WIE HET ZWAARD OPNEEMT Oókalaan de sigaar r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi in Kroest je v schakelt z'n tegenstanders uit De prinses in Suriname J ubileum-T ulpen héél bizonder Rallye wordt evenement Meer dan de helft op kosten van overheid Benauwende kinderhoest! IjUCKLEYC Torpedo's „Neem hem te grazen!" Acht uur tussen de haai Yasas overspeelde Ajax 4-0 ZO ZIET DE ROUTE ER UIT iTorpedo's in j de nacht I Document van j blanke slavernij en j Japans despotisme De „verenigd- veldtheorie gevonden Zuiveringen in Polen Méér goodwill Kloosterbalsem DERDE BLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Ruim 50 jaar accu-kwaliteit I Kaderwisselingin Sovjet-Unie BREDA Ginnekenweg 164 Tel 01600.34018 Zeereis van zes jaar Weer Belgische zege in Ronde van Sardinië Minister Klompé over repatrianten t Brandwonden KIHDERHOESTSIROOP ""TUTIIIII^IIÏÏÏWTnxrnT Sestrière-rijders ook in de sneeuw door Karei C. Enijtsheuvel XIII. Het dodenschip „Hako date Maru" was een uniek slavenschip...! In de histo rie bestaat daarvan geen equivalent. De slavensche pen der blanken, in de tijd van de trek naar de l^ieuwe Wereld, moeten toonbeelden zijn geweest van de hard vochtigheid bij de mens, maar het dodencijfer van zeventien per dag was onbekend- De haaien die ons volgden, lieten de stof felijke overschotten op de duur met rust uit verzadi ging. Daarbij kwam nog, dat het schip ten onder ging door de torpedo's van een bevriende natie. Dit dan voor zover wij weten. Ik weet niet, of er na de oorlog een onderzoek is in gesteld naar deze ramp, die 364 Nederlanders het leven heeft gekost. Dat on derzoek zou misschien aan het. licht kunnen brepgen of het niet een Japanse on derzeeër was die de twee dreunende torpedo's op de „Hakodate Maru" had afge vuurd... De lezer bedenke, dat wij behoorden tot de drieduizend man die in Bandoeng een uitbraakpo- ging hadden bedisseld met het doel de Japanse bezet ting te vernietigen. We waren zo ongéveer reeds zes weken op zee. De ruimen wa ren heel wat minder volgepakt; bijna de helft ohzer was dood. De dood was eregast op de Hako date Maru en had handen en fan tasie te kort. Onze makkers, die stierven, deden dat gelijk hun voorgangers. Tot die fatale nacht! Naar berekening van een ma troos van de Koninklijke Marine moesten we ongeveer ter hoogte van het Filippijnse Mindoro zijn geweest we voeren door de Zuid-Chinese Zee. Het was snik heet. De steven van het schip was pal noord gewend: Japan dat wisten we. De man van „we gaan naar Hawaii" was dood, hoe zou hij de desillusie anders hebben moeten verwerken? Ook de ser geant-majoor, die poëet werd, was niet meer, zijn eerste en laatste gedicht heb ik genoteerd. Een vale maan gluurde vanach ter een donkere wolk, zwart als de dood. Het schip bonsde, schud de, kraakte, het deed dit met de dag meer en meer. Op het dek riepen Japanners elkander schimpscheuten toe. Zij hadden een verbond gesloten met de dui vel en met de dood, die ook hen te grazen zou nemen. Aan stonds De uren kropen. Het kreunend koor uit de ruimen was een ons vertrouwd geraakte dodenhymne. Wij lagen te liggen, ons koeste rend in de angst, de pijn, de hon ger, ons hart was een bloedend slagveld tussen geloof en opstan digheid.... Ergens riep iemand om zijn. vrouw, even verderop snerpte een gil, een ijzig-vreem- de gil: het dodencijfer was weer met één vermeerderd En toen kwam het. Een hevig gedreun deed vermoeden, dat het schip aan het scheuren was. Ein delijk, zo dacht ik, het oude kar kas had genoeg gekraakt, gesid derd, gerammeld, nu knapte het in tweeen uit pure ouderdom. Maar even daarna kwam er weer een klap. Tegelijkertijd be gon het schip slagzij te maken. Ik herinner me dat moment als de dag van gisteren. Ik was als ver steend Aan mijn rechterzijde zat Freddie Rood, een der weini- (Advertentie) i Als enige met trioglas-isolatie j (geoctr.) 