Werken in de Wielingen er! Zwart o 1 MENING EN COMMENTAAR Raket ontploft ssZWITSaL NIEUW GAS pagblai) pcetera VERRASSING OM EEN ONTSLAG HERSTELD 6upa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever 3 TWEEDE BLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 k! r mm om u kinder HONING siroop Directe luchtverbinding Lonclen-Moskou De lekkerste die er is! half zware shag" in handige plastic verpakking NOG EENS HET PLAN-BONNET Toeneming van opdrachten voor scheepsreparatie p Wit Het belang voor Brabant en Zeeland UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in l/'l literschroefflessen Rivier Amocr wordt bedwongen Overval in Parijs Seitctape Seiictape Ongeregeldheden in Melbourne Opbrengst collecte Bw-vcikantieoord UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in l/l literschroefflessen TV'RAD lO'TV'R ADIO'TV» door ANTONIO DEL MONTE 3 ZAAK. in het J ervan J gaat geen gewone illure. betere moder- cant. nse en mooi en ng voor leuk. \T 54, w mmom m/Ermmit K Lm is, a rAN DER STEEN ALS een grote verrassing komt ^het bericht, dat de Nederlandse onderzeebootjager „Drenthe" in de Straat van Makassar een geroofd KPM-schip heeft aangehouden en dit schip nu met de Indonesische bemanning opbrengt naar Nieuw- Guinea. Er zitten enkele merk waardige aspecten aan deze ver rassing. Allereerst blijkt, dat de regering te Djakarta haar besluit, om alle zeeën tussen de eilanden tot territoriaal gebied te verklaren, niet waar kan maken. De Neder landse onderzeebootjager vaart on opgemerkt en ongehinderd door de wateren tussen Borneo en Celejpes. Verder blijkt, dat de heren in Dja karta geroofde KPM-schepen van een Indonesische bemanning voor zien en ze dan nota bene onder de gehate Nederlandse vlag laten uit varen in de wateren, die men tot Indonesisch gebied rekent. Het is een staaltje van lafhartigheid en inconsequentie, dat geen verder commentaar behoeft. Het pleit nog in zekere zin voor Djoeanda c.s., dat ze het hele incident doodgezwe gen hebben, wat op zeker schaam tegevoel kan duiden. Intussen kan nu de hele wereld nog weer dui delijker weten wat voor zonder linge bewindvoerders daar op Java zetelen. V7/E hebben enige tijd geleden ge meend aandacht te moeten be steden aan het ongevraagd ontslag, verleend aan dr. Grootenhuis, ad junct-directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland. Het geval leek ons ver uit te gaan boven een persoonlijke aangelegen heid. Hier werd achter de dek mantel van de Stichtingsvorm een daad gesteld, waarop de naast belanghebbenden, de boeren, geen enkele invloed mochten uitoefenen. Het bestuur besliste en daarmee moest de zaak uit zijn. Geen com missie van onpartijdige onderzoe kers, als voorgestaan door de Maat schappij ter Bevordering van de Diergeneeskunde, mocht er aan te pas komen. Het ontslag was en bleef verleend. Er is echter altijd nog een Besluit, dat aan de arbeids bureaus het recht verleent een ont slag te toetsen aan de bepalingen van recht en billijkheid. Zo was er dan toch een onpartijdig orgaan, dat de daad van het autocratische Stichtingsbestuur kon wegen. En zie, de uitspraak is duidelijk: de aangevoerde motieven zijn niet sterk genoeg om daarop een ont slag te baseren. We verheugen ons over het feit, dat aldus een barrière werd geschoven voor de uitvoering van een daad, welke minstens de schijn van willekeur droeg. STAATSSECRETARIS Veldkamp heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid van Vliet (KVP) een mededeling gedaan, welke voor het weer in nood ver kerende gebied van Etten en Ruc- phen van grote betekenis is: de premieregeling ter bevordering van de industrievestiging in de bedoelde gemeenten wordt hersteld. Men weet, dat die premieregeling, door minister van den Brink ontworpen, een belangrijke stoot heeft gegeven aan de industrialisatie in deze streek. Toen bovendien de hoog conjunctuur met de overspannings verschijnselen op de arbeidsmarkt zich ging vertonen, leek