In Moergestel gaat men angstig de nacht in Steun van Atjeh, zegt Padang "HA&tC „Veilig Verkeer" Middelburg hield jaarvergadering Voor verdrogingsgebieden rond de Braakman weer maatregelen gevraagd Ned. invasie in „Kattekoers Ouderwetse „boeren- inspan' -verkoop te Borssele Veertien huizen afgebrand in veertien dagen tijds en niemand weet waardoor Jeugddag op „Woensdrecht Tonido naar Antwerpen Boodschap van Mat Busby Het wapenfeest van de K.O.O.S. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 MAART 1958 Ontploffing tijdig voorkomen Mr. H. Koning secretaris St.-Adelbert Vrouw verkocht zeven maal zelfde auto Wout Wagtmans in Rome-Napels-Rome Wereld-tweekamp Smyslov-Botwinnik Schulte in kopgroep Sjees voor acht gulden Geen promotie van reserve elftallen Volley-interland Nederland-België Om de Ned. Militaire bridgetitels Voorronde titelstrijd 2e klas libre SPORTin't KORT Olympische Spelen voor Spoorweg employees MARKTEN WATERSTANDEN (Van onze speciale verslaggever) Bijna niemand in Moergestel gaat nog rustig slapen... Het kan geen toeval zijn, zegt men. Ze ven huizen afgebrand in veer tien dagen tijds- Veel gezinnen durven 's avonds niet meer naar boven. Ze hebben de bedden naar beneden gesjouwd en iede re avond vragen ze zich af, wie er nu weer aan de beurt zal zijn. Drie weken geleden werd Moer gestel voor het eerst gealar meerd. Er was brand uitgebro ken in de schuur van de land bouwer van Dijk, op Vinkenberg Veertig stuks vee kwamen in de vlammen om- Men beklaagde de boer in kwestie en daar bleef het bij. Een brand. Dat kan gebeu ren... Een week later echter brandde het opnieuw. Het huis van het gezin Frommé, op Roodven, ging geheel verloren. „Merkwaardig" zeiden de inwoners van Moergestel. „Toeval lig, twee keer zo kort achtereen". Niemand echter maakte zich nog ongerust. Vorige week dinsdag evenwel, in alle vroegte, sloeg het vuur voor de derde keer toe. Drie huizen, aaneen gebouwd, brandden vrijwel geheel uit. Drie gezinnen stonden dakloos; met veel moeite had men de kinderen van Bart Oer- lemans naar beneden kunnen bren gen, voordat de vlammen de toe gang tot de slaapkamertjes versper den. Verslagenheid in heel Moergestel. En de bange vraag, wat er eigenlijk aan de hand was. Niemand kon het antwoord geven. Nog altijd toeval? Of kwade opzet? Twee dagen later: brand aan de Oisterwijkseweg, in het huis van Har- rie Hendriks, 's middags om twee uur. Weer twee dagen later: twee huizen achter het Kerkpad, midden in de nacht. En nu is er iets van paniek in Moergestel. Niemand kan nog aan nemen, dat het toeval zo uitdagend kan zijn. Maar wat dan? Inderdaad een maniak, die zoals sommigen veronderstellen met fosfor-kogel- tjes werkt? Er zijn feiten, die deze veronderstelling wettigen. Maar aan de andere kant: kan een brandstich ter zo brutaal zijn om midden op de dag zijn slag te slaan? Enkelen antwoorden ontkennend op die vraag. Maar, zeggen ze. fos for hoeft niet ineens te ontbranden. Het kan 's nachts tussen de pannen worden geschoten en eerst uren daarna vlam vatten. Dat hangt af van de temperatuur. Nochtans: het is een veronderstel ling, meer niet. Mogelijk dat er van brandstichting geen sprake is. Maar wat dan Geen kortsluiting Marien de Kort, van café „De Zwaan" verbloemt geenszins, dat hij zich allesbehalve prettig voelt. De twee huizen aan het Kerkpad, die zaterdagnacht aan het vuur ten prooi vielen, staan of beter: stonden De afdeling Middelburg en omstreken van de „Vereniging voor Vei lig Verkeer" hield in het „Schuttershof" een algemene ledenvergade ring aan het slot waarvan een forum vragen op verkeersgebied beant woordde. Dit bleek een interessante bezigheid, waarbij de heren M.A. Reneman, commissaris van