Katholieke onderwijzers vergaderden te Goes Toon Kortooms over Brabantse humor WALCHEREN I.S.C.C. op west Zuid-Beveland heeft tekort aan gezinshulp „Veilig Verkeer" Terneuzen gaat de trom roeren Vlaamse auteurs stonden in Middelburgse boekenstands >1 Er is wat groots verricht te 's-Heerenhoek KVP-forum te Sas v. Gent Water bezorgt overlast Jeugddag op Woensdrecht Jeugdhoeve fraai gerestaureerd DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 MAART 1958 Lijk aangespoeld te Breskens Hoogwaterstanden Interessante tentoonstelling Testtoestellen ROOK MINDER of stop er mee! Feestprogramma bij het bezoek van mr. Struycken MIDDELBURG Albeneri Trio trad op voor Z.V.U. Rijkskweekscholieren op de planken VLISSINGEN Boekenweek geopend Afscheid hij de P.T.T. Zuid-Beveland GOES Einde der misweek Een vrouw in de vroedschap Z-Vlaanderen HULST OOSTBURG AGENDA Vandaag Morgen In hotel de Korenbeurs te Goes ver gaderde de afdeling Zeeuwse eilan den van de kath. onderwijzersbond bisdom Breda, onder leiding van de heer P. v.d. Dries uit Goes, die de vrij talrijke aanwezigen verwelkomde en in het bijzonder de kleuteronder wijzeressen deze moeten zich beschou wen als volwaardige leden en niet als leden „die mee mogen doen", zei hij. De jaarverslagen ademden een op timistische geest. Het ledental is ge stegen tot 120 deelde de secr., de heer H. Busé uit Vlissingen. mee en de penningmeesteres, mej. L. Boel uit Goes, kon bogen op het flink voor delig saldo dat haar kas te zien gaf. Gememoreerd werd, dat mej. Boel en de heer Favejee hun koperen ju bilee als bestuurslid beleefden en uit erkentelijkheid voor de diensten, door hen aan de afdeling bewezen, over handigde de voorzitter hun een enveloppe met inhoud. Nadat de begroting van de kring kleuterleidsters was goedgekeurd be noemde men de oprichter der afde ling. de heer H. G. de Boer, die het tot grote dingen bracht in de onder wijzerswereld, tot ere-lid. Vervolgens hield kapelaan Roosenburg uit Mid delburg inplaats van de geestelijk ad viseur, pastoor Eekelens, die verhin derd was, een vijf-minuten-preekje over onjuiste godsdienstige begrip pen. dat zeer interessant was. Mej. L. Boel werd gekozen als bestuurs lid en tot afgevaardigde naar de dio cesane algemene vergadering op 8 april a.s. te Roosendaal, werden be noemd mej. A. de Jonge en de heren P. v.d. Dries, L. Stobbelaar, H. Busé en Favejee. De voorzitter zal de af- Op het strand te Breskens, nabij het voormalige fort Frederik Hen drik, vonden voorbijgangers zondag middag omstreeks zes uur het aan gespoelde lijk van de ongeveer veer tigjarige V. uit Groede. De man is door tot nu toe onbe kende oorzaak te water geraakt en verdronken. De rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Morgen, dinsdag 4 maart gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.45 en 14.19 uur; te Ter- neuzen om 1.11 en 13.37 uur en te Vlissingen om 0.41 en 13.11 uur. deling vertegenwoordigen op de ver bondsvergadering te Utrecht. Bij de rondvraag kwamen diverse zaken als de katholieke BlX3-school en een eigen kath. kweekschool ter sprake, maar positieve mededelingen over stichting van deze instellingen konden niet worden gedaan. Meege deeld werd nog van de bestuurstafel af, dat er onder de Pinkstervakantie een excursie zal worden gemaakt naar het Muider-slot en naar het na tuurreservaat der Naardermeren. In de middagbijeenkomst zou de bekende Brabantse schrijver Toon Kortooms, die momenteel te Bloe- mendaal woont, een lezing houden over „Het boek, de lezer en de schrij ver", maar toen hem de gelegenheid werd geboden over iets te spreken dat meer populair was, heeft hij een allergenoeglijkste causerie gehouden over Brabantse humor. TOON KORTOOMS Hoewel de kennis van de verkeersregels een gebiedende eis is, constateert het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en omstreken, dat de belangstelling voor verkeerscursussen dalende is. Er zal dit jaar dan ook geen verkeerscursus worden uitgeschreven, zeer tot spijt van het be stuur, dat er van overtuigd is, dat het zeer noodzakelijk is. In verband jnet de invoering van het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scholen is een onderwijscursus