Kapitein van „Kasimbar" schuldig aan zeeroof RADIO PADANG IS WEER IN DE LUCHT De Kleine Stem Geen hoop voor meer Vervolging is niet uitgesloten, zeggen juristen Winterkade in Venlo te laag voor Maaswater Beheerste kernfusie in Rusland TWINTIG KINDEREN GEDOOD Wat Djakarta deed is wettelijk diefstal forfait' DAGBLAD VOOR Alweer geen veldsporten Zenders nu in de bergen OORLOGSDAAD. Desnoods laten Anken Peil van rivieren blijft hoog Benzine iets goedkoper Ook petroleum enz. in prijs omlaag Stijging temperatuur Wekelijkse jeugdkrant I rouwenpagina n Vijf jaar voor twee Britse politiemannen Twaalf Fransen uit Tunesië gezet Bus reed te water in V.S. Ziekenfondsen Nieuw akkoord met tandartsen Derde statenbond in Nabije Oosten? VUURTJE GESTOOKT 98e JAARGANG No. 22695 Vitgav# N- v- Uitgevers Mij. Neerlandia. Versohijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beiger6tr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: j. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Hechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't (Vestende. Abonn.prijs by vooruitbet. 17.- p. kwartaal, p. post ƒ8.20, p. week (uitsl. bjj niet postbestell.) ƒ0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Konfn^fin en Vaderland ZATERDAG 1 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.15 per mm. (Ingezonden Mededelingen ƒ0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie ƒ0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen ƒ0.35 per mm.). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- -nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm. extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeüng niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601^^OQSTBURG, Nieuwstraat 41^t l^no. In verband met de slechte ge steldheid der terreinen heeft het bestuur van de KNVB alle voor heden en morgen, zondag, vastge stelde wedstrijden afgelast. Daar onder vallen automatisch OQk de onderafdelingen Noordbrabant en Zeeland. De toestand van sommige ter reinen was van dien aard, dat de daarop vastgestelde wedstrijden zouden kunnen doorgaan, doch met het oog op een regelmatige afwer king van de competitie heeft de KNVB besloten, het gehele pro gramma naar zondag 9 maart te verschuiven. De voor morgen vastgestelde, wedstrijden van de Kon. Ned. Hockey Bond en van de Kon. Ned. Korfbal Bond werden om dezelfde reden afgelast. Voor de tweede maal deze winter dus een zondag zonder veldspor ten. (Van onze redacteur) Het is allerminst uitgesloten, dat de kapitein van het K.P.M.-sehip „Kasimbar", dat door de onderzee- bootjager „Drenthe" werd opgebracht, gerechtelijk vervolgd zal worden. En wel wegens.... zeeroof. Dit vernamen we nu uit doorgaans zeer goed ingelichte kringen. De K.P.M. zelf wenste op generlei terrein enige inlichting te geven over de juridische aspecten van de aanhouding van de „Kasimbar". In Nederlandse juridische kringen zijn sommigen ten opzichte van een eventuele vervolging van de Indonesische gezagvoerder sceptisch gestemd. Anderen echter neigen naar de opvatting, dat de kapitein inderdaad volgens het gebruikelijke recht zal worden vervolgd. Hij zou dan veroordeeld kunnen worden tot een maxi mumstraf van twaalf jaar- Radio-Padang is vrijdagavond weer in de lucht geweest. De uitzending werd in Singapore enige minuten lang opgevangen voordat de zender om 23.20 uur plaatselijke tijd sloot. Het signaal was even sterk als voor het bombardement op het radiosta tion. Pr werd echter op een nieuwe frequentie uitgezonden, ongeveer op die van radio-Djakarta. In kringen van opstandelingen te Singapore werd gezegd, dat ook de zendinstallatie van Bukittinggi her steld is. De uitzendingen van de her stelde zenders worden hervat op een geheime plaats in de bergen. De korte tijd dat radio-Padang in Singapore werd opgevangen, hoorde men een stem zeggen: ..De officieren en manschappen van de bewapende troepen in midden-Sumatra handha ven hun belofte om te vechten ten einde de doeleinden van de revolutio naire