politie, mr. J. Moolenburgh, kantonrechter en J. de Later, rijkshoofdinspecteur van het verkeer in het district Zee land, alsmede mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, officier van justi tie, C.W. Bloemers, luitenant der rijkspolitie en mr. W.F.P. Kurtz, ad vocaat en procureur, de vragenstellers op deskundige wijze van repliek dienden. slechts op enkele meters afstand van zijn zaak. Als de wind slecht had gezeten, zegt hij, had ik er niet veel meer voor gegeven. Tegen 2 uur 's nachts stond hij tegenover het café nog met enkele mensen te praten. Juist was hij naar binnen ge gaan, toen het gebeurde. Rook uit het dak bij Frans van Esch en en kele minuten later de hele boven verdieping, mèt die van het aan grenzende huisje in lichterlaaie. Van Esch heeft onmiddellijk zijn buurman gewaarschuwd, Kees Spa- ninkx, wiens kinderen anders dan die van hem boven sliepen. Met man en macht hebben ze gesjouwd om nog iets van de inboedel te red den. Het was bitter weinig, wat ze naar buiten konden dragen. „Toeval lig", zegt de Kort, met een vreem de nadruk op dit woord, „toevallig Allemaal kleine huisjes. Een kamer of wat gelijkvloers en boven een be schoten zoldertje. En overal begon de brand onder het dak. Kortsluiting? Ik geloof het niet. Bij Frans van Esch zaten de elektriciteitsleidingen aan de voorzijde van het huis. En aan de achterkant, boven, begon het te branden Van Esch zelf beaamt dat. „Ik snap er niets van", zegt hij. „Ik was even uit bed geweest en mijn vrouw- hoorde wat ritselen. Ze dacht dat het boven te doen was. Och, dacht ik, ze is wat nerveus. Dat was ik trou wens zelf ook. Je denkt alleen nog maar aan brand op het ogenblik. Ik wilde eerst niet gaan kijken, maar ze hield aan. Toen ik buiten kwam kroop de rook tussen de pannen uit. En even later was het gebeurd". Niet alleen is de brand overal be gonnen, maar bovendien is hij tel kens uitgebroken in een hoekhuis. Bij Frommé, bij Oerlemans, bij van Esch. Het kan niet anders, zeggen sommigen, er moet een maniak rond lopen... De politie laat zich er niet over uit. Ze is juist iets geslotener, dan onder normale omstandigheden, Maar ze geeft oog en oor te kost. Ze vindt het blijkbaar ook wel ver standig, dat in sommige buurten van Moergestel de bewoners zelf op pa- trouilletocht gaan en na het invallen van de duisternis iedereen in de ga ten hoyden, die zich op een minder normale manier gedraagt. De een Radio-Padang heeft beweerd, dat Atjeh op het punt staat zich aan te sluiten bij het „rebellen- regiem van Midden-Sumatra". Volgens de omroep zou de vol gende week hierover in Atjeh een officiële verklaring worden afgelegd. „u?-«r'geMen heetf een aantal auto- 1 ?n uit Atjeh besprekingen ge- voerd met rebellenleiders in Bukit- jnggi, de hoofdstad der revolutionai re regering. Tezelfder tijd voerden andere af gevaardigden van Atjeh besprekingen karta ndonesische regering in Dja- Royalties van Caltex .„^•JPiem„ier van de tegenregering n Midden-Sumatra, Sjafruddin. heeft p' e medegedeeld, dat de uauex Petroleum Maatschappij de Van -royalties" in verband «wij. ?r werkzaamheden op de olie- elden in Midden-Sumatra aan de In- 2°"e®;^he regering heeft gestaakt, u^afruddm zeide, dat de maatschappij aan a s'°Jeni de betalingen zowel aan de centrale regering als aan de tegenregertog stop te zetten „totdat hun geschillen zijn bijgelegd". Een woordvoerder van de Caltex te amgapore zeide, niet te weten, of tgeen Sjafruddin mededeelde, juist is. Een dergelijk besluit kon, zeide deze woordvoerder, slechts worden genomen door de directie van de maatschappij. Boetes Indonesische procureur-gene raal Soeprapto, heeft medegedeeld: 55 I iandgerecht in Makassar boetes heeft opgelegd aan de gezag voerders van twee buitenlandse sche pen. Ue gezagvoerder van de „Lulu" nm?mS£lg Uit Hongkong en varend onder Panamese vlag, werd veroor deeld tot een boete van rp 250 000 - wegens onwettig vervoer van kopra uit Celebes. De exporteur, die dit schip had gecharterd, werd veroor deeld tot een boete van rp. 1400.000.