het, of de situatie daar helemaal geklaard was. En in Den Haag zei men: De premieregeling is daar niet meer nodig. Dit besluit- gaf blijk van on voldoende inzicht in de werkelijke toestand. Door de pendel en door andere invloeden leek het inder daad, of nu werk en brood voor allen in dit gebied verzekerd wa ren. Het was echter gezichtsbedrog. Zodra de conjunctuur maar even omsloeg, was het alweer mis. De werkloosheidscijfers stegen met sprongen. Na veel aandrang, spe ciaal van KVP-zijde, is nu de pre mieregeling weer van kracht ge worden. We mogen er verheugd om zijn, al zal dit besluit niet direct soelaas brengen. Want het doel van de premieregeling is juist op lange termijn het economisch draagvlak van de „noodgebieden" blijvend te versterken. De methode van „in voeren, intrekken en dan weer her stellen" past niet bij dit doel. Deze regeling moet gelegenheid krijgen zo lang te werken tot inderdaad hechte en blijvende steunbalken onder het economisch draagvlak zijn aangebracht. Ze moet niet af hankelijk zijn van de grillige wis selingen der conjunctuur. We wil len dan ook hopen, dat deze pre mieregeling na haar herstel nu ge legenheid krijgt zo lang door te werken, dat de innerlijke structuur van dit gebied volkomen gezond is geworden. En bij het beoordelen van die gezondheidstoestand moet men niet afgaan op tijdelijke ab normale oplevingen. Een raket van de Amerikaanse luchtmacht van het type ,,Navaho" is kort na het afschieten op de basis Cape Canaveral in Florida ontploft. De raket steeg enige duizenden meter en viel toen naar beneden. Even voordat zij de aarde bereikte, ont plofte zij. De ..Navaho" is een verouderd pro. jectiel. Men is zeven maanden gele den met het ontwikkelingsprogram opgehouden, omdat andere projectie len veel zwaardere ladingen kunnen vervoeren en grotere snelheid berei ken. De raket heeft pulserende straal motoren en was gebouwd voor het afleggen van een afstand van 8.000 km met een snelheid van minstens driemaal die van het geluid. (Advertentie) Londen en Moskou zullen door di recte luchtlijnen worden verbonden. Dit zal deze zomer ingaan. Hierover is te Moskou overeenstemming be reikt bij onderhandelingen tussen de ..British European Airways" en de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot". (Advertentie) (Advertentie) Reeds bij het aangeven van de betrekkelijk geringe werkzaam heden, welke voor het toegankelijk maken van de Antwerpse haven voor schepen tot 50 duizend ton nodig zijn, spreekt het rapport-Bonnet de wenselijkheid uit, dat, ten einde de doorvaart- tijden uit te breiden, de oostelijke punt van de Bol van Heist in de Wielingen wordt uitgegraven van 8.9 m tot 9.5 m. „Indien dit werk uitgevoerd wordt zullen de tankschepen van rond de 50.000 ton zelfs bij doodtij en felle oostenwind over minstens dezelfde mogelijkheden beschikken als thans het geval is voor de schepen van 35 duizend ton, die nu reeds de haven aanlopen." In een globaal overzicht hebben S wij reeds de betekenis geschetst van het rapport-Bonnet, dat dezer dagen in Antwerpen werd gepubliceerd en het toeganke- 1 lijk maken van de Antwerpse haven beoogt voor de grotere tankschepen van 50 duizend en zelfs 100 duizend ton. Wij willen thans dit rapport nog eens nader bezien met het oog op de gevolgen, welke de uitvoering van het plan-Bonnet voor Zeeland en Noordbrabant kan meebrengen. MOEILIJK Televisiekomiek Dickie Hen derson heeft onlangs tijdens een voorstelling in het Palla- diumtheater in Londen staan mediteren over de toekomst van zijn zoon. ..Het is moei lijk", zei onze Dickie. „Als ik hem heel zijn jeugd naar tele visie-uitzendingen laat kij ken, komt er van hem niets anders terecht dan een ge woontemens. Maar als ik hem naar de universiteit stuur, wordt hij een overspannen, wereldvreemd man. Wat moet ik doen?" Op dat moment stond er achter in de zaal een heel klein mannetje op,dat riep „In geen geval zo vervelend laten worden als zijn vader". Het