Troost uit de historie eie*en. ZONDAG 25 jaar voetbal lief en leed in Aardenburg H. v. Akkeren al 40 jaar actief voor Ylissingen Thermogene VcftJtCuJe CUBA-KOEK 'Is dl wat kloK DEENSE MEUBELEN Scholenbouw vóór 100 jaar ging ook niet in Zeeland Gemeente Hulst voor llw moderne liome! REUMATIEK NO krijgt U Uw geld! 4 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 4 Voetbalbegin LEDEREN KLEDING!! St. Antoine De N.V. Industrieele Trustmaatschappij te Breda U kunt a r i e v e n in de honing N.V. JAN HENDRIKX Boschstr. 1 Breda Wanneer men tegenwoordig de sterke verhalen hoort over de martelweg, welke schoolbesturen moeten afleggen voor zü een nieuwe onderwijsinrich ting onder de pannen hebben, is men geneigd het hoofd te schudden en te denken aan de goede oude tijd, toen men de ambtelijke machine minder ingewikkeld had gemaakt. Dat het ook toen heel wat haken en ogen kon geven in zo'n situatie leert de schoolhistorie te Borssele, welke door de burgemeester van die gemeen te onlangs uit de doeken werd gedaan bij de opening van de Frank van Borssele-school. Op 2D juli 1861 besloot de raad van Borssele tot de bouw van een nieuwe school omdat de oude in een zodanige toestand verkeerde, dat herstel niet mogelijk was. De heer J. Soutendam te Goes, burgerlijk ingenieur (zo noemde men destijds 'n architect) kreeg opdracht bestek en tekeningen te maken en tevens de belofte, dat hij later als opzichter bij de bouw mocht funge ren. Verder besloot de raad op die 29e juli 1861 een stukje grond te probe ren te kopen van de hervormde dia conie, wat in september gelukte. Inmiddels werd het april 1862 voor het besluit kon vallen om bij rijk en provincie subsidie te vragen voor de nieuwe school met onderwijzers woning, welke kosten op 9000.— werden geschat. Zo goedkoop was het in die dagen nog! In de raads vergadering van 14 mei 1862 werd meegedeeld dat Ged. Staten verwe zen naar de koning om een bijdrage voor de schoolbouw, die dit vaak placht te doen. Brief aan rle koning De raad besloot daartoe en schreef zijne majesteit: ..Geeft zeer eerbiedig te kennen, de gemeenteraad van Borssele, pro vincie Zeeland, dat sedert gerui me tijd het schoolgebouw dezer ge meente met de daaraan verbonden onderwijzerswoning in zodanigen slechten toesgand verkeert, dat vernieuwing dringend wordt ver- eischt; dat bovendien de school is ongezond door inrigting en lage ligging, gepaard aan in de onmid dellijke nabijheid zijnde goten en mestputten. Dat hij door een des kundige heeft doen opmaken eene planteekening met bestek en be grooting van kosten, waaruit blijkt, dat deze laatsten, wil men op vol doende wijze in de bestaande be hoeften voorzien, ongeveer 10000. zullen beloopen; dat de gemeente echter op verrena niet bij magte is uit eigen middelen in die kosten te voorzien; om welke redenen de gemeenteraad voornoemd, onder overlegging van voornoemde plan teekening, bestek en begrooting, zich wendt tot Uwe Majesteit met eerbiedig verzoek, dat het Uwe Ma jesteit moge behagen tot den aan bouw eener nieuwe school en on derwijzerswoning in deze gemeente de toe-passing van art. 36 der wet van den 13den Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) wel te willen bevelen". Wat de koning heeft geantwoord is niet na te gaan, maar wel is het duidelijk dat hij geen bijdrage heeft toegezegd. In de raadszitting van 5 maart 1864 (dus bijna twee jaar later) werd meegedeeld, dat de gemeente in ieder geval zelf 5000.moest be talen en dat later zou worden be richt door G.S. wat rijk en