:n Rammekens veelbewogen eeuwenoude geschiedenis Van „onneembaar"' kasteel tot champignonkwekerij Canadese Bergenaar komt in Den Haag musiceren Dronken autobestuurders voor Bredase rechtbank t t BREUK BANDEN Wie gaat er mee naar Ritthem.... SPORT int KORT Halve finales Engelse beker Jo de Roo is goed gestart DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 MAART 1958 Ihool nam laag •gen LAATSTE NIEUWS De mijnins tor ting in Limburg Piet Rentmeester clubkampioen „Theo Middelkamp" Zware straffen geëist „DE GROTE OPSTAND' Drie Bredanaars aangehouden Wijziging wedstrijd programma Volleybal in zuid b V riendschappelij k voetbal in Z.-Vlaanderen Zaalbandbaltreffen Zeeland-w.-Brabant Huissoon naar Ronde van Spanje MARKTEN WATERSTANDEN HELENA ROZALIA BAART EMIELUS LAMMENS twee flinke kamers Adverteert Dagblad De Stem uit de bus: 1. /erstraeten, 3. (jrgadering eni- itische opmer- Leden, die hun uitspraken dat eheel geen uit eenkomst had- ng het boven- hap aangewe- eren A. Blom- en A. Esseling i terugtrokken. nog geintor- taan was met ;AB-lijst uit te :ei dit niet wen de raadskandi- :ns de KAB zul- nog niet be- „Ruim Zicht" ;proken verkla- n de raadsver- beiders, buiten KAB dient te liet waarschijn- MXSTRAAT Beatrixstraat in vordert nu snel. pet beklinkeren, iden reeds zijn en naderen snel ze binnen en- ik kunnen wor- 4TING in het gebouw ruis alhier een hebben voor de zijn in de ja- |nderen geboren ihijnlijk op het |g worden inge- |mming. ERHULP J zal de bekende lActie Oostpries- prengen aan on- kan een tentoon- jiden en een do- prden vertoond, iirdracht worden Iluchtelingenpro- lan Oostpriester» I ook een collec- |s voor goederen. JCID liiciële afscheid 1 der o.l. school, laert. Om 2 uur Jchtgenote en fa- let gemeentehuis iDierick en het [.-stuur. Eveneens [stoor Verhellen, Blieck en het leester Dierick lank voor het ve- ■at de heer Bod- |ge loopbaan als li verricht. Daar- Iprachtig cadeau beidende dankte e.a. voor de bond bij het af- Jbden werd er een In en een rokertje voor de inwo- I gelegenheid be- Boddaert af- loLK VAN lUINEA Tm de katholieke Jtuur en ontspan- ling met de jon- [nen van de kring J.K.J.B. en B.J.B. Imoezenier pater l;erie over ,,Land l-Guinea". Jeden van boven- rgen was opgeko- tctuele onderwerp wat voor moei- larissen en de be- T gewest tegenko- ■s, die geen vaste 1 en verdeeld zijn Ltammen met elk ligen gebruiken, de aanwezigen oeiende wijze be- SILEUM vierde de heer fensontvanger, zijn Jubileum. Belang- der andere de in- lechten en accijn- de burgemeester puis en nog vele van zijn eigen bre diensten. Ver ken en bloemen aangeboden. pNG K.V.P. ergaderden de le- i het parochiehuis, bkkens sprak er fuit, dat er meer waren dan op leringen. Hij be- letreffende de aan. Iraadsverkiezingen. [was aanleiding te KVP-lijst of met ke lijst uit te ko- (meerderheid van loten met een vrije Tte komen. |>vincia»e Bibliotheek uurExpositie 150 hectro: Davy Crocket Igebouw 8 uur: De tor 8 uur: Satans- I oiympia 8 uur: Ifiri'g you, a.l. lam bra: Mister Cory, |wa>rte zweep, 18 j. Tentoonstelling en liulp". |lon. Vlaamse Opera haar huzaar. lying you, a.l. ,ectTo: Davy Crocket heek: Expositie 150 ^.nbra: Mister Cory, ivarte zweep, 18 j- fcxor 8 uur: Satans- li 7,45 uur: Kitty in Olympia 8 uur: Walcheren is een eiland met twee gezichten. Dat is te wijten aan het kanaal, dat deze thans langzaam herbloeiende „tuin van Zeeland" van noord naar zuid in twee helften snijdt. Het westelijke aanschjjn is de „zonzijde", waar duizenden vakantiegangers en toeristen jaarlijks op af snellen; de oostelijke kant is het „schaduwrijke" deel van de stille rust, waar je in de verte het