in voorbereiding, waarvoor zich in middels 47 leerkrachten hebben opgegeven. Door middel van een interessante hobbytentoonstelling zal worden ge tracht de aandacht te vestigen op de Veilig Verkeerstentoonstelling die eveneens in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan zal worden gehouden en die zal duren van woensdag 5 maart t.m. zaterdag 8 maart a.s. Deze ten toonstelling zal door burgemeester mr. Teilegen om half drie worden ge opend. Het veilig verkeer zal op de eerste plaats onder de aandacht van de be zoekers worden gebracht. Verschillende testtoestellen (brom fietstest, voorrangstest en verkeers bordentest) zullen door de bezoekers gratis kunnen worden gebruikt ten einde hun verkeerskennis op de proef te stellen. Op een grote verkeersma- quette zal iedere dag naar nieuwe fouten kunnen worden gespeurd en Negen bekende Vlaamse auteurs stonden zaterdag in Middelburg boeken van henzelf en van andere Vlaamse en Nederlandse schrijvers te verkopen in speciaal daartoe ingerichte stands bij de boekhandel van Benthem en Jutting. De verkochte exemplaren voorzagen zij van hun begeerde handtekeningen en dit alles ging gepaard mei een on gedwongen babbeltje tussen de schrijvers en hun lezend publiek. De mogelijkheid tot dit contact was geschapen door het organiseren van een Vlaamse Boekenmarkt, die dr. Ernest Claes bij de opening een prachtig initiatief noemde en waarvan hij hoopte dat zij in Neder land navolging zal vinden. De markt werd geopend door de bibliothe caris van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, de heer H. Pieters, die bij die gelegenheid de bekende woorden „De Schelde scheidt niet, maar verbindt", maar Gerard Schmook aanhaalde. In de stands kon de belangstel lende lezer kennis maken met de schrijvers John Daisne uit Gent, Paul Lebeau uit Borgerhout, Bert van Aer- schot uit Borgerhout, Fred Germon- prez uit Nieuwpoort, Valeer van Kerkhove uit Maldegem, dr. Ernest Claes uit Brussel. A. van Hoogen- bemt uit Mechelen, F. de Pillecijn uit Gent en L. Vermeiren uit Deurne, die zich allen uitstekend van hun taak als eensdags-boekenverkopers kweten. Niet alleen België, Duitsland en Frankrijk waar zestien honderd mensen dakloos zijn geworden en tweeduizend wor den bedreigd met hetzelfde lot door overstromingen van de Seine en Marne, hebben thans grote overlast van het water, ook in Nederland en met name in Nijmegen, Blerick en de Zuid- Limburgse Maasdorpen - wordt een zware strijd met het water gevoerd. De Waal bij Nijmegen was op twee plaatsen van de stenen keerkade, die de benedenstad moet beschermen te gen het hoge water als de hoofdkaden overstroomd zijn, doorgebroken. Door ingrijpen van de zijde van het gemeentepersoneel is men er in ge slaagd de benedenstad voor overstro mingen te bewaren. Bij Blerick staan verscheidene tuinderskassen, die reeds met sla beplant waren, onder water. Ook lager gelegen huizen te Venlo ondervinden veel overlast. Te Blitterswijk zijn enkele straten on dergelopen en geraakten enkele boer derijen geisoleerd. Wanneer de Maas nog iets meer stijgt, zullen velen in ernstige moeilijkheden komen, vooral nu in België weer nieuwe was wordt gemejd. De veerdienst tussen Gorinchem en Sleeuwijk was vanmorgen tussen half zes en ongeveer negen uur wegens de hoge waterstand gestremd voor per sonenauto's en vrachtauto's. Het per sonen. en rijwielvervoer vond nor maal doorgang; op vertraging moet wel gerekend worden. De korte rij van sprekers bij de opening werd aangevoerd door de heer B. P. Carrière, die de vele aan wezigen, onder wie de Belgische con sul te Vlissingen de heer J. E. Boon stra. verscheidene Vlaamse gasten, de voorzitter der Vereniging tot Be vordering van het Vlaamse Boekwe zen. de heer P. van Garsse, de au teurs, de secretaris van het kabinet van de commissaris der koningin, de heer Parent, wethouder Schoren en de heer Pieters, van harte welkom heette. Hij wees op de vele banden, die tussen Vlaanderen en Zeeland bestaan en op de grote produktivi- teit van de Vlaamse schrijvers. De heer van Garsse noemde deze uitwerking van de Beneluxgedachte schitterend en hoopte, dat zij veel na volging in den lande zal moge vin