provincie bij wilden dragen. Geldlening Omdat die 5000. —te zwaar wer den geacht voor de gemeente besloot men twee leden van G.S., nl. de he ren v.d. Bilt en Buteux te polsen of een nieuw adres aan de koning mis schien succes zou hebben. Vermoedelijk hebben die heren ,,neen" geschud en omdat G.S. vast hielden aan de eis: 5000— op ta fel, kwam de raad overeen om voor dat bedrag een geldlening a vier pro cent zonder aflossing af te slui ten. G.S. accepteerden zo'n eeuwig lopende lening niet. met gevolg dat de raad in aug. 1864 goed vond de lening in negen jaar af te lossen. Ruim een half jaar later berichtten G.S. dat zij geen bezwaar hadden om de bouw van school en huis te gun nen aan de aannemer Biestraten voor 9198.—; de begroting was 9898. In een kort daarna gehouden ver gadering van b. en w. verklaarde de aannemer Biestraten in tegen woordigheid van zijn borg Andr. Postmus en de architect J. Souten dam. onmachtig te zijn de schoolbouw uit te voeren. Als gevolg van deze verklaring werd de eerste borg Postmus aan gewezen als uitvoerder van de school bouw. De tweede borg P. Blok kreeg daarna een kennisgeving, dat niet Biestraten, maar de eerste borg Post mus met de bouw was belast. Er wordt tegenwoordig wel eens gezegd, dat borg zijn dikwijls een slecht werk is. Uit het voorgaande blijkt, dat het een kleine eeuw ge leden ook al enige risico meebracht. Uit een mededeling van b. en w. op 27 mei 1864 valt op te maken, dat er in het begin van de bouw eni ge moeilijkheden ontstonden, omdat de ontgravingen voor de fundaments sleuf volgens het aangegeven peil niet konden worden gehandhaafd. Daarom werd de gemeente-architect uitgenodigd daarover een onderhoud te hebben met b. en w. Eerste steen Wanneer de school officieel in ge bruik genomen werd, is niet in de notulen vastgelegd blijkbaar. Blij kens de steen in de voorgevel van de school is op 18 juni 1864 de eer ste steen gelegd door de toenmalige burgemeester Rottier. Het zal dus wel herfst 1864 gewor den zijn aleer de school in gebruik kon worden genomen. Ruim drie jaar had de worsteling geduurd! Om eerlijk te zijn tegenover onze voorvaderen moeten wij tot onze be schaving bekennen dat 't onder hen toch altijd nog wat vlugger ging want voor de nieuwe Frank van Borssele- school gebouwd konworden heeft men bijna vijf jaar lang moeten vech ten, eer de barricaden'van Bureau- cratius bezweken voor de stormloop der van Borsseles. Tenslotte nog een cijfer. In 1864 kostten school en onderwijzerswo ning ruim 9000.— en thans was de laagste inschrijving, alleen voor de school 70.980, Zondag: aanstaande is het 25 jaar ge leden, dat de voetbalvereniging Aar denburg werd opgericht. Dit feit zal worden gevierd, doch op de dag zelve slechts op sobere wijze. De grote fees telijkheden vinden eerst op zondag 20 april plaats. Dit zilveren jubileum is evenwel Meer dan 40 jaar, byna van de op richting af, is Hendrik van Akkeren al lid van de VC Vlissingen. Dat komt meer voor en het zou dan ook op deze plaats zeker onvermeld blijven, ware het niet dat hij in deze 40 jaar tevens onafgebroken een functie in de VC Vlissingen heeft bekleed. Hendrik werd op 9 mei 1886 te Vlis singen geboren en is nu dus 71 jaar. Reeds in zijn jeugd voelde hij zich tot de sport aangetrokken en vooral de wielersport fascineerde hem. Hij ontwikkelde zich tot een „treinrijder" van formaat. Dagtochten van minder dan 200 km telde hij niet mee en jaren lang bezocht hij per fiets alle uitwed strijden van de V. C. Vlissingen, vaak tot diep in