Morgen Jaarmarkt te St.-Jansteen CHOCOLATERIE Geen staan igeld, geen inschrijfgeld.... E St.-W illibrordus ontstemd over nieuwe te Terneuzen C.A.O. WYBERT N.N.G. speelt .Soledad' 69 59 45 Ir. de Bruin hield lezing voor Z.L.M. te Oostburg Chefariue„4 Problemen bij r.-k. Jeugdbeweging Walcheren Zuid-Beveland Er is geen reden voor een minderwaardigheidscomplex ZEEUWSCH- VLAANDEREN Minister Struycken sprak op KVP-avond te Terneuzen 2 Beetje rivaliteit Historische geografie van westelijk Z. VI. KOEKJES VROOM Cr DREESMANN Betere bestrijding van pijnen en griep! Nog steeds beslag op „Norlanda" AGENDA Vandaag en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 MAART 1958 Morgen, donderdag, wordt te St. Jansteen de traditionele Jaarmarkt gehouden. Vorig jaar is deze, naar men weet, opnieuw leven ingeblazen, hetgeen gebeurde ter gelegenheid van het feit, dat St. Jansteen zijn honderdste Jaarmarkt beleefde. Het werd toen een groot succes en men verwacht dat dit morgen nog in de schaduw gesteld zal worden. door de jury onder voorzitterschap van de heer R. Begheyn, uitgereikt worden door de burgemeester van St. Jansteen, mr. J. I. M. Reuser. De Steense jaarmarkt, die morgen weer een geweldige drukte teweeg zal brengen, berust op enkele aan trekkelijke aspecten: geen staangeld, geen inschrijfgeld. Dit bewijst dat zowel het Jaar- markteomité als het gemeentebestuur met deze jaarlijkse gebeurtenis het beste voor hebben met een belang rijke tak van handel in dit gewest: de veehandel. En het is mede aan hen te danken dat dit veehandelsge bied van grote betekenis is gewor den voor de veehandel in het gehele land! Er komt een grote aanvoer, want de inschrijvers van vorig jaar heb ben prettige herinneringen overge houden. Overigens, hetgeen wel be- langrijker is, heeft de Steense Jaar markt bewezen betekenis voor de han del te hebben. Het streven van het Jaarmarktcomité kan dus volledig als reeds geslaagd beschouwd worden: er is hard aan gewerkt en met een beet je, overigens gemoedelijke rivaliteit heeft men gepoogd het peil van de Jaarmarkt van Hulst, die altijd in november gehouden wordt, te eve naren. Dat dit meteen is gelukt, valt toe te schrijven aan de bijzondere steun van het gemeentebestuur van St. Jan. steen dat vlot alle staangelden af schafte en dat daarenboven nog eens 750 gulden subsidie verstrekte. Men moet nu eenmaal met aantrekkelijke prijzen de animo tot inschrijving aan wakkeren. Prijzen De gegarandeerde minimumprijzen bedragen 10, 7,50 en 5 gulden, voor resp. de eerste, tweede en derde. Ver der zijn er vele bekers. Die prijzen zullen na afloop van de keuringen Een beeld van de honderdste jaar markt te St. Jansteen, die vorig jaar op 10 maart werd gehouden. De aanvoer op deze jubileummarkt was toen boven verwachting groot. 155 55 Dinsdag 11 maart wordt in het pro gramma van de Zeeuwse Volksuni versiteit te Terneuzen, in het Con certgebouw, door het Nieuw Neder lands Toneelgezelschap een voorstel ling gegeven van Soledad", een uit stekend toneelwerk van de jonge Franse schrijfster Colette Audry. Het behandelt in feite een politiek thema: het gaat nl. om een groep jonge mensen, die in een denkbeel dig dictatoriaal geregeerd land, ge heim verzet pleegt. Maar de ver- dienste van het opmerkelijke stuk is, 1 dat het dit probleem zuiver van de menselijke kant benadert, waarbij de schrijfster psychologisch diep graaft. Het N.N.G. geeft in Zeeland slechts twee opvoeringen; behalve te Terneu- J zen nl. ook te