raad te verwezenlijken, en zijn bereid alle eventualiteiten onder het oog te zien, met inbegrip van het ge bruik van geweld door de regering- Djoeanda". Radio-Padang zei weer in de lucht te zullen zijn vandaag om 18.00 uur Sumatraanse tijd. „En eenmaal in de lucht, zullen we in de lucht blijven", aldus de radio. Naar wij vernemen stelt de Neder landse regering in samenwerking met het Rode Kruis alle pogingen in het werk om de evacuatie te regelen van de ongeveer 200 Nederlanders, die uit midden-Sumatra wenten te vertrek ken. Indonesische troepen hebben giste ren schijngevechten geleverd in de straten van Djakarta. Volgens de legerwoordvoerd'er hadden deze oefe ningen ten - doel de nationale waak zaamheid te verhogen. Met stalen hel men en volledig ooriogstenue uitge- uste militairen leverden straatge vechten, om „een vijandelijke aanval op de hoofdstad af te slaan". Het Indonesische parlement heeft vrijdagavond de anti-Nederlandse ac ties in de campagne voor de over dracht van Nederlands Nieuw-Guinea goedgekeurd met 95 tegen 20 stem men. Het Indonesische persbureau Antara meldde vrijdag, dat in Straat Makassar tussen Borneo en Celebes, verschei dene Nederlandse oorlogsschepen pa trouilleren. Van de zijde van de marinevoorlich- tingsdienst werd naar aanleiding hier van meegedeeld, dat de onderzeeboot jager „Groningen" in Straat Makassar patrouilleert sinds twee maanden. Het zusterschip de „Drenthe", die onlangs de ..Kasimbar" opbracht, bevindt zich in Nederlands Nieuw-Guinea. FRANKRIJK meent, dat een verga dering van ministers van Buiten landse Zaken niet noodzakelijk vooraf hoeft te gaan aan een topconferentie der vier mogendheden. ELFHONDERD Nederlandse repa trianten zijn met drie Italiaanse schepen in Genua aangekomen. Ze reizen nu per trein naar Nederland. DE APOTHEKERS zijn van oordeel, dat het niet nodig is. in de nieuwe wet op de geneesmiddelen een be paalde status vast te leggen voor de drogisten. Zoals gemeld hebben deze laatsten de wenselijkheid daar van uitgesproken. Mir. C. BARON van Boetzelaer van Oosterhout is tot voorzitter benoemd van het comité van Belgisch-Neder lands-Luxemburgse sa menwerking. Dit als opvolger van wijlen jhr. mr." F. Beelaerts van Blokland. DE GRIEKSE regering zal het par lement ontbinden en nieuwe verkie^ zingen uitschrijven, als haar wets ontwerp tot „versterkte evenredige vertegenwoordiging" niet wordt goedgekeurd. MET SUCCES is vrijdag op Cape Ca naveral een middelgrote afstandsra ket van het type ,,Thor" gelanceerd. AMERIKA en de Euratomcommissie gaan besprekingen voeren over nau we samenwerking bij de ontwikke ling der kernenergie voor vreedzaam gebruik. Of Nederland het recht aan zijn zijde heeft? Volkomen, zeggen onze juristen. Een van hen, bij wie we om inlichtingen gingen, is een erkend marine-expert. Een bibliotheek van honderden boeken getuigt van wat hij achteloos „mijn hobby" pleegt te noemen. Een kaartsysteem, waaraan ontelbare uren gedokterd moet zijn, verwijst naar een der duizenden pa gina's druk, verwijst naar zeeslagen uit eerste en tweede wereldoorlog, naar incidenten op zee, naar de ju risprudentie hierover. Wat de Indonesische regering doet. komt geheel overeen met wat de Nederlandse en ook de Indonesische strafwet onder diefstal verstaat, (.art. 310 W.v.S.) Als men het zgn. in beslag nemen al niet als diefstal wil opvatten, dan toch zeker het gaan varen met dat schip (de Kasimbar). na de door de eigenaren aangestelde schipper en andere schepelingen verwijderd te hebben, en dan bijvoorbeeld, zoals hier, passagiers te gaan vervoeren. Het gebruiken van de Kasimbar door daarmede te gaan varen en daarmede passagiers te vervoeren, zijn daden waaruit blijkt, dat de In donesische regering als heer en mees ter over 't schip is gaan beschikken. Dus is aanwezig 't oogmerk van toe- eigening, en wel wederrechtelijke toe- eigening, omdat immers de eigena resse, de N.V. KPM, geen toestem ming hiervoor heeft gegeven. Het aanvankelijke ,,in beslag ne men" is wegnemen, immers