k Uitstekende gala-voorstelling in Middelburgse Schouwburg ctifral-10 Kath. kleuterschool te Ovezande Goese begroting ondanks storm toch in veilige haven Sonneveld bracht „Ala carte De oost Zeeuwsch-Vlaamse V ogelbeschermingswacht deed al veel goed werk Zeeuws fruit raakt op Tuinders bekeken tal van actuele kwesties Vier poldervergaderingen te Wolf aartsdijk ZUID-BEVELAND TER GELEGENHEID VAN HONDERD VIJFTIG JARIG BESTAAN Animo groeit voor Zeeuws landjuweel Walcheren ZEEUWS( H- VLAANDEREN Tijdens jaarvergadering te Goes P.Y.M. sticht fonds Afscheid van dijkgraaf Goetheer Tilburgse petten voor de U.N.O. Lof en kritiek voor b. en w. Wethouder Doens neemt ontslag AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Het honderdvijftigjarig bestaan van de Middelburgse Schouwburg is feeste lijk gevierd met een gala-voorsteliing door Wim Sonnevelds cabaret-revue „A la carte", voorafgegaan door toespraken van o.a. de president-commis saris der n.v. De Schouwburg, mr. F. W. Adriaanse, en de burgemeester van Middelburg, mr, J. de Widt, en gevolgd door een intieme receptie in de bovenzaal. Mr. Adriaanse, die eerst de genodigden een hartelijk welkom toe riep, liet in zijn toespraak de geschiedenis van de schouwburg de revue passeren. Hij vergeleek daarbij de economische situatie van Nederland an derhalve eeuw geleden met die van thans en constateerde een zeer grote overeenkomst. Men leefde toen namelijk in een tijd van drastische bezuini ging, die slechts in naam verschilde van de huidige bestedingsbeperking. Te meer verwonderlijk was het daarom, dat juist in die tijd van algemene achteruitgang de gelden konden worden bijeengebracht voor de stichting van de schouwburg. Spreker herinnerde er aan, dat in de jaren rond 1807 de bevolking van Nederland algemeen verarmde met uitzondering van een aantal smokke laars, dat van de situatie wist te profiteren. Met deze woorden wilde de heer Adriaanse niets gezegd heb ben over de hoedanigheid van de op richters van de schouwburg. Na een uitvoerig overzicht te hebben gege ven van de jaren rond de oprichting snelde spreker door de resterende ja ren heen onder verwijzing naar de interessante tentoonstelling over de schouwburg, die momenteel in de Provinciale Bibliotheek wordt gehou den. Hij herinnerde er o.m. nog aan, dat de zaal van de schouwburg vroe ger nóg kleiner was dan tegenwoor dig en toen plaats bood aan onge veer 325 personen, terwijl er thans 396 in kunnen. De intieme zaal was toen ingericht in de stijl van de Duitse hoftheaters met o.a. op de loges en de balkons om de andere een lachende en een huilende Pierrot. Woorden van dank richtte spreker met name tot de heer B. van Verre, directeur van de Schouwburg, om diens grote verdiensten voor deze in stelling en speciaal om de grootse en doortastende wijze, waarop hij in 1939 het gebouw van onder de slo pershanden heeft weten te redden. Hierna werd aan een aantal perso neelsleden een geschenk onder cou vert aangeboden. Niet onvoorbereid Burgemeester de Widt zei on danks zijn korte verblijf toch niet geheel onvoorbereid op het toneel te staan, omdat hij in zijn vorige gemeente reeds dezelfde periode uit de geschiedenis had moeten bestu deren in verband met het hon derdvijftigjarig bestaan van de De- demsvaart. Hij meende daarom te mogen vaststellen, dat er uit die tijd van Franse bezetting toch wel wat goeds is overgebleven. De Middelburgse Schouwburg noemde hij daarvan wel een bijzonder voor beeld, omdat deze nog steeds zon der overheidssteun werkt. Namens een aantal „klanten", ver enigingen en instellingen, die regel matig van de schouwburgzaal ge- Nog vier amateur-toneelverenigin gen gaven zich bij de stichting Zee land op voor deelname aan het Zeeuws landjuweel. Het zijn de r.