Zierikzee, op woensdag 1 12 maart. Dezer dagen is van de pers geko men het tweede deel van de „Histo rische geografie van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen" van de hand van de Rotterdamse lerares mejuf frouw dr. M.K.E. Gottschalk. Voor de uitgave van deze omvang rijke studie had de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappe- schalk een subsidie verleend. (Advertentie) (Advertentie) CHOCOLADE PAATSTAAFJES met zachte chocolade vulling 200 gram PiNDAROTSJES met pure chocolade 150 gram SUIKERWAFELTJES een lekker koekje 250 gram i KOFFIECARRÉ'S een zeer licht en overbekend koekje uit onze sortering ,1Q 250 gram REUZE ONTBIJTKOEK gewicht 500 gram Dagelijks vers 4Q SlechtsTW Breda - Bergen op Zoom In hotel ,,du Commerce" te Oost burg had de algemene voorjaars vergadering plaats van de kring w. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij. De voorzitter van de kring, de heer M. de Bruijne uit Zuidzande, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat het jaar 1958 beter zou worden dan het voorafgaande en dat de boe renstand de teleurstellingen bespaard zouden worden van het jaar 1957, zowel op het gebied van de prijzen als op dat van de opbrengsten. In het bijzonder heette hij wel kom mr. K. Hoekzema, burgemees ter van Oostburg, de algemeen secre taris van de Z.L.M., de heer Schlin- gemann uit Goes, en ir. H.J. de Bruin, Rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten te Wageningen, terwijl hij tot zijn spijt de vergadering moest meedelen, dat de algemeen voorzit ter van de Z.L.M., ir. Geuze verhin derd was aanwezig te zijn. Na dê vatstelling van de rekening en verantwoording 1957 werd ook vlot de begroting 1958 aangenomen. Bij de verkiezingen werd in de plaats van de heer M. Verbrugge niet herkiesbaar) gekozen de heer J. v. Dijke, te Groede en als plaatsver vanger aangewezen de heer I. de Hullu-Basting, eveneens te Groede. Herkozen werden de heren J.B. Be- cu uit Groede en C. Almekinders uit Retranchement, terwijl in de plaats van wijlen A. de Hullu-Leenhouts werd gekozen de heer M.C. Risseeuw te IJzendijke. Na de bestuursverkiezing hield ir. H.J. de Bruin een belangrijke lezing over: „Zijn wij met de bestrijding van plantenziekten op de goede weg". In zijn betoog wees spreker er op, dat men bij het bestrijden van plan tenziekten te maken heeft met levend materiaal mensen planten insecten en men werkt met meest al giftige stoffen, zodat er gevaar bestaat dat men bij ondoelmatige bestrijding het evenwicht in de na tuur verstoort. Het is daarom van groot belang zoveel mogelijk de na tuurlijke omstandigheden te handha ven en veel belang te hechten aan de bodemgesteldheid en vruchtbaar heid. Aangezien men er tot op he den nog niet in geslaagd is, een se lectief bestrijdingsmiddel te vinden, dat alleen het goede spaart en het slechte dood, blijft de nodige voor zichtigheid geboden. Conclusies Resumerend kwam spreker tot de volgende conclusies. I. Men is wel op de goede weg, maar er moet meer aandacht be steed worden aan de cultuur-om standigheden zoals structuur en bo demgeschiktheid 2. er moet nog meer gelet worden op een gerichte bestrijding; 3. de vakkennis van de boer en van de loonsproeier moet zoveel moge lijk worden opgevoerd, om de nood zaak en de resultaten van het spui ten te kunnen beoordelen. Naar aanleiding van de lezing van de heer de Bruin werden nog di verse vragen gesteld. Zo drong de vergadering aan op een juiste be richtgeving van de