1 zegt J Socialisten tegen verdere belastingverh ogingen Dak met mogelijkheden Rouw in Limburgse mijnstreek Dulles en NAVO niet akkoord voorstellen van Sowjet-Unie Veel aandacht van KVP voor Brabant en Zeeland Pleidooi voor woningen voor pendelaars Bloedproef toch verplicht w..\ Z£Ü P inders gaan len vissen DAGBLAD VOOR ZEELAND Op zoek naar „DE sneeuwman" Kees - ,,'t mooie meneertje" - failliet verklaard Rijksambtenaar eigende zich f. 83.000.- loe Prinses Beatrix terug Bisschop Fiordelli in hoger beroep Mijnongelukken in Engeland Meer wind Zetelverdeling Eur. parlement in Kamer Kamp voltrok zichfebbse^ah ™jjnehn, in enkele ogenblikken Twee bejaarden in Utrecht door gas omgekomen T abaksveilingen van Amsterdam naar Antwerpen In uniform zegt Ruud van Beroep ÉCHT D erstaanbaar gezelligheid. TIGGERS -ertuiging schonk, dat jn dit culturele schip :ht en concentratie Vdvertentie) .e- ;n m'n dacht n ^eS .w k*.J' >rie maal pel en heus, het was pen met dat gehoest. weet maar nooit, art kan komen! 'lezende bestanddelen t sliim op en verjagen ziektekiemen. invisserij op een eind zijn op het haventer- is reeds enkele vissers ilenkorren in gereed- i. Ook het haringsei- te lopen en enkele zijn reeds naar huis )eze terugkeer is ook wijten aan het slech- laatste weken zodat bijna niet te vissen 98e JAARGANG No. 22698 Uitgave N. V. Uitgaver» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie. Redactie en Ad ministratie 22341, Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numra. 16 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland W O E N S D A G 5 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.36 per nam. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.86 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZÉN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuv straat 41. tel. no. 3o> (Van onze parlementaire medewerker) De verrassing bij het werkloosheiddebat der Tweede Kamer was vooral de houding van de Partij van de Arbeid met betrek king tot de financiering van de middelen ter bestrijding van de werkloosheid, waarover de Kamer zich veel zorg maakt- Vooral de snelle stijging van de werkloosheid was oorzaak dat men zich afvroeg of er niet iets helemaal mis is, zoals de heer Andriessen (K.V.P.) dit uitdrukte- Dit Kamerlid ging vooral diep in op de problemen van de gebieden die het ernstigst getroffen zijn, waar onder west-Brabant en Zeeland. meebrengt, dat bij een nog verdere verhoging daarvan de grens van ont eigening niet zal worden bereikt. D© heer Roemers heeft namens de P.v.d.A. duidelijk te verstaan gege ven, dat de socialisten nu ook wel overtuigd zijn, dat belastingverhoging geen pover middel is om aan geld te komen, zonder dat men elders weer afbreekt wat men wil opbou wen. „Wij zijn er niet uitgekomen, evenmin als u", zo klonk het uit de mond van deze socialistische zegs man tot de interpellant, de heer Bie- wenga (A.R.). De heer Roemers noemde behalve belastingverhoging nog het middel van inflatoire financiering, dat hij verwierp en het sluiten van een le ning, waar hij enige vraagtekens achter zette. Van andere zijde is tegen belas tingverhoging eveneens met kracht gewaarschuwd. De heer Andriessen herinnerde er aan, dat de heer Ver meer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, onlangs belastingverhoging als een alleenzaligmakend middel had aanbevolen. Het zal in deze tijd wel eens averechts kunnen werken, aldus de katholieke spreker. Boven dien vroeg hij zich af, of de uitzon derlijk hoge progressie bij onze in komsten- en vermogensbelasting niet Bezuinigen en lenen De heer Andriessen zag de oplos sing meer in bezuinigingen en, indien nodig, in leningen. Om tot een blij vende oplossing van de werkloosheid te komen, waar het toch om moet gaan, vroeg hij de aandacht voor de bevordering van de