-k. parochiële toneel groep te 's Heerenhoek, die 27 april komt met „Het eenzame huis"; „Kunstvrienden" te Goes, met „Van ander ras"; „Oefening en vermaak" te Oostburg met „Op drift" en „Nut en genoegen" te Schoondijke met „Onder één dak". Advertentie) van -E?OX£F!S Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van I00 dragees f2.88 Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f3.75 Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam bruik maken, gaf de heer W. de Pag- ter uiting aan de onder deze cliëntèle levende tevredenheid over de altijd vlotte bediening door de leverancier. Het cabaret Hierna was het woord aan het ge zelschap van Wim Sonneveld met verder Conny Stuart, Els Hillenius, Fie Giezen, Joop Doderer, Berti Ek- kart en Freddy Hamilton en onder muzikale begeleiding van Henk van Dijk (piano) en Jan Blok (gitaar). Fie Giezen was invalster voor Igrid Valerius, die wegens ziekte niet kon meekomen naar Middelburg en Fred dy Hamilton is een Amerikaans ne ger-crooner, die nu sinds enkele maanden aan het gezelschap is toe gevoegd. Deze groep heeft enkele uren van goede en verantwoorde ont spanning in cabaret-stijl gebracht in een uiterst gevarieerd programma, dat zomin als de gebruikelijke hoog tepunten de blijkbaar onvermijdelijke dieptepunten miste. Toch als totali teit gezien was het een goede voor stelling, zoals men er in Zeeland jam mer genoeg nog steeds veel te wei nig te genieten krijgt. (Advertentie) Keem iedere dag de kleine dosis KRUSCKEN - en drijf zo die Rheumatische Fijnen uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op uw bloedzuiverende organen on dervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekken- de onreinheden, leeft ge weer hele maal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. 675-00 De Vogelbeschermingswacht Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die in juli 1956 te Terneuzen werd opgericht, hield te Zaamsiag zijn eerste jaarvergadering. Het werk dat deze nog jonge organisatie tot taak heeft, nl. het behouden van de vogelstand in de natuur, blijkt velen aan te trekken want uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging reeds 125 leden telt. Het voorlopige bestuur heeft de tijd dan ook goed gebruikt: er werden pro- paganda-avonden gehouden in Hulst, Terneuzen, Hoek en Kloosterzande en andere plaatsen komen nog aan de beurt. Het koelhuis te Krabbendijke is uit verkocht en deze week is daar de laatste veiling geweest Te Goes wordt het restant a.s. dinsdag ver kocht en dan staakt men met de fruitveiling. Alleen in het koelhuis te Kapelle zijn nog enkele partijen in de gascellen aanwezig. MIDDELBURG DE VLAAMSE BOEKENMARKT In „de Echo", welke zaterdag avond over Hilversum II komt, zal een reportage worden gegeven over dag bij van Benthem wordt gehouden. en Jutting Er werd ook veel praktisch werk verricht. Verschillende broedplaatsen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. die an dere jaren vaak werden verstoord, konden na bespreking met instanties, eigenaren of gebruikers der gronden, worden beschermd. Onder Hoek is zelfs, met medewerking van enkele boeren, een voor Zeeuwsch-Vlaande ren belangrijke klutenkolonie onder toezicht van de Vogelbeschermings wacht gesteld. Het resultaat was heel gunstig. Er broeden ook andere vo gels op dit terrein. Voor de bescher ming van andere gebieden tegen het komende broedseizoen zijn voorbe reidingen gaande. De Vogelbescher mingswacht heeft de scholen in haar activiteiten betrokken. Er werden op verschillende plaatsen nestkastjes op gehangen, waardoor het broeden van o.a. mezensoorten met gunstig resul