Brabant. Porder Hij begon de zondag dan als porder. Hij reed alle spelers af en wekte hen, cpdat zij de trein niet zouden missen. Eenmaal deze taak verricht, begon hij aan zijn tocht. Weer of geen weer, Hendrik ging per fiets. En nooit was hij te laat in Roosendaal, Breda, Til burg of waar ook maar gespeeld moest worden. In die tijd fungeerde hij ook, zij het dan onofficieel, als gangmaker voor de wielerclub uit Bergen op Zoom. Zij reden Hendrik dan tegemoet tot Rrabbendijke of Kruiningen, om vervolgens aan zijn wiel te gaan hangen tot Bergen op Zoom. Hendrik is het fietsen niet verleerd. Nog vorig jaar reed hij regelmatig op één dag heen en terug naar Breda, een afstand van meer dan 200 km, om een ziek familielid in een sanatorium te bezoeken. Drie generaties van de V.C. Vlis singen: Hendrik van Akkeren, de 71-jarige verzorger, schenkt Pierie van der Schraaf, 37 jaar en oudste speler van het eerste elftal en Henk de Nooyer, 18 jaar en benjamin van de ploeg, na de training een wel verdiende kop koffie. Grote verdienste Enorm zijn Hendriks verdiensten voor de VC Vlissingen. In 1919 werd hij bestuurslid en hij bleef dat tot 1932. In 1926 nam hij, als gediplomeerd EHBO-er, de verzorging van de spe lers op zich en thans, 32 jaar later, verricht hij dit werk nog steeds. Of er nu uit of thuis wordt gespeeld hij zit met spons en waterzak gereed. Voor de wedstrijd verzorgt hij het schoeisel van de spelers en zijn kist met hamer en leest gaat overal mee naar toe. Hendrik zorgt voor reserve veters en doppen, legt enkelverbanden aan, deelt kauwgum uit en verricht duizend-en-een andere karweitjes. Hij mankeert op geen enkele trainings avond en ziet ook daar toe, dat het zijn jongens aan niets ontbreekt. Nog jong Bijna 72 jaar is Hendrik nu maar dat blijkt alleen uit de registers van de burgerlijke stand. Wie hem aanziet geeft hem niet meer dan 50 jaar en wie hem over he.t veld ziet rennen schat hem nog jonger. Welke stormen de vereniging ook beroerden, Hendrik bleef op zijn post en, zoals hij zelf zegt, ,.Ik houd er nog lang niet mee op". Begrijpelijkerwijs staat Hendrik er vooral bij de spelers goed op, ook al moet hij heel wat plagerijtjes incas seren. Hij kan er echter tegen en laat zich meestal ook niet onbetuigd. Hoe hij echter door zijn jongens gewaar deerd wordt, bleek uit hun voorstel aan het bestuur om Hendrik, die reeds enkele jaren lid van verdienste is, te benoemen tot erelid. En zo viel deze vitale oude baas dezer dagen de hoogste onderscheiding van zijn vereniging ten deel. Nadat voorzitter Levering Hendriks verdien sten voor de vereniging had geschetst, werd hij met algemene stemmen en onder luid applaus benoemd tot ere lid, een onderscheiding, welke in de 42 jaar van het bestaan van de VC Vlissingen slechts aan twee anderen - verleend De heer en mevrouw Geirnaerdt-de Baan geven met grote vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun zoon PAUI, PRUDENT Goes, 25 februari 1958. Grote Markt 10. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Geboren Monique, dochter van B. Gilbers-Fortuin, Los ser. OverledenD. Taal, 68 jaar, Middelburg, p. Daverveldt, 72 jaar, Eindhoven. Nieuwe modellen 1958. Voor uw MOTOR uw SOLEX, uw FIETS HEREN SPORTJEKKER alle maten 115.00 HEREN SPORTVEST pracht model, 49 - - 40 - - 00 - - 7Q - LANGE LEDEREN JAS, nieuw RAI-model, 125.137- 167.— DAMESJASJE, fijn leder sportief 79.- 95. DAMESJAS, lang model pracht coupe, 137.- 147.enz. SUEDE JASJES 99.127147.— Komt zien en.... wij be zoeken U door geheel Nederland. Thuis rustig passen. 