den. Iets nieuws Namens de Vlaamse schrijvers werd het woord gevoerd door Ernest Claes, die dankte voor de ontvangst en het gulle onthaal en de uitnodiging naar het gastvrije Middelburg. Op een opmerking van Ernest Claes dat met deze wijze van toenadering meer te bereiken is, dan met poli tieke en diplomatieke activiteiten haakte bibliothecaris Pieters in. Hij releveerde, dat in de jaren na de tweede wereldoorlog op velerlei niveau is gewerkt ter ver steviging van de banden tussen Ne derland en België, maar dat die po gingen dikwijls een al te officieel ka rakter hadden. Hij was daarom zowel de schrijvers, die naar Middelburg gekomen waren als ook de -heer Car- riède erkentelijk voor de geboden ge legenheid om op niet officiële wijze de culturele relaties tussen de beide landen te versterken. Ook deze spre ker wees op de sterke gemeenschap pelijke invloed van Vlaanderen en Zeeland en hoopte, dat men in de toe komst de woorden van Gerard Schmook indachtig zou zijn. Daarmee verklaarde hij deze eerste Vlaamse boekenmarkt in Middelburg geopend. Tenslotte werd nog gesproken door consul Boonstra, die Middelburg de meest Vlaamse stad van Nederland noemde en hoopte, dat van hier de victorie zou mogen beginnen. Dank zij de Vlaamse televisie die in Zee land zo goed te ontvangen is, aldus spreker, zijn de Vlaamse auteurs hier geen onbekenden meer. Hij was dan ook zeker van het goede onthaal, dat zjj hier zouden vinden. De Katholieke Radio Omroep maak te een opname van de opening en zond die zaterdagavond in zjjn actu aliteitenprogramma uit. ook iedere dag zal de winnaar een prijs voor zijn prestatie ontvangen. Hobby's Het is ongelooflijk wat er al verza meld wordt. Postzegelverzamelingen, merken van lucifers en sigarenband jes zijn zo in het oog van de leek de meest gangbare artikelen. Men moet echter niet denken dat men dan aan het eind der mogelijkheden is. De hobby-tentoonstelling die de Veilig Verkeerstentoonstelling aan trekkelijk zal moeten maken levert het bewijs. Er zijn mensen, die sui kerzakjes verzamelen, briefmerken, bierviltjes, bierglazen en asbakken (hoe kom je er aan als je niet dage lijks in de cafés vertoeft). Daarnaast zullen er nog (en deze zijn zeker zeer interessant) verzamelingen te zien zijn van opgezette vogels, oude mun ten, voorwerpen, kaarten en schil derstukken van oud-Terneuzen en tenslotte snijwerk, tegeltableaus, mo dellen van schepen en versteende overblijfselen van voorhistorische dieren. Vele bewoners van Terneuzen zullen dit waarschijnlijk niet weten maar zij werden in de omgeving van Terneuzen gevonden. Zeshonderd leden telt de Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen en Omstreken. Deze zullen zeker deze interessante tentoonstelling bezoeken maar daarnaast ook nog een groot aantal nietrleden, die hopelijk tijdens deze tentoonstelling zullen inzien, dat het lidmaatschap noodzakelijk is. Verkeer is in deze tijd helaas een kwestie van leven of dood geworden. Vliegbasis Woensdrecht zal dins dag 4 maart weer een groot aantal scholieren van h.b.s.-en ontvangen. Er zullen leerlingen komen uit Goes, Oud-Beijerland en Gouda. De officier van de veiligheidsdienst, lui tenant De Korver zal enkele bijzon derheden van de basis vertellen. Er staan verschillende demonstraties op het programma. (Advertentie) ^Hiókeless ZÜIGTABLETTEM uitvinding von Or. ftos*nb«ri Bi) apotheker en drogist De afdeling Terneuzen va.i de K.V. P. die dinsdag a.s. als gastvrouw zal optreden bij het bezoek van de mi nister van Binnenlandse Zaken, P B. O. en Bezitsvorming, Z. Exc. A.A.M. Struycken, heeft voor een waardige omlijsting van de rede. die de minis ter 's avonds om 8 uur in het Con certgebouw zal hóuden, gezorgd. Vóór de vergadering zal Z. Exc. voor alle Zeeuwse burgemeesters en gemeentesecretarissen een receptie houden in „Hotel Rotterdam". In het Concertgebouw wordt in aanwezigheid van de katholieke le den van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zeeland, alle katholieke raadsleden van de provincie, de be stuursleden van de kring en staten- kringen en alle leden der afdelingen, de avond geopend door de voorzitter van de kring Middelburg der K.V.P. mr. dr. A.J.M. Mes. De