Aandeelhouders van „de Schelde keurden jaarstukken goed Zeeuwse fruitteelt en het zoete water Nog geen beslissing over statutenwijziging Bedrijf van A. Thomaes te Hoofdplaat werd winnaar Jongeman te Etten met mes ernstig gewond Bergse jagers te gast bij collega's op Tholen A. F. Linze nam afscheid van de PZEM j Aan gevolgen overleden Beroving in trein 2 2 Z.-Beveland komt in een waterschap igen Onderhoud landbouwwerktu Een onverwacht I ministerieel j bezoek aan Goes i Minderjarige wegens poging tot moord veroordeeld Autohandelaar uit Fijnaart aangehouden Bevordering Prof. Loeff geestelijk adviseur St.-Adelbert Hoogwaterstanden Walcheren Zuid-Beveland Overleden tijdens feestavondje ZEEUWSCH- VLAANDEREN Arbeiderslij st bij raadsverkiezing AGENDA Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 MAART 1958 In de gisteren te Vlissingen in hotel „Noordzee-bouleverd" gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Kon. Mij. „De Schelde" waren 54 aandeelhouders aanwezig met 853 aandelen van de bijna 7000. De jaarstukken werden ongewijzigd met algemene stemmen goedgekeurd en conform de voorstellen van dirctie en commissarissen werd het dividend vastgesteld op 12 pet. voor de N.V. „De Schelde" en 12% pet. voor de N.V. Nationaal bezit van aandelen der mij. benoemen. Verhoging van het maat- De president-commissaris, dr. L. Kortenhorst deelde mee dat omtrent de beschikbaarstelling van het divi dend nadere mededelingen in de dag bladen zullen worden gedaan. De voorgestelde statutenwijziging werd in de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Koninklijke Maat schappij .,de Schelde" met algemene stemmen goedgekeurd. Op de vergadering van de N.V. „Nationaal Bezit van Aandelen Ko ninklijke Maatschappij De Schelde" bleek het statutair vereiste quorum niet ter vergadering vertegenwoordigd te zijn, zodat de vergadering niet be voegd was een besluit te nemen. 28 Maart zal een nieuwe vergade ring worden gehouden, welke onge acht het vertegenwoordigde kapitaal bevoegd zal zijn een besluit te dien aanzien te nemen. Bedoelde wijzigingen hebben hoofd zakelijk betrekking op de volgende punten: Het openen van de mogelijk heid meerdere onderdirecteuren te De „laatste der Mohikanen" is ver trokken. Maandagmiddag werd tijdens een geanimeerde receptie in het Vlis- singse Strandhotel afscheid van hem genomen. Die „laatste der Mohikanen" was de heer A. F. Linze, chef van het centrale-bedrijf van de Provin ciale Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij, die deze bijzondere titel mocht voeren, omdat hjj de laatste man in deze functie bij het Neder landse elektriciteitswezen was, die niet de ingenieurstitel voerde. Er werd op die afscheidsreceptie geen enkel „officieel" woord gespro ken, op uitdrukkelijk verzoek van de heer Linze zelf. Desalniettemin of misschien dank zij dat was de re ceptie in het Strandhotel bijzonder gezellig. Tal van mensen kwamen de schei dende voor de ..laatste" maal de hand drukken, om hem te danken voor de bijzonder prettige wijze, waarmee zij met hem hebben mogen samen werken of zaken doen. Onder die af scheidnemers bevonden zich verte genwoordigers collega's van de heer Linze van tal van gelijksoor tige bedrijven in den lande, tot Gro ningen en Friesland toe, 't volledige dagelijks bestuur, de directie en hoofdingenieurs en personeelsleden van de PZEM en voorts tal van zake lijke en persoonlijke relaties van de gepensioneerde. Velen deden hun afscheidsgroeten van geschenken ver gezeld gaan, die uiteraard door de heer Linze geflankeerd door zijn echtgenote, dochter, zoon en schoon zoon met genoegen werden aan vaard. Inmiddels heeft de heer Linze dan bij de PZEM een mooie staat van dienst achter de rug sedert 1919. Dat wil zeggen, dat hij reeds chef van de centrale was nog eer de PZEM bestond, want het was toen nog S.A. de Tramway a Vapeur de Flussingue a Middelbourg et Extensions. Eerst in 1929 nam de PZEM dit bedrijf over. Dat de heer Linze onmiddellijk chef kon worden, was gelegen in het feit, dat hij reeds een aantal jaren als scheepsmachinist achter de rug had, maar zich wegens persoonlijke om standigheden dezelfde, die voor de huwende zeeman ook thans nog gel den liever aan de wal wilde ves tigen. De heer