11 2.JAAR GARANTIE gen die evenals ik, niet ziek wa ren. Aan mijn linkerhand lag Si mons, te sterven. Met een hoge, bange stem riep hij heel traag: „Waaatiiis daaat?" Opeens kwam er een wilde be weging in de wakkere Freddie Rood. „Torpedo's!", gilde hij en nam een sprong. Aan hem heb ik mijn leven te danken. Want ik volgde hem als bij impuls. Hij duwde enkele omhoogkruipende dysenterielijders van de eerste treden van de trap en hees zich het dek op. Ik achter hein aan Het schip begon te zinken. Boven tornden we tegen anderen op die reeds aanstalten maakten in zee te springen. Ik bonsde met het hoofd tegen een stuk ijzer ik heb er nu nog een litteken van overgehouden. Op het volgende ogenblik sprong ik in zee Rood was me reeds voorgegaan. Ik hoorde gegil, gehuil, gescheld, ge roep, en wat ik ook hoorde was een bloedstollend koor: van hen in de volgepakte veeruimten die uit zwakte niet meer in staat wa ren de trappen op te klimmen en nu gedoemd waren tot de ver drinkingsdood het op uit zwakte en verdronken. ,,Dat viel mee", schrijf ik, de egoïst. Ik kreeg toen een zonderlinge, ondefinieerbare gewaarwording; ik voelde me vrij, en zelfs erg verheugd, hoe vreemd dit ook klinken moge. Beneden ons zwommen de haaien, het was nacht, en de Zuid-Chinese Zee stond berucht om zijn wervelwin den, de dood had een rijke oogst en boven het bruisen van het inktzwarte water uit klonken roe pen om hulp en doodskreten. Toch was ik blij; ik zal dat gevoel nooit vergeten En daar kwam er een andere drenkeling aangezwommen, hij was opvallend kwiek. Bij iedere slag .riep hij iets exotisch uit: „hiksa-hiksau-hiksa-hiksau!Hij had zich verraden: een Japan ner ,,Neem dat beest te grazen!", riep iemand. De Japanner greep naar de balk, gleed uit, doch wist er zich weer aan vast te houden. En toen namen wij hem te gra zen De knaap verdween weer naar het rijk der haaien, voor goed. Waar die grote balk zo plotse ling vandaan kwam, is mij nu nog een raadsel. Maar hij kwam aan gedreven, het licht van de maan glansde op het natte hout. Ik werkte me ernaar toe. Ik ben een slecht zwemmer. Maar wat een mens toch vermag als zijn leven op het spel staat, ook al was het het leven van een slaaf! Met de kracht der wanhoop klampte ik me aan de balk vast, hij was rond en tamelijk glad, misschien was het de mast van een Chi nese jonk die eerder op de dag door Japanners in de grond was geboord. Wat het ook was het redde me van de verdrinkings dood. Freddie Rood hing er ook aan, iets verderop. Toen ik hem na de oorlog in Ambon weer ont moette en hem daaromtrent pols te, meende hij, dat 't 'n stuk van de ark van Noach was. Rood is een grapjas, maar op dat benar de moment, direct na de torpe dering, had ook hij geen tijd voor grapjes. We vreesden onder meer de toevloed van andere drenke lingen, dan zouden we om het hout moeten vechten Doch dat viel mee. Slechts hooguit een twintig Nederlanders zwommen nader, enkelen gaven Nog steeds had ik dat blije ge voel, hoewel de kou mij parten begon te spelen. En de vermoeie nis. En de pijn, die de wond op mijn hoofd mij bezorgde en die alsmaar heviger werd door het zilte zeewater. De omgeving was aardedonker en we hadden geen uitzicht, ook al door de voortdurende stijging der golven. We negeerden de haaien. Acht uren lang zo onge veer. Ze deden ons niks, de haaien. We zagen en voelden ze langs onze benen zwemmen. Maar ze waren waarschijnlijk verzadigd, en hun moordlust leek te zijn geluwd. Zo brak de ochtend aan. En het blije gevoel in me week als sneeuw voor de zon: we ontwaar den vier grote schepen, een was een slagschip, op al de masten woei de gehate rode bol. Wat be zielde die Japanners ons te red den? Ja, wat anders dan het schreeuwend tekort aan arbeiders in hun kolenmijnen? (Wordt vervolgd) (Copyright van de schrijver) Uit berichten in de Sovjetpers blijkt, dat zich in het gehele land een „kaderwisseling" aan het voltrekken is, die er op gericht is de positie van Nikita Kroest- jev, eerste