L p Wit Zwart o PUROL SCHOP IN DE GROND BIJ WIE DE FOUT? AGITATIE MENING EN COMMENTAAR Havenstakingen in Australië Drie huizen afgebrand te Moergestel Asfaltfabriek in Gouda uitgebrand Bespreking dienstplicht voor de BB „Arabisch pond" Moordenaar Italiaans korvet in arrest Voormalige chef van Venezolaanse politie uitgeleverd Olievondst bij Parijs Linkse partij in Zuid-Korea buiten de wet méér kracht véérkracht De proeven op Cape Canaveral TV-R A DIO T V- R AD IO -TV- genezen snel met Op volger mr. Sassen in de E.G.K.S. 3 De nieuwe RANG rol, A 3 méér dan een lekkernij, RANG vUtfll (k een exquise versnapering... 'w- wwwwmw^w wv wtrrwv door ANTONIO DEL MONTE TWEEDE BLAD £)agblad pekten WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 FJRIE waterwegvraagstukken wa ren er, nauw aan elkaar ge koppeld, welke tussen Nederland en België hingen: de stop van Ter- naaien, het Moerdijkkanaal en de verbetering Gent-Terneuzen. Ze waren door België zo nauw aan elkaar gekoppeld, omdat men de min of meer concurrerende belan gen van Luik, Antwerpen en Gent onderling wilde compenseren. Ant werpen wilde Luik het voordeel van de gemakkelijker vaart naar Rotterdam wel toestaan, als het zelf tegelijkertijd zijn betere Schel deRijnverbinding kreeg. Hetzelfde gold voor het voordeel, dat Gent gaat genieten, als zijn verbinding met de Westerschelde wordt ver ruimd. Door deze koppeling echter werden drie vraagstukken opge houden, toen er nog maar over één geen overeenstemming te bereiken viel. Toen België echter geneigd bleek de vraagstukken afzonderlijk te behandelen, ging het vlotter. Over het wegnemen van de stop van Ternaaien de veel te kleine sluis, die de vaart van Luik naar de wateren in ons Limburg blok keert was men het nu spoedig eens. Dit hinderlijke obstakel, als het ware een symbool van plagerige verhoudingen, wordt nu weggeno men. Bij de aanvang der werk zaamheden zijn over en weer woor den vol begrip en verstandhouding gesproken. Binnenkort gaat minis ter Algera nu ook naar Gent, om nieuwe vaart te zetten achter de besprekingen over de verbetering van het kanaal naar Terneuzen en vergroting van de sluis aldaar. Het is hier vooral een kwestie van ver deling der kosten, die nog moeilijk heden oproept. Met wederzijdse goede wil is daar wel een mouw aan te passen. Blijft dan nog de Schelde-Rijnverbinding. We menen te mogen constateren, dat te dien aanzien de denkbeelden omtrent een gewijzigd tracé ook wat duide lijker omtrekken gaan krijgen, me de als gevolg van het feit, dat de hele ontwikkeling van west-Bra bant en van het Scheldebekken in nieuw aspect verschijnt. De onder handelingen daarover zullen echter nog wel enige tijd in beslag nemen, ook al omdat het kostenvraagstuk hier bijzonder moeilijk ligt. De gespannen en argwanende verhouding is er echter niet meer. Nu bij Ternaaien de schop in de grond ging, mogen we vertrouwen, dat dit op andere punten ook zal "eschieden. JN Het Vrije Volk is heel veel la waai gemaakt over het feit, dat er in het Brabantse Nuenen een zaal geweigerd was voor een ver gadering van de PvdA. Ditmaal be trof de klacht niet die „onverdraag zame" Roomsen, maar de kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente. Die had als vergaderruimte beschik baar een oud koetshuis. Dit werd geweigerd voor bedoelde vergade ring en het schandaal was geboren. Grote artikelen, boze ingezonden stukken. Het socialistische Parool is echter gaan onderzoeken wat er precies aan de hand is geweest. En toen bleek het volgende: Een be stuurder van de bij het NVV aan gesloten Metaalbond had aan de dominee gevraagd, of men het koetshuis als vergaderruimte mocht gebruiken. De dominee beloofde dit ter sprake te zullen brengen in een vergadering van de kerkeraad op 10 februari. Wat gebeurde er ech ter? Voordat die vergadering plaats had, werden er in het hele dorp pamfletten verspreid, waarin de bewoners werden opgeroepen