dokkeren van de boerenkarren kunt horen. In het westen liggen alle vakantiecentra en toeristische attracties: in het oosten vindt men niets, althans dat meent men. Zodoende hebben velen nog nooit van namen als Abeele, Nieuwland of Rit them gehoord en weten ze van het bestaan van fort Rammekens bij dit laatste rustieke dorpje bij de Scheldedijk, niets af. Al frequenteren ze jaarlijks Valkenisse, Domburg of Veere, daar komen ze nooit. Dat komt ervan als je aan de verkeerde kant van het kanaal ligt. och is in vroeger eeuwen de grote bloei van dit aloude Zeeuwse eiland juist van de oostelijke zijde gekomen. De Welzinge, een verdwenen zijarm van het thans zelf grotendeels dicht geslibde en ingeoplderde Sloe, reikte tot Middelburg, dat in het „herfsttij der Middeleeuwen" tot een rijke en aanzienlijke koopmansstad was uit gegroeid. Keizer Karei V vond de haven zo belangrijk, dat hij besloot haar en daarmee het eiland Walcheren een soliedere bescherming te geven. Zij zuster Maria van Hongarije, landvoogdes, zorgde voor de uitvoe ring. De keuze van de plaats, waar de versterking voor stad en land moest komen, was niet moeilijk. Het punt waar de Welzinge in de Schelde mondde, Blankershoek geheten, vormde daartoe strategisch de aan gewezen plaats. Van hieruit be schermde men de reede en de toe gang tot Middelburg en kon men ook de scheepvaart op Zuid-Beveland en een deel van de Schelde controle ren. Hier vertrok Karei V naar Spanje Donato de Boni, een Italiaans ves tingbouwkundige uit Bergamo, kreeg in 1547 de opdracht. De bouw ging niet zo eenvoudig. Het was een moe rassige plaats, waar men eerst alle slappen lagen moest weggraven om de zware funderingen te kunnen leg gen. De muren werden opgetrokken met stenen voor een belangrijk deel afkomstig van het verdronken land van Reimerswael. Het werd een fors Hollands kasteel met drie bastions, voorzien van een toren en omgeven door een gracht. De Italiaanse in vloed is de mooie Renaissancepoort, die nog geheel bewaard is. Tien jaar later was het voltooid. Het werd on neembaar geacht. De eerste grote gebeurtenis viel nog tijdens de afbouw. In 1555 nam Karei V het regeren moe hier afscheid van zijn zuster Maria en verliet via dit kasteel voorgoed de ondankbare Nederlanden. Hoe weinig kon de keizer vermoe den, dat het al spoedig een bolwerk tegen zijn gezag zou worden. Nauwelijks twaalf jaar later deed het verbond der edelen, onder wie Marnix van St.-Aldegonde, al een poging Rammekens te veroveren. Men wist dat met dit kasteel ook Middelburg in hun handen zou vallen. Dit mislukte. In 1573 waagden de geuzen, die inmiddels Veere en Vlis- singen genomen hadden, een „stille" nachtelijke poging. Ze maakte echter zoveel lawaai met ladder tegen de muren, dat de Spanjaarden ook deze overval verijdelden. Met list gelukte het een paar maanden later toch. Een grote geuzenmacht voerde een schijnaanval op Arnemuiden uit. Al les werd te hulp geroepen, ook de bezetting van Rammekens. Slechts 70 man onder een vaandrig bleven achter. Dat hadden de geuzen juist gewild. Van alle kanten werd het kasteel ingesloten en bestookt. De muren werden ondermijnd. Tegen zo'n overmacht was de zwakke bezet ting niet opgewassen. Vaandrig Guic- ciardijn, zelf gewond, ging onder handelen. Hij gaf het kasteel onder bedinging van vrije aftocht met wa pens en goed over aan de een-ogige watergeus kapitein Eloy uit Den Briel. Tot de vermisten van de instor tingsramp in de Staatsmijn Maurits te Geleen behoren twee Italianen, een Engelsman, een Pool en drie Neder landers, waarvan twee volwaardige houwers-instructeurs. De instorting strekt zich uit over een totale leng