secretaris van de Sowjetrussische communistische partij, te versterken. In de lagere rangen heeft een al- gehele verschuiving plaats. Men verwacht te Moskou dat het niet herkiezen van bepaalde partij functionarissen, wier plaatsen ver volgens worden ingenomen door aan hangers van Kroestjev, zijn hoogte punt zal bereiken in de zestien maart a.s te houden verkiezingen voor de „Opperste Sowjet", het parlement der Sowjet-Unie. Vermoedelijk zal de Opperste Sowjet in een geheel nieu we samenstelling terugkeren. Deze „commandowisseling" in de lagere regionen gaat gepaard met een overeenkomstig verschijnsel in de hogere partijrangen en bij de (po litieke) leiding van het leger, de vak bonden en de openbare organisaties. Hetzelfde kan worden geconsta teerd bij de samenstelling van het „Centrale Partijcomité", het hoogste bestuursorgaan der Sowjet-Unie. Het twintigste partijcongres wees, nu twee jaar geleden, de vijftien leden van het comité aan. Van deze vijf tien zijn er nog zes Kroestjev, Worosjilov, Boelganin, Mikojan, Soes- lov en Kiritsjenko in functie. De negen anderen zijn vervangen.... door aanhangers van Kroestjev. Volgens westerse waarnemers te Moskou vestigt deze kaderwisseling op grote schaal de indruk, dat het centrale comité Kroestjev vrijwel volmacht tot handelen heeft gegeven. Zij valt sarnen met een grootscheep se campagne der Russische pers, waarin wordt gehamerd op de nood zaak de door Kroestjev geïnspireerde hervormingen te verwezenlijken. De voornaamste van deze maatre gelen was de economische decentra lisatie, die overal wordt doorgevoerd, maar die volgens de „Prawda" hier en daar tot gevolg heeft gehad, dat teveel de nadruk wordt gelegd op plaatselijke belangen, „waardoor de bovjet-economie grote schade lijdt." De decentralisatie vormt de be langrijkste ideologische inzet bij de strijd tussen de school van Kroestjev en de „technocraten" in Moskou, die ook economisch het heft zo stevig mogelijk in handen houden. 55 Een beeld van het bezoek van prin ses Beatrix aan Albina in Suriname: prinses temidden van de Aro- wakken, die haar huldigden door haar hun halskettingen en amu letten om d» hals t* hangen. Een van de meest vooraan staande Westduitse natuurkun digen, prof. Werner Ileisenberg, heeft te Göttingen meegedeeld, dat hij en zijn medewerkers een wiskundige vergelijking hebben gevonden aan de hand waarvan misschien de structuur van de gehele kosmos kan worden ver klaard. Prof. Heisenberg, een Nobelprijs winnaar. zoekt naar het ..verenigd veld'". Hiermee wordt beoo-gd te ver klaren waarom natuurverschijnselen als licht, hitte, elektriciteit, zwaarte kracht en kernenergie zich gedragen zoals ze doen en dit uit te drukken in één formule. Wijlen pof. Einstein lieeft de.rtig jaar lang aan dit probleem gewerkt, voord'at hij in 1950 zijn eerste resul taten van dit speurwerk publiceerde. Hij wijzigde zijn formules drie jaar later. Prof. Heisenberg, die een lezing 'hield in de universiteit van Göttingen, zei im het huidige stadium nog niet met volstrekte zekerheid te kunnen zeggen of zijn formule juist is. Maar als zij zal blijken juist te zijn, zal de vereni geb-veld - tbeor ie" zijn ge vonden, waarnaar prof. Einstein heeft gezocht. aria Service-Stations door t gehele land Honderdvijftig duizend Polen zijn uit de communistische par tij gestoten of als lid geschrapt wegens gebrek aan activiteit en andere tekortkomingen. Uitstoting uit de partij een stren ge vorm van partijdiscipline kwam in bijna 21.000 gevallen voor tijdens zuiveringsacties om „baantjesjagers", egoïsten, revisionisten, liquidateurs en conservatieve elementen" van de ledenlijsten te voeren. Op voorstel van premier Cyrankie- wicz heeft het Poolse parlement Jan Rabanofski ontheven van zijn functie van minister van verkeer en in zijn plaats Zygmunt Moskwa, die tot nu toe minister voor lichte industrie was, benoemd, aldus het- Poolse persbureau PAP. Twee man