GOLDEN FICTION £9afibta<> 5)ei&tcra 7® -Sm - Voor .Kolibrie bewijs van luchtwaardigheid MENING EN COMMENTAAR GEMEEN HET MEE WEL RAADSEL „Zuidpool is een continent'5 Zolang blijven de tabakken voor in Virginia narijpen in het vat om u die "extra zachtheid te geven V6LP0N Kruidenkracht! Binnen vijf jaar een mens naar ruimte 3 TWEEDE BLAD DINSDAG 4 MAART 1958 8 VAT.T Helikopter van Nederlandse makelij Geautomatiseerde mijn in Rusland Gevoelige straf Hoorspel-wedstrijd voor kinderen N.V.V. waakzaam tegen infiltratie uit de E.V.C. Jennifer Craig overleden TV-RADIO-TV-R ADIO-TV- Verongelukte bus geborg en IJr J\ f m |||f f /- -./ nn door ANTONIO DEL MONTE In ons blad van zaterdag is op grond van juridische uiteenzettin gen duidelijk gemaakt dat de Indo nesische kapitein van het K.P.M.- schip „Kasimbar" zich aan zeeroof heeft schuldig gemaakt. Van Indo nesische zijde heeft men ook wel het besef, dat hier iets niet in de haak is. Men zweeg aanvankelijk geheel over het geval en pas toen het van Nederlandse zijde wereld kundig was gemaakt, kwam er een reactie in schooljoniecnstrant: „Jij bent een zeerover". Het in de Ne derlandse taal geschreven en op Ne derlandse bodem vervaardigde Rus sische blad „De Waarheid" bestaat het deze schooljongensrepliek in 'n plaat uit te beelden. Een dikke fi guur met een afstotelijk gezicht, als Staf aangeduid, ziet men een graaiende klauw naar de Kasimbar uitstrekken. En Dulles kijkt op een stukje grond, aangeduid als Mid den Sumatra, welwillend toe. De gemeenheid van zo'n plaat behoeft geen nadere uitleg. In Nederland mag dat allemaal maar gepubli ceerd worden. Doch het door „De Waarheid" door dik en dun verdedig de bewind in Djakarta beoefent de perscensuur met grove willekeur, zet journalisten in de gevangenis of geeft ze huisarrest. Het eerste woord van afkeuring moeten we van Paul de Groot en zijn kornui ten nog horen. Ook verzuimen de ze lieden de „vredesvrienden" te alarmeren, nu de regering Djuanda bommenwerpers hun heilloze werk laat verrichten boven bevolkings centra. Dat mag, als tegenstanders van het communisme aldus met de dood worden bedreigd. Het is alles bij elkaar zo weerzinwekkend, dat we er geen woorden voor vinden. En de vraag rijst, of er in het ka der van onze wetten niets te doen is aan dit schromelijk misbruik van de persvrijheid. Alarmerende beschouwingen over toenemende aankoop van landbouw gronden en boerderijen in ons land door Belgen zijn enige tijd geleden door onze medewerker R.W.J. reeds met een geruststellende beschou wing belicht. Het zou zo'n vaart wel niet lopen, meende hij. In ant woord op vragen van het Kamerlid Van Meel geeft minister Vondeling uiting aan eenzelfde mening. Hij ziet de levensbelangen van ons land daardoor niet in gevaar en o- verigens is er in het kader van de Renelux-unie vrijheid over en weer We kunnen dit trouwens illustre ren met enkele cijfers aangaande Eeeland, welke in ons bezit kwa men. Daaruit blijkt, dat van het aan tal hectaren landbouwgrond, in 1955 verkocht, ruim 6 procent in handen van Belgen is gekomen. Voor de boerderijen is dat ruim 10 nro- cent. In 195R liepen de percentages nog terue: resn. ruim 4 1/2 en 1 1/2 nrocent. In 1957 valt inderdaad een toename te constateren, speciaal ten aanzien van de landbouwgron den. Het percentage ligt dan on ongeveer 12 procent. Voor de boer derijen is het net ats in 1955 onge veer 10 procent. Kenners van de situatie noemen deze ontwikkeling niet verontrustend. We hebben meer periodes van toenemende aan kopen gekend: later liep dat dan weer terug en kwamen er zelfs be zittingen