50 jaar ledervakkennis. Alle Reparaties. Hoogstraat 26-30 Bloemenmarkt 6 Telefoon 4318 - 3516 ROOSENDAAL bericht, dat het dividend over het boekjaar 1956-1957 van de Certificaten van aandelen in de N.V- Bierbrouwerij ,,DE drie hoefijzers", geves tigd te Breda, is vastgesteld op 11%, uitmakende f 110,-. per Certificaat van aandeel groot f 1.000,-. hetwelk vanaf heden betaalbaar wordt ge steld onder aftrek van 15% dividendbelasting ad f 16,50. Op dividendbewijs no. 31 zal aldus worden betaald f 93,50 ten kantore van de Neder- landsche Handelmaatschappij N.V-, te Amsterdam, Rotter dam en Breda, ten kantore vai- Van Mierlo Zoon N.V. Breda, ten kantore van de Rotterdamsche Bank N.V., te Rotterdam, Amsterdam en Breda, alsmede ten kantore van De Twentsche Bank N.V. te Amsterdam en Rotterdam, alwaar tevens Jaarverslagen te verkrijgen zijn. De weldadige warmte van Thermogene watten verjaagt de gifstoffen tus sen spieren en ge> wrichten. Pijn en stijfheid verdwij nen zonder dat U iets inneemt. méér dan 60.000 huisgezinnen tegelijk zijn, als U Uw ad vertentie plaatst in het Dagblad De Stem OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Hulst maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de Minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, no L/PA 3037 en de daarbij behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten zoals deze op 1 februari 1958 opnieuw zijn vastgesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aange duid en op de lijst omschreven gebied, tenzij deze teelt wordt uigeoefend op een voor het betrokken teeltjaar in de beschikking genoemd en op de kaar ten aangeduid gedeelte van het gebied. HULST, 25 februari 1958 De burgemeester, A. L. S. LOCKEFEER HUIZEN Alleen bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse opiage 6 regels of minder Bil 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de t 1.80 iedere regel meer 15 ct derde plaatsing tegen half geld berekend. Bij plaatsing in de gehele op lage 3 regels of minder t 1 35 iedere regel meer 35 ct 25 letters, cijfers of lees teken»- gelden voor 1 regel PERSONEEL GEVR. Wij zoeken wegens huwelijk der tegenwoordige een flinke hulp in ons rust- en herstellings oord „De Wildert" Seppe (N.B.) Bosschenhoofd. Voor de dag, of dag en nacht. Wegens huwelijk der tegen woordige huishoudelijke hulp gevr. Modehuis Nobels-Molducci Noordstraat 17, Terneuzen. Winkelmeisje gevr. en een meis je als hulp in de huishouding. Mevr. Koulen, Jacob Catsstr. 16 Terneuzen, tel. 2546. Voor onze zaak in Hulst jonge man gevraagd plm. 20 jaar liefst schriftelijk aanmelden Pema levensmiddelen, Hulst. TE KOOP AANGEB. Wasmachinefabriek heeft gloed nieuwe wasmachines en centri fuges met lichte emaille - be schadiging voor f 145 met ga rantie. Desgewenst afbetaling. Fabrieksagent Hoogstraat 116 Roosendaal, telefoon 01650-4121 Nieuwstraat 28, Terneuzen tel. 01150-2410. Vermager zonder dieet met G-racial. 50 dragees f 1.98. - Bij apoth. en drog. Bloembollen, dahlia's, planten rozen, heesters. Vraagt gratis in kleuren geïllustreerde catalogus no. 52. Kwekerij P. Bakker n.v. Hillegom. Ook geschenkpakket ten bloembollen naar het _bui tenland. Voorkomt griep en verkoudheid door het drinken van een warme groc van Cognac Vieux Sup. per fles f 6.40. Fa. Denevers, Slij terij, Lange Delft 90, tel. 2415, Middelburg. Reeds voor f 199 heeft u een nieuwe Bico wasmachine, met tijdschakelaar en geheel ge ëmailleerd. Een Bico-combinatie wasmachine met centrifuge kost geheel geëmailleerd f 420, ge- moffeld f 395. Postzegelverz. te koop, alle lan den. J. Barra, Noordwal 20 tel. 83. Oostburg. 