te van veertig meter en deed zich voor in een zgn. leerpijler, die zich in een pas aangeboorde steenkoollaag bevindt. Alva meldde zijn heer Philips: „Men heeft vaandrig Guicciardijn voor 2000 kronen omgekocht en zijn verraad beloond met hem op te han geneen soort berichtgeving die wij nu nog veelvuldig in allerlei lan den aantreffen. De Spanjaarden probeerden met een vloot van Antwerpen uit het be narde Walcheren te ontzetten. Het mocht niet baten. Begin 1574 werd op Rammekens over de overgave van Middelburg en Arnemuiden onder handeld. Nogmaals volgde daarop een verrassende Spaanse aanval op het kasteel, die werd afgeslagen. En Maurits naar Duin kerken Na vijf aanvallen te hebben ver duurd was Rammekens nogal be schadigd, maar van herstel kwam niets. Men had wel andere zaken aan het hoofd en geld ervoor was er ook niet. Het werd een gevangenis, waar o.a. op last van Willem van Oranje de wrede Lumey, na zijn ont slag als vlootvoogd, een tijdlang werd vastgehouden. De volgende be zetting was aan de Engelsen. Ko ningin Elisabeth vroeg voor Leices- ters hulp ook dit kasteel, dat zij „een pistool op de borst van Engeland noemde" tot onderpand. De Engelsen wilden het echter wel hersteld heb ben. Toen de Staten van Zeeland dit niet nodig vonden gingen zij tol hef fen van onze handelsschepen. Dit bleek een doeltreffend middel om toch het een en ander gerepareerd te krijgen. Om de Duinkerker kapers te gaan straffen, scheepten zich in 1600 via het kasteel 12000 man voetvolk en 3000 ruiters in om onder Prins Mau rits maar tot Nieuwpoort te komen. Hetgeen iedere Nederlander verder kan opdreunen. Zestien jaar later kreeg de repu bliek het fort weer terug. Er bleef echter een grote bedrijvigheid van handels- en oorlogsschepen. En het zou al heel raar zijn geweest als Michiel de Ruyter en andere be roemde vloothelden niet van de ree- de uit ter zeeslag togen tegen En gelsen, Spanjaarden of Fransen. Het ging echter met Middelburg en dus met Rammekens niet goed. Het vaar water slibde dicht, er werd elders een nieuwe zeeverbinding gemaakt; het fort dat verder verviel, raakte door een dijk van de zee gescheiden. Lang diende het als hospitaal voor zieke zeelieden. Ook TSapoleon bracht een bezoek Eerst in de Franse tijd kreeg het weer een behoorlijke bezetting. Op 1 augustus 1809 landde een Engels leger van 38000 man bij Vrouwenpol der. Vier dagen later gaf de Franse compagnie, die Rammekens verde digde, zich na enige beschieting over. Vlissingen capituleerde eerst na een dagenlange kanonnade met meer dan duizend stukken geschut. De „Zeeuw se koorts" vermoedelijk een epi demie die wij nu onder dysenterie of ander ziekteverschijnsel zouden rangschikken dwong de Engelsen hun plan Antwerpen te veroveren op te geven. Zij trokken zich terug. De gealarmeerde Napoleon kwam een maand of wat later met groot ge volg uit Breskens op Rammekens aan. Uit vrees voor een hernieuwde Britse aanval liet hij het slot ombou wen tot een geducht fort volgens een door hemzelf ontworpen plan. Het kreeg een binnenmuur. Over beide muren kwam een aarden kap. waar onder de kazematten. Een stelsel van stervormige wallen met dubbele grachten eromheen voltooide het ge heel. Van een kasteel kon na ai deze wijzigingen, door Zeeuwen in ge dwongen arbeid uitgevoerd, niet meer worden gesproken. De Engelsen bleven echter thuis. Met de Hollandse natie dommelde het fort na de Franse tijd rustig in. Men gebruikte het in de 19e eeuw als gevangenis, vervolgens als hospi taal voor zeelieden, quarantaine plaats en kruitmagazijn. Ook de reede verzandde geheel, de wallen eromheen werden afgegraven voor dijkaanleg; ook van de