weer terug in Nederland se handen. Men kan de ontwikke ling dus voorlonig nog zonder a- larm gadeslaan. De minister is in tussen attent, dat blijkt uit zijn antwoord aan Ir. van Meel. Zo no dig zal hij met Brussel in overleg treden, om ongewenste ontwikke lingen tegen te gaan. In Den Haag hebben de anti-re volutionairen, christelijk-histori- schen en staatkundig-gereformeer den besloten bij de gemeenteraads verkiezingen met één lijst uit te ko men Eerste motief: wij willen dui delijk stelling nemen tegen het socialisme en de zogenaamde door braak. Tweede motief: als protes tanten wensen wij nadrukkelijk on ze plaats en ons karakter te hand haven tegenover de groeiende in vloed van bet rooms-katholicisme. Dit laatste motief heeft indertijd Mr. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. enige woorden van beden king ontlokt. De heer Tilanus, voor zitter van de C.H.U. heeft nu op de jaarvergadering van zijn partij ver zekerd, dat deze motivering was misverstaan, al gaf hij toe, dat de woorden en de enscènering ervan daartoe misschien aanleiding heb ben gegeven. „Antipapisme is de A.R, en ook ons als C.H.U. vreemd", zei hij. Wijselijk echter liet hij de opvattingen van de staatkundig-ge reformeerden buiten beschouwing. Kan de heer Tilanus echter niet be grijpen, dat ons een onbehagelijk gevoel bekruipt, als A.R. en C.H.U. aan een stembus samengaan met deze doorgewinterde anti-papisten? Met lieden, die in „Rome" een minstens even groot gevaar zien als in het socialisme? De heer Tilanus wees er trouwens zelf op, dat deze lieden in het parlement scherp stel ling nemen tegen A.R. en C.H. En waarom? Omdat ze de begin selen van de Reformatie zouden verraden door met „Rome" samen te werken. Het is wel prettig op één lijst te staan met mensen, die U als beginselverraders beschou wen. Dit samengaan blijft voor ons dan ook een raadsel, als men zich vrij acht van anti-papisme. (Advertentie) Dr. Vivian Fuchs en zijn mannen zijn maandag, voor het eerst in we ken fris geschoren en gewassen, be gonnen met het uitzoeken van dat deel van hun uitrusting dat zij mee naar huis zullen nemen. Er ontstond maandagochtend wel even wat ver traging. doordat Fuchs en de ande ren, zonder baard en lange haren, onherkenbaar waren en zich overal opnieuw moest gaan voorstellen. Een van de Britse expeditieleden, Geoffrey Pratt, heeft verklaard, dat uit de onderzoekingen gebleken is dat de Zuidpool wei degelijk een continent is en geen archipel die on der een ijskap schuilgaat. Dit was uit de onderzoekingen onderweg ge bleken. Ntrgens lagen de rotsen be neden zeepeil, zei hij. L. ■'■■x.Iv.. .viAv.-x. 18 maanden Een gulden genieting voor <25 cent Het was gisteren een feestdag voor de „Nederlandse Helikopter-indus trie N.V.": de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, heeft het bewijs van luchtwaardigheid van de „Kolibrie"-1 helikopter uitgereikt. De uitreiking geschiedde in het restaurant van de luchthaven Rotterdam, in tegenwoor digheid van verscheidene autoritei ten. De Kolibrie" zal. naar verwacht wordt, haar Nederlandse bewijs van luchtwaardigheid ook in de Verenig de Staten en in Engeland kunnen la ten gelden. De ..Kolibrie" is een geheel Ne derlands ontwerp waarin verscheide ne uitvindingen van Nederlanders zijn verwerkt. Het toestel is het enige hefschroefvliegtuig met stuwstraal- voortstuwing ter wereld, dat een be wijs van luchtwaardigheid voor ge bruik in de burgerluchtvaart heeft verworven, Het is van het begin af aan de bedoeling geweest het toe stel geschikt te maken voor vele niet-militaire doeleinden. De ..Kolibrie" is uitgerust met twee stuwstraalmotoren die aan het uiteinde van de rotorbladen zijn aan gebracht. De bijzondere eigenschap pen van dit hefschroefvliegtuig vin den voor het grootste deel hun ont staan in het toepassen van dit soort straalmotoren en in de wijze waarop ze zijn geplaatst. De stuwstraalmo- tor is de eenvoudigste krachtbron die men tot nu toe kent en ook de licht ste. Het in de ..Kolibrie" toegepaste, in Nederland uitgevonden, ontwik kelde en gebouwde type weegt slechts negen kilogram. De toepas sing van dit type motor heeft het nadeel dat het verbruik veel hoger is, maar als brandstof wordt huis- brandpetroleum gebruikt, die niet alleen goedkoper is dan andere brandstof doch tevens veiliger. Door de plaatsing van de motoren aan de uiteinden van de bladen van de rotor kon bij de constructie ook op andere punten zeer veel aan on derdelen en dus aan gewicht worden bespaard. Een met een zuigermotor uitgeruste helikopter van de grootte van de „Kolibrie" zou niet minder dan vijftien maal zoveel onderdelen moeten hebben als de „Kolibrie". De „Kolibrie" kan worden ge bruikt o.a. voor de landbouwlucht- vaart, als ambulancevliegtuig (waar bij twee brancards en een verpleger kunnen worden meegevoerd), red dingswerk, luchtkartering, lucht fotografie, politietaken, personenver voer, vrachtvervoer, reclamevliegen, enz. In een nieuwe Oekrainse steenkool mijn zullen geen mijnwerkers meer nodig zijn, aldus radio Moskou, om dat het werk volledig geautomati seerd is. Met televisie kan men con trole uitoefenen. Een rechter te Chicago in de Ver enigde Staten heeft de 20-jarige Wal ter McGomery veroordeeld tot 410 jaar gevangenisstraf wegens moord en zedendelicten. De rechter zei in zijn overwegingen, dat de jongeman een gevaarlijk mens is, die nooit in de maatschappij terug moet keren. Het Nationale Instituut voor Radio- omroep in België en de Nederlandse Radio-Unie schrijven dit jaar een wedstrijd uit in het schrijven van een luisterspel voor kinderen- Er worden prijzen uitgeloofd van 1000 500 en 250.-. De uiterste datum van inzending is juli 1958. De uitslag zal omstreeks half okto ber worden bekend gemaakt, nadat de manuscripten zijn beoordeeld door een jury, bestaande uit mevrouw An nie M. G. Schmidt, voorzitster, Mar cel Coole, Frans Roggen. Frits van Tichelen, mej. Leni Verstegen, Wim Paauw en Arie van Nierop. Het N.V.V. heeft aangekondigd dat het voorzorgsmaatregelen heeft ge nomen tegen een infiltratie van com munisten uit de E.V.C. in eigen ge lederen. met de bedoeling ondermij nende arbeid te verrichten. Het N.V.V. zegt met grote aandacht de controverse te volgen tussen de communistische Partij Nederland en de Eenheidsvakcentrale en zich ten volle te realiseren, dat de dagen van deze communistische mantelorgani satie geteld zijn. Het is aan het N.V.V. bekend, zo gaat de verklaring verder, dat de CPN, aan wier gezag de E.V.C. is onderworpen, thans alles in het werk stelt de leden van deze organisatie te doen opgaan in de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Aldus zal men willen trachten deze vakcentrale uit te hollen naar het voorbeeld van de Franse C.G.T. in de jaren kort na de oorlog. Ofschoon het N.V.V. zich geen grote zorgen maakt over de infiltra tiepogingen. welke' thans in versterk te mate zullen voorkomen, heeft het de aangesloten bonden verzocht waakzaam te zijn en maatregelen te treffen, waardoor elke infiltratie kan worden voorkomen. De achtjarige Jennifer Craig uit het Engelse plaatsje Seaford, die de hoogste Engelse padvindstersonder- scheiding kreeg voor haar moed