterlijke plichten heeft vervuld met liefde voor het vak. Altijd was hij op tijd aanwe zig om de nodige voorbereidingen te treffen en in stilte hebben de pastoors er wel eens op gehoopt, dat hij toch eens een enkele maal te laat zou zijn, al was het alleen maar ten bewijze van de menselijke zwakheid. Dit ge noegen hebben zij echter tot dusver nog nimmer mogen beleven. Als bij zonder blijk van erkentelijkheid bood de pastoor de jubilaris een ferme kist sigaren aan, die uiteraard in dank en met waardering werd aanvaard. Nadat een kop koffie was geschon ken en verscheidene sigaren niet uit de bovenvermelde kist in brand gestoken waren, was het woord aan de heer Aspeslagh, die begon met het op halen van enkele vrolijke herinnerin gen aan gebeurtenissen, die een zestig tal jaren geleden plaats vonden in de ambtsperiode van de heer Belfroids voorganger en oom. Op buitengewoon geestige wijze schetste de heer As peslagh de kwajongensstreken, die hij en zijn kornuiten toentertijd uithaal den. Hetgeen hij over de heer Belfroid te vertellen had, werd als gedicht voorgedragen en daarin werd nog eens in hej bijzonder de aandacht ge vestigd op het feit, dat het 's win ters toch aangenamer is om de mis bij te wonen in een warme dan in een koude kerk. Spreker hoopte dan ook, dat het gouden jubileum van de heer Belfroid in een goed verwarmde kerk mocht worden gevierd. Geïnspi reerd door deze koude, overhandigde hij de jubilaris tenslotte een door hem zelf vervaardigd schilderstukje, een sneeuwlandschap voorstellende. Een punt waarbij de tongen even in beweging kwamen in de raad van Vogelwaarde, betrof het voorstel van burgemeester en wethouders om voor de afgifte van de toeristenkaarten een bedrag aan leges te heffen van 1. per stuk. In de bij het voorstel behorende memorie van toelichting werd gememoreerd, dat voor de bewijzen van Nederlanderschap een bedrag aan leges werd geheven van 2.50, De nieuwe toeristenkaart heeft een geldig heidsduur van vier maanden (voor sommige grensstreken echter, waaron- ders Zeeuwsch-Vlaanderen, is de toeristenkaart 1958 geldig tot 1 februari 1959), maar tegenover deze kortere geldigheidsduur staat een grotere ter ritoriale rechtskracht, aangezien met een toeristenkaart kan gereisd wor den naar België, Luxemburg, Frankrijk. West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. B. en w. achten daarom een be drag aan leges van 1.— verant woord en becijferden niettemin een verminderde opbrengst aan leges van 450.per jaar. Dit laatste wil de er bij de heren Vink en Peers man niet in. Zy toonden aan, dat in de memo rie van toelichting een fout gemaakt was en dat de toeristenkaarten het dubbele van de bewijzen van Neder landerschap in het laatje zullen bren gen. Genoemde heren vonden het be drag dan ook vrij hoog. De voorzit ter kon hiertegenover niets stellen, dan dat de kostprijs voor de gemeen te van een toeristenkaart belangrijk hoger ligt dan die van een bewijs van Nederlanderschap. Daarnaast deed hij een beroep op de raad om ook eens aan de inkomsten te den ken, aangezien men bij het doen van uitgaven reeds ontroerende blijken van liefdadigheid ten toon heeft ge spreid. Er moet nu eenmaal geld binnen komen om deze goede deugd te blijven beoefenen. De heer Peersman liet zich hier door verbidden: het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen met de aantekening, dat de heer Vink geacht wenste te wor den te hebben tegengestemd. De voorschotten op de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs voor het jaar 1958 werden vastge steld. berekend naar een bedrag van 40.per leerling. De vergoeding per lokaal en per kleuter voor het bijzonder kleuteronderwijs werd voor het jaar 1957 vastgesteld, berekend naar 