Linze, die Rotterdammer van geboorte is en na zijn pensio nering naar Hilversum verhuist, wordt in het 1 drijf opgevolgd door een tweemanschap, namelijk de irs. J.A.M. Schoonderwoerd, bedrijfsingenieur, en H. Broekhof, bedrijfshoofdingenieur. schappelijk kapitaal van 10 tot 35 miljoen en tevens gelegenheid tot het uitgeven van onderaandelen. Het aan passen van de bestaande statutaire winstverdeling aan de huidige opvat tingen door verlaging van de statu tair toekomende tantièmepercentages en verhoging van de dotatie aan de statutaire reserve. Een statutaire winstdeling voor het personeel. De aandeelhouders konden zich, hoewel de beslissing pas 28 maart kan vallen, met de wijzigingen vereni gen. Jaarstukken Bij de behandeling van de jaar stukken vroeg de heer v.d. Laan, voor de vereniging van bescherming effec tenbezit of het niet mogelijk was om de vergadering van de gewone aan deelhouders te combineren met die van „Nationaal bezit", waar de voor zitter niet zo heel veel voor bleek te voelen; maar het voorstel zal serieus bekeken worden. Ook stelde de heer v.d. Laan enige vragen over de on der-aandelen. Zijn voorstel om even tuele houders van onder-aandelen ongedeeld stemrecht te geven werd door de directie afgewezen en door de vergadering niet gesteund. Houders van die aandelen hebben wel toegang tot de vergadering maar kunnen slechts voor combinaties van tien on der-aandelen één stem uitbrengen. De jaarstukken werden hierop met algemene stemmen goedgekeurd. Drs. J. Posthuma te 's-Gravenhage, commissaris van de N.V. „de Schel de" en ir. H. Wesseling te Wassenaar kozen- lid van de raad van beheer van de N.V. „Nationaal Bezit" die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Emissieplannen Bij de rondvraag wilde de heer v. d. Laan positieve mededelingen over de emissie-plannen, welke men hem echter niet kon geven. Dr. Kortenhorst zei, dat men een emissie nooit te vroeg of te laat mocht aankondigen, maar op tijd. Hij voegde er aan toe, het niet waar schijnlijk te achten, dat dit binnen kort zal geschieden. Ook op de vraag of het dividend op het huidige peil gehandhaafd kon blijven, moest men de vragensteller enigszins in het onzekere laten. De onderportefeuille ziet er goed uit en hoewel de verwachtingen niet bijzon der hoog gespannen zijn is men ook niet pessimistisch gezind. Op de vergadering van het water schap 's H. Arendskerke deelde de voorzitter, de heer J. Lindenbergh mee dat het ontwerp-reglement over de samenvoeging van waterschappen klaar kwam en dat daaruit blijkt dat Z. Beveland een waterschap wordt, verdeeld in zestien districten. Uit het financiële verslag bleek, dat de ontvangsten over 1957 54.429,40 bedroegen en de uitga ven 54.307,72. In de plannen voor wegverbetering werden de Oude Zee dijk te 's Heer Arendskerke en een drietal polderwegen in de gemeente Heinkenszand betrokken. De vergadering ging akkoord met de verhoging van het dijkgeschot van f 4 per ha. In verband met het be reiken van de 70-jarige leeftijd tra den af de heren D.W. Lindenbergh en N. v. Stee. Als afgevaardigden voor het waterschap „De Piet" werden de heren J. Lindenbergh en J. Vermue gekozen. De heer J. Goense werd her- Onder grote belangstelling vond in het hotel „du Commerce" te Oost burg de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd „onderhoud landbouw werktuigen", die door het kringbe- stuur van de .R.K.J.B was uitge schreven In zijn toespraak vóór de prijsuit reiking benadrukte de Rijkslandbouw- consulent ir. Haenen uit Axel, 't gro te belang van deze wedstrijden, om dat juist de machinerieën op de mo derne landbouwbedrijven zulke gro te investeringen vragen en een goed onderhoud jaarlijks honderden gul dens kan uitsparen, om van de lan gere levensduur van de kostbare machines nog niet te spreken De jury bestaande uit de heren P de Rijk, hoofd van de landbouw school te Schoondijke. de heer Fran- cke, assistent bij de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst, en de heer H Buijsse uit Biervliet, deelde in een uitgebreid verslag haar bevindingen mede Uit dit verslag bleek, dat se dert het vorig jaar een belangrijke vooruitgang te constateren viel, zo wel wat de deelname betrof als het onderhoud Men hoopt, dat het