Normalisatie W. Schelde nu door België bepleit V&tkaSe Geen overtreding van processieverbod te Geertruidenberg Kenners heffen de vinger: Wéér beslissend voetbal-rooster Lama" C. Hoskin verrijkt met Het Derde Oog zich FANGIO WERD GEEN HAAR GEKRENKT Wie betaalt Zo of anders Bruiloftsmaal vergiftigd Kelly terug naar Ierland Commissie van deskundigen Veel lof voor werk minister Klompé DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 PLAN-BONNET IN HET BRANDPUNT Ook inpoldering Land v. Saejtinge, doch onder bezwarende voorwaarden Vier betrouwbare middelen in 1 tablet I Chefarine 4 Predikant bedreigde examinator Egypte vraagt hulp aan Japan Bedrog bij verkoop van violen Hoofdstuk zoveel van succes-verhaal Groningse zege? Maar BW.... Handige stunt van loodgieterszoon Fuchs begin maart in Scottbasis Zware dagen Baronie-traditie „Ik zei: Spaar U de moeite" Sabotage tijdens de race Euro-hoofdstad Op het stadhuis te Antwerpen werd dezer dagen met plechtig heid het verslagboek overhandigd van de studie, welke de Bel gische ere-inspecteur-generaal van Bruggen en Wegen ir- L. Bon dot heeft eewiid aan „de bevaarbaarheid der Schelde voor zeeschepen met grote diepgang". Het belang, dat de gemeente Antwerpen hecht aan deze studie komt wel tot uitdrukking in de royale uitgavè van dit verslag. Het is een heel boekwerk geworden in een rode omslag, waarbij een groot aantal kaarten als bijlagen nog meer ruimte innemen dan het rapport zelf. geschieden, dat de dijken daarom heen overstroombaar blijven. Het Om de eerstgenoemde aanpassing voor de 50 duizend ton te ver- De conclusie van dit rapport heb- ben wij reeds eerder medegedeeld: De haven van Antwerpen, die thans slechts schepen van 35 duizend ton kan ontvangen, is toegankelijk te i maken voor schepen van 50 duizend ton, zelfs voor schepen van 100 dui- J zend ton 9"" krijgen, kan men volstaan met het graven van een zeekanaal naar Ant- I werpen met en vanaf een zeesluis te Zandvliet, dicht bij de Neder- I landse grens. Tankschepen, erts- en kolenschepen zouden dan kunnen I doorvaren naar de bestaande haven- instellingen, zodat b.v. de petroleum- raffinaderijen geen nieuwe investe ringen in oliepijpleidingen zouden be- I hoeven te doen. Het gaat er bij dit plan om de tankerbedrijvigheid voor Antwerpen te behouden en men moet dit ook te gen de achtergrond zien van het stre ven van Zeebrugge de grote petro leumhaven van België te worden. Dit komt nog meer naar voren in het tweede deel van de studie, dat de mogelijkheid behandelt om de Ant werpse haven toegankelijk te maken voor schepen tot 100 duizend ton, al rekent men voorlopig nog niet op een veelvuldig voorkomen van tanksche pen met dergelijke omvang. Een geleidelijke aanpassing daar aan van de toegang tot de Antwerp se haven wordt evenwel toch reeds onder het oog gezien. Juist deze wij dere aanpassing blijkt ook voor Ne derland, met name dan voor Zeeland en westelijke Noordbrabant, belang wekkend, omdat zij slechts mogelijk is door normalisatie van de Wester- schelde. Land van Saeftinge zou n.l. bij ,,tem- peesttijen", dus stormvloeden, als bergboezem blijven dienen. Het mooie van het plan-Bonnet is ook nog, dat het volgens zijn bereke ning per slot van rekening helemaal niets kost. Door de uitvoering der normalisatie zal België n.l. jaarlijks een bedrag van 100 miljoen franks op baggerwerken kunnen besparen. Dit zou mogelijk maken het benodigd ka pitaal voor de normalisatiewerken in 35 a 40 jaar af te betalen, terwijl men daarna dan elk jaar 100 miljoen franks minder uitgaven zou hebben. De kosten Desniettemin wordt in het rapport voor deze werken toch ook nog ge rekend