grachten bleef niet veel over. Het was bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog allang geen vestingwerk meer, maar met een bezetting artilleristen werd het in militaire ere hersteld. De ka nonniers waren na een eentonige week op dit afgelegen oord blij in Middelburg de bloemetjes buiten te kunnen zetten. Het fort kreeg een concurrent door de aanleg van een modern betonnen fort een paar km Vlissingenwaarts. Dit plan bleef ech ter bij het einde van de wereldoorlog in '18 in de fundering steken. De vo gels namen die in bezit als een prachtige broedplaats. Het oude Rammekens zegevierde. De Duitsers vonden het geen ge schikt fort om in hun „Atiantikwal" op te nemen.Een zoeklicht was al wat ze er heen sleepten. Sedert 1953 is ih Rammekens een champignonkwekerij gevestigd. Ze was er nauwelijks gestart of de fe bruaristorm joeg ook het zeewater het fort binnen, maar thans gedijen in de vroegere kanons- en munitie kelders de smakelijke schimmels. En ook dat is interessant, want voor de laatste wereldoorlog telde ons land een tachtigtal champig nonkwekers, die in dit schimmelig bedrijf een dienovereenkomstig be staan leidden. Nu omvat dit edele gilde er meer dan driehonderd, die er een dikke boterham in vinden. De champig non is tot een populair culinair ge not geworden. De huidige ,,kasteel"-heer, de heer J. Varkenvisser, is als eertijds Jaco- ba van Beieren, van zijn vroegere gronden bij Wassenaar verdreven. Precies tegenover Jacoba's toe vluchtsoord Borsselen, heeft hij een nieuw geschikt object teruggekregen, waar zijn zoon Geurt in z'n vrije tijd niet alfeen in de kwekerij helpt, maar ook ijverig speurt in de geschiedenis van het vierhonderdjarige bolwerk. Hij zou wel graag willen dat er nog eens een stevig oudheidkundig onder zoek werd ingesteld in de geheimzin nige dieper gelegen gangen, waar in geen anderhalve eeuw een mens een voet heeft gezet. Buiten dat is het fort ongetwijfeld een boeiend monument. Op de nog al tijd indrukwekkende buitenmuren, waar men een prachtig uitzicht heeft op drie Zeeuwse landen en de drukke scheepvaart op de Schelde, groeit de gele muurbloem, een welriekende „aristocratische" plant, die zich al leen hecht aan zulke belangrijke, his torische stenen. In het moerassige land tussen het fort en de herstelde dijk huppelen de konijnen, en in de schietsleuven broeden de vogels. Dit is een plekje in het niet-ontdekte oost-Walcheren. En nu niet dringen om er heen te gaan, want altijd ligt daar dat kanaal en de brug bij Oost- Souburg is maar smal, al kun je ook over Middelburg zonder kanaal. Maar zoiets doet niemand. Zaterdag werd in de Wilhelmina- polder het clubkampioenschap voor amateurs van de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp" verre den in één rit. Piet Rentmeester uit Ierseke won de kampioenstrui over tuigend. Tevens kwamen nieuwelingen en adspiranten aan bod voor hun eerste rit van het clubkampioenschap dat uiteindelijk in drie ritten wordt be twist. Bij de amateurs, die 20 ronden moesten afleggen, reden ook profs en onafhankelijken mee voor training. Rentmeester was vanaf het prille be gin actief terwij] Huissoon nog niet in te beste vorm verkeerde. Drie ronden voor het einde ging Rentmeester de finitief aan de haal, om met 50 sec. voorsprong te zegevieren. Bij de nieuwelingen vormde zich een kopgroep van zes man van wie Simon van Hoeve de sprint won. Bij dc adspiranten miste Verbart kennelijk de aansluiting op het kritie ke moment, waardoor Kosten (Kapel- Ie) zich overigens verdienstelijk als eerste konp laatsen. De uitslagen: Amateurs: 1. en clubkampioen Piet Rentmeester (Yerseke) 84 km in 2 uur 5 