volgend jaar nog meer bedrijven aan deze uiterst nuttige en leerzame wedstrijd zullen deelnemen De vele fraaie prijzen wa ren door het bedrijfsleven geschon ken Na afloop van de prijsuitreiking brachten alle deelnemers een bezoek aan het bedrijf van de heer A Tho maes te Hoofdplaat, dat met de eer ste prijs ging strijken De familie Thomaes had er voor gezorgd dat na het bezichtigen van het machinepark ook de inwendige mens niet vergeten werd, zodat de ze dag op een gezellige wijze ein digde De gedetailleerde uitslagen waren: 1 F en H Thomaes, Hoofdplaat; 2 F de Jaeger, Waterlandkerkje; 3 E en H Calon, Hoofdplaat; 4 J de Clerck, Hoofdplaat; 5 A de Badts, Breskens; 6 R Buijsse, Bier vliet; 7 A Cammaert, Schoondijke; 8 A van de Hemel, Groede; 9 A Veraart, IJzendijke; 10. P. Remijn Sluis; 11 G de Badts, Schoondijke; 12 R Thomaes, Hoofdplaat Pas gisteren hoorden wij van een onverwacht bezoek, dat de minister van Binnenlandse Za ken, mr. Stray eken, vorige week aan Goes heeft gebracht. Na zijn tweedaagse tocht door Walcheren en terugkeer naar de residentie, kreeg hij bij het passeren van Goes een defect aan zijn auto. Terwijl deze in een garage werd gerepareerd, wandelde de bewindsman naar het stadhuis en stond plotseling voor de eerst wat verbouwe reerd kijkende burgemeester. Ik ben minister Struycken, zei hij, en kom eens even een praatje met u maken. Het werd een zeer hartelijk en ongedwon gen onderhoud, waarbij de bur gemeester van de gelegenheid om de belangen van Goes naar voren te brengen een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Na een klein uur kon minister Struycken zijn reis naar Den Haag voortzetten. Een zeventienjarige bloemist uit Steenbergen is door de Bredase recht bank wegens poging tot moord op zijn werkgever P. conform de eis veroor deeld tot ter beschikkingstelling van de regering en een jaar gevangenis straf. De jongen had getracht zijn baas met een fles met thee neer te slaan. Deze opzet mislukte doordat de fles brak; P. kon hierna zijn aanvaller weerstaan totdat deze op de vlucht sloeg. Verdachte was poging tot zwa re mishandeling ten laste gelegd. Het opgelegde vonnis houdt in, dat de veroordeelde het jaar gevangenisstraf niet behoeft te ondergaan wanneer hij zich in de pedagogische inrichting goed gedraagt. De zaak werd in ver band met de minderjarigheid van de verdachte met gesloten deuren be handeld. De 37-jarige autohandelaar M. van S. uit Fijnaart is door de Rotterdam se politie in bewaring gesteld in het hoofdbureau. Anderhalve week geleden zou van S. voor een autohandelaar uit Rotter dam een auto ter waarde van 5400.- verkopen. De Rotterdammer hoorde echter niets meer van de affaire en hij deed aangifte bij de politie. Toen bleek, dat de auto wel verkocht was, maar dat de Brabander het geld voor zichzelf had gebruikt. Er was niets meer van over. Bij beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid is de heer C. J. Buissing, hoofdcom mies in vaste dienst bij het districts bureau voor de arbeidsvoorziening te Middelburg, ingaande 1 januari 1958 bevorderd tot hoofdcommies A. (Van onze verslaggever) Midden in het dorp Etten is zon dagavond rond 10 uur de 21-jarige A. Rechtop uit Sprundel tijdens een vechtpartij door de 21-jarige C. Br. uit Etten zodanig met een mes ver wond, dat een slagader aan de slaap werd doorgesneden en de hersenen zijn geraakt. Het slachtoffer werd in allerijl naar het St.-lgnatius-zieken- huis te Breda vervoerd, na eerst ter plaatse door twee doktoren te zijn behandeld. Kort na aankomst in het ziekenhuis is R. overleden. C. Br. is door de rijkspolitie te Etten aange houden. Hij heeft bekend R. met een aardappelschilmesje te hebben be werkt. In het nieuwe café van de heer H. aan de Bredaseweg kwam het tussen het slachtoffer en Br. tot een twistge sprek, waarbij een klap viel. De kas telein wist het twistende tweetal naar buiten te loodsen, waarop het juist te genover het postkantoor tot een hand gemeen kwam. Hierbij is door Br. een aardappelschiller gebruikt, waarmee hij het hoofd en aangezicht van Rechtop ernstig verwondde en bij een der steek- of snijbewegingen is de slagader aan de slaap doorgesneden. R. is tengevolge van die verwondingen en het erorme bloedverlies