voor een verkiezingsbijeenkomst van de PvdA op 11 februari. Daarvoor was echter nooit toestemming gevraagd en terecht oordeelde de kerkeraad, dat dit geen manier van doen was en dat men voor die bijeenkomst nu zeker de zaal niet beschikbaar kon stellen. De lezers van Het Parool weten dit alles nu. De fout lag bij de plaat selijke bestuurder van de PvdA, die, zoals een collega van hem zei, de dingen door elkaar heeft gehaald. Het Vrije Volk zwijgt nu echter als vermoord over dit vraagstuk, dat het eerst zo ophitsend had be handeld. Het sprookje van de „cle- ricale terreur" in het zuiden mag bij de eenvoudigen niet verstoord worden. QJMLANGS is er eens een anony mus geweest, die ons een paar blaadjes toestuurde, getiteld „De Vrije Boer". Hij dacht dat wij het er wel niet mee eens zouden zijn, maar z.i. werd daarin het ware boerenevangelie verkondigd. Waar uit bestaat dit? Het kan in één woord worden samengevat: Tegen. Tegen het Landbouwschap, de bestaande organisaties, de huidige wetgeving, de prijs- en teeltrege lingen, de Gezondheidsdienst voor Dieren, tegen, tegen, tegen. Wat deze mensen dan wel willen? Ze willen wel goede prijzen, maar geen regelingen, die deze goede prijzen verzekeren. Het moet alle maal vrijheid blijheid zijn, wat bij de huidige nationale en internatio nale verhoudingen vrijheid droef heid zou zijn. De voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes, heeft in een rede te Meppel deze heren ongezouten de les gelezen en vast gesteld, dat ze gewild of ongewild hand- en spandiensten verlenen aan sommige groepen in ons volk, die een domme, verdeelde en voor wei nig loon werkende boerenstand nog niet zo ongaarne zien. Hij heeft erop gewezen, hoe dwaas het zou zijn, als de boeren en tuinders afbreken wat ze nu hebben, terwijl andere bevolkings groepen hun organisatorische toe rusting nog steeds verbeteren. De heer Louwes weet dat de boeren steeds bloot staan aan het gevaar van te veel op te gaan in hun werk en achter te blijven in het meegroeien met nu eenmaal onweerstaanbare maatschappelijke ontwikkelingen. Als die dan plotseling met onontwijk bare kracht op hen toetreden, dan vinden zij daartegenover niet hun houding en vluchten tn een onvrucht baar verzet of in onwerkelijke vrij heidsidealen en geraken zo licht in de ban van agitatoren. In de dertiger jaren heb ik met vele arderen tegen deze machten een lange en verbitterde strijd moeten voeren en toch niet kunnen voorkomen, dat duizenden via het nationaal-socialisme hun maatschappelijke en politieke ondergang zijn tegemoet gegaan of grote schade leden en verdriet moes ten doorleven. Thans kondigt die strijd zich opnieuw aan: welnu wij zullen die niet ontgaan. Daarbij moeten wij trachten onze voorlichting te verbe teren, agitatie en agitatoren te ont maskeren en de dolenden en verbit terden te begrijpen en op goede we gen te leiden. Uit het schrijven, dat wij ontvin gen, blijkt, dat er ook in onze ge westen al van die dolenden en ver bitterden zijn. Hier ligt dus ook een taak van voorlichting en ont maskering. In de havens van Sydney en Mel bourne zijn meer dan 10.000 haven arbeiders in staking. Tachtig schepen worden door de staking getroffen. De staking is eergisteren in Mel bourne begonnen als protest tegen verminderingen van de omvang van arbeidsploegen. De havenarbeiders van Sydney gaan vandaag weer aan het werk. Zij hebben gisteren het ar beidsgeschil in Melbourne besproken. De staking in Melbourne zal voort duren. Gisterenmorgen omstreeks zes uur is brand uitgebroken in een blok van drie woningen aan het Rootven te Moergestel. Het vuur ontstond in het pand bewoond door het gezin L. Oerlemans. De heer Oerlemans ont dekte bij toeval de brand en slaagde er ternauwernood in met zijn kinde ren het huis te verlaten. (Zijn echt genote bevond zich in het ziekenhuis). Van dit huis sloeg het vuur over naar de twee naastgelegen wonin gen, waarvan de bewoners eveneens ongedeerd naar buiten konden ko men. Twee huizen brandden geheel uit en de inboedel daarvan ging ge heel verloren. Uit het derde huis kon het meubilair gedeeltelijk in veilig heid worden gebracht. Hiervan brandde de bovenverdieping uit. De brandweer van Moergestel, die spoedig ter plaatse was, slaagde er niet in het vuur meester te worden, ook niet nadat hulp was komen opda gen van de brandweer van Tilburg. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Door deze brand zijn elf per sonen dakloos geworden. (Advertentie) f\ geven direct verlichting 'en zijn smakelijk! Imp. J. H. van den Bosch 4 Co - Postbus 80S4 - Amsterdam Gisteren is het Goudse bedrijf van de Koud-asfalt N.V. uit Utrecht aan de Gouderaksedijk geheel uitgebrand Het vuur werd ontdekt door de be drijfsleider, die op het terrein van de fabriek woont. De brand woedde in een grote silo, waar een voorraad bitumen lag opgeslagen. In het bedrijf wordt in de winter niet gewerkt. Juist gisteren zou het werk worden hervat. Elektriciens wa ren de vorige dag bezig geweest aan de verwarming, zodat de mogelijk heid, dat de brand door kortsluiting is ontstaan, niet uitgesloten wordt ge acht. De brandweer uit Gouda, Gou derak en Stolwijkersluis stond mach teloos. De schade wordt door de ver zekering gedekt. Het bestuur van de Bescherming Bevolking heeft in een bijeenkomst te Utrecht het vraagstuk van de even tuele invoering van de burgerdienst plicht van de B.B. besproken. In deze bijeenkomst zijn de be sprekingen over een aan de regering te geven advies nog niet beëindigd. Deze besprekingen zullen nog worden voortgezet. Binnenkort zal er in de Ver. Ara bische Republiek een nieuwe munt soort, het „Arabisch pond", in om loop worden gebracht, aldus het nieuwsbureau voor het Midden-Oos ten. Dit pond dient ter vervanging van het Syrische en het Egyptische pond. (Advertentie) De moordenaar van de bevelheb ber van het Italiaanse korvet ..Po mona", luitenant-ter-zee eerste klas se Negrotto di Cambiaso. die in de nacht van zaterdag op zondag in zijn kajuit door slagen met een ijzeren staaf werd vermoord, terwijl zijn schip in de haven van Napels voor anker lag, is gearresteerd. Hij is een lid van de bemanning, de 22-jarige matroos Giovanni Spaziar.o. Spaziano zwierf reeds drie dagen van de ene Napelse kroeg naar de andere. De gestolen vier miljoen li ra zijn bij hem thuis aangetroffen. Hij zal voor het militaire gerechts hof van Napels terecht staan op be schuldiging van „insubordinatie, ge paard gaand met moord". De maxi mumstraf op dit misdrijf is levens lange gevangenisstraf. Miguel Sanz, die onder de voorma lige Venezolaanse president Perez Jimenez hoofd van de staatpolitie Jimenez hoofd van de staatspolitie een toevlucht had gezocht in het ge bouw van de Columbiaanse ambassa de te Caracas, is door de Colum biaanse ambassadeur, generaal Ta- mayo Cortez, aan de Venezolaanse militaire autoriteiten uitgeleverd. De uitlevering geschiedde op grond van het feit. dat Sanz van moord, dus een misdrijf volgens het normale strafrecht, wordt beschuldigd. Slechts om politieke redenen vervolgden kun nen zich in het gebouw van een bui tenlandse ambassade aan vervolging door hun regering onttrekken. Toen te Caracas bekend werd, dat Miguel Sanz zich in het gebouw van de Venezolaanse ambassade bevond, trok een opgewonden menigte naar het gebouw en eiste ,,het hoofd" van de voormalige chef van de geheime politie. De daarop gevolgde besprekingen tussen de Venezolaanse militaire autoriteiten en de Columbiaanse am bassadeur leidden tot de uitlevering van Sanz, die thans in de kazerne te Caracas van de militaire politie werd ingesloten. Er is thans ook in de omgeving van Parijs olie gevonden en wel na bij Coulommes, een klein plaatsje op 50 kilometer ten noordoosten van Parijs. De „Petrorep", een van de jongste Franse maatschappijen voor het zoeken naar olie, is