Volle melk - dubbeltje duurder dan gestandariseerde - in vrije verkoop Hoog water in Nijmegen Soekarno weer Ilatta Paus gelast officiële festiviteiten af r Instorting in Staatsmijn Maurits Tito tegen raketbases in Italië Mengverbod van boter en margarine op te heffen Nieuw bombardement op Noord-Ce le bes DAGBLAD VOOR ZEELAND 7 mijnwerkers vermist ürCtfypty Droog Garantieprijs melk f. 28.85 per 100 kg Twee onbekende etsen van Rembrandt ontdekt Prinses op „huwelljksschommer NA VO bespreekt Russisch voorstel Nederlandse zeeroof, beweert Djakarla Eerste minister van Irak afgetreden Prijsprobleem over gratis auto... Eerste Kamer vraagt meer zilveren munten Dc regeringscrisis in Griekenland De liefde en de waterstofbom 98e JAARGANG No. 22697 Uitgar» N. V. Uitgeven Mü. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: 1. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. 't Westende. Abonn.prljs bij vooruitbet. t 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. by niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.38 per mm. (Ingezonden Mededelingen OAS per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- ■nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel.no. 3a). Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is in de Staatsmijn Maurits te Geleen onverwacht een ge- gedeelte van een kolenpijler in gestort. Deze pijler is gelegen tussen de 391 en de 455 meter verdieping. Van de 45 mijnwerkers die in de pijler werkzaam waren, werden er gisterenavond zeven vermist. Het betreft hier mijn werkers van verschillende na tionaliteit, waaronder drie Ne derlanders. Over hun lot bestaat nog geen zekerheid. Onmiddel lijk werden alle pogingen in het werk gesteld om de vermiste mijnwerkers te bereiken. In een vraaggesprek met een ver slaggever van de ..New York Times" heeft president Tito van Zuid-Slavië verklaard, dat Zuid-Slavië tegenstan der is van de vestiging van raketba ses in Italië. Tito .is n.l. van mening, dat Zuid- Slavië hierdoor indirect wordt be dreigd. DE 100.000 in de 538e staatsloterij is eruit. Het lot viel op nr. 8670, waar van de series waren verkocht te Leeuwarden, Amsterdam, Soestdijk, Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. TE WERKENDAM is op 103-jarige leeftijd overleden mevr. de wed. N. Schoon-van Herwijnen. Tot vlak voor haar door bleef ze helder van geest en genoot ze een goede gezondheid. TE ISTANBUL is bekendgemaakt, dat van de 300 passagiers van de Turkse zeeboot, die in de Zee van Marmora is vergaan, er veertig zijn gered. TWAALF RUSSISCHE schepen vier kustpatrouilleboten, twee mij nenvegers en zes kleinere motorboten TI.jyn door de Dardanellen naar de Middellandse Zee gevaren. DE GRIEKSE aftredende premier, Karamanlis, heeft meegedeeld, dat zijn partij besloten heeft vijftien af- ooe^ Jgi!?euil die de regering niet gesteund hebben bij het ontwerp voor hervorming van de kieswet, uit te sluiten. P? A Z?ta", het apparaat, dat in het Bntse centrum voor kernenergie te Harwell wordt gebruikt voor fusie van waterstofatomen, wordt dusdanig veranderd, dat er temperaturen tot vijftien miljoen graden Celsius (tot dusver vijf miljoen graden) mee kun nen worden bereikt. TE PANMOENDJOM is de bespre king over de terugzending van de passagiers en de bemanning van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat op 16 februari in Noord-Korea is geland, in een grote impasse geraakt. AAN DE GEZELSCHAPPEN ..Puck" en het ..Zuidelijk Toneel" heeft de staatssecretaris van O., K. en W. be- dat zij in beginsel voor 1958- 1959 op een verhoogd subsidie mogen