west-Zeeuwsch-Vlaamse dans groep van de N.C.B. onder leiding van mej. Hiel, directrice der Landbouw- huishoudschool „Maria Ancilla" uit IJzendijke, zal met volksdansen en ritmische oefeningen optreden. Het bekende „St. Cecilia"-koor uit Sint Jansteen, onder leiding van de heer W.M.G. Barts, zal deze avond mede opluisteren met een uitgebreid re pertoire van oude en nieuwe liederen. De heren P. Verwer en P. Buys- rogge van de Hulsterse Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" zullen als Kamiel en Peet een min of meer Vlaams gesprek houden over min of meer Zeeuwse perikelen. De heer C. Verdonckschot van dezelfde toneel groep zal een declamatie uit de wer ken van Felix Timmermans ten geho. re brengen. Niet alleen de hoogst belangrijke rede van minister Struycken, maar ook deze prachtige omlijsting zal voor vele katholieke Zeeuwen aanleiding zijn deze avond bij te wonen. Een aandachtig, maar niet al te uitgebreid publiek is in de Concert en Gehoorzaal getuige geweest van een gedenkwaardig optreden. Onder auspiciën van de Zeeuwse Volks-Uni- versiteit, trad het New Yorkse Al beneri Tdio op met een programma van kamermuziek. Haydns. Schu berts en Ravels kamermuziek werd evenwel op een dermate ongewone wijze vertolkt, dat deze uitvoering nog lang in het geheugen van het pu bliek zal bewaard blijven. De leerlingen van de Rijkskweek school hebben in het Schuttershof weer met een programma dat klonk als een klok, hun jaarlijkse uitvoering gegeven. In het gedeelte van de avond voor de pauze verzorgden de leden van de schoolvereniging „Con cordia" een muzikaal optreden, be staande uit koorzang. Dit was op zichzelf alle lof waard. Na de pauze werd de luimige zijde van het leven onder de aandacht gebracht met een blijspel van d'Altons. getiteld „Zij kregen wat ze wilden". Ook dit was de moeite van het gaan zien dubbel en dwars waard. Na afloop werd er nog verscheidene uren gezellig ge danst op muziek van „The Orpheans" Nieuw- en St. Joostland DE HEER A.M. VAN ZWEDEN 40 JAAR .BIJ DE POSTERIJEN Zaterdag hield de heer A.M. van Zweden, kantoorhouder van de P.T.T. een druk bezochte receptie in het ver enigingsgebouw ter gelegenheid van het feit dat hij 40 jaar werkzaam was bij de Posterijen. Des voormiddags kwamen de in specteur van de inspectie Middelburg de heer P.J. Waale met echtgenote alsmede de twee adjunct-inspecteurs de heren Brekhoff en Wolthers hun gelukwensen aanbieden evenals de heren Dansen sr. en Dansen jr., eveneens van de inspectie Middel burg. Ook de ingezetenen lieten zich niet onbetuigd en er waren aanwezig de burgemeester F.S.K. Graaf van Rand. wijck met echtgenote, de predikant ris. A. van Haarlem, de gemeente secretaris P.J. Brakman, de dokto ren P.J. en J.A.C. Brons uit Nieuw- land en Souburg, de laatste met echt genote; de heer E. Verlaren dijk graaf. de heer C.A. Polderdijk voor zitter Boerenleenbank en verder vele vooraanstaande ingezetenen uit het dorp. We zijn eens een kijkje gaan ne men in de Jeugdhoeve te 's Heeren- hoek, het grote parochiehuis, dat in 1938 werd geopend, maar reeds nu een grondige restauratie had te onder gaan. De bezetting van het gebouw eerst door de Duitse en later door de Engelse soldaten is moordend ge weest voor het interieur en na 1945 is, door allerlei oorzaken het onedr- houd maar zo-zo" geweest. De energieke pastoor Holtkamp. die twee jaar geleden de hoogbejaarde, pastoor Kramer zaliger opvolgde, stond haast voor een wanhopige taak om orde in de chaos te scheppen. TTij voorzag zich van deskundige assis tentie, in de persoon van architect Loonen uit Breskens, die een schitte rend restauratieplan uitwerkte, wat nu voor de helft voltooid is. De beneden, verdieping met haar grote zaal, rui me foyer en dito koffiekamer kent men niet meer terug. Een gezellige sfeer stroomt de bezoeker tegen, dank zij vooral een artistieke mengeling van blijde tinten, schitterend meubi lair en moderne betimmeringen of wijzigingen daarvan, terwijl door het verbeteren van diverse ramen het licht overvloedig binnenvalt. Een ver nuftig stuk werk is de opschuifbare, oplopende vloer, ten behoeve van de filmvoorstellingen, welke men weke lijks gaat