waarschuwings diensten, waarop de heer de Bruin antwoordde, dat men de berichten van de waarschuwingsdiensten steeds moet zien als zuiver adviserend en nooit als bindend. Mede als antwoord op een gestelde vraag gaf de heer de Bruin als zijn mening te kennen, dat de bestrijdin gen van de bietenvlieg en van de vergelingsziekte slechts bij toeval ge combineerd kunnen worden. Hoogwaterstanden Voor morgen, donderdag 6 maart, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.17 en 15.53 uur, te Ter- neuzen om 2.34 en 14.56 uur en te Vlissingen om 2.01 en 14.29 uur. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderent 0p grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, wat het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABIET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd dooi het bestanddeel Cheiaroi In west-Z.-Vlaanderen Het streven van de Katholieke Jeugdbeweging in west - Zeeuwsch- Vlaanderen, om met een speciale avond in de Katholieke Kring te Oostburg wat meer belangstelling voor zichzelf, dus voor de jeugdbe weging te kweken, bewees door de vrij geringe bezetting van de zaal zijn eigen noodzakelijkheid. Voor de causerie die de heer Jan Wygerinck, van het nationaal buitencentrum „Gillwell St. Walrick" daar hield, was nl. van de zijde der ouders ze ker niet die belangstelling die de jeugdbeweging, welke de ouders im mers daadkrachtig helpt bij de op voeding der kinderen, wel verdient. Het onderwerp waarover hopman Wygerinck sprak, was in vraag vorm gesteld: „hoe kan ik, in mijn functie, medewerken aan de vor ming van de katholieke jeugd?" en uiteraard gaf zijn speech daarop geen precies omlijnd antwoord. Hij beperkte zich er voornamelijk toe, aan de hand van het thans actue le „jeugdprobleem", het nut van de jeugdbeweging aan te tonen. Als voor naamste gevaren voor de ontwikke ling van de jeugd zag hij het ge brek aan eigen persoonlijkheid, het welk zich manifesteert in het „doen wat mèn doet", dan het gebrek aan zekerheid, ook aan zekerheid in ei gen geloof en voorts de z.i. onmisken bare gezagscrisis. Het „dilettantisme" in de jeugd beweging, die zich manifesteert in soms gebrekkige organisatie, noem de de heer Wygerinck een van de typerende hoedanigheden; de jeugd houdt niet van perfecte organisa tie, zoals men die wel in de huidi ge maatschappij kent. Het moet altijd „jongensachtig" blijven. An derzijds echter is er een gebrek aan steun van de zijde der over heid. De hopman signaleerde het in ons land volkomen verschillende subsi diebeleid der gemeenten t.a.v. de jeugdbeweging. Het leidersgebrek en de niet voldoende belangstelling der ouders belemmeren het werken nog meer. Hoewel het hier algemene proble men betreft, raken ze west-Zeeuwsch- Vlaanderen wel in het bijzonder, ook al kan men bepaalde door de heer Wygerinck in zijn causerie gesigna leerde bezwaren als te donker af geschilderd beschouwen. De jeugdbeweging in dit gebied beeft het niet gemakkelijk en dat is begrijpelijk in een wijde landstreek met verspreide, kleine woonkernen. De in Oostburg georganiseerde avond is een uiting van de nieuwe activi teit die het district thans ontplooit en welke er, naar men hopen mag, toe zal leiden dat de katholieke jeugd beweging in west-Zeeuwsch-Vlaande- ren tot nauwer samenwerking en daardoor tot groter bloei zal komen. Enkele weken geleden wekten be richten uit Londen de aan zekerheid grenzende vermoedens, dat het beslag op het Griekse vrachtschip Norlan da", dat in de haven van