taat bevorderd werd. Door de waar nemingen op talrijke plaatsen is ko men vast te staan, dat dit gebied bij zonder vogelrijk is. Ook de jeugd Tijdens de jaarvergadering van de Vogelbeschermingswacht werd het voorlopig bestuur bij acclamatie defi nitief benoemd; het bestaat uit de heren F. K. Haak, Zaamsiag, voorzit ter; G. Sponselee, Boschkapelle, se cretaris; Em. Schelfhout. Hengstdijk penningmeester en H. J. M. Goossens Axel. Het werd uitgebreid door de benoeming van twee nieuwe bestuurs leden, te weten de heren A. Koster te Hulst en J. Wondergem te Hoek. Op het programma van dit jaar staat o.a. een zwaluwnesten-telling Tijdens de algemene vergadering, die de Provinciale Vereniging voor Melkcontrole in Zeeland woensdag middag in de „Vergenoeging" te Mid delburg hield, werd op voorstel van het bestuur besloten tot de oprichting van een fonds, waaruit aan monster nemers, die 65 jaar of ouder zijn en die tenminste twintig jaar in dienst van een controlevereniging zijn ge weest, een bescheiden toelage zal kunnen worden verleend. Hiervoor zal vijf cent per gecontroleerde koe in het fonds worden gestort. Op de be groting voor 1958 is ten behoeve van dit fonds 285 uitgetrokken. De rekening over 1957 vertoonde een beginsaldo van 5031,88 en een eindsaldo van f 4844.61. De voorlopige omslag a 2,50 per koe zal door de afdelingen in drie termijnen worden voldaan, waarbij de vervaldata zijn gesteld op 1 april, 1 augustus en 1 no vember. In principe werd besloten van de monsternemers te eisen, dat zij tot persoonlijke dienstverrichtingen ver plicht zijn. De P.V.M. zal toetreden tot de Federatie van Bonden van Rundveefok- en controleverenigingen in Nederland. Te Wolfaartsdijk vergaderden in café Ossewaarde de ingelanden van vier polders. In de vergadering van het water schap Oud-Wolfaartsdijk werd een aanbeveling opgemaakt voor de be noeming van een dijkgraaf, in de va cature Goetheer. No 1 werd de heer A. Koert, 2 de heer J. Smallegange en 3 de heer C. Koeman. Het dijkge- schot bepaalde men evenals vorig jaar op 30. per ha. en op 25 voor de vronen en 6 proc. voor de gebouwde eigendommen. Bij de rondvraag zei de heer Koert dat men officieel niets weet over de voorzieningen, die getroffen zullen moeten worden in verband met de afsluiting van de Zandkreek. Hij verwachtte echter dat straks wel door de ingelanden in de kosten van deze werken meebetaald zal moeten worden. Hij achtte daarom beter overleg tussen rijks-, c.q. provincia le waterstaat en de polderbesturen een eerste vereiste. De voorzitter zeg de toe hierop bij de bevoegde instan ties te zullen aandringen. Aan het slot van de vergadering dankte de heer Koert namens het be stuur de scheidende dijkgraaf, de heer J. Goetheer, die bijna 38 jaar deze functie heeft vervuld, voor het zeer vele werk dat hij in die jaren voor het waterschap heeft verricht en voor de aangename samenwer king. De heer J. Lenshoek sloot zich namens de ingelanden bij deze woor den aan. In de vergadering van de polder Nieuw-Sabbinge werd het dijkgeschot voor 1958 vastgesteld op 16.per ha en 3,2 pet. van de belastbare op brengst voor het gebouwd. Voor de Heerenpolder werd dit bepaald op 10.per ha. en 2 pet. van de be lastbare opbrengst voor het gebouwd. In de vergadering van de Oost- Nieuwlandpolder werd tot afgevaar digde naar het waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan de Oos- terlandpolder herbenoemd de heer J. M. Klompe, terwijl het dijkgeschot werd vastgesteld op 25.per ha. en 5 pet. van de belastbare opbrengst voor da gebouwds eigendommen. door de schooljeugd. Ook zal er voor de leden een excursie worden gehou den. Een hoogst interessant onder deel van de eerste