ippe 9 Rusland akkoord met bijeenkomst ministers van buitenlandse zaken Ons koninklijk gezin Hatta zoekt naar oplossing luxe Unie tussen Hongarije en Roemenië Fuchs in Scott-basis aangekomen Corruptiegevaar bij Defensie OGGE |>TE Turkse boot gezonken tUYN irs teur Waarschijnlijk eind april in New Delhi klaverzaden [MING suikerbieten DAGBLAD VOOR ZEELAND Ruim 400 mensen verdronken Ook bijeenkomst NAYO-landen en Pact van Warschau Jemen bij Verenigde Arabische Republiek Studiecommissie C.H.U. over samengaan met A.R. Dré de Wolf voorzitter Bond van R.-K. Ziekenfondsen Opklaringen Passagiers ontvoerde vliegtuig Noord-Korea worden vrijgelaten Baby doodgevroren Groot feest aan de Zuidpool Griekse regering afgetreden Opnieuw enige bombardementen Murphy naar Parijs iaar bij: kenstraat 43, en 2-4 uur. geven, deze ■n de A.M.Z. - ROOSEN- 'eren u alle OTAARDAPPELEN tcurrerende prijzen. Telefoon 145 r naar DE KLEINE ligieuse artikelen, - huishoudelijke arti- Speelgoederen alles itoppeldijk - Tel. G9 nde bekend, dat bij aangenomen voor inlichtingen worden Tel. 11 IIOLLANDSCHE [JDE INDUSTRIE e BREDA tar afdeling Expedi- ature voor een een ruime ervaring kennis der moderne ing strekt. vermelding van alle odzakelijke gegeven» st, Markkade 50. irale werkplaats te mld hebbende. ,e met vrachtauto's of ke loonregeling, leling aan de chef der „B.B.A.", Mastbos- ige). 98e JAARGANG No. 22696 Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 1 7.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 3 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 8.S5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge- ■nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZÜN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35L_ Tijdens een storm in het oos telijk deel van de Zee van Mar mora, een randzee van de Mid dellandse Zee tussen Europa en Klein-Azië, is een Turkse veer boot vergaan. Naar men aan neemt zijn hierbij ten minste 450 personen verdronken. Zoals altijd op vrije dagen, was de Turkse veerboot, de Usküdar, over vol. Aan boord van deze 30 jaar oude boot, die 148 ton meet, waren onge veer 500 passagiers, onder wie vijftig studenten, die naar een filmvooor- stelling wilden gaan. Gisteren is de gehele dag met vele schepen de Zee van Marmora afgezocht naar over levenden. Hierbij zou men 39 mensen hebben kunnen redden. De Sowjetrussisehe minister van buitenlandse za ken, Gromyko, heeft in een brief aan zijn Franse ambtgenoot Pineau verklaard dat de Sow jet-Unie het Franse voorstel aanvaardt, 0111 een conferentie van de hoogste leiders van Oost en West in een bijeenkomst van de betrokken ministers van buitenlandse zaken te doen voorbereiden. De brief werd Pineau door de Sowjet-ambassadeur te Parijs, Vinogradof, over handigd. Te Moskou heeft Gromyko een overeenkomstige nota overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur ter plaatse, Thompson. Het koninkrijk Jemen heeft zich aangesloten bij de Verenigde Ara bische Republiek van Egypte en Syrië, zo wordt in Damascus medegedeeld. Kroonprins Mohammed Al Badr van Jemen heeft de hoop uitgesproken, dat de aansluiting van zijn land bij de Verenigde Arabische Republiek ,,zuid-Arabië zou bevrijden". (Jemen maakt aanspraak op het Britse protectoraat Adeni. Jemen, een onafhankelijke staat in de zuidwestelijke hoek van Arabië, wordt geregeerd door de Imam Ahmad. Het is lid van de V.N. en de Arabische Liga. Het heeft een op pervlakte van 190.000 km2 en een be volking van vier miljoen. IN DE jaarvergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, te Hengelo gehouden, is mr. E. H. Toxopeus uit Breda als nieuw lid van het hoofdbestuur gekozen. WEGENS DE onvoldoende kolenafzet heeft een aantal kolenmijnen in het Ruhrgebied zaterdag een ploegdienst laten vervallen. Dit komt neer op 'n produktievermindering van ongeveer 10.000 ton. DE WESTDUITSE minister van landsverdediging, Strauss, is gisteren naar de Ver. Staten vertrokken voor een onderhoud met Dulles over een (Duits) uit vijf punten bestaand ont wapeningsplan voor midden-Europa. EISENHOWERS DOKTERS hebben thans medegedeeld, dat de president volledig hersteld is van de „hersen- aanval" (lichte beroerte), die hij in november van het vorig jaar heeft gehad. 