bewuste loos geraakt. Br. is zonder zich verder om hem te bekommeren huiswaarts gegaan. Inmiddels was door een passerend persoon, die gedeeltelijk van de vechtpartij getuige was, alarm gesla gen. Toen deze getuige ontdekte, dat R. hevig bloedde, is getracht de slag ader dicht te drukken. Vrij spoedig was zowel dokter Hermans als dokter Mol ter plaatse en werd het slachtof fer ook geestelijke hulp verleend, na dat het was binnengedragen. De rijkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in en kon binnen het uur tot de aanhouding van Br. over gaan in zijn ouderlijke woning in Et- ten-zuid. Het aardappelmesje werd in een gang tussen twee woningen terugge vonden. De officier van justitie, mr. Thijs- sen, en overste Gerhards van de rijks politie, waren laat in de nacht nog in Etten om mede het onderzoek te leiden. Wraak drijfveer Voor zover viel na te gaan was er reeds enige tijd wrijving tussen Br. en de familie R. Zondagnamiddag was dit smeulende vuur opnieuw aange wakkerd toen het slachtoffer en Br. zich onder Sprundel in een café be vonden. Tijdens de carnavalsviering was het ook reeds tot een botsing ge komen met een familielid van R. Door de rijkspolitie wordt een diep gaand onderzoek ingesteld naar de motieven en de eventueel voorbedach te rade van zware mishandeling of poging tot doodslag. Vast is wel ko men te staan, dat noch het slachtof fer, noch de jongeman, die het mes hanteerde dronken waren. De versla genheid te Etten en Sprundel over het gebeurde is groot, temeer waar het slachtoffer als een rustige jongen bekend stond. Ir. J. v. 't Leven te Goes heeft voor de afdeling Goes van de N.F.O. een interessante lezing gehouden over de fruitteelt en de waterhuis houding by de voltooiing van het Deltaplan. Naar zijn gevoelen zou de fruitteelt het meeste kunnen profiteren van het zoeter water in het te vormen Zeeuw se meer. De Oosterschelde heeft momenteel een zoutgehalte van dertig gram; dit moet teruggebracht worden tot 300 milligram. ,,Een grote moeilijk heid is", aldus ir. van 't Leven, ,,dat het aanvoerwater van de Rijn soms te zout is". Spreker deelde mede, dat Zeeland ongeveer 20.000 ha zoet water nodig heeft voor land- en tuinbouw; N. Brabant ongeveer 200.000 ha. Naar zijn mening zal er meer behoefte be staan aan cultuurgrond. De con junctuur zal bij dit vraagstuk onge twijfeld een hartig woordje meespre ken. Kanalen als vijand Als „vijanden", die het zoetwhter- bassin zullen bedreigen, noemde ir. van 't Leven o.m.het kanaal door Walcheren en het kanaal door Zuid- Beveland. De sluizen in beide vaar wateren kunnen voor het zout zor gen. Zeeland heeft een oppervlakte van 10.000 ha aan verdrogende gronden en de vraag zal straks zijn: in hoeverre heeft de landbouw interes se voor de waterbeheersing. Ook de weidegebieden kunnen pro fijt trekken van het zoete water. Maar de tuinbouw komt toch wel op de eerste plaats. Mogelijkheden voor deze bedrijfstak zijn er zeer zeker. Hij vertelde van de ervaringen op het bedrijf Oost-Ketelaar bij Lewe- dorp en deelde mede, dat dit jaar proeven zullen worden genomen om Een 21-jarige monteur is in een nog rijdende trein in het Centraal Station te Amsterdam door een kleur ling beroofd van zijn portemonnee met f 125.-. Toen de monteur de kleurling, die inmiddels uit de trein was gespron gen, achterna wilde gaan, werd hem dat door twee jongemannen, die te genover hem hadden gezeten, belet. Het gelukte hem toch los te komen, maar hij werd door de twee jonge mannen achtervolgd, op het Stations plein gegrepen en mishandeld. De aangevallene kreeg hulp van een sol daat. de aanvallers van enkele om standers. Toen moesten de monteur en de soldaat vluchten. De monteur is van mening, dat de kleurling en de twee jongemannen bij elkaar behoor den. nog meer zoet water aan de bodem te onttrekken. Als deze proef slaagt, dan openen zich perspectieven. Ook in de omgeving van Kapelle bevindt zich veel zoet water in de grond, hoe wel het verziltingsgevaar beslist niet van de baan is. „Op eigen benen staan kunnen we zeker nog niet", was de mening van ir. van 't Leven, „omdat er momen teel geen zoet water beschikbaar is". Naar spreker meende, was, gezien de ontwikkeling van het Deltaplan, een behoorlijke uitbreiding van de tuinbouw op zijn plaats. Prol. J. J. Loeff, secretaris van het r.