min.; 2. J. Huissoon (Heinkens- zand) op 50 sec.; 3. P. v. Hees (Hoo- gerheide) zelde tijd; 4. ex aequo J. Beers (Goes) J. v.d. Klundert (De Heen) en J. van Espen (Axel). Nieuwelingen: 1. S. van Hoeve (Goes) 50 km in 1 uur 19 min.; 2. J. Verburg (Kortgene), 3. F. Boonman (s' Heerenhoek), -4. A.C. van Over- beeke (Souburg); 5. B. Wieles (Ter- neuzen), 6. G. Deegens (Middelburg) 7. C. de Schipper (Kapelle) op 35 sec. 8. F. Felius (Kattendijke), 9. W. Deb- baut (Goes), 10. P. v.d. Vijver (Axel). Adspiranten: 1. D. Kosten (Kapel le) 25 km in 41 min.; 2. F. Verbart (Goes) op 1 min. 45 sec.; 3. F. de Jonge (Woensdrecht), 4. M. Hoger- iand (Kapelle), 5. M. de Jonge (Wis- sekerke), 6. C. Verhagen (Ossen- drecht). Ter gelegenheid van het bezoek van het Engelse koningspaar aan Nederland zal de band van „The Princess Patricia's Canadian Light Infantry" het concert verzorgen, dat op 26 maart in de Dierentuin te Den Haag wordt gegeven tijdens de receptie van gezanten uit ie commonwealth. De band telt vier leden die uit Nederland afkomstig zijn. Een daarvan is Johannes Her mans uit Bergen op Zoom. Op de foto v.l.n.r.: sergeant H. Zandboer, Rotterdam; korporaal K. Loeb, Sydney (N.S.); sergeant J. de Vroom, Boxtel; sergeant H. van Gijn, Hilversum; sergeant J. Her mans, Bergen op Zoom; sergeant I. Drake, Winnipeg-Vancouver; ser geant M. Eberts, Lindsay (Ont). De band, die onlangs is opgetre den bij een sporf- en. muziekfestival in'Munster (Duitsland), staat on der leiding van de luitenant H. A. Jeffrey, Toronto. „Ik lees hier in het proces-verbaal, dat je zo dronken bent geweest, dat je met een vrachtauto tegen een huis brent opgereden", zei de president van de Bredase rechtbank gistermor gen tegen L. W. W. uit Wouw. „Nee", zei verdachte vlug „geen huis maar een paal". „Nou ja,een paal dan", zei de pre sident. „Het maakt eigenlijk weinig uit. Het bewijst alleen, dat je veel te veel gedronken had om een auto naar behoren te besturen. Bovendien had je niet eens een rij bewijs. maar we zullen die rij-on vastheid toch maar op de dronken schap schuiven, vind je ook niet?". Verdachte knikte en was al lang blij, dat de officier van justitie, mr. Temmink, in zijn requsitoir een eis stelde van vijftig gulden boete en veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk, dit alles omdat de schuld xan de verdachte nogal meeviel ten opzichte van de hoofddader, C. B. uit Roosendaal. Deze verdachte was met zijn vrachtauto eens gezellig op stap gegaan. Hij had G. meegenomen en was na het zoveelste biertje toch nog gaan rijden. Dat leidde op de Plan- tagebaan te Wouw tot een aanrijding met een wielrijder. De wielrijder viel, doch liep gelukkig geen letsel op; de fiets werd vernield. „De inlichtingen over deze ver dachte zijn niet gunstig", zei de of ficier. „In de rapporten staat, dat hij teveel drinkt. Ik zal tegen htem een gevangenisstraf vragen van veertien dagen en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte speelde zijn eigen raads man en vroeg aan de rechters ge nade voor recht. Door de ontzegging zou hij in zijn werkzaamheden wor den benadeeld en de gevangenisstraf -j- Heden overleed, na een langdurige ziekte, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoe der, tante en nicht EMERENTIA MARIA BEGHEIJN-MARTENS geboren te Terneuzen 30 september 1870 en over leden te Kruiningen 3 maart 1958- St. Jansteen R. E. Beghein en kinderen Kruiningen I. M. Rijk-Beghein J. Rijk Amsterdam M. A. Beghein- v. d. Velde B. v. d. Velde, kinderen en kleinkind. Kruiningen, 3 maart 1958- Zand/dijk 18. De geeongen uitvaart dienst zal plaats hebben op woensdag 5 maart a.s. om 10.30 uur. in