Wij verspillen tijd en geld Piet Tiggers J So Fruitveiling Kapelle-Biezelinge boekte omzet van elf miljoen Kapelwagen-tournee wordt voortgezet Impasse in pl an Afgelopen dat ge hoest C. v. Arenthalszilveren gemeenteraadslid te Hulst Uw Kunstgebit f Terugbetaling aan leden Solistenprobleem bij Ned. Opera ABDIJSIROOP Veel Plei woni pe DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 MAART 1958 Markante persoonlijkheid met eigen visie OOSTPRIESTERHULP IN ZEELAND Gerestaureerde St. -Maartenwagen Confrontatie met sportproblemen Bevelandse folklore op Expo Brussel Zeeuwse schonen schutters en muzikanten i\GtR- De kracht van 20 H-bommen Bresstaanc/ers gaan garnalen vissen Me k 98e J. Omdat in grote delen van ons land en ook In het buitenland de fruitoogst tengevolge van strenge nachtvorst in mei, grotendeels mislukte, waren de fruitprijzen in het afgelopen seizoen zeer hoog en dit had tot gevolg dat de Zeeuwse veilingen alle een recordomzet hebben behaald, omdat in Zeeland de nachtvorst belangrijk minder was dan overal elders. Hierdoor bedroeg het totaal geveild bedrag van de veiling Kapelle-Bieze linge en omgeving van, 1 april 1957 tot 1 maart 1958 niet minder dan f 11.373.044,77 dat is f 3.730.079,83 meer dan in het voorgaande jaar en toen werd met 7,8 miljoen gulden omzet ook reeds een record behaald. Dit is meegedeeld op de in Kapelle gehouden algemene ledenvergadering van de veiling Kapelle. Op deze vergadering werd ook het voor de telers belangrijke besluit ge nomen dat 0,3% van de opbrengst der geveilde produkten aan hen zal worden terugbetaald door middel van bijschrijving op de ledenrekening. Deze terugbetaling werd mogelijk dank zij de gunstige financiële uit komsten in het afgelopen jaar. Door de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge werd uit eengezet hoe de provisie-ontvangsten belangrijk hoger waren dan in het voorgaande jaar maar er staat te genover dat door de geringere oogst het koelhuis slechts voor 40% werd benut, terwijl er ook 100.000 kisten niet werden uitgegeven. Dit waren voor de veiling uiteraard verliespos ten. Bezinning In zijn openingsrede heeft de heer Dekker de fruitkwekers opgeroepen tot bezinning op de concurrentie positie van de Nederlandse fruitteelt ten opzichte van de buitenlandse markt. De fruitproduktie van Italië wordt steeds groter en ook komen er steeds meer appelen van het zui delijk halfrond. In 1949 tot 1952 bedroeg de Neder landse appelexport 120 miljoen kg en die van Italië 145 miljoen kg. In 1955 was de Nederlandse export te ruggelopen tot 53 miljoen kg en die van Italië gestegen tot 500 miljoen ke- Op verschillende buitenlandse markten heeft Italië ons land ver drongen voor wat betreft de appel voorziening. In dit verband noemde de heer Dekker het belangrijke rapport van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. waarin op zeer goed gedocumenteerde wijze aandacht wordt geschonken aan de vele facet ten van dit vraagstuk. Kleinfruit Voor Kapelle en omgeving is de teelt van kleinfruit zeer belang rijk. Ruim 3 miljoen gulden werd er het afgelopen jaar geveild aan aardbeien, frambozen, bessen en bramen. De heer Dekker wees met klem op het risico dat er zit in de teelt van kleinfruit en raadde de telers aan om dit risico zoveel mo gelijk te verdelen door niet alles op een kaart te zetten. De heer Dekker zei dat in de pe riode 1950-1957 er in het gebied van de veiling Kapelle 50 ha zwarte bes sen zijn gerooid; verder werden er gerooid 86 ha rode bessen en 102 ha kruisbessen. Hoofdzakelijk kwam deze bessenteelt voor als onderteelt in oude boomgaarden welke nu ver dwenen zijn tegenover deze vermin dering van de bessenteelt staat een toename van de intensieve aard beien- en frambozencultuur. Deze na men toe met respectievelijk 39 ha en 20 ha en er is nog een verder gaande uitbreiding. In verband met het grote belang dat Kapelle en omgeving heeft bij de teelt van kleinfruit, besloot