- De gezagvoerder van de „Troon Breeze", eveneens afkomstig uit Hongkong, doch onder Engelse vlag varend, kreeg een boete van rp. 200.000.-, wegens overtreding van de vlagvoorschriften. Nationale raad President Soekarno heeft een bij eenkomst geleid van zijn „Nationale Raad", die gen jaar geleden in het kader van zijn plan tot „geleide de mocratie" werd opgericht. Deze bijeenkomst, die drie dagen zal duren, is in een waas van ge heimzinnigheid gehuld, en na afloop van de besprekingen van gisteren werd geen communiqué uitgegeven, ven. Roodven, rustiek plekje in Moergestel, nu plaats van on rust vat het kalmer op dan de ander. Vooral de gezinnen met kleine kin deren echter nemen het zekere voor het onzekere. Ze slapen beneden en sommigen hebben zoveel mogelijk kledingstukken en voorwerpen van waarde in koffers en tassen ge pakt. Als de nood aan de man mocht komen Dakloos De branden hebben al een extra woningprobleem geschapen. Acht ge zinnen zijn dakloos geworden. Ze moeten zo goed mogelijk worden ge holpen. De familie Oerlemans (ze ven personen), van wie de moeder in het ziekenhuis ligt, is ondergebracht in een villa aan de Tilburgseweg, evenals het gezin van de heer Hen driks. Meelevende dorpsgenoten heb ben ervoor gezorgd, dat Oerlemans weer wat huisraad kreeg. „De kinderen van Kees Spaninks", gegt de Kort, „hadden waterpokken, toen ze uit het brandende huis wer den gehaald. Ze hebben 's nachts bij mij geslapen. Het is triest. En als we het nu maar wisten". Maar niemand weet iets. Er is zelfs geen vermoeden in een bepaal de richting. Dat is het angstige. Tijdens de rondvraag van de ver gadering, die aan dit forum voor afging. stelde één der leden aan de voorzitter, de heer E. Visscher, de vraag hoe het mogelijk was, dat in het 17 leden tellende bestuur zoveel nieuwe gezichten waren te zien, zon der dat de leden hiervan op de hoog te waren. „Want volgens artikel 8 der statuten", aldus deze vragenstel ler, „moeten bestuursleden door de ledenvergadering worden gekozen." De heer Visscher betoogde, dat het altijd de gewoonte is geweest hoof den van bepaalde diensten in het be stuur op te nemen, iets wat hij bo vendien als een vereiste zag. Toen nog meer leden van hun misnoe gen over deze gang van zaken blijk gaven, beriep de voorzitter zich op het predikaat „koninklijke", dat de veren, draagt, waarna hij de zaak als afgedaan beschouwde. Een aan tal aanwezigen was het hier echter geenszins mee eens, omdat dit be roep in dit verband geen enkele rechtsgeldigheid heeft. Ereleden Bij de aanvang der vergadering werd Middelburgs nieuwe burgemees ter, mr. J. de Widt, tot ere-voorzit- ter der vereniging benoemd. Tegen de benoeming van mevrouw Mazure- Hagemans, die kort geleden na toen jaren arbeid als penningmeesteres aftrad, tot ere-lid had al evenmin iemand bezwaar. De voorzitter deelde nog mee, dat ook de leerlingen van de b.l.o.school te Middelburg dit jaar aan het ver- keersexamen zullen meedoen. Met de cursussen voor volwassenen gaat het de goede kant uit. In het afgelopen jaar werden in Middelburg, Oostka- pelle, Renesse en Hoek verkeerscur- sussen voor volwassenen gegeven, terwijl in Oud Vossemeer een cur sus voor bromfietsers tot een goed einde kwam. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer C. Bakker, kwam vast te staan, dat van de 31 lagere scho len op Walcheren - Vlissingen niet inbegrepen 801 leerlingen aan het schriftelijk en 774 aan het praktisch gedeelte van het verkeersexamen deelnamen. In totaal behaalden bij na 700 leerlingen het diploma, in zijn verslag memoreerde de secreta ris het bestaan van een instructielo kaal boven de kleuterschool aan de Vlasmarkt te Middelburg. Het feit, dat de toegang vrij is, noch de aan wezigheid van een schat aan instruc tiemateriaal hebben er toe bijgedra gen, dat hiervoor veel belangstelling bestaat. Het ledental bewoog zich iets in stijgende lijn; er zijn thans 533 leden en 26 begunstigers. Mevrouw Mazure - Hagemans, de penningmeesteres had niets dan goeds te melden: het saldo van de vereniging bedraagt 1691.64. In komsten en uitgaven over 1957 resp. 1418,55 en 766.55, ey voorde lig slot over 1957 dus van 652. Een vijftal bestuursleden werd her kozen, zij het dan, zoals gezegd, dat uit de vergadering ernstige kritiek kwam op de benoeming van enke le andere leden in het bestuur, bui ten de ledenvergadering om. Een 55-jarige stoker heeft gisteren in een kelder van een bankgebouw aan de Blaak te Rotterdam enige bange ogenblikken beleefd. Toen hij met laswerkzaamheden bezig was, sloeg plotseling de vlam in de acety- leenfles. Onmiddellijk waarschuwde men brandweer en politie en spoedig was de omgeving van het bankge bouw afgezet. De brandweer liet met een de kelder vol lopen om de fles in het water af te koelen en daarna deed men de fles in een bak met wa ter. Twee brandweerlieden hebben tenslotte de gevaarlijke fles in de Wijnhaven laten zakken. Mr. H. M. Koning is benoemd tot secretaris van het hoofdbestuur de St.-Adelbert-Vereniging. Mr. ning, dié vanaf 1 juli 1957 na het vertrek van mr. J. A. Geukers met de waarneming van het secretariaat was belast, heeft met ingang van 1 maart zijn functie aanvaard. De gewestelijke Zeeuwse raad van het Landbouwschap heeft in zijn jong ste vergadering besloten zich nog maals tot de bevoegde instanties te wenden met het dringend verzoek thans op korte termijn maatrege len te treffen, welke tot een oplos sing voor de verdrogende bedrijven rond de Braakman kunnen leiden. Het betreft hier een dertiental be drijven in de Koninginnes Elisabeth- v. Wuijckhuise-; Kanaal, en Stellepol- der. Na de indijking van de Braak man zijn de verdrogingsverschijnse- len opgetreden en drukken zij de op brengst volgens de betrokkenen. Werkgroep Zuid-Sloe Voorts werd besloten een werk groep in te stellen ter bestudering van de plannen voor industrialisatie van het Zuid-Sloe en de daaraan voor de land- en tuinbouw verhonden con sequenties. Als zodanig zal de com missie grondgebruik fungeren, aange vuld met enige heren uit Den Haag. Met de P.Z.E.M. werd overeen stemming bereikt over de te volgen procedure inzake de schadevergoe- Op de vliegbasis Woensdrecht is gisteren een jeugddag gehouden. Leer lingen van h.b.s.-en uit Goes, Oud- Beijerland en Gouda waren er te gast en keken hun ogen uit aan het geen ze te zien kregen. En dat was heel wat. De jongelui, die even over tienen arriveerden, werd in de manschap- penkantine een uiteenzetting gege ven over organisatie en taak van de K.L.U. en de vliegbasis, waarna zij konden genieten van enkele demon straties. Later volgde een rondleiding over de basis, waarvoor uiteraard alle be langstelling bestond. Wegens grond mist kon er geen vliegdemonstratie gegeven worden. De politie heeft de 31-jarige B. G, M. van der V., zonder beroep, aan gehouden, die zeven maal dezelfde auto heeft verkocht. De vrouw huur de het vorige jaar een kleine auto. Zij zat echter nogal in de schulden en werd derhalve behoorlijk gemaand. Om uit deze impasse te geraken be sloot zij de gehuurde auto te koop aan te bieden. Kwam er een gegadig- an de opdagen, dan vroeg zij handgeld Ko- omdat zij naar haar zeggen de