5? Ju^NGSTE onderzeese tunnel ter u 700r voetgangers en auto's, fnt-l £fpa1se e'land Hondo met het eiland Kioesjoe verbindt, is gereed gekomen. Aan de vier km lange tun nel is 21 jaar gewerkt. MEER DAN 100.000 naaisters in de zeven oostelijke staten van de Ver enigde Staten zullen deze week in sta- king gaan. Zij willen o.m, een loons verhoging van 15 percent en een werkweek van 25 uur. DE TURKSE nationale vergadering heeft met 408 stemmen tegen 167 de begroting voor 1958, die een eindbe drag van 4 miljard 465 miljoen Turk se ponden aangeeft, aangenomen. Vier dagen duurde een rumoerig de bat, waarbij enkele afgevaardigden op de vuist gingen. Zij moeten hun halve maandelijkse vergoeding als boete betalen. PROF. R. GARRIE, hoogleraar in de Franse taal en letterkunde aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, is benoemd tot directeur van de Cité Universitaire te Parijs. Gromyko zet in zijn uitvoerige brief uiteen, dat de Sowjetrege- ring prijs stelt op zo spoedig mo gelijke overeenstemming over het houden van een topconfe rentie. Deze zou moeten worden voorbereid door besprekingen via de normale diplomatieke kanalen en een gelijktijdig te houden bijeenkomst der minis ters van buitenlandse zaken. De ministers van buitenlandse za ken zouden zo spoedig mogelijk, niet later dan eind april, bijeen moeten komen- Hun taak zou tweeledig zijn, name lijk het opstellen van een agenda voor een topconferentie en het aanwijzen der staten, wier regeringsleiders de zouden moeten bij topconferentie wonen. De Sovjet-Unie wil voorstellen, dat de topconferentie tussen Oost en West te New-Delhi wordt gehouden, aldus is van welingelichte zijde in de Indi sche hoofdstad vernomen. De Sowjet-Unie heeft de regering te New-Delhi gepolst naar haar reacties op een dergelijk Russisch voorstel, zo zei men. Voorts zouden de Russen een bijeen komst hebben voorgesteld van de lan den van de NAVO en die van het Ver drag van Warschau. De Sowjet-Unie had tot nu toe aan het standpunt vastgehouden, dat een topconferentie ook kon worden uitge schreven zonder voorafgaande bij eenkomst der ministers van buiten landse zaken. De Verenigde Staten, Groot-Brittan. nië en Frankrijk waren daarentegen van mening, dat de topconferentie door een bijeenkomst der ministers van bui tenlandse zaken voorafgegaan moest worden. Kort geleden hebben deze sta ten echter verklaard dat, alhoewel zij de voorkeur gaven aan het eerst hou den van een bijeenkomst dezer minis ters, de voorbereiding van een topcon ferentie eventueel ook via de nor male diplomatieke kanalen kon ge schieden. Men zei te Parijs voorts, dat de Russen, behalve dan de concessie inzake de conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken, geen andere concessies aan het Westen hebben gedaan. Zo maakte Gromyko het duidelijk, dat de Rus sen nu nog niet willen spreken over de Duitse hereniging. Fransen, Amerikanen en Russen zouden het er voorts over eens zijn geworden voorlopig geen verdere bij zonderheden over de brief van Gro- myko te publiceren. President Eisenhower en minister Dulles zullen vandaag beginnen met! de „diplomatieke peiling" van het Sowjetstandpunt in een onderhoud met! de Sowjetambassadeur, Mensjikof. Zij zullen tevens hun bondgenoten raad plegen. De reacties in de Westelijke landen zijn over het algemeen gunstig. De Duitse minister Von Brentano merkte echter op, dat de kwestie van ee Duitse hereniging niet van de agenda van de topconferentie kan wor den weggelaten, omdat er volgens hem geen mogelijkheid bestaat de vraag stukken van de internationale politiek met succes op te lossen zolang als Duitsland verdeeld blijft. In de algemene ledenvergadering van de Christelijk-Historische Unie, te Amsterdam gehouden, zijn leven dige debatten gevoerd over de vraag of de partij al dan niet zou samen gaan met de anti-revolutionairen. Het hoofdbestuur ontraadde de vergade ring een concrete uitspraak te doen en dit standpunt werd tenslotte door de meerderheid aanvaard. Het be stuur zal nu een commissie verzoe ken een rapport over deze materie uit te brengen aan de Unieraad. De heer H.W. Tilanus gaat heen als algemeen voorzitter van de Unie. De Unieraad zal binnenkort een voor zitter aanwijzen uit het op de ver gadering gekozen hoofdbestuur, be staande uit dr. P.A. Elderenbosch, jhr. mr. L.E. de Geer van Oudegein, mr. K. de Vries en mej. mr. E.A. Haars. Deze foto van het koninklijk gezin is speciaal gemaakt ter gelegenheid van het komende bezoek van het Britse koninklijke paar. (foto M. C. Meyboom) Het bestuur van de Bond van r.