mannetje werd verwij derd. Eten Een Brits hoofdonderwijzer is sinds kort hartstochtelijk voorstan der van een nieuw les-onderdeel en wel goede tafelmanieren. De man heeft uitgezocht, dat gemiddeld 21 van de 25 kinderen nooit tesamen met hun ouders eten. „Hoe kunnen ze dan leren hoe het moet?" vraagt de hoofdonderwijzer zich mnar steeds af. Graven Automobilisten uit New York, die dezer dagen met geweldige moed hun wagens uit de sneeuw trachtten te graven, hebben zich de woede van de plaatselijke po litiecommissaris op de hals ge haald. „Ze hebben veel te lang ge parkeerd", aldus de man. De automobilisten vermoeden, dat er helemaal geen tumult zou zijn ge komen als ze hun wagens gewoon hadden laten staan, waar ze ston den. Zien De moeder van de Italiaanse opera ster Maria Callas (berucht en be roemd vanwege het feit. dat ze op de meest ongelegen momenten wei gert te zingen) heeft verklaard, dat ze haar dochter de laatste acht jaar niet heeft gezien. ..Eenmaal zag ik haar op het televisiescherm, maar dat is alles", klaagt het mensje. Melk In Manchester heeft men een meneer ter verantwoording geroe pen, die geacht werd in het dage lijkse leven melk te verkopen. Maar een klant van hem had het gele verde produkt eens laten onderzoe ken en daardoor kwam aan het licht, dat het voor 91 procent uit water bestond. En dat is teveel van het slechte. Het is intussen duidelijk, dat het dieper maken van de Wielingen bij de plaats de Bol van Heist met on geveer twee voet. waardoor de door- vaarttijden voor tankers bij vloed verruimd wordt en bovendien grotere schepen tot 50 duizend ton kunnen passeren, niet alleen Antwerpen, maar ook Vlissingen ten goede zal komen. Ir. Bonnet gaat er van uit, dat voor het doorlaten van schepen van 50 duizend ton overal op de Schelde minstens een diepte van 12.67 meter moet bestaan. Het gaat er dan om deze diepte bij hoog water te berei ken. Vandaar de aanbevolen doorgra ving van de Bol van Heist. Wanneer men de ontvangst van schepen van 100 duizend ton in Ant werpen mogelijk wil maken, moet er heel wat meer geschieden. Deze reu- SPA Russische en Chinese geleerden zijn van plan de. rivier de Amoer, die met zijn 5000 km lengte door heide lan den loopt, te bedwingen. Er zal een reeks van zeventig waterkracht- stations worden gebouwd. Ook denkt men er over, de benedenloop van de rivier zo te wijzigen, dat zij niet meer in de zee van Ochotsk die vele maanden van het jaar is dichtgevro ren uitmondt, maar zuidelijker in de Japanse Zee. De zeventig elektrische eentrales zullen jaarlijks tezamen 200 miljard kWh leveren, evenveel als de totale hoeveelheid stroom die vorig jaar in de Sovjetunie werd opgewekt. ^(Advertentie) Drie gemaskerde mannen, bewa pend met automatische pistolen heb ben bij de abattoirs in noordoostelijk Parijs op klaarlichte dag een overval gepleegd op een veehandelaar en hem een bedrag van dertigduizend gulden afhandig gemaakt. De scheikundige dienst v^n hef Amerikaanse leger heeft een gas sa mengesteld, dat bacillen doodt en in 'n oorlog, waarin bacteriologische strijd middelen worden aangewend, als af weermiddel kan worden gebruikt. In vredestijl kan het gas, dat de naam „delta-propiolactone." draagt, voor ontsmettingsdoeleinden in zie kenhuizen worden gebruikt. Voor 1001 plak werkjes kleelband kleelband bij uw kantoorboekhandelaar zentankers kunnen slechts passeren, wanneer het water ruim 15 meter diep is. Dit betekent dan, dat de vaargeul bij laag laagwater ongeveer 12 meter diep moet zijn, dus nog 2.5 meter dieper dan na de hierboven aangeduide uitgraving bij de Bol van Heist in de Wielingen het geval zou zijn. Bovendien moet dan het Zui dergat bij Walsoorden worden uitge diept, dat 10 meter onder laagwater reikt. Hetzelfde geldt voor de drem pels van Bath en Zandvliet, waar de diepte 9.5 5meter bij laagwater is. Tevens moeten hier de vaargeulen verbreed worden. De normalisatiewerken, welke in de Westerschelde moeten