onttrek ken aan de macht van de eigenaar, zeker wanneer men de persoon, die namens de eigenaar het schip onder zijn „beheer" heeft, van dat schip verwijdert. Indonesië pleegt dus hier zuiver diefstal. En wat de Indonesische kapitein doet, is zeeroof! Hef dagblad Indonesia Raya" heeft vrijdag gemelduit krin gen van het Indonesische mi nisterie van Scheepvaart te hebben vernomen, dat dit mi nisterie opdracht heeft gegeven alle in Indonesische havens lig gende schepen van de KPM op te leggen. Desnoods moeten de ze schepen tot zinken worden gebracht, om herhaling van een geval als met de „Kasimbar" te voorkomen, aldus het blad. Krachtens het universaliteitsbe ginsel" is de Nederlandse rechter be voegd. Zelfs als bijvoorbeeld een Chi- nees zich ten opzichte van een En- 1 gels schip aan zeeroverij schuldig maakt, dan nog is, volgens datzelfde beginsel, de Nederlandse rechter be voegd. (strafvordering art. 4 sub. 5). Ook volkenrechtelijk is er in het geval van de Kasimbar sprake van zeeroof. In het volkenrecht wordt on der zeeroof verstaan: de in open zee of vanuit open zee door de be manning van een zeeschip aan men sen of zaken zonder machtiging van een staat uitgeoefende geweldple ging. (Vervolg pag. 5). kende om in open zee (22 mijl uit de kust) daden van geweld (met mi trailleur schieten) te plegen tegen andere vaartuigen (Hr. Ms. Drenthe) zonder door een oorlogvoerende mo gendheid daartoe te zijn gemachtigd, of tot de oorlogsmarine ener erkende mogendheid te behoren. (Indonesië is geen oorlogvoerende mogendheid.) De Kasimbar is niet ingedeeld in de Alri; was ze dat formeel wel, dan valt een Indonesisch ..oorlogsschip" een Nederlands oorlogsschip aan en wordt het een zuivere oorlogsdaad! Tant pis! Op zeeroof staat een maximum straf van twaalf jaar. Dat Indonesië alle binnenzeeën van de archipel tot territoriaal gebied heeft verklaard, daar heeft de Nederlandse strafrech ter (of de Ned. Nieuw-Guinese straf rechter) geen boodschap aan. Zou men werkelijk de Indonesische kapitein in Nederland willen vervol gen, dan is alleen de Hoge Raad be voegd. Deze treedt dan op ajs rech ter in eerste aanleg, (art. 93 R.O.). lil de loop van vrijdag is de Maas te Venlo nog hoger gestegen. Het wa ter heeft nu ook de winterkade over stroomd. alsmede de daaraan gelegen verkeersweg, en staat nu tot aan de land van het trottoir, waarachter de eerste huizenry ligt. Het kantoor en het magazijn van een veevoederfabriek op de Maaskade zijn nu aan alle zijden door het water in gesloten. Arbeiders zijn doende dam men op te werpen om de gvote voor raden veevoeder, die hier liggen op geslagen, tegen het water te bescher men. De verkeersweg, die onder de Maasbrug doorloopt, is eveneens over stroomd. Op de breedgezwollen rivier liggen tien grote aken en verscheidene sleep boten voor anker, omdat de doorvaart onder de brug niet meer mogelijk is. Als gevolg van de recente daling van de prijzen op de wereldmarkt, zullen met ingang van zaterdag 1 maart de verkoopprijzen van de belangrijkste aardolieprodukten in ons land op nieuw worden verlaagd. De autoben zine aan de pomp wordt V2 cent per liter goedkoper. De prijs- van petro leum wordt verlaagd met H cent per liter en die van tractorpetroleum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder betalen dan tot dusver, terwijl de prijs van dunne stookolie met 50 cent per 100 liter wordt ver minderd. Tenslotte worden de prijzen van diverse soorten zware stookolie verlaagd met 3 per 1000 liter/kilo gram. J Verwachting van het KNMI tnt J zaterdagavond, opgemaakt vrij- dagavond 23.15 uur. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen en plaat- selijk, vooral in de westelijke 2 provincies mist. J 2 Matige, tot vrij krachtige wind I tussen zuid en zuidwest. In het S westen van het land langzame J stijging van temperatuur. In het J oosten van het land ongeveer de- 2 zelfde temperaturen als gisteren. 