't Jantje van Alles: het juiste adres voor vakkundige vernieu wing van uw wasbordzin-kje. - Losse zinkjes f 1,50 per stuk. - Korte Noordstraat 15 Middel burg. tel. 3733. 22676 Buiskachel te koop in goede st. tegen billijke prijs.: Te bevr. Passluis A75, Westdorpe. Uit de hand te koop een boer derijtje, gr. 8 are, 54 ca, staande te Sluis, Heille H 81 bestaande uit woonhuis, schuurtje, stal - bakkeet, varkens en kippenhok ken. Te bevr. aan voornoemd adres. Te aanvaarden in overleg met eigenares. 17872 AUTO'S - MOTOREN Wanneer u een 2e hands auto wilt kopen, laat hem dan eerst onderzoeken en taxeren door Zuid Nederlands Expertise Bu reau, Baronielaan 10 Ereda K1600-31550. Ford New Anglia te koop gevr. b.j. '54 of '55. Br. met prijs en staat onder no. 57004. Een VW de luxe te koop gevr. b.j. 1951-1952 of 1953. br. met prijs onder no. 57005. De weekabonnements- gelden moeten door onze agenten wekelijks aan ons worden afgedragen. Het niet regelmatig voldoen van deze gelden door de abonnees, zou de agenten voor grote moei lijkheden plaatsen. In verband hiermede verzoeken wij onze weekabonnees dringend het abonnementsgeld ge regeld op tijd te voldoen. Administratie Dagblad De Stem niet het 25-jarig bestaan van de voet- balsport in Aardenburg, want dit jaar is bet 45 jaar geleden, dat daar de voetbalsport kwam. De eerste contacten met voetbal wer den gelegd door een opzichter uit Hol land, Snijders genaamd, die werkzaam was bij de herbouw van de r.-k. kerk te Eeae. Dit was in 1913. Door zijn toedoen ontstond er een club: AV.V. (Aardenburgse Voetbal Vereniging), die een viertal jaren bloeide. Toen deze opzichter vertrok was de stuwen de kracht weg en verminderde de be langstelling. Daarnaast waren door een Belgische vluchteling tijdens de eer ste wereldoorlog, Le Mahieu genaamd, de katholieke jongens voor de voetbal- 5 port warm gemaakt, doordat hij voet- bal- en traningslessen gaf. Ook kape laan Fassaert voelde veel voor de voetbalsport en zo werd naast A.V.V. de katholieke vereniging Cadsandna opgericht. Systeem Hoe het er in die tijd toe ging? Wel, bij de oefeningen werden de han den van de jongens op de rug gebon den, opdat ze toch vooral geen hands zouden maken. Beide clubs hadden hun opgang en hun depressies. Cadsandria werd zelfs kampioen van oost. en west-Zeeuwsch Vlaanderen in die tijd, doch de ploeg ging reeds in 1923 ter ziele toen kape laan Fassaert vertrok. Daarna ontstond FCA. De publieke belangstelling in die eerste tijd van de voetbalsport was groot. Er waren weinig andere ver makelijkheden en wedstrijden tegen clubs uit andere plaatsen was iets bij zonders. Twee clubs Zo had men in het begin der derti ger jaren twee clubs in Aardenburg, die het met elkaar niet erg goed kon den vinden. Men had allengs met ge brek aan spelers te kampen en dus begon men spelers uit andere plaatsen aan te werven. Op den duur had FCA meer vreemde dan eigen spelers. Beide clubs leden een kwijnend bestaan. Men zag dat er van goede voetbalsport geen sprake kon zijn, indien er niet een stevige vereniging werd opgericht met een voldoende aantal leden. Fusie Men stak de koppen bij elkaar en besloot tot fusie. De onderhandelingen liepen soms wel wat stroef en er was wel eens meningsverschil, doch men kwam er. Een kwestie vormde echter de naam van de club. Hier was het moeilijk om tot een vergelijk te komen. Tenslotte werd men het eens en de oplossing