Vlissingen aan de ketting gelegd is, zou worden opgeheven. Tot dusver is echter van het vertrek nog niets gekomen. Naai de betrokken advocaten ons meedeel den, zal het nog wel geruime tijd du ren eer het zover is, want het ziet er niet naar uit, dat men op korte termijn tot een vergelijk zal komen. In elk geval is nog geen enkele van de drie vrij zware vorderingen be taald. Dit dus in tegenstelling tot het geen de reders in Londen indertijd meedeelden. Wel wordt verwacht, dat het schip, zodra het beslag is opge heven, in Vlissingen in reparatie zal gaan. MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG Publikatie. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat ver kiezingsbiljetten gratis doch uit sluitend met door de Dienst van Ge meentewerken te verstrekken plak middel mogen worden aangeplakt op de schutting voor het Stadhuis (niet op het bord) in de Lange Noord straat, en op de muur van de gasfa briek aan het Molenwater (niet op de daar aanwezige aanplakborden). Middelburg, 1 maart 1958. Burgemeester en wethouders voor noemd, 781-0 mr. Joh. de Widt, Burgemeester J. Ph. Koene, Secretaris. Literaire wedstrijd Ter gelegenheid van de boeken week is hedenavond in „de Gouden poorte" door de fa. v. Benthem en Jutting een literaire wedstrijd uitge schreven voor leerlingen van de mid delbare scholen alhier. De jury zal bestaan uit mej. M. Minderhout en de heren M. Beinema, drs. F. v. d. Poll en J. van Wijk. De deelnemers zijn: Chr. HBS: Willem van Bennekom en Wim van de Broeke; Chr. Kweekschool: Rien Haak en Kees de Meester: Gymna sium: Jan de Mey en Henk van Bergen: Rijkskweekschool: Joop Meulmeester en Janus Radder. Mevr. Steketee-Hardbn heeft de leiding. Muurschildering in de parochiekerk Ter gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van pastoor Snel zal in onze parochiekerk achter het altaar een muurschildering worden aange bracht. De gelden worden gefour neerd door de parochianen. Hoewel reeds een Middelburgse kunstschilder verzocht is een ontwerp te maken, is nog geen officiële opdracht ver leend. Vermoedelijk zal in juni met het werk worden aangevangen. VLISSINGEN Vijfenveertig jaar koster Vandaag viert de koster van onze pa rochiekerk, de heer J. Belfroid. zijn vijfen veertigj arig jubileum als zoda nig. Vanmorgen om half negen wordt te dier gelegenheid een H. Mis uit dankbaarheid op gedragen, waarna in de pastorie een receptie volgt. De heer Belfroid be gon zijn loopbaan op achttienjarige leeftijd in de voor malige parochie kerk aan de Wil- 'heiLm in a straalt als hulpkoster bij zijn oom, die het vak 46 jaar lang uitoefende. Toen achttien jaar later de oude kerk ophield te bestaan, ging de heer Belfroid naar de nieuwe kerk. Kruiningen Vorige week vertrokken 15 Ambo- nese gezinnen uit de woonoorden aan de Zouteweg en de Wilgenweg naar Krimpen aan de IJssel. Deze ver huizing had plaats omdat de man nen van deze gezinnen werkzaam zijn te Rotterdam. De vrijgekomen ruimte zal worden ingenomen door bewoners uit andere v^bonoorden, hoofdzakelijk uit Rodan- borgh te Aardenburg. UITVOERING Het jeugdkoor „Jong Crescendo" gaf in het Dorpshuis een uitvoering, waarvoor veel belangstelling bestond. Onder leiding van de directeur, de heer Adr. B. Holster, werd opge voerd de operette in 3 bedrijven door J. de Groot: „Zwaan kleef aan". Zowel de middag- als de avond voorstelling werd een succes. Een welverdiend applaus was de beloning voor de jeugdige koorleden. Een woord van waardering voor de mooie kostuums en de prachtige de cors mag zeker niet ontbreken. Hansiveert OVERPLAATSING De wachtmeester der le klasse der Rijkspolitie, de heer M. van den Boomgaard, is met ingang van 1 maart 1958 overgeplaatst naar Voor schoten. Verschillende sprekers die het woord hebben gevoerd op de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van de r.