rekenen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Droog weer met aanvankelijk veel bewolking en hier en daar mist. Later opklaringen. Weinig wind, maar later langs de Wad- denkust matige zuidwestelijke wind. In het algemeen iets ho gere middagtemperaturen Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit noord tot oost la- ter uit veranderlijke richtingen. Bewolkt met opklaringen Des t morgens vrij verspreide nevel en mist. J Vandaag: zon onder 18.24 uur, t maan op 17.11 uur. i Morgen: zon op 7.18 uur, maan J onder 6.43 uur. (Van onze parlementaire medewerker). De huismoeders zullen binnen afzienbare tijd naast de gestandaardiseerde melk ook volle melk - maar aanzienlijk duurdere, nl. ongeveer 10 ct. per liter, kunnen kopen. Bovendien zal een mengsel van boter en marga rine in de handel worden gebracht. Het zijn de gevol gen van de wijzigingen, die de nieuwe minister van Landbouw, dr. ir. A. Vondeling, in het inelkprijsbe- leid wil aanbrengen. De wijzigingen werden gisteren in Den Haag bekendgemaakt. In een eerste commentaar heeft het Landbouwschap, evenals de boerenorganisaties, ernstige kritiek geuit. „Onaanvaardbaar", zei zelfs het Landbouwschap. In vier punten samengevat geeft deze regeling het volgende te zien; 1. De garantieprijs voor het lopende melkjaar voor de vee houders is vastgesteld op 28,85 per 100 kg melk en de zoge naamde verrekenprijs voor con- sumptiemelk op 30,50. De uit deze verhoging van de melk prijs voortvloeiende (geringe) prijs verhoging van gestandaardiseerde melk voor de verbruiker neemt de staat echter voor haar rekening. Dat wil zeggen, dat de consumentensubsidie De leraar M.O. schoonschrijven en stenografie, de heer P. E. A. Linde man, oprichter en secretaris van de stichting „Amsterdams SchHftmu- seum", is onlangj ,.op gelukkige wij ze in het bezit gekomen van twee zeer fraaie etsen, die" daarvan zegt hij overtuigd te zijn „zonder twijfel van Rembrandt zijn". De ene ets is een afbeelding van Rembrandts vader, gesigneerd met 's meesters initialen, de tweede geeft een Bijbelse voorstelling, n.l. van de uitbetaling van het verradersloon aan Judas, voluit door Rembrandt gesig neerd. met iets minder dan een halve cent per liter wordt verhoogd. 2. De extra-kosten, die een derge lijke maatregel voor de schatkist mee brengt, hoopt de regering echter weer goed te maken door volle melk met 3,75 procent vetgehalte in de handel te laten brengen. Op deze melk zou dan in het geheel geen subsidie wor den gegeven, zodat zij circa tien cent duurder zal zijn dan de gestandaardi seerde melk (met 2,5 procent vet). 3. De regering wil de mogelijk heid openen om een melange van boter en margarine in de handel te brengen. Zij verwacht hiervan een grotere afzet van de boter, die men de laatste tijd zelfs met grote verliezen in het buitenland nog niet kwijt kon. Ge enonbeperkte hoeveelheid 4. De melkprijsgarantie zal niet voor een onbeperkte hoeveelheid melk gelden. De produktie zal niet hoger mogen zijn dan in het afgelopen jaar, dat wil zeggen 5,18 miljard kg. Het is nog niet zeker, hoe deze beperking zal worden doorgevoerd. Minister Vondeling denkl echter aan de moge lijkheid om streeksgewijs de produk tie te laten bepalen. Komt deze uit boven de produktie van het vorig jaar, dan betekent dit een lagere garantieprijs per liter. Men wil er de veehouder van doordringen, dat hij er zelf belang bij heeft, dat de produktie niet groter wordt. „Het is veel beter te streven naar kostprijs verlaging" zei de minister gisteren. Nederland zit nu eenmaal met een te- grote melkproduktie. Het is daarom niet uitgesloten, dat het volgend jaar