geschieden, betreffen dan bij de Wielingen weste lijk daarvan de verdieping van de drempel van de Wandelaar en de Scheur, welke geulen aan weerszij den van de hoge Bol van Heist ver binding hebben met de Wielingen. De Scheur heeft een diepte van 9.5 me ter onder laag laagwater, terwijl de Wielingen meer dan 12 meter diep zijn. Geleidelijk Alle hier nodige werken zijn zeer omvangrijk. Het gaat om een diepe geul van 16 km lengte en er zal 12 miljoen kubieke meter moeten wor den uitgebaggerd. Ir. Bonnet stelt zich echter op het standpunt, dat dit werk niet ineens behoeft te geschie den, maar in fasen kan verlopen, naargelang de tonnenmaat der tank schepen toeneemt en tot diepere uit gravingen dringt. Zo denkt hij dan ook aan een uitvoering in drie fasen, waarbij eerst een diepte van 10.5. vervolgens een van 11.3 en tenslotte zo mogelijk de gewenste diepte van 12 meter bereikt wordt. In het eerste geval is dan al doorvaart voor sche pen van 60 duizend ton, in het tweede geval ook voor schepen van 70 dui zend ton mogelijk. Zelfs kunnen dan tankers van 100 duizend ton gedu rende doodtij rond hoogwater nog passeren. Komen deze verbeteringen geleide lijk tot stand, dan kunnen ook steeds grotere schepen zowel naar Vlissin gen als naar Antwerpen komen. Wan neer het dan nog niet voor de hand ligt om ook Vlissingen zich te laten ontwikkelen tot een petroleumhaven met pijpleidingen of raffinaderijen vanwege ztfn verder afgelegen ach terland, dan doen zich toch nieuwe perspectieven op voor het scheeps- herstellingsbedrijf in deze Zeeuwse haven. Scheepsreparatie Uit de verantwoording van het rap port-Bonnet door het Antwerpse stadsbestuur blijkt, dat men in Ant werpen juist ook op een toeneming van de scheepsreparatie-opdrachten rekent bij uitvoering van de normali satie van de Westerschelde. „Sinds het einde van de oorlog is een wijzi ging opgetreden in de structuur van de scheepsherstelling en wel in deze zin dat, waar voor de oorlog hoofd zakelijk die schepen werden hersteld die Antwerpen voor normale handels operaties aanliepen, na de oorlog de geïnteresseerde bedrijven op de we reldmarkt talrijke grote herstellingen hebben weggekaapt van schepen die niet voor normaal verkeer op Ant werpen liepen". Men wil in Antwer pen dus in meerdere mate van deze tendens gaan profiteren. Voor Vlissingen zullen daarvoor dan toch niet geringer kansen be staan. De scheepsbouw en scheeps reparatie te Vlissingen kan door de uitvoering van het plan-Bonnet een hogere bedrijvigheid tegemoet gaan en het treft gelukkig dat dit plan nu samentreft met het Sloeplan. dat een industriële expansie voor Vlis singen mogelijk wil maken. Even gelukkig kan nu blijken, dat de vernieuwing van de zeesluis in Terneuzen en de normalisatie van de Westerschelde tegelijk aan de orde komen. Ook Terneuzen mag van de uitvoering van het plan-Bonnet een gunstige weerslag verwachten. Tenslotte zullen de veranderingen, welke dit plan in het oostelijk deel van de Westerschelde voorziet, mede ten goede kunnen komen aan de voorhaven van Bergen op Zoom tus sen Bath en Woensdrecht, waarover de provincies Zeeland en Noordbra bant in overleg zijn. Alarm De brandweer van Paisley werd telefonisch gealarmeerd door een kinderstemmetje, dat vroeg of er onmiddellijk een heleboel meneren konden komen om Keesje te red den. De dienstdoende wachtcom mandant wist niet hoe gauw hij met zijrn mannen moest vertrekken. Op het aangegeven adres bleek een poes in de dakgoot te zitten. Het was Keesje en het kinderstemmetje was van de vijfjarige Judy Broadfoot. Achteraf gezien zou Keesje gemak kelijk op eigen kracht naar een vei liger plaats zijn kunnen komen. Ach teraf gezien ook zal het telefoontje aan Judy's vader ongeveer honderd gulden kosten. Dat vraagt de brand, weer. Een daalder opslag! Lie ve hemel, nu kan ik nieuwe binnenzolen kopen voor mijn schoenen^ In Melbourne is het gisteren tot botsingen gekomen tussen de politie en stakende