bij het amputeren van haar been en die deswege een uitnodiging had gekre gen om naar Amsterdam te komen, is zaterdagnacht overleden. (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HERBES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist 8 f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Amerika's meest vooraanstaande rakettenspecialist, dr. Werner von Braun. heeft in een gefilmd vraag gesprek voor de Britse televisie ver klaard. dat de tweede Amerikaanse kunstmaan voor eind april in de ruimte zal worden gebracht. Hij ver klaarde tevens ervan overtuigd te zijn. dat in de komende vijf jaren een mens naar de ruimte zal worden af geschoten. Volgens von Braun zal de volgende Amerikaanse kunstmaan een band opnameapparaat bevatten voor het verzamelen van gegevens over kos mische stralen. Een proefdier zou nog niet worden meegezonden. Een van de meest lugubere j zinnen uit het toch al niet zo blijde maandblad van de Ame- rikaanse vereniging van dood- gravers en begrafenisonderne- i iners is de volgende zin, geno- men uit het hoofdartikel in de laatst verschenen uitgave: ,,1958 belooft een jciar vol be- lofte te worden, een jaar van S grote, zakelijke successen en 'n ongekende omzet". Shock Een psychiater uit Hollywood heeft een nieuwe methode bedacht om op heilzame wijze een shock toe te brengen aan overspannen klan ten. Hij stuurt ze gewoon de reke ning op voorbehoud. De meeste schrikken daar zo van, dat ze in eens beter zijn. Betvaren Tijdens het bezoek, dat de Engel- se koningin-moeder onlangs aan Sydney bracht, mocht de negenja rige Margaret O'Brien de hoge be zoekster een boeket bloemen aan bieden. Het kind werd daarvoor be loond met een kus van de koningin moeder en nadien weigerde Marga ret opeens om haar gezicht nog tc wassen. Pas dezer dagen konden haar ouders van haar gedaan krij gen. dat ze er het washandje ovei haalde. Maar met een stukje vet vrij papier dekte ze eerst de laatste sporen van de lippenstift af, die de plaats van de zoen markeerden. „Het gaat er langzaam af", zei het meisje droevig. Oefenen De pastoor van de enige Argen tijnse gemeente, waar onlangs 'n communist tot burgemeester is gekozen, heeft zich een exem plaar van Guareschi's roman. De kleine wereld van Don Ca- millo aangeschaft om de Peppone van zijn dorp doeltreffend te kun nen bestrijden. Plastiek In Rusland is een nieuw soort plastiek gefabriceerd dat volgens het Russische persbureau Tass de hardheid van staal heeft, maar 83 procent minder weegt. Men kan er een huis van drie verdiepingen mee bouwen, dat slechts 48 ton weegt, en auto's en lichte schepen van persen. Pikeur In een draverij voor dames, wel ke te Dinslaken werd gehouden, heeft zich een incident voorgedaan. Het paard „Historius" met „juf frouw Maria Koenen" uit Kalkar op de sulky ging zo vlot van start en bleef de gehele koers zo gemakke lijk draven dat de experts zich hier over verbaasden. De leiders van de draforganisaties, die Historius" kennen, konden hun ogen nauwelijks geloven en een akelig vermoeden dat hier iets niet in de haak was, bleek juist te zijn. Na afloop van de draverij werd zowel „mej. Koenen" als het paard voor een nadere keu ring gevorderd. Toen een van de „onderzoekers" de dame de pet van het hoofd nam, hield hij niet alleen de pet maar ook een pruik in zijn handen.... „Historius" was door zijn eige naar, Dieter Mulder, gereden. Sta niet zo stom te grynzen, Herbert. Help liever mee zoeken naar mijn bril. WOENSDAG 5 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtcl'ub. 9,00 V. d. vrouw. (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11,00 Gevar. progr, 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tento on stel 1 ings- a-genda. 