erin ge slaagd 8 kubieke meter olie te win nen op een diepte van 1875 meter. Op het ogenblik kan nog niet wor den gezegd, of zich hier een nieuw oliegebied bevindt. Daarvoor zullen nieuwe onderzoekingen nodig zijn, die moeten vaststellen hoe groot de laag Is. (Advertentie) President Rhee van Zuid-Korea heeft de enige linkse partij in Zuid- Korea, de progressieve partij, buiten de wet gesteld. De voorzitter van de partij, Sjo Bon Gan, een Voormalige communist, die zich twee keer tegenover Rhee kandidaat heeft gesteld voor het pre sidentschap. en functionarissen van de partij zijn gearresteerd op be schuldiging van schending van de be palingen voor de nationale veiligheid. (Advertentie) Elke morgen door de Generaal Donald Yates, de com mandant van de basis voor raket proeven te Cape Canaveral, heeft te genover de pers verklaard, dat het program betreffende proeven met de intercontinentale raket van het type ..Atlas" op bevredigende wijze vor dert. (Van de zeven proeven met de ze raket zijn er vijf mislukt). Bij de laatste twee proeven, waar bij de raket kort na de start in de lucht ontplofte, had men zeer be langrijke gegevens gekregen, waar door er grote kans bestond, dat men op het tijdschema vooruit is, aldus de generaal. De lancering van de Vanguard's, de raket waarmee de Amerikaanse ma rine al tweemaal tevergeefs getracht heeft een kunstmaan in haar baan te brengen, zal waarschijnlijk op nieuw worden uitgesteld. Men had gehoopt de raket in het begin van deze week af te schieten. Er zijn echter enige gebreken in de elektri sche verbindingen geconstateerd en het schijnt, dat de voorraad vloeibare brandstof niet toereikend is. TIJGERS De heer A. K. Robinson, di- recteur van een dierentuin in Malakka, heeft een lans ge- broken voor de tijger, die men algemeen aanziet voor een vreselijk dier. Onze A. K. verklaarde, dat slechts één op J de 10.000 tijgers menseneters S zijn. Hij gaf toe, dat deze we- 5 tenschap niet ter zake deed als men juist die ene tegen- kwammaar een feit, dat voor de tijger blijft spreken is toch, dat er meer mensen door men- sen de dood worden ingejaagd dan door tijgers. Klein De heer E. Boydon, directeur van de gemeentelijke dienst van sociale zaken in Imperial, klaagt al lang steen en been over zijn kleine kan toorruimte. Om zijn klachten kracht bij te zetten, heeft hij onlangs be sloten alleen nog maar hele kleine, smalle typistes aan te nemen om zo ruimte te sparen. Afgewezen Mannequin Marjabelle Young uit New York diende onlangs bij de belastingen een verzoek in om voortaan minder belasting te hoeven betalen. „Mijn schoonheid wordt langzamerhand minder, waardoor ook mijn inkomsten zullen afnemen," aldus onze Marjabelle. „De fiscus moet er ook onder lijden." Maar de fiscus stuurde een meneer, die kwam kijken of het wel waar was en die kwam met glazige ogen op kantoor terug met de mededeling, dat de mannequin mooier was dan ooit. Men overweegt nu zelfs om haar méér belastin laten betalen. zijn routes door de stad afgelegd De fiets is eigendom van de ge meente en aangezien onze John binnenkort met pensioen gaat, stapte hij naar de burgemeester met de vraag of hij het karretje niet mocht overnemen. Dat mocht. De prijs: twee kwartjes. „Ik rijd er nog wel vijftien jaar mee," schat Barker. Boek In Engeland maakt men zich op een cynische manier vrolijk over een. boek, dat de Unesco heeft uitgege ven en dat is getiteld: „Bescherming van het cultuurbezit in gevallen van gewapende conflicten". Daarin staat onder meer te lezen: „Indien een bom ontploft verspreidt die een hele massa splinters". Met dergelijke, verhelderende zinnen is heel het werk gevuld. „Wat zou er gebeuren," vragen de Britten zich af. „indien de Unesco in een hele massa splinters uiteen plofte?" Men heeft becijferd, dat het dan de Engelse belastingplichtigen ongeveer 2 miljoen 660.000 gulden zou besparen. Hik Maureen Morton, een achttien jarige inwoonster van Johannesburg in Zuid-Afrika, had reeds meer dan een jaar de hik. Zij ontving een zevenhonderd brieven met raadgevingen uit de gehele wereld, doch niets hielp. Ten einde raad nam Maureen een hyp notiseur in de arm. Zij hikt niet neer. Koopje De heer John Barker, gemeente bode van Boston in Lincolnshire, heeft vijftien jaar op dezelfde fiets DONDERDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 V. d. vrouw 11,15 Lichte muz. 11,45 Van de hak op de tak, caus. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Piano spel 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Tenor en piano 14,30 V, d. vrouw 15,00 Gram. 15,40 Voordr. 16,00 Gram. 16,30 Lichte muz. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Uitwisse- lingsprogr. over Italië, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep 18,00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18,45 Sport- problemen 18,55 Gesproken brief uit Lon den 19,00 V. d. kind. 19,05 Wie opent de kluis? 20,00 Nws. 20,05 Omr. ork. en sol. (20,55-21,25 Clinge Doorenbos jubileert) 22,15 Gram. 22,25 Journ. 22,35 Dansmuz. 22,50 Sportact. 23.00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m -ï- KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,30 Idem 7,45 Morgen gebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d huisvr. 9,40 School radio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgen dienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok: 12,03 Zang 12,25 V. d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Pianorecital 13,40 Lichte muz. NCRV: 14,00 Promenade ork. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,40 Viool en piano 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Oude muz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beurs ber. 17,45 Gram. 17,55 Instr. septet 18,15 Friese uitz. 18,30 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19,15 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Lichte muz. 19,50 A R., caus. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gr. 22,00 Periodieken Parade 22,10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avon do verdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Gr. BRUSSEL 324 m 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15.30 Pia norecital 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Clavecimbelreciital met comm. 16,45 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20,00 Gram. 20,10 Missie-klankb. 20.40 Documentair progr. 21,30 Gram. 21,40 Jiddische liederen 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit 22,30 Viola d'amore en piano, of clavecimbel 22,55-23,00 Nws. ERUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 14.30 Muz. portret 15,30 en i6.05 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Zang en piano 19,30 Nws. 20,00 Ge- var. progr. 22,00 Nws. 22,10 Moderne m/uz. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 27 FEBRUARI VPRO: 20,00 Journ. en weerber. 20.15 Medisch praatje 20,25 Voordr. over ruim tevaart 21,15 De zilveren Bóhijf, ballet. FRANS BELG. 17,00-18,30 V. d. kind. 20,00 Journ. 20,30 Télé-mateh 21,30 Film- progr. Daarna wereldnws. VLAAMS BELG. 16,00-17,30 V. d. jeugd 19,00 Juniorsclub 19,30 Nws. 20.00 Documentair progr. 20,30 Filmrep. 21,15 Close-up 22,00 Nws. en journ. (Advertentie) De christen-democratische fractie in de gemeenschappelijke vergade ring der E.G.K.S, die deze week voor het laatst in Straatsburg vergadert, heeft de Belg Pierre Wigny als haar voorzitter gekozen, als opvolger van de Nederlander mr. E.M.J.A. Sassen die lid van de Euratom-commissie is geworden. Wigny is rapporteur van de commissie voor politieke aangele genheden. Hij is 52 jaar en minister van koloniën geweest. De fractie van de christen-democra ten telt 34 leden. m m H m Q Q Q fl 0 0 M 0 0 0 0 Q 0 0 0 0 0 Q Q Q Q fl 0 Q Q 0 Q 0 0 fl 0 Q 0 0 0 0 0 0 0 Q 0 0 0 0 0 0 Q Q 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 q p 0 0 0 0 0 0 p q fl fl 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. 