havenarbeiders en zee lieden. De havenarbeiders waren drie da gen geleden in staking gegaan uit protest tegen het uitdunnen van werk. ploegen. Zeelieden van enkele der zevenendertig schepen die door de staking worden opgehouden, hebben zich nu bij de stakers aangesloten. De ongeregeldheden begonnen toen de politie een stoet van meer dan honderd zeelieden uiteenjoeg. Later moest de politie stoeten havenarbei ders verspreiden hetgeen tot botsin gen leidde. De in de kerst- en nieuwjaarsweek in de Nederlandse bioscooptheaters gehouden collecte van de stichting Bio-vakantieoord heeft 236.355,52 op gebracht. Dit is een stijging van 11 procent ten opzichte van vorig jaar toen de opbrengst 213.093,93 was. Hoewel nog niet alle daarvoor be nodigde middelen bijeen zijn ge bracht, wordt de bouw van het nieu we oord voor polio- en andere ge brekkige kinderen in Arnhem voort gezet. (Advertentie) SPA VRIJDAG, 28 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9,00 V.d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Avonturen met grote mensen, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. zieken 11,05 V.d. kleuters 11,20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en prognose 12,50 Gram. 12,55 Bezoek prin ses Beatrix aan de West 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13,25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Hobo en klavecimbel 14,30 Voordr. 14,50 Koorconc. 15,00 Gevar.progr. VARA: 16,00 Gram. 16,30 Jeugdconc. 17,10 V.d. jeugd 17,40 HammondoTtgelspel 17,55 Act. 18,00 Nws. 18.15 PvdA, caus. 18,25 Latijnse klanken 18,50 De puntjes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Mu- sette-ork. VPRO: 19,30 Het platteland nu, gesprek 19,45 Een nationale zaak, caus. 19,50 VPRO-nws. 20,00 Nws. 20,05 Boekenweek 20,15 Levend uit de kracht Gods, caus. 20,30 10 jaar Wereldfedera listen 20,40 Alt en klavecimbel VARA: 21,00 Lichte muz. 21,30 De lange weg, documentaire 21.55 Gram. 22,25 Buitenl. overz. VPRO: 22,40 Zorg om de mens VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 'nWoord v.d. dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Lichte muz. 9.00 V.d. zieken 9,30 Waar voor uw geld 9.35 Omr.ork. en soliste 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12,00 Sopr. en piano 12,30 Land.- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,40 Gram. 14.05 Schoolradio 14,25 Gram. 14,50 Lichte muz. 15,20 Voordr. 15,40 Fagot en piano 16,00 Tuinb.praatje 16,15 Gram. 16,35 Pia- norec, 17,00 Voordr. 17,20 Vocaal ens. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Harmonie orkesten 18,20 Stemmen van overzee 18,35 V.d. jeugd 18,50 Openbaar kunstbezit, cursus 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Regeringsuitz.: De statistiek antwoordt: Prof dr. Ph. Iden- burg, darecteur-generaal van de statis tiek, beantwoordt de vraag: Wat leest het Nederlandse volk 19,25 Heet van de matrijs 19,45 Radio krant 20.05 VVD, caus. 21,00 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21,30 Radiofilharm.ork. en solost 22,10 Vrouwenkoor en solisten 22,30 Rep. be zoek prinses Beatrix aan de West 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Langs we gen van kunst en schoonheid 23,35-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16.02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram, 17,45 Duitse les 18,00 Zaïng 18,10 Voordr. 18,20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 9,40 Volkszang 20,00 Ork.oanc, 20,40 Kunstkaleidoscoop 20,55 Ork.conc. (verv.) 21,25 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Jazznvuz. 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Omr.ork. en sol. 14,00 Symf. ork. en solist 15,30 Gram. 16,05 Idem 17.00 Nws. 17,10 Gram. 18,38 Idem 10,30 Nws. 20,00 Klankb. 20,30 Kamerork. en sol. 22,00 Nws. 22,35 Chansons 22,55 Nws. Televisie VRIJDAG, 28 FEBRUARI NTS: 21,00-23.00 Relais v.d. Vlaamse Televisie: Je smalle hals, kleine konin ginTV-spel. FRANS BELG.: 19,00 Le temps et les oeuvres 19,30 Tuinb.praatje 20,00 Journ. 