13,20 Ha-waij'an muz. 13,50 Medi sche kron. 14.00 Kamermuz. 14,30 V. d. jeugd. 16,30 Koorzang. 17,25 Lichte miuz, 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz. De brievenbus gaat open, eor- respo-ndentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. kind. 19,10 De Christen en zijn politieke keuze, toe- spr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Coimm. 20,15 Cabaret. 21,10 Los Gavilanes, za-r- zuela (gr.) 22,20 Tussen mens en nevel vlek, caus. 22,35 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30 Hammondorgelspel. 23,50—24,00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weer- ber. 8,15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9,00 V. d. zieken. 9,30 V. d. vrouw. 9,35 Gram. 10,15 Klavecimbelrecital. 10,30 Morgen- De autobus die vrijdag bij Preston burg in Kentucky met 26 schoolkin deren in een rivier stortte, is nu ge borgen. In de wagen vond men de lijken van de chauffeur en veertien kinderen. Twaal kinderen worden nog vermist. (Advertentie) dienst, 11,00 Gram. 11,15 De Zaak Vam pier, hoorsp. 12,05 Gram. 12,15 Alt en klavecimbel. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte m-uz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad. 13,20 Metropole-ork. 14,00 Mosè, opera (3e en 4e akte). 15,00 Conservatorium-ork. 15,45 Gram. 16,00 V. d. jeugd. 17,20 Muz. caus 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Idem. 18,15 Spectrum v.h. Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18,30 Mil. Kapel. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19,15 Orgelconc. 19,30 Buiten lands overz. 19,50 Gram. 20.00 Radio krant. 20,20 Lijdensoverdenking. 21,00 Kamerork. en solist. 21,50 Gram. 22,15 Geestelijke liederen. 22,45 Avondover- denking. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20—24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12.40 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio. 16,00 Koersen. 16,02 Vlaamse liederen. 16,10 Qrk. conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Literaire uitz. 17,45 Gram. 17,50 Boek-bespr. 18,00 Caus. 18,20 Operettemuz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Lichte muz. 20,00 Hoorsp. 21,15 Gram. 21,30 Omr. ork. 22,00 Nws. 22,15 Israëlische uitz. 22,40 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V. d. sold. BRUSSEL 434 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14.10 en 14,15 Idem. 15,15 Koorzang. 15,30 Gram. 16.05 Dans muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Klavi- cimbelrecital. 17,50 Gram. 18,30 Israëli sche uitz. 18.50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 21.20 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd. 22,55 Nws, Televisie WOENSDAG 5 MAART VARA: 17,00 V. d. kind. NTS: 20.00 Film v. h. bezoek v. H.K.H. Prinses Beatrix aan de Nederlandse Antillen en Suriname KRO: 20,30 Vademecum 21,00—22,30 De Appels van Eva, thriller. VLAAMS BELG. 19,00 Fotocursus. 19,15 Knutselen. 19,30 Nws. 20,00 Calei doscoop. 20.30 Rep. 21,00 De appels vaal Eva, thriller. 