-k. Ziekenfondsen in Nederland heeft als opvolger van de heer J. Hendriks sr., die als voorzitter van de bond is afgetreden, tot voorzitter benoemd de heer A.J. de Wolf te Breda. Hongarije en Roemenië hebben besloten een gemeenschappelijke regeringscommissie ter ontwik keling van de economische sa menwerking te vormen. Het handelsverkeer zal worden vergroot en er zal een nieuw han delsverdrag voor 1958-1960 worden gesloten. Dit wordt meegedeeld in een com muniqué, dat is uitgegeven na be sprekingen die een Hongaarse rege- rings- en partijdelegatie onder leiding van Janos Kadar, eerste secretaris der communistische partij, in Roe menië heeft gevoerd. Kadar is in middels met de delegatie in Boeda pest teruggekeerd. In het communiqué, dat door radio- Boedapest werd uitgezonden, wordt voorts onder meer gezegd, dat de communistische partijen haar strijd tegen ..sectarisme en revisionisme" moeten versterken. Geheim radiostation Volgens een geheim Roemeens ra diostation, dat naar eigen zeggen wordt geëxploiteerd door nationalisti sche Roemeense officieren, zou de eerste secretaris van de Roemeense communistische partij, Gherghe Gheorghiu Dej, zijn Hongaarse col lega Kadar hebben voorgesteld ..Roe menië en Hongarije binnen zes maan den te verenigen in een unie". De naam van de nieuwe staat zou lui den ,.de Roemeens-Hongaarse socia listische volksrepubliek". Ook Bulgarije zou opgenomen moeten worden in de unie en alle drie landen zouden later worden opgenomen in de Sowjetunie, al dus de geheime zender. Het radiostation, dat zich ,,het nieuwe Roemenië" noemt, meldde voorts, dat de Hongaren het voorstel niet aanvaard hebben, omdat zij van mening zijn, dat de toestand in Hon garije nog niet zodanig is dat men (je uitvoering van een dergelijk plan op zich durft te nemen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt zondag avond 23.15 uur: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden maar ook opklaringen. Matige noorde lijke wind. Dezelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige noordwestenwind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Mis schien plaatselijk enige motre gen. Plaatselijk nevel of mist des ochtends. Vandaag: zon onder 18.22 uur, maan op 15.50 uur. Morgen: zon op 7.21 uur, maan onder 6.13 uur. Nadat de centrale regering van Indonesië te Djakarta bevel had gegeven tot de arrestaties van de revolutionaire leiders van de „tegen-regering" te Pa- danghebben de troepen van deze regering de strategische punten op midden-Sumatra bezet. Een gepantserde en be wapende wagen, een z.g. baby tank, op een uan de kruispun ten van Padang, de stad waar de „tegen-regering" zetelde. Radio-Pjongjang heeft omgeroe pen dat de Noordkoreaanse rege ring ,,uit menselijke overwegin gen bereid is de passagiers van het Zuidkoreaanse vliegtuig, dat 16 februari jl. in Noord-Korea is geland, op vrije voeten te stel len. Het door een Amerikaan bestuurde vliegtuig was, als gemeld, door zich aan boord bevindende communisti sche agenten gedwongen in Noord- Korea te landen. In een woonwagen te Heerier- heide is een baby van vier maan den overleden- De vader, die het lijkje naar het St.