20,40 Gevar.progr. 22,10 Enquête. Daar na: Wereld nws. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Filmfraigm. 20,30 Boekbespr. 21.00 Je smalle hals, kleine koningin, TV-spel 23,00 Nws. en journ. (Advertentie) VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN 30) Maar misschien waren het eerder «e stilte en de eenzaamheid van ja- ien die hem hadden veranderd, dacht Maddalena. Uit de jongen Giu- 110 Was e^n man gegroeid, een een zame man, die zijn leven enkel deel de met de zon en de kraters waar over hij de wacht hield. Achttien jaar geleden hadden ze op de kade gestaan. Elkaar aangekeken als nu. Hun han den lagen een ogenblik in elkaar. „Kom je gauw terug?" vroeg Giu lio. „Het eiland zal zo eenzaam zijn zonder jou." Ze gaf haar belofte. Jong en over- moedeig Dan botste iemand met een koffer tegen haar aan. Giulio trok haar op zij. En Donato wenkte, dat ze op de boot moest komen. De boot naar Na pels, waar hij parfum uit Frankrijk voor haar zou kopen: „Er is geen parfum op de werled, die zo godde lijk geurt als jouw huid Maddalena. Zelfs geen Franse..." „Waarom ben je niet eerder geko men?" herhaalde Giulio langzaam en keek haar doordringend aan. Ze haalde haar schouders op: „Wat moest ik na achttien jaar nog tegen je zeggen? Je weet wat er allemaal met me gebeurd is, wat er van mijn leven is terecht gekomen. Hoe ik hier ben terug gekomen..." Hij draaide zijn hoofd en keek over de vlakte. Zijn gezicht zal vol korte, fijne rimpeltjes, als de nerven van een boomblad. Hij zag er uit als een man van zestig. „Waar ga je heen?" vroeg hij ten slotte. „Je kwam toch niet voor mij? Maddalena begong onverwachts te lopen. Hij kwam vlak achter haar aan, want het pad was te smal voor twee. Zijn stok. die met de punt over de grond sleepte, maakte een schu rend geluid. „Ik ben gekomen om een beetje vrede te zoeken", antwoordde ze langzaam. „Ze hebben me vanmid dag de kerk uitgejaagd, Giulio. Zelfs daar willen ze me niet." „Maar is het dan in de kerk of in de bergen, dat je de vrede zoekt?" glimlachte Giulio. Ze waren nu op een kruispunt ge komen. Of liever: het pad liep uit in een vierkant van woelige aarde en je kon hier vele kanten uit. „Ga met mij een kop koffie drin ken", stelde Giulio voor. „Daar knap je wel van op!" Zijn huis was een soort houten hut, die gebouwd was tegen een donkere berghelling. Er stond een laag bed, een klein vierkant kastje en enige kisten, die afwisselend voor tafel en als stoelem fungeerden. In een hoek stond een grote bus met water en daarnaast lag een stapeltje gesprok keld hout. Giulio begon nu een vuur aan te leggen op de grond voor zijn huis. Een kolom van blauwe rook steeg in dikke wolken omhoog, maar dan op eens pakte het vuur. Het hout begon te knetteren en er kwamen gloeiende puntjes aan de uitstekende splinters, tot het onverwachts vlammen waren die speels onder het waterpannetje op en neer sprongen. Giulio zette twee oude kroezen op één van de kisten en uit het kastje haalde hij wat koffie. Daarna zat hij op zijn hurken het vuurtje te stoken tot het water eindelijk aan de kook raakte. Al die tijd spraken ze geen woord. Maddalena zat op het voeteneinde van het bed en keek naar Giulio, die met rustige, zelfverzekerde gebaren het dampende water in de kroezen schonk. Het' was of er aldoor een glimlach om zijn mond trilde. De koffie was bitter en drabberig, maar Maddalena hoorde nauwelijks zijn verontschuldigingen. „I weet niet meer wat ik doen moet", zei ze plotseling. „Ik ben moe en overbodig en iedereen tot last." „Je hebt toch nog een zusje?" Giu lio zette zijn kroes op de grond. „En Nino dan?" „Ze hebben me niet nodig", ant woordde Maddalena bitter. „Ik heb hun nog niets als ongeluk gebracht. Ze worden door het hele dorp met de vinger nagewezen." „Ach", sprak Giulio geduldigd. „Er gebeurt immers niets of het is ergens goed voor. Als je op een deur klopt wordt er