RANG is alleen RANG als er RANG op staat. WIE HET ZWAARD OPNEEMT FLIT Na ijs f Het reorganisatieplan Nationale Reserve Was dagbladpublikatie in Utrecht onrechtmatig STEM-toto Schoonmaak Instorting Doden Iwan.. Feest En zo maar verder.... verschoven EfrrirrinnrTroTrrnTinnrTrirTrmTmTmTTTTVTrrnTrnTirr^^ BTflTflTflTginpft Kerstmis met stokslagen VenhcuSk Document van blanke slavernij en Japans despotisme Geen 21 maar II Intergeallieerd voetbaltoernooi L. van Lieshout libre-kampioen Een Ver. Beg - - Visie van Bevan AMERICA S BEST TOBACCOS Zij trouwde de begrafenis ondernemer Onderzoek naar doodsoorzaak Interland-hockey in Tilburg Zesdaagse van Zurich TOTO-formulier daar komt FLIT aan te pas! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 MAART 1958 (Advertentie) 1 O Vraag ook RANG menthol eucalyptus. De beste bescherming tegen ons klimaat. RANG, een product van de Kingfabrieken door Karei C Snijtsheuvel XV. Een ijzigkoude wind kerf de ons in 't gelaat toen wij duf berustend in ons be staan als lijfeigene van de Japanse barbaar als vee naar de mijn werden gedre ven, de Japanse kolenmijn, waar ruim zeshonderd ge allieerde krijgsgevangenen dwangarbeid verrichtten. Het was 19 december 1944 de barre winter van Ja pan had bezit genomen van 't land, waar wij twaalf uren per dag moesten slij ten in de donkere gewelven beneden de stad Nagasaki. Het was donker. We waren apatisch. We dachten niet meer, we kónden niet den ken, we liepen maar. Ook in de kleedkamer waren we stil. De lift bonkte ons de diepte in. Een helm hadden we niet op, slechts 'n pet waar de mijnlamp aan bevestigd kon worden. Een kiezel steentje zou ons een her senschudding bezorgd kun nen hebben. Onze schoenen waren van dun, synthetisch rubber, de kist met rijst en een stuk vis bungelde aan onze buikband. Het werd al maar killer. De losvloer was drassig en smal. Van verre hoorden we de zweepslagen van een Japanse slavenja ger, die Chinezen van de middagploeg voortjoeg ach ter de boordevolle kolen wagens Ook ik was een sleper in de wa re zin van het woord, maar trek dier zou een passender naam zijn geweest. De kolenwagens liepen niet gesmeerd; we duwden met onze gerakbraakte lichamen tot onze ruggen ervan kraakten. Ik verkoos echter liever dit werk, dan de arbeid in de moordende pijlers, die kreunden en knalden onder de druk van de aardkorst en waar je twaalf uren achtereen onder dwang moest werken. Het kwartiertje om te schaften was een tergende pauze: je had nau welijks uitgeblazen of je moest weer beginnen... Het was even na die pauze, toen op die fatale nacht de aarde on heilspellend begon te dreunen. Daarna volgde het gebulder van een Instorting. Verdwaasd keken we in de richting van de losvloer, terwijl we ons opstelden achter de kolenwagens. Een vlaag stof en koolgruis bruiste langs ons heen. Het gezoen uit de pijler was abrupt opgehouden. De Japanse houwer, die op 't werk der trek dieren in de steengang toezicht moest houden gaf een rauwe kreet. „Abenai harai djoto nai!" (Het is levensgevaarlijk de pijler stort in!"). De pijler was ingestort. Het duurde ettelijke minuten eer we volledig tot het besef waren gekomen, dat een veertigtal krijgsgevangenen en enkele Japanners de dood hadden gevonden. Intussen bleef het in de aard korst rommelen en dreunen, de houten stijlen van de steengang kraakten onhenispellend. De Ja panse houwer holde als een be zetene weg. En een half uur la ter werden massaal pogingen on dernomen om de mensen in de pijler te redden. Er werd een buis geboord door de dichtgevallen ruimte en we kregen contact met enkelen der ongelukkigen. Zij vertelden dat slechts negen man in leven waren (Advertentie) CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 