het totale produktiecijfer zal moeten worden verlaagd. Voor de boeren is het van belang, oat de melkprijsgarantie is vastgesteld op een bedrag, dat 0.95 lager ligt dan was voorgesteld door landbouwkrin- gen, die zich daarbij baseerden op de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut. Boeren in oppositie Minister Vondeling meent dat op de eerste plaats gerekend mag worden met hogere vleesprijzen, die het verantwoord maken de melkprijs vast te leggen op 0,06 minder dan was voorgesteld. Bo vendien komt hij door een bepaal de berekening van de pachtlasten en de lagere rentevergoeding voor eigen kapitaal dat de boer in zijn bedrijf heeft gestoken, tot een verdere verlaging. Het zijn deze laatste twee pun ten vooral die van de zijde van de boerenorganisaties heftig worden aangevallen. De Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond meent, dat deze re denering van de minister lijnrecht in strijd is met vroegere afspraken. Bo vendien geldt het „voordeel", waarvan de minister bij de berekening van de pachtlasten is uitgegaan, slechts voor een gedeelte van de pachters en in het geheel niet voor de circa 60 procent boereneigenaars. Van de streeksge wijze produktiebepaling zei men, dat deze tot grote onbillijkheden zal kun nen leiden. Over de resultaten van het in de handel brengen van volle melk en de boter-margarinemelange is men zeer sceptisch gestemd. Het bedrijfsle ven kijkt naar het voorbeeld van Zwe den, waar eenzelfde regeling werd in gevoerd en waar de afzet van volle melk slechts 5 procent van de totale melkverkoop bedraagt. Zelfs vraagt men zich hier en daar af of het wel verantwoord is bij deze onzekere afzetmogelijkheden kostbare investeringen te doen, die voor de produktie van twee verschillende soor ten melk nodig zijn. Het Russische voorstel Voorbespreking in april, topconferentie in juni De Sowjetunie stelt voor in april te Genève een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de grote mogendheden te houden en een topconferentie in juni. Dit staat in de brief, die de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft geschreven aan zijn Franse ambtgenoot Pineau. Een NAVO-woordvoerder heeft meegedeeld, dat de permanente raad van de NAVO vandaag bij eenkomt om het Russische voor stel tot het houden van een con ferentie van ministers van bui tenlandse zaken te bespreken. Van gezaghebbdende zijde in Washington wordt vernomen, dat Rusland heeft voorgesteld, dat de ministers van buitenlandse za ken alleen de agenda van de top conferentie vaststellen. Amerika wenst daarentegen, dat zij ook de onderwerpen zelf behandelen, om te zien of er kans op over eenstemming bestaat. Het is voorts waarschijnlijk, dat het Westen zich zal verzetten tegen een ministersconferentie met twintig of meer deelnemers. Het Westen wenst een kleinere groep, bij voor keur alleen de grote vier. Paus Pius de twaalfde heeft gisteren de officiële feestelijke herdenking van het feit, dat hij 19 jaar geleden tot Paus werd gekroond, afgelast. Op 12 maart zou de officiële viering plaatsgevonden hebben- De H. Vader nam dit besluit „i. v-m. de smaad die de R.-K. Kerk in Italië is aangedaan", aldus de „Osservatore Romano". De „Osservatore Romano" trad niet in bijzonderheden over „de smaad de kerk aangedaan", maar men neemt aan dat hiermee bedoeld wordt de veroor deling van bisschop Fordelli, die, zoals bekend, is aangeklaagd wegens laster door een jong echtpaar dat hij in het openbaar voor zondaren had uitge maakt omdat het niet voor de kerk wilde trouwen. Voorts zou de „Osser vatore Romano" hiermee de aanvallen van de communisten en hun meelopers bedoelen, die beweren dat de R.