i auto niet overdroeg voor zij een nieu we had aangeschaft. Zeven personen zijn aldus de dupe geworden. In to taal heeft haar deze handelwijze een 2000 qpgebracht. ding voor het plaatsen van masten voor de te bouwen hoogspanningslijn Westdorpe-Hulst. De raad besloot tot aanwijzing van 15 nieuwe bedrijven die aan de kost prijsboekhouding van het L.E.I. zul len deelnemen nl. 5 in Schouwen- Duiveland, in Oost - Zeeuwsch- Vlaanderen en 3 in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Verschillende punten, die op de kostprijsberekening betrekking heb ben, zullen nader worden besproken. Met de afdeling Zeeland van de B.O.V.A.L. zal worden onderhan deld over eventueel te maken af spraken inzake de tariefstelling voor het loonwerk. Gezien de moeilijkheden rondom de afzet van lucernemeel van oogst 1957, werd besloten dit probleem aan de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap voor te leggen. Naar wij vernemen, zal Wout Wagtmans dit jaar deelnemen aan de grote klassieke wegwed strijd Rome - Napels - Rome. Dit betekent dus dat Wouter niet mee zal gaan naar de Ronde van Span je, zoals min of meer in de bedoeling heeft gelegen. De omstandigheid, dat Wout de laat ste tijd in perfecte conditie verkeert heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen dat hij in de befaamde Italiaanse klas sieker mag starten. Tonido uit Goes zal op 1ste Paas dag met het 1ste herenelftal deelne men aan een internationaal handbal- toernooi te Antwerpen, dat georga niseerd wordt door Uilenspiegel". Ook nu zal Tonido tijdens de Pinksterdagen weer een internatio naal handbaltoernooi organiseren. Deelname werd reeds toegezegd door Bad Soden uit Duitsland, Welta uit Mechelen (België) en D.E.S. uit Eindhoven. In Moskou is een begin gemaakt met de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen de titel houder Smyslov en z-ijn uitdager Botwinnik. Smyslov speelde in de eerste partij met wit. De partij werd afgebroken na de 41e zet van wit. 55 Ook dit jaar zullen weer vele Ne derlandse amateurs deelnemen aan de klassieke wegwedstrijd Gent - Ie per (de zg. „kattekoers", volgens traditie de opening van het Belgi sche wielerseizoen. Ons land wordt vertegenwoordigd door ongeveer 80 renners bijna de helft van het totale aantal deel nemers. In de 153 km lange rit, die geleid wordt over o.m. de beruchte „Zwarte Berg", krijgen zij de sterk ste Belgische en Franse amateurs als tegenstanders. Aan de start verschijnen drie na tionale kampioenen: de Nederlan der Piet SteenvoQrden, - de, Belg Ro man en de Fransman .Bouton. Ver dere (Nederlandse) deelnemers zijn 0.a. Ab Geldermans en Coen Niesten die vorig jaar resp als tweede en derde eindigden achter de Belg Muyl- le, hun streekgenoten Theo Sijthof en Frits Rabe, Jan Legrand, Jan v. Wetten, Hennie Marinus, Ab van Eg- mond, Ben Teunisse, Ben Pothuizen en de sterke Zeeuwen Jo Huissoon en Piet Rentmeester. De ploegleider van de Nederlandse amateurs zijn Evert van Mokum en Walter van Leeuwen. Voor de aanvang van de league wedstrijd Manchester United - West Bromwich Albion, zaterdag op Old Trafford, zal de stem van Mat Bus by over het veld klinken. De manager van Manchester, die nog steeds in het „rechts der Isar- hospitaal" in Munchen verblijft, heeft een boodschap op een geluidsband laten opnemen, welke zaterdag via de geluidsinstallatie van het United- terrein zal worden uitgezonden. Men gelooft, dat Mat Busby de dank van zijn club en van de stad Manchester zal uitspreken voor de zorg, die in het ziekenhuis van Mun chen aan de gewonden van de vlieg ramp is en wordt besteed. De wedstrijd tegen West Brom wich zal worden bijgewoond door 30 artsen en verpleegsters van het zie kenhuis en door de burgemeester van