in een bootje van zes meter zijn na een reis van zes jaar, die in Engeland begon, in Wellington aangekomen. Het bootje is negen jaar geleden te Pollen in Dorset door Bill Mangan uit Auckland gebouwd. Hij wilde irv- dertijd naar huis terugkeren, maar besloot toen met een eigen boot te gaan door herhaalde vertragingen in de afvaart van schepen. De vierde etappe van de Ronde van Sardinië, de rit van Cagliari naar Orista.no (150 km) is gewonnen door de Belg Germain Derycke. Hij reed de afstand in 4 uur 45 minuten en 18 seconden. In de eindsprint versloeg Derycke de Italianen Fantini, Mes sina en Giacomo Fini. De Spanjaard Miguel Bover werd met een achter stand van 37 seconden vijfde en Rik van liOoy klasseerde zich weer vijf seconden later als zesde. Fausto Coppi en Frederico Bahamontes arri veerden 4.5 minuut na de winneer. Zij eindigden resp. als 32ste en 37ste. Antonin Rolland bleef leider in de algemene rangschikking. Op de twee de en derde plaats staan de Belgen Desiré Keteleer en Rik van Looy, bei. den met een achterstand van onge veer 5.5 minuut. (Advertentie) n (Van onze sportredacteur). AMSTERDAM, woensdag. De best georganiseerde autorally in Europa zo mag men de Tulpen Rallye nu wel noemen gaat haar tiende „uitgave" tegemoet. De gezellige voorzitter van het comité, Piet Nortier, maakte beslist geen grapje, toen hij vanochtend in Carlton pers, radio en televisie inlichtend over dit vermaard geworden evene ment, iets van het optimisme liet blijken, waarmee de organisa toren zich hebben durven omringen. De verwachting is namelijk bijzonder levendig, dat het aantal inschrijvingen ditmaal alle voorgaande zal overtreffen- Nortier hielp meteen een sprookje uit de wereld. Nog altijd, zei hij, schijnen er een heleboel mensen te zijn die menen, dat de Rallye Monte Carlo en de Tulpen Rallye elkaar dwars zitten of beconcurre ren. Het tegendeel is waar. Er bestaat zelfs samenwerking en wel dus danig goed, dat beide organisaties ervaringen en zelfs inschrijvings- lijsten uitwisselen. Met deze overigens lang niet algemeen bekend zijn de mededeling moeten nu wel meteen alle ten deze nog bestaande mis verstanden uit de weg zijn geruimd. Beide organisaties hebben een ver schillende doelstelling, althans wat de technische opzet betreft. Gelijklui dend echter zijn de oogmerken inza ke het kweken van meer goodwill. In Frankrijk voor la douce France, in Nederland voor de tulpjes en wat daar zoal meer aan vastzit. Wat de geperfectioneerde organisa tie aangaat, daartoe kwam de beken de KNAC-commissaris, de heer van Haaren, een sprekend steentje bijdra gen. Zonder dik te doen (dat is deze automobielrot trouwens vreemd), (Van onze parlementaire verslaggever) Het debat om de begroting van Maat schappelijk Werk in de Eerste Kamer kreeg gisteren een sterk politiek accent door een uitlating van mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.), die naar aanleiding van een massale repatriëring uit Indo nesië had gezegd: „Het is ook onze schuld, van het gehele Nederlandse volk, dat we niet de wijsheid en toe komstvisie hebben gehad om Indone sië te leiden op -zijn moeizame ontdek kingstocht naar eigen verantwoorde lijkheid". Commentaar hierop kon niet uitblij ven en de minister, mej. dr. Klompé, protesteerde tegen deze wat zij noem de „vergoelijking van het optreden der Indonesische regering". De minis ter stelde dat Indonesië vrijwillig het internationale recht heeft onderschre ven door zijn aansluiting bij de Ver enigde Naties. Maar herhaaldelijk werd een gegeven belofte niet nagekomen en het internationale recht en de men selijke rechten geschonden. Als de ondregels van de menselijke samen leving worden aangetast, dan past een vlammend protest, vond minister Klompé. Wie dat vergoelijkt heeft geen geloof in eigen zaak of ziet de Aziaat niet voor vol aan. Mej. Tjeenk Willink krabbelde daar. na een beetje terug en. sprak van „te weinig begrip voor de