-K. Kerk zich ten onrechte met het open bare leven in Italië bemoeit. In de bekendmaking, gepubliceerd in de „Osservatore Romano", wordt voorts gezegd, dat de H. Vader op het ogenblik uit de gehele wereld talrijke (Advertentie) t' V 'V-P- menu van de dag blijken van aanhankelijkheid en deel neming met zijn droefheid ontvangt, waarin ook „het Goddelijke medelij den wordt afgesmeekt voor hen, die in dwaling verkeren". De geestelijke herdenking van de Fauskroning zou op 12 maart hebben moeten plaatsvinden. De Paus zou een plechtige votiefmis hebben willen bijwonen, op te dragen door een kardinaal. De plechtigheid zou ook worden bij gewoond door andere kardinalen, pre laten en buitenlandse diplomaten bij de Heilige Stoel. De strijd tussen Soekarno en de tegenregering te Padang kent welhaast geen rustpauze. Terwijl de oud-vice-premier dr. Hatta in het Merdeka-paleis op nieuw sprak met president Soekarno, welk onderhoud twee uur duurde, voerden vliegtuigen van de centrale regering een bombardement uit op Noord-Celebes. Talrijke personenso meldde (le zender van de tegenregering, „werden slachtoffer van „beschietin gen met mitrailleurs in het wilde iveg". Over het gesprek tussen Soekarno en Hatta zal geen communiqué worden uitgegeven. Binnenkort zal een derde ontmoeting tussen hen plaats vinden. In onze editie van zaterdag jl. hebben wij uitvoerig de juridi sche aspecten belicht van het op- van over- Een Dec la van het bezoekdat prinses Beatrix tijdens haar verblijf in Suriname heeft ge bracht aan Coronie. De foto laat zien hoe de prinses vrolijk op de z.g. huwelijksschommel van Coronie zat. zijde, dat de kapitein van de Kasimbar zeeroof zou hebben gepleegd, blijft Indonesië het tegenovergestelde tuigd. De Indonesisch regering heeft thans officieel bekend gemaakt, dat zij krachtig bij onze regering zal protes- pikken van het KPM-schip Ka- n c ^ad v^n zeeroverij". TT "F die Hr. Ms. Drenthe, volgens haar al- Simbar door Hr. Ms. Drenthe. In thans, heeft gepleegd. „Het dwingen weerwil van de sterke juridische I van de Passaëiers van de Kasimbar ardumpnten van N«4arla«/le» naar een plaats te gaan' waarheen argumenten van JNeaerlandse I zy nigt wensten te gaan", aldus indo- De eerste minister van Irak, Ab- doel Wèhab Mirjan. is gisteren afge treden, aldus is van bevoegde zijde te Bagdad vernomen. Generaal Noeri Al Said is verzocht een nieuwe regering te vormen, zo zei men. Mirjan is op 15 december van vo rig jaar minister-president geworden als opvolger van Ali Djawdat. Ook toen zijn de redenen van de rege ringswisseling niet meegedeeld. Mirjan werd beschouwd als Noeri's rechterhand en een krachtig voor stander van het Pact van Bagdad. De zeventigjarige Noeri trad in juni van het vorige jaar om gezond heidsredenen af als minister-presi dent. Sedert 1930 is hij zesmaal pre mier geweest. Vorige maand werd te Londen reeds de verwachting uitgesproken, dat Noeri spoedig aan de macht zou ko men aan het hoofd van een kabinet van nationale eenheid. Generaal Noeri Al Said heeft giste ren nog een nieuw kabinet gevormd ter vervanging van de regering van Abdoel Wahab Mirjan. Noeri is, evenals Mirjan, een krachtig voorstander van het defen sieverdrag van Bagdad, waarvan zijn land, Engeland, Perzië, Turkije en Pakistan lid zijn. nesië. „was een schending van de men senrechten". Ocik zal Indonesië ver goeding voor alle schade eisen. Verscherpte maatregelen De marine van Soekarno. die bin nenkort versterking zal krijgen van twee fregatten en twee korvetten afkomstig uit Italië heeft de blok kade van