-k. Fa- brieksarbeidersbond „St.-Wilibrordus", die in het parochiehuis te Terneuzen werd gehouden, lieten zonder een blad voor de mond te nemen hun ernstige ontstemming blijken over het uitblijven van de nieuwe C.A.O- voor de arbeiders in de kanaalzone, waar aan sedert maart 1957 wordt gewerkt en die nog steeds niet in werking is getreden. Men was er ten stelligste van overtuigd, dat dit moet worden toegeschreven aan de onwil der werkgevers en zelfs werd voorgesteld deze „nieuwe" C.A.O. maar weer op te zeggen. Trouwens uit het verloop der gehele vergadering bleek de bezorgdheid van voorzitter en districtsbestuurder over de houding van sommige arbeiders. De voorzitter, de heer M. Karre- mans, wees er in zijn openingswoord op ,dat weer wordt getracht de ar beider in de hoek te drukken. Dit spruit voort, zo zei deze, uit het feit, dat er werkgevers zijn, die zich weer sterk gaan voelen nu de ar beidsmarkt min of meer overvoerd wordt. De districtsbestuurder, de heer E. van Hilst, wees er de leden met grote nadruk op, dat er geen reden is voor de arbeiders hun hou ding tegenover de werkgever te wij zigen in dien zin, dat zij er altijd fier op kunnen gaan dat zij werk le veren voor hun geld. In 1956 heeft men de waarde van de arbeid er kend, zo zei de heer van Hilst en hoe vernuftig men ook is in het uit vinden van machines, die de arbeid overnemen ,de mens zal nooit in het arbeidsproces kunnen worden gemist om de eenvoudige'reden, dat dit van af de schepping der wereld zo is be paald. De arbeiders mogen beslist geen minderwaardigheidscomplex krij gen. Zij moeten een welbewuste hou ding aannemen want de arbeid is door alle eeuwen heen een bron van welvaart geweest. Hij herinnerde aan de tijd, dat de werkgevers aan sociale voorzieningen gingen doen om achter een borrel te kunnen pochen degenen onder hen kennen, die dit deden uit eerlijke naastenliefde. De bedrijfsaalmoezenier pater Pis- ters S.M., zag naast de materiële zij de ook de geestelijke zijde van het vraagstuk. Nu wij in het gevaar der minderwaardigheid zijn, aldus pater Pisters, moeten wij bedenken, dat door een juiste opvatting van de ar beid ieder zijn plaats waard is. Hij pleitte sterk voor een grote gebon denheid. K.A.B. vakorganisaties en Credo Pugno moeten hier zo goed mogelijk samenwerken omdat al de belangen niet uit elkaar kunnen wor den getrokken. Het sociaal beleid van de werkgever was in 1956 een mode verschijnsel. Vooral omdat wij in Zeeuwsch-Vlaanderen nog een grote achterstand hebben in de sociale diensten op de fabrieken moeten de arbeiders en vooral de katholieken onder hen een geest van kameraad schap en naastenliefde kweken. Wan neer de arbeider zijn waardigheid kent, kan hij daaraan verbinden het bewust worden van zijn katholiciteit. Daarom mogen wij, wanneer er een sociale achterstand is, dit niet op de directie afschuiven. Zowel in de bre de onderlaag als in de top van de leiding van een bedrijf moet men in zijn mede-arbeider ook zijn mede mens zien. De secretaris, de heer F. Klaptor, gaf een overzicht van de activiteiten der afdeling in 1957 en penningmees ter R. Vermast kon een toename