op ..een billijke tussenkomst van Nederland", wat hierop neer komt, dat Nederland wordt uitgeno digd er aan mee te betalen. Dit wordt dan gemotiveerd met de voor delen, die ook Nederland van de werken zal plukken. Het zou immers uitgestrekte „la beur gronden" winnen, die het altijd gewenst heeft, al is dan toch wel een ernstig vraagsteken te plaatsen by de kwaliteit van die „labeurgronden" in het Land van Saeftinge, als zy al tijd overstroombaar moeten blijven. Bovendien kan vanuit een Land van Saeftinge, dat als bergboezem moet dienen bij stormvloeden, geen oever verbinding naar de Brabantse wal worden gemaakt, waartoe juist dit in gepolderd gebied een goede spring plank zou zijn. Een en ander brengt bepaalde nadelen en geen voordelen voor Nederland teweeg en men mag zich daarom afvragen, of België zij nerzijds hiervoor geen compensaties zal willen verschaffen door enige „billijke tussenkomst", b.v. door een verbinding over een stormstuw bij Antwerpen. Men zou zich tenslotte kunnen indenken, dat Nederland en België elkaar over en weer met ge sloten beurzen de miljarden of al thans miljoenen! verschaffen, wel ke volgens minister Algera zo moei lijk te vinden zijn. Maar hoe het nu ook met de finan ciële modaliteiten moge gaan, wij staan met dit rapport-Bonnet voor zulk een ernstig Belgisch initiatief als waarop minister Algera onlangs nog te kennen gaf eerst te willen wachten, alvorens de normalisatie van de Westerschelde en de inpolde ring van Saeftinge kon worden aan gevat. Het perspectief hiervan is nu, naar alle schijn, aanmerkelijk nader bij gekomen. Wij verheugen ons hierover en zien tevens in het plan-Bonnet een nieu we aanleiding voor verder gaand overleg en gecoördineerde samen werking tussen de planologische diensten en economische kringen van Benelux in de provincies Antwerpen, de Vlaanderens, Zeeland en Noord brabant, zoals die in Den Bosch en Brugge vorig jaar reeds werden aan gevat. De ontwikkeling van geheel het zuidwestelijk Deltagebied kan van de uitvoering van het plan-Bonnet een grote stuwing ondervinden. Nu tevens de ont lasting van de Randstad Hol land en het Deltaplan aan de orde zijn, is het wel te juister tijd gekomen. (Advertentie) CREAM CRACKERS (Advertentie) Vier werkelijk belrouwbere middelen helpen eikeer en... doen wonderenI 0» vitr geneesmiddel*" van Chelarine „4" werden in de hele wereld mei uil- stekend rcsullaai gebruihi. Ze hebben hun volkomen belrouwbaarheid wel leer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiarox. Twintig personen, die aanzaten aan een bruiloftsmaal in een dorp in het gebied van Bentre, zeventig kilometer ten zuidwesten van Sai gon, zijn door vergiftiging om het le ven gekomen. 75 anderen moesten we gens vergiftigingsverschijnselen wor den behandeld. Gebleken is, dat de spijzen werden vergiftigd door de grootmoeder van de bruid, die tegen het huwelijk was, omdat de bruidegom volgens haar lid was geweest van de communis tische Vietminh en „deel had geno men aan de verwoesting van ker ken". .«.met hef geheel eigen karakter. Per grooc pak 80 et. Los 28 ct pet 100 gr. Ook zoutloos. Ir. Bonnet acht het nodig, dat er een verdieping tot stand wordt ge bracht in de vaargeul van de Wie lingen bezuiden de kust van wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Die verbetering zal dan ook van be lang zijn voor de haven van Vlis- singen en geeft reliëf aan het Zuid- Sloeplan. Men denke aan verdere ontwikkelingsmogelijkheid voor scheepsreparatiebedrijven. Ook Ter- neuzen kan profijt trekken van de betere bevaarbaarmaking van de Westerscheldemond. Het pleit, dat ir. Bonnet verder voert voor de