-k. Kerkgenootschap en buitenge woon hoogleraar te Tilburg, is be noemd tot geestelijk adviseur van de St. -Adelbertvereniging. Morgen, woensdag 5 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden: te Hansweert om 2,32 en 15.06 uur; te Terneuzen om 1.53 en 14.17 uur en te Vlissingen om 1,22 en 13.51 uur. VLISSINGEN Koningin Wilhelmina Fonds Aaanstaande maandagavond belegt de afdeling Vlissingen van het Ko ningin Wilhelminafonds in het Schel- dekwartier een voorlichtings- en pro- paganda-avond. Inleidingen over het kankervraagstuk zullen worden ge houden door dr. J. J. Okker, chirurg te Middelburg, en de heer J. van Wijk van het centraal bureau van het K. W.F. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het ambtenaren-orkest van „De Schelde". Rapport over Zeeuwse muziekkorpsen Bij de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk is mo menteel een rapport in samenstelling over de Zeeuwse fanfare- en harmo niegezelschappen. Het doel hiervan is een overzicht te krijgen over het aanwezigen areaal, zowel wat instru mentarium als wat mensen betreft. Voor de samenstelling van het rapport worden de Zeeuwse verenigingen de nodige vragen ter beantwoording voorgelegd. Het Zeeuwse amateur toneel Over enkele weken zal een rapport het licht zien over het amateurto neel in Zeeland. Dit wordt momenteel samengesteld door de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk te Middelburg. Dit rapport, waarin o.m. gegevens te vinden zul len zijn over de grootte van de ver schillende verenigingen en waar zij gevestigd zijn, de opbouw van de uit voeringen, gekozen stukken, opbouw van decors en het leggen van con tacten en vooral ook over het Zeeuw se Landjuweel, kan een richtlijn wor den voor het amateurtoneel zelf om dit op een hoger niveau te bren gen. GOES Spreken in het openbaar Van de K.V.P.-afdeling alhier is het initiatief uitgegaan om in onze parochie een cursus „Spreken in het openbaar" te organiseren. In zoverre is het een succes geworden, dat zich bereids tien gegadigden opgaven en dat de stichting „St. Chrysostomus" te Rotterdam zich bereid verklaarde de cursus te verzorgen. Woensdag 5 maart a.s. wordt in „Slot Ostende" 'n demonstratie-avond belegd, die vrij toegankelijk is en waar ieder nog wel iets van kan opsteken. Ook niet-K.V.P.-leden zijn welkom op deze avond. Y er se ke VERWARMINGSINSTALLATIE. IN DE KERK Door verschillende omstandigheden kon nu eerst de reeds geruime tijd geleden aangeschafte verwar mingsinstallatie in de kerk in ge bruik worden genomen. De eerste in druk is dat het wel zal voldoen. Na enkele minuten is verwarming van de lucht reeds merkbaar. De koude lucht wordt achter in de kerk opge zogen, in de ketel door een enorme olievlam verwarmd en daarna weer langs boven in de kerk gestuwd. Be strijding van de funeste gevolgen van de vochtinwerking op het kerk gebouw is een van de voornaamste redenen van de aanschaf geweest. INVOERRECHTEN OP OESTERS VERLAAGD Met ingang van 1 maart jl. zijn de invoerrechten op consumptieoesters in Engeland van 30 pet terugge bracht tot 10 pet. Tengevolge van deze maatregel mag verwacht worden dat de export naar Engeland wel wat zal toenemen. Rilland Ongeluk kwam niet alleen Gistermorgen ontstond een schoor steenbrand bij de wed. L. Straarb. De brandweer, welke snel ingreep wist het vuur te doven, vóór grote schade werd aangericht. De buur vrouw, die te hulp was gesneld, en op de zolder ging kijken of daar geen onheil was, ging zo haastig te werk, dat zij van de ladder viel en geneeskundige hulp nodig had. Rilland-Bath WIK-UITVOERING Jeugdige WIK-gymnasten hebben onder leiding van directeur A.F. Kla- sen uit B. op Zoom vaardigheids demonstraties gegeven. De diverse oefeningen werden correct uitge voerd. De rest van de tijd werd be steed aan een gevarieerd omroep-pro- gramma, waarbij enkele leden van „Erato" en „Rillandia" muzikale medewerking verleenden. Voorzitter C. van Gorsel dankte de talrijke aan wezigen voor hun belangstelling. In hotel Steketee te St. Maartensdijk werd de jaarlijkse ontspannings avond van de Thoolse Jagersvereniging gehouden. En niet alleen de jagers van het eiland zelf