jaarlijkse bijeen komst der oost-Zeeuwschvlaamse „vogelbeschermers" was de lezing van dr. W. G. Suetens uit St. Andries (Brugge), die zijn boeiend verhaal over zijn vogelwaarnemingen ver luchtte met talx-ijke kleurendia's. Dr. Suetens brengt veel van zijn tijd in Zeeuwsch-Vlaanderen door en uit wat hij vertelde en toonde bleek, dat hij de uiterst rijke vogelstand van dit gebied volledig heeft leren kennen. De Vogelbeschermingswacht hoopt spoedig over nog een groter aantal leden te kunnen beschikken, opdat men het fraaie werk tot volledige ont plooiing kan brengen. De pettenfabriek n.v. Theo de Hoo- gen te Tilburg heeft van de Ver. Naties te New York een order ont vangen voor het vervaardigen van tienduizend petten voor de politie- troepen van de U.N.O. in Egypte. Yerseke STORMSCHADE Tengevolge van de storm is zeer veel schade aangericht aan steigers en buitendijkse oesterputten. Ook in de putten werd enorme schade aan gericht. Honderden zeven zijn onder water omgeslagen, waardoor de oes ters overal weggeslingerd zijn. De schade, die de gestrande „Yerseke 76" heeft aangericht, loopt in de dui zenden. Over een grote lengte is de betonnen steigerwand grondig ver nield. Gisteravond om 9 uur is de boot door een tweetal collega's vlot getrokken en naar de werf gesleept. Op de algemene vergadering van de kring Zeeland Tuinbouwbond, aange sloten bij de N.C.B., in „Slot Ostende" te Goes gehouden, trad een forum op, bestaande uit de heren P. Mulders, voorzitter van de fruittelersvakbond K.N.B.T.B., de heer Notenboom, di recteur der Goese veiling; de heer Noordboek en de heer de Pundert van de tuinbouwvoorlichtingsdienst. Als leider fungeerde de heer W. Ver- mue. De eerste kwestie welke het forum te verwerken kreeg, was die over het eenmalig fust. De heer Notenboom gaf hierover een uitvoerige uiteen zetting, zich baserend op het lijvig rapport, onlangs door het centraal bureau der veilingen uitgegeven over de afzet van onze peren en appelen. De tendens van dit rapport was het verder gaan met dit soort verpak king dan voor de elite-rassen alleen en dan speciaal naar West-Duitsland. Het is nl. een feit dat het Italiaan se fruit het onze aldaar gaat ver dringen juist door de fraaie eenma lige verpakking. Onze kisten zien er dan minder appetijtelijk uit en bovendien is de inhoud tamelijk groot. De telers staan er echter nog wat huiverig tegenover, gezien de hogere kosten, welke op 34 cent per kg komen en dit wordt voor de minder dure rassen als jonathan en goud- reinetten wel bezwaarlijk, vooral als de fruitprijzen minder hoog zijn. On danks alles zag de heer Notenboom toch een voortschrijden in de richting van de eenmalige verpakking, ook omdat de terugzending van meerma- lig fust bezwaarlijk is. Op korte ter mijn verwachtte hij echter geen in grijpende veranderingen. Nog werd er op gewezen, dat Italië ook met het verkoopsysteem voorligt. De Italiaanse telers zenden n.l het fruit in commissie en laten de prijs vorming aan de Duitsers over. Op deze ongewisse voorwaarden zullen de Nederlanders niet in zee gaan. Voor delen voor Nederland zijn weer het Zuiddorpe A erkeersexamen De alhier door de adjudant van de Rijkspolitie, de heer Fluit, gegeven verkeerscursus, die de laatste weken in het brandpunt van de belangstel de Vlaamse boekenmarkt, die zater- ling stond, is thans geëindigd Drie- enzeventig kandidaten hebben aan het schriftelijk examen deelgenomen. Drie kandidaten slaagden met hon derd punten. Het waren de dames: E.P.M. van Damme, E.J.M. van Damme en M.J. de Koek. Zes kandidaten behaalden niet de vereiste 60 punten, vijf verschenen niet op het examen. De eerste - luitenant Bloemers sprak waarderende woorden