Munchen, Adolf Hieber. Dinsdagmorgen luidde de stand in de Zuricher Zesdaagse: 1. Arnold - Terruzzi 311 pnt.; 2. Roth - Pfenninger, 228 pnt.; 3. Bu- cher - van Buren, 171 pnt.; 4, van Steenbergen - Severeijns, 112 pnt.; 5. Schulte - Bugdahl, 100 pnt. Alle andere koppels hadden een of meer ronden achterstand. (Advertentie) Verkopingen van boerenspannen zijn in Zeeland uitzonderingen ge worden en daardoor was er voor de vendutie, die te Borssele werd ge houden op de „Kleine Monsterhoe ve" van de familie Dekker een zeer grote belangstelling. Honderden kij kers en kopers waren naar het diep in de „Zak van Z. Beveland" gedo ken dorp getogen om te zien of er iets van de „kapitale inspan" van hun gading was. Alle mogelijke en onmogelijke za ken werden door de omroeper van Sabben, een der „laatste Mohika nen" op dit gebied, vaak met een kwinkslag aangeprezen en door el kaar werd nog een goede prijs be dongen. Koopjes waren er natuur lijk ook bij. Een oude arreslee mooi museumstuk bracht elf gul den op en een aftandse sjees be kwam voor acht gulden een nieuwe eigenaar. Voor en tijdens de pauze was het cafeetje te klein om alle dorstigen te laven, maar gelukkig stond er in de landbouwschuur een ondernemend standhouder, die hete koffie schonk en belegde broodjes te koop had. Op het erf bevond zich ook een zakenman van ander genre, nl. een koopman uit Stavenisse die horlo ges en snuisterijen op de motorkap van zijn auto had geëtaleerd. 's Middags kwamen pas de „grote stukken" aan bod, in de vorm van stamboekpaarden, koeien en ander vee. Voor de paarden werd een ge middelde prijs van f 1400.gemaakt en de koeien deden het van 1000. tot ƒ1200.De eigenaar, de land bouwer P. Dekker, die zich uit het bedrijf terugtrekt, kan tevreden zijn met de uitslag en diens zoon en op volger kan nu met «een schone lei beginnen. v geven direct verlichting en zijn smakelijk imp. J. H. van den Bosch Co - Postbus 80S4 - Amsterda» Blijkens een in de jongste Sportkro niek gepubliceerd bestuursbesluit van de K.N.V.B. is besloten de promo tie van reserve-elftallen te laten vervallen. Te Apeldoorn is dinsdag het 48ste wapenfeest van de Kon. Onder Offi ciers Schembond (Koos) begonnen met korps floretwedstrijden. Winnaar werd het depot van de Kon, Mare chaussee te Apeldoorn met 10 gewon nen partijen en 4 punten. De ploeg van de KMA uit Breda eindigde met 10 gewonnen partijen en 2 punten als tweede en het depot LUA, Ossen- drecht werd met 7 gewonnen partijen en 0 punten derde. Voor de landenwedstrijden dames en heren volleybal tussen Nederland en België, zaterdag 8 maart in Den Haag, zijn de ploegen als volgt sa mengesteld: DAMES: Nederland: Corry van der Horst - v. Daelen (TOG-Hoorn), Wies van Put ten, Tilly Boer, Hetty Kok (Boeme rang, A'dam), Corry Blijleven, Gerda van Zweeden (RVC, Rijswijk), Anne ke van Beelen, Nel Smid-Barzilay (Celebes, Den Haag), Ine Hoff (Con cordia, R'dam) en Toos Buchner (VC Den Bosch). Belgie: Frieda Mees, Mieke Smeyers, Blanche Boumans, Jeanne Marie An- dries, Yvonne Feyaarts, Nicolle Bel lens. Simone Debeve. HEREN: Nederland: Piet Kaptein, Rinus Tuinman, Henny de Ruiter, Jaap de Hoog (RVC, Rijswijk), Nico Zim merman (DES, Voorburg), Jaap Korsloot (VHH A'dam), Gerrie Goed hals, Hidde van der Ploeg (Rova, A' dam), Jacques Dassen (Rapid-Hur ricane, Maastricht), Hans van Wij nen (SOS, Utrecht). België: Eddy Mol, Jean Servait, Pim Bossaerts, Jos van Dooien, Leo Ver hoeven, Camille Behn, Marcel Dinge- nant, Marcel Debuigne. De voorwedstrijden om het militair bridgekampioenschap van Nederland zijn thans geëindigd. In noord-Bra bant zal een demi-finale worden ver speeld, waarbij zijn ingedeeld alle plaatsen tussen Breda en Vlissingen. Tot deze demi-finale