normalisatie van de Westerschelde zelf stroomopwaarts van Hansweert is vooral van be lang voor oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en voor Brabant, in het bijzonder Bergen op Zoom, wan neer deze stad een directe uitweg naar Bath verkrijgt. De Belgische waterstaatkundige wil hier n.l. de zich verbredende zeearm versmald zien, zodat de rivier van Walsoorden en Hansweert naar Antwerpen toe meer een gelijkmatige trechtervorm krijgt. Dit is nodig, om dat thans, waar de rivier zich ver breedt, de gemiddelde diepte er van veel geringer is dan te Hansweert en Lillo. De stroom moet hier uitgediept worden en de vele thans verloren gaande hydraulische energie van de tijgolf moet door versmalling van het stroombed worden herwonnen. Een consequentie van deze norma lisatie is o.a., dat de Schelde aan de onderzijde van de trechter bij Ant werpen moet worden verbreed om overstromingen te voorkomen, maar een nog belangrijker consequentie zal voor Nederland zijn, dat het Land van Saeftinge terwille van de vers smalling van de Westerschelde tussen Walsoorden en Bath moet worden in gepolderd, al moet die inpolde ring dan volgens ir. Bonnet aldus De politie in Groot-Brittannië en de twee delen van Ierland verkeert in staat van alarm naar aanleiding van berichten, dat Liam Kelly, de leider van het verboden Ierse republikeinse leger, bij organisaties van zijn land genoten in de V.S. grote hoeveelheden geld zou hebben ingezameld en zich gereed zou maken om naar Ierland terug te keren teneinde de oorlog te gen de politie in Engeland en Noord- Ierland te leiden. Aanvankelijk voerde Kelly de over vallen op politieposten voor eigen re kening uit. De eerwaarde heer Henry Rees, die ergens in Wales zijn ambt uit oefent, is tot een boete van circa 50 gulden veroordeeld, omdat hij ij-jn examinator, die hem gezegd had dat hij voor de vijfde keer voor zijn rijexamen gezakt was, gedreigd zou hebben neer te schie ten. De examinator verklaarde voor net hof dat de predikant, na het horen van de uitslag, een greep deed naar de examenpapieren, hem toen dreigde neer te zullen schieten en tenslotte een kruk uit de auto greep en hem daarmee op zXm gezicht sloeg. De eerw. heer Rees verklaarde niet schuldig te tyn aan het hem ten laste gelegde. Hij was een „buitengewoon zacht aardig man". (Van onze verslaggever) De Bredase rechtbank heeft gisteren vrijspraak verleend aan de drie katholieke geestelijken, kapelaan A. C. van Loon te Made en de paters A. P. de Rijk en C. Helsdingen van het missiehuis te Teteringen, die op 12 februari terecht hebben gestaan terzake overtreding van het processie verbod te Geertruidenberg. De argumenten voor deze vrij spraak put de rechtbank o.m. uit het pleidooi van mr. W. v. Wij- men te Breda, die betoogd heeft, dat art. 184 van de Grondwet op deze drie zaken niet van toepas sing was. De rechtbank overweegt daarbij, dat het O.M. er niet in is geslaagd te bewijzen, dat de openbare godsdienst oefening buiten gebouwen en besloten plaatsen te Geertruidenberg in 1848 niet gebruikelijk is geweest. Zij stelt daarbij voorop, dat de Grondwetge ver van 1848 niet het oog heeft ge had op bepaalde godsdienstige plech tigheden, doch op godsdienstige plechtigheden in de ruimste zin, mits gehouden buiten gebouwen en beslo ten plaatsen. De rechtbank baseert haar oordeel hierna mede op een brief van 19 mei 1856, geschreven door de toenmalige burgemeester van Geertruidenberg aan de Kantonrechter van Oosterhout, waarin, naar haar mening, een aan wijzing zou kunnen zijn gelegen dat in die gemeente vóór het jaar 1848 als gebruik de openbare godsdienstoefe ningen geschiedden tot „het vergezel len der Roomsen Catholieke lijken, door een geestelijk persoon dier ge zindte, met zijn dienaren tot aan de begraafplaats, zijnde deze met eenen muur omringd." Deze brief houdt voorts als aanwij zing in, dat bedoelde openbare gods dienstoefeningen voor en in 1848 zichtbaar waren vanaf de openbare weg. Dit betekent naar de mening van de rechtbank, dat deze plechtig heden naar de feitelijke maatschap pelijke opvattingen van die dagen waren aan te merken als openbare godsdienstoefeningen buiten gebou wen en besloten plaatsen naar de be doeling van de Grondwetgever van 1848. Op grond van vorenstaande acht de rechtbank niet bewezen, dat de open bare godsdienstoefening in 1848 in Geertruidenberg niet gebruikelijk was. Het bewyj van het tegendeel acht de rechtbank op grond van wet tige bewijsmiddelen evenmin bewe zen. Blijkens haar overwegingen heeft de rechtbank geen acht behoeven te slaan op het betoog van mr. J. v. d. Biesen, dat het huidige art. 184 der Grondwet thans rechtskracht mist als in strijd met verschillende volgens de verdediger prevalerende artikelen van het Verdrag van Rome en van het Vriendschapsverdrag met Ame rika. (Advertentie) Egypte heeft, naar het blad „Mai- nichi" meldt, Japan om economische steun gevraagd tot een bedrag van 50 miljoen dollar, voor de ontwikke ling van enkele van zijn sleutelin dustrieën. Het verzoek werd door president Nasser gedaan door bemid deling van de leider van de Japanse economische delegatie, die onlangs naar Egypte ging ter bestudering van de plannen voor de dam van Assoe- an. Volgens het blad zou Japanse medewerking in het bijzonder ge wenst worden op het gebied van vis serij, spinnerij, scheepsbouw en land- bouwmaterieel. Egypte zou tegen 15 maart antwoord van Japan verwach ten. Het schijnt echter, dat er zich in het Japanse kabinet bepaalde me ningsverschillen ten aanzien van deze hulpverlening hebben voorgedaan tussen de minister van handel, die er gunstig tegenover zou staan, en de minister van financiën, die tegen stander zou zijn. Een 61-jarige handelaar in muziek instrumenten, Werro, is voor een rechtbank te Bern geleid, omdat hij ervan wordt beschuldigd violen ten onrechte te hebben verkocht als meesterwerken van bekende viool bouwers als Stradivarius en Guer- neri. Er zijn 22 in Zwitserland wonende musici, die zeggen door Werro te zijn bedrogen bij de aankoop van violen. Een van hen betaalde 110.000 gulden voor een viool die hem als een Stra divarius was verkocht. De drie rechters en de acht leden van de jury hebben besloten de zaak terug te wijzen naar de rechter van instructie. Ook is besloten vijf des kundigen aan te wijzen, die moeten vaststellen of de verkochte violen al of niet oude meesterwerken zijn. Het proces is het gevolg van een onderzoek van de Italiaanse kamer van koophandel te Zürich in 1951, die vermoedde, dat er meer oude violen werden verkocht dan de oude mees ters ooit hadden gemaakt. DE VPORZITTER van de E.V.C., de heer Reuter, heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer. Zoals be kend heeft de heer Reuter een con flict met de communistische partij. Nou, en vervolgens krijgen we hoofdstuk zoveel van het suc ces-verhaal, dat de voetbalcompetitie van dit seizoen, méér dan ooit in het verleden het geval was, belooft te worden. Er zijn wederom allerlei wedstrijden, waarvan de kenners met geheven vingers en bliksemende ogen zeggen, dat die best eens de beslissing zouden kunnen brengen. Maar dat hebben ze vanaf het begin geroepen, zondag na zondag en niet één wed strijd is doorslaggevend beslissend gebleken. Of waren ze dat allemaal? In de eredivisie ziet het