715. per lokaal en f 9. per kleuter. Naar dezelfde maatstaf ontvingen de kleuterscholen een voor schot op de vergoeding voor 1958. Op advies van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid werd het pand Sasdijk 36 on bewoonbaar verklaard. Op een bezwaarschrift tegen de aanslag reinigingsrecht van de heer J.C. Janssen werd besloten deze aanslag te handhaven, aan gezien deze op grond van de be staande verordening juist was op gelegd. De heer Vink vond het overigens wel een uitzonderlijk ge val, want, de ophaler van het huis vuil schijnt bij betrokkene niet langs te komen. De voorzitter zou hiertoe opdracht geven. De commissie van beheer van de schoolartsendienst Zeeuwsch - Vlaan deren verzocht het gevoelen van de raad omtrent de eventuele aanstel ling van een derde schoolarts. De voorzitter lichtte toe, dat het Rijk bereid is in de kosten van een derde schoolarts te subsidiëren, ter wijl Gedeputeerde Staten hun aan vankelijk afwijzend standpunt in gun stige zin hebben gewijzigd. Burge meester en wethouders achtten ech ter de aanstelling van een derde arts niet wenselijk en noodzakelijk, een mening, die door de raad werd gedeeld. Wel merkte de heer Peersman nog op, dat het nuttig zou zfjn een psy chiater bij de schoolartsendienst aan te stellen. De voorzitter onderschreef het belang hiervan, maar een en an der stuit af op het feit, dat de schoolartsen werkzaam zijn op scho len van verschillende godsdienstige richting, waardoor dc keuze van een psychiater bemoeilijkt wordt. Deze kwestie heeft echter de volle aan dacht van de kruisverenigingen. De K.A.J.-afdeling te Hengstdijk zag het haar toegekende subsidie voor 1958 op voorspraak van de he ren de Poorter en Peersman ver hoogd tot 50. Het bestuur van de voetbalvereni ging Rapenburg richtte zich met een schrijven tot de raad, waarin werd verzocht tot de aanleg van een gemeentelijk sportterrein over te gaan. De raad zou dit graag verwe zenlijkt zien, maar naar de voorzit ter meedeelde kan in verband met de bestedingsbeperking voorlopig niet aart uitvoering van dit project ge dacht worden. Door kopers van rentespaarbrie- ven der Tweede Nationale Woning bouwlening was tot een bedrag van 17.300. voorkeur uitgesproken voor de gemeente Vogelwaarde. De raad besloot dit bedrag te lenen van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten tegen een rente van 6 pet. De heer Vink stelde bij de rond vraag verschillende vragen omtrent de administratie van de gemeente belastingen ten kantore van de ont vanger, in het bijzonder vanwege de verlate inning van een gedeelte dezer belastingen. De voorzitter zegde toe deze vragen in de volgende verga dering te zullen beantwoorden. De heer Serrarens bracht nog eens naar voren, dat reeds in de cember 1956 besloten was het dorp Ossenisse eens een flinke opknap beurt te geven. De Bestedingsbeperking is ook hier weer als spelbreker opgetre den. maar naar zijn mening moest toch een oplossing gevonden wor den althans tenminste voor de Dorpsstraat en de Kipstraat. Rob Geraerds speelde molière De bekende solo-acteur Rob Ge raerds heeft voor de leerlingen van bij de Z.V.U. aangesloten middelba re-, Ulo- en nijverheidsscholen een solo-voorstelling gegeven van Moliè- re's „Burger-edelman", de fijnzinni ge satire, die het, dank zij de ster ke bouw van het stuk en de men senkennis die erin is vervat, het al tijd nog doet. Prachtig gaf hij de hoofdpersoon, monsieur Jourdain, het opgeblazen heerschap weer en even eens typeerde hij treffend juist de nevenfiguren. Er was zo'n animo voor dit optre den dat Geraerds twee voorstellingen in „de Prins" moest geven. Leegstaande huizen mogen worden gekocht Ged. Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring gehecht aan het voornemen van het Goese gemeente bestuur om de vijftien leegstaande huizen in de de Grootstraat aan te kopen van de N.V. Bredero's bouw bedrijf. Anderhalf jaar lang zijn ze onbewoond gebleven. 's-H eerenhoek NIEUWE KERKMEESTERS Door de bisschop van Breda zijn benoemd tot kerkmeester de heren Mart. Vermue en J. Martens. Hansiveert DE BOUW VAN HET KUNST GEBOUW In de Kerklaan is de aannemer Po- ley uit Kruiningen begonnen met de bouw van het Groene Kruisgebouw annex woonhuis voor de zuster. Tegen augustus moet een en ander opgele verd worden. Het Groene Kruis heeft hier voor f 20.000 subsidie uit de z.g. rampen- pot, terwijl het complex ruim f 42000 kost. Sluiskil FORUMAVOND K.V.P. Vanavond zal in het parochiehuis een KVP-forumavond worden gehou den, die morgenavond om half negert over de KRO zal worden uitgezonden. Omdat de bijeenkomst staat in het te ken van de verkiezingen zullen vooraf enkele propaganda-speeches worden gehouden. In het forum hebben zit ting: Paul de Waart, gespreksleider, dr. L. A. Albering, J. Mertens, T. vah Ruiten en mejuffrouw mr. de Vink. Sas van Gent Cyclusfihii in Olympia Vanavond draait in het Olympia theater, in de cyclusreeks, de be kende film „De pastoor van Kirsch- feld", naar het toneelstuk van Anzen- gruber. Het behandelt een thema, dat op sensationele wijze uitgebuit zou kunnen worden, maar de regis seur heeft zich kennelijk goed be heerst. Het gaat om een jong meis je, dat als huishoudster in een pas torie komt. Bepaalde omstandighe den, die verkeerd worden uitgelegd, brengen de dorpsbewoners tot rod delpraatjes, die er graag in willen Het is een boeiend verhaal, waar van een knap gemaakte film is ge maakt en voor deze voorstelling in de speciale donderdagavondreeks zal dan ook zeker wel belangstelling zijn, Lamsivaarde Slachtoffer van het mijnongeval Tot de slachtoffers van het mijnon geval te Geleen behoort de heer Leo- nardus F. Blommaart, die in 1927 al hier geboren is. Voor zijn zielerustzal vrijdag a.s. in de parochiekerk van de H. Cornelius een H. Mis van Requiem worden opgedragen. Daarna zal de be grafenis plaats hebben op het r.-k. kerkhof alhier. Koervarht TRIDUUM Het triduum dat pater Polman in onze parochiekerk zal geven begint vanavond om half acht. Ook vrijdag en zaterdagavond op hetzelfde uur zal de pater een predikatie houden. Brand in Middeiistandsbaiik Gisterenavond om acht uur werd Oostburg opgeschrikt door luid sire- ne-geloei. Er bleek brand te zijn uit gebroken in de stookplaats van de centrale verwarming van de Midden- standsbank aan de Nieuwstraat, het geen gepaard ging met een grote rookontwikkeling. De brandweer was spoedig ter plaatse en ging de brand haard te lijf met enkele slangen. Ge lukkig was de stookplaats geheel in beton opgetrokken, zodat er geen schade is ontstaan aan het archief of aan andere waardevolle papieren Wel werd enige waterschade geleden. Omtrent de oorzaak van de brand wordt nog een nader onderzoek inge steld. De belangstelling van het pu bliek was enorm. AMBONNEES JONGETJE AANGEREDEN Een zes-jarig Ambonneesje van het kamp Wilgenhof alhier stak op de hoek Raes-Fierens plotseling de Burgtstraat over en werd gegrepen door een personen-auto, bestuurd door B. J. N. uit Heinkenszand. Het jongetje werd tegen de grond ge smakt en liep verwondingen op aan de linkerarm. Nadat eerst dokter de Bruijckere hulp had verleend kon het jongetje, na verbonden te zijn in het ziekenhuis, op eigen krachten weer naar huis gaan. Biervliet Zestig jaar getrouwd Het echtpaar Babin-Zonnevijlle, wonende in de Ameliapolder, vierde zijn zestigjarige bruiloft. Zowel de man, Machiel Babin, 81 jaar, als zijn vrouw, Catharina Zonnevijlle, 82 jaar, verheugen zich nog in een uitstekende