2 Vandaag: zon onder 18.18 uur, 2 maan op 13.21 uur. 2Morgen: zon op 7.25 uur, zon 2 onder 18.20 uur, maan op 14.33 t uur, maan onder 5.03 uur. i .Maandag: zon op 7.23 uur, maan I onder 5.40 uur. Zoveel te erger Aan alle voorwaarden van art. 381 lid 1 heeft deze kapitein voldaan, toen hij met een mitrailleur op de Drenthe schoot: ....doet als schipper dienst op een vaartuig, het gebrui- Uw dagblad vraagt van daag voor het eerst Uw aandacht voor een nieuwe wekelijkse rubriek, die be- itemd is voor de jeugd. Elke zaterdag zal „De Kleine Stem" het een en ander brengen, dat de jeugd moet interesseren. Een voornaam deel ech ter van die „jeugdkrant" moet zo menen wij in de toekomst van die jeugd zelf komen, in de v rm vr-i verhalen, gedichten .vortom alles, dat geschikt is om gedrukt of afgebeeld in de krant te worden opgenomen. De samenstelling van De Kleine Stem berust bij mevrouw A. McGillavry, die haar sporen op dit gebied reeds verdiend heeft. Zij zal eveneens in de toekomst de Vrouwenpagina van Dagblad De Stem gaan verzorgen. Het ligt in de bedoeling de inhoud van deze pagina zodanig samen te stellen, dat hij voldoet aan aile wensen en verlangens, die de lezeres in de huidige tijd daaraan stelt. tt Twee Britse rechercheurs, die schuldig waren bevonden aan het aannemen van steekpenningen van oplichters in het rumoerige Britse badplaatsje Brighton, zijn vrijdag te Londen tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daarmee is een eind gekomen aan het proces tegen de 40-jarige inspec teur van de recherche te Brighton, Hammersley, en de rechercheur Heath uit Brighton, dat een maand heeft geduurd, en waarin een reeks onderwereldfiguren getuigenis heb ben afgelegd. De „bookmaker" Bellson, die Hammarsley geld toestopte om ge vrijwaard te worden tegen politie- overvallen op zijn nachtclub kreeg drie jaar. Ook in de Venlose haven heeft een aantal schepen een toevlucht gezocht. Wanneer het water nog enkele tien tallen centimeters zou stijgen, zouden verscheidene straten in het oude stads deel van Venlo blank komen te staan. Het dorp Bergen en de buurtschap Ayen in noord-Limburg zijn door het hoge water praktisch van de buiten wereld afgesneden. Ook in het buitenland geeft het water nog veel overlast. De kaden van de Seine in Parijs staan blank en ten zuiden van Parijs moesten 400 mensen hun woningen verlaten tengevolge van overstromin gen. Uit Brussel wordt gemeld dat de Maas buiten haar oevers is getre den. Verscheidene dorpen in België zijn geïsoleerd. Twaalf Franse inwoners van Bizerta en Menzel-Bourguiba zijn door de Tunesische politie in een arrestanten- wagen naar Tunis overgebracht en daarna in een vliegtuig gezet, met be stemming Parijs. De betrokkenen heb ben niet één stuk bagage mogen mee nemen. Twee der uitgewezenen zijn gepen sioneerde kolonels van het Franse leger. De andere zijn boeren, winke liers en arbeiders. Frankrijk heeft ge protesteerd tegen hun uitwijzing, waar voor de regering in Tunis geen reden heeft opgegeven. De Tunesische politie heeft ook twee Fransen in arrest gesteld wegens ver boden wapenbezit. Op het vliegveld van de Algerijnse stad Bone hebben de Fransen een vlie gend fort vastgehouden, dat daar zon der voorkennis van de militaire auto- ïiteiten was geland. Het vliegtuig bleek met wapens op weg te zijn van Israël naar Venezuela. Toen de papie ren en wat dies meer zij in orde waren bevonden, mocht het toestel zijn reis vervolgen. In Parijs maakt men zich intussen steeds ongeruster over de manier, waarop de Algerijnse opstandelingen worden bewapend. De rebellen zijn momenteel veel sterker dan enkele maanden geleden. Dit schokkende tafereel krijgt men te zien als twee „keizers van de lach" elkaar ontmoe ten Gelukkig is de scène op de foto niet zo ernstig bedoeld en was het hier alleen maar een demonstratie voor de verzamelde j .s- mensen, die Fernandel (1.) en Bob Hope be zochten naar aanleiding van de film, die het tweetal heeft gemaakt- De Sowjet-Unie heeft gemeld, een beheerste kernfusie tot stand gebracht te hebben in een proef waarbij een temperatuur van „meer