er voor aanstaande zondag allemaal nogal simpel uit. Maar toch zouden wij niet durven beweren, dat de koplopers SC Enschede en DÓS comfortabel zullen blijven stomen. De Enschedeërs ontvan gen Fortuna. dat in de Limburgse derby tegen MVV weliswaar het hoofd moest buigen, maar dat toch genoeg kwaliteiten toonde om buiten de druk kende derby-sfeer geweldige dingen te doen. De leiders zullen zich, als ze voorzichtig zijn, helemaal niet fijn tjes voelen, al blijft de zege met de nodige inspanning waarschijnlijk wel in eigen huis. Hoe het DOS bij Rapid vergaat is eveneens de vraag, want de Limburgers zullen zich over de nederlaag bij Elinkwijk wel zodanig hebben opgewonden, dat ze al hun technische wapens aan het oppoetsen zijn om tegen de Utrechtenaren het verloren gegane prestige te herwin nen. Een puntenverdeling zou ons niet verbazen. Ook met SpartaGVAV is het niet een-twee-drie bekeken. Als de Gro ningers met dezelfde gretigheid weten te schieten als NAC het hen verleden zondag voordeed ,ziet het er voor de Kasteel-heren uit Rotterdam weer uit zonderlijk beroerd uit. En GVAV, dat ook de kille adem van het degradatie, spook in zijn nek begint te voelen, zal alles doen, wat in zijn vermogen ligt. Een Groningse zege zou geen mirakel zijn. Nu de (gevreesde) naam NAC is genoemd. De Bredanaars trekken naar Blauw Wit. In Amsterdam zitten ze al de verschrikkelijkste dingen te ver tellen over de warme ontvangst, die men hen daar denkt te bereiden, ver wijzend naar de heldenfeiten, die Blauw Wit de laatste tijd op eigen grond weet te verrichten. Maar ze vergeten een hele serie dingen: Op de eerste plaats is NAC niet zo maar een tegenstander, doch een opeens fraai geordende, geoliede ploeg, die weer de beschikking heeft over al zijn geestdrift en onuitputte lijke energie. En voorts zien de Blauw Wit-sup- porters over het hoofd, dat de Bre dase meester-schutter Leo Canjels dicht bij het begeerde predikaat van top-scorer staat (er is slechts één doelpunt vetrschil met See- mann) en daarom dus extra-harde schoenen zal aantrekken voor het geven van loeiers, waarvoor de keepers van Nederland bij voor baat in dekking plegen te gaan. Wij geven de Blauw-Witters, on danks hun luid geroemde terrein voordeel, niet veel kans. Bij ADOBW liggen de kaarten anders. Daar beslist niet alleen het voordeel van eigen veld, maar te vens het droeve feit, dat het de Bossche gasten niet meer voor de wind gaat. Er zou iets onverhoeds in de BW-ploeg moeten losslaan, iets van de oude luister en het oude zelfvertrouwen en dan zou het er wel anders bijstaan, maar voorals nog zit dat er niet in. Nederlaag voor de Bosschenaren dus en nog eenza mer op de onderste plaats, tenzij,... Dat laatste zullen de Bossche sup porters b 1 ij ve n hopen, omdat ze nog heel goed weten hoe het verle den jaar ging; toen BW zich met een geweldige slotrush uit de pena rie wist te redden. MW heeft tot taak om Amsterdam kalm te houden. Dat kan, want de Maastrichtenaren spelen op eigen grond en dat is daar zo ongeveer syononiem met winnen. In Eindhoven ziet men wit van de opwinding. Daar krijgt men zondag de strijd tussen PSV en Feijenoord te zien. Het kan een lollig stukje voetbal worden, maar of Feijenoord het uiteindelijk zal redden is zeer de vraag. Een PSV-overwinning ligt in de lijn van de verwachtingen. Voor NOAD ziet het er minder hoopvol uit, want dat moet naar Ajax. De Amsterdammers hebben nog steeds de mooiste dromen over hun kam pioenskansen en ze zullen die dan ook met hand en tand verdedigen. De zuidpoolexpeditie van dr. Fuchs wordt in de eerste week van maart in Scottbasis verwacht, waarschijn lijk in het