de pa rochiekerk van de H. Anna te Yerseke. Vertrek sterfhuis plm. 10 uur. 62—22 Als Ai'am ziet, dat en kele matrozen voor het anker spil gaan staan om op het be vel van schipper Larsson het anker op te halen, beseft hij, dat hem nog slechts één uitl weg overblijft. Vlak voor hem, langs het kraaiennest, hangen in zware katrollen de hijstou wen van het reusachtige groot zeil. Met volle kracht slaat Aram zijn zwaard in de dikke kabels. Twee, drie houwen zijn genoeg om de touwvezels uit een te rijten.Gierend vliegt het hijstouw door de katrol en met een geweldig geraas stort het grootzeil langs de mast om laag om met een dreunende slag tegen het dek te slaan! Met kreten van schrik stui ven de schepelingen uiteen. Schipper Larsson is de eerste, die zijn positieven weer bij ei kaar heeft. „Die duivelskerei heeft het hijstouw doorgehakt", brult hij, omhoog wijzend. „Kijk, hij klautert langs het tuig naar de bezaansmast!! Vooruit kerels, het want in, voor hij ook daar het tuig stukhakt! zou een grote schande voor hem zijn. Uitspraak over 14 dagen. Te Halsteren Dat dronkenschap achter het stuur meestal aanleiding geeft tot ongeluk ken bewees S. H. uit Halsteren op een dag in december van het vorig jaar, toen hij met zijn auto tegen een ge parkeerde wagen reed. De schade was meegevallen, het proces-verbaal niet, want dat bracht H. voor de Bredase rechtbank. De officier van justitie wilde vele gunstige inlichtingen over de ver dachte nog laten meetellen en be perkte daarom zijn eis tot 150 gulden boete, veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid even eens voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Over 14 dagen zal H. weten waar hij aan toe is. Te Breda zjjn aangehouden de 20- jarige F. de L., de 17-jarige W. v. Z. en de 20-jarige J. de W. Zij waren er met de auto van dokter Urlings van door gegaan, maar strandde te Rijsbergen. Het vermoeden, dat hier van diefstal sprake was, bleek niet juist te zijn. Het was een geval van joy-riding. DE VOETBALWEDSTRIJD tussen het Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar) en het voorlopige Nederland se amateurselftal, die oorspronke lijk op 11 maart gespeeld zou wor den. is verschoven naar 19 maart a.s. De plaats der ontmoeting is nog niet bekend. Wij herinneren er aan. dat ih ver band met het afgelasten van alle wedstrijden op zondag 1 maart de programma's van die zondag werden verschoven naar aan,staande zondag» 9 maart. Intussen werden de navolgende wij zigingen daarin aangebracht. Uitgesteld: Dosko 2Xerxes 2 (res. 2e div. B). Ingelast: RACMiddelburg (2B), SCBGS BW (3 B). Wegens ziekte van enige speelsters van het Smash-damesteam is de wed strijd Smash-OKK enige tijd uitge steld. EGVC (dames) heeft voor de eerste maal in dit seizoen een wed strijd gewonnen en wel van OKK II. Heren. AV '56 behaalde een ver diende overwinning op Lamswaarde, en in EGVC moest Lamswaarde ook zijn meerdere erkennen. Neptunes Yerseke) verloor met 13 van Vlam. De uitslagen: Dames'. EGVCOKK II 3—0, AV '56Lamswaarde 30, NeptunesVlam 13, EGVCLams waarde 30. De loting voor de halve finales in de Engelse bekercompetitie had het volgende resultaat: Blackburn RoversBolton Wande rers, te spelen op het terrein van Manchester City te Manchester. West Bromwich Albion of Manchester Uni tedFulham, te spelen op het terrein van Aston Villa te Birmingham. De datum voor de halve finales is be paald op 22 maart. De replay uit de zesde ronde tussen Manchester United en West Brom wich Albion is op woensdag 5 maart op „Old Trafford" te Manchester. In een zondag te Hulst gespeelde voetbalwedstrijd tussen de 2e klas- ser Hulst en de 3e klasser Terneu zen wist Hulst een verdiende 5-2 overwinning te behalen. In Axel speel de op dezelfde dag de derde klasser Axel tegen de 4e klasser Steen, waar bij Axel met 3-2 de sterkste bleek. Op zaterdag 29 maart spelen in de Middelburgse veilinghal de verte genwoordigende zaalhandbalploegen- dames, heren en heren-junioren te gen die van west-Brabant. Teneinde tot de samenstelling van de Zeeuw se ploegen te geraken, spelen zater dagavond in de Goese veilinghal de vertegenwoordigende ploegen van Z.