van het ledental melden. Bij de rond vraag werd uitvoerig gesproken over de moeilijkheden, die zich voordoen bij de arbeiders, die in de los- en laadploegen werken. Deze moeilijkhe den zouden er niet zijn, wanneer de TERNEUZEN Solo.toneel voor de scholen Op uitnodiging van de Z.V.U. trad de bekende voordrachtskunstenaar Rob Geraerds op voor de leerlingen der Terneuzense scholen met een tweetal voorstellingen van Molière's toneelspel „De burger Edelman" (Le Bourgeois Gentilhomme). Voor deze leeeiingen, die dit als aanvulling krijgen op hun (bijna) dagelijkse literatuurlessen, moet het een buitengewoon prettige ervaring zijn geweest, hetgeen zij in theorie lessen op school krijgen, te zien uit gebeeld door een kunstenaar als Rob Geraerds. Deze is geen onbekende in Terneuzen en velen zullen dank baar zijn hem één of zelfs meerde re malen te hebben zien optreden. Ook nu weer heeft hij met een groot kunstenaarschap, dat zich uit drukte in een rijke stemnuancering, en fijne mimiek en gebaren, de ver schillende personen die in Molière's „belachelijke" stuk optreden, ver beeld. Molière was de spotter met de men selijke zwakheden. Hij beschrijft die weliswaar zoals hij deze in zijn tijd zag maar dat is tenslotte maar bij zaak. Ook de mens van nu en die van de toekomst heeft dezelfde slech te gewoonten als de mens uit vroe gere eeuwen. Daarbij gerekend de wij. ze waarop Molière dit weet aan te duiden zijn de reden waarom hij nog niet is verouderd. Molière hield er nu eenmaal van de mensen een spie gel voor te houden. Hij deed dit zo dat men denkt om een ander te la chen maar men ziet zichzelf. Westdorpe „CRESCENDO" VOOR DE RADIO Het r.-k. dameskoor „Crescendo" heeft in de studio van het N.I.R. te Gent opnamen gemaakt, welke zul len worden uitgezonden op donderdag 13 maart a.s. om 13.15 uur, op golf lengte 198 meter (gewestelijke pro gramma's). De uitzending vindt plaats in de rubriek „Luit en Lied". LOURDESTRIDUUM In de parochie zal van donderdag 13 tot en met zondag 16 maart een Lourdestriduum worden gehouden, in verband met het Lourdes-jubileum- jaar. St.-Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN Inenten. Donderdag 6 maart bestaat de gele genheid tot het inenten tegen pokken om 3 uur in het badhuis. 787-0 Clinge JOZEF DE BOEYE 40 JAAR LANDARBEIDER Op maandag 3 maart was het veertig jaar geleden dat Jozef de Boeye in dienst trad van Constant de Deckere, oud - burgemeester van Clinge. Toen Alois de Deckere, bij het overlijden van zijn vader in 1926, het landbouwbedrijf overnam, bleef het dienstverband van de Boeye be staan en daarom was het vanzelfspre kend dat de familie de Deckere zich even feestelijk voelde als de Boeye zelf. Op het bedrijf werd Jozef door zijn werkgever toegesproken. Enke le herinneringen uit de afgelopen jaren werden naar voren gehaald en de Boeye werd geprezen om zijn be kwaamheid. Als beloning voor zijn vele diensten mocht hij een envelop pe met inhoud in ontvangst nemen. Burgemeester P. Vercauteren zei er trots op te zijn de jubilaris de bron zen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te mogen uitrei ken. Zelf heeft hij in de jaren 1919 en 1920 met de Boeye als volontair op net bedrijf samengewerkt, waar hij hem leerde kennen als een plichts getrouw arbeider. De Boeye is de eer ste arbeider aan wie in de gemeen te een dergelijke eer te beurt is ge vallen. zodat hij een voorbeeld is ge worden voor zijn collega's. De Boeye thans 61 jaar, zal zijn dagelijkse be zigheden