export met leve rancierskredieten en vooral het spa ren als een middel bij uitstek voor kapitaalvorming. Zelfs de enquête van de P.v.d.A. wijst er op, dat de natuur zich niet verloochent, aldus de heer Andriessen. Degenen, die de vragen hebben ingevuld van het so cialistisch partijbureau hebben zich in meerderheid voor bezitsvorming uitgesproken. Van verschillende zijden is aange drongen op nadere gegevens omtrent wat de regering van plan is en in het algemeen op meer cijfermate riaal, ook van de arbeidsbureaus. De heer Andriessen heeft ter bevordering van industrievestiging een integraal herstel van premieregeling aanbevo len, benevens ontsluiting van gebie den door aanleg van wegen en het uitvoeren van openbare werken. Pendelaars Steun aan *de bouwnijverheid was een algemene wens van de Kamer. In het bijzonder dacht men aan de eigen woningen en de particuliere bouw, die door kapitaalnood gevaar gaat lopen. Met de heer Andriessen dachten velen aan het verstrekken van rijkswege van een tweede hypo theek voor de bouw van eigen wo ningen. In dit verband vroeg de heer An driessen nog de aandacht voor wo ningen voor de pendelaars in de plaatsen die daarvoor in aanmerking komen. Hij ging dieper in op de moei lijkheden van bepaalde streken en noemde in dit geval onder meer Noordbrabant, waar vergeleken bij december 1956 de stijging van het aantal werklozen 203 procent heeft bedragen. Hij wees er op, dat, terwijl het percentage werklozen voor het gehe le land 3.8 bedroeg op eind januari, dit voor Zeeland 4.8 en voor het wes telijk deel van Noordbrabant nog ho ger is geweest. Het gewest Breda heeft een percentage van 5.3, Roosen daal met Zevenbergen van 7 procent, Bergen op Zoom met Steenbergen 8.7, het arbeidsgebied Etten zelfs 10.5 procent. In St.-Willebrord is een op de vier kostwinners werkloos. In Steenbergen is het 15 procent. Elders in deze editie geven wij hierover nog meer cijfers. (Van onze parlementaire medewerker) Nu de artsen blijven weigeren me dewerking te verlenen aan het nemen van een bloedproef" bij verkeers ongevallen. wanneer dit niet met vol ledige instemming van de betrokke nen geschiedt, heeft professor Die penhorst (A.R.) in^de Eerste Kamer minister Samkalde een nieuwe mo gelijkheid aan de hand gedaan. Hij stelde voor om bij iedere aanvraag van een rijbewijs de voorwaarden te stellen, dat de aanvrager een ver klaring ondertekent, waarmee hij zich verplicht na een verkeersongeval toe te stemmen in bloedafname. De dok ters kunnen dan geen bezwaar meer maken, zei de A.R.-woordvoerder en wanneer iemand, die bij een ver keersongeval betrokken is dan toch nog weigert om bloed af te geven kan zijn rijbewijs worden afgenomen. De kwestie komt ter sprake tijdens de behandeling van de begroting van justitie. Voetbalpool De Heerlense kantonrechter mr. van Meeuwen zei tijdens het debat er nog niet van overtuigd te zijn. of men het gokje in de voetbalpool een so ciaal euvel kan noemen, zoals de mi nister had gedaan. Hij was ook hele maal niet te spreken over het feit dat de minister een nieuwe vervol ging tegen de K.N.V.B. en Charitas- pool wil instellen. Liever wilde hij het rapport van de studiecommissie, die de minister heeft ingesteld, afwach ten. DE RUSSEN HEBBEN het grootste deel van hun 17.00 militairen, die uit Hongarije zouden worden terugge trokken, het land al doen verlaten, zo is te Boedapest meegedeeld. ZTJID-SLAVIë heeft zijn gezant in Al banië niet naar zijn post in Tirana terug laten keren uit protest tegen het optreden van Albanese autoritei ten tegenover Zuidslavische diploma ten. De gezant werd onlangs twaalf uur vastgehouden, omdat hij zich op verboden terrein had bevonden. DE R.