de vergadering om gedurende acht jaar een extra subsidie van f 425,- per jaar te verlenen aan de proeftuin, voor de kelinfruitteelt te Kapelle. Deze proeftuin zal namelijk worden uitgebreid met 47 are. Jaarverslag Zeer uitvoerig en gedocumenteerd was het jaarverslag van de secreta ris, de heer Joh. Schipper. Deze deelde daarin o.m. mede dat in plaats van de heer A. J. de Visser te Kruiningen, de heer J. Burger Fzn. te Wemeldinge tot vice-voorzit- ter werd gekozen. Er kwamen in 1957 105 nieuwe le den bij en hierdoor kwam het leden aantal van de vereniging per eind 1957 op 1290. Uit het overzicht van de voor naamste der geveilde produkten bleek, dat vrijwel alle produkten een belangrijk hogere middenprijs dan in voorgaande jaren te zien gaven. Zo werd voor appels in 1956 ge middeld 30 ct per kg betaald en in 1957 gemiddeld 63 ct. Voor peren was dat 1956 30 ct en 1957 75 ct. Pruimen 1956 52 ct per kg en 1957 f 1.08. Kruisbessen 1957 f 0,47 en 1957 f 0,60. Rode bessen 1956 85 ct per kg en 1957 128 ct. Het grootst was het verschil bij de zwarte bessen namelijk f 2,24 per kg gemiddeld in 1956 en f 4,58 in 1957. Ook de frambozen waren belang rijk duurder namelijk f 2,18 tegen het vorig jaar f 1,74. Alleen de aardbeien vertoonden in 1957 een lagere middenprijs dan in 1956 en wel f 1,15 per kg tegen in 1956 f 1,56. Er is thans een begin gemaakt met een grote uitbreiding van de neer zetruimte en het sorteer- en pak- station, terwijl er ook een nieuwe kanine gebouwd wordt. Enige tjjd ge leden werd de vergunning hiervoor ontvangen. De uitbreiding van neerzetruimte en sorteer- en pakstation gebeurt door de heer J. A. Leys te Kapelle en de bouw van de kantine door de fa. v. d. Poel te Oudelande. De to tale kósten zullen ruim f 400.000,- bedragen. Bij de bespreking van deze zaken werd door een lid opgemerkt dat hij liever een hogere terugbetaling zag en niet zulke grote afschrijvingen zo als nu zal gebeuren. Hierop ant woordde de voorzitter dat het be stuur zich steeds op het standpunt heeft gesteld dat alles zo vlug moge lijk afgeschreven dient te worden en dat daarom ook nu direct de top van de nieuwe investeringen wordt afge schreven. Met dit beleid bleek de ge hele vergadering het roerend eens te zijn. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren P. J. J. Dekker en J. Burger Fzn. beiden te Wemeldinge en S. de Visser te Katendijke. In plaats van de heer C. Traas sr. te Biezelinge werd als bestuurslid gekozen de heer A. de Waard Gzn. te Biezelinge. Op 15 maart viert de heer C. van Arenthals te Hulst zijn 25-jarig lid maatschap van de gemeenteraad, een feit dat men zeker niet ongemerkt zal laten voorbijgaan want de zilve ren medebestuurder van de stad is een bekende en geziene persoonlijk heid. Hoewel hij protestant is. kwam hij niet namens de protestantse groepe ring voor de gemeenteraadsverkie zingen uit. Zijn lijst was altijd een ..vrije lijst" en hij genoot altijd de steun van vele stadgenoten, waaron der zeker niet alleen zijn geloofsge noten. De heer van Arenthals, die op Zandberg onder Graauw geboren is, oefent zijn gehele leven het beroep uit, dat men ..kleine landbouwer" noemt. Hij bezit dan nok een echt boerenhart, waarvan hij in welhaast alle raadsvergaderingen getuigt. Als er grond nodig is voor het optrekken van een of ander bouw werk, dan verzuimde de jubilaris nooit even te laten horen dat het toch weer zonde was van de goeie grond. Soms hield hij daarbij zijn been stijf en stemde consequent tegen, als het een kwestie betrof waarvan hij de urgentie niet boven die van het agrarisch belang kon stellen, maar veelal beperkt hij zich ertoe zijn me ning mee te delen. Hij wist daarbij heel goed dat hij er toch niets aan kon veranderen en we geloven zelfs dat, indien hij daartoe de macht had bezeten, hij het niet zou hebben ge daan. Wethouder Na de bevrijding bekleedde de heer van Arenthals gedurende enige tijd het wethoudersambt, waarbij