- Beveland tegen die van Walcheren. Jaap Huissoon uit Heinkenszand, die vorig jaar in tal van wielerron den successen boekte, is door Kees Pellenaars gepolst voor een eventue le deelname aan de Ronde van Span je, welke van 30 april tot 15 mei wordt verreden. De Zeeuwse renner zal nog als amateur deelnemen aan de „Ster van Vlaanderen", een zesdaagse etappewedstrijd. Op 20 april zal hij als prof deelnemen aan het kam pioenschap van Nederland op de weg, dat weer op de Cauberg wordt ver reden. Zijn opstelling m de Neder' landse ploeg voor Spanje zal voor namelijk afhangen van de in dit kam pioenschap vertoonde klimcapacitei- ten. Ook Piet Rentmeester zal aan de „Ster van Vlaanderen" deelnemen. Te Meulebeke (B) werd zondag het wielerseizoen geopend met een weg wedstrijd voor onafhankelijken (150 km)77 renners o.w. verschillende Nederlanders, namen deel. Na een harde koers kwamen 9 renners afge scheiden aan de eindmeet waar A. de Cabooter zich de snelste toonde. Hij legde de afstznd af in 4 uur en 10 minuten. Jo de Roo uit Schore die een zeer goede koers reed, werd van de kop groep de laatste in de spurt zodat hij zich met de 9e plaats tevreden moest stellen. GOES, 3 maart Groenten: sprui ten BI 38-70, afw. 26-32. witlof Al 54-55, A2 45-49, BI 39, afw. 28-45, gr. sav.kool 29-33, r.kool 7-11, boerenkool 8-9. gele sav.kool 13, w.kool 12, peen 10. prei 36-40, uien 10, veldsla 19-20, spin. 97-105, kroten 5, knolseld. per stuk 3-7. 's-HERTOGENBOSCH 3 maart. Op de pluimveemarkt van zaterdag wer den aangevoerd 27.600 stuks. Prijzen: kippen (witte) van 1.851.90 per kg levend gewicht; kippen (gekleurd) 1.751.85 per kg levend gewicht; oude hanen 3,254.50 per stuk. slachtkui- kens 1,701,80 per kg levend gewicht; tamme konijnen 4.5010 per stuk. Me dedelingen: de aanvoer van kippen was normaal, de handel iets williger, prijzen vast. De handel in slachtkui- kens verliep stroef, prijzen moeilijk te handhaven. Oude hanen werden bij minder aanbod vlot prijshoudend verhandeld. Minder aanbod van tam me konijnen, handel levendiger met iets hogere prijzen. ROTTERDAM, veemarkt 3 maart. Aanvoer in totaal 1854; Vette koeien en ossen 1147; Varkens 707. Prijs in cents per kg: Vette koeien le kw. 300 —335; 2e kw. 270—300 3e kw. 250— 270; Varkens (lev. gew.) le kw. 180; 2e kw. 178; 3e kw. 176; Vette koeien aanvoer: iets meer, handel: redelijk, prijzen: goed prijshoudend, prima's boven notering; Varkens aanvoer: als vorige week; handel: vlot; prij zen; hoger, afloop iets flauwer, ROTTERDAM, 3 maart. Binnen landse granen ochtendbeurs offi- ceuze noteringen per 100 kg fran co Rotterdam: tarwe rode op vochtconditie tot ƒ30.00, voedergranen zomergerst goed prijshoudend naar kwaliteit 25.25 28.50, ex tra kwaliteit daarboven, haver goed prijshoudend naar kleur en droogte 23.75 25.25, extra blan ke tot 25.75, rogge vast doorsnee kwaliteit 21.50, bakrogge 22.75, peulvruchten zeer kalm, groene erwten tot ca. 30.00, schok kers tot ca. 55.50, bruine bonen prima blank en droog ca. 61.00. ROTTERDAM 3 maart', klei aard appelen 35 mm opwaarts bintjes 11.00 12.50, eigenheimers 15.00 18.00, bevelanders 14.50 17.00, furore 