-K. BISSCHOP van Kanton zal door de communisten in vrijheid worden gesteld, als hij zijn ambt neerlegt en erkent onjuist gehandeld te hebben toen hij de sacramenten weigerde aan leden van een katho lieke organisatie die onder commu nistische invloed staat. DE STAATSSECRETARIS van eco nomische zaken heeft het hoofdbe drijfschap detailhandel verzocht om hem zijn mening over de uitverkoop- wet 1956 en de invloed van de aan vangsdatum van de winterseizoenop ruiming kenbaar te maken. DE MILITAIRE regering van Co lumbia heeft meegedeeld, dat op nieuw een samenzwering tegen haar is ontdekt. Een der leiders van de samenzwering is in arrest. ONASSIS HEEFT voor zes miljoen dollar twee passagiersschepen van het Griekse ministerie voor koop vaardij gekocht. VAN DE ZIJDE van het paleis van Monaco is meegedeeld, dat prinses Gracia haar tweede baby de volgen de week verwacht. BIJ OVERVALLEN op twee Alge rijnse cafés in Parijs zijn gisteren drie Algerijnen gedood en zes ern stig gewond. De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft het faillissement uitgesproken van de 49-jarige C. R. van H. uit Amsterdam, de voorma lige boekhouder-kassier en procura tiehouder van de n.v. F. Berger en Co. te Amsterdam, die in de afge lopen tien jaar een bedrag van bijna 1.8 miljoen gulden van deze firma zou hebben verduisterd. De aanvrage werd namens de n.v. Berger en Co. ingediend door mr. C. P. Kalff met het doel een door de rechtbank aan te wijzen curator in de gelegenheid te stellen eventueel nog aanwezige vermogensbestandde len van de kassier op te sporen en te beheren en tevens na te gaan of er nog uitstaande leningen kunnen worden geïncasseerd. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft een ge vangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de 37-jarige ex-rijks ambtenaar bij het ministerie van marine L.P.K., die ervan wordt be schuldigd in de loop van de jaren 1951 tot 1957 ministeriële beschikkin gen voor het uitbetalen van gratifica ties tweemaal te hebben gebruikt en de opbrengst van de tweede maal ongeveer in totael f 83.000 voor zichzelf te hebben gehouden. H.K.H. prinses Beatrix is gisteren avond met een vertraging van bijna tweeëneenhalf uur met de Super Con stellation ..Griffioen" van haar reis naar de West op Schiphol terugge keerd. Zij werd op het platform door H.M. Koningin Juliana begroet. Minister Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Russische voorwaarden voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, voorafgaan de aan een topconferentie, voor de V-S. onaanvaardbaar zijn. Frankrijk huldigt hetzelfde standpunt- Ook de permanente raad van de NAVO te Parijs heeft de Russische voorwaarden voor het houden van een top conferentie verworpen- Minister Dulles was van oordeel, dat de Sowjetvoorwaarden een bijeen komst zoals de V.S. die wensen, uit sluiten. De V.S., zo zei hij, willen niet mee doen aan bedrog of een grap en zij willen niet een bijeenkomst doen sla gen, waar men zich feitelijk niet met iets van betekenis zal bezig houden. Ook voelen zij niet voor een bijeen komst, waar op een scherpe manier meningsverschillen worden onder zocht, hetgeen de spanning zou doen toenemen. Dulles zei geen kwestie van enige betekenis te kennen, waarover de V.S. en de Sowjetunie het, gezien de bestaande standpunten, naar redelij ke waarschijnlijkheid eens kunnen worden. Voorts zei de minister, dat er zekere vooruitzichten zijn op een wijziging in het Amerikaanse standpunt betreffende het verbin den van een verbod op het nemen van proeven met kernwapens en een akkoord over een beëindiging van de produktie van dergelijke wapens. Deze kwestie werd voortdurend be studeerd en zij zou met de bondgeno ten van de V.S. worden besproken. Op de vraag, of de V.S. absoluut eisen, dat de Duitse kwestie op de agenda van een topconferentie wordt opgenomen, antwoordde Dulles, dat hij hier op eigen gezag geen ant woord op kon geven, daar men reke ning dient te