hij pre cies dezelfde figuur bleef. Hij liet zich, ondanks zijn belangrijke functie, niet verleiden zijn doodgewone door deweekse klompen voor een ander schoeisel te verwisselen. Hij was en is altijd zichzelf, hij heeft zyn eigen mening en komt daar rond voor uit, ook al staat hij volkomen alleen. Een recent voor beeld daarvan is zijn actie am de bomen op de wallen te rooien, ten- (Advertentie) kan niet meer loszitten of verschuiven! DENTOFIX een nieuw, verbeterd en antiseptisch poeder behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rots vast op zijn plaats te houden. U voelt zida zeker en behaaglijk. DENTOFIX voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Prijs per strooibus slechts f 2,35i bij apotheken en drogisterijen. Kort voor kerstmis werd in Goes de Zeeuwse tournee van de Oostpriester- hulp-kapelwagen onderbroken. De afgelopen twee maanden zijn benut om de St.-Maartenwagen van binnen en buiten te herstellen en te hernieuwen. Harrie Sterk ontwierp een nieuw uiterlijk, de geluidstechnische installatie werd gemoderniseerd en de wagen is thans voorzien van een spreekplat- form op het dak van de oplegger. Het resultaat is imposant en een aantal Zeeuwsch-Vlaamse parochies zullen binnen enkele dagen het eerst in Ne derland met deze kapelwagen-in-nieuwe-stljl kunnen kennismaken. Deze week zal de St.-Maartenwagen Kloosterzande, Ossenisse, Stoppeldijk, Boschkapelle, Terhole en Hengstdijk bezoeken. Oosterpriesterhulp heeft met deze ..Rondreis om Naastenliefde" twee bedoelingen. Op de eerste plaats is het van zeer groot belang dat ieder in West-Europa weet wat zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt. Daar om brengt Oostpriesterhulp in iedere parochie het film. en voordrachtpro gramma „Vervolgden en verjaag den." Dit programma is uitsluitend bedoeld voor volwassenen. Pater Rich. Stoffels en Cees Griffioen, be kende en boeiende sprekers, vertel len over de aangrijpende tragedie van de Christenheid achter het IJze ren Gordijn onder de terreur van het Sovjet-communisme. Vervolgens worden tijdens deze actie kleren, schoenen, levensmidde len en geld ingezameld. Hiermee wordt hulp verleend aan vluchtelingen van iedere gezindte, die uit de Sovjetgebieden naar het Westen komen vluchten. In 1957 wa ren dat 1300 mensen per dag, iedere dag. Met het geld wordt ook de Kapel wagenmissie langs het IJzeren Gor dijn gefinancierd. Na Pasen trekken weer 30 kapelwagens naar de stre ken waar miljoenen katholieken in grote geestelijke nood verkeren. Tenslotte is Oostpriesterhulp-Ne- derland begonnen met de bouw van een Moederhuis voor uit Tsjecho- Slowakije verdreven kloosterzusters, die thans in Salzburg wonen, maar na de bevrijding van Oost-Europa weer terug moeten gaan naar hun vaderland om de geschonden kerk te helpen genezen. Deze Oostpriesterhulp-activiteiten zijn van belang voor heel het vrije Europa, voor katholieken zowel als protestanten. Kortom voor alle men sen, die van goede wil zijn en nog de moed hebben te hopen op werkelijke vrede. Als wij één zijn in edelmoe dige naastenliefde hebben wij nog een kans. einde die voor enkele tonnen gelds te verkopen. Hij staat daarin praktisch al leen, en hij weet dat, doch dat belet hem niet op zijn standpunt te blijven staan. Hij vindt dat nu eenmaal zo, en daarmee uit. Overigens is hij in de gemeente raad de verpersoonlijking van de ver draagzaamheid tussen beide bevol kingsgroepen; hoewel hij bij sommi ge principiële aangelegenheden de spreekbuis van het protestantse be volkingsdeel is, is er in die 25 jaar nog nooit één woord over de lippen gekomen dat van gebrek aan ver draagzaamheid en begrip had kun nen getuigen. Als oudste der raadsleden is hij altijd de woordvoerder wanneer er namens alle elf gesproken moet wor den en de heer van Arenthals weet dan altijd, zoals b.v. bij het beant woorden van nieuwjaarstoespraken of bij herdenkingsspeeches, treffend het juiste woord