17.00 18.50, meerlander 13.00 14.00, voor de export: bin tjes 40 mm van de kleigrond 13.50, alpha 13.00, gewassen van de kleigrond 40 mm opwaarts eigenheimers 17.00 19.00, bintje 15.50 16.50, zand aardappelen: noorderling 10.00 11.00, libertas 9.00 11.00, voeraardappelen 1.50 3.00, prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagen, schip of auto. Konstanz 338 (—2), Rheinfelden 277 9), Breisach 227 13), Straatsburg 340 (—28), Maxau 574 (—34), Mann heim 540 55), Mainz 522 56), Bin- gen 422 (—49), Kaub 527 (—74), Trier 383 (—62), Koblenz 563 (—84), Keulen G48 (—76), Ruhrort 946 (—70), Lobith 1556 (—29), Nijmegen 1271 (—20), Arn hem 1248 (—12), Eefde IJssel763 (+6), Deventer 641 (+13), Monsin 5670 (onv.), Visé geen opgave, Borgharen 4392 25), Belfeld a. d. stuw 81680 i48), Grave beneden de sluis 896 (—15). Met vreugde geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon WILLEM die bij het H. Doopsel de na men ontving: Wilhelmus Ludovicus Anna Elisabeth A. Blommaart-Freyser S. Blommaart. Hulst, Bierkaaistraat 16 28 februari 1958. DANKBETUIGING. Hiermede betuigen wij, me de namens wederzijdse fami lie onze hartelijke dank aan verenigingen, vrienden en kennissen voor de vele blij ken van belangstelling en de mooie cadeaus bij gelegen heid van ons huwelijk ont vangen. J. Baart P. Baartde Boey Kloosterzande, maart 1958. President Rooseveltstraat 1 Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden, gesterkt door het Heilig Sacrament der Stervenden en Pauselijke zegen, onze inniggeliefde echtgenote, moeder, behuwd- en grootmoeder, Mevrouw Echtgenote van de Heer Petrus Domminicus Maertens geboren te Koewacht 24 november 1893. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uwe godvruchtige gebeden aan. St.-Jansteen: Mijnheer P. D. Maertens, haar echtgenoot. Oostburg: Mevrouw E. FassaertMaertens Mijnheer D. F. M. FassaertMaertens en hun kinderen Marleen Monique René Desireé Gent (B.): Mijnheer Dr. R. Maertens en Verloofde. Koewacht: Mijnheer B. BaertHamerlinck Sinaai (Waas) (B.): Mijnheer J. BaertRaes. St. Jansteen, 2 maart 1958. De plechtige Uitvaart, gevolgd door de begrafenis, waarbij UEd. wordt uitgenodigd zal plaats heb ben op woensdag 5 maart a.s. in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te St.-Jansfceen on 10 uur. Rozenkransgebed in de parochiekerk heden te li- uur. Zij die bij vergetelheid geen uitnodiging ontvan gen hebben gelieven deze aankondiging als zoda nig te beschouwen. Heden overleed, nog onverwachts, voorzien van het H. Oliesel, onze innig geliefde man, vader, be huwd-, groot- en overgrootvader, oom en neef De Heer Echtgenoot van Emma de Greve in de leeftijd van 76 jaar. Sas van Gent: Wed. E. Lammensde Greve Assenede: C. van Laer C. M. van LaerLammens en kinderen R. Dral M. M. DralLammens, kinderen en kleinkind Sas van Gent: A. J. Begijn A. BegijnLammens. kinderen en kleinkind Assenede: M. A. Lammens I. M. LammensVermijre en kinderen De familie Lammens De familie De Greve De plechtige uitvaart zal plaats hebben op woens dag 5 maart om 9.30 uur in de parochiekerk van O.L.Vrouw Hemelvaart te Sas van Gent. Sas van Gent, 4 maart 1958. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). GeborenFred, zoon van de ïeer en mevrouw Bierens- van Dongen, Tilburg. Overleden Pater Thomas Neervens S.J., 82 jaar. Nij megen. Gerardus Smeets, 68 jaar, Grevenibicht. ARTS vraagt voor enkele uren op DINSDAG en DON DERDAG m. verwarming, 1 met str. water, liefst begane grond - telefoon, dichtbij station Bre- 3a. Aanb. onder no. 16952-00 bur. v. d. blad. Drogisterij V. d. WALLE- BLOMMAERT Hulst in het

de Stem | 1958 | | pagina 3