geven. Voor deze bioscoop is ook een aparte filmcabine bijge bouwd, welke aan alle wettelijke eisen voldoet. De zeer ingrijpende restauratie heeft duizenden gekost, maar pastoor Holtkamp is daar niet voor op zij gegaan, want 'n parochie centrum als deze Jeugdhoeve met haar acht zalen en lokalen is, vormt een machtig middel om het organi satieleven tot bloei te brengen en alle gepaste ontspanning een kans te ge ven. Zodra de financiën het toelaten zal ook de bovenverdieping radicaal onderhanden genomen worden en even fraai worden als de beneden verdieping. Maar reeds nu kan men zeggen, dat er iets groots verricht is in het landelijke 's Heerenhoek. Pastoor Holtkamp is nog lang niet klaar met zijn „werkprogram", waar vele punten op staan. De kerk kan een restauratie al even. best gebrui ken als de Jeugdhoeve en wie, zoals wij een wandeling mocht maken door de pastorie, waarvan het ene deel al 160 jaar oud is, begrijpt dat ook hier ingegrepen moet worden met vaste hand, want onwillekeurig zegt men van bepaalde delen: „Alleen nog ge schikt voor afbraak". Menigeen zou voor al die taken terugdeinzen, niet alzo pastoor Holt kamp, die sterk is door het besef, dat de parochianen achter hem staan en het hunne willen doen om hetgeen nodig is ook mogelijk te maken. Als wij ons niet bedriegen zal nog wel eens meer van 's Heerenhoèk kun nen worden gezegd: Daar is wat groots verricht! Van het interparochieel soc. cha ritatief centrum op west-Zuid-Beve- land ontvingen wij een vrij uitvoerig jaarverslag, waarin over zijn werk zaamheden interessante mededelin gen worden gedaan. Dank zij de toegezegde medewer king van de gemeente 's Heer Arends- kerke en van de eigenaar en pachter van de in aanmerking komende gron den, werd besloten om het tehuis voor bejaarden te Lewedorp te ves tigen. Een bestuur werd gevormd, dat de verdere uitwerking van de plannen op zich zal nemen. Hoewel het verkrijgen van geld middelen voorlopig nog op mqeilijk- heden zal stuiten, zal toch reeds wor den overgegaan tot de aankoop van de grond. Aan de parochiële armbe sturen werd gevraagd garant te wil len zijn voor de rente, die het voor de aankoop benodigde kapitaal zal vereisen. V er pleegin richting Het bestuur van het ziekenhuis ..St. Joanna" te Goes wil medewer king verlenen aan de oprichting van een r.-k. Verpleeginrichting voor chronische zieken en hiervoor o.a. grond beschikbaar stellen. Daar deze inrichting bestemd is voor patiënten uit de gehele provincie, werden voor het bestuur ook personen gekozen, die de gehele provincie kunnen ver tegenwoordigen. Dit bestuur is ver der belast met de voorbereidingen. Er zijn betere vooruitzichten geko men met betrekking tot de op te richten r.-k. b.l.o.-school, nl. doordat b. en w. van Goes hebben toegezegd dat het gebouw, hetwelk nu in ge bruik is van de r.-k. u.l.o. t.z.t. voor b.l.o.-school zal mogen worden inge richt. Voorlopig heeft deze u.l.o. ech ter nog geen nieuwe school en zal dus ook nog geen plaats kunnen ma ken. zodat de b.l.o.-school toch nog wel enige jaren op zich zal laten wachten. Gezinsverzorgsters Gedurende het eerste half jaar wa ren er twee gezinsverzorgsters in dienst, die op 1 juli wegens persoon lijke omstandigheden het werk moes ten verlaten. Van april tot oktober was er nog een gezinshulp werkzaam, maar na haar vertrek lag het wevk stil en konden alleen enkele losse krachten worden ingeschakeld. Dit ontbreken van krachten schiep 'n zeer onbevredigende situatie, daar de mensen nu aangewezen waren op neu trale gezinszorg. Het zoekeen naar nieuwe kandidaten leverde wel twee meisjes op voor de opleiding, doch beiden willen in N. Brabant het beroep gaan uitoefenen. In totaal werden door de gezins zorg 18 gezinnen geholpen. Optimistischer klanken worden ge uit over het vakantiewerk te Goes, waaraan bijna 180 kinderen deelna men die er volop van hebben genoten. Met lof gewaagt het verslag van de leiders en leidsters, 22 in getal, die hun vrije tijd blijmoedig offerden. Ook de zorg voor gerepatriëerden sloeg in. Veren igi ngsleven Door een geleidelijke voorbereiding en beïnvloeding werd getracht de vrouwen van Z.