houden met de opvat tingen van de bondgenoten en met het feit, dat wat de V.S. betreft de president uiteindelijk beslist. Desgevraagd verklaarde Dulles het voor mogelijk te houden tot een onl- wapeningsovereenkomst met Rusland te kunnen komen zonder een topcon ferentie. Amerika had vele interna tionale akkoorden van betekenis ge sloten en slechts zeer weinige hier van waren door bijeenkomsten van regeringshoofden tot stand gekomen. Volgens de Amerikaanse gedachten- gang was een topconferentie zeker niet onmisbaar, maar indien andere landen die weg willen bewandelen om de vrede te bevorderen was Amerika bereid een topconferentie te aanvaarden. De verdediger van mgr. Fiordelli, de r.-k. bisschop van Prato, die o.m. veroordeeld is tot betaling van een boete en de proceskosten, omdat hij een alleen voor de wet getrouwd echtpaar met „publieke zondaars die in concubinaat leven" heeft betiteld, heeft hoger beroep tegen dit vonnis aangetekend. Het echtpaar had de bisschop aan geklaagd wegens smaad. Vandaag opent in Londen de ten toonstelling van het ideale huis zijn poorten voor het publiek. Op de foto ziet u een der inzendingen: een ontwerp van de Duitser Ludo- vici, dat eigenlijk alleen maar be staat uit een dak. waarin een vol ledig huis is ondergebracht. Het bijzondere is echter, dat men er rustig nog een verdieping onder kan bouwen zoals de foto laat zien. De oorspronkelijke opzet was een woning te bouwen, die maxi male bescherming geeft tegen de gevolgen van aardschokken. In een mijn in Zuid-Wales zijn gis teren twee mijnwerkers om het leven gekomen doordat hun liftkooi viel. Twee anderen werden ernstig ge wond. Ook in een mijn bij Sheffield is gisteren een liftkooi neergestort. Daar werden 45 mijnwerkers gewond. Binnenkort zal er een expeditie het Everest-gebergte ingaan om op zoek te gaan naar de legendarische „verschrikkelijke sneeuwman". Drie leden van de expeditie zien wij hier gefotografeerd in de wilde omge ving van Phusre, het uitgangspunt van de expeditie. In het midden de leider, Gerald Russelllinks de verbindingsofficier Puskar Sham- slier en rechts een van de Sherpa's die mee zal gaan met een van de drie honden. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Nevelig weer met in het alge meen veel bewolking en later langs de kust plaatselijk enige re gen. Matige en langs de Wad- denkust krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. Verwachting van het Belgisch 4 Weerkundig Instituut: i Matige tot lichte wind en later misschien vrij sterke wind uit west tot zuidwest. Zwaar be wolkt tot betrokken en nevelig. Plaatselijk een weinig regen of motregen, 's Morgens hier en daar mist. Lichte stijging dei- temperatuur. J Vandaag: zon onder 18.25 uur, 4 maan op 18.34 uur. i Morgen: zon op 7.16 uur, maan i onder 7.11 uur, 4 (Van onze parlementaire medewerker) In de Eerste Kamer is gisteren de heer de Wilde (V.V.D.) opge komen tegen de voorgenomen verdeling van de veertien zetels in het Europese parlement over de verschillende fracties in de Eerste en Tweede Kamer. Het voornemen bestond daarvoor de volgende verdeling toe te passen: 5 K.V.P.5 P.v.d.A., 2 A.R., 1 C.H.U. en 1 V.V.D. Mr. de Wilde vond, dat de grote partijen wel wat toeschiete lijker hadden kunnen zijn. Mr. In 't Veld (P.v.d.A.) bestreed dit, want zei hij, men kan van de P.v.d.A. niet verwachten, dat zij een zetel aan de V.V.D. geeft. Mr. Kropman (K.V.P.) voelde persoonlijk wel iets voor de argumenten van dc liberale woord voerder. Hij had echter nog geen ge legenheid gehad zijn fractie te raad plegen. De Kamer besloot tenslotte de voorzitter, mr. Jonkman, te machtigen, om samen met de voor zitter van de Tweede Kamer veertien leden te benoemen. De senaat stelde echter de voorwaarde, dat mr. Jonk man eerst nog eens met de fractie leiders zou confereren over de