aan het adres van de geslaagden. Tot hen, die de eindstreep niet hadden ge haald, richtte hij zich met de aan sporing een volgende gelegenheid be ter te benutten. Spreker bracht ook tot uiting dat niet het diploma,doch wél de toepas sing van het geleerde belangrijk is. De diploma-uitreiking geschiedde in het parochiehuis door burgemees ter Puijlaert. In zijn toespraak richt te hij zich tot de heer Fluit, die hij dankte voor zijn schitterende presta tie welke een weerspiegeling vond in het feit, dat drie kandidaten met 100 punten slaagden. Namens de ge meente bood hij een cadeau aan. Een zelfde gebaar kwam ook van de cursisten. Nieuw-Namen JAARVERGADERING KAB De jaarvergadering van de plaatse lijke afdeling van de KAB was, zoals dit trouwens de laatste drie jaren het geval is, zeer slecht bezocht. De voor zitter ging hier vlug over heen. Hij bestempelde dit met bittere woorden als een teken des tijds. De penningmeester gaf een schrif telijke uiteenzetting over de finan ciële toestand. Deze is gelukkig ge zond. De districtsbestuurder J. v. d. Voor de uit Sluiskil gaf de leden een dui delijk inzicht in de economische structuur van het ogeniblik, de toe nemende werkloosheid en hoe te handelen bjj ontslag. Hij bepleitte meer industrie voor Zeeuwsch-Vlaan deren en de ontsluiting van ons ge west. Vurig bezwoer hij de vergade ring om in het werkmidden pal te staan en het geloof te bewaren. Vele vragen werden gesteld, die door de spreker op deskundige wijze werden beantwoord. De adviseur, pastoor Mangnus, spoorde aan tot bij woning der retraite. Hij sprak een woord van lof aan het adres van J. v. d. Voorde en prees hem als een goed en gelovig bestuurder. meer smakelijke van ons fruit en het late fruit. De heer Nijsten vroeg of het gebruik van kartonnen fust geen oplossing kon geven. De heer Noten boom antwoordde dat die dozen zeer sterk zijn, maar de handel wil er niet aan. Die zegt karton is dood en hout leeft. Uit de vergadering kwam diverse vragen waarop werd geantwoord dat er best wat meer belangstelling kon komen voor het zomerfruit en voor de peren, speciaal voor de conserven- fabrieken. In dit verband noemde men de Chretien William, uitnemend geschikt voor het blik en de Pack ham s tnumphe, welke ook voor de directe consumptie goed is. De heren van de voorlichtingsdienst namen het vraagstuk der bespuitin gen voor hun rekening en gaven daar over zeer waardevolle adviezen, steu nend op praktijkproeven. Het nut van bijenvolken in de boom gaard werd als twijfelachtig aange duid. Het fruitcorso De heer de Milliano informeerde of er nog subsidie te verwachten was voor het Goese fruitcorso, waarop de heer Mulders zei, dat daar binnen kort door de fruitteeltcommissie van de N.C.B. over wordt beslist. Uit de discussie bleek ook, dat de belang stelling voor dit jaarlijks groter wor dend concours toeneemt. De kring Zeeland van de Tuinbouwbond N.C.B. wil ook weer met een wagen uitko men, deelde de heer Vermue mee en riep daarvoor alvast de medewerking van de Bevelandse leden in. Statuten goedgekeurd Aan het forum was een huishoude lijke vergadering voorafgegaan, on der leiding van de heer W. Vermue uit Borssele, die eerst het woord gaf aan de kring-secretaris, de heer R. Borm en daarna aan de algemeen secretaris, de heer van Opstal. Laatst genoemde behandelde de statuten, waarvan het concept ongewijzigd werd goedgekeurd. De persoonlijke aan sprakelijkheid der leden werd bepaald op f 60. Breskens SCHADE BIJ AANRIJDING Een bestelwagen, bestuurd door de heer de K. alhier sloeg op het eind van de Dorpsstraat plotseling links af. De juist passerende J.P. uit Re- tranchement kon met zijn personen auto niet meer op tijd