-Beveland enigszins organisatie-minded te maken, opdat zij dóór het verenigingsleven de voor lichting en ontwikkeling zouden kun nen krijgen, die nodig lijkt om zich voldoende te kunnen aanpassen aan de veranderende tijdsomstandighe den. In twee parochies werden avonden belegd, nL te Kwadendamme over beroepskeuze - voorlichting en over gezinsbudgetering en in Heinkens- zand over gezinsbudgetering. Als uitvloeisel van het contact met de diocesane K.A. en gevolg gevend aan het verzoek van verschillende da mes, werd in 5 parochies begonnen met een soort gespreksgroep voor dames. Hiervoor werden uitgenodigd de dames, die hadden deelgenomen aan vroegere bijeenkomsten, waar door zij hun belangstelling voor der gelijke contacten hadden getoond. Het diocesaan bestuur van de K.A. kwam hiervoor met vier personen naar Z.-Beveland, waarvan elk een parochie voor zijn rekening nam, ter wijl in de vijfde parochie nog een dame uit Goes meehielp. Door gesprekken over uiteenlopende onderwerpen zal getracht worden te peilen waaraan behoefte bestaat en welke mogelijkheden er zijn. Een voudig ligt de zaak niet, want door dat men geen organisatieleven kent. voelt men wel behoefte aan iets. weet zelf echter niet precies wat en schrikt terug voor consequenties zoals het eventueel vervullen van bestuurs functies. Op 28 november werd dit jaar ook weer een contactdag gehouden voor dames uit de gehele streek. 70 da mes waren hiervoor naar 's Heeren hoek gekomen. Ook hierbij kon weer volledig worden gesteund op het dio cesaan bestuur van de K.A dat de inleidingen verzorgde, terwijl het ge heel werd opgeluisterd door een de- clamatrice. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren mr. dr. N. Mes; Th. Andries- sen; J. Witkam en pastoor F. Wolff (geestelijk adv.) en het algemeen be stuur uit de dames M. Dogge-Bonte en C. Mes-Peters cn de heren H. Derckx; A. de Kooning; mr. H. Stie- ger en L. Traas. De heer A. Menheere heeft op me disch advies ontslag moeten nemen. Door de heer Joh. Joosse werden namens het voltallige aanwezige be stuur van het Groene Kruis bloemen en geschenken aangeboden. De heer J.K. Mesu sprak als voorzitter van het leesgezelschap, waarvan de jubi laris meer dan 40 jaar bestuurslid is; de heren Poppe en Kakebeeke spra ken namens de ouden van dagen on der aanbieding van een enveloppe met inhoud. Alhier is de boekenweek geopend te het Concertgebouw met een zeer boeiende lezing door de Nederlandse auteur Wim Hornman. Een openings woord werd gesproken door burge meester mr. B. Kolff, die o.m. tot zijn vreugde constateerde, dat de ge stadige groei der boekwinkels een afspiegeling is van het zich steeds weidser oriënteren van het publiek. Wim Hornman sprak over zijn on langs verschenen bock „Het masker af", waarin op zeer boeiende wijze wordt verhaald van de reis. die hij maakte van Zaandam naar Kenya. Uiteraard was er ook gelegenheid om het van handtekening voorziene boek te kopen en tevens was er een kleine tentoonstelling ingericht van maskers en gebruiksvoorwerpen dei- Afrikaanse negers. Namens de geza menlijke Vlissingse boekhandelaren werd een slotwoord gesproken door de heer C. Bikker. In het postkantoor werd eind vo rige week afscheid genomen van de heer F. H. Gazan, die na ruim 41 jaar trouwe dienst bij de PTT thans als besteller eerste klas de dienst met pensioen verliet. In aanwezigheid van familieleden en personeel werd de heer Gazan in hartelijke bewoor dingen toegesproken door de direc teur, de heer J. Schaarman, namens het personeel door de heer D. La- bruyere, namens de ABVA door de heer J. van den Berg en tenslotte door de heer A. Rorije als oud-colle- ga. Een dochter van de scheidende dankte de sprekers voor hun vele goede en waarderende woorden en voor de ontvangen -afscheidsgeschen ken. Gisteren is in de parochiekerk de Misweek, welke gehouden werd door de paters kapucijnen Genesius en Magnus, gesloten. Mede door het buitengewoon slech te weer, is de deelname aan deze Misweek met haar diépe religieuze en christelijke bedoeling beneden de verwachting gebleven. Bevredigend was de belangstelling pas op zaterdagavond toen de prach tige Eugaristische film „Eeuwig Golgotha", sterk van compositie en fraai van beeld, in de