ver deling. Om twee uur in de nacht van maandag op dinsdag werd het eerste slacht offer van de ramp, die de Staatsmijn Maurits te Geleen trof, waarover wy gisteren reeds berichtten, geborgen: het was de Italiaan Vittorio Pintus. Enkele uren later werd het stoffelijk overschot van de Nederlander D. Noort naar boven gehaald. Nog vijf personen werden in de ramp-pijler verrast. Voor hen bestaat geen hoop meer: twee Nederlanders nog, een Engelsman, een Pool, wiens lyk gisterenavond werd geborgen, en een Ita liaan. De ramp heeft zich in enkele ogenblikken voltrokken. een directielid van er geweest. Deze het ergste medege deeld. Er is geen hoop meer. Hun 17-jarige Benni zal niet meer levend uit de mijn komen, waar hij nog zo pas blijgemoed is afgedaald. Het was zijn eerste dag als postsleper en de toekomst zag er hoopvol uit. In het schuurtje achter het huis staat nu zijn renfiets, waarmee hij als lid van de tour- en wielerclub Maas tricht ook in Limburg successen wil de halen, zoals hij die reeds in Gel derland op zijn naam heeft gebracht. Het jongste slachtoffer van de instor tingsramp leidde pas enkele maan den geleden nog met vader en moe der Grootkarsijn een rustig leven in het landelijk dorpje Elburg in Gel derland. Vader werkte op een ijzer gieterij, maar de verdiensten vielen niet mee, vooral wanneer je voor een gezin van vijf opgroeiende jongens moet zorgen. De oudste, het enige meisje van de zes kinderen, was ge trouwd met een mijnwerker in Ge leen en sprak enthousiast over de mogelijkheden in de mijnstreek. „Voor de toekomst van de jon gens", zegt vader Grootkarsijn, „heb ik me laten overhalen om hierheen te komen". Hij schudt het hoofd. Vader zelf kwam als boven- gronder op de Maurits, drie van zijn jongens als ondergronders en de veertienjarige Eppie ging ~Tï 1 de dominee met Op het moment van de instorting in de nieuwe pijler, die vorige week was aangetrokken, waren daarin achttien man aan het werk. Elf kon den zich in veiligheid stellen. Daags voor de ramp kwam er een geheel nieuwe bezetting met nagenoeg alle maal jonge mijnwerkers, die in de leer waren, en daarbij leidinggevend kader. De toestand van tevoren was volkomen normaal, niemand had iets gemerkt. Het opruimings- werk zal nog verscheidene dagen vergen. Er wordt vooral veel hin der ondervonden van het bouw werk, dat naar beneden is ge stort, zoals de ijzeren staven, waarop het dak rust. Op en rond deze mijn, die de re putatie genoot de „grootste en veilig ste" van Europa te zijn, heerst grote verslagenheid. Verslagen Verslagen zit moeder Grootkarsijn tussen haar man en kinderen. Zij heeft geen tranen meer. Zo juist is naar de Ondergrondse Vak school. Benni zal niet meer thuis komen. Een Pool kwam om Vijftien jaar geleden hebben zij el kaar leren kennen, in een der vele kampen voor Displaced Persons; hij, een jonge kerel, die in het leger van generaal Anders voor de bevrijding van Polen had gevochten; zij, een jonge Poolse vrouw, die van huis en hof was verdreven. En temidden van deze opeenhoping van menselijke ellende, allemaal slachtoffers van een waanzinnige oorlog, bloeide hun lief de op als een sterke plant in een bodem, die maar heel weinig voed sel bood. Maar de jeugd is sterker dan wat ook en heeft vertrouwen in de toekomst. Ten overstaan van de legeraalmoezenier dienden zij elkaar het Sacrament van het Huwelijk toe en samen begonnen zij te werken en te zwoegen aan die toekomst, die toch nog vol hoop was. En zij slaagden in het leven. Frans Sietarski, die als jongen door de Duitsers was wegge voerd, kwam tien jaar geleden naar Zuid-Limburg, werd mijn werker. houwer en instructeur houwer. Vijf jaar geleden betrok hij een riante woning in Geleen. Na al de ellende der voorbije jaren lachte het leven de familie Sietarski, man, vrouw en een vierjarig zoontje, eindelijk