zou men een Salomonsoordeel kunnen noemen. Het werd AVC. Van elk der vroegere clubs kwamen twee letters in de nieuwe clubnaam. Het is merkwaardig, dat in latere jaren van die vroegere tegenstellingen tussen de beide clubs niets meer is gebleken. Besloten werd om deel te nemen aan de competitie van de Vlaamse Voetbalbond met ingang van het seizoen 1933-1934. AVC sloeg al direct een goed figuur. Zelfs kwam het tot een wedstrijd voor het kam pioenschap tegen FC Oudenburg, die met 90 werd gewonnen. De zware competities in België en de verzoeken van de Nederlandse bond deden het bestuur besluiten om aan de Nederlandse competitie deel te ne men. Reeds direct in het seizoen 1938- 1939 werd gespeeld in de le klasse \an de afdeling Zeeland, doch het bleek dat de club daarvoor te sterk was. Men werd prompt kampioen en promoveerde naar de 3e klasse van de KNVB. Na enig aanpassen kon Aar denburg goed mee en in het seizoen 1941-1941 stond Aardenburg met Ter neuzen aan de kop. Extra tram De zware uitwedstrijd zou de beslis sing brengen, nadat de thuiswedstrijd met«2-2 gelijk was geëindigd. Heel Aar denburg leefde mee. De voetbalclub charterde een extra tram voor 280. en zo vertrokken op zondag 7 decem ber 1941 honderden Aardenburgse supporters naar Terneuzen. Het werd echter een ontgoocheling. Met 7-1 werd verloren en aldus verspeelde men het kampioenschap. Het volgende seizoen 1942-1943 was Aardenburg weer een aer kopploegen met Axel en Clinge. De wedstrijd tegen Clinge te Aarden burg moest hier de beslissing bren gen. Aardenburg had slechts één punt nodig om kampioen te zijn en stond in deze beslissende wedstrijd 'n kwar tier voor het einde mt 3-1 voor. Toen kwam het ongeluk. De keeper liet een rollertje glippen. De ploeg werd ze nuwachtig en in de laatste minuten sleepte Clinge nog een 4-3 overwin ning in de wacht. Voor de tweede maal geen kampioen. „De derde keer de goede keer" zegt een Zeeuwsch- Vlaams spreekwoord, en in de nood- competitie van het daaropvolgende jaar werd Aardenburg eindelijk kam pioen van de 3e klasse KNVB. Na de oorlog Na de oorlog had Aardenburg als materieel zwaar gedepueerde vereni ging met grote moeilijkheden te kam pen, ook wat spelers betreft. Gelukkig kreeg men grote medewerking van het gemeentebestuur, dat zorgde voor een fraai sportcomplex, dat thans een der grootste en mooiste van de streek is. Naast de competitie werd tegen bui tenlandse clubs gevoetbald, waaronder talrijke Belgische maar ook Engelse amateurteams als Albion FC uit Rea ding, F.C. Ravenstone en andere. Ook voor de aanstaande paasdagen staat weer een wedstrijd tegen een Engelse ploeg op het programma. Dit 25 jaren voetbal lief-en-leed zal op de feestdag 2 maart worden gevierd met een eenvoudige plechtigheid, mede in verband met de vastentijd, doch op zondag 20 april zal met een cabaret voorstelling, een dansavond en wel licht een speciale voetbalwedstrijd meer cachet aan dit jubileum worden gegeven. Koektrommel met Verkade Prima Honing Ontbijtkoek De koek blijft mals in deze fleurig gekleurde trommel, f 2,50 in prijzen van 34 - 58 - 71 ct. Honnie, die zo van honing houdt, weet waarom Verkade Cuba- koek zoveel wordt gegeten. Hij kan meepraten over honing. Hij heeft zijn hart verloren aan Cubakoek omdat Verkade zo royaal is met de honing .1 royaal met honing! Ongewoon fraai van vorm, voor U, die iets bijzonders weet te waarderen! De eierprijzen zijn laag, dus: Eieren bij het ontbijt Eieren bij de lunch Eieren bij de warme maaltijd

de Stem | 1958 | | pagina 6