normaal blijven vervolgen. In alle eenvoud vertelde hij nog nooit op het bedrijf afwezig te zijn geweest, wat pleit voor zijn uitste kende gezondheid. Temidden van zijn eigen familie-leden en de familie de Deckere werd de dag gezellig door gebracht. EERSTE UITVOERING VAN WELDOEN DOOR VERMAAK In de zaal St. Cecilia bij L. van Duyse gaf de fanfare Weldoen door Vermaak voor de eeeste maal een uitvoering. De uitvoering mag ten zeerste geslaagd heten. Alle nummers werden keurig uitgevoerd. De belang, stelling was matig. Koeioarht OUD-LEERLINGEN VERGADERDEN De vereniging van oud-leerlingen der r.-k. vlassersschool kwam in haar algemene jaarvergadering bijeen. De aftredende bestuursleden J. de Schepper en A. Mortier werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd deze zomer een eendaagse excursie te houden naar Eindhoven met een bezoek aan de DAF-fabriek en de textielschool. Op 2 april, jaarmarkt te Koewacht, zal er wederom een vlaswedstrijd worden gehouden in twee klassen. Als spreker trad op pater van den Boom, beter gekend als de zingende pater, die een uit- eenzetting gaf met lichtbeelden over zijn verblijf in centraal Afrika. De pater wisselde zijn lezing af met ei gen liedjes, welke hij op zijn gitaar begeleidde. Dit is een groot succes geworden. IJzendijke ZEEUWS INSTRUMENTAAL TRIO TRAD OP Onder auspiciën van de Kunstkring „Elmare" is in het Jeugdgebouw met groot succes opgetreden het Zeeuws Instrumentaal Trio. Met «lan werd een keurig programma van meest achttiende-eeuwse muziek ten gehore gebracht. De sonate van Loeillet en het Di vertimento van Mozart waren wel de uitblinkers, ofschoon het slotnum mer het Terzetto van Lalliet door zijn speelse onbevangenheid niet min der bijval mocht verwerven. Het piano-intermezzo met twee kor te stukjes van Debussy gaf blijk van de grote muzikaliteit van de solist. Het was een avond op hoog peil, maar het is jammer dat het bezoek omgekeerd evenredig was met het gebodene. Waar bleven onze hoogge roemde muzikanten uit de omtrek? Had men geen vertrouwen in de Zeeuwse naam van het trio? De aanwezigen staken in elk ge val hun bewondering niet onder stoe len of banken. Het gul en harte lijk applaus was welsprekend en ver diend. (Advertentie) OVERAL DREIGT f BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Gisterenavond heeft minister A. A. M. Struycken te Terneuzen in het Concertgebouw voor de Zeeuwse K.V.P.-ers een propaganda-rede gehou den in verband met de komende gemeenteraads. en provinciale statenver kiezingen. Zijn toespraak, waarin hü inging op vele aspecten van de ge meentelijke en provinciale politiek, was onderdeel en hoogtepunt van een sfeervolle K.V.P.-avond, waarmee de kring Middelburg eer heeft ingelegd. tegenover hun collega's. Nu leren wij C.A.O. van kracht zou zijn geweest. Wegens ziekte van mr. dr. A. J. J. M. Mes verwelkomde de vice-voorzit- ter van de kring, de heer Th. Andries- sen, de minister en de overige gasten, waaronder het Tweede Kamerlid J. van Dongen en G. S. lid ir. G. P. M. Dikötter, vele K.V.P.-statenleden, ge meentebestuurders enz. Hij uitte de wens, dat er bij de komende staten verkiezingen de vurig begeerde winst van een zetel zal worden behaald. Aan deze avond werkten vele Z. Vlamingen mee. Het bekende koor St.-, Cecilia uit St.