uitwijken waar s/Vv Terwijl de februaristorm om het oude stadhuis gierde, de deuren klepperden, de luiken gesloten moesten worden voor de tocht en de nestor van de raadsleden zich nestelde bij de gasradiator, hebben de Goese raadsleden urenlang, als in een anatomische les, om de Goe se begroting gezeten en die ten slotte toch maar ongewijzigd goed gekeurd, daar ook zij geen raad wisten met de gapende wonden, zoals men het tekort van f 58.000 mag noemen. Toch hebben de algemene beschou wingen en de antwoorden van b. en w. nog wel interessante dingen aan het licht gebracht en de aanwezigen keerden wijzer naar hun haardsteden terug dan zij tevoren waren. Luxe paardjes Naast lof voor b. en w. kregen zij ook kritiek te horen. Het zwaarst was de aanval van a.r.-fractie op het be leid inzake muziekschool en gymna siale afdeling aan de rijks-h.b.s. De kosten van eerstgenoemde instelling, zeiden de sprekers, zijn van de aan vankelijk genoemde ene gulden per jaar opgelopen tot f 1.70, wat zij, ge zien de subsidies welke andere cul turele verenigingen krijgen, mateloos hoog vinden. De voorzitter, die deze zaak te verdedigen had, kon geen an dere troost geven, dan dat men een maal in de boot zat en dat de bal letafdeling zich hopelijk in 1959 zal kunnen bedruipen. Nog ruïneuzer is het met de gym nasiale afdeling van de rijks-h.b.s. ge steld. De dertien Goese jongens en meisjes die er gebruik van maken kosten de gemeente ruim f 42.000, Hoe de burgemeester zo'n zaak nog verdedigen kon is onbegrijpe lijk.; de suggestie van de heer La- port om de dertien jongelieden vrij reizen te geven naar Middelburg, om daar het gymnasium te bezoe ken was redelijk, maar vond geen genade. Te schrijnender is dit alles wanneer op het vurige betoog van de heer Ver- vest om ook iets te doen voor de jeugdvorming via de sport met f 2000.was men gered nog niet eens een definitief bescheid kon wor den gegeven, al zei weth. mr. Bouw man het geluid sympathiek te vinden. Enige troost schuilt er nog in de toe zegging, dat van de eventueel vrij komende schoollokalen. er enkele voor de jeugd ter beschikking komen. Gasthuis schrijft af Enig hout sneden ook wel de be zwaren welke de heer Laport had te gen de hoge afschrijvingen welke het Gasthuis ten nadele der gemeente toepast en eveneens is het niet zon der bedenking dat het B.A. voor som mige chronische patiënten, die in „der Boede" worden verpleegd, f 4480, per jaar heeft neer te tellen. Weth, van Melles verdediging was weinig overtuigend. Minder gelukkig was de heer Vis- scher met kritiek uit de tweede hand op de werklust der gemeente-ambte- discussies uitgemaakt. Wethouder Bouwman kan vrij veel moedgevende cijfers noemen en al zal de woningbe hoefte er niet geheel door verdwijnen bij realisatie daarvan toch zal in de meest nijpende behoeften kunnen wor den voorzien. Een stap in de goede richting is ook, dat de raad besloot tot aankoop van de 15 leegstaande huizen plus enkele garages en schuurtjes in de de Groot straat voor een kleine f 16.000,per stuk. De raad, die meer voor door verkoop dan voor verhuren voelt, machtigde b. en w. om tot dit eerste over te gaan. Er zijn reeds vier ge gadigden. B. en w. willen f 17.500, per woning hebben, waar alleen de heer v. Riesen tegen opkwam, omdat hij het te maken winstje te zoet vond voor de gemeente. Opgemerkt werd, door b. en w„ dat bij de kleine f16.000 ook nog registratie-rechten komen. Financiën Wethouder Roose hield een krachtig pleidooi voor ruimere bijdragen aan Goes door het rijk, vanwege het bij zonder karakter ener verzorgingsge meente. Laten we hopen, dat- het tot den Haag doordringt. Desgewenst gaf hij nog een overzicht van de onlangs bekomen