gezondheid. Onder de velen die dit krasse echtpaar hun gelukwensen aanboden bevond zich ook burge meester A. P. Kostense. In de afdelingen der Eerste Kamer zijn vragen gesteld over de kwestie der verdrogende landbouwgronden in de polders om de Braak man, waarover wij gisteren reeds schreven. De Kamerleden zouden gaarne willen weten wat de dienst der Domeinen in deze denkt te doen. Sedert het eerste ogenblik dat in dc Braakman de tijbeweging uitbleef, zijn de sloten met zoet water van diverse polders drooggelopen en droog gebleven. Volgens de landbouwcon- sulent in Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren de uitkomsten van de 13 door dit euvel getroffen bedrijven onge- van nevenkarvels in de nieuwe Braak- opbrengst beneden die van de gecon- i troleerde gelijksoortige zg. L.E.I.- I bedrijven. De senatoren, die hierover spraken dringen er, indien het boven staande werkelijk zo is. sterk op aan, dat Domeinen hulp biedt, bijvoor beeld door het beschikbaar stellen van nevenkorvels in de nieuwe Braa manpolder, teneinde de getroffen bedrijven weer enigszins rendabel te maken. Bij nadere informatie vernamen wij. dat het leeglopen der sloten met zoet water ontstaan is doordat, na het uitmalen van de Braakman, de tegendruk van het zeewater ont breekt. De dijken, voor een groot deel uit zand bestaande, werken als De r.-k. Zeeuwsch Vlaamse vlas- ,ersbond zal a.s. vrijdag in een al gemene vergadering bijeen komen te IJzendijke. Het belangrijkste punt van deze vergadering is een lezing door de heer Delbeke, directeur van het Algemeen Belgische Vla~verbond over: ,.de huidige situatie in de vlas industrie". een zeef en laten het water van de sloten door. Het is een onaange naam en pijnlijk geval voor de be trokkenen en ook voor de dienst dei- Domeinen, welke de Braakman liet inpolderen. De kamerleden menen, zoals uit hun vragen blijkt, dat het alleen gaat om de polders aan de westkant van de Braakman. Dat is onjuist; ook de polders aan de oostzijde heb ben dezelfde bezwaren. Voor de Middelburgse kantonrech ter verscheen woensdagmorgen een getuige als verdachte. Een voormali ge getuige wel te verstaan. Want de man in kwestie, de Vlissingse lood gieter P. J. A. S., moest op 30 ok tober van het vorige jaar voor het kantongerecht als getuige komen in de zaak tegen A. H. S. uit Vlissin gen. Maar hij was weggebleven, waarmee hij in strijd handelde met art. 192 van het Wetboek van Straf recht. Hij had dus „opzettelijk niet voldaan aan enige wettelijke verplich ting", die hij als zodanig te vervullen had. De officier van justitie, mr. Th. Le bret, eiste f 20.boete. De kanton rechter, mr. J. Moolenburgh, wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde S. conform. Sluis Jaarvergadering van „Apollo" In café Havers werd de algeme ne jaarvergadering door het muziek gezelschap „Apollo" gehouden. De voorzitter, R. Plasschaert deel de mee dat door omstandigheden 3 bestuursleden niet aanwezig waren. Hij deelde ook mede dat de heer R. v. Winsberghe zijn ontslag als be stuurslid heeft genomen. Hij memoreerde de vele werk zaamheden die het afgelopen jaar waren verricht, o.a. het oprichten van de jeugd drumband en het vele werk, dat was verricht bij de tentoon stelling S.P. die in Sluis is gehouden. Toch bracht hij gaarne een woord van dank aan deze stichting. Veel genoegen had men beleefd aan de uitvoeringen, welke in andere plaat sen en te Sluis waren gegeven. De drumband stond steeds in aller be langstelling. Ook besprak hij het voornemen te trachten de jeugd meer belangstel ling bij te brengen voor het muzi kale leven. Het verslag van penning meester Roeland wees uit dat er was ingekomen 2622.72 en uitgegeven 2663.10 een nadelig saldo dus van 40.38. Medegedeeld