a per 100 gr. Ook zoutloos. gebleven, de rest lag beolven onder de berg van zand en steen, die driekwart van de pijler be sloeg en ook de nooduitgang had gedicht. De mannen smeekten om haast, want ze dreigden te stik ken. De strijd tegen de berg duur de twee etmalen, iedere hoeveel heid losgevallen steen en zand die wij wegschepten, werd echter terstond weer aangevuld uit on peilbare hoogten. De Japanse mijnbouwingenieur schatte de hoogte van de berg op 100 meter. Zo vonden 28 Nederlanders op 19 december 1944 hun graf, heel ver van het vaderland. Ze liggen er nu nog, in de mijn Singko Hongko, op de 350 meter verdie ping. En het Nederlandse volk weet dat niet, het weet zo bitter weinig, de geschiedenis verzwijgt zo veel We hebben in Japan 132 lotge noten ten grave gedragen. Mijn vriend Freiberg de Koning stierf, hij was een der weinigen die het dodenschip Hakodata Maru had den overleefd. Ik droeg zijn kist naar de crematie. Onze Japanse kampcommandant gaven wij de naam van „Iwan de Verschrikkelijke" Niet alleen om dat hij zo verschrikkelijk wreed was, doch ook omdat hij genade loos, wraakzuchtig en... grillig was. Zijn broer, die als jachtpiloot had gediend bij de Keizerlijke Luchtmacht, was boven de Salo- mons-eilanden neergeschoten. Hjj zwoer wraak bij 't Shintoistlsche altaar. Iwan die feitelijk Sato Mitsji- gama heette had nog niet veel lentes achter de rug: éénentwin tig. Een kleine jongen in onze ogen. Hij was speels, zijn duivels- karakter verschool zich achter een meisjesgezicht, compleet met rose koontjes. Zijn kleine gestalte zou je met een enkele mep tegen de vlakte kunnen slaan, maar hij was van hoge adel, officier en de af god van een compagnie Japanse oorlogsveteranen: Iwan was ons een oppermachtige belager. De krijgers van de Tenno Heika had den bovendien grillen en konden van vuurspuwende vulkanen schielijk veranderen in patheti sche weldoeners en teerhartigen. Ook Iwan.... Had hij ons elke dag afgeran seld en afgebeuld en zelfs een straf opgelegd van twee dagen hongeren terwijl we twaalf uur per dag moesten blijven werken tegen de Kerstdagen van 1944 liet hij zich kennen als 'n hu maan man, 'n mens. Hij liet spij zen en dranken aanrukken, gaf ons toestemming de eetzaal te ver sieren en een grote kerstboom te plaatsen, voorzag ons van een overvloed van kleurige kaarsen en uitte de wens, dat wij op kerst dag baden tot onze God en dat wij zongen en muziek maakten. En zo geschiedde. Hij leek een consequent man, die Iwan. Even vergaten wij de mijn, ondanks het feit, dat de stoffelijke over schotten van 28 onzer er nog vers in begraven lagen. Een Neder lander las uit de bijbel voor en trachtte ons en zichzelf troost te schenken. De kerstboom was ver licht. Zelfs onze zieken zaten of lagen te luisteren. Een koor hief het „Stille Nacht" aan. Daarna werden ons krentenbroden uitge reikt, speciaal gebakken op last van Iwan. die achter in de zaal zat. We zagen dat ook hij devoot de handen vouwde, enkelen be weerden dat hij menigmaal een traan pinkte. Toen de katholie ken een kruisteken maakten, meende hij het ook te moeten doen, maar dan zo dat hij eerst tegen de Japanse oorlogsster op zijn officierspet tikte, daarna op de sterren van zijn beide schou ders en tenslotte op het heft van zijn Samuraizwaard. Daarna vouwde hij zijn handen weer en prevelde iets, onderwijl rondziend om zich ervan te overtuigen, dat enkele krijgsgevangenen hem ga desloegen. Tegen één dezer zei hij melancholiek en in krom Hol lands: „Mijn hart o zo verdrietig". We kregen als kerstdrank wat siroop waarin een tikkeltje saké (Japanse whisky) zat. „Nu wordt Iwan eindelijk mens ze gaan de oorlog verliezen", zei een van ons. Ja Iwan wou