waren op deze avond aanwezig, ook collega's van de jagersvereniging Bergen op Zoom gaven blijk van hun belangstelling. Voorzitter M. Buys opende de fees telijke bijeenkomst,, waarbij hij her innerde aan het feit, dat de Thoolse Jagersvereniging dit jaar haar twee de lustrum viert. Met genoegen leid de hij het cabaretgezelschap uit Til burg in, dat de avond zou verzorgen. Onder de titel „Gouden Regen" brachten de mensen uit de wolstad een vlot programma op de planken, waarbij vooral Ton van den Bos als conferencier en parodist opviel. De Blikvangers wisten met hun liedjes en praatjes wel raad, terwijl ook Pierre Truxor als humoristisch goo chelaar de jagers wist te amuseren. Het muzikale gedeelte was in goede handen bij gitarist John Uyens en accordeonist Henk van Rijswijk met uitstekende zang van Jeanne van Amelsfoort. Na het cabaretprogram ma had het bestuur van de Thoolse Jagersvereniging een bal georgani seerd, waarop vooral de jongere ja gers aan bod kwamen. Vermelden we nog. dat deze avond die door zo goed als alle burgemeester* van het eiland Tholen bijgewoond werd door omstandigheden weer niet in Tholen gehouden kon worden, waar voor voorzitter Buys begrip bij de ja gers vroeg. Het feestavondje, dat de heer Van Dongen zaterdag naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum bij de fa. Peek en Cloppenburg te zijnen huize (Stad houderstraat 26 te Breda) had belegd, heeft een dramatisch verloop gehad. Een van de gasten, de 63-jarige heer P. B. H. de Koning, werd plotseling onwel en overleed ter plaatse aan een hartverlamming. De heer De Koning was een collega van de jubilaris. Hij was al meer dan 34 jaar in dienst van de fa. Peek en Cloppenburg. TERNEUZEN Middenstandsbank gemoderniseerd Al viel daarvan aan de buitenkant niet veel te bespeuren, het interi eur van de Nederlandse Midden standsbank heeft een grondige mo dernisering ondergaan. In plaats van het vroegere vrij sombere en te klei ne kantoor, is er nu de in lichte kleuren getinte ontvangstvestibule, waar men door de employé wordt ontvangen aan een open loket. Door dat de wanden der loketten schuin zijn geplaatst heeft men slechts ge deeltelijk overzicht over de bijna tweemaal zo groot geworden kan toorruimte, waar het personeel aan houten bureaus zit die ook weer in zeer lichte kleuren zijn gehouden. De wanden zijn eveneens in prettig-lich- te kleuren. Het lokaal ontvangt een zee van licht, niet alleen van een ver nuftig geconstrueerde glazen koepel, maar ook door de overvloedige T.L.- verlichting. Eenvoudig en smaakvol is het privékantoor van de directeur, de heer H. Westhof, die alle gelegen heid heeft met zijn relaties in een rustige sfeer zaken te doen. Ook de ontvangkamer heeft een persoonlijke sfeer. Maandag is het vernieuwde gebouw officieel in gebruik genomen en bij deze plechtigheid waren tal rijke relaties van de bank aanwezig. BURGERLIJKE STAND Geboren: Magdalena d. v. P. Lants- heer-Loof. Jolanda d. v. Ch. de Bruijn. Dobbelaar. Ronald z. v. P. Roelands- Breepoel. Cornelia d. v. J. de Bruijne- Faas. Mathilda d. v. C. Jansen van Rosendaal-Hommel. Magdalena d. v. L. Jansen-de Jonge. Frank z. v. J. Steenbakker-Kindt. Clara d. v. E. v. Wijck-Hamelink. Huwelijksaangiften: Pieter Janse 23 j. en Jozina Romeijnsen 21 j.; Pieter Boone 21 j. en Jacoba v. d. Wege 21 j. Gehuwd: Johannes Tazelaar 34 j. en Mariëtte Delaruelle 29 j.; Christiaan de Rijk 30 j. en Dina Jansen 23 j. Overleden: Cornelis Verhelst 5mnd.; Rozalia van Eetvelde 78 j., wed. v. A. Clemmink.; Louis de Koeijer 81 j., weduwn. van M. Wolse; Krijn Bare- man, 77 j., weduwn. van L. van de Wege. TONEELAVOND „BUNDELTOUW" In café „La Belle Vue" hield de P.T.T.-ontspanningsvereniging haar jaarlijkse feestvergadering. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer Kussée, dat door verschillende omstandigheden deze avond eerst nu kon worden gehouden. Leden van de vereniging voerden een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker op: „Adel in Livrie". De spelers hebben de verschillende komische verwikke lingen uitstekend weten uit te buiten, zodat de talrijke aanwezigen van een bizonder vlotte opvoering hebben ge noten. Wegens zijn uittreding uit het be stuur werd de heer J. Kolijn een her- imwing aan zijn bestuursperiode aan geboden. CABARET-AVOND. Topfiguren uit de Nederlandse amusementswereld hebben de vele bezoekers van het Terneuzense Con certgebouw gedurende enkele uren op een prettige wijze bezig gehouden. Cees de Lange, Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp was het amusan te driemanschap, dat het grootste deel van deze avond voor zijn reke ning nam en met veel vaart de éne dolle scène na de andere bracht. Als ensemble, maar ook als solisten brachten Milly Scott, Frangoise Anna- belle en Miep Last aardige zang- en dansnummers, uitstekend begeleid door het cocktail-trio. Met de soms zeer suggestieve décors en de ver zorgde kostumering een allerprettig ste voorstelling. „TERNEUZEN" MAAKTE LAATSTE TOCHT Verschillende Terneuzenaren, die door het kanaal een oude vracht vaarder zagen passeren, gesleept door drie slepers, zullen met een lichte schok van herkenning naar dit schip hebben gekeken. Al stond op de roestige wand te lezen „Arno", zij wisten beter Deze „Arno" was voor hen niet een vreemd schip, dat aan een rederij uit Triëst behoorde en nu naar Gent werd gevaren om gesloopt te worden Zij zagen er nog altijd in de „Terneuzen" van AC Lensen's rederij, die in vroegere jaren vijf schepen in de vaart had Zij voeren hoofdzakelijk op de Oostzee voor houttransport. Maar in die dagen voeren heel wat Terneuzenaars „op de schepen van Lensen". Nu passeer de de „Terneuzen" voor de laatste maal zijn thuishaven onder vreemde naam en onder vreemde vlag als een vermomming voor zijn oude beken den. Philippine ANDER POSTKANTOOR Zonder enig vlagvertoon heeft de heer Cornelis z«n postkantoor, dat 34 jaar in gebruik geweest is, geslo ten Het doet wel een beetje vreemd aan voor de bewoners, dat zij nu een andere weg moeten inslaan, want de heer Rammeloo, nu de posthouder, heeft (ook in alle stilte) zijn kan toor geopend in de Gentse Breed- straat 15 Sas van Gent FILMAVOND. Woensdagavond organiseren de sa menwerkende personeelsverenigingen ONA, SAS en CBS in de feestzaal van de spiegelglasfabriek een filmavond over „Die Schóne Blaue Donau". Deze avond wordt verzorgd door de Neder landse Reisvereniging. Vooraf wordt toelicoting gegeven op wat in de kleu renfilm te zien zal zijn. TONEEL Z.V.U. De door de werkgroep Sas van Gent-Westdorpe van de ZVU georga niseerde toneelavond kende jammer genoeg maar een middelmatige be langstelling. Het sublieme spel van Rob Geraerds in Molière's blijspel „De burger edelman" waarin hij 7 rollen vertolkte verdiende echter wel beter. Minder in de smaak viel over het algemeen het pianospel, dat tussen de taferelen door werd gegeven. HULST Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen zal o.m. een arbeiderslijst worden ingediend. Hierover is be raadslaagd tijdens een vergadering van de plaatselijke KAB-afdeling, waarin onder voorzitterschap van de heer A. van Raemsdonck. na een uit voerige discussie gestemd werd over de volgorde der kandidaten. De vol gende opstelling kwam uit de bus: 1. H. Everaerd, 2. D. Verstraeten, 3. C. Strijdonk. Er ontstond in de vergadering eni ge discussie over kritische opmer kingen van sommige leden, die hun verwondering er over uitspraken dat bepaalde leden in het geheel geen uit nodiging voor de bijeenkomst had den gekregen. Nadat door stemming het boven genoemde driemanschap aangewe zen was, gaven de heren A. Blom- maert, L. de Wilde en A. Esseling te kennen dat zij zich terugtrokken. Er was tevoren ook nog geinfor- meerd of het toegestaan was met een andere dan de KAB-lijst uit te komen. De voorzitter zei dit niet wen selijk te achten. Of de drie genoemde raadskandi- daten inderdaad namens de KAB zul len uitkomen, is ons nog niet be kend. Gezien de in „Ruim Zicht" door de leiding uitgesproken verkla ring dat deelname aan de raadsver kiezingen door de arbeiders, buiten het verband van de KAB dient te geschieden, is zulks niet waarschijn lijk. Graauw AANLEG BEATRIXSTRAAT De aanleg van de Beatrixstraat in het uitbreidingsplan vordert nu snel. Men is begonnen met beklinkeren, terwijl de trottoirbanden reeds zijn aangebracht. Ook de nieuwe huizen naderen snel hun voltooiing, zodat ze binnen en kele weken in gebruik kunnen wor den genomen. Koewacht POLIO-INENTING