werd dat de schuld van de gemeente f 6000.be liep en dat aan de aflossing van 300.plus rente was voldaan. BRONZEN MEDAILLE Aan de Marechaussee E. van Loo, wachtmeester le klasse, werd de bronzen medaille uitgereikt voor 12 jaar dienst bij het wapen der Ko ninklijke Marechaussee. Dit geschiedde door kapitein E.N. Spronk en werd bijgewoond door op perwachtmeester P. Bosch en vele manschappen van de Marechaussee. Aardenburg Dat Aardenburg zelfs tot in het verre Zuid-Amerika bekend is bleek wel hieruit, dat bij de secretaris van de V.V.V. de gemeentesecretaris J. M. Paridaen, een verzoek werd ont vangen om meer gegevens over de gemeente, van een inwoner uit Mon tevideo, de hoofdstad van de Zuid- Amerikaanse staat Uruguay. Deze bleek reeds goed op de hoogte te zijn van Aardenburg, want hij wist de namen van de hotels en kende de naam van de secretaris. Hij was van plan om op zijn reis naar Europa ook een bezoek te brengen aan Aar denburg. Zo kan Aardenburg dus reeds bogen op toeristen uit het klei ne land van de veeteelt en de goe de voetballers in Zuid-Amerika: Uru guay. Op het in de muur der kapel van „Maria-oord" te Hansweert ingemet seld steentje, met de datum van 8 december 1948 de dag der opening staat „onder Maria's hoede naar veilige haven". Het scheepje boven deze woorden sloeg op de toenmalige bevolking van Mariaoord een honderdtal kinderen van varende burgers, die daar de schippersschool bezochten. Na de ramp zijn de kinderen niet meer teruggekeerd en veranderde het internaat van bestemming. Er werden een serie flatjes in gemaakt, bestemd voor bejaarden. Aanvankelijk liep het slecht en zaten de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart uit Tilburg voor zware zor gen, zoals men toen in ons blad heeft kunnen lezen. Maar langzamerhand keerden de kansen en liep Maria-oord vol met Zeeuwen en ook enkele Bra banders. Zó vol, dat het 't vorig jaar te klein was. De congregatie besloot toen een viertal dubbele flatjes, ge lijkvloers zoals ook de andere, bij te bouwen. Aannemer Mollet uit Hans weert is aan het werk getogen en mo menteel zijn de nieuwe flatjes bijna gereed, een ervan zagen wij zelfs al bewoond. Zodra de rest klaar is, zullen die ook vol stromen, want het aantal bejaarden, dat deze veilige haven zoekt, is groot. Dit is, behalve aan de goede verzorging door de zus ters, te danken aan de prettige en praktische inrichting der flatjes, die daarenboven allemaal een vrije in gang hebben. Natuurlijk zou men zon. der enige risico de uitbreiding forser hebben kunnen maken, maar de eer waarde zusters vrezen, dat bij een te grote bezetting de verzorging daar onder zou lijden en dat willen zij voorkomen. Zodra de nieuwbouw ge reed is zullen in totaal een vijftig be jaarden in Maria-oord gehuisvest zijn. Veertien zusters zijn door de congre gatie afgestaan om de levensavond van de pensionaires licht en vredig te maken, GOES Grand: Brief van een onbeken de vrouw. MIDDELBURG Electro: Tosca, 14 j, Prov. bibliotheek: Expositie 150 jaar Schouwburg. VLISSINGEN Alhambra: The rose tattoo, 18 j. Luxor: De zwarte zweep, 18 j. Ariënsgebouw: Vergadering KVP. ST. JANSTEEN Em. Vermeirsen 2.30 uur: Jaarmarkt, schieting. Jan pluym 2.30 uur: Jaarmarkt, schieting. Roza Everaert 2.30 uur: Schieting staande wip J. de Weduwe 6 uur: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De pastoor van Kirschfeld. OSSENISSE Tentoonstelling en film Oost p riesterhu lp GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Hare majesteit de vrouw. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Schuld en boete. MIDDELBURG Provinciale Bibliotheek Expositie 150 jaar schouwburg. TERHOLE Tentoonstelling en film Oostpries terhulp.

de Stem | 1958 | | pagina 2