kerk werd ge draaid. Toch spraken de paters in hun slot- predikatie het vertrouwen uit, dat hun pogingen om het H. Misoffer te doen zien als het middelpunt van on ze godsdienst, vrucht zullen dragen in de Goese parochie. Voor het eerst zal ook in de Goese raad te Middelburg en Vlissingen is dat reeds 30 jaar het geval een vrouw haar intrede in de vroedschap doen. Op de algemene vergadering van de WD alhier, is n.l. na brede dis cussies, mevr. C. Griep-Duinker als no. 1 uit de bus gekomen voor de kandidatenlijst. No. 2 is de heer E. v. Santé; 3 mr. J. Schlingemann; 4 J. Colenbrander-Donkers; 5 ir. G. Frie- ling; 6 A. Henderix en 7 dr. S. Kroo- nenburg. De heer E. v. Riesen keert dus niet in de raad terug. WEDSTRIJDEN IN PATRONAAT De kaart- en tritswedstrijden in het St. Joseph patronaat ondervinden een grote belangstelling. Aan de zes tot nu toe gehouden wedstrijden heb ben vêlên deelgenomen. Vandaag, za terdag. is er weer een grote prijs kamp met fraaie hoofdprijzen en daarna wordt nog een wedstrijd ge houden waarbij gewaarborgd 30 kg vis beschikbaar is. OUDLEERLINGEN LYCEUM De Bond van Oudleerlingen van het Jansenius Lyceum heeft een deel van zijn programma samengesteld in overleg met de Jongeren Gemeen schap. Zo neemt de bond deel aan de bijeenkomst van dinsdagavond wanneer pater Suasso de Lima over Afrika spreekt. Ook de avond op 2 mei. waar de Jeepexpres komt, wordt in samenwerking met de K.J.G. door de Oudleerlingenbond georganiseerd. Op 10 april wordt in ..De Koning van Engeland" de jaarlijkse paas- contactavond gehouden. HOOFDKWARTIER R.-K. VERKENNERS GAAT ER KOMEN Zoals bekend, is er een stichting opgericht voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier voor de r.-k. verkenners in de omgeving van de watertoren. De inzameling van gelden door mid del van een renteloze lening met aan delen van 25.en 50.verloopt naar verwachting, zodat men een goede hoop heeft op deze manier aan het benodigde geld ca. 5000.^ te geraken. Behalve de geldelijke hulp hebben zich reeds velen, waaronder verschil lende vaklieden, aangemeld om be hulpzaam te zijn bij de bouw, zodat alles iaat voorzien, dat de actie het gewenste resultaat zal hebben. Zuidzunde ONDERSCHEIDING De heer P. de Hulster, korenmo lenaar alhier, behoort tot de mole naars, die het gebruik van de wind kracht hoog hebben gehouden. Des wege werd hem op de algemene le- denvregadering van de vereniging „De Hollandse Molen" het certificaat uitgereikt. Aardenhurg HALVE EEUW BIJ MUZIEK VERENIGING Alhier vierde W. M. Bruijnooge het feit, dat hij 50 jaar werkend lid was van de kon. muziekvereniging „Aar- denburgse Fanfaren". Op zijn 16e jaar blies hij al mee in het korps en heeft dit tot heden steeds volgehou den, waarbij hij tevens als plaatsver. vangend dirigent optrad, gezien zijn langjarige muziekervaring. In een bijeenkomst waar 't bestuur der Kon. Aardenburgse Fanfaren aanwezig was, werd de jubilaris voor zijn dien sten een cadeau overhandigd. Bruijn ooge bewees de vereniging een goed hart toe te dragen, door op deze hul digingsbijeenkomst een gift te storten in het uniformenfonds der vereniging. Eede BRAND IN HANGAR Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld, brak brand uit in een hangar staande op het erf van het gemeenteraadslid Cl. Ver- beke aan de Brieversweg. Het vuur greep snel om zich heen, doordat in de hangar stro en bonen waren op geslagen, die gemakkelijk brandbaar materiaal vormden. Ook de asbest- platen, waarmee de hangar was ge dekt moesten het ontgelden en spron gen met luide knallen uiteen. De Aardenburgse brandweer, die spoe dig ter plaatse was, kon door zijn optreden verhinderen, dat ook het aanpalende afdek een prooi der vlam men werd. Burgemeester J. van Don gen was persoonlijk bij de brand aan wezig. Een wagen en een jacobslad- der konden uit de brandende hangar worden gesleept. Tijdens het blus- singswerk sprong een kat, waarvan de haren in brand stonden, te voor schijn en rende de polder in. Van de hangar bleef de ijzeren constructie over, doch het stro en de bonen werden door het vuur en het bluswa ter waardeloos. WATERBEHEERSING Door het waterschap „Het Vrije van Sluis" zullen in