dan een mil joen graden Celsius" werd bereikt. Dit is bekendgemaakt in een ai'ti- kel van de academicus Iwan Koert- sjatov in het communistische partij orgaan Prawda. In 1950, zegt hij, werd het eerste Russische model van een kernfusie reactor ontworpen. Hiermee was de basis gelegd voor het Russische on derzoek op het gebied van de kern fusie-energie en thans zijn verschei dene groepen Russische geleerden en ingenieurs bezig met het ontwerpen van reactors. In de loop van de proef nemingen werd een speciale zware waterstofbom verhit tot meer dan een miljoen graden door een stroom van een sterkte tot twee miljoen ampère. Koertsjatov zegt, dat de Russische gelereden een „zeer moderne metho de" hebben gevonden om zware water, stof te krijgen, namelijk bij een tem peratuur van min 250 graden. Hij noemt dit de „diepvries-methode". In Koblenz staat, tengevolge van het hoge water van de Rijn een deel van de stad blank. Met S behulp van schragen heeft men t wandelpaden kunnen improvi- seren. Bij Prestonburg in de Ameri kaanse staat Kentucky is een schoolbus na een aanrijding met een vrachtauto in de sterk ge zwollen Sandy River terechtge komen. Van de ongeveer veertig scholieren worden er minstens 20 vermist. Ook de chauffeur heetf zich niet kunnen redden. De andere kinderen hebben de bus, voordat deze geheel onder water ver dween, door de achterdeur kunnen verlaten. De rivier is op de plaats van het ongeluk tien meter diep. Op basis van de uitspraak van okt*v- ber vorig jaar (27 cent per verrich tingsminuut) is thans een nieuwe over eenkomst tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde tot stand gekomen. Hierbij zijn de nieuwe tarieven voor de onderscheidene tandheelkundige verrichtingen vastgesteld. De meerdere kosten voor de zieken fondsen voortvloeiende uit de nieuwe tarieven, zullen voor het jaar 1958 naar schatting in totaal 5-618.000. bedragen, waarvan 4.368.000.voor de wettelijke verzekering (verplichte en bejaardenverzekering) en 1.250.000 voor de vrijwillige verzekering. De ziekenfondsraad heeft voorts zijn goedkeuring verleend aan een voor apothekers geldende nieuwe regeling van honorering en kostenvergoeding voor het jaar 1958. Hieronder zullen de totale kosten der algemene ziekenfondsen voor apo thekershulp voor het jaar 1958 naar raming stijgen met 2.220.000. De kroonprins van Yemen, die te Cairo vertoeft, heeft verklaard, dat hij gemachtigd is, een akkoord te te kenen, dat aansluiting van de Egyp- tisch-Syrische unie behelst. De kroonprins zou naar Damascus door reizen om daar met Nasser te spre ken. Intussen blijken vertegenwoordi gers van Koeweit en Bahrein (ge lieerd aan Engeland) naar Saoedie- Arabië te zijn gereisd voor bespre kingen met koning Saoed. Zij zouden een derde Arabische federatie in het leven willen roepen. Nasser is uitgevallen tegen de Jor- daans-Iraakse statenbond, die hij een verlengstuk noemde van het „impe rialisme." Volgens Libanese bladen zijn er in de Jordaanse stad Nabloes ongere geldheden geweest, doordat een me nigte aansluiting bij de Egyptisch- Syrische Unie eiste. Er zouden 58 personen, onder wie oud-parlements leden en zeventien legerofficieren zijn gearresteerd. Nabloes is een van de grootste ste den op de westelijke oever van de Jordaan.Er wonen veel vluchtelingen uit Palestina. De Dordtse rechtbank heeft de 28-jarige timmerman H. K. uit Viatien veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij was op 26 maart 1955 met twee vrienden aan de zwier ge weest. In een overmoedige al coholbui was het drietal 's a- vonds laat het Vianense bad huis binnengedrongen met de bedoeling daar een grapje uit te halen, bijvoorbeeld door het openzetten van alle kranen. De twee vrienden waren tij dig tot bezinning gekomen en hadden het badhuis verlaten. K. had echter toch nog iets willen doen en had toen een vuurtje gestookt. Nauwelijks was ook hij uit het badhuis verdwenen of het gebouw stond in lichtelaaie. Het brandde tot de grond toe af.

de Stem | 1958 | | pagina 1