te vinden. Hij was voorts gedurende enkele jaren diaken van de Ned. Hervormde Kerk te Hulst, hij was en is lid van vele verenigingen en draagt ook de sport een warm hart toe. Hij is n.l. een vurig voetbalsupporter en biljar ter en ook vist hij bijzonder graag. De heer van Arenthals heeft gedu rende zijn 25-jarig raadslidmaatschap veel voor Hulst gedaan, zowel in de gemeenteraad als daarbuiten. Onge twijfeld zullen daarom velen hem op de dag van zijn zilveren jubileum willen gelukwensen. Zoals bekend hebben de besturen van de Zeeuwse Korfbalbond, het Ne. derlands Handbalverbond (afdeling Zeeland), de Kon. Nederl. Zwem- bond (kring Zeeland), de Zeeuws Brabantse Turnkring, de Schouwen Duivelandse Korfbalbond en de Kon. Nederl. Voetbalbond (afd. Zeeland), besloten om gezamenlijk te trachten de functionarissen van hun verenigin gen met een aantal problemen met betrekking tot de sport te confronte ren door het organiseren van een aanal zgn. vormingsbijeenkomsten. De eerste hiervan, bestemd voor de bestuursleden, jeugdleiders en overi ge funotionarissen van de sportver enigingen op Walcheren en west-Z.- Vlaanderen is vastgesteld op zater dag 8 maart in het ANMB-gebouw te Vlissingten. Op 29 maart te Goes in de Land bouw" zijn de verenigingen op Noord en Zuid-Beveland aan de beurt en op zaterdag 12 april worden te Sluis kil in hotel Meert de oost- en west- Zeeuwsch-Vlaamse verenigingsfunc tionarissen verwacht. Hieruit blijkt, dat de w.-Z..-Vlamin gen. een keuze kunnen maken uit Vlissingen en Sluiskil. Op donderdag 24 april wordt deze eerste reeks besloten met een bijeen komst te Zierikzee in hotel van Op pen, voor de verenigingen op Schou? wen-Duiveland. Op al deze bijeen komsten zullen twee inleidingen wor den gehouden. De heer S.J. Klompe, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding zal spreken over ,,De taak van de jeugdsportleider bij de opvoeding" en de heer A.W. Leve ring over „Taak en betekenis van de sport, nu en in de toekomst". Op de drukbezochte vergadering van de Zeeuwse Schuttersbond, welke in café Doene te Ovezande, onder leiding van de heer de Beste uit Oudelande, werd gehouden, zijn be- langryke besluiten genomen ten aan zien van de Bevelandse folkloris tische manifestaties op de Brusselse wereldtentoonstelling. Zo men weet is er al voortdurend over deze aangelegenheid onderhan deld met de organisatoren der Expo en na konden er spijkers met koppen worden geslagen. De voorzitter deel de mede. dat in de onkosten belang rijk wordt bijgedragen door de Bel gen zodat deze voor de eventuele deelnemers geen bezwaar meer vor men. De eerste schutterswedstrijd op de Expo zal plaats vinden op 19 april en behalve de mannen van de handboog zijn ook de Zeeuwse muzi kanten in Bevelandse dracht wel kom; om de zelfde reden zal men ook Bevelandse schonen gaarne be groeten te Brussel. Omdat men al leen een sterk muziekkorps wilde niet onder de 35 man is gevraagd of Euterpe uit Heinkenszand van de partij wilde zijn en daarop is een be vestigend antwoord ontvangen. Mee gedeeld werd voorts, dat de kosten voor de schutters en muzikanten alles inbegrepen, dus ook het bezoek aan de tentoonstelling f 5,- zullen bijdragen en voor de andere deelne mers f 10.-. Na een bespreking van een en ander werd besloten dat schutters uit 's-Heerenhoek; Kwa- dendamme; Ovezande; Heinkenszand en Oudelande zullen optrekken naar de Zuiderburen en natuurlijk zullen de sociëteiten wel de sterkste leden aanwijzen. De reis, waaraan onge veer 150 personen zullen deelnemen, wordt gemaakt per autobus. Het ligt in de bedoeling om op 1 juni cn 17 augustus nog 'n dergelijke manifestatie te organiseren. Bij de bestuursverkiezingen werd de secretaris, de heer C. Raas, uit Ovezande herkozen en in de plaats van de heer P. v. d. Dries, die niet meer in aanmerking wenste te ko men, gezien zijn leeftijd, koos men de heer P. Vermue van de Goese so ciëteit ,,Jacoba van Beieren." (Advértantla) HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. 