Op 7 maart zal er in het gebouw van het Wit Gele Kruis alhier een polio-inenting plaats hebben voor de kinderen, die geboren zijn in de ja ren 52-53-54-56. De kinderen geboren in 1957 zullen waarschijnlijk oj5 het eind van het jaar nog worden inge ënt tegen kinderverlamming. OOSTPRIESTERHULP Op 14 en 15 maart zal de bekende kapelwagen van de „Actie Oostpries- terhulp" een bezoek brengen aan on ze gemeente, Er zal dan een tentoon stelling worden gehouden en een do cumentaire film worden vertoond. Tevens zal er een voordracht worden gegeven over het vluchtelingenpro bleem en het werk van Oostpriester. hulp. Natuurlijk is er ook een collec te, zowel voor geld als voor goederen. Overslag HOOFD DER SCHOOL NAM AFSCHEID Alhier had het officiële afscheid plaats van het hoofd der o.l. school, de heer G. A. Boddaert. Om 2 uur werd hij met zijn echtgenote en fa milie ontvangen op het gemeentehuis door burgemeester Dierick en het voltallige gemeentebestuur. Eveneens waren aanwezig pastoor Verhellen, de oud-secretaris de Bheck en het personeel. Burgemeester Dierick sprak woorden van dank voor het ve le en goede werk dat de heer Bod daert in zijn 33-jarige loopbaan als hoofd der school had verricht. Daar na werd hem een prachtig cadeau aangeboden. De scheidende dankte het gemeentebestuur e.a. voor de sympathie hem betoond bij het af scheid. Na deze plechtigheden werd er een glas wijn geschonken en een rokertje aangeboden, waarna voor de inwo ners van Overslag gelegenheid be stond van mijnheer Boddaert af scheid te komen nemen. OOSTBURG LAND EN VOLK VAN NIEUW-GUINEA Op uitnodiging van de katholieke vereniging voor cultuur en ontspan ning in samenwerking met de jon ge boeren en boerinnen van de kring Oostburg van de R.K.J.B. en B.J.B. hiled de vlootaalmoezenier pater Rijnsoever een causerie over „Land en volk van Nieuw-Guinea". Een groot aantal leden van boven genoemde verenigingen was opgeko men om naar dit actuele onderwerp te komen luisteren. Spr. vertelde o.a. wat voor moei lijkheden de missionarissen en de be stuurders van dit gewest tegenko men bij de Papoea's, die geen vaste woonplaats hebben en verdeeld zijn over meer dan 170 stammen met elk een eigen taal en eigen gebruiken. Veel vragen van de aanwezigen werden daarna op boeiende wijze be antwoord. Sluis AMBTSJUBILEUM Op drie maart j.l. vierde de heer D. W. de Koster, grensontvanger, zijn veertig-jarig ambtsjubileum. Belang stellenden waren onder andere de in specteur der invoerrechten en accijn zen te Terneuzen en de burgemeester van de gemeente Sluis en nog vele ambtenaren, zowel van zijn eigen dienst als van andere diensten. Ver schillende geschenken en bloemen werden de jubilaris aangeboden. VERGADERING K.V.P. Maandagavond vergaderden de le den van de K.V.P. in het parochiehuis. Voorzitter C. H. Bukkens sprak er zijn vreugde over uit, dat er meer leden tegenwoordig waren dan op voorgaande vergaderingen. Hij be sprak de toestand betreffende de aan. staande gemeenteraadsverkiezingen. Deze uiteenzetting was aanleiding te overwegen met een KVP-lijst of met een vrije katholieke lijst uit te ko men. Met een meerderheid van stemmen werd besloten met een vrije katholieke lijst uit te komen. MIDDELBURG Provincial Bibliotheek 10-12.30 en 13.30-18 uur: Expositie 150 jaar Schouwburg. Electro: Davy Crocket HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De drie musketiers, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Satans eiland, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Moederleed, 18 j. GOES Grand: Loving you, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Mister Cory, 18 j. Luxor: De zwarte zweep, 18 j. KLOOSTERZANDE Tentoonstelling en film ..Oostpri es terhulp". ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Victoria en haar huzaar. GOES Grand: Loving you, a.l. MIDDELBURG Electro: Davy Crocket Provinciale BibUotheek: Expositie 150 jaar schouwburg. VLISSINGEN Alhambra: Mister Cory, 18 j. Luxor: De zwarte zweep, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Satans- eiland, 18 j. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Kitty in de grote wereld. SAS VAN GENT olympia 8 uur: Moederleed, 18 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2