toe. En toen kwam ook hier maandagavond het vreselijke onge luk aan al dat geluk een einde ma ken. Een jonge vrouw blijft achter, wier ogen branden van de tranen, die zij onophoudelijk vergiet. De vrouw verbergt snikkend haar hoofd in de handen. Een buurvrouw tracht haar te troosten, woordeloos, want voor zoveel leed zijn woorden ontoereikend. Dan komt Waldemar Schidlo binnen, een vriend van de verongelukte. Hij was maandag tege lijk met Sietarski naar beneden ge gaan en was erbij, toen de ramp zich voltrok. Ik hoorde Frans Sietarski nog schreeuwen: „Vlucht, jongens, vlucht!" Ik vluchtte met de anderen naar boven, hij met enkelen naar be neden. Dat werd hun ongeluk. Het dak schoof niet onze kant uit, maar hun kant en de kolossale steenmassa kwam als een muur tussen ons te liggen En dan zingt Waldemar Schidlo de lof van zijn vriend. „Hij was zo'n prachtige kerel", zegt hij. „Wij heb ben elkaar is het leger leren kennen, waar we samen in hetzelfde voetbal elftal stonden, want Frans was een groot sportman. Voetballen en bok sen was zijn liefhebberij. Hij leefde alleen maar voor zijn werk en voor zijn gezin. Voor zijn vrouw en voor zijn vierjarig zoontje Richard is dit verlies een zware slag, maar ook wij op de mijn zullen hem missen". Deze lofrede schijnt de ongelukkige vrouw te troosten. Voor de eerste maal glimlacht zij door haar tranen heen. „Voor mij is het erg", zegt zij, ..maar ook voor zijn ouders in Polen. Verleden zomer zijn zijn vader en moeder voor de eerste maal hier op bezoek geweest. Zij waren zo trots op hun zoon en op hun kleinzoon, die nu geen vader meer heeft En opnieuw beginnen bij deze vrouw de tranen te vloeien, omdat zij beseft, dat aan dit geluk een einde is gekomen. Voor de zoveelste maal in haar jonge leven zal zij opnieuw moeten beginnen..,. Twee Utrechtse bejaarden, de 83- jarige heer A. W. van Veenendaal en zijn 89-jarige schoonzuster, mej. W. Gadella, zijn door gasverstikking om het leven gekomen. De oude heer had n.l. een gaskomfoor in de keuken wil len aansluiten, maar heeft daarbij 'n verkeerde kraan opengedraaid. Het gas stroomde vrijelijk door de wo ning, zonder dat de oudjes iets heb ben gemerkt. Hun reukvermogen wac de laatste tijd n.l. aanzienlijk minder geworden. De dood overviel de vrouw terwijl ze in een stoel zat, terwijl het ontzielde lichaam van de man in de gang werd aangetroffen. Uit Bondowoso, het centrum vao de tabakscultuur in Oost-Java, is ge meld, dat de Indonesische tabakshan delaren in Oost-Java erin hebben toe gestemd om hun produkten op de markt in Antwerpen in plaats van in Amsterdam te verkopen. In deze berichten werd gemeld, dat ongeveer 12.500 pakken Besoekitabah naar Antwerpen zullen worden ver zonden, om daar te worden geveild. In geen geval betreft het hier ta bak van superieure kwaliteit, aldus Amsterdamse tabakskringen. De eigenaars van de bevolkingsta bak kunnen hun tabak verkopen waar zij dat wensen. Weliswaar heeft Ant werpen geen tabaksmarkt, doch er kan in ieder geval wel een lokaliteit gevonden worden om tabak te verko pen. Vergeleken met de werkelijk, oogst, hebben deze 12.500 pakken heel weinig te betekenen, aldus Amster dam. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van de Rotterdamse brigadier van politie A. B. tegen de hoofdcom missaris van politie te Rotterdam in de bekende uniformkwestie. De raad bevestigde de uitspraak van het Rotterdamse ambtenarenge recht, dat de hoofdcommissaris in het gelijk gesteld had. Het beroep van de brigadier tegen de hem opgelegde disciplinaire straf (schriftelijke be risping) werd verworpen. De raad gaf als zijn mening te kennen, dat de verplichting van in uniform op het politiebureau te verschijnen voor de politiebeambten een uitvloeisel is van het bijzondere karakter van de politiedienst»

de Stem | 1958 | | pagina 1