55 U kent die gebouwen wel met vele trappen, smalle gangen en bordjes met allerlei aanwijzingen.... een beetje uitgewoond en toch niet verwaarloosd en waar men meestal sociale instel lingen, allerlei commissies of een heel conglomeraat van kan toren vindt. Maar terwijl we omhoog gaan, klinken vanachter verschillende deuren fraaie aria's en hoge „trillers": wij zijn namelijk in het gebouw van de Nederlandse Opera de voor malige brandweerkazerne aan de achterkant van de Stads schouwburg te Amsterdam en op zoek naar de directeur, de heer Piet Tiggers. We vinden hem in een ruim, eenvoudig ge houden vertrek met drie telefoons naast zijn bureau en deze Piet Tiggers, eens begonnen als muziekcriticus bij een van onze landelijke dagbladen, tevens componist en in later jaren (na de oorlog) een der wederopbouwers van ons radio-bestel, ontpopt zich al spoedig als een sympathiek mens met een grote kennis van zakenvoor zover we dit overigens, gezien zijn reputatie, nog niet wisten. De bevelhebber van de Amerikaan se strategische luchtmacht, generaal Power, heeft zondagavond in een te levisieuitzending uit een ondergronds stafkwartier gezegd, dat ook in het tijdperk van de raketoorlogvoering een waarschuwing vijftien minuten voor een aanval „technisch mogelijk" is. De strategische luchtmacht streeft ernaar vijftien minuten na het bericht over een vijandelijke aanval een der de van haar bommenwerpers in de lucht te hebben. In antwoord op een vraag over de kracht van een waterstofbom zei ge- neaal Power, dat twintig B-47 bom menwerpers, elk met een waterstof bom aan boord, evenveel verwoesting kunnen aanrichten als verscheidene honderden miljoenen B-17 bommen werpers, die veel gebruikt zijn in de tweede wereldoorlog. De bevelhebber van de luchtverde diging van het Amerikaanse vaste land. generaal Partridge, zei, dat een krachtige aanval door Russische straalbommenwerpers zware schade in de Verenigde Staten kan veroor zaken, omdat een volkomen doelma tige luchtverdediging niet mogelijk is. Hy heeft sneeuwwit haar, ernstige ogen en spreekt zacht, zonder stem verheffing. ook zoekt hij niet in styl of gebaar naar bepaalde accen ten of „effecten". Er zyn vele actuele zaken, waar we in verband met de positie van de Ned. Opera over kun nen spreken, maar we beginnen eerst om een aanloop te hebben over het thema: conjunctuur, de tv., ge vaar voor dalend bezoek. Maar de heer Tiggers wuift de tv als „concurrent" met een los handge baar terzijde: het bezoek aan de opera is gedurende de laatste maan den in vergelijking tot dezelfde periode in het vorige jaar juist be langrijk toegenomen. Er is nu een maal een bepaald operapubliek en dit blijft komen vol liefde en enthou siasme voor het klassieke medium. Wat dacht u van Tosca in de nieuwe enscenering? We moeten de mensen gewoon naar huis sturen... neen, de opera is zo geconsolideerd als de Am sterdamse tram. Natuurlijk zijn er problemen vele zelfs maar die liggen op een ander vlak. U heeft het wel gehoord, toen u naar boven kwam .het repete ren is en blijft een moeilijke zaak en de deling van het gebouw met de Nederlandse Comedie leidt tot merkwaardige toestanden. Zeker we gaan zeer vriendschappelijk met elkaar om, maar beide par tijen worden in hun ontwikkeling geremdsoms repeteren de tonelisten op hun beurt in de foyer of moet de opera zelfs zijn toevlucht zoeken tot allerlei loka liteiten in de stad. ,,Wij verspillen tijd en geld met deze onhoudbare toestand Bouwplan Nu heeft de Amsterdamse raad des. tijds wel 15 miljoen gevoteerd voor een nieuw operagebouw aan het Fre- deriksplein dus op de plaats waar eens het afgebrande Paleis voor Volksvlijt stond maar de Commissie Operagebouw is nog altijd doende om een bouwplan te ontwerpen. En dat is een maandenlange ge schiedenishoe groot moet de zaal wordenhoe zijn de aspecten van het toneelenfin, noem maar