oosterse men taliteit". Maar minister Klompé ant woordde: „Er zijn eeuwige waarden die voor de gehele mensheid gelden en die zijn door het Indonesische op treden aangetast". Sprekende over de problemen van de gerepatrieerden zei de bewinds vrouwe, dat tot 13 januari 17.000 Ne derlanders in ons land waren aange komen. Na 24 februari worden er nog 23.000 verwacht. Meer dan de lielft van de repatrianten is aangewezen op steun van de overheid. Over de vergoeding voor de huisvesting van gerepatrieer den deelt de minister mee, dat zij nog overlegt met minister Ilofstra over de gevolgen voor de belastingheffing. (Advertentie) Kloosterbalsem zuiver en ge neest de wond. bevor ert de groei ucm een nieuwe huid. "geen goud zo goed' J In ieder geval zou alleen belasting worden geheven over het overschot na aftrek van kosten. De minister zei ook nog, dat een verbetering van de sub sidiëring van bejaardentehuizen moet wachten tot de financiële positie van de schatkist wat is verbeterd. Voorzitter mr. Jonkman liet het woord „agressief" schrappen uit het verslag van de rede van de communist Polak, die had gesproken over het „agressieve optreden van de Neder landse marine in de laatste dagen". De vergadering begon V/2 uur te laat, omdat vele afgevaardigden door de verkeersmoeilijkheden geen kans had den gezien eerder aanwezig te zijn. (Advertentie) Wat doet eraan? U zoekt iets dat onmiddellijk helpt. Er bestaat geen beter middel dan de beroemde CANADESE kinderhoestsiroop met vitamine C De omstandigheden, waaronder de Rally van Sestrière wordt gereden zijn al even slecht als di,e tijdens de Rally van Monte Carlo. Sneeuw, ijzel en bijgevolg spiegel gladde wegen maken het de deelne mers onmogelijk het. scherp gestelde tijdschema te volgen en bij c!e con trole te Milaan bleek dan ook. dat varn de 71 gestarte ploegen nog slechts 31 in de strijd waren. Er waren toen nog drie equipes zon der strafpunten. Op hot modderige terrein van het imposante NEP-stadion te Boedapest vervloog; woensdagmiddag; een illusie, de illusie van Ajax op een plaats on der de vier top-clubteams van Euro pa. De Nederlandse kaïnpioen werd namelijk voor ruim 70.000 toeschou wers door Vasas met een forse score (4-0) uitgeschakeld voor verdere deelneming aan liet toernooi om de Europese Voetbalbeker. De Amsterdammers hebben in dit duel met de technisch ep tactisch bekwamere tegenstanders, die zij drie weken geleden door opportunis me en een opmerkelijke wilskracht een verrassend gelijk spel (2-2) af dwongen, geen kansen op de zege ge- hbd. Vasas forceerde meteen een dui delijk overwicht, dat in korte tijd door fortuinlijke treffers tot een 2-0 stand leidde. Ajax was volkomen ge deprimeerd, werd door het superieu re spel der Hongaren op de eigen helft teruggedrongen en tenslotte ge heel overspeeld. De eerste speelhelft werd afgesloten met een 4-0 stand. Het werd de eindscore, want Vasas speelde na de rust in een aanmerke lijk lager tempo. De Hongaren wer den daarvoor zelfs door de eigen toe schouwers uitgefloten. Ajax was in middels door de tevergeefse „afweer- slag" te vermoeid geworden om wer kelijk dreigende situaties voor doel man Kovalik te forceren. wilde hij gaarne verklaren, dat de Tulpen Rallye als de mooiste, in teressantste en puikst georganiseer de mag worden beschouwd. En zich tot het comité wendend voegde hij er aan toe: dank zij de grote ijver, vast houdendheid, nauwkeurige planning en degelijk speurwerk. Hierdoor kon deze rallye niet slechts tot haar tien de „editie" worden gevoerd, maar tot een praktisch feilloos gebeuren in de autosector bovendien. De heer van Iïaaren bleek intussen even optimistisch als Piet Nortier en hij had slechts een speciale wens: dat zich deze keer meerdere groot-toeris ten voor de rallye-klasse zouden aan melden. Dat is dus de categorie der niet-wedstrijdrijders. In tegenstelling tot de deelnemers aan de wedstrijd, die slechts met twee in de