3oTo~o~o~o~óTflTfl D U u o o fsTo' o 8 8 8 g rrrmTHTmrmrrmTnTBTrmTrmTYrmnrm «sTrrrnfrmrrrirfflTn^ 29) Maddalena wilde zich wel omdraai en en de trappen afgaan, maar ze durfde niet. Hulpeloos keek ze naar de gezichten voor haar. Ze bleven star en onbeweeglijk, als maskers. ,,Wat willen jullie dan van me?" vroeg ze weer. Haar stem klonk iets te hoog en iedereen bemerkte haar onzekerheid. Achter haar ogen begonnen plotse- ling tranen te branden. Een donker- ïode kleur vloeide over haar wangen Ze kneep haar nagels in haar hand palmen. knVX'"1 Cens de kerk kan binnen- komen zei ze wanhopig „Is dat soms christelijke liefde en barmhartigheid? Geef me antwoord in plaats dat jullie gaan bidden Wat willen jullie dan dat ik doe?" Voor haar veranderde geen enkel gezicht. Haar Woorden schenen nie mand te kunnen bereiken door de grondeloze stilte, die opsteeg uit de massa voor haar. „Je behoeft me geen antwoord te geven hoor", riep Maddalena. „Denken jullie soms, dat ik het prettig vind om tussen jullie te moe ten leven? Jullie, die me van de mor gen tot de avond behandelen als een schurftige hond? Ik walg er van! Van jullie allemaal, hoor je dat! Maar ik moet hier blijven. En als jullie me dan niet willen, waarom laat je me dan niet wegjagen?" Stilte, stilte!" riep een vrouw ver schrikt. „Dit is toch een kerk!" Nu begon plotseling het orgel weer te spelen. De zachte, trillende tonen dreven door het portaal naar buiten. De dienst kon nu ieder ogenblik be ginnen. Uit de achterste rijen begonnen zich zwijgend enkele mensen los te maken. Schoorvoetend gingen ze het schip van de kerk binnen. Het grijze licht viel streperig door de hoge ra men en op het altaar brandden de slanke kaarsen met gouden, rechte vlammetjes. Allengs gingen meer mensen naar binnen. Lucia knielde en sloeg haar kruis. En na haar kwamen haar man en haar kinderen. De kerk vulde zich met zwijgende, bewegende gestalten. De huishoudster van de priester draaide zich om en ging weg, want Zen/rW1iae, met sraa® te laat komen, i Mad?aIfna zag, dat er nu overal lege plekken ontstonden. ,„';wat d?e hi.er toch", zei Rosina zacht. ,,Je kunt toch beter wee gaan?" 6 "£rm.Je, bidden ben ik gekomen", ze Maddalena. „Dat verwondert je hè? Maar ik ben gekomen om God te bidden, dat Hij me tenminste niet verlaat. Om- dat... omdat ik het alleen niet meer afkan. Ik wou bidden, dat jullie er mee ophouden mijn zuster tegen me op te stoken. Wat kan zij er aan doen, dat ik in Napels geweest ben? Ieder een weet het. Jullie hebben wel ge zorgd, dat je het aan iedereen ver tellen kon. Aan de honden en aan de stenen en ook aan haar moesten jullie het zegden. En nou? Wat moet ik nou doen? Willen jullie me tot wanhoop drijven? Zijn jullie Christe nen? Wat doen jullie daarbinnen als je zo slecht bent? Jullie zijn niks an ders dan huichelaars." Behalve Rosina stond er niemand meer in het portaal. De priester was binnengekomen en begon de mis te celebreren. De kerkdeuren stonden wijd open. In de schemerige opening brandden wazig en ver de trillende kaarsvlammetjes. Rosina wilde een stap naar voren doen. Ze maakte een beweging. „Wees maar gerust", riep Madda lena. „Wees maar gerust. Ik zal de kerk niet binnengaan. God is immers niet alleen daarbinnen. God is over al, overal. O, God". Ze sloeg haar hand voor haar ge zicht en snikte. Even later was ook Rosina naar binnen gegaan. Maddalena merkte het pas, toen het gezang van de ge meente in krachtige golven naar bui ten stuwde. Er was nu niemand meer, die haar •de toegang tot de kerk zou kunnen belemmeren. In het portaal lagen de blauwgrijze plavuizen of de vijandige voeten er nooit op gestaan hadden. Het schip van de kerk weerkaatste de stem van de prieseter of de ge dachten van de bezoekers in de lan ge rijen