-Josephzieken- huis te Heerlen bracht, ver klaarde daar, dat het kindje, slechts schamel gekleed en toe gedekt, de nacht had doorge bracht op de vloer van de onver warmde wagen. Aangenomen wordt, dat het kindje tengevolge van bevriezing is overle den. Van de zijde der justitie is een onderzoek naar de doodsoorzaak gelast. Dr. Vivian Fuchs en zijn groep van negen man is zondagavond om 02.47 uur (Ned. tijd) in Scott- basis in het zuidpoolgebied aan gekomen. Zij hadden hiermee de eerste oversteek van het Zuid poolgebied over land voltooid. Zij legden de afstand van de basis Shackleton naar de plaats van hun bestemming 2.100 mijl (ongeveer 3.340 km) af in 99 dagen. De groep bestond uit Britse geleerden- De tocht ging via de zuidpool, waar men vier dagen verbleef. Sir Edmund Hillary, de Nieuwzee- landse ontdekkingsreiziger, die ook de Mount Everest heeft beklommen, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Hij was daartoe naar depot 700 1200 km van Scott- basis gevlogen. Men bleef daar 1 twee dagen. Sir Edmund kende de weg. Hij had namelijk op geregelde afstanden bevoorradingsdepots opge slagen. Dit laatste deel, een gemak kelijker terrein dan de reis van Shackleton naar depot 700, werd in slechts 22 dagen afgelegd. Over het eerste deel deed men 75 dagen. Dr. Fuchs en sir Edmund Hillary kwamen bij hun aankomst in Scott- basis gearmd uit hun „Snocat", een voertuig met rupsbanden. „Het is heerlijk hier te zijn", zei dr. Fuchs tot degenen die hem verwelkomden. Orkest en schoten revolver- De mannen werd een geweldige ontvangst bereid. De 20 leden van de groep in Scott-basis hadden de 160 leden van de Amerikaanse basis McMurdo Sound uitgeno digd bij de aankomst aanwezig te zijn. Er was een orkest van" de leden der beide bases gevormd, waarbij de bevelhebber van de Amerikaanse basis. Ludeman, trombone speelde. Er werd met vlaggen gezwaaid en er werden revolverschoten afgevuurd. In de voornaamste barak was een feestdiner aangericht. Er waren verslaggevers aanwe zig en vertegenwoordigers van verscheidene omroep-, film- en televisiemaatschappijen. Te Londen is officieel meegedeeld, dat koningin Elizabeth voornemens is dr. Vivian Fuchs tot ridder te benoemen. Door het bereiken van Scott-basis na een tocht van 99 dagen over land dwars door het zuidpoolgebied is een tien jaar oude droom van dr. Vivian Fuchs in vervulling gegaan. Hij vatte zijn plan in de winters van 1948 en 1949 op, toen hij een wetenschappe lijke expeditie in Marguerite-baai in Graham Land leidde. In 1950 begon hij, na terugkeer in Londen, met de praktische uitwerking ervan en in 1954 had hij zijn plan gereed. Dit kreeg steun van een aantal voor aanstaande figuren zowel in weten schappelijke ais regeringskringen. De grootste bijdrage leverde, afge zien van Engeland, Nieuw-Zeeland, dat met Australië en Zuid-Afrika in de expeditie vertegenwoordigd was. Engeland had echter het leeuwe aandeel. Sir Edmund Hillary leidde de Nieuwzeelandse groep die Fuchs moest helpen. Fuchs was van oordeel, dat de tocht goed is verlopen, ofschoon men van tijd tot tijd bij het zoeken van de route veel last heeft gehad van het verschijnsel, dat men niet kon zien waar de grens lag tussen de sneeuw en de lucht. Over het wetenschappelijk werk van de expeditie zei Fuchs, dat zijn groep twee tot dusver onbekende bergketens in het gebied van de Weddellzee heeft ontdekt en heeft kunnen vaststellen, dat het land on der de ijskap in zijn geheel boven de zeespiegel ligt. Toen men Fuchs naar zijn toe komstplannen vroeg zei hij: ,,Ik wil nu naar Nieuw-Zeeland, waar mijn vrouw op mij wacht". Op de jaarvergadering van de C. H.U. heeft minister Staf o.a. gespro ken over het rumoer rond de zaak majoor K. en de helmenaffaire. ,,Ik en al mijn medewerkers", al dus de minister, „zijn in de eerste plaats gehouden om het belasting geld op de meest doelmatige wijze te besteden. Hiertegenover staat dat bij een jaarlijks uitgeven van ander half miljard fouten worden gemaakt, al moet uiteraard.worden getracht dit te voorkomen. Öok misstanden en corruptie dienen met de grootste kracht te worden bestreden. Geval len die aan het licht komen moeten direct ter kennis van de justitie wor den gebracht. Het is vaak een ambtenaar van een der militaire departementen, die in financiële moeilijkheden geraakt door onverantwoordelijke elemen ten uit het bedrijfsleven met aanlok kelijke bedragen wordt benaderd", zo zei de minister met de grootste na druk. Besparing mogelijk? Drs. Korthals heeft voor de jaar vergadering van de V.V.D. betoogd, dat op de militaire ministeries en bij de drie defensiemachten coördi naties dienen plaats te vinden, waar door voordeliger en doelmatiger kan worden gewerkt en aangekocht met minder ambtenaren dan nu. Officieren moeten bij hun opleiding bedrijfseconomisch