leningen en de aanwending daarvan. De lening van f 286.000, is bestemd voor de financiering der 52 huizen in West; de lening van f 138,000,wordt aangewend voor de bouw van een geref. Ulo; f 200.000, mag voor scholenbouw worden ge bruikt en de z.g. Esso-lening van f 750.000,is voor verdere woning- en prgmiebouw. Markant waren ook de cijfers, welke de wethouder gaf over de naren. Wel zegde hij, toen er tegen Goese havenbeweging. In enkele jaren j tijds van 1950 af vermeerderde het aantal binnengelopen schepen van 1900 tot bijna 3000 en van 248.000 tot 340.000 ton. Na zes uur vergaderen was het karwei plat en nu kunnen de raads leden alleen nog maar hopen dat de goedkeuring op de begroting-1958 vlugger binnenkomt dan met die van vorig jaar het geval is, want daar wacht men nog immer op. werd geopponeerd dat het goed be doeld was, maar zijn aanvankelijk verzoek om een onderzoek in te stel len naar het doeltreffend werken der gemeentelijke diensten, wees niet op een overmaat aan vertrouwen. Woningbouw De woningbouw en de woningvoor ziening hebben een groot dee] van de Ovezande heeft de urgentieverkla ring gekregen voor de bouw van een katholieke kleuterschool, waar aan men hard behoefte heeft. De geldmiddelen vormen nog enig be letsel om tot uitvoering van het plan te komen, maar zeer waar schijnlijk zullen b. en w. binnen kort de raad het voorstel, om tot aanbesteding over te gaan, kunnen doen. Bovenstaande schetstekening is van de architect Loonen uit Breskens, maken. die de plannen moest door een botsing ontstond. Beide au to's liepen schade op. Biervliet geldlening De raad besloot tot het aangaan van een geldlening met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's- Gravenhage tot het bedrag waarvoor voorkeur voor de gemeente is uitge sproken bij de rentespaarbrieflening 1957, in casu f 7800. Aangezien de gemeente echter zelf geen behoefte heeft aan deze lening werd tegelijkertijd besloten het ge melde bedrag uit te lenen aan de gemeente Wolphaartsdijk, zulks on der dezelfde voorwaarden als waar onder de lening wordt verkregen van de bank. Schoondijke Geldlening voor de landbouwschool Vanavond om 7 uur komt de ge meenteraad bijeen voor behandeling van een slechts acht punten tellende agenda. B. en w. stellen o.a. voor een lening aan te gaan met de N-V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot f 105.000 tegen een rente van 6 pet., welk geld bestemd zal worden voor de uitbreiding van de middelbare landbouwschool. Voorgesteld wordt ook om aan de Kath. Maatseh. Gezinszorg te IJzen- dijke over 1957 een subsidie te ver lenen van f 143,96. Aan de orde komt o.a. nog een ver zoek van de heer Meele om de Gere formeerde noodkerk niet te slopen. IJzendijke Vandaag zal de raad in openbar» vergadering bijeenkomen, in de voor middag om 9 uur. Op de agenda ko men 16 punten ter bespreking voor, waaronder subsidieverzoeken door de „bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam", door het bestuur der r.-k. middelbare meisjesschool te Et ten en door de ar cheologische werkgemeenschap in de provincie Zeeland. Verder is er een verzoek van de heer G. Goossens te IJzendijke tot het in gebruik krijgen van een perceel ■grond aan de Koninginnestraat en een voorstel van b. en w. tot aankoop van de schuur van Ch. de Jaeger dan de Karnemelkstraat. In verband met zijn vertrek naar de Noordoost-Polder neemt wethou der, de heer C. J. Doens, in deze ver gadering ontslag als wethouder en raadslid. Prosper polder (B.) toneelopvoering door b.j.b.