ook een duit in het preekzakje doen en liep compleet met Samuraizwaard en geladen pistool en nog steeds met de pet op het hoofd naar de kerstboom. Hij begon weer een brokje Hol lands ten beste te geven. „Luister, mijn kleine, lieve kinderen, jelui nu krentenbrood krijg, maar niet eten eerst straks in slaapbarak eet". Dat was zijn aandeel in de ver kondiging van het evangelie, zij het dan het evangelie van de ti rannie. Hij was te laat met zijr waarschuwing: velen onzer uil gehongerd als zij waren had den al flinke brokken van het ver rukkelijke krentenbrood tot zich genomen en even zovelen hadden alles binnen een minimum van tijd naar de loeiende magen ge dirigeerd. Dat kreeg Iwan in de gaten Toen had hij geen t(jd meer voor tranen, noch om op ketterachtige manier een kruisteken te imite ren zijn ogen begonnen te weer lichten; een onheilspellende gloed van wraakzucht beloofde alles behalve een Zalig Kerstfeest. Hij gaf ons bevel in een rjj te gaan staan en onze broden te to nen. Inmiddels liet hij een reus van een knuppel aanslepen. En toen vleien de dreunende stoksla gen onder het flakkerend licht der spetterende kaarsen van de kerstboom. Niemand ging vrijuit; zelfs onze kapitein had een paar loszittende krenten van zijn brood naar veiliger oorden geslikt. Vijf endertig vielen flauw. De zieken kregen ook hun deel, op het ziek bed. Kerstmis 1944 op de ver jaardag van Jezus Christus lag de wrake aan hem: Iwan de Ver schrikkelijke (Wordt vervolgd). Copyright van de schrijver. Aneurin Bevande Britse Labourleider, is van mening, dat president Eisenhower wel „morele integriteit" bezit, maar „intellectuele scherpzinnigheid" mist. Minister Foster Dulles heeft volgens Bevan de neiging de landen en volken in morele categorieën in te delen, waarbij „hij zichzelf natuurlijk altijd in de hoogste klasse plaatst." Bevan heeft dit verklaard in een interview met het Ameri kaanse tijdschrift „Look". Hij heeft onlangs een bezoek aan de Ver. Staten gebracht. (Advertentie) In het gisteren gepubliceerde be richt over de wereldwielerkampioen- schappen die volgend jaar aan Neder land zijn toegewezen is een fout ge slopen. Gesproken werd over „21 jaar geleden" terwijl ze voor het laatst in 1948, elf jaar geleden dus, in ons land werden gehouden. Daarom even deze correctie. (Advertentie) Op vragen van enkele leden der Tweede Kamer over het reorganisa tieplan van de Nationale Reserve heeft de minister voor Defensie ge antwoord dat hij, hoewel het reorga nisatieplan van de Nationale Reserve nog niet uitgewerkt is, gaarne gevolg geeft aan het verzoek een inzicht in de hoofdlijnen te verschaffen. Enkele van die hoofdlijnen zijn dan: 1. Aan vrijwilligers zal gele genheid worden gegeven een ver band aan te gaan bij het korps Luchtwachtdienst als onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht of bij de Nationale Reserve als on derdeel van de Koninklijke Land macht. De Nationale Reserve zal uitsluitend uit infanterie bestaan. 2. De thans aanwezige vrijwilli gers van de Nationale Reserve zullen bij de gereorganiseerde Nationale Reserve kunnen blijven dienen. Bo vendien zullen t.z.t. tot een verbin tenis bij de Nationale Reserve wor den toegelaten de dienst- en reserve- plichtigen van alle wapens en dienst vakken, die zich als vrijwilligers mel den, zolang zij geen mobilisatiebe stemming hebben, met dien verstan de, dat bij het verkrijgen van een mo bilisatiebestemming als dienst- of reserveplichtige het verband met de Nationale Reserve komt te verval len. Het toelaten tot een verbintenis bij de Nationale Reserve van dienst- en reserveplichtigen zonder mobilisatie bestemming zal (eerst) op een nader te bepalen datum spoedig na 1 juli 1958 kunnen