-Jansteen onder leiding van de heer W. Bartz voerde een hoogst aantrekkelijk programma uit, Een dansgroep van de jongens en meis jest van de west-Zeeuwsch-Vlaamse N.C.B. onder leiding van mejuffrouw A. Hiel bracht een aantal volksdan sen en ritmische oefeningen, waarmee beiden veel eer inlegden. De heer C. Verdonschot, regisseur van de Came- re van Retorica uit Hulst decla meerde uit het werk van Felix Tim mermans en tenslotte hielden twee spelers van deze toneelgroep, de he ren P. Verwer en R. Buysrogge een politiek praatje, waarin tal van Zeeuwse en Zeeuwsch-Vlaamse pro blemen ter sprake kwamen. Minister Struycken bleek 'n pracht van les in politiek te hebben gekregen want naar hij vertelde had hij tij dens zijn reis naar Zeeuwsch-Vlaan deren op de boot een passagier ont moet, die een praatje begon en die betoogde 's avonds naar Terneuzen te gaan om eens te horen hoe minis ter Struycken zijn portefeuille zou verdedigen. Deze medepassagier had hem (hij wist uiteraard niet dat hij de minister zelf bij de jas had) tij dens de overtocht alle gemeentelijke provinciale en nationale politieke pro blemen uitgelegd en hij wist het be ter dan de hele regering bij elkaar, aldus de minister. Minister Struyc ken ging diep in op de P.B.O., ter loops de merkwaardige uitkomst van de recente P. v. d. A.-enquête rele verende. Ook aan de bezitsvorming besteedde hij aandacht, betogende, dat het hier geen politiek stokpaard je van de K.V.P. betreft. Voorts be handelde de minister het probleem van de bestedingsbeperking, de voor de woningbouw, wegenbouw en zelfs bruggen- en tunnelbouw nare gevol gen van de noodzakelijke besparing afwegend tegen het grote belang van het waardevasthouden van de gulden. Hij wees op het belang van het spa ren. Naar hij zei wordt er thans ten departemente naast het wetsontwerp jeugdspaarwet gewerkt aan een zelfde regeling ten behoeve van de ambte naren. Sprekende over het belang der komende verkiezingen raakte de minister nog het vraagstuk der ge meentegrenzen aan, wijzend op de soms gehoorde wens van een grotere centrale gemeente in Zeeland, waar tegen zich echter de typisch Zeeuwse gehechtheid aan de eigen gemeen schap telkens verzet. De bestedingsbeperking noemde mr. Struycken geen verdere beknotting der gemeentelijke zeggenschap. In tegendeel, zo vertelde hij, de rege ring wil er de gemeentelijke autono mie mee redden. Hij zag vooralsnog geen mogelijkheid tot volledige op heffing van de maatregel. De minis ter besloot met een pleidooi voor het kiezen van goede provinciale en ge meente-bestuurders. GOES Grand: Loving you, a.l, MIDDELBURG Electro: Davy Crocket Provinciale Bibliotheek: Expositie 150 jaar schouwburg. VLISSINGEN Alhambra: Mister Cory, 18 j. Luxor: De zwarte zweep, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Satans- eiland, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Kitty in de grote wereld. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Moederleed, 18 j. Morg GOES Grand: Brief van een onbeken de vrouw. MIDDELBURG Electro: Tosca, 14 j. Prov. bibliotheek: Expositie 150 jaar Schouwburg. VLISSINGEN Alhambra: The rose Tattoo, 18 j, Luxor: De zwarte sweep, 18 j. Ariënsgebouw: Vergadering KVP. ST. JANSTEEN Em. Vermeirsen 2.30 uur: Jaarmarkt, sohieting. Jan Pluym 2.30 uur: Jaarmarkt, schietang. Roza Everaert 2.30 uur: Schieting staande wip SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De pasfoor van Kirschfeld. TSSENISSE Tentoonstelling en film Oostpriesterhulp. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Hare majesteit de vrouw. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Oper*> 8 uur: Schuld en boete.

de Stem | 1958 | | pagina 2