samenwerking met de Ruilverkaveling Eede in het ruilverkavelingsgebied een viertal stuwtjes worden gebouwd in de afwa- teringssloten, die voor een gebied van 400 ha van belang kunnen worden voor de waterbeheersing. In dit zand gebied heeft men in het voorjaar en in de groeiperiode nogal te kampen met droogte. Het is nu de bedoeling dat op 4 plaatsen, nabij de Biesput, in de Biezen, de Valeiskreek en de Oosthoek, stuwen worden geplaatst, die in het voorjaar kunnen voorko men dat het water te veel zakt en te snel afgevoerd wordt. Hierdoor wordt dan het grondwaterpeil verhoogd tij dens de inzaai- en de groeitijd, zodat de vruchten minder water tekort ko men. Men hoopt het werk in het voorjaar klaar te krijgen. Het door de afdeling Sas van Gent van de K.V.P. georganiseerde forum Ie uitgegroeid tot een gezellige en geanimeerde bespreking van problemen op velerlei gebied. Het forum bestond uit de heren J. van Dongen, lid van de Tweede Kamer, ir. Dikfttter, lid van de Provinciale Staten en E. Lansu, kringsecretaris en propagandist van de K.V.P. De heren mr. dr. A. Mes en J. van de Voorde waren verhinderd. pagandistisch woord, waarin hij voor al de mensen opriep dinsdag a.s. in groten getale naar de propaganda- vergadering in Terneuzen te gaan, waar ook minister Struijcken aanwe zig zal zijn, In zijn slotwoord wees de heer Col- sen nog eens met nadruk op de mo gelijkheid tot het stemmen bij vol macht voor zieken, ouden van dagen en uitstedigen. De voorzitter, de heer Colsen. sprak in zijn openingswoord vooral zijn vreugde uit over het feit. dat de Ka- jotters en bloc naar deze avond wa ren gekomen. Hjj noemde het ver heugend, dat vomal bij de jongeren zo'n grote politieke belangstelling be stond. Tijdens het forum benadrukte de heer Lansu nog eens dat ook in de KVP de jongeren niet worden ver geten. Voor de komende verkiezin gen van de Provinciale Staten staat thans een jongere op een verkiesba re plaats en is ook voor een plaats vervanger gezorgd. Het forum was van mening dat een rijksregeling, die op behoorlijke wij ze voorziet in tegemoetkomingen in de financiering en exploitatie van be jaardentehuizen, niet binnen afzien bare tijd zal tot stand komen. Op een vraag hoe het zit met even tuele schadevergoeding aan mensen, die destijds op grond van Rijkswa terstaat hebben gebouwd en die nu hun huizen moeten verlaten, omdat rijkswerken worden uitgevoerd, ont stond een lang debat. Bedoeld wer den die woningen die langs het ka naal Gent-Terneuzen staan. Juridisch was het rijk niet verplicht tot het be talen van schadevergoeding. Omdat de bestaande kanaalplannen echter in hoofdzaak strekken ten voordele van een nabuurland was het forum van mening dat het verlenen van schade vergoeding toch wel op zijn plaats zou zijn. Er werd toegezegd dat aan de KVP verzocht zal worden een stu die van dit probleem te maken. Kwamen nog aan de orde vragen over de opheffing van de nationale reserve, het maatschappelijk werk (gezinsverzorging) het stellen van de portefeuillekwestie, een euvel dat het werk van de Tweede Kamer zo zeer bemoeilijkt en in wezen de de mocratie aantast, enz. Ds heer Lansu sprak «en kort pro- GOES Grand: Op naar Hollywood, a.l. MIDDELBURG Electro: The wrong man. 14 j. Schouwburg: Met donderend geweld. 14 j. Prov. bibliotheek: Expo s;tie 150 jaar Schouwburg. VLISSINGEN Luxor: Ieder schot is dodelijk. 14 j. DE KLINGE Kinema V. Dijk 7.30 uur: De zonde van een kloosternon. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Die Siinderin von Fernerhof. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Funny Face, a.l. OOSTBURG Lpdel 7.45 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur: Handela ren in meisie?, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zoon van Anna, 14 j. MIDDELBURG Provinciale Bibliotheek 10-12,30 en 13.30-18 uur: Expositie 150 jaar Schouwburg. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De drie musketiers, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Satans eiland. 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Moederleed. 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera S uur: Victoria en haar huzaar.

de Stem | 1958 | | pagina 2