worden doorgevoerd. De vrijwilligers, die niet regelma tig aan de oefeningen deelnemen, zul len volgens nader te stellen regelen worden ontslagen. zoek naar de doodsoorzaak van de op 3 maart 1954 overleden Utrechter J. E K., tot het doen opgraven van het lijk en tot het doen instellen van een accountantsonderzoek bij de be grafenisonderneming. De volgende dag, 1 oktober, ver scheen in dezelfde krant een rectifi- Was een publikatie in het Utrechts Katholiek Dagblad van 30 september 1954 over het in stellen van een justitioneel on derzoek naar de doodsoorzaak van een Utrechter, het opgra ven van het lijk en een accoun- catie met de mededeling, dat volgens tantsondprznek hii Hp hptrnkkpn üe P°lltle Seen del" drie £eiten juist tdnisonaerzoeK DIJ ae DetroKKen was ^at men ,,de onjuiste berichtge begrafenisonderneming onrecht- ving'' betreurde en dat men veront schuldigingen hiervoor aanbood. „Het bewuste bericht was van a tot onjuist",zo zei de pleiter voor de eisen de weduwe, mr, H.J.N. Bink uit Utrecht voor het hof. Hij noemde de publi katie „hoogst onbehoorlijk", doordat geen poging is ondernomen, de gege vens naar behoren te verifiëren. Hi.i zette uitvoerig uiteen, waarom het be richt naar zijn mening onrechtmatig was en hoe de vrouw schade lijdt dooi deze onrechtmatige handeling, aange zien het publiek de door haar gedre ven winkelzaak ging mijden. De schoonouders van de weduwe hadden praatjes rondgestrooid over een mogelijke vergiftiging als doods oorzaak van de man. Hierover was een scène ontstaan in bijzijn van de be- matig jegens de weduwe en vloeide voor haar hier schade uit voort? Deze vraag zal het gerechtshof te Amsterdam beantwoorden in het ar rest, dat dit hof op 16 april a.s. zal wijzen in een civiele procedure, die gisteren in hoger beroep heeft ge diend. In eerste instantie heeft de Utrechtse rechtbank de eis afgewezen. Namens de weduwe was geëist de publikatie onrechtmatig te verklaren en haar 5000 schade te vergoeden. Het gewraakte bericht behelsde de mededeling, dat „verschillende omstan digheden van bedenkelijke aard en klachten van familieleden" aanleiding waren tot het instellen van een onder - grafenisondernemer, die de vrouw zijn hulp heeft aangeboden aldus de raadsman. Mr. J. P Wijn, de raadsman van de gedaagde hoofdredacteur van het Utrechtse Katholieke Dagblad, be streed „de onrechtmatigheid" jegens de weduwe. Hij zei, dat het bericht niet onjuist is geweest, omdat het stof felijk overschot later inderdaad is op gegraven. Er is derhalve een onder soek geweest, zodat het bericht vol lens hem hoogstens prematuur kan vorden genoemd. De feiten in het "richt waren wel degelijk onderzocht. „Er was wel iets aan de hand en 1e weduwe moet het dagblad in feite dankbaar zijn, dat een recti ficatie werd geplaatst. Door de publikaties over deze zaak zijn de begrafenisondernemer en de we duwe in eikaars armen gedreven en thans met elkaar getrouwd", zo zei mr. Wijn. Hij vroeg het Hof, het vonnis van oe rechtbank te bekrachtigen. Boven en behalve deze oefeningen zal van tijd tot tijd het deelnemen aan een alarmoefening verplicht wor den gesteld. Telkenmale wanneer uit de binnen een rayon met een straal van 10 a 14 km woonachtige vrijwilligers een pe loton is geformeerd, als voorwaarde waarvoor het ten minste een sterkte moet hebben van dertig man, het voorzien moet zijn van de vereiste encadrering, zal de territoriale com mandant zich beraden of een zodanig peloton voor tijd van oorlog of oor logsgevaar oproepbaar moet worden gemaakt. Hij zal zijn oordeel dien aangaande baseren op de geoefend heid van het peloton, de plaats, waar het geformeerd is, en de taak welke aan dit peloton zal kunnen worden toegewezen. Een