wagen mo gen zijn, kunnen die in de rallye-klas se met een onbeperkt aantal per wa gen aan de spectaculaire rit mee doen. Iets bizonders Deze jubileum-rallye zal iets bij zonders worden, onthulde de heer Nortier. Uit de negen voorgaande rallyes zijn alle ervaringen nog eens grondig bestudeerd. De mooiste rou tes, speciale etappes en proeven daaruit zijn met vele nieuwe tot een jubileum-rallye verweven, die de fraaiste en aantrekkelijkste zal wor den, tot dusver verreden. Er is langer en nóg ernstiger op de kaarten gestudeerd. Het doorkruisen van grote steden en andere hinder lijkheden voor het gewone verkeer is met zorg vermeden. In Frankrijk en Luxemburg werd bij de voorbereiding enorme mede werking ondervonden. Toestemming werd namelijk verkregen voor het houden van niet minder dan tien klas sementsproeven en evenveel speciale etappes, met een totale lengte van circa 1000 kilometer. De mogelijkheid kon worden geschapen de gemiddel den daarin behoorlijk op te voeren. Korte aanlooproutes Het concentratiepunt voor de aan looproutes: uit Brussel, Hamburg, Londen. München, Noordwijk aan Zee en Parijs, is ditmaal weer eens de bekende Nürburgring. De start in de genoemde steden zal geschieden in de avond van zaterdag 26 april, waarna de eerste deelnemer op zon dagochtend rond 5 uur kan worden verwacht. Daar wacht hen een uur rust. Voor de katholieke deelnemers wordt op de Nürburgring de ge legenheid geschapen hun kerke lijke plichten te vervullen. Feest barst los Om zes uur des morgens barst het feest van de gezamenlijke route los en reeds zeer spoedig worden de rij ders aan een klassementsproef on derworpen. In Duitsland mag niet harder dan 50 km worden gedraaid, maar reeds na 110 km rijdt men Saarbrücken binnen (eerste vaste tijdcontrole). Van hieruit is 't slechts een stapje naar Frankrijk en de Vo gezen. Het is daar, dat de speciale etappes en klassementsproeven el kaar gaan afwisselen. In Champagno- le volgt dan versterking van de in wendige mens vóór de nachtelijke route begint. De dames en heren zul len deze versterking overigens hard nodig hebben, want in die nachtelijke uren wordt het, wat Nortier noemde, „van dik hout zaagt men planken." Voor slaperigheid behoeven de deel nemers intussen niet te vrezen; im mers, de klassementsproef in de duis ternis vergt maar liefst 270 kilome ters „speciale etappe". De vroege ochtendrust kan worden genoten in Valence. Later in de mid dag komt men voor de tweede keer in Champagnole, waar na een uur uitblazen de enerverende kronkel partij begint door Auvergne, de Al pen en de Jura. En nog.... Wie meende de derde avond en nacht rustig noordwaarts te kunnen toeren is er totaal naast, want op de tocht naar Luxemburg worden de Vo gezen nogmaals doorkruist. En in Lu xemburg Daar méér dan 100 km speciale etappe, met zeker méér dan de vroegere fameuze 1000 bochten Tenslotte volgt dan nog een klasse mentsproef in België en daarna via Philips-Eindhoven, dinsdag 29 april, naar de finish in Noordwijk aan Zee. In totaal zullen dan rond 2850 km zijn afgelegd. De laatste deelnemer wordt daar tegen 6 uur des avonds verwacht. Pas de vrijdag daarop zal de prijs uitreiking geschieden, gevolgd door het traditionele slotfeest. Het eindklassement Het eindklassement wordt ditmaal bepaald naar het aantal winstpunten, dat in de klassementsproeven wordt verworven. De zogenaamde speciale wagens zijn ditmaal komen te ver vallen. Anderzijds werd een nieuwe categorie ingesteld en wel voor prototypes van wagens tot 600 c.c. Hierbij is natuurlijk gedacht aan nieuwe, kleine, maar nog niet in volle produktie zijnde wagens als de DAF, de NSU e.d. Hiervan hopen de organisatoren een tien- tot vijftiental bijeen te krij gen. Intussen: de inschrijfgelden wor den niet verhoogd. En nu maar hopen, dat Piet Nortier c.s. hun wensen vervuld krijgen. Dan wordt deze 10e inderdaad de mooiste die ooit werd gehouden.

de Stem | 1958 | | pagina 9