22,30 Nws en journ. Vraagt gratis monster bij uw leverancier. p p p y Vi'YA ,-></ /J .i l' J 34) Nino knikte gespannen. De vorige avond had hij in het dorp allang ge hoord. dat Alvaro en deze vreemde man hadden ruzie gemaakt. Anita had zc betrapt, terwijl ze aan het vechten waren en hij was zo be nieuwd hoe het allemaal zou aflopen, dat hij al die tijd stond te wachten! „In jullie boot?" vroeg Nino nu ademloos en hij wachtte popelend het antwoord. „Heb je een grote zuster?" was de onverwachte wedervraag. „Ja antwoordde Nino teleurge steld. „Wel twee en ze hebben geen van beiden wat te doen". Hij stak de handen in de zakken van zijn korte broek cn voelde zich veel groter en mannelijker. „Ik heb anders dik wijl» genoeg geholpen zwaardvissen te vangen!" voegde hij er nog een beetje verongelijkt aan toe. Donato haalde plotseling een rond, glimmend horloge te voorschijn. De randen flitsten in de zon en het tik te duidelijk en vlug achter elkaar. „Dat kan je krijgen als je zorgt, dat ik binnen vijf minuten één van je zusters op de boot heb!" beloof de Donato. Nino keek hem een ogenblik over bluft aan. Hij strekte langzaam zijn hand, maar dan brak de betovering van zijn gezicht en drong het alle maal tot hem door. „Welke van de twee wil je heb ben?" vroeg hij bijdehand en hij nam zich voor om ha der dan de winc naar huis te gaan. „De jongste maar", grinnikte Do nato. Nino draaide zich om, maar het geluk had hem nog nooit zo meege zeten, want helemaal aan het eind kwam Maria over de kade. „Wacht effe!" zei hij en begon te spurten. Hij vloog over de kade. Hal verwege stopte hij en gilde: „Maria! Hé, Maria!!" Donato zag haar snel op Nino toe lopen. De wind dreef haar wijde, ro de rok als een vlag uiteen en haar donkere haar stak scherp af tegen het witte, gekartelde bloesje. Een ogenblik stond Nino druk te gebaren. Hij stak haar zijn vlakke hand toe en Donato merkte, dat ze verwonderd het klokje aan een nader onderzoek onderwierp. Dan tikte ze Nino met een moeder lijk gebaar op zijn schouder en stuur de hem weg. Ze begonnen naar elkaar toe te lo pen. De afstand werd steeds klei ner en Donato glimlachte. Maria keek een beetje trots. Ze hield haar ogen strak op de weg ge richt, maar toen ze vlak bij elkaar waren, opende haar mond zich plotse ling in een lach. „Dag Maria", zei Donato of hij haar al jaren kende en hij stak haar zijn hand toe. „Wil je voor me wer ken?" „Ik zou nog liever!" ketste ze han dig terug, maar helemaal echt klonk het niet. „Ik zal je goed betalen", vervolg de Donato zachter. „Zeker om voor spionne te spe len!" repliceerde Maria, terwijl ze veelbetekenend knikte in de richting van de boot, waarin Alvaro zat. „Waar haal je die onzin nou weer vandaan?" lachte hij luid. „Omdat we gisteren 'n tikkeltje overhoop ge legen hebben soms?" „Nou ja", antwoordde Maria in eens een beetje verlegen. „Ik dacht eigenlijk, dat je Nino ook al had omgekocht". „Kun je pompen?" vroeg hij vrien delijk. ,,Ik wou sponzen duiken, zie je". Er warrelde een storm van ge dachten door Maria heen. Maar op eens hoorde ze zichzelf „Ja!" zeggen. En tegelijkertijd kreeg ze een kleur als vuur.* „Kom dan maar mee", zei Dona to. of hiermede het feit beslist was. Hij ging haar'voor naar de boot, die lag te dobberen op het water. Hij droeg een zwart, open hemd en een blauwe linnen broek, waarvan de pij pen tot een paar centimeters boven de enkels waren opgerold. Hij reikte haar zijn hand en hielp haar voorzichtig in de boot stappen. „Je ziet er leuk uit", zei hij. „Veel aardiger dan de anderen". „Ik draag 't vandaag voor het eerst", bekende ze. „Mijn zusje heeft het voor me meegebracht van het vasteland". Alvaro knikte stug toen ze hem groette. Weer wilde hij de harpoen van de grond nemen, maar Donato gaf het sein tot vertrekken. Hij zet te Maria achter in de boot en vroeg of ze het roer wilde houden. Langzaam gleden ze van de kade weg. de haven uit. Eerst langs het korte, smalle havenhoofd van grijze steen. De wind blies door hun ha ren en de huizen op de