toch immers altijd open ge daan." „Ik begrijp je niet erg", zei ze. „Ik geloof, dat in in het net van de duivel gevangen zit." „Daarin zitten we gelukkig alle maal van tijd tot tijd lachte Giulio. „Maar altijd weer komt er iemand, die ons helpt er uit te glippen." Maddalena dronk haar kroes leeg. Uitgestorven en leeg lag de krater vlakte voor haar. De hemel spande er over heen in een diep-paarse gloed. Ze stond plotseling op om naar be neden te gaan. want de avond begon al te vallen. Giulio pakte zijn stok en liep langzaam naast haar voort. „Prettig dat je er was", zei hij. „Ik heb nooit zo veel mensen boven. Gelukkig niet!" Zijn lach schalde door de luchf. „Je moet wel erg eenzaam zijn ge weest in al die jaren!" Hij glimlachte. Hij wees haar op een wonderlijk gevormde kuil die er uit zag als een drooggemalen meer. „Dat is een gevaarlijke", vertelde hij of hij het over een hond had. die soms niet helemaal betrouwbaar was. „Hij rommelt de laatste tijd weer meer?" „Weet je Maddalena", zei hij op eens, zonder acht te slaan op haar laatste vraag. „In de wereld hebben de meeste mensen niet kunnen leren wat ik hierboven heb gevoeld: de vre de zit alleen maar in jezelf, zoals al le andere dingen. Niemand kan iets voor een ander doen. Onze wegen zijn zwaar en moeilijk en we vergeten te luisteren naar on ze eigen stilte. Soms denk ik, dat de mensen zijn als kraters: ineens komt alles er uit en dan zijn het meestal juist de verkeerde dingen." Hij be gon te lachen. Hij nam haar elleboog, zodat ze gemakkelijker naar beneden kon stappen. Zwijgend liepen ze verder. Het begon langzaam donker te worden, Donato kwam aan met de post boot. Hij was een grote, forse man, zorgvuldig gekleed in een donker groene broek met een messcherpe vouw er in; een geel overhemd, waarvan het hagelschone boord ge opend was en waarvan de punten over de revers van zijn geruite jas je lagen. Over zijn zwarte, golvende haren lag een vettige glans en het was Taag op zijn voorhoofd ingepland. Hij had een krachtig gezicht met brede jukbeenderen en smalle ogen, die op een bepaalde achterbakse manier in de wereld loerden. Over 't algemeen maakte hij een knappere indruk dan hij in werkelijkheid was. En altijd wanneer hij naar vrou wen keek, was zijn succes verzekerd. Waarschijnlijk toch waren niet alleen zijn glinsterende ogen de oorzaak, misschien eerder het feit, dat hij de kunst verstond sommige dingen op het juiste moment en in de juiste si tuatie te zeggen. Voor zijn veertig jaar zag hij er bijzonder jong uit. Van beroep was hij diepzee-duiker, maar de wonderlijke praktijken die hem daarneven bezig hielden, waren zijn reputatie niet altijd ten goede gekomen. Maar hij had uitzonderlijk veel vrienden en zo bleef de kwes tie van zijn dubieuze naam over het algemeen tot de theorie be perkt en ondervond hij in het dage lijks leven meer voor- dan nadeel van de min of meer mysterieuze sluier, die rond zijn persoonlijkheid hing. Hij had ook geen vaste woon- of verblijfplaats. Soms was hij lange tijd achtereen in de havenbuurten van Napels gevestigd, maar dan plot seling weer even geheimzinnig ver dwenen als hij er gekomen was. Het schip lag al aan de kade ge meerd en de passagiers verdrongen zich om hun passagebiljetten af te geven en de loopplank af te gaan toen Donato nog over de railing leunde als een toerist, die niet verzadigd raakt van zijn eerste indrukken van het vreemde land. Hij keek naar de mensen die krioel den over de kade en reikhalzend uit zagen naar vrienden of verwanten. Ofschoon het bijzonder lang geleden was, dat hij op Vulcano was, waren de meeste mensen toch geen vreem den voor hem. Als in een film flit sten de bekende gezichten aan hem voorbij, maar de man die hij zocht, was er niet. Antonio was de eerste die hem ont dekte. Hij stootte Rosina aan en zei: „Is dat Donato niet? Donato, waar mee Maddalena destijds naar Napels is gegaan?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5