geschoold worden. De krijgsmacht moet beschouwd wor den ais een groot bedrijf met de grootste efficiency, ook al moeten daarbij heilige huisjes instorten. Gro te sommen gelds kunnen zo bespaard worden, aldus de mening van drs. Korthals. Premier Karamanlis van Grieken land heeft koning Paul het ontslag van zijn regering aangeboden. Hij heeft de koning geadviseerd het par lement te ontbinden en nieuwe ver kiezingen te gelasten. Zaterdag hebben vijftien regerings aanhangers onder de parlementsleden zich van de regering gedistancieerd. Zij zijn het niet met de premier eens wat betreft zijn wetsontwerp tot wij ziging van de kieswet. Karamanlis is in 1955 premier ge worden. De vroegere Indonesische vice-president, dr. Moh. Hatta, heeft te Djogja gezegd, dat hij naar wegen zoekt waarlangs een oplos sing zal kunnen worden gevonden voor de regionale vraagstukken en om te komen tot een hereniging van de Indonesische staat en een herstel van de binnenlandse vrede. Hatta zeide dit op een voordracht, die hij voor studenten en vooraan staande figuren hield over Islam en gemeenschap". Wat de regionale vraagstukken betreft zeide Hatta van mening te zijn, dat de bestaande te genstellingen kunnen worden opge lost. Belangrijk is hierbij, te voorko men, dat buitenlandse elementen voordeel zullen kunnen trekken uit de regionale tegenstellingen. Hatta zeide ook, het er niet mede eens te zijn, dat in Indonesië de com munisten deel uitmaken van de re gering, omdat de regering is ge grondvest op de erkenning van God en de communistische partij atheïs tisch is. Wel, aldus Hatta, is het juist als de communistische partij de op positie vormt in de goede zin van het woord, teneinde zodoende een correctie te kunnen vormen op de maatregelen van de regering. Het commando van de Indonesische luchtmacht heeft in een communiqué medegedeeld, dat in het tijdvak van 27 februari tot 1 maart enige bom bardementen zijn uitgevoerd op veer boten en op verschillende plaatsen in Midden-Sumatra. Na deze bombarde menten zijn aldus de mededeling de verbindingen tussen de streek rondom Padang en de naburige ge bieden volkomen verbroken. Ook gisteren is weer een bombar dement uitgevoerd. Aanval ivordt verwacht Radio-Padang meldde, dat de troepen van de tegenregering ge reed staan om aanvallen van de centrale regering, ondernomen met schepen en landingstroepen, af te slaan. Eenheden van het leger der op standelingen waren op hun posten in gereed gemaakte opstellingen, en stu denten, jeugdige personen en vetera nen werden geoefend om de geregel de troepen bij te staan. De opstande lingen verwachten, dat de troepen der centrale regering een aanval zullen doen vanuit de Riouw-archipel en zullen landen nabij Pakan Baru, op de oostkust tegenover de Riouw-ar chipel, om dan te trachten, over land op te marcheren naar Padang en Bukittinggi, op de westkus't. De regering van Djakarta zou te Singapore kustvaarders gevor derd hebben voor troepenvervoer naar Midden-Sumatra. Oneervol ontslag Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat de voor malige militaire commandant van Oost-Indonesië en leider van de „Per- mestabeweging" in Noord-Celebes, luitenant-kolonel Ventje Sumual, on eervol uit de militaire dienst is ont slagen. Tegelijk met hem werd aan nog drie andere officieren van Cele bes oneervol ontslag verleend. Onderzoek hij Masjumi Het militaire commando in Djakar ta heeft een onderzoek ingesteld in het hoofdkwartier van de islamiti sche partij Masjumi, en de archieven doorzocht. Ook huizen in de omgeving van het gebouw van de Masjumi werden aan een onderzoek onderwor pen. De woordvoerder van het plaatse lijk militair commando was niet be reid inlichtingen over dit onderzoek te verstrekken. Er zijn in Djakarta arrestaties verricht „uit veiligheids overwegingen". De Amerikaanse onderhandelaar Murphy is gisteren uit Tunis naar Parijs teruggevlogen. Hij heeft in het kader van het Amerikaanse aanbod voor goede diensten in het geschil tussen Frankrijk en Tunesië zes da gen met de Tunesische leiders onder handeld. Voor zijn vertrek zei hij nog steeds optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van zijn missie.

de Stem | 1958 | | pagina 1