zijn toegela ten de navolgende bridigeparen: D. Kamstra-J. Langenberg, Ossendreoht; A. Kobussen-A. Kwakernaat, Ossen- drecht; O. G. v. Veen-G. Spierenburg Breda-Ossendrecht; B. Huizen-J. Sep, Bergen op Zoom; J. Jansen-J. Kou- wewhoven, Roosendaal; A. Bosch-A. Oelen, Vlissingen; L. Baltussen-M. Luijcks, Middelburg; S. Pleijte-S, Ver duin, Middelburg. Deze 8 koppels zullen op 6 maart een drive spelen volgens het „Ho well" systeem te Ossendrecht. De 2 hoogst geplaatste koppels komen daar na uit in de finale, welke medio april -mei zal worden verspeeld, vermoe delijk in Den Haag. De biljartkampioenen 2de klasse libre van 18 districten spelen de voor ronde van de nationale titelstrijd in drie poules. Een dezer voorronden werd gespeeld in hotel Concordia te Zierikzee en het was Luicks uit Bre da, die als winnaar uit de bus kwam. De uitslag was: 1. Liucks, Breda 10 877 167 43 625 5.25; 2. Laros, Zevenbergen 8 797 214 27 414 3.72 3. W. Lefèvre, Mid delburg 6 802 260 30 5.08 4.01; 4. Overweel, Dreischor 0 639 207 22 4.48 3.09. TIJDENS DE GEHOUDEN militaire bokskampioenschappen van Ne derland is de Vlissinger Frans Ri- teco van DOS er in geslaagd de titel in zijn gewichtsklasse te be halen. In de finale won hij van L. Bertus uit Maastricht. DE MOTORCLUB SPARTA uit Zie rikzee is voor de vierde achter eenvolgende maal kampioen van Zeeland geworden in de verkeers- competitie van de KNMV. Zij heeft zich daardoor in de finale geplaatst met de andere provinciale kam pioensclubs. IE BILJARTCLUB „Krijt op Tijd" te Biefvliet organiseerde een wed strijd tegen de biljartvereniging uit Sluiskil, in hotel „de Vriendschap" bij de heer H. van den Hemel. Sluiskil won aangezien het om de meeste carromboles ging; de Bier- vlieters wisten de meeste partijen te winnen. Ter gelegenheid van de EXPO zal van 5-10 juni in Brussel een Spoor weg Olympiade worden gehouden. Naar schattipg zullen daaraan een duizendtal employees van Europese spoorweglanden deelnemen. De Europese spoorweglanden, mo menteel een vijftiental, zijn verenigd in de USICA: onlangs is o.m. ook Rusland toegetreden, zomede enige andere landen achter het ijzeren gor dijn. Tijdens die Olympische Spelen zul len o.a. voetbalwedstrijden worden gehouden, volley- basket-, lawnten- nis-, atletiek-, zwem- en tafeltennis wedstrijden. Het is interessant te weten, dat drie spoorwegemployees uit het zui den het Nederlandse tafeltennisteam zullen vormen. Het zijn de heren Bloks. Den Bosch, Lommen, Venlo en B. Den Breejen, uit Breda. De organisatie berust bij het in Utrecht gevestigde secretariaat van de USIC. Goes, 4 maart Goudremette h85- 95 114—115, h75-85 115, h65-75 116, h2 97, jonathan h75-80 109, h70-75 109 113, h65-70 105—108, H60-65 100—103, h2 8995; gold, delicious h80-85 124 126, h75-80 119—128, h70-75 120—127, h65-70 115—120, h60-65 104—108, h2 9196; winston h65-75 113, h55-65 101 108; harm, harkes h75-85 9394, h65 -75 9398; st. remy h75-85 97104, h65-75 107. Gewone veiling: goudrei- nette k 108-110, fabr. 93-95, jonathan k 94-102, fabr, 86-87, gold, delicious k 102-112, fabr. 80-98, winston k 95, harm, harkes k 95, fabr. 92, st. re my k 95-101. GOES, 4 maart Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippe-eieren 10, einde-eieren 8, ganze-eieren 25. GOES, 4 maart Granen en peul vruchten: rode tarwe, basis 17 pet. vocht, iboerenschoon af boerderij 27,50 -28,85; witte tarwe, idem 27,75-29,10; gerst, idem 23-29,50; haver, basis 15 pet. vocht, boerenschoon af boerderij 19-23; kleine groene erwten, boeren schoon af boerderij 22-31; schokkers, idem 48-58: bruine bonen, idem 30-60; slaglijnzaad, idem 35-38; blauwmaan- zaad, idem 125-170. Aardappelen: De prijs van klei-aard- appelen bedroeg:.bintje, 35 mm opw„ binnenl. sortering 9-10,25; alpha, idem 9-10; furore, idem 15-16; meerlander, idem 12,50-13,50; bevelander, idem 15; alpha, 40 mm opw., binnenl. sortering 11; grove partijen bintjes worden ver kocht tot f 11. Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteer- inric'hting, sorteerkosten voor reke ning van koper. Voederaardappelen noteerden f 1,50-2,75 per 100 kg. Stro: De prijzen waren, voor: tar- westro. per ton, draadgeperst af be drijf 40-50; gerstestro, idem 45-52; erwtenstro, idem 65-74,50. Uien. De prijs van uien bedroeg 10 cent per kg, onafgestaart en droog prodiukt, geleverd aan de sorteerm- richting. Vlas. Goede kw. gerepeld vlas 20-25 ct. per kg, afw. kw. 12-17 ct. goede kw. ongerepeld vlas 16-19 ct. p, kg, afw. kw. 6-16 ct. Eieren. Eieren noteerden f 1,83 p. kg. KAPELLE, 4 maart Industrie- en exportveiling van appelen en peren: gold, delicious h75-80 123—128, h70-75 120—131, h65-70 112—122, h60-65 106— 113, h2 92—94, k 101—108, fabr. 85— 94, kr. 46; jonathan h75-80 109114, h70-75 108—116, h65-70 105—113, h60- 65 94—102, h2 86—92, k 94—98, fabr. 8389, kr. 57; winston h65-70 115118, h55-65 93—96, h2 83, k 90, kr. 47; goudreinette h65-75 100, h2 93, k 102 107, fabr. 85; bramly seedling h70-80 111, h2 82; st. remy h65-75 103; rotvlek appelen diverse rassen 25-56. Aard appelen 4-11. Groentenveiling: r.kool 12-14, spruitkool 53-65, boerenkool 10-15, uien 10, sjalotten 12, prei 27-39, breekpeen 10. In verband met het feit dat er in het vervolg enkel nog maar fruitveiling in Kapelle-Biezeldnge zal worden gehouden en niet meer in Goes en Krabbedijke, is besloten dat met ingang van de volgende week Kapelle zal veilen op dinsdagmiddag om 1 uur en dus niet meer om half drie zoals tot dusver gebeurde. Ook de groenteveiling zal dan worden ge houden. ROTTERDAM, veemarkt 4 maart 1958: Aanvoer in totaal 4378. Weekto- taal 6232. Vette koeien en ossen 385; gebruiksvee 938; vette kalveren 275; graskalveren 249; nuchtere kalveren 2127; varkens 97; biggen 67; paarden 77; veulens 5; schapen of lammeren 120; weide-zuiglammeren 9; bokken of geiten 29; Prijs in cents per kg: resp, le kw, 2e kw 3e kw.vette koeien 300—325 270—300 250—270; vet te kalveren 220—240 210—220 200—210 slachtpaarden 260 230 210; prijs in guldens per stuk resp. le kw. 2e kw. 3e kw.: graskalveren 425 300 250; nuchtere kalveren 50 45 40; biggen 45 35 30; schapen 90 80 70; lammeren 80 70 60; kalfkoeien 1275 1000 850; melkkoeien 1275 1000 850; vare koeien 885 725 600; vaarzen 880 780 580; pin ken 575 475 375Aanvoer, handel, prijzen: vette koeien: iets kleiner; vlot, goed prijshoudend; vette kalve ren: iets kleiner, stug, van vorige week waren moeilijk te handhaven; graskalveren: even ruimer, kalm, als vorige week; nuchtere kalveren:1 flink, goed, van vorige week konden zich goed handhaven; biggen: kort, kalm, iets hoger; slachtpaarden: iets meer, stroef, vooral niet lager in prijs schapen: klein, tamelijk, onveran derd; lammeren: klein, tamelijk, on veranderd; kalfkoeien: tamelijk, re delijk, iets stijver in prijs: melk koeien: tamelijk, redelijk, iets stijver in prijs; vare koeien: even groter, tamelijk, ruim prijshoudend; vaar zen: klein traag, onveranderd; pin ken: klein, traag, onveranderd. Konstanz 337 1), Rheinfelden 270 7), Breisach 234 (+7), Straats burg 328 12), Maxau 547 27), Mannheim 4928 48), Mainz 482 (—840), Bingen 383 (—39), Kaub 465 (—62), Trier 356 (—27), Koblenz 496 (—67), Keulen 564 (—84), Ruhrort 856 (—90), Lobith 1504 (—52), Nij megen 1241 30), Arnhem 1220 (—28), Eefde IJssel 753 (—10), De venter 633 8), Monsin 5650 20), Visé 5212 28), Borgharen 4351 41), Belfeld aan de stuw 1642 i 3?)Grave beneden de sluis in de stuw 865 831).

de Stem | 1958 | | pagina 3