op: er zijn vele, vele problemen. De heer Tiggers heeft ook zelf zit ting in dit lichaam en aan hem of de andere heren grotendeels architecten' zal het waarlijk niet liggen; stellig ook niet aan de bouwmeester ir. Bij voet of aan de heer Paul Cronheim, secretaris van de Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst. De laatste was een der stuwende krachten, die des tijds (1924) nog een operagebouw op het Museumplein wilden realiseren (Plan Wibaut)en dit project werd met één stem in de raad afgestemd. En door die ene stem zit men nu, ruim dertig jaren later, nog in de plannen-impasse, want als alles straks vorm heeft gekregen, komt de zaak weer in de raad, die vrijgevig was, voordat de gemeentelijke financiële horizon zeer sterk verduisterde... al zal men toch moeilijk van het pad van een eenmaal genomen besluit kun nen terugkeren. Ja, verspilling van tijd en geld ook op ander gebied: dit is het ver velende motief, dat de werkzaamhe den der opera door de bestaande nood toestand beheerst. Moeilijke omstandig heden. „U heeft er geen idee van, hoeveel man-uren wij verliezen. Neemt u nu eens b.v. een enkel feit; de orkest bak, die door de dubbele bespeling van de zaal steeds weer gebouwd en uitgenomen moet worden". Daar staat dus op dat Leidseplein een groot ap paraat, dat uit ons culturele leven niet weggedacht kan worden; 270 man personeel, 1 miljoen en 8 ton subsidie (van rijk en gemeente sa men) en toch... werken onder soms bedroevende omstandigheden. ..Daar is de moeilijke kwestie van de décors. De aankleding van 40 stukken liggen door de ruimtenood verspreid over allerlei pakhuizen in de stad vooral tabakspakhuizen, want die zijn droog en ga dan eens met die grote stukken aan het takelen. Het verkeer zit zo in de knoop, je krijgt allerlei stagnaties... en vaak kun je niet eens voorrijden. Wederom: tijdverlies en extra-kostennog afgezien van het feit, dat het verre van ideaal is, de kostbare décors zo te moeten be handelen. De subsidie hoog? Neen, stellig niet. Het grootste deel gaat weg aan salarissen: het solistenkorps, het or kest, eigen kostuum- en décorateliers, de regisseurs, dirigenten, de techni sche staf, de administratie Wat de enscenering van een normale opera kost? Dit vraagt, wanneer we volgens de woorden van de heer Tiggers „een beetje het walletje bij het schuurtje houden", een bedrag van f 25.000. Natuurlijk kosten de kostuumstuk ken (evenals bij het toneel) be duidend meer vooral de Lode- wijkstukken vragen veel geld. Kwestie van economie En de ontslagkwestie der solisten waarover nogal wat te doen is ge weest. ,,Een kwestie van economie", gegt de heer Piet Tiggers, „een middel groot huis als wij zijn moet met 28 solisten als kern kunnen uitkomen. We hebben er sedert 2a 3 jaar in to taal 38. De diverse vakken moeten ook met zorg gekozen worden... wc hebben van het een teveel en van het andere te weinig. Ik heb hier een stuk of zes Mimi's in huis rondlopen, maar ik mis b.v. een mooie Wagner- tenor. Overigens... dit is in heel Euro pa het punt, want ze zijn er eenvou dig niet. En die er nog zijn, b.v. Lieb; Ernst-, hebben werk genoeg... maai wanneer we hier b.v. de Tannhausei of Lohengrin spelen, zou een van deze twee als gast moeten instaan..." Over de moeilijke solistenkwestic zijn nog steeds besprekingen hangen de tussen de directie der Opera en de Federatie van de Beroepsverenigin gen van Kunstenaars, teneinde tot een bevredigende oplossing te komen Zo rolt ons gesprek over de actuele zaken van de Ned. opera verder en we belanden nog even bij het feit, dat in Duitsland (waar men ongeveer 80 opera's heeft) veel meer belangstel ling voor het moderne werk bestaat dan bij ons. „Kurt Weil heeft ,.Die Strasse" ge schreven... en de opvoering werd in Düsseldorf en Duisburg een enorm succes. Maar ik kan deze opera niet brengen, omdat ik daarvoor 38 solis ten nodig hebdat is niet meer te betalen Sem Dresden Maar de heer