peloton, dat niet of niet meer aan eerdervermelde eisen voldoet, wordt niet geformeerd dan wel een maal geformeerd zijnde, opgeheven. De bewapening der Nationale Re serve zal uit geweren, c.q. pistolen en handgranaten bestaan. Groepswa- penen worden niet ingedeeld. De inspectie en de districten der Nationale Reserve zullen op 1 juli 1958 worden opgeheven. Vóór die da tum zal het thans aanwezige perso neel der Nationale Reserve volgens de normen, als aangegeven, in pelo tons worden geformeerd en als zoda nig aan de betrokken territoriale commandant worden overgegeven. Voor de hockeywedstrijd tussen de b-ploegen van Nederland en Bel gië, die op 15 maart a.s. te Tilburg worden gespeeld, is het Belgisch elf tal als volgt samengesteld: Doel: Delbecque; achter: Frissen en Parmentier; midden: van der Stappen, Debbaudt en Bernaert; vóór: Outtelet, Huygens, de Laet, Verhoeven en Marionex. Uit Turkije is bericht ontvangen dat de Turkse militaire ploeg, die don derdagavond 6 maart a.s. in het Feye- noordstadion tegen de Nederlandse militairen speelt in poule A van het intergeallieerd tournooi, zal worden geformeerd uit 8 spelers van het Turkse A-elftal en 4 van het jeugd- elftal. De vermoedelijke opstelling van het Nederlandse militaire elftal onder voorbehoud van mogelijke vervangin gen wegens blessures voor deze wedstrijd luidt: doel: Van Heeswijk (Blauw-Wit); achter: Koole (DOS) en Kraay (DOS); midden: Kruiver (PSV), Slaats (Eind hoven) en Burgerhof (BW); voor: Brouwer (SC Enschede), Swart (Ajax), Janssen (Stormvogels), Groot (Storm vogels) en Moulijn (Feyenoord). Reserves: Van der Voort (RCH), Van Laarhoven (PSV), Ten Braak (Hermes DVS), Oonk (SC Enschede) en Buys (Alkmaar). Maandag na de neutralisatie, luid de de stand in de Zesdaagse van Zü- rich: 1. Roth - Pfenninger, 190 pnt.. op een ronde: 2. Arnold - Terruzzi 246 pt.; 3. Senfftleben - Forlini, 180 pnt.; 4. Nielsen - Lykke. 131 pnt.; 5. A. von Büren - Schweizer, 122 pnt.; 6. Bucher - von Büren, 122 pnt.; 7. Schulte Bugdahl 83 pnt.; 8. van Steenbergen - Severeijns, 73 pnt. De overige ploegen hebben 5 of meer ronden achterstand. Een Australisch estafette team, heeft tijdens wedstrijden te Brisbane het wereldrecord 4 x 100 meter vrije slag heren verbeterd met een tijd van 3 min. 46,3 sec. Dat is 0.5 sec. sneller dan het oude record van een Japanse nationale ploeg, op 6 augustus 1955 te Tokio: 3 min. 46.8 De estafette-ploeg bestond uit John Devitt, Jon Konrads, Gary Chapman en Geoffrey Shipton. Het nogal droevige nieuws over de afgelasting van het hele voetbalpro gramma voor verleden zondag haalde uiteraard ook een streep door de STEM-toto. Gelukkig blijven alle in zendingen (toen al de nodige duizen den) meedingen, want het program voor zondag is onveranderd, zodat ook ons toto-formulier niet gewijzigd hoef de te worden. Voor mensen, die alsnog een kans willen wagen om de inzet van 100 gulden binnen te halen, volgt hier onder het toto-formulier nog eens. Blauw-Wit-NAC ADO-BVV Sparta-GVAV Elinkwijk-WV Ajax-NOAD Willem II-HVC RBC-DWS Baronie-De Valk Emma-LONGA DHC-W ilhelmina Controle totaalcijfer: Reservewedstrijd: Rapid-DOS f! (Advertentie) Drink elke dag (Advertentie) Stimulans voor de vrouw Bij apotheek en drogist Zaterdag en zondag zijn te Zeven bergen de wedstrijden gespeeld voor het kampioenschap derde klas libre van het gewest Brabant-Zeeland van de Kon. Ned. Biljartbond. Dit is een zeer goed geslaagd toer nooi geworden en district west-Bra bant, dat de organisatie op zich ge nomen had, heeft hiermede veel eer ingelegd. De wedstrijden werden op twee plaatsen gespeeld, n.l. in hotel Tho- lenaar en in café Nootenboom, en op beide plaatsen was er voor prima materiaal en een goede