kade wer den met iedere meter een beetje kleiner. Tenslotte was er van het dorp niets meer over dan een dun ne, witte streep tegen een oneindige, blauwe hemel. Maria genoot. Ze luisterde naar de instructies, die Donato haar telkens gaf. „Meer naar rechts nu., nee, min der draaien., ja, zo!" Zijn stem had een andere klank gekregen, nu hij verdiept was in het spel van zee en wind en stroming. Ze voeren zo snel, dat het water blauw en tintelend voorbij raasde. Ze hield opeens van de regelma tige deining van de boot op de gol ven. Ze had nog nooit ontdekt, dat ze het prettig vond. Soms sloot ze haar ogen. Tot opeens Donato zei: „Niet zwenken Maria, kaarsrecht bli;, ven!"' Ze knikte en regelde haar roer: „Er' worden helemaal geen zwaard vissen gevangen?" „Nee", antwoordde Donato. „Mis schien morgen. Ik wou zien wat spon zen te krijgen!" „Die zijn hier vast niet. Ik geloof, dat het daarvoor veel te diep is!" „Dat betwijfel ik juist, maar we zullen het onderzoeken". Een tijdlang sprak Maria geen woord meer. Alvaro en Donato spra ken soms met elkaar op een gedemp te korte toon. Maar meestal was Do nato aandachtig bezig de omgeving af te turen. Maria begreep er niet veel van. Slechts af en toe ving ze een paar woorden op. Maar het gesprek inte resseerde haar ook niet. Ze leunde achterover en hield met haar linker hand het roer. Wanneer ze omkeek zag ze niets als water en lucht en de diepe, kokende voor, die de boot in het glanzende water had gesne den. Donato rookte. Met een zenuwach tig gebaar bracht hij telkens de si garet naar zijn mond en blies dan een ronde, blauwe rookwolk, die in dunne flarden naar achteren waaide. Maria vond het prettig. De pittige geur van de rook op het water be viel haar wel. Ze had weer moeten bijdraaien. In een grote boog voeren ze daarna over de zee. Donato haalde een ver rekijker voor de £ag en staarde in gespannen naar de kust. „Voorlopig maar rechtdoor", zei hij afwezig. „Rechtdoor ja.." Maria deed haar ogen maar weet dicht en al heel gauw werden haai gedachten door andere dingen dan dc sponzenvisserij in beslag genomen. Daar was om te begnnen het feit, dat ze weer geld verdiende. Toen ie dereen in het dorp krediet weigerde en ze tenslotte geen andere oplossing wisten dan naar de priester te gaan om wat geld te lenen, had Giulio, de kraterwachtei iets gestuurd. En Nino had hier en daar wel eens wat kunnen verdienen, maar dat was al tijd nog te weinig om er behoorlijk van te kunnen leven. Maddalena was een beetje veran derd. Ze kon soms uren lang zwij gen en ging als een schim door het huis. En Nino, nu hij een groot deel van het inkomen verzorgde, begon zich zo'n beetje het mannetje in huis te voelen en werd hoe langer hoe brutaler. Opeens had Alvaro de boot stilge legd. Het was nu doodstil op het eindeloze watervlak. Zo stil, dat Ma ria haar ogen opende en' verwon derd rondkeek. De zon brandde op het kleine, wit te eilandje in de diepblauwe zee, die glansde als een saffier. Donato stond op om zich uit te kle den en zich ge.reed te maken voor zijn eerste duikpoging. Hij kwam uit j de kajuit in een donkerblauwe zwem broek, de duikershelm rond zijn hoofd geklemd. Nog even keek hij rond. Achter het masker knipperden zijn ogen tegen het witte, blinkende licht. „Ik ben benieuwd of het lukt", zei Maria. Maar Alvaro gaf geen antwoord. Hij had het anker laten zakken en zat een tijdje donker voor zich uit te kij ken. Af en toe dronk hij een slok wijn uit een slanke, donkergroene fles. Hij zweeg. Ook toen Donato ge reed stond om te duiken. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5