banken alleen vredig en goed waren. Ze zou nu naar binnen kunnen gaan. Alle ogen zouden op haar gevestigd zijn, maar ze kon on gestoord haar kruis slaan en ergens een plaats zoeken. Slechts de mensen naast haar zouden zodanig opschik ken, dat ze volkomen alleen zou ko men te zitten. Langzaam draaide Maddalena zich om en schuifelde de trap af. De kat, die zich in de schaduw van de hui zen had genesteld, keek haar na met groene spleetogen. Maddalena ging dc doodstille dorps straat door. De luiken van de hui zen waren gesloten. De deuren dicht en de winkels gegrendeld. Daartus sen waren de nauwe steegjes naar de kade hoge vlakken van zwarte schaduw. Het dorp leek verlaten en onbewoond als na een epidemie. Ze kwam buiten de huizenrij en vlak bij de woning van Rosa sloeg de rechtsaf en ging het smalle bin nenpad op. Ze merkte niets van haar omge ving. Ze liep langs de rotswand, maar ze had geen angst meer voor het ravijn. Dan kwam ze op de vlak te. waar de puimsteengroeve lag. Stil en leeg onder de blauwe hemel. De wind speelde met de bomen en de struiken in het dal en joeg af en toe grote wolken stof van de puim- steenpoederberg als sneeuw in het groen. Maddalena klom hoger. Er waren nu geen trapjes meer en door men senvoeten platgetrapte paden. Hoe verder ze kwam. hoe minder kleuren er waren. Langzaam aan werd alles grauw en grijs. Er kwamen hier zelden of nooit mensen. Op sommige plaatsen was het pad dan ook overgroeid door doornige planten en dikwijls moest ze over een hoop stenen stappen, die van een rotshelling was gegleden. Een enkele keer schoof een dier angstig het ritselend struikgewas in. Het pad was bochtig en smal. De aarde werd korreliger en donkerder. Het land werd kaal en heuvelig en na een tijdje waren er ook bijna geen planten meer. Het ravijn lag nu ver achter haar. Maddalena keek op. Ze had nog nooit zo ver gelopen. Voor haar plooi de zich als een serie spinnewebben een droog en onvruchtbaar land schap. Het was of eertijds een grote, wilde zee over de aarde had gewoed en diepe rimpelige putten had achter gelaten, die nu laten te verschroeien in de gloeiende zon. In de verte kwam een man aan. Met langzame stappen ging hij over het kronkelige weggetje. Hij had een stok in zijn hand, die licht over het pad sleepte. Misschien kwam het door zijn baard en zijn lange, grijze haren, die fladderden in de wind, maar hij liep daar of hij vergroeid was met deze dorre, naargeestige aardvlakte. Soms bleef hij een ogenblik staan, dan wroette hij met zijn stok in de grond, maar even later ging hij dan weer verder met gebogen hoofd en in pre cies hetzelfde tempo. Maddalena had hem niet gezien en eensklaps maakte het pad een kromming en ging naar beneden. De grond was vol putten en rimpels, als een mensenhuid. De zon brandde en maakte van het land soms een wonderlijk kleuren gamma. Nog verder ging Maddalena tot ze ineens voor Giulio stond. Hij zag haar niet onmiddellijk. Voorover gebogen keek hij naar de grond en met zijn stok maakte hij wonderlijke draai ende bewegingen. „Giulio!" zei Maddalena, „hoe gaat het met je!" Hij was wel veranderd in die ja ren. Zijn gezicht was vergroefd en verhard door het geregelde verblijf in de natuur. Zijn blauwe ogen ke ken de wereld in met een soort ver- dering, die hem iets kinderlijks gaf. Daarboven stonden zijn wenkbrau wen breed en wild, als kleine stuk jes struikgewas. Met uitgestoken haden liep hij op Maddalena toe: „Hoe gaat het met jou! Wat prettig om je weer terug te zien!" Zwijgend stonden ze tegenover el kaar. De wind speelde om hun ge stalten en de zon wierp grote, uit gerekte schaduwen. „Waarom ben je niet eerder ge komen?" vroeg Giulio. Ook zijn stem was veranderd. Waar wist Maddale na niet precies. Niet dat hij oud ge worden was en gebarsten. Hij sprak de woorden anders uit, bedachtza mer en zelfverzekerder, als een ge leerde. (wordt vervolgd)

de Stem | 1958 | | pagina 5