accommoda tie gezorgd. Het verloop van de partijen was vaak zeer spannend, mede ook wel door de zenuwen, waarmede ver scheidene spelers te kampen hadden, waardoor uitzonderlijke prestaties achterwege bleven. De strijd ging uiteindelijk tussen de jeugdige L. van Lieshout uit Mier- lo Hout en de meer geroutineerde A. Nieuwenhuizen uit Valkenswaard. B. Pullens uit Waalwijk was zaterdag ook heel goed meegekomen, maar zakte zondag dermate af, dat hij met de zesde plaats genoegen moest ne men. Het kampioenschap kwam, door een beter gemiddelde in handen van L. van Lieshout, een goede speler met mooie stijl, maar vaak wat noncha lant. In café Nootenboom maakte de heer Uytendaal na een dankwoord aan de organisatoren, de spelers en de zaalhouders, de volgende eind stand bekend: L. van Lieshout, Mierlo Hout, 10 m.p. 3.52 gem.: A. Nieuwenhuizen, Valkenswaard, 10 m.p. 3.44 gem.; F. de Wilde, Breda, 8 m.p. 3.15 gem.; M van Eyk, Vlijmen, 8 m.p. 3.03 gem.; N. Deenen, Vortum, 8 m.p. 2 68 gem.; B. Pullens, Waalwijk, 6 m.p. 3.14 gem.; C. Eland, Zevenber gen 4 m.p. 2.82 gem.; P. Oostdijk, Walcheren, 2 m.p. 2.77 gem. Door de districtsvoorzitter, de heer G. Tholenaar, werden daarna de prij zen uitgereikt, waarbij alle spelers een mooie en waardevolle prijs ont vingen. DDT Het voorjaar lacht U alweer toe. De schoonmaak misschien niet, maar „wat moet, dat moet"het huis vraagt om een extra grote beurt en de winterkleren kunnen gelukkig weer opgeborgen worden. Daar komt onherroepelijk Flit aan te pas! Flit voor Uw meubelen, gordijnen, bed- degoed, tapijten en waar de motten zich nog meer aan te goed zouden kunnen gaan doen. Flit ook voor de winterkleren, die U na de zomer weer onbeschadigd te voorschijn moet kunnen halenGeen motten Dat betekent: Flit! Verkrijgbaar in: flessen van f 1.40 af; bussen van f2.40 af; aerosoléén druk op de knopf 4.50 Onder d< delijke IJs door kerne Het doel zamelen o\ onderzoeke ben. De co in het Eng( het grote a' Aan de tocl gen weken v af, de bemani dat men wild< paniek aan Na een reis der moeilijkh de Nautilus d kende. Het p door tot vlak ren. Een onderze de Trigger, duikboot om den. Het was nii een onderzeeë de dikke ijsla reldoorlog vlu boten onder 1 aanval hadden ailieerde sche niet de bedoe om een echte maken. De eerste een tocht eerder een I ning werd van het doel de psychiate: mededeling lens ontvang ogenblik op bang zou zij; dant toonde over de K mannen lang raakten met ten stond. Na een van t van de manner len we er een ken, wanneer Het was niet d< onderzeeër aan ginnen. In 193: bert Wilkins ken met een o lig ook Nautili ging mislukte weinig gegeven onder water k( bloemen af teg bemanning dror meer op aan was trouwens tocht al vanaf h king was, want de atoomduikboc dat de onderzee Wilkins een ran gegaan wanneer le kilometers on ben gevaren. Omdat de Na uitgerust was m gedreven door 1 niet afhankelijk grote gaten in Het grootste i tilus was het breedten gaan, de zichten een speciaal I bracht, dat bruikbaar te ten. Al bij de eersi rijke gegevens Aan boord groot aantal ten die een het met boot. Op zo toonden de gestrekte vlakte ke IJszee uit brokjes waarti makkelijk kan variëren in J:' tot 10 tot 12 Het water maal niet worden maar tig omdat het I door het ijs. de eerste tocht wel eens een ki te nemen. Er over, om de pervlakte te het even mo, draad in een heleboel Nautilus brengen. Alles leek ogenblik zou blok gevaren pi fei waarh kompa; betrouwb 1 ontv zij bes< uiti goed metersdikke sommij waartuss v; dikte voet, onder donker grij zor Hij wi kijkj w: dui -- bren moeilijk een naa gemanoe precies goe het l wai Amerikaanse p atoo uitges IJsze IDe W K|,U( tilus, die op onder het Noordelijke

de Stem | 1958 | | pagina 6