West-Sumatra en Noord-Ce lebes verscherpt. Enige Chinese reders te Singapore hebben echter besloten de blokkade van Sumatra te negeren en zenden schepen met rijst naar de i havens aldaar in ruil voor rubber. Padang zelf blijft op alles voorbe reid. Scholieren in Midden-Sumatra zullen een militaire opleiding ontvan gen, wat ook in Noord-Celebes het geval zal zijn. Het water van de rivier de Waal is sterk gestegenwaar- door de benedenstad van Nij- megen onder water is gelopen» Een van de huizen aan de Waalkade, die geheel door wa ter wordt omspoeld Het toekennen van een auto als prijs voor de 250.000e RAl-bezoeker heeft tot een geschil tussen twee ge zinnen in Hengelo geleid. De heren H. Hampsink en W. ter Steege kwa men vorige week zondag met hun echtgenoten van Hengelo (O.) naar het RAl-gebouw in Amsterdam. Beide heren kochten elk twen kaartjes. Voor de controle gaf de heer ter Steege zijn kaartjes om. zijn echtgenote, die met haar bwmr- vrouw naar binnenging, waarna At heer Hampsink zijn beide kaartjet liet zien voor zich en zijn buurman. Een van de kaartjes van de keer Hampsink was het 250.000e dat moe afgegeven. Hij won daarmee At auto. Nadat beide echtparen weer én Hengelo waren teruggekeerd, kwam de heer ter Steege op de gedachte dat hij toch eigenlijk ook recht had op een deel van de prijs, welHeht niet in juridische, dam. toch m mo rele zin. De heer Hampsink bleek uiteinde lijk bereid om zijn buurman f 500.- te geven, maar deze is hiermede niet tevreden. Men heeft een geestelijke te hulp geroepen om te bemiddelen, maar deze is hierin tot op heden niet geslaagd. De neiging van de mensen ailveren munten op te potten zolang der» schaars zijn, bewijst de stelling, dat vervanging van papieren geld van lagere waarde van f 10 door munten wenselijk is. Dit wordt opgemerkt in het eindverslag van de commissi» van voorbereiding uit de Eerste Ka mer over de begroting 1958 van het Staatsmuntbedrijf. De commissi» dringt aan op een snelle vervanging van de ook niet zo hygiënische papieren guldens door zilveren, in navolging ook van het buitenland, waar men steeds meer tot een ver vanging van papieren geld van ge ringe waarde door munten overgaat. Gevraagd werd ook of erop gerekend kan worden, dat de biljetten van een rijksdaalder geleidelijk zullen ver dwijnen. Koning Paul heeft Constantin» Georgacopoulos. voorzitter van het Griekse Rode Kruis, verzocht een za kenkabinet te vormen. Zondag trad de regering van Ka- ramanlis af als gevolg van verdeeld heid in zijn eigen partij over een wetsontwerp tot wijziging van de kieswet. Er wordt een ..versterkte" vorm van evenredige vertegenwoordi ging voorgesteld. Circa 40 meisjesstudenten van de universiteit van Oxford zijn een boycot begonnen tegen hun vrienden, die weigeren deel te nemen aan een campagne om tot een verbod van de water stofbom te komen. Zij baseren hun strategie van „afzijdigheid" op de geschiede nis van de Griekse heldin Ly- sistrata, die een aantal vrouwen overhaalde zich koel te gedra gen tegenover hun echtgenoten lot dezen hun oorlogsophitserij hadden gestaakt. Al tijdens het afgelopen week einde ontbraken een aantal meisjes op de partijtjes, die ge woonlijk zaterdags of zondags worden gegeven. Gisteren was het resultaat al merkbaar: een groter aantal mannen verklaar de zich tegen de waterstofbom. De meisjes weigeren sterke drank te drinken, te dansen of op meer intieme wijze met de mannen om te gaan, die zich nog niet solidair hebben ver klaard met de campagne. „Kussen is natuurlijk volstrekt verboden," aldus een van de „stakingsleidsters".

de Stem | 1958 | | pagina 1