Tiggers stelt zich goede resultaten voor van de op voering van het werk, dat de eind juli '57 overleden grote Neder lander Sem Dresden schreef: een opera, gebaseerd op de figuur van de Franse dichter Fran?ois Vil lon (14311484) en waaraan de 76-jarige musicus tot kort voor zijn dood werkte. „Op 15 juni gaat de première in Amsterdameen posthume hul de dus aan Sem Dresden, die ik overigens nog tijdens zijn leven kon zeggen, dat het werk opgevoerd zou worden. Het is een moeilijk stuk, dat vooral in muzikaal opzicht veel in spanningen zal vragenmaar het geheel is goed gemaakt en getuigt van grote vakkennis." De auteur verzorgde niet slechts de muziek, maar ook de tekst en het scenarioeen prestatie, die slechts zelden in de opera-litteratuur valt aan te wijzen men moet hiervoor b.v. teruggrijpen naar figuren als Wager of Peter Cornelius. De parti tuur werd overigens niet afgemaakt, maar de heer Jan Mul heeft voor een verantwoorde instrumentatie gezorgd. Een paar gedichten in deze ridder lijk-romantische opera werden tevens door Sem Dresden op muziek gezet, waarbij niet onvermeld mag blijven, dat het hele manuscript dadelijk in het Frans geschreven werd. De heer Tiggers legt een groot zwart boek voor ons neerSem Dreskens operaen we kijken naar het fij ne notenschrift, van een man, die op een hoge leeftijd, dicht bij de grens van de dood, een dergelijke uitzon derlijke geestelijke prestatie leverde. En hiermede zijn we dan tevens bij het „sluitstuk" van ons gesprek aan gekomen een gesprek, waarin we slechts in algemene lijnen enkele actuele facetten van de Nederlandse opera konden belichten, maar dat PIET TIGGERS ons toch de overtuiging schonk, dal I het besturen van dit culturele schip meer aandacht en concentratie vraagt dan ooit. (Advertentie) De kinderen be gonnen toen m'n man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar noot, ■wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Nu de sardijnvisserij op een eind begint te lopen, zijn op het haventer rein te Breskens reeds enkele vissers bezig de garnalenkorren in gereed heid te brengen. Ook het haringsei zoen begint af te lopen en enkele Texelse kotters zijn reeds naar huis teruggekeerd. Deze terugkeer is ook voor een deel te wijten aan het slech te weer van de laatste weken zodat in Het Kanaal bijna niet te vissen was. Uitgave Vtr«ohij Reigi mwslra ïedac J. M. mr. dr. Rechter, Westeni p. kwarj bij niet berekend Bureau De verr was voora king tot d werkloosh de snelle afvroeg of (K.V.P.) problemen onder wes 1># heer R P.v.d.A. duid ven, dat de overtuigd zijl geen pover te komen, weer afbreei wen. „Wij evenmin als mond van i man tot de i wenga (A.R De heer R belastingverh, van inflatoir; verwierp en ning. waar achter zette. Van anderi tingverhoging gewaarsehuw herinnerde et meer. voorzit Arbeid, onla als een all„ had aanbevoltl wel eens ave aldus de katl dien vroeg hi derlijk hoge komsten- en i DE RUSSEN deel van hun Hongarije zoui trokken, het 1 zo is te Boed ZUID-SLAVIë banië niet na; terug laten k< het optreden v ten tegenover I ten. De gezanl uur vastgehouc verboden terre DE R.-K. BIS; zal door de co: worden gestel; neerlegt en erl te hebben tooi weigerde aan lieke organisatl nistische invloe DE STAATSSF nomische zake drijfschap detd hem zijn meniil wet 1956 en del vangsdatum vaj ruiming kenba DE MILITAIR lumbia heeft nieuw een sam is ontdekt. Eer samenzwering i ONASSIS HEE dollar twee pa het Griekse rr vaardij gekocht VAN DE ZIJDl| Monaco is met Gracia haar tw de week verwa BIJ OVERVAL, rijnse cafés in drie Algerijnen stig gewond. Weersverwac M.I. tot van gisterenavond Nevelig weer meen veel b«| langs de kust gen. Matige denkust kraclj zuidwest en temperaturen. Verwachting Weerkundig li Matige tot li< misschien vr: west tot zuid wolkt tot bet. Plaatselijk ee motregen, 's daar mist. Li temperatuur. Vandaag: zort maan op 18.34 Morgen: zon onder 7.11 uui

de Stem | 1958 | | pagina 8