-meisjes De toneelgroep van de Boeren- jeugdbond gai haar jaarlijkse uitvoe ring voor een totaal uitverkocht pa rochiehuis, Het was een lustrum-uit voering, daar dit damesgroepje voor de vijfde keer een culturele avond verzorgde. Opgevoerd werden het familiedrama „De grote getuige" van E.S.O. van der Cruysse en de klucht „Blauw Bloed" van P. Gerdas. De uitvoering door de B.J.B.-meisjes was weer uit stekend. Alleen naar het einde zakte het spelpeil enigszins. De regisseur, de heer E. van Ruymbeke uit Nieuw- Namen, had alle eer van zijn werk. Prima spel leverden de dames J. Volleman, M. Adriaansens en Ceciel de Roeck. Lucien Roels gaf een fijne vertolking van de rol der bazige schoonzuster met haar gouden hart. Iets langzamer spreken is wel aan te bevelen. Leonza Adriaanssens gaf rustig spel met goede uitspraak, maar had meer aristocratisch kunnen op treden. De gezusters E. en Y. de These zijn op de goede weg. Ook de beide debutanten S. Pauwels en Yv. Burm bleken uit het goede hout ge sneden. Na de opvoering klonk een lang durig applaus op, waarna pastoor P. van Britsom een hartelijk dankwoord sprak. Zondag a.s. is er een tweede opvoering. Weineldinge Nieuw postkantoor geopend Met enige plechtigheid is hier door burgemeester Sas het nieuwe post kantoor geopend. Hij kocht als eer ste enige postzegels; de oud-kantoor houder, de heer J. Minnaar, volgde zijn voorbeeld, zodat de nieuwe kan toorhouder meteen handgeld had. Tevorèn was in het gemeentehuis een bijeenkomst geweest waar het oude, mufruikende kantoor werd uit geluid en het nieuwe als welkom ge schenk der P.T.T. aanvaard. GOES NOG 'N RAADSLID DAT NIET TERUGKEERT Ook de heer M. de Bat (S.G.P.) wil geen raadskandidatuur meer aanvaarden. De S.G.P. heeft in zijn plaats de heer A. Maljaars op de ge meenschappelijke lijst van de chr. groepen gezet. Premie-woningbouw De aannemer J. Bayens te Kapelle is voornemens om 12 middenstands woningen in premiebouw neer te zet ten aan de v. Mellestraat. De goedkeuring is eerstdaags te wachten. De huurprijs zal men proberen aan trekkelijk te maken. Het overig deel van het open terrein, dat tegenover de geref. Oostkerk ligt, zal bebouwd worden door de bouwkas Ned. ge meenten. Na-pijn van de Hajuto II Op de jaarvergadering van ..Han delsbelangen' deelde de voorzitter de heer Luteijn mee, dat van de 260 leden er 100 nog niet voldeden aan hun verplichting om 100.bij te dragen in het tekort der Hajuto II. Indien zij 1 april nog niet gestort hebben, worden zij geroyeerd. Besloten werd de jaarcontributie van 10.op 25.te brengen. Tenslotte is nog gesproken over de plannen tot vestiging van een detail- iistenschool te Goes. De Nederl. mid denstandsbond heeft het initiatief hiertoe genomen, waarbij ook „Han delsbelangen" nauw betrokken is. Daar deze vereniging niet bij een landelijke organisatie is aangesloten, zullen de leden moeten besluiten zich aan te sluiten bij een bond. Over en kele weken zal nu een vergadering met de leden worden gehouden, tij dens welke vertegenwoordigers van de Chr. Middenstandsbond en de Mid denstandsbond aanwezig zullen «ijn om toelichting te geven. GOES Schuttershof: Uitvoering Chr. Oratoriumver. „Der Messias" MIDDELBURG Electro: Duistere drif ten. Schouwburg 1.30 uur: Faust. Provinciale bibliotheek: Expositie 150 jaar Schouwburg. VLISSINGEN Alhambra: De wentel trap. Luxor: De graaf van Monte Cris- to, 14 j. 's Middags: Gemeenteraads vergadering. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Soledad. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Cavalleria Rusticana; Paljas. MIDDELBURG Concertzaal 8 uur: Al- beneri Trio (concert). Provinciale bi bliotheek 10-12,30 en 13.30-18 uur: Ex positie 150 jaar Schouwburg. T OOSTERZANDE Hotel de Linde: Algemene ledenvergadering van de kring Hulst van de Zeeuwse Land bouw Mij.

de Stem | 1958 | | pagina 2