begin hiervan. Fuchs zou van plan zijn slechts twee of drie dagen op de basis te blijven, voordat hij per schip naar Nieuw-Zeeland vertrekt. Merkwaardige uitlatingen van een geheimzinnige „Tibetaan" zichzelf noemende Tuesday Lob- sang Rampa, hebben de Britse pers in beroering gebracht, al dus „Time". Een operatie op 8- jarige leeftijd zou para-normale begaafdheden bij Rampa heb ben opgewekt. „De Lama Min- gyar Dondup heeft toen", zo zei hij, „een derde oog midden in mijn voorhoofd geboord." „Het was een vreemde gewaarwor ding toen een metalen voorwerp mijn schedelbeen doorboorde. Ik voelde 'n schok en zag een verblindend licht voor mijn ogen. De Lama richtte zich op en zei: Je bent nu een der onzen, voortaan zul je de mensen zien zoals ze werkelijk zijn..." Van dat ogenblik af kon Rampa in de toekomst zien, kon hy zonder meer iemands gezondheidstoestand bepalen en was hij in staat gedach ten te lezen. Een ander verschynsel dat zich by hem openbaarde was dat tji kon zweven. Voorts beweert hy ue vertrouweling en raadgever van de Dalai Lama geweest te zijn en als officier van gezondheid in het Chinese leger te hebben gediend. „Wij Tibetanen", zo schreef hij, „geloven dat iedereen, voor de val der mensheid, in staat was de onstof felijke wereld te bereizen, helderzien de was en telepatische gaven bezat. Zijn boekje dat anderhalf jaar ge leden onder de titel „Het derde oog" in Engeland is uitgegeven heeft al een oplage van 300.000 exemplaren. Van zijn talrijke aanhangers menen slechts enkelen te weten dat Rampa niemand anders is dan dr. Kuan Suo die met z'n vrouw even buiten Du blin een vredig bestaan leidt. Dat laatste heeft de detective Clifford Burgess aanleiding ge geven tot een diepgaand onder zoek, waaruit bleek dat Kuan Suo, alias Rampa, doodgewoon Cyril Hoskin heet, en de zoon is van een loodgieter uit Devon. In opdracht van een Engelse firma was hij naar het Oosten getrokken waar hij zich kaal had laten scharen z'n baard had laten groeien en z'n naam veranderd had. Voor zijn werk gever had hij een briefje achtergela ten, waarin stond: Als u zich af vraagt waarom ik zo vreemd handel, bedenk dan, dat ik Kuan Suo ben. Hoskin, thans zevenenveertig- jaar oud, is met z'n geschrijf zowat drie kwart miljoen rijk geworden. Stro men toeristen trekken, nieuwsgierig geworden door de vette koppen in de kranten, naar zijn huis in Ierland waar hij sinds kort ziek ligt. Zijn uitgevers zitten lelijlk met het geval te kijken. Een van hen maakte de opmerking: ,,We dachten dat het voor de lezers pracht-stof zou zijn, al waren we ervan overtuigd dat ze er geen zier van zouden geloven" Hoskin zelf heeft voor de T.V. ge zegd, dat alles was hij geschreven heeft „echt gebeurd" is. „Een vreemde drang zette mij ertoe aan mijn naam te veranderen. Nadat ik bij een ongeluk een hersenschud ding had opgelopen, kwam de geest van de Oosterling over mij". Wijselijk heeft hij maar geen verkla ring gegeven voor het ontbreken van „Het derde oog" op zijn voorhoofd.. Het enige, dat voor de Tilburgers pleit is hun gewoonte om top-ploe- gen op ongelegen momenten te vloe ren. Een gelijkspel ziet er een beetje gewaagd uit, maar helemaal onmo gelijk is het niet, te meer niet omdat ook NOAD zich zo snel mogelijk uit de gevaarlijke zone zal willen wer ken. Aangezien men van Elinkwijk plot seling alles kan verwachten, zou men een donkere horizon voor VW moe ten schilderen. Maar dat de mensen uit Venlo zich de volle buit zullen laten ontnemen is voor ons toch lang niet zeker. Willem II beleeft zware dagen. Het ontmoet ernstige rivalen aan de lo pende band. Nu is HVC aan de beurt, dat in Tilburg met alle ener gie zal moeten vechten voor zijn kansen op het kampioenschap in de eerste divisie A waaraan ook de prettige consequenties van promotie naar de eredivisie kleeft. Maar toe vallig hebben ook de Tilburgers al aan die mogelijkheid gedacht, de hele competitie reeds. Vandaar, dat ze nog steeds op een gunstige plaats staan en vandaar tevens, dat ze zich niet zonder meer zullen laten wip pen. Willem II zal er wel op gebrand zijn om de volle winst binnen te ha len. Daarmee zou de dreiging in de rug ietwat verdwijnen, terwijl het ook onwrikbaar achter of misschien wel voor de leiders Graafschap en DFC kan komen. Graafschap is in ieder geval niet zo maar klaar met Alkmaar, dat RBC verleden zondag verpulverde. Nu het over RBC gaatDe Roo sendalers hebben nu een thuiswed strijd te goed en ze zullen alles wil len doen om voor eigen publiek de smaad van die monster-nederlaag goed te maken. Het zal niet gemak kelijk zijn, want DWS is een tegen stander, die gerieflijk in de midden moot van de standenlijst hangt en er niet veel voor zal voelen om daar uit verdreven te worden. Maar dank zij een enorme (en te verwachten) krachtsinspanning moet halve winst toch voor de Rosendalers zijn weg gelegd. De ploegen uit de tweede divisie A zullen er wel zin in hebben, want verleden zondag bleef er dank zij ons klimaat praktisch niets over van het programma, dat voor hen was vast gesteld. Ditmaal gaat het er ech ter „tegenaan", zoals men dat zegt. Baronie speelt een van beproefde thuiswedstrijden. In zowat heel voet- baliievend Nederland weet men wat EREDIVISIE Rapid - DOS 3 Sparta - GVAV Blauw-Wit - NAC 2 ADO - BW 1 MVV - Amsterdam 1 SC Enschede - Fortuna 1 PSV - Feijenoord 1 Ajax - NOAD 3 Elinwyk - VVV 2 EERSTE DIVISIE A Willem II HVC 1 VSV - EDO 3 RBC - DWS 3 Graafschap - Alkmaar 3 Volendam - Roda Sp. 1 Excelsior - AGOVV 1 SVV - Vitesse 2 DFC - Helmond 1 EERSTE DIVISIE B Sittardia - Limburgia 3 Helmondia - Herm. DVS 1 Wageningen-Volewijck. 2 Leeuwarden - Eindh. 1 Haarlem - Rigtersbl. 1 Xerxes - Sch. H. Sport 2 Fortuna VI. RCH 2 KFC - Stormvogels 2 TWEEDE DIVISIE A ONA - ZFC 2 UVS - EBOH2 Baronie - De Valk 1 DHC - Wilhelmina 2 Zeist - Hilversum 2 Emma - Longa 2 TWEEDE DIVISIE B Oosterparkers - PEC 2 Rheden - Heracles 3 Go Ahead - Ensch. Boys 2 Veendam Heerenveen 1 Velocitas - Oldenzaal 2 Be Quick - Tubantia 1 Zwolse Boys NEC 3 dat betekent, want de Baronnen schijnen op hun eigen veld onover winnelijk. Ook De Valk zal dat moeten on dervinden, wil deze trotse Bredase voetbal-traditie tenminste niet ge broken worden. Het kan, al zal Ba ronie uiteraard niet al te over moedig het veld mogen betreden, want de mannen uit Valkenswaard plegen in de regel wel te voelen voor plotselinge dingen. Wilhelmina gaat weer aansluiting zoeken met de leiders, waarop het door afgelastin gen en zo ten echter raakte. Bij DHC zullen de Bosschenaren niet de min ste moeite hebben. Hoe het met Em- ma-Longa afloopt is niet zo gemak kelijk te voorspellen, want beide ploegen zijn aan elkaar gewaagd. Vooral de Tilburgers zullen zich zo ver onderaan wel beneden hun stand gaan voelen en dat vormt dan met een een stimulans te meer. Til- burgse winst dus. Verder worden in deze afdeling gespeeld: ONA-ZFC (winst voor de bezoekers), UVSEBOH (vraagte kens, tenzij men ervan overtuigd is, dat EBOH zijn late opmars voort zet) en ZeistHilversum (waar de winst wel thuis zal blijven). De Argentijnse autocoureur •Juan Fangio, die door Cubaanse rebellen werd ontvoerd, is dins dagochtend in alle vroegte weer vrijgelaten- Nadat de politie in Havana zowat ieder huis in de stad had uitgekamd, kwam er sen laconiek telefoontje van de Argentijnse ambassade, dat men Fangio daar had afgeleverd en dat hij in blakende welstand verkeerde. Politie en verslaggevers spoedden zich naar het ambassadegebouw. Ze moesten echter even geduld oefenen, alvorens de coureur naar buiten kwam en in een auto plaats nam, die langs het trottoir stond geparkeerd. Zo stond hij de verslaggevers te woord. „Ik ben uitstekend behan deld," zei hij. „Driemaal ben ik in 'n andere auto naar een ander huis ver voerd, maar ik heb me geen ogen blik ongerust gemaakt omtrent de afloop van de zaak. Ik was alleen ongerust over mijn vrouw." Fangio vertelde nog, dat men hem geen enkele keer had geblinddoekt. „Ik geloof niet, dat ik Havana uit ben geweest, maar ik durf het niet met zekerheid te zeggen. Mijn ont voerders hebben me steeds in de veronderstelling gelaten, dat de Gro te prijs van Cuba zou worden uitge steld. In Havana lopen nog steeds ge ruchten over sabotage tijdens de ra ce. Zoals gisteren nog gemeld, reed kort na de start de Cubaan Cifuentes De raden van ministers van de Europese Economische Gemeen schap en Euratom hebben gisteren in Brussel besloten, een commissie van stedebouwkundigen in het leven te roepen, die een studie moet maken van de steden, die zich kandidaat hebben gesteld voor de titel van Europese hoofdstad. Deze studie zal de minis ters in staat moeten stellen hun keuze van de zetel der Euro-instellingen te vergemakkelijken. Zoals bekend moet uiterlijk 1 juni een beslissing worden genomen over de plaats, waar de Europese organen geconcentreerd zul len worden. op het publiek in. Minstens vier per sonen werden hierbij gedood. De coureur zelf werd levensgevaarlijk gewond. Volgens sommigen zouden de re bellen olie op de baan hebben ge sprenkeld. waardoor deze gevaarlijk glad werd. Officials van de nationale sportcommissie echter spreken deze geruchten met stelligheid tegen. De rebellen hebben verklaard, Fangio te hebben ontvoerd als waar schuwing voor de Cubaanse regering, zich te concentreren op het zoeken naar werkgelegenheid voor de half miljoen werkelozen op Cuba in plaats van het organiseren van autoraces. Fangio zei, dat zijn bewakers hem hun politieke programma hadden wil len uitleggen. „Ik heb gezegd, dat zij zich die moeite maar moesten be sparen omdat ik niet in politiek ben geïnteresseerd." De Amerikaanse bokser Joe Brown, lichtgewicht, die zich in Havana be vindt, is door de autoriteiten voor alle zekerheid onder politiebewaking gesteld. Brown komt vandaag in het sportpaleis van Havana in de ring. (Van onze parlementaire verslaggever) De lof voor het werk, dat de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, voor de ge- repatriëerden uit Indonesië verricht, was gisteren in de Eerste Kamer al gemeen. Mevr. Luyckx-Sleyffer (KVP) vroeg wel om voldoende voorlichting over de problemen van de repatrian ten „opdat de offerbereidheid van het Nederlandse volk in stand zal worden gehouden." Zowel door de KVP als de PvdA werd de vergoeding voor huisvesting van gerepatriëerden (f 4,- voor pen sions en f 3,50 voor particulieren) aan de lage kant geacht. Mevr. Luyckx vroeg of de minister reeds overleg met haar ambtgenoot van Financiën had ge pleegd over de vraag of deze vergoe dingen belastingvrij zijn of van het belastbaar inkomen kunnen worden afgetrokken. De heer Schuurmans (KVP) en mej. Tjeenk Willink vestigden de aandacht op de grote omzetten, die allerlei puzzels